Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Run > Grafički softver i radovi

Grafički softver i radovi Programi za pregled slika, programi za obradu vektorskih i rasterskih slika, programi za projektovanje, modelovanje i rendering, konvertori; takođe i primeri fotografija i radova

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 23.9.2006, 0:27   #41
oluja
Superb Moderator
 
Avatar korisnika oluja
 
Član od: 17.8.2005.
Lokacija: Vojvodina
Poruke: 4.862
Zahvalnice: 2.926
Zahvaljeno 3.846 puta na 1.160 poruka
Određen forumom Re: Priprema za štampu

Moram da dodam.
Ako si u mogucnosti, napravi maketu u samoj stampariji prilikom dogovora za stampu, kao vid provere. Trazi da ti daju onoliko tabaka koliko ide u katalog i savij ih u format pa izmeri debljinu rikne. Tako si 100% siguran da neces pogresiti i mozes eventualno korigovati neke sitnice.
oluja je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 26.9.2006, 3:40   #42
aerochivija
Veteran
 
Član od: 19.3.2006.
Poruke: 498
Zahvalnice: 1.236
Zahvaljeno 762 puta na 295 poruka
Određen forumom Re: Priprema za štampu

Citat:
holodoc kaže:
Što se tiče vizit karti (govorim ti iz prakse) kod nas se ustalio običaj da se koristi format 90x50mm ali u suštini vizit karta može u zavisnosti od nekog ekstravagantnog rešenja i da ima druge dimenzije.
Dimenzije vizitke koje se sve češće primenjuju su 86x55mm (to je format i bankovnih kartica).
aerochivija je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.5.2007, 19:41   #43
DarkNemos
Veteran
 
Član od: 14.3.2007.
Lokacija: Dark Corners of Earth
Poruke: 1.179
Zahvalnice: 191
Zahvaljeno 208 puta na 123 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku DarkNemos Slanje poruke preko Skypea korisniku DarkNemos
Određen forumom Re: Priprema za štampu

Ljudi imam problem.

Radim neku vizitku u Corel-u. Idem totalno po propisu ( CMYK, format 9 x 5, 300 dpi) i dolazi do drastične pikselizacije teksta pri exportovanju(tipa 20 ili 30 piksela čine jedno slovo) u tiff format (u štampariji mi traže da bude u tiff formatu) Žašto se ovo dešava? Ostale slike koje su takodje radjene u corelu izgledaju ok. Da li možda treba da se crna slova prebace u RGB ili neznam više ni ja... Sve sam živo pokušao...

I još nešto... Kada exportujem u tiff boje promene nijansu (što je logično zbog CMYK vs RGB) nego jel ACDSee pravi pokazatelj boja ili postoji neki program koji to prikazuje realnije?

Nemogu da uploadujem sliku pošto je u tiff formatu

Please help

Poslednja ispravka: DarkNemos (13.5.2007 u 20:20)
DarkNemos je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.5.2007, 20:46   #44
VojaM
Ad Ministrator
 
Avatar korisnika VojaM
 
Član od: 19.8.2005.
Lokacija: Beograd, SK
Poruke: 7.280
Zahvalnice: 29
Zahvaljeno 3.041 puta na 1.544 poruka
Određen forumom Re: Priprema za štampu

Ne sećam se tačno kako beše, ali ti prosto nisi odredio rezoluciju prilikom rasterizacije, pa je ispala neka po defaultu, naravno, premala. Obično je za čiste slike bez teksta dovoljno 300 dpi, ali za nešto što ima i tekst treba bar 600 dpi. Pogledaj malo gde to može da se podesi. Ako prilikom eksportovanja izadje prozor u kojem imaš i taster "Advanced" ili "Properties" ili "Options" ili nešto na tu temu, onda se to tu namešta.
VojaM je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku VojaM na korisnoj poruci:
DarkNemos (13.5.2007)
Stara 13.5.2007, 21:46   #45
oluja
Superb Moderator
 
Avatar korisnika oluja
 
Član od: 17.8.2005.
Lokacija: Vojvodina
Poruke: 4.862
Zahvalnice: 2.926
Zahvaljeno 3.846 puta na 1.160 poruka
Određen forumom Re: Priprema za štampu

Citat:
DarkNemos kaže: Pregled poruke
Ljudi imam problem.

Radim neku vizitku u Corel-u. Idem totalno po propisu ( CMYK, format 9 x 5, 300 dpi) i dolazi do drastične pikselizacije teksta pri exportovanju(tipa 20 ili 30 piksela čine jedno slovo) u tiff format (u štampariji mi traže da bude u tiff formatu) Žašto se ovo dešava? Ostale slike koje su takodje radjene u corelu izgledaju ok. Da li možda treba da se crna slova prebace u RGB ili neznam više ni ja... Sve sam živo pokušao...

