Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Run > Slobodni softver

Slobodni softver Teme o softveru otvorenog koda (programi i operativni sistemi), projektima, zajednici...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 10.5.2006, 22:02   #1
MiguelDiablo
Novi član
 
Član od: 30.3.2006.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 11
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku MiguelDiablo Slanje poruke preko Yahooa korisniku MiguelDiablo
Smile Linux Koji i kako?

Molim vas da mi odgovorite koju distribuciju da instaliram i kako. Bavim se garafickim dizajnom tacnije projektovanjem ambalaze pa mi je potrebna distribucija koja moze da podrzi korel ili nesto slicno u open source varijanti (sta?) Linuxu nikad nisam video ni interface pa bi mi dobro dosla varijanta koja moze da se instalira graficki kao windows imam dobru masinu ploca gigabite 3 harda po 250 giga intela 64vorobitnog, krosfire 2x 6800 geforceGT 2 giga rama. I interesuje me jel sve distribucije podrzavaju hardver koji imam dali mogu da instaliram drajvere kako treba i takve stvari.
MiguelDiablo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 10.5.2006, 22:24   #2
Vladimiros
Član
 
Član od: 9.3.2006.
Poruke: 262
Zahvalnice: 12
Zahvaljeno 13 puta na 10 poruka
Određen forumom Re: Linux Koji i kako?

Citat:
MiguelDiablo kaže:
Molim vas da mi odgovorite koju distribuciju da instaliram i kako. Bavim se garafickim dizajnom tacnije projektovanjem ambalaze pa mi je potrebna distribucija koja moze da podrzi korel ili nesto slicno u open source varijanti (sta?) Linuxu nikad nisam video ni interface pa bi mi dobro dosla varijanta koja moze da se instalira graficki kao windows imam dobru masinu ploca gigabite 3 harda po 250 giga intela 64vorobitnog, krosfire 2x 6800 geforceGT 2 giga rama. I interesuje me jel sve distribucije podrzavaju hardver koji imam dali mogu da instaliram drajvere kako treba i takve stvari.
Pa sto se tice aplikacija radice u prakticno svakoj iole pristojnoj distribuciji.
Ako si novajlija po pitanju Linux-a mogao bi da pogledas Mandriva 2006(vidi 05/2006 SK za opis) koji dolazi na 3 CD-a i ima dosta software koji se lako instalira preko paket-menadzera.

Takodje vidi na primer Ubuntu i Kubuntu kako ti se cine. i oni imaju brdo(cuj brdo, PLANINU) programa na internet-u, a mozes videti kako izgledaju preko live CD-ova a da nista ne instaliras.

Od programa, hmmm...

Za vektorsku grafiku ne bih znao sta da koristis, mada je GIMP odlican pandan Photoshop-u.

Instalacija drajvera za nVidia graficke je detaljno opisana ranije u SK. Pogledaj arhivu.

Javi ako treba dalja pomoc.
Vladimiros je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 10.5.2006, 23:12   #3
AxeZ
Banned
 
Član od: 30.12.2005.
Lokacija: Novi Sad, Vojvodina
Poruke: 309
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku AxeZ
Određen forumom Re: Linux Koji i kako?

Zao mi je sto cu te razocarati ali Corel nije nikako podrzan.

Probaj Inkscape za vectorsku grafiku
AxeZ je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 10.5.2006, 23:18   #4
brainZ
Član
 
Član od: 5.12.2005.
Lokacija: /home/kg/pivara
Poruke: 208
Zahvalnice: 3
Zahvaljeno 6 puta na 4 poruka
Slanje poruke preko Yahooa korisniku brainZ
Određen forumom Re: Linux Koji i kako?

Za vektor je trenutno standard Inkscape, ali mislim da ne podrzava Corelov format fajlova, ma kako se doticni zvao. Preporucujem Ubuntu 64bit, instalacija nije bas graficka ali je prilicno laka; za SLI (crossfire je na ATIjevim kartama) pogledaj jedan od proslih SK-a i tekst nForciranje...
brainZ je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 11.5.2006, 15:02   #5
Bokile
Banned
 
Član od: 2.12.2005.
Lokacija: ███
Poruke: 4.808
Zahvalnice: 2.495
Zahvaljeno 2.069 puta na 1.046 poruka
Određen forumom Re: Linux Koji i kako?

