Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Ostale teme > Brbljaonica

Brbljaonica Manje ozbiljno ćaskanje na ostale (kompjuterske i geek) teme... (POSTOVI SE NE BROJE!)
(Pravila pisanja: kliknite ovde.)

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 24.6.2010, 19:38   #221
vasiljevic
Starosedelac
 
Član od: 21.4.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 1.678
Zahvalnice: 15
Zahvaljeno 624 puta na 388 poruka
Određen forumom Re: Čuste li OVO?! (Štetnost igara)

Sad, ako govorimo o deci starosti do 5 godina, po stručnjacima, ona jedino razumeju koncept boli-ne radi, ne boli-radi. Ona tek dosta kasnije shvataju zašto ne smeju da rade neke stvari. Šta je tu sad bolje: potisnuti u tom stadijumu nepoželjno ili recimo rizikovati da gurnu prstiće u šteker? Ili popnu se na terasu ( a njima ništa ne znači da je to loše, da ne smeju, njih ne boli, nemaju koncept da je loše, neznaju da ako padnu ginu jer kod njih ne postoji koncept smrti ...) ? Treba malo razmisliti i o tome.

Mada, da se razumemo, i u ono prethodno vreme, nije profesor tukao decu za sve. Zauške si dokbijao kad stvarno preteraš. Mnogo veće batine si dobijao od roditelja kasnije, jer one nisu obuhvatale samo to što si zgrešio već i što si ih osramotio. Ali opet, da se kaže, tu se tačno znalo zašta i kada, dakle, ne dnevna baza. I to je uglavnom bilo sa mlađima. Sa starijima, tu je postupano drugačije, oni su sposobni da razlikuju koncept dobroga i lošega, razumeju i shvataju koncept kažnjavanja, i oni su po pravilu kažnjavani na sasvim drugačiji način. Uskraćivano je jedno vreme izlasci na odmore, kad su drugi imali slobodno vreme oni su ostajali u učionici da odrade posao, ostajali posle škole .... Dakle, nisi dobar uskraćuje se neko od zadovoljstava. Znali su ti stari profesori tačno dokle šta pali i kako pali, imali su podršku roditelja u tome, podršku države, ukratko imali su sredstva da odrade posao ( a deo posla po strarim profesorima je pored toga što nekoga nečemu nauče da od njih stvore i ljude). Danas, mi nemamo nikakav koncept. Ni obrazovanja koje treba da stvori neko znanje ( koncept je da se nabaca sve i svašta uz pretpostavku da je dovoljno jednom naučiti i da se to pamti, što nije tačno, ako je to koncept bolje da ga nema), ni stvaranja ljudi od te dece (dakle, osobe koja zna šta i kako treba da radi). Sve to nevalja nikako.

Opet, biće off topic, ali ajd. Vezano za ovo gore. Pre neku godinu razgovarao sam sa prijateljem iz Nemačke koji mi se pohvalio kako je upisao dete u privatnu osnovnu školu. OK, pitam kakva je to škola. Odgovor je da je to škola u koju deca odlaze ujutru i nalaze se na nastavi do popodne kad roditelji završavaju posao, imaju tamo doručak i ručak, tamo se rade domaći zadaci pod kontrolom profesora, deca su sigurna jer nisu na ulici, stalno pod kontrolom, tačno tokom dana napravljen raspored rada, manje problema kod njih nego kod ostale dece, bolji rezultati u znanju ... Mene to odmah podsetilo na našu osnovnu školu u kojoj smo obojica bili, Milica Pavlović. Škola koja je tada imala celodnevnu nastavu, dakle, sve nabrojano ko gore. I odmah mi palo na pamet da smo u Beogradu zatvorili nekoliko škola zbog nedostatka dece, i zapitao se da li je bilo moguće da podelimo decu iz jedne škole u te dve zgrade i da lepo napravimo dve škole sa celodnevnom nastavom. Prvo, deca sigurna celog dana dok su roditelji na poslu, pod kontrolom, sve se radi tamo, deca dolaze kući da budu sa roditeljima ne da roditelji provode i ono malo vremena koje imaju za njih na učenje i rešavanje domaćih zadataka, proveode vreme korisno i roditelji imaju više vremena da ih nau;e šta je dobro šta loše, deca nisu na ulici i ne vaspitava ih ulica .... Pitam se, ako je meni ovo palo na pamet odmah, koliko su oni gore uopšte odgovorni, i koliko oni imaju prava da optužuju roditelje da ne rade svoj posao kad su imali sve mogućnosti da im maksimalno pomognu, da im obezbede da deca budu sigurna tokom dana .... Nema toga ko može da me ubedi da je to preskupo za državu i da za ovo neko može da stavi neku cenu, mnogo više košta sve ostalo kasnije kad se država bavi decom i problemima koja ona kasnije naprave kad je njih vaspitala ulica i sami sebe na toj istoj ulici. Prevencija nema cenu, ona smanjuje troškove kasnije svima. A kod nas preventive nema ni u naznakama, mislim da to ne postoji u rešniku onih gore.
vasiljevic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 24.6.2010, 19:40   #222
Juraj
Starosedelac
 