I još nešto... Kada exportujem u tiff boje promene nijansu (što je logično zbog CMYK vs RGB) nego jel ACDSee pravi pokazatelj boja ili postoji neki program koji to prikazuje realnije?

Nemogu da uploadujem sliku pošto je u tiff formatu
ACDSee nije pravi pokazatelj za CMYK boje u slikama.
Probaj da eksportujes iz corela u ilustratorov (Ai) format pa uvezi u Photoshop da ga on rasterizuje na 300 ili 600 dpi pa snimi kao tiff.
Pitaj te likove u stamparji zasto ne moze da im se preda fajl u EPS ili PDF formatu.

Javi sta si uradio
oluja je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku oluja na korisnoj poruci:
DarkNemos (13.5.2007)
Stara 13.5.2007, 22:07   #46
DarkNemos
Veteran
 
Član od: 14.3.2007.
Lokacija: Dark Corners of Earth
Poruke: 1.179
Zahvalnice: 191
Zahvaljeno 208 puta na 123 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku DarkNemos Slanje poruke preko Skypea korisniku DarkNemos
Određen forumom Re: Priprema za štampu

Citat:
oluja kaže: Pregled poruke
ACDSee nije pravi pokazatelj za CMYK boje u slikama.
Probaj da eksportujes iz corela u ilustratorov (Ai) format pa uvezi u Photoshop da ga on rasterizuje na 300 ili 600 dpi pa snimi kao tiff.
Pitaj te likove u stamparji zasto ne moze da im se preda fajl u EPS ili PDF formatu.

Javi sta si uradio
Uspelo je sa konvertovanjem u Ai. 600 dpi.Hvala puno.

Nego kako da vidim pravi cmyk? I kako da kalibriram monitor kako treba. Činimi se da si ti rekao kako samsung ima loše kalibrirane monitore. Ja imam samsung 793 df a treba uskoro da se zaposlim u nekoj firmi za grafički dizajn i da radim od kuće pa bi trebalo da se kalibrira... šta ti misliš?

Rekli mi u štampariji samo tiff i nijedan drugi... a kad sam pitao jel mogu da mi urade pripremu za štampu rekli mi da neznaju to da rade . Mislim stvarno...
DarkNemos je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.5.2007, 23:11   #47
oluja
Superb Moderator
 
Avatar korisnika oluja
 
Član od: 17.8.2005.
Lokacija: Vojvodina
Poruke: 4.862
Zahvalnice: 2.926
Zahvaljeno 3.846 puta na 1.160 poruka
Određen forumom Re: Priprema za štampu

Citat:
DarkNemos kaže: Pregled poruke
Nego kako da vidim pravi cmyk? I kako da kalibriram monitor kako treba. Činimi se da si ti rekao kako samsung ima loše kalibrirane monitore. Ja imam samsung 793 df a treba uskoro da se zaposlim u nekoj firmi za grafički dizajn i da radim od kuće pa bi trebalo da se kalibrira... šta ti misliš?
Najjednostavnije ti je da sakupljas uzorke stampe koje si pravio i uporedjujes sa izgledom na ekranu (u programu u kome je pravljeno - Photoshop, Ilustrator, Corel, Quark...). Trazi od stamparije u kojoj stampas da ti kazu ili daju profile boja koje oni koriste a sve svoje aplikacije podesavaj na isti profil... ukratko, iskustvo je najvaznije... da stvoris osecaj kako neka boja izgleda na ekranu a kako na papiru. Uvek pitaj sve sto ne znas ili nisi siguran, greske su skupe.
oluja je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.5.2007, 19:19   #48
DarkNemos
Veteran
 
Član od: 14.3.2007.
Lokacija: Dark Corners of Earth
Poruke: 1.179
Zahvalnice: 191
Zahvaljeno 208 puta na 123 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku DarkNemos Slanje poruke preko Skypea korisniku DarkNemos
Određen forumom Re: Priprema za štampu

Citat:
oluja kaže: Pregled poruke
Najjednostavnije ti je da sakupljas uzorke stampe koje si pravio i uporedjujes sa izgledom na ekranu (u programu u kome je pravljeno - Photoshop, Ilustrator, Corel, Quark...). Trazi od stamparije u kojoj stampas da ti kazu ili daju profile boja koje oni koriste a sve svoje aplikacije podesavaj na isti profil... ukratko, iskustvo je najvaznije... da stvoris osecaj kako neka boja izgleda na ekranu a kako na papiru. Uvek pitaj sve sto ne znas ili nisi siguran, greske su skupe.
Našao sam neki program na cd-u koji dolazi uz monitor. Program se zove Natural Color ali iskreno neznam šta da podešavam na njemu... Gomila opcija i čitao par puta uputstva i nikako da razumem šta da radim... Oko onih crvenih linija i kockica i oko brightness nikako nerazumem. Evo slike sa poslaganim opcijama za podešavanje...



