Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Komunikacioni uređaji i umrežavanje
Uputstvo Članstvo Kalendar Današnje poruke Pretraži

Komunikacioni uređaji i umrežavanje Modemi, mrežna oprema, mreže i umrežavanje…

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 12.6.2007, 15:28   #1
Evil_crack
Član
 
Član od: 16.3.2007.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 213
Zahvalnice: 28
Zahvaljeno 37 puta na 23 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Evil_crack
Određen forumom Mali "server"

Negde iz naftalina sam izbunario AMD Duron 750. E sada, hteo bih da od njega napravim mali server kojim bih sharovao net.Podatke ne bih drzao na njemu jer nema svrhe. Pored Duroncica tu je i 256MB rama. Hajde mi odgovorite sto pre da li to moze da funkcionise ili da od proca pravim privezak?
Evil_crack je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.6.2007, 15:53   #2
SuperG
Veteran
 
Član od: 16.11.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 1.057
Zahvalnice: 3
Zahvaljeno 20 puta na 16 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku SuperG
Određen forumom Re: Mali "server"

Citat:
Evil_crack kaže: Pregled poruke
Negde iz naftalina sam izbunario AMD Duron 750. E sada, hteo bih da od njega napravim mali server kojim bih sharovao net.Podatke ne bih drzao na njemu jer nema svrhe. Pored Duroncica tu je i 256MB rama. Hajde mi odgovorite sto pre da li to moze da funkcionise ili da od proca pravim privezak?

Naravno da je moguce, ako nadjes plocu za njega. Trebace ti switch (a ako neces switch, tj ako hoces da sharujes samo na dva kompa, trebace ti 3 mrezne kartice, mada je switch mnogo bolje resenje, jer mozes po potrebi da ubacis jos kompova u mrezu). Ako uzimas switch trebace ti 2 mrezne kartice. Prijateljski savet: ako nemas vecinu ovih stvari, batali celu pricu i lepo kupi ruter. Jeftinija i jednostavnija varijanta. Ne treba ni spomnijati koliko je sve ovo neisplativo ako ne znas koristis linux.
SuperG je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.6.2007, 17:08   #3
Evil_crack
Član
 
Član od: 16.3.2007.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 213
Zahvalnice: 28
Zahvaljeno 37 puta na 23 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Evil_crack
Određen forumom Re: Mali "server"

Imam sve komponente. Plasio sam se da nece izdrzati. Linux i ja smo dva sveta. Jednostavno se ne volemo
Imam Win Server 2003. Nadam se da cu se snaci sa svim tim stvarima. Ukoliko bude nekih problema, vi ste tu, pa cete, nadam se, pomoci
Evil_crack je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.6.2007, 18:13   #4
genius
Deo inventara foruma
 
Član od: 28.11.2005.
Lokacija: stigo sam...
Poruke: 4.635
Zahvalnice: 91
Zahvaljeno 902 puta na 621 poruka
Određen forumom Re: Mali "server"

Linux ce ti raditi prelepo na toj konfiguraciji Probao sam i na slabijoj i leti. Ali ako vec nisi nista radio na njemu onda ti je Win brze i elegantnije resenje...
genius je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.6.2007, 22:14   #5
Freško
CSC
 
Avatar korisnika Freško
 
Član od: 23.11.2005.
Lokacija: Niš
Poruke: 6.968
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 2.587 puta na 1.855 poruka
Post Re: Mali "server"

Citat:
Evil_crack kaže: Pregled poruke
Imam sve komponente. Plasio sam se da nece izdrzati. Linux i ja smo dva sveta. Jednostavno se ne volemo
Imam Win Server 2003. Nadam se da cu se snaci sa svim tim stvarima. Ukoliko bude nekih problema, vi ste tu, pa cete, nadam se, pomoci

Kao što su ti ljudi već rekli na toj konfi će linux mnogo bolje raditi , ali kada već nemaš iskustva s njim 2003 ti je jedino rešenje . Što se Win2003 Servera tiče on u startu ima samo najosnovniji mail server . ako su ti potrebne napredne funkcije i podešavanja mail servera moraćeš da potražiš neki softver za ti namenu ili ćeš morati da koristiš Excange Server .....
Freško je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.6.2007, 23:26   #6
Bryan Fury
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Bryan Fury
 
Član od: 2.12.2005.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 5.619
Zahvalnice: 49
Zahvaljeno 1.521 puta na 1.054 poruka
Određen forumom Re: Mali "server"

Rekao je mali server, a ne mail. I Win Server je sasvim dobar izbor, zašto mora da bude linux. S obzirom da će samo deliti internet konekciju, Duron sa 256MB memorije bi trebao da bude dovoljan.