Član od: 18.1.2008.
Lokacija: Susjedna država
Poruke: 1.466
Zahvalnice: 514
Zahvaljeno 279 puta na 197 poruka
Određen forumom Re: Čuste li OVO?! (Štetnost igara)

Citat:
DeCoy kaže: Pregled poruke
Naravno, pre se znalo kad napraviš neko sr@nje u osnovnoj, prvo par šamara pa razgovor kod direktora, a ne sad ova današnja deca su zaštićena po školama k`o beli medvedi. Batina je iz raja izašla.
Ne mogu da se ne složim s ovim.
Citat:
=FI=Ghost kaže: Pregled poruke
Šalu na stranu, kažnjavanje treba koristi u krajnjoj nuždi jer ono ne izgrađuje poželjno ponašanje, već samo potiskuje nepoželjno. Dokazano u eksperimentima i praksi.
Malo sutra. Dokazano je da su batine u razumnim količinama sasvim razuman način kažnjavanja. Kako ćeš ti nekoga odgojiti riječima? Nemoj to uraditi, mali ti uradi? Ti mu opet kažeš nemoj, on uradi. Već si izgubio autoritet. Opališ mu šamar, kažeš mu da to više ne radi i to neće nikada više ponoviti.
Juraj je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 24.6.2010, 19:43   #223
=FI=Ghost
Veteran
 
Član od: 27.5.2008.
Lokacija: Negde u Nemačkoj
Poruke: 1.077
Zahvalnice: 639
Zahvaljeno 326 puta na 216 poruka
Određen forumom Re: Čuste li OVO?! (Štetnost igara)

Citat:
vasiljevic kaže: Pregled poruke
Sad, ako govorimo o deci starosti do 5 godina, po stručnjacima, ona jedino razumeju koncept boli-ne radi, ne boli-radi. Ona tek dosta kasnije shvataju zašto ne smeju da rade neke stvari. Šta je tu sad bolje: potisnuti u tom stadijumu nepoželjno ili recimo rizikovati da gurnu prstiće u šteker? Ili popnu se na terasu ( a njima ništa ne znači da je to loše, da ne smeju, njih ne boli, nemaju koncept da je loše, neznaju da ako padnu ginu jer kod njih ne postoji koncept smrti ...) ? Treba malo razmisliti i o tome.
Ovo je apsoultno tačno, ali mi ovde nismo govorili o deci predškolskog nivoa nego o onoj koja već idu u školu.
=FI=Ghost je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 24.6.2010, 19:52   #224
=FI=Ghost
Veteran
 
Član od: 27.5.2008.
Lokacija: Negde u Nemačkoj
Poruke: 1.077
Zahvalnice: 639
Zahvaljeno 326 puta na 216 poruka
Određen forumom Re: Čuste li OVO?! (Štetnost igara)

Citat:
Juraj kaže: Pregled poruke
Ne mogu da se ne složim s ovim.