I koliko je pametno da ja to radim. Neznam i dal postoji backup osnovnog podešavanja boja...
DarkNemos je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.5.2007, 19:39   #49
next
Veteran
 
Član od: 17.8.2006.
Lokacija: Varvarin (Caught somewhere in time...)
Poruke: 868
Zahvalnice: 915
Zahvaljeno 212 puta na 114 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku next Slanje poruke preko MSN-a korisniku next
Određen forumom Re: Priprema za štampu

EL moze neko da da link ka nekom tutorijalu,ili okaci neki ovde(pozeljno bi bilo na srpskom,ali narano ni engleski nije problem)...
Naime,hteo bih da odstampam neke majice za sebe,pa treba naravno da napravim primpreme za satampu,ali uopste nemam ideju kako se to radi...A predpostavljam da se radi u Corelu ili Photoshopu...
next je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.5.2007, 18:20   #50
GoranSTX
Ex Parrot
 
Avatar korisnika GoranSTX
 
Član od: 8.12.2005.
Lokacija: Srednja Zemlja - Loznica
Poruke: 3.915
Zahvalnice: 444
Zahvaljeno 1.932 puta na 1.212 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku GoranSTX
Određen forumom Re: Priprema za štampu

Samo jedno pitanje ako dozvolite....
Moze li se, i koliki je problem, napraviti priprema za stampu iz .pdf fajla.
GoranSTX je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.5.2007, 20:11   #51
muki85
Starosedelac
 
Član od: 14.1.2007.
Lokacija: Čubura
Poruke: 2.415
Zahvalnice: 862
Zahvaljeno 514 puta na 347 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku muki85
Određen forumom Re: Priprema za štampu

Ljudi ovde mora da se razdvoji priprema za stampu od grafickog dizajna etc.... Konkretno sve sto pravite u nekim od programa tipa Illustrator, C Draw i Photoshop zavrsite, a sama priprema za stampu (montaza) je generalno nezavisna od same razrade i pripreme fajla za montazu.... U samu pripremu moraju da se uvedu pojmovi (objekti) kao sto su cajtna, paser, klin, kao i prepust koji je neizbezan.... Sto se tice same priperme za stampu svima bih preporucio CREO PREPS ako vec niste culi za njega jer je program genijalan... Kada ste ga savladali nece vam biti problem da izmontirate i najkomplikovanije stvari... Naravno fajlovi vec moraju da budu pripremljeni za montazu u njemu kao sto ste vec napomenuli (CMYK 300 dpi)... On baca u senku programe tipa InDesign i Quark sema kada nije u pitanju izrada casopisa od nule etc.... Poz za sve dizajnere i stamapare!!!! Ubedljivo najjaci posao koji potoji... Ua birokratija... Naravno i pozdrav za kolege sa politehnicke ako ih ima uopste.... :P

@next uradi pripremu kakvu god hoces naravno da bude u CMYK-u... Onda ce ti pustiti na film 60lpi raster tako da moze da se stampa na situ...

@GoranSTX Moze da se uradi priprema od .pdf-a samo ga place-ujes u InDesign ili Illustrator (nije preporucljivo u Corel,sem ako nije radjen u njemu, tj eksportovan iz njega jer moze doci do prsnuca... Mozes ga takodje spakovati i u Imposing Tools-u direktno iz Adobe Acrobata, naravno ako posedujes ovaj plugin...

Adobe Rulez, Corel Sucks... The war is on!!!!! :P
muki85 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku muki85 na korisnoj poruci:
GoranSTX (17.5.2007)
Stara 17.5.2007, 13:25   #52
kinteC
paparazzo
 
Član od: 24.12.2005.
Lokacija: Zip fajl!
Poruke: 1.165
Zahvalnice: 121
Zahvaljeno 601 puta na 179 poruka
Određen forumom Re: Priprema za štampu

Pozdravljam i ja kolege iz politehnicke

Koliko znam, sve vise stamparija (digitalnih) pusta stampu iz pdf-a. Mada je to vec stvar stamparije, i dizajner ne bi trebao mnogo da se petlja oko toga. Vise bi trebalo paziti oko samih boja, koje sto zbog loseg monitora, ili ne paznje umeju da zadaju probleme...
kinteC je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.5.2007, 23:47   #53
DarkNemos
Veteran
 
Član od: 14.3.2007.
Lokacija: Dark Corners of Earth
Poruke: 1.179
Zahvalnice: 191
Zahvaljeno 208 puta na 123 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku DarkNemos Slanje poruke preko Skypea korisniku DarkNemos
Određen forumom Re: Priprema za štampu

Evo šta mi se vratilo iz štamparije...



