Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Osnovne komponente > Vesti

Vesti Vesti koje se tiču osnovnih komponenti (procesora, ploča, memorije...)

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 15.5.2015, 23:20   #81
LoneWolf
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.1.2006.
Lokacija: Kafana
Poruke: 7.665
Zahvalnice: 1.612
Zahvaljeno 2.006 puta na 1.418 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku LoneWolf
Određen forumom Raspberry Pi - najjeftiniji PC na svetu

Sačekaću pa da kupim i napravim RetroPi emulator za igre
LoneWolf je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.5.2015, 0:11   #82
mare037
Deo inventara foruma
 
Član od: 16.11.2011.
Lokacija: Kruševac
Poruke: 7.286
Zahvalnice: 30
Zahvaljeno 2.448 puta na 2.073 poruka
Određen forumom Re: Raspberry Pi - najjeftiniji PC na svetu

Tada poseti ModMyPi pa pogledaj da mu nabaviš i adekvatno kućište kao i masu drugih stvari za njega.
mare037 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.5.2015, 9:36   #83
LoneWolf
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.1.2006.
Lokacija: Kafana
Poruke: 7.665
Zahvalnice: 1.612
Zahvaljeno 2.006 puta na 1.418 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku LoneWolf
Određen forumom Raspberry Pi - najjeftiniji PC na svetu

Imam kolegu plastičara koji može da napravi sve moguće kalupe, pravio je ljudima kućišta bez po muke, više je dobio "za na piće" jer nikom ne traži pare. Al mi treba Pi
LoneWolf je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 24.6.2015, 17:41   #84
NjegovaWisost
Deo inventara foruma
 
Član od: 2.2.2006.
Poruke: 7.334
Zahvalnice: 860
Zahvaljeno 1.729 puta na 992 poruka
Određen forumom Re: Raspberry Pi - najjeftiniji PC na svetu

Na Raspberry Pi2 je moguće windows 10 besplatan specijalizovan staviti... Mada kažu da je ogoljen, te ga je kao takvog nemoguće npr za NAS napraviti.
NjegovaWisost je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.6.2015, 5:02   #85
C64freak
Banned
 
Član od: 3.5.2009.
Lokacija: Tunguzija x)
Poruke: 2.905
Zahvalnice: 1.239
Zahvaljeno 438 puta na 374 poruka
Određen forumom Re: Raspberry Pi - najjeftiniji PC na svetu

Vecu glupost od ove nisam u zivotu video lol pc koji koji ce lagovati sa vishe od dva taba otvorena ,ima celih 700mhz i 256 rama koja se predpostavljam deli sa grafikom lol. Ovo je PC isto koliko su android telefoni rofl

Bolje uzeti za iste pare ili cak manje pentium 4 za giga+ rama na kupujem prodajem i barem imash racunar koji moze osnovne stvari da radi
C64freak je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.6.2015, 8:42   #86
GoranSTX
Ex Parrot
 
Avatar korisnika GoranSTX
 
Član od: 8.12.2005.
Lokacija: Srednja Zemlja - Loznica
Poruke: 3.915
Zahvalnice: 444
Zahvaljeno 1.932 puta na 1.212 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku GoranSTX
Određen forumom Re: Raspberry Pi - najjeftiniji PC na svetu

To nije PC namenjen surfovanju i kućnoj multimediji (mada može da posluži), već pokušaj da se napravi jeftin računar dostupan širem krugu ljudi kako bi se upoznali sa osnovama IT-a.

Ciljna grupa su obrazovne institucije iz manje razvijenih zemalja, ali je RPi postao popularan i na zapadu zbog cene, kompaktnosti i univerzalnosti...
GoranSTX je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.6.2015, 9:00   #87
LoneWolf
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.1.2006.
Lokacija: Kafana
Poruke: 7.665
Zahvalnice: 1.612
Zahvaljeno 2.006 puta na 1.418 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku LoneWolf
Određen forumom Raspberry Pi - najjeftiniji PC na svetu

Pi može da emulira konzole, Playstation igre i arkadne automate, kao i da posluži u mnoge druge svrhe. Tip je napravio PiTop, laptop sa Raspberry Pi koji radi sasvim solidno. Za te pare ne možeš da očekuješ ništa spektakularno, ali generalno razvoj i dokupljivanje svih sadržaja za Pi je prilično skup sport
LoneWolf je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.6.2015, 12:59   #88
C64freak
Banned
 
Član od: 3.5.2009.
Lokacija: Tunguzija x)
Poruke: 2.905
Zahvalnice: 1.239
Zahvaljeno 438 puta na 374 poruka
Određen forumom Re: Raspberry Pi - najjeftiniji PC na svetu

Citat:
GoranSTX kaže: Pregled poruke
To nije PC namenjen surfovanju i kućnoj multimediji (mada može da posluži), već pokušaj da se napravi jeftin računar dostupan širem krugu ljudi kako bi se upoznali sa osnovama IT-a.