Malo sutra. Dokazano je da su batine u razumnim količinama sasvim razuman način kažnjavanja. Kako ćeš ti nekoga odgojiti riječima? Nemoj to uraditi, mali ti uradi? Ti mu opet kažeš nemoj, on uradi. Već si izgubio autoritet. Opališ mu šamar, kažeš mu da to više ne radi i to neće nikada više ponoviti.
Pravilan odgoj = potkrepljivanje poželjnog ponašanja (pohvala kada se nešto dobro uradi, ali ne za svako poželjno ponašanje i ne uvek ista vrsta pohvale). Variranje nagrađivanja (ali ne i preterivanje u).

Batine nikako nisu razuman odgojni metod. Ne znam na osnovu čega ti tvrdiš da je to "dokazano" ali ja znam da su teoretirači učenja dokazali kako kažnjavanje samo potiskuje (čak ni ne razgrađuje) nepoželjno ponašanje, dok potkrepljivanje poželjnog isto učvršćuje. Odgajanje deteta nikako nije jednostavno i roditeljima je verovatno lakše da dete istuku kada napravi nešto loše (i kada zaista neko vreme to i ne radi) nego da prvo nauče, a zatim i primenjuju pravilne oblike odgoja deteta.
=FI=Ghost je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 24.6.2010, 19:55   #225
caine
Deo inventara foruma
 
Član od: 24.2.2006.
Lokacija: Nis
Poruke: 3.038
Zahvalnice: 723
Zahvaljeno 946 puta na 594 poruka
Određen forumom Re: Čuste li OVO?! (Štetnost igara)

Citat:
Malo sutra. Dokazano je da su batine u razumnim količinama sasvim razuman način kažnjavanja. Kako ćeš ti nekoga odgojiti riječima? Nemoj to uraditi, mali ti uradi? Ti mu opet kažeš nemoj, on uradi. Već si izgubio autoritet. Opališ mu šamar, kažeš mu da to više ne radi i to neće nikada više ponoviti.
Možda da mu objasniš zašto to što radi ne valja? Kad sam imao 3-4 godine voleo sam da igram fudbal u stanu uveče sa nekom malom lopticom, ali znalo se - posle 10:00 nema fudbala. Ne zato što će roditelji da me biju ili zato što tako kažu, nego da ne bih probudio komšiju. Ako tretiraš malo dete sa poštovanjem mislim da ćeš postići mnogo bolje rezultate od tog tvog "uradi to zato što ja tako kažem!!!". Ne odgajaš robota, nego osobu.

Isto tako s 3-4 godine već sam definitivno razumeo koncept smrti. Plašio sam se da me mama ne usisa. Ili ja sam u to doba bio wunderkid ili vi preterujete.
caine je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 24.6.2010, 22:51   #226
vasiljevic
Starosedelac
 
Član od: 21.4.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 1.678
Zahvalnice: 15
Zahvaljeno 624 puta na 388 poruka
Određen forumom Re: Čuste li OVO?! (Štetnost igara)

E kad bi neko pazio malo šta mi pišemo ...

Napisano gore da deca starosti do 5 godina .... Da ne navodim dalje ima gore ceo pasus kopiran od strane =FI=Ghost-a. Sad, ti imaš 3-4 godine i dobio batine, pa lepo se uklapaš u ovu priču, nema tu nikakvog razumevanje dobro ili loše, smem ili nesmem. I strah od toga da te mam ne usisa, nije strah od smrti. Ako je i bio strah tog tipa. Pre će biti da si reagovao na zvuk usisivača (ovo iz iskustva sa bratancem, kad god je mama upalila usisivač on je pobegao kod mene, kad je tata upalio bušilicu ista priča, jednostavno smeta buka, nije to strah).

@=FI=Ghost:

Slažem se, nismo govorili o njima, naveo sam vrlo glup primer. Jednostavnije, slažem se da batine ne rešavaju problem, ali tu je onaj deo da dete neće nešto raditi jedno vreme. Tim batinama si jednostavno kupio vreme da mu objasniš šta je tu loše, da pokažeš šta treba da radi, kako da radi, da ga nagradiš za to ... Ako to ne uradiš, e tad bolje da nisi ga ni tukao, dete nije ništa naučilo, počelo je da razvija inat koji nikad nije dobar, neće nikad naučiti šta je pogrešilo i kako je trebalo da se ponaša, tad si samo izbacio iz sebe strah i bes i iskalio se na detetu. A to se slažem sa tobom, to jeste loše. Ne branim ni decu ni roditelje, jednostavno, mislim da nekad batine mogu da spreče gore situacije ako se kasnije vreme iskoristi na pravi način.