Pokusaj sa SUSE 10.0,odlican je za pocetnike,ima super graficko okruzenje a ima i distribucije za obradu slika(u tvom slucaju ambalaze).
Javi sta si uradio...
Pozdrav
Bokile je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.5.2006, 1:28   #6
Covenant
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Covenant
 
Član od: 4.11.2005.
Lokacija: Neverland
Poruke: 3.463
Zahvalnice: 387
Zahvaljeno 736 puta na 487 poruka
Određen forumom Re: Linux Koji i kako?

Ako si pocetnik,preporucio bi ti definitivno SuSE(nikako Mandrivu)-mozda ne bi bilo lose da malo sacekas jer ovih dana treba da se pojavi SuSE 10.1
Za vektorsku grafiku-Inkscape-u linux-u nema bolje od njega
Odlicni Gimp za slike i fotografije...
Ali s obzirom da si radio Corel-u ili Photoshop-u,ne znam da li ces i ovde moci da se snadjes,jer je dosta toga drugacije(ali ne i losije )
PoZ!
Covenant je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.5.2006, 14:16   #7
urke
ex Laki pingvin
 
Avatar korisnika urke
 
Član od: 28.10.2005.
Lokacija: Kragujevac (Srbija)
Poruke: 2.559
Zahvalnice: 478
Zahvaljeno 880 puta na 488 poruka
Određen forumom Re: Linux Koji i kako?

Orijentisaću se na tvoj posao. Na žalost, zbog zatvorenosti CDR formata (Korel) i nekompatibilnosti novih verzija formata na ranijim verzijama prigrama, ne psotoji podrška za CDR-ove na Linuxu. Međutim, postoji rešenje u vidu PostScripta i EPS-a. Inkscape je svakim danom sve bolji i bolji po tom pitanju. Trenutno postoji ograničenje sa prelivima koji imaju elemente providnosti (čin imi se da pravi objekat sa crnom pozadinom u tom slučaju). Verovatno da postoji još nešto, ali ja nisam naleteo. Znači, Inkscape i PostScript (jednostavan je za dizajn kao i CorelDRAW i Illustrator).
Postoji mogućnost da nabaviš Corel SUITE 9 koji postoji za Linux, ali mislim da ćeš to malo teže nabaviti. Takođe i CorelDRAW 8 koji je psotojao native za Linux. Možeš da pokušaš sa WINE-om i da pod njim pokrećeš PS i CD (PS radi, ne znam da li radi CS1/2, a za CorelDRAW ne znam, nisam probao).
Još samo da dodam, ništa od pomenutog nema podršku za CMYK paletu, pa ne znam, koliko će ti biti upotrebljivo.
urke je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.5.2006, 17:43   #8
AxeZ
Banned
 
Član od: 30.12.2005.
Lokacija: Novi Sad, Vojvodina
Poruke: 309
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku AxeZ
Određen forumom Re: Linux Koji i kako?

Samo da dodam..Xara je postala open source.

http://www.xaraxtreme.org/
AxeZ je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.5.2006, 22:32   #9
MiguelDiablo
Novi član
 
Član od: 30.3.2006.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 11
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku MiguelDiablo Slanje poruke preko Yahooa korisniku MiguelDiablo
Određen forumom Re: Linux Koji i kako?

Ljudi pomogli ste mi puno nabavio sam SUSE i korel 9 za linux distribucije treba da mi stigne od drugara iz manhajma vec prekosutra nasao mi je tamo sad cu da probam cim stigne prilicno sam radoznao po tom pitanju kako ce linux da sljaka. Kad sam instalirao Windows jako me razocaralo kako to radi u odnosu na MAC-os na kome sam takoreci odrastao i naucio sve sto znam. Naravno da cu vam javiti sta se desava kad namestim tog momenta. Ako uspem da namestim drajvere vireles kartu Hvala vam u svakom slucaju
MiguelDiablo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Windows VS. Linux The Finest Serbian Since '82 Operativni sistemi 175 2.6.2010 8:52
Koji kodek za kompresovanje u Virtual Dub-u???? Mookey Video/TV softver 5 13.9.2007 20:13
Kako da vidim koji firmware? Ron_Jeremy Nosači podataka 3 21.3.2006 0:29
Uzeo bih IrDA na USB2.0 - koji je najbolji ??? Ilic Marko Komunikacioni uređaji i umrežavanje 3 23.2.2006 19:45


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 19:06.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com