/offtopic
Win 2003 u startu nema nikakav mail server. Exchange je naravno nešto sasvim drugo, ali nije ni predmet ove teme.
Bryan Fury je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.6.2007, 23:33   #7
fingerprint
Veteran
 
Član od: 5.11.2006.
Lokacija: Dark Side Of The Moon
Poruke: 1.121
Zahvalnice: 394
Zahvaljeno 594 puta na 222 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku fingerprint Slanje poruke preko Yahooa korisniku fingerprint
Određen forumom Re: Mali "server"

Aj da se i ja ubacim u pricu (da ne otvaram novu temu), sta tacno radi router?
fingerprint je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.6.2007, 23:42   #8
B@NE
Starosedelac
 
Član od: 1.11.2005.
Lokacija: Velika Greda, Vojvodina
Poruke: 1.918
Zahvalnice: 156
Zahvaljeno 137 puta na 100 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku B@NE Slanje poruke preko Yahooa korisniku B@NE
Određen forumom Re: Mali "server"

Ruter ti premesta mrezni saobracaj sa jedne na drugu fizicku mrezu! Kratko i jasno.

Vise o ruteru!

O serveru neam licna iskustva, samo ti mogu preporuciti ako se dvoumis izmedju linuxa i wina uzmi linux.
B@NE je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.6.2007, 0:16   #9
holodoc
Deo inventara foruma
 
Član od: 5.12.2005.
Poruke: 6.785
Zahvalnice: 348
Zahvaljeno 1.893 puta na 1.078 poruka
Određen forumom Re: Mali "server"

Ako ti Linux ne leži nema svrhe da rasturaš glavu oko instalacije neke distribucije i da kasnije bereš brigu oko stvari kao što su recimo pravljenje deljene konekcije i tome slično. Ne kažem da je nešto preterano teško namestiti te stvari ali opet ako stvarno nemaš ni najmanje iskustva sa Linuxom nemoj ga koristiti u ovom slučaju! Ovo ti pričam kao čovek koji voli Linux i koji zbog posla ima iskustva sa njim

Ne razumem ni razlog zbog čega bi potezao za Windows-om 2003 Server OSom na toj mašini iz više razloga. Kao prvo, takav OS tebi nije potreban. Mislim garantovano nemaš legalnu kopiju istog (eh lepote zvane licenca koja za Server 2003 nije ni malo naivna ) pa zašto onda ne bi instalirao Win XP koji će ti usput sasvim lepo završiti sav posao. Drugo, "dvehiljadetrojka" ume da bude jako zahvalna ako znaš šta radiš na njoj ali isto tako možeš da dobiješ hemoroide u slučaju da nemaš nikakvog iskustva sa njom Zezneš li recimo neku polisu u OSu može veoma lako da se desi da ćeš zažaliti zbog toga što si uopšte pokušavao nešto da uradiš sa njime

Kao što neko reče ovde mogao bi da nabaviš klasičan višeportni ruter koji bi mogao da koristiš za deljenje net konekcije. Nisi samo rekao koji tip konekcije je u pitanju jer ako je u pitanju ADSL treba da vodiš računa da nabaviš ADSL ruter. E sad. Oni umeju da budu takođe skupi ako su u varijanti sa više portova tako da možda razmisliš o varijanti sa switchem. Switch ti je oko 1500 dinara (kvalitetniji), kablovi isto nisu skupi a kasnije imaš moćnu platformu za nadogradnju (pod uslovom da nabaviš neki switch sa bar 5 portova). Ako već imaš ADSL onda je velika verovatnoća da možeš od svog provajdera da tražiš zamenu modema ruterom (kod EUneta bar to moćeš da uradiš kad hoćeš) koji će te koštati oko 1500 dinara + PDV. Određeni ruteri takođe imaju mogućnost kačenja putem USB porta tako da na jednom bar možeš da uštediš na mrežnoj kartici. Doduše takav vid konekcije ima i određenih nedostataka tako da opet kažem dobra varijanta bi bila da ipak nabaviš mrežne ako ih nemaš na matičnim pločama integrisane. To ti je dodatan trošak od oko 800 dinara po komadu za primerke koji rade solidno.