Roditelji nemaju baš mnogo mesta gde imaju da se obrate da im pomognu u ovakvim situacijama iskreno. Onog dana kad deca izađu iz porodilšta mnogo roditelja se nađe u situaciji da su dobil nešto bez upustva i teško se snalaze kako vreme ide. A sa decom vreme praktično leti .
vasiljevic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 24.6.2010, 23:09   #227
Juraj
Starosedelac
 
Član od: 18.1.2008.
Lokacija: Susjedna država
Poruke: 1.466
Zahvalnice: 514
Zahvaljeno 279 puta na 197 poruka
Određen forumom Re: Čuste li OVO?! (Štetnost igara)

Citat:
caine kaže: Pregled poruke
Možda da mu objasniš zašto to što radi ne valja?
I meni su pokušavali objasniti zašto se gađati kamenjem nije ok, ali kada sam dobio po ****** od staroga skontao sam i zašto.

Citat:
caine kaže: Pregled poruke
Isto tako s 3-4 godine već sam definitivno razumeo koncept smrti.
Da baš. Kakav koncept smrti u tim godinama?
Juraj je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.6.2010, 1:27   #228
caine
Deo inventara foruma
 
Član od: 24.2.2006.
Lokacija: Nis
Poruke: 3.038
Zahvalnice: 723
Zahvaljeno 946 puta na 594 poruka
Određen forumom Re: Čuste li OVO?! (Štetnost igara)

To je tvoj problem. I Čarls Menson je ubijao mačke po komšiluku, to ne znači da sva deca treba da se biju.
Citat:
vasiljevic kaže: Pregled poruke
Sad, ti imaš 3-4 godine i dobio batine, pa lepo se uklapaš u ovu priču, nema tu nikakvog razumevanje dobro ili loše, smem ili nesmem.
Ko kaže da sam dobio batine? Mene nisu nikad bili. Mada, možda je i trebalo, evo već je pola dva, a ja za kompjuterom... Nisam igrao fudbal jer sam znao da će to da probudi komšiju od ispod, a to je loše. Sad, moguće da je postojao i faktor straha od komšije...
Citat:
I strah od toga da te mam ne usisa, nije strah od smrti. Ako je i bio strah tog tipa. Pre će biti da si reagovao na zvuk usisivača (ovo iz iskustva sa bratancem, kad god je mama upalila usisivač on je pobegao kod mene, kad je tata upalio bušilicu ista priča, jednostavno smeta buka, nije to strah).
O rly? Bilo me je strah da me mama usisa, pa da se od toga povredim ili umrem. Ili se ti sećaš toga bolje od mene?
caine je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.6.2010, 17:34   #229
federer
Veteran
 
Član od: 15.9.2008.
Lokacija: Rudo, Bosna i Ercegovina
Poruke: 825
Zahvalnice: 447
Zahvaljeno 51 puta na 42 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku federer Slanje poruke preko Skypea korisniku federer
Određen forumom Re: Čuste li OVO?! (Štetnost igara)

Kako je ova tema postala smijesna. Za 2 sekunde svi su postali strucnjaci i diplomirani pedagozi (ako se tako kaze mnozina od ''pedagog'')..
federer je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.6.2010, 19:02   #230
--ComputerBoy--
Starosedelac
 
Član od: 7.3.2006.
Poruke: 1.346
Zahvalnice: 1.167
Zahvaljeno 647 puta na 285 poruka
Određen forumom Re: Čuste li OVO?! (Štetnost igara)

A što se onda mešaš ako nemaš šta pametno da rekneš?
--ComputerBoy-- je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.6.2010, 20:37   #231
urial_septim
Član
 
Član od: 19.12.2007.
Poruke: 144
Zahvalnice: 306
Zahvaljeno 68 puta na 34 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku urial_septim
Određen forumom Re: Čuste li OVO?! (Štetnost igara)

