Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Run > Slobodni softver

Slobodni softver Teme o softveru otvorenog koda (programi i operativni sistemi), projektima, zajednici...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 4.2.2009, 12:28   #1
Dusan Maksimovic
Član
 
Član od: 10.11.2006.
Lokacija: Gornji Milanovac
Poruke: 258
Zahvalnice: 71
Zahvaljeno 20 puta na 20 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Dusan Maksimovic Slanje poruke preko Skypea korisniku Dusan Maksimovic
Question Backup Ubuntu

Pomocu kog programa da backup-ujem Ubuntu Hardy 8.04.1? Zelim da snimim sve sto imam na Ubuntu particiji: drajvere za graficku (tesko stecene), skajp, compiz podesavanja i razne druge stvari sa kojima se zezam vec danima. Sada kada sam konacno namestio sisitem i instalirao sve kako mi odgovara, sa kojim programom da backup-ujem sve zivo, u smislu da mogu pomocu tog backup-a da vratim sve kako je bilo (u slucaju da nesto zeznem - a to se, hvala Bogu desilo hiljadu puta)? HVALA!
Dusan Maksimovic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.2.2009, 12:54   #2
Neky
Starosedelac
 
Član od: 15.6.2007.
Lokacija: Amsterdam
Poruke: 1.817
Zahvalnice: 463
Zahvaljeno 310 puta na 230 poruka
Određen forumom Re: Backup Ubuntu

Ako ne prčkaš oko sistema (a ne bi trebao, jer kažeš da si sve sredio da radi) radiće on oha-ha vremena. Moj Slackware radi od 05.07.2008 kao sat. Tada je instaliran, podešen i sada služi svrsi, radi. Ako baš želiš bekap, dd je hardkor rešenje koje radi, ali sa njim moraš da paziš kako radiš.

Ovde sve piše.
Neky je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Neky na korisnoj poruci:
Dusan Maksimovic (5.2.2009)
Stara 4.2.2009, 13:03   #3
na12
Veteran
 
Član od: 4.10.2008.
Lokacija: /tmp/srbija/sabac Sistem:ArchLinux x86_64
Poruke: 834
Zahvalnice: 20
Zahvaljeno 196 puta na 181 poruka
Određen forumom Re: Backup Ubuntu

http://www.linuxlinks.com/article/20...03/Backup.html
na12 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku na12 na korisnoj poruci:
Dusan Maksimovic (5.2.2009)
Stara 4.2.2009, 18:13   #4
Dusan Maksimovic
Član
 
Član od: 10.11.2006.
Lokacija: Gornji Milanovac
Poruke: 258
Zahvalnice: 71
Zahvaljeno 20 puta na 20 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Dusan Maksimovic Slanje poruke preko Skypea korisniku Dusan Maksimovic
Određen forumom Re: Backup Ubuntu

Citat:
NekyBrate kaže: Pregled poruke
Ako ne prčkaš oko sistema (a ne bi trebao, jer kažeš da si sve sredio da radi) radiće on oha-ha vremena. Moj Slackware radi od 05.07.2008 kao sat. Tada je instaliran, podešen i sada služi svrsi, radi. Ako baš želiš bekap, dd je hardkor rešenje koje radi, ali sa njim moraš da paziš kako radiš.

Ovde sve piše.
Ja to hocu iz iskustva, jer stalno pokvarim ubuntu. Te nece da mi radi vishe internet preko njega, pa se zezne amarok, pa ne mogu nesto da instaliram, pa se zaglavi komp kad neshto cackam sa compizom, pa se sj*be sve u pi*ku materinu. Jbg, u ubuntu-u stalno neshto radim i skoro uvek nesto zeznem, s tim sto to nekad umem da ispravim a nekad ne...
Dusan Maksimovic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.2.2009, 22:06   #5
bvitnik
Starosedelac
 
Član od: 27.12.2005.
Lokacija: Pančevo
Poruke: 1.303
Zahvalnice: 63
Zahvaljeno 438 puta na 328 poruka
Određen forumom Re: Backup Ubuntu

Linux nije Windows pa nema potrebe za posebnim alatima za pravljenje backup-a. Linux se jednostavno backup-uje tako što ga iskopiraš negde, odnosno iskopiraš sadržaj root (/) direktorijuma izuzev /proc, /lost+found, /mnt i /sys. Malo bolje rešenje je da taj isti sadržaj spakuješ tar-om (ili nečim drugim). Vraćanje sistema je takođe lako. Podigneš neki LiveCD sistem, formatiraš particiju, raspakuješ arhivu sa backup-om i reinstaliraš boot loader.
Imaš još jednu verzuju backup-a, a to je da backup-uješ samo /home i /etc direktorijum. Sistem instaliraš svež i vratiš sadržaje pomenutih ditrektorijuma i voila, vraćen pređašnji sistem, doduše treba biti pažnjiv, mogao bi da napraviš štetu ako ne znaš šta radiš.