Dakle za oko 50-60 evra možeš da napraviš solidnu konfiguraciju mreže.
holodoc je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.6.2007, 8:26   #10
Bryan Fury
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Bryan Fury
 
Član od: 2.12.2005.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 5.619
Zahvalnice: 49
Zahvaljeno 1.521 puta na 1.054 poruka
Određen forumom Re: Mali "server"

Nešto sumnjam da ima i legalnu kopiju XP-a. Naravno, ako će da kupi legalnu kopiju jeftiniji je mnogo XP, ali kao što rekoh... sumnjam.
Polise ako ne diraš ne možeš ni zeznuti. Tj. polise imaju smisla samo u domenu, a ne verujem da će da podiže domen, koliko vidim treba mu samo za rutiranje.
Bryan Fury je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.6.2007, 8:33   #11
GoranSTX
Ex Parrot
 
Avatar korisnika GoranSTX
 
Član od: 8.12.2005.
Lokacija: Srednja Zemlja - Loznica
Poruke: 3.915
Zahvalnice: 444
Zahvaljeno 1.932 puta na 1.212 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku GoranSTX
Određen forumom Re: Mali "server"

Meni je kod kuce namesten neki ubogi P I na 266MHz, 128MBRam, 3GB HDD da mi izigrava AP za wireless. Trenutno je na mrezu zakacen samo jedan komp koji se preko njega kaci na net i to sve radi vise nego OK. WinXP sp2 je zaduzen za ICS. Podesavanje gateway-a krajnje jednostavno, jos lakse namestiti klijente i u winu i u linu... Nisam siguran koliko bi se performanse degradirale umrezavanjem jos kog racunara, ali mislim da ne bi bilo drasticno...
GoranSTX je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.6.2007, 21:19   #12
Evil_crack
Član
 
Član od: 16.3.2007.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 213
Zahvalnice: 28
Zahvaljeno 37 puta na 23 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Evil_crack
Određen forumom Re: Mali "server"

Fino, fino... U pravu ste za "licencirani" win 2003. Fora je u tome sto ja imam licencirani XP, ali posto sam slab u vodama racunarskih mreza, pomislio sam da ce mi 2003 biti od koristi...
Ali ja imam jos jednu opciju. Da isponabadam 3 lan kartice pa da ih bridge-ujem. Koliko je to pametno i izvodljivo? Napominjem jos jednom da lose stojim sa mrezama, znam da ubodem adsl modem u usb i kliknem na ikonicu connect
Evil_crack je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.6.2007, 21:48   #13
firefly
Član
 
Član od: 24.1.2006.
Poruke: 408
Zahvalnice: 4
Zahvaljeno 4 puta na 4 poruka
Određen forumom Re: Mali "server"

Kao što su ti već rekli,nemaš potrebe da instaliraš w2k3 samo zbog ICS-a.Taj posao ti može odlično odraditi XP SP2, ili neki najobicniji ruter (nisu više skupi).
Linux je čak i bolji jer ti ujedno može biti neka vrsta firewall-a.
Na netu sam pronasao kompletno podesavanje mandrive kao ICS-a i firewall-a, i čim se seti gde javiću.
pozz.
firefly je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 19.6.2007, 8:40   #14
bachi
Starosedelac
 
Član od: 2.11.2005.
Lokacija: Beograd, Srbija
Poruke: 2.715
Zahvalnice: 29
Zahvaljeno 908 puta na 671 poruka
Određen forumom Re: Mali "server"

Citat:
Bryan Fury kaže: Pregled poruke
/offtopic
Win 2003 u startu nema nikakav mail server. Exchange je naravno nešto sasvim drugo, ali nije ni predmet ove teme.
Ima i POP3 i SMTP service. E sad, što je to dno dna, o je druga stvar, ali može da radi sasvim lepo.

Edit:

Lepo kupi ruter TP-Link u Netiksu za nekih 25€ i nema da te boli glava. Ako ništa drugo, manje ćeš račune plaćati, jer taj ruterčić koristi oko 10w, dok komp naravno mnogo puta više.

Poslednja ispravka: bachi (19.6.2007 u 8:44) Razlog: E neću da ti kažem. :P
bachi je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi


Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Moj web sajt, forum, blog... prikažite ovde (reklamiranje najstrožije zabranjeno!) oluja Zanimljive Web lokacije 997 20.1.2023 23:44
Predlozite neki dobar, mali FPS! ZoNi Akcione igre 11 4.10.2006 22:12
Siroti mali..... BigBadVuk Internet usluge 3 7.2.2006 12:56
Mali problem postao veliki Iwan88 Kvarovi 3 17.12.2005 17:40
Mali Oglasi lorddic Forum o forumu 1 10.12.2005 18:17


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 17:30.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com