Citat:
--ComputerBoy-- kaže: Pregled poruke
A što se onda mešaš ako nemaš šta pametno da rekneš?
Forumaška profesionalna deformacija.
urial_septim je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.6.2010, 21:13   #232
federer
Veteran
 
Član od: 15.9.2008.
Lokacija: Rudo, Bosna i Ercegovina
Poruke: 825
Zahvalnice: 447
Zahvaljeno 51 puta na 42 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku federer Slanje poruke preko Skypea korisniku federer
Određen forumom Re: Čuste li OVO?! (Štetnost igara)

@Computerboy:Jes' vala i to što kažeš.
federer je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.6.2010, 22:12   #233
aca2568
Veteran
 
Član od: 27.6.2009.
Poruke: 540
Zahvalnice: 29
Zahvaljeno 33 puta na 32 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku aca2568
Određen forumom Re: Čuste li OVO?! (Štetnost igara)

Citat:
Auror kaže: Pregled poruke
LOL!!!
hahaha
Znaci ako vam neko misli zlo ni ce da vam da da igrate igrice
Ovi su ''ludi'' sta pricaju
aca2568 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.6.2010, 12:20   #234
vasiljevic
Starosedelac
 
Član od: 21.4.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 1.678
Zahvalnice: 15
Zahvaljeno 624 puta na 388 poruka
Određen forumom Re: Čuste li OVO?! (Štetnost igara)

@caine:

Sad, ako će mo po onome što znam iz iskustva, retko sam naišao na bilo koga ko može da mi kaže da se ičega seća iz tih godina sa sigurnošću,a kamo li nekoga ko može da mi kaže da ga mam i tata sigurno nisu istukli nikada. Iskustvo sa mojim bratancem: dobio je batina, kad je moralo, i mogu da kažem da pamti samo one zadnje batine koje je dobio, i od koga. One pre, vrlo teško da će da se seti kad su bile, zbog čega, mada pamti da nešto nije dobro i da za to slede batine, pa ne radi da ne boli. Jednostavno, tako im funkcioniše mozak. Dakle, nisam bio tamo, ne znam tačno, ali znam iz prve ruke kako finkcioniše dečiji mozak. Samo iskustvo koje je relatvno sveže. Njihov mozak vrlo brzo briše neprijatne stvari, pamti samo one lepe i to na način i sa interpretacijom koja njima odgovara.

@federer:

Nismo mi stručni pedagozi, bar ja nisam. Mene je zainteresovala problematika zbog bratanca, pa sam se dovoljno potrudio da nešto naučim. Vidim da ono što piše, nije ono što se nama priča i propagira preko medija i od strane naših vrlih sručnjaka. Mi imamo lepo običaj, i ovde i u životu: odmah vičemo kako neko nije stručnjak, kako su oni "gore" stručnjaci i niko ne postavlja pitanja i ne traži odgovor. Sve su "stručnajci" rekli, neka prava na sumnju, nema pitanja.

Primer za ono gore: pre je nama po pitanju BNPa, industrijska proizvodnja činila nekih 50% dotičnog. Pad provcenata je počeo sa onim nepominjanim, ajd on je imao koliko toliko objašnejnje zbog sankcija. Posle smo dobili "stručnjake" koji su rekli da nam je rešenje problema liberizacija i da država ne radi ništa. Niko nije pitao dotične stručnjake ništa, bože, ko sme da sumnja u stručnjake i da njih nešto pita. Rezultat je da danas industrijska proizvodnja kod nas iznosi manje od 20% BNPa. Pada izvoz, nema para, mi se sve više zadužujemo, sve većá nezaposenost, od "liberalnog" tržišta koje donosi nove fabrike, nema ništa, stare su mesto da je ulagano uništene. Sad su se isti "stručnjaci" koji su vodili ceo posaso i koje niko ništa nije pitao i u njih nije sumnjao, setili formule reindustrijalizacije, da niko neće sa strane da nam otvori fabrike, a sve to će koštati xxx, a odradićemo ovako ..... I opet, ne summnjajmo, ne pitajmo ... Da je neko pitao i sumnjao pre, postavljao pitanja, insistirao na odgovoru možda, možda bi imali nešto drugačiji način rada i možda bolje rezultate. Ne mogu da garantujem za to ( mada sam uveren da bi), ali je ovo dovoljno da se čovek zapita.