Ciljna grupa su obrazovne institucije iz manje razvijenih zemalja, ali je RPi postao popularan i na zapadu zbog cene, kompaktnosti i univerzalnosti...
Onda to nije PC (personalni kompjuter) vec usb igracka .mada nemoj pogresno da me svatis ideja je jako dobra stim sto su trebali da sacekaju dok neskapiraju kako da ubace iole bolji hardver.
Ovo me uzasno asocira na ruski sjubor kvazi PC koji je kostao tadasnjih ako me secanje dobro sluzi 100 dolara , imao je basic plus dosta edukativnih programcica. Ono kad pogledas tad je PC kostao 5000 maraka lol pa se isplati ali sada kad funkionalan polovan PC moze da se kupi za 1000-4000 din plus sto ljudi sa zapada bacaju samo par godina stare racunare i ostalu tehniku.....znaci dzabe

Dobra ideja sto kazes da se ljudi upoznaju za racunarima ali opet toliko limitirano da se pitam vredi li dati tih 20 evra


Citat:
LoneWolf kaže: Pregled poruke
Pi može da emulira konzole, Playstation igre i arkadne automate, kao i da posluži u mnoge druge svrhe. Tip je napravio PiTop, laptop sa Raspberry Pi koji radi sasvim solidno. Za te pare ne možeš da očekuješ ništa spektakularno, ali generalno razvoj i dokupljivanje svih sadržaja za Pi je prilično skup sport
Mogao je i moj Pentium 2 333mhz 64mb ram da emulira soni samo sto je radio u 10 fps sa usporenim zvukom u skoro svim 3d igrama.
C64freak je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.6.2015, 16:37   #89
LoneWolf
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.1.2006.
Lokacija: Kafana
Poruke: 7.665
Zahvalnice: 1.612
Zahvaljeno 2.006 puta na 1.418 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku LoneWolf
Određen forumom Raspberry Pi - najjeftiniji PC na svetu

Slab si mi ti C64 freak ako ne znaš cijeniti mašinicu koja za 25$ emulira Playstation keca, C64, arkadne automate za igre i sve retro konzole do danas meni je žao što u BiH nema zvaničnih distributera
LoneWolf je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.6.2015, 16:49   #90
NjegovaWisost
Deo inventara foruma
 
Član od: 2.2.2006.
Poruke: 7.334
Zahvalnice: 860
Zahvaljeno 1.729 puta na 992 poruka
Određen forumom Re: Raspberry Pi - najjeftiniji PC na svetu

Citat:
C64freak kaže: Pregled poruke
Vecu glupost od ove nisam u zivotu video lol pc koji koji ce lagovati sa vishe od dva taba otvorena ,ima celih 700mhz i 256 rama koja se predpostavljam deli sa grafikom lol. Ovo je PC isto koliko su android telefoni rofl

Bolje uzeti za iste pare ili cak manje pentium 4 za giga+ rama na kupujem prodajem i barem imash racunar koji moze osnovne stvari da radi
Eee... NIje baš, 900MhZ QUAD CORE i 1GB rama... 4USB porta, LAN i HDMI... Teško da baš ima ovoliko minijaturno.

Dakle, nije baš slabašan. Onaj prvi jeste. Ovaj - ne.

Windows 10 specijalna verzija je besplatna uz nj.

Poslednja ispravka: NjegovaWisost (25.6.2015 u 18:25)
NjegovaWisost je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 29.6.2015, 11:11   #91
igor7
Član
 
Član od: 24.9.2012.
Poruke: 489
Zahvalnice: 103
Zahvaljeno 271 puta na 151 poruka
Određen forumom Re: Raspberry Pi - najjeftiniji PC na svetu

Citat:
NjegovaWisost kaže: Pregled poruke
Na Raspberry Pi2 je moguće windows 10 besplatan specijalizovan staviti... Mada kažu da je ogoljen, te ga je kao takvog nemoguće npr za NAS napraviti.
Taj Windows 10 ima za sada veličinu od 480MB u arhivi, pa ti vidi koliko su stvari uklonili. Međutim, nije ni to loše za početak.