Ma kakva štamparija... lik drži štampariju u garaži. Nego jel ovo do moje pripreme il do njegovog tonera koji nemože da nabavi 2 nedelje.

Ako je do njega dižem ga u vazduh...

Trebalo je da bude potpuno crno i drečavo crveno. a crna boja je braon još + sa nekim sitnim tačkicama i neravnomerno rasporedjena.

Papir je neki sjajni poput fotopapira...
DarkNemos je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.5.2007, 23:57   #54
oluja
Superb Moderator
 
Avatar korisnika oluja
 
Član od: 17.8.2005.
Lokacija: Vojvodina
Poruke: 4.862
Zahvalnice: 2.926
Zahvaljeno 3.846 puta na 1.160 poruka
Određen forumom Re: Priprema za štampu

Citat:
DarkNemos kaže: Pregled poruke
Evo šta mi se vratilo iz štamparije...



Ma kakva štamparija... lik drži štampariju u garaži. Nego jel ovo do moje pripreme il do njegovog tonera koji nemože da nabavi 2 nedelje.

Ako je do njega dižem ga u vazduh...

Trebalo je da bude potpuno crno i drečavo crveno. a crna boja je braon još + sa nekim sitnim tačkicama i neravnomerno rasporedjena.

Papir je neki sjajni poput fotopapira...
U cemu si radio? Mogao bi neko i da odgovori na ovo pitanje kad bi negde postavio originalni fajl...
oluja je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 19.5.2007, 8:44   #55
DarkNemos
Veteran
 
Član od: 14.3.2007.
Lokacija: Dark Corners of Earth
Poruke: 1.179
Zahvalnice: 191
Zahvaljeno 208 puta na 123 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku DarkNemos Slanje poruke preko Skypea korisniku DarkNemos
Određen forumom Re: Priprema za štampu

Citat:
oluja kaže: Pregled poruke
U cemu si radio? Mogao bi neko i da odgovori na ovo pitanje kad bi negde postavio originalni fajl...
Radio sam u photoshop-u (tad još nisam imao corel...) Okačio sam ovde 2 tiff-a koje sam poslao na štampu...


Your Download-Link:TIFF.rar http://www.sharebigfile.com/file/171936/TIFF-rar.html
DarkNemos je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 19.5.2007, 10:44   #56
oluja
Superb Moderator
 
Avatar korisnika oluja
 
Član od: 17.8.2005.
Lokacija: Vojvodina
Poruke: 4.862
Zahvalnice: 2.926
Zahvaljeno 3.846 puta na 1.160 poruka
Određen forumom Re: Priprema za štampu

Citat:
DarkNemos kaže: Pregled poruke
Radio sam u photoshop-u (tad još nisam imao corel...) Okačio sam ovde 2 tiff-a koje sam poslao na štampu...
Definitivno je lose odstampano.

Tvoja "crna" na vizitki je:
C 75 %
M 68 %
Y 67 %
K 90 %
sto je vise nego dovoljno za crnu boju u finalnoj stampi, cak i previse... dovoljno je K 100% i C 50 %.
oluja je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 19.5.2007, 11:05   #57
bobi
Deo inventara foruma
 
Član od: 6.11.2005.
Lokacija: Iznad reke, ispod drveća.
Poruke: 3.218
Zahvalnice: 58
Zahvaljeno 329 puta na 180 poruka
Određen forumom Re: Priprema za štampu

Citat:
DarkNemos kaže: Pregled poruke
Ma kakva štamparija... lik drži štampariju u garaži. Nego jel ovo do moje pripreme il do njegovog tonera koji nemože da nabavi 2 nedelje.
Ne znam što se uopšte zamajavaš sa home made štamparijama i neznalicama koji to rade. Uzmi lepo odnesi sličicu u neku normalnu štampariju, dogovori se sa ljudima kako hoćeš, plati malo više, ali bar nema šta da natežeš.
"Nisam dovoljno bogat da kupujem jeftine stvari", neko pametno nekad reče.
bobi je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku bobi na korisnoj poruci:
kinteC (19.5.2007)
Stara 19.5.2007, 11:47   #58
holodoc
Deo inventara foruma
 
Član od: 5.12.2005.
Poruke: 6.785
Zahvalnice: 348
Zahvaljeno 1.893 puta na 1.078 poruka
Određen forumom Re: Priprema za štampu

Citat:
DarkNemos kaže: Pregled poruke
Našao sam neki program na cd-u koji dolazi uz monitor. Program se zove Natural Color ali iskreno neznam šta da podešavam na njemu... Gomila opcija i čitao par puta uputstva i nikako da razumem šta da radim... Oko onih crvenih linija i kockica i oko brightness nikako nerazumem. Evo slike sa poslaganim opcijama za podešavanje...