Ovo gore, jeste off topic, ali kaže da moramo malo da naučimo na greškama. Da treba da počnemo da postavljamo pitanja. Da treba da se angažujemo za našu dobrobit, i dobrobit ostalih a pogotovu onih koje volimo. a da bi znali sve probleme i sve zamke treba da pitamo, i da razmislimo, a osnova razmišljanaj je sumnja da nešto nije baš kako se kaže. Tad neko treba da da odgovor baziran na činjenicama, ne na priči ja sam doktor nauka i nemam šta nekome da objašnjavam ( a bilo je takvih koji su to govorili i u parlamentu). Ovde mi ne govorimo o nečemu nebitnom, govorimo o deci. Deca ne mogu da se sama brane, ona imaju kao jedinu odbranu starije. Ili ti nas. I mi pitamo, kažemo šta smo videli i naučili dosad iz iskkustva, i ako se to ne poklapa sa pričom "stručnjaka" e tad nešto debelo nije u redu, i tad mi moramo to da kažemo i da pitamo. Da li smo zato stručnjaci? Ne. Mi smo zabrinuti ljudi, samo to.
vasiljevic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.6.2010, 17:13   #235
caine
Deo inventara foruma
 
Član od: 24.2.2006.
Lokacija: Nis
Poruke: 3.038
Zahvalnice: 723
Zahvaljeno 946 puta na 594 poruka
Određen forumom Re: Čuste li OVO?! (Štetnost igara)

Citat:
vasiljevic kaže: Pregled poruke
@caine:

Sad, ako će mo po onome što znam iz iskustva, retko sam naišao na bilo koga ko može da mi kaže da se ičega seća iz tih godina sa sigurnošću,a kamo li nekoga ko može da mi kaže da ga mam i tata sigurno nisu istukli nikada.
Ima mnogo stvari koje mi ne idu, ali pamćenje nije jedno od njih. Čak suprotno, imam izvanredno pamćenje i sećam se gomile detalja iz ranog detinjstva. Najbliže batinama sam došao kad mi je tata rekao nešto u stilu: "E sad bi trebalo da te izbijem". Mada ok, pričamo o većini, a kako je većini stvarno ne znam... moja poenta je da bi trebalo da se pokuša sa objašnjenjem, pa ako to baš ne ide onda...
caine je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.6.2010, 21:53   #236
=FI=Ghost
Veteran
 
Član od: 27.5.2008.
Lokacija: Negde u Nemačkoj
Poruke: 1.077
Zahvalnice: 639
Zahvaljeno 326 puta na 216 poruka
Određen forumom Re: Čuste li OVO?! (Štetnost igara)

Citat:
caine kaže: Pregled poruke
moja poenta je da bi trebalo da se pokuša sa objašnjenjem, pa ako to baš ne ide onda...
Nisu objašnjenja sa jedne i fizička kazna sa druge strane jedine alternative u odgoju dece. Isto tako, ako nemaš u kasnijem periodu života "vidljivih" posledica fizičkog kažnjavanja u periodu detinjstva, ne znači da ih nemaš uopšte.

Generalni stav psihologa jeste da fizičku kaznu treba izbegavati, jer ona (ponavljam se) ne izgrađuje poželjno ponašanje, već samo potiskuje (ne gasi) nepoželjno. Ovakav stav ne proizlazi iz pukih nagađanja nego empirijskih dokaza.