Ovo je bilo principijelno objašnjene, čisto da shvatiš koliko je backup jednostavan a ovde možeš naći detaljno uputstvo kako da to odradiš, i to baš Ubuntu -> Backup and restore your system!
bvitnik je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku bvitnik na korisnoj poruci:
Dusan Maksimovic (5.2.2009)
Stara 4.2.2009, 22:38   #6
na12
Veteran
 
Član od: 4.10.2008.
Lokacija: /tmp/srbija/sabac Sistem:ArchLinux x86_64
Poruke: 834
Zahvalnice: 20
Zahvaljeno 196 puta na 181 poruka
Određen forumom Re: Backup Ubuntu

Citat:
Imaš još jednu verzuju backup-a, a to je da backup-uješ samo /home i /etc direktorijum. Sistem instaliraš svež i vratiš sadržaje pomenutih ditrektorijuma i voila, vraćen pređašnji sistem, doduše treba biti pažnjiv, mogao bi da napraviš štetu ako ne znaš šta radiš.
Ovo vazi jedino ako instaliras ponovo sve one programe i verzije koje si imao pre,inace mozes da dobijes pravu zbrku.
na12 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.2.2009, 23:21   #7
bvitnik
Starosedelac
 
Član od: 27.12.2005.
Lokacija: Pančevo
Poruke: 1.303
Zahvalnice: 63
Zahvaljeno 438 puta na 328 poruka
Određen forumom Re: Backup Ubuntu

Citat:
na12 kaže: Pregled poruke
Ovo vazi jedino ako instaliras ponovo sve one programe i verzije koje si imao pre,inace mozes da dobijes pravu zbrku.
Da. Nisam hteo da opterećujem čoveka i ispišem stranicu teksta sa svim detaljima nego čisto da pomenem. Verzije programa i mogu da se razlikuju, pod uslovom da se ne menja struktura konfiguracionih fajlova između dve verzije ali se mora paziti, vraćati jedna po jedna stvar a ne istresti sve odjednom. To je sve za malo naprednije korisnike.
bvitnik je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.2.2009, 10:59   #8
Dusan Maksimovic
Član
 
Član od: 10.11.2006.
Lokacija: Gornji Milanovac
Poruke: 258
Zahvalnice: 71
Zahvaljeno 20 puta na 20 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Dusan Maksimovic Slanje poruke preko Skypea korisniku Dusan Maksimovic
Određen forumom Re: Backup Ubuntu

Svaki put zeznem neshto (NEZNAM KAKO), pogotovo kad hocu da napravim da mi radi firefox kad odem na youtube, tj da mi pusti video. E to je takav sex da se to ne moze opisati... Zato moram jos mnooogo da experimentisem ne bi li provalio sta i kako, a naravno na tom putu cu zeznuti ubuntu jos par puta, pa mi je backup skoro neophodan...

HVALA SVIMA!

P.S. Evo upravo bekapujem i izgleda jako jednostavan posao, jos samo da ne traje dugo
Dusan Maksimovic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.2.2009, 12:29   #9
Dusan Maksimovic
Član
 
Član od: 10.11.2006.
Lokacija: Gornji Milanovac
Poruke: 258
Zahvalnice: 71
Zahvaljeno 20 puta na 20 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Dusan Maksimovic Slanje poruke preko Skypea korisniku Dusan Maksimovic
Određen forumom Re: Backup Ubuntu

Citat:
bvitnik kaže: Pregled poruke
Linux nije Windows pa nema potrebe za posebnim alatima za pravljenje backup-a. Linux se jednostavno backup-uje tako što ga iskopiraš negde, odnosno iskopiraš sadržaj root (/) direktorijuma izuzev /proc, /lost+found, /mnt i /sys. Malo bolje rešenje je da taj isti sadržaj spakuješ tar-om (ili nečim drugim). Vraćanje sistema je takođe lako. Podigneš neki LiveCD sistem, formatiraš particiju, raspakuješ arhivu sa backup-om i reinstaliraš boot loader.
Imaš još jednu verzuju backup-a, a to je da backup-uješ samo /home i /etc direktorijum. Sistem instaliraš svež i vratiš sadržaje pomenutih ditrektorijuma i voila, vraćen pređašnji sistem, doduše treba biti pažnjiv, mogao bi da napraviš štetu ako ne znaš šta radiš.