I koliko je pametno da ja to radim. Neznam i dal postoji backup osnovnog podešavanja boja...
Što se tiče "Natural colora" koji dolazi uz Samsungove monitore program je porpilični neupotrebljiv. Samsung CRT-vi se loše profilišu kako god da okreneš (milim na ove "ravne" modele) i meni je jedini spas na Samsungu 795MB bio taj što sam podesio Adobe-ov 1998 kolorni profil za hardvesrki podešene procente boje na monitoru od 60/50/50. Drugim rečima, podesio sam monitor da crvena boja bude malo jača (za 10%) i tada sam prošao onaj Adobe-ov wizard za podešavanje monitora. Rezultata je skoro prihvatljiv
holodoc je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 19.5.2007, 12:17   #59
kinteC
paparazzo
 
Član od: 24.12.2005.
Lokacija: Zip fajl!
Poruke: 1.165
Zahvalnice: 121
Zahvaljeno 601 puta na 179 poruka
Određen forumom Re: Priprema za štampu

Citat:
bobi kaže: Pregled poruke
"Nisam dovoljno bogat da kupujem jeftine stvari", neko pametno nekad reče.
^Upravo tako, ja uvek idem u skuplju stampariju, jer znam sta cu dobiti. Mnogo je neprijatnije posle ubedjivati stampara kako je on zeznuo stvar...

Inace, boje na vizitki su ok, mozes slobodno da "stampara". Jedino sto ti nisi uradio, to je sto nisi stavio prestup od 3mm. Dakle, idi na canvas size, stikliraj relative, i unesi u oba polja 6mm. To se radi zbog kasnijeg secenja vizitki (prestup se inace svuda i uvek stavlja...)
kinteC je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 19.5.2007, 15:18   #60
DarkNemos
Veteran
 
Član od: 14.3.2007.
Lokacija: Dark Corners of Earth
Poruke: 1.179
Zahvalnice: 191
Zahvaljeno 208 puta na 123 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku DarkNemos Slanje poruke preko Skypea korisniku DarkNemos
Određen forumom Re: Priprema za štampu

Citat:
bobi kaže: Pregled poruke
Ne znam što se uopšte zamajavaš sa home made štamparijama i neznalicama koji to rade. Uzmi lepo odnesi sličicu u neku normalnu štampariju, dogovori se sa ljudima kako hoćeš, plati malo više, ali bar nema šta da natežeš.
"Nisam dovoljno bogat da kupujem jeftine stvari", neko pametno nekad reče.
Odneo bi ja u normalnu štampariju da postoji takva u Pirotu... ima valjda jedna normalna al je u sklopu dnevne štampe i zatvorenog je tipa (samo štampa dnevne novine) i to su jedine 2 u Pirotu. Ma nisam jurio jeftiniju štampariju samo takva i postoji... 6 dianra po vizitki obostrano i 4 dinara sa jedne strane... Tako naplaćuje ovaj lik...

@holodoc

hvala za savet. kakav je taj adobe wizard? Jel dolazi u sastavu nekog programa ili je posebna aplikacija? btw ja imam samsung 793 DF.

@oluja

Hvala na savetu. Kakva je crvena?

@kinteC

Rekao mi lik da mu netreba zazor od 5 mm nego da bude tačno 9 x 5. Valjda zbog iskoristljivosti papira... Netreba mu zazor a vidiš kako je isečeno na pozadini vizitke... sa desne strane se vidi crna boja...

@svi

Hvala svima

Razmišljam se već duže vreme da pročačkam koliko košta oprema za štampariju i da se usavršim za pripremu pa možda i da otvorim neku firmu... al to otom potom...
DarkNemos je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Tagovi
prepress, priprema za štampu

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
IBM priprema Power7 procesore Dusan Despotovic Vesti 2 15.7.2008 14:21
"Kanta" za pripremu za štampu. holodoc Šta da kupim? 7 26.9.2007 20:05
molim vas hitno za pomoc (priprema za katalog) andjelina Grafički softver i radovi 2 21.11.2006 15:53


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 11:43.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com