Citat:
NjegovaWisost kaže: Pregled poruke
Eee... NIje baš, 900MhZ QUAD CORE i 1GB rama... 4USB porta, LAN i HDMI... Teško da baš ima ovoliko minijaturno.

Dakle, nije baš slabašan. Onaj prvi jeste. Ovaj - ne.

Postoji jedan klon (mada bih rekao da je pre rec o koncepcijskom kloniranju nego o kloniranju modela) pod nazivom Odroid C1 i po istoj ceni kao i Raspberry Pi2. Izasao je 3 meseca pre njega ali je nesto malo jaci po performansama.

Posto imam taj racunarcic (zajedno sa postarinom, carinom, PDV, kucistem, i RTC baterijom me je izasao oko 60eur) mogu reci da je sasvim upotrebljiv.

Quad Core Cortex A5 na 1,5GHz
1GB DDR3
4x USB 2.0, GBit LAN

Moze da radi kako sa micro SD kartama, tako i sa eMMC modulima. Kada se na njemu pokrene Lubuntu Linux sa micro SD, radi sasvim prihvatljivo ali bi radio jos dosta bolje sa eMMC modulom u ulozi hard diska. Za kratkotrajni rad ili za obavljanje "embedded" zadataka micro SD je sasvim OK ali ako neko namerava da ga koristi za aktivni svakodnevni rad, onda je eMMC vrlo dobra investicija.

Performanse su mu na nivou nekog Pentium IV racunara od pre 10 godina. Sam procesor nudi 1,57 DMIPS/MHz, pa se jednostavnom racunicom dodje da pri upotrebi sva 4 jezgra moze da izgura 9600 DMIPS a to i jeste snaga jednog pentium 4 procesora na taktu od oko 3GHZ.

Vidim da postoji js jedan Raspberry Pi2 klon koji se naziva (ne bas originalno) Orange Pi mini 2 sa slicnim mogucnostima kao prethodno opisani ali ima u sebi procesor koji bi trebao da bude jedno 30% brzi u odnosu na Odroid C1 ili nekih 40-50% u odnosu na Pi2. Po nekoj mojoj racunici, cena mu je negde oko 50 evra bez kucista.
igor7 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku igor7 na korisnoj poruci:
NjegovaWisost (29.6.2015)
Stara 29.6.2015, 11:19   #92
igor7
Član
 
Član od: 24.9.2012.
Poruke: 489
Zahvalnice: 103
Zahvaljeno 271 puta na 151 poruka
Određen forumom Re: Raspberry Pi - najjeftiniji PC na svetu

Citat:
LoneWolf kaže: Pregled poruke
Imam kolegu plastičara koji može da napravi sve moguće kalupe, pravio je ljudima kućišta bez po muke, više je dobio "za na piće" jer nikom ne traži pare. Al mi treba Pi
posavetuj mu da pokusa sa prodajom preko eBay. Zbog nase lopovske postarine, tesko bi se obogatio ali da prodaje kucista po ceni od cca 5EUR, ostalao bi mu bar 1-2EUR po komadu, sto na veliku kolicinu i nije tako lose.
igor7 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku igor7 na korisnoj poruci:
LoneWolf (29.6.2015)
Stara 29.6.2015, 20:05   #93
NjegovaWisost
Deo inventara foruma
 
Član od: 2.2.2006.
Poruke: 7.334
Zahvalnice: 860
Zahvaljeno 1.729 puta na 992 poruka
Određen forumom Re: Raspberry Pi - najjeftiniji PC na svetu

Citat:
igor7 kaže: Pregled poruke
Taj Windows 10 ima za sada veličinu od 480MB u arhivi, pa ti vidi koliko su stvari uklonili. Međutim, nije ni to loše za početak.





Postoji jedan klon (mada bih rekao da je pre rec o koncepcijskom kloniranju nego o kloniranju modela) pod nazivom Odroid C1 i po istoj ceni kao i Raspberry Pi2. Izasao je 3 meseca pre njega ali je nesto malo jaci po performansama.

Posto imam taj racunarcic (zajedno sa postarinom, carinom, PDV, kucistem, i RTC baterijom me je izasao oko 60eur) mogu reci da je sasvim upotrebljiv.

Quad Core Cortex A5 na 1,5GHz
1GB DDR3
4x USB 2.0, GBit LAN

Moze da radi kako sa micro SD kartama, tako i sa eMMC modulima. Kada se na njemu pokrene Lubuntu Linux sa micro SD, radi sasvim prihvatljivo ali bi radio jos dosta bolje sa eMMC modulom u ulozi hard diska. Za kratkotrajni rad ili za obavljanje "embedded" zadataka micro SD je sasvim OK ali ako neko namerava da ga koristi za aktivni svakodnevni rad, onda je eMMC vrlo dobra investicija.