Ovo je bilo principijelno objašnjene, čisto da shvatiš koliko je backup jednostavan a ovde možeš naći detaljno uputstvo kako da to odradiš, i to baš Ubuntu -> Backup and restore your system!
Evo backupovao sam sistem i vratio ga pomocu ovih par komandnih linija koje su date na tom sajtu i sve radi kao sat! Cak nisam morao ni da restartujem racunar, nego samo log out pa log in i sve radi. Hvala!

P.S. Te direktorijume proc i lost and found i ostale nisam bekapovo normalno, ali kada sam uradio restore onda ih je bilo. Nemam pojma zasto?
Dusan Maksimovic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.2.2009, 17:34   #10
Neky
Starosedelac
 
Član od: 15.6.2007.
Lokacija: Amsterdam
Poruke: 1.817
Zahvalnice: 463
Zahvaljeno 310 puta na 230 poruka
Određen forumom Re: Backup Ubuntu

Lost+found će sistem uvek iznova stvarati, jer je sistemski i potreban je. Slična je priča i sa proc direktorijumom. Poenta je da njih NE ZADRŽIŠ STARE, nego da ostaviš da ih sistem kreira automatski. Dobro si uradio.
Neky je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Neky na korisnoj poruci:
Dusan Maksimovic (7.2.2009)
Stara 6.2.2009, 17:42   #11
bvitnik
Starosedelac
 
Član od: 27.12.2005.
Lokacija: Pančevo
Poruke: 1.303
Zahvalnice: 63
Zahvaljeno 438 puta na 328 poruka
Određen forumom Re: Backup Ubuntu

Citat:
Dusan Maksimovic kaže: Pregled poruke
Evo backupovao sam sistem i vratio ga pomocu ovih par komandnih linija koje su date na tom sajtu i sve radi kao sat! Cak nisam morao ni da restartujem racunar, nego samo log out pa log in i sve radi. Hvala!

P.S. Te direktorijume proc i lost and found i ostale nisam bekapovo normalno, ali kada sam uradio restore onda ih je bilo. Nemam pojma zasto?
/proc direktorijum nije direktorijum na disku već jedan specijalan direktorijum u kome se nalaze podaci o procesima koji se vrte na sistemu kojima možeš pristupiti kao fajlovima. To prati onu filozofiju da je sve na linuxu fajl. /proc se kreira svaki put kada se podigne sistem, tako da će ga biti i ako ga nije bilo . Malo je teže za objasniti, uglavnom, zapamti da sve što vidiš u root dir. (/) nije nužno na disku, zato se i zove virtuelni fajl sistem (virtuelno stablo fajl sistema). /sys i /dev se takođe slično ponašaju.

Poslednja ispravka: bvitnik (7.2.2009 u 1:18)
bvitnik je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku bvitnik na korisnoj poruci:
Dusan Maksimovic (9.2.2009)
Stara 7.2.2009, 0:47   #12
Dusan Maksimovic
Član
 
Član od: 10.11.2006.
Lokacija: Gornji Milanovac
Poruke: 258
Zahvalnice: 71
Zahvaljeno 20 puta na 20 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Dusan Maksimovic Slanje poruke preko Skypea korisniku Dusan Maksimovic
Određen forumom Re: Backup Ubuntu

Citat:
NekyBrate kaže: Pregled poruke
Lost+found će sistem uvek iznova stvarati, jer je sistemski i potreban je. Slična je priča i sa proc direktorijumom. Poenta je da njih NE ZADRŽIŠ STARE, nego da ostaviš da ih sistem kreira automatski. Dobro si uradio.

Hvala. Sad mi je lakse!
Dusan Maksimovic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Mount CD DVD images - Ubuntu laikexpert Slobodni softver 7 17.4.2009 0:54
Ubuntu vodič za preživljavanje (posle instalacije) laikexpert Slobodni softver 0 26.12.2008 11:18
Pomoć oko podešavanja wirelessa na Ubuntu 8.10 dulJ@ Slobodni softver 4 13.12.2008 2:08
Ubuntu Ultimate Edition noisy Slobodni softver 34 13.2.2008 1:05
Ubuntu backup MadMan Slobodni softver 1 4.10.2006 16:13


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 0:14.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com