Ovo je već dosta otišlo iz okvira teme ali vidim da admini ne brišu a rasprava i dalje traje, pa ako postoji interesovanje potražiću neka istraživanja i na ovu temu...
=FI=Ghost je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.6.2010, 22:01   #237
caine
Deo inventara foruma
 
Član od: 24.2.2006.
Lokacija: Nis
Poruke: 3.038
Zahvalnice: 723
Zahvaljeno 946 puta na 594 poruka
Određen forumom Re: Čuste li OVO?! (Štetnost igara)

Koja bi bila treća opcija? Mind-games, manipulacija, nagrađivanje pozitivnog ponašanja...?
caine je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.6.2010, 22:54   #238
=FI=Ghost
Veteran
 
Član od: 27.5.2008.
Lokacija: Negde u Nemačkoj
Poruke: 1.077
Zahvalnice: 639
Zahvaljeno 326 puta na 216 poruka
Određen forumom Re: Čuste li OVO?! (Štetnost igara)

Citat:
caine kaže: Pregled poruke
Koja bi bila treća opcija? Mind-games, manipulacija, nagrađivanje pozitivnog ponašanja...?
Potkrepljivanje pozitivnog ponašanja kao prva i osnovna metoda (kombinacija verbalnog i materijalnog nagrađivanja, uz pridržavanje nekih pravila: ne potkrepljivati uvek i svako poželjno ponašanje, ne potkrepljivati uvek na isti način, nikako ne preterivati u materijalnom potkrepljivanju). Ako već moramo da kažnjavamo dete za nešto, onda treba primeniti oblik kazne nazvan "uskraćivanje ljubavi" (takođe, pridržavajući se nekih pravila: jasno reći detetu zbog čega ga kažnjavamo, objasniti da se kazna dobija zbog onoga što je uradio a ne okrivljavati celu ličnost deteta). Zatim, ako postoji više dece na okupu (porodice sa više dece, vrtići, razredi) treba hvaliti pozitivno ponašanje onih koji se tako ponašaju pred ostalom decom (tzv. vikarijsko potkrepljivanje). Naravno, pružanje sopstvenog modela uvek je vrlo bitno. Izgradnja otvorene i bliske veze sa decom kao nešto što se često previđa. Različiti specifični oblici odgoja koji proizlaze iz osnovnih zakona učenja (klasično uslovljavanje, instrumentalno učenje, učenje po modelu).

Pravilan odgoj treba početi još od malena i to je najbolji način da se dete razvije u psihički zdravo i odgovorno biće, a ne da kasnije "lečimo" posledice lošeg odgoja koje se manifestuju, između ostaloga, kao i ponašanja koja vežemo za "štetni uticaj igara".
=FI=Ghost je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.12.2010, 13:45   #239
S2pac
Novi član
 
Član od: 28.12.2010.
Poruke: 0
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Čuste li OVO?! (Štetnost igara)

Gledam ove vaše komentare i da iskreno kažem,...zabolila me je tintara.Ima par i legendi što su pošteno odgovorili i priznali al vecina ih je totalno s****da ne kažem prosudite sami .Bidnimo realni u svima nama čuči jedan gamer, bilo to dijete, mladic, babo, tata,, keva, did, djed,baba, nane, svemirac itd. Pa zašto bi ljudi pravili tako nešto da od toga nema koristi.Pa gdje got se okrenete igre u oko nas u svakakvim oblicima.....samo neeeee, za neke to nisu igre, to je njima normala.Pa da krenemo, zar i sport nije igra, tv takođe, čitanje knjiga isto..sve ima svoj početak i kraj, da se gamerski izrazim START i GAME OVER kao i život.Zato ljudi iskreno, ako ste našli nešto što vam se sviđa, bilo to neka igra kečeri, auta, keljaže, maljanja, mozgalice itd slobodno uživajte i ne sikirajte se jer sve je to za ljude a jbg nismo li mi to..pozzz
S2pac je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Tagovi
igre, iskustva, nasilje, stetnost, uticaj

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Povećajte broj strana za opise igara Denis Tekstovi u SK 62 10.4.2009 18:14
Najbolji program za katalogizaciju PC igara ??? Ceka Aplikativni softver 7 18.12.2007 18:51
Kolekcija igara, procena? tiberije O igrama uopšte 9 20.6.2007 12:35
Razvoj igara u zemljama u regionu Marsa Pravljenje igara 7 4.2.2007 3:28
Iskakanje iz igara The mighty Boo Kvarovi 4 14.8.2006 23:57


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 17:10.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com