Performanse su mu na nivou nekog Pentium IV racunara od pre 10 godina. Sam procesor nudi 1,57 DMIPS/MHz, pa se jednostavnom racunicom dodje da pri upotrebi sva 4 jezgra moze da izgura 9600 DMIPS a to i jeste snaga jednog pentium 4 procesora na taktu od oko 3GHZ.

Vidim da postoji js jedan Raspberry Pi2 klon koji se naziva (ne bas originalno) Orange Pi mini 2 sa slicnim mogucnostima kao prethodno opisani ali ima u sebi procesor koji bi trebao da bude jedno 30% brzi u odnosu na Odroid C1 ili nekih 40-50% u odnosu na Pi2. Po nekoj mojoj racunici, cena mu je negde oko 50 evra bez kucista.
Jako koristan post....

Samo bih volio da ima win, ali je def. jači od raspberry Pija... čak što više, jako mi se sviđa ovaj Orange Pi plus
NjegovaWisost je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 30.6.2015, 13:18   #94
igor7
Član
 
Član od: 24.9.2012.
Poruke: 489
Zahvalnice: 103
Zahvaljeno 271 puta na 151 poruka
Određen forumom Re: Raspberry Pi - najjeftiniji PC na svetu

Citat:
NjegovaWisost kaže: Pregled poruke
Samo bih volio da ima win, ali je def. jači od raspberry Pija...
Sa 90% sigurnošću iz onoga što sam do sada čitao mogu da tvrdim da će Win 10 raditi na velikom broju SoC računarčića, jer Microsoft sada gura ideju IoT(internet of things),


Citat:
čak što više, jako mi se sviđa ovaj Orange Pi plus
I tata bi sine!
Mišljenja sam da bi uskoro mogao da naručim jedan.

Velika snaga Raspberry Pi leži u njegovoj velikoj zajednici, što odmah znači i dobru podršku za sam uređaj. U tome je njegova velika prednost u odnosu na rivale. To znači, recimo, neki DVB-T dongle će mnogo pre dobiti drajvere za Rasp. Pi nego za Orange Pi.

BTW, postoje i mnogo jače varijante Odroid računarčića ali i cene na žalost dobro prate performanse.

Pazi ovo, opasno za malu decu:

ODROID-XU3

Samsung Exynos5422 Cortex™-A15 2.0Ghz quad core and Cortex™-A7 quad core CPUs
* Mali-T628 MP6(OpenGL ES 3.0/2.0/1.1 and OpenCL 1.1 Full profile)
* 2Gbyte LPDDR3 RAM at 933MHz (14.9GB/s memory bandwidth) PoP stacked
* eMMC5.0 HS400 Flash Storage
* USB 3.0 Host x 1, USB 3.0 OTG x 1, USB 2.0 Host x 4
* HDMI 1.4a and DisplayPort1.1 for display


Arhitektura A15 razvija preko 3.5 DMIPS/MHz, sto znaci da ovo malo čudo na 2 GHz sa 2x4 procesora može da odradi teoretskih 48000 DMIPS! U pitanju je procesor koji dolazi uz Galaxy S5. Ali na žalost, cena je ne baš malih 180$.

Ovde ima više detalja o njihovom asortimanu:
http://www.hardkernel.com/main/main.php
igor7 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 30.6.2015, 13:46   #95
igor7
Član
 
Član od: 24.9.2012.
Poruke: 489
Zahvalnice: 103
Zahvaljeno 271 puta na 151 poruka
Određen forumom Re: Raspberry Pi - najjeftiniji PC na svetu

I da ne zaboravim... Odroid izdaje vrlo dobar i besplatan PDF časopis posvećen njihovim proizvodima. Pošto su svi ti mali računarčići više-manje slični, biće od velike koristi i vlasnicima modela drugih kompanija. Posebno su zanimljivi brojni ponuđeni hardversko/softverski projekti koji bude maštu i teraju na kreativnost.


http://magazine.odroid.com/

Časopis jednostavno ne može da se ne dopada nešto starijim korisnicima koji pamte uzbudljivi računarski svet 80-ih godina prošlog veka. U pitanju je nešto najbolje od računarske štampe što sam video od tada pa na ovamo. Brat blizanac SK iz perioda 1985-1989
igor7 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku igor7 na korisnoj poruci:
voodoo_ (30.6.2015)
Stara 30.6.2015, 23:40   #96
darko31
Starosedelac
 
Član od: 27.11.2012.
Lokacija: Novi Bečej/Sad
Poruke: 1.569
Zahvalnice: 134
Zahvaljeno 406 puta na 371 poruka
Određen forumom Re: Raspberry Pi - najjeftiniji PC na svetu

@igor i C64Freak

Kod Pi-ja nije prioritet sirova snaga, nego mala cena, edukacija i ono što većina klasičnih računara nema a to je GPIO interfejs pomoću kojeg postoji nebrojeno mnogo mogućnosti od home automation projekata do robotike. Mi na faksu koristili B model kao upravljačku logiku na autonomnim robotima za takmičenje baš zbog toga što se lako programira.

Ako tražite HTPC ili jeftine mašine za surfovanje, bolje je rešenje npr. AM1 platforma.

PS Ako neko želi da nabavi po što nižoj ceni, treba juriti nekog ko dovozi stvari iz inostranstva, u Conradu ima B+ modela za 27 evra, dok je dvojka oko 40, što su ok cene.
darko31 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 1.7.2015, 11:18   #97
igor7
Član
 
Član od: 24.9.2012.
Poruke: 489
Zahvalnice: 103
Zahvaljeno 271 puta na 151 poruka
Određen forumom Re: Raspberry Pi - najjeftiniji PC na svetu

@darko31

sve sto si nabrojao ima i Odroid C1 i po istoj ceni kao Pi2



Ovde se lepo vidi da je C1 brzi od Pi2 i po istoj ceni a sadrzi i GPIO i UART, tako da je na njemu moguce implementirati prakticno sve hardverske projekte kao na RPi modelima.

Ocigledno je da Raspberry Pi imaju nesto povisenu cenu iako se reklamiraju kao da su neprofitabilni. Ali su u svakom slucaju odradili odlicnu stvar na popularizaciji elektronike i svaka im cast za to.

Nisam protivnik RPi (naprotiv), samo ukazujem da i konkurenicja ima dobre konje za trku. Opet je velika prednost RPi sto imaju veliku zajednicu iza sebe i podrsku od brojnih obrazovnih institucija.
igor7 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 1.7.2015, 12:07   #98
igor7
Član
 
Član od: 24.9.2012.
Poruke: 489
Zahvalnice: 103
Zahvaljeno 271 puta na 151 poruka
Određen forumom Re: Raspberry Pi - najjeftiniji PC na svetu

Kada smo se već dotakli teme o PDF časopisima, treba reći da postoji i besplatan PDF časopis za Raspberry Pi platformu koji je u mnogo čemu sličan prethodno navedenom Odroid Magazine-u. Sve rečeno za OM važi i ovde samo mi je onaj prvi nešto simpatičniji


https://www.raspberrypi.org/magpi/issues/

U broju 34 imate tekst o Windowsu 10 za IOT platforme.
igor7 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 1.7.2015, 14:50   #99
darko31
Starosedelac
 
Član od: 27.11.2012.
Lokacija: Novi Bečej/Sad
Poruke: 1.569
Zahvalnice: 134
Zahvaljeno 406 puta na 371 poruka
Određen forumom Re: Raspberry Pi - najjeftiniji PC na svetu

Naravno, konkurencija je dobra stvar, samo da razjasnimo poentu ovih uređaja. Još jedan SBC vredan pomena je Banana Pi.
darko31 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.7.2015, 22:32   #100
igor7
Član
 
Član od: 24.9.2012.
Poruke: 489
Zahvalnice: 103
Zahvaljeno 271 puta na 151 poruka
Određen forumom Re: Raspberry Pi - najjeftiniji PC na svetu

Предлажем да неко оформи посебну тему на форуму која би се бавила са овим малим рачунарчићима и да се тамо сакупља материјал везан за њих. Ван сваке сумње, пред њима је светла будућност. Већ сада су сасвим употребљиви за нормалан свакодневни рад.
igor7 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Counter Strike FAQ, Serveri, Troubleshooting Sale013 Mrežne igre 93 24.4.2020 15:26
Pesma/e koja vas najviše dirne? Wolverine Opšta kultura 1131 5.9.2019 15:13
Playstation 2 emulator NenadN Konzole 776 6.9.2014 23:04
NTFS u FAT32! Branislav Gavric Operativni sistemi 29 28.12.2009 22:04
Halo 2 na PC-u i Win Vista Meho Krljic O igrama uopšte 4 18.4.2006 20:00


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 12:31.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com