Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Run > Slobodni softver
Uputstvo Članstvo Kalendar Današnje poruke Pretraži

Slobodni softver Teme o softveru otvorenog koda (programi i operativni sistemi), projektima, zajednici...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 18.2.2013, 1:57   #1
Kosinus
Član
 
Član od: 3.11.2009.
Lokacija: root_localhost
Poruke: 132
Zahvalnice: 16
Zahvaljeno 20 puta na 12 poruka
Određen forumom Pokretanje Arch-a iz RAM-a

Imam 6GB RAM-a na laptopu pa bih 2-3 GB hteo da iskoristim za Arch linux (dakle da sistem radi što više stvari u RAM memoriji umesto sa HDD-a) a da Windows 7 bude druga boot opcija (on bi se pokretao normalno sa HDD-a). Da li je neko imao iskustva sa ovakvim egzibicijama? Čitao sam po malo ali nisam siguran kako bih to izveo i pri tome bio siguran da sistem u toku rada ne zauzme čitavu RAM memoriju ili nešto slično...
Kosinus je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.2.2013, 2:05   #2
drzare
Član
 
Član od: 4.3.2010.
Lokacija: Београд
Poruke: 420
Zahvalnice: 32
Zahvaljeno 75 puta na 69 poruka
Određen forumom Re: Pokretanje Arch-a iz RAM-a

Citat:
Kosinus kaže: Pregled poruke
Imam 6GB RAM-a na laptopu pa bih 2-3 GB hteo da iskoristim za Arch linux (dakle da sistem radi što više stvari u RAM memoriji umesto sa HDD-a) a da Windows 7 bude druga boot opcija (on bi se pokretao normalno sa HDD-a). Da li je neko imao iskustva sa ovakvim egzibicijama? Čitao sam po malo ali nisam siguran kako bih to izveo i pri tome bio siguran da sistem u toku rada ne zauzme čitavu RAM memoriju ili nešto slično...

По овоме што си написао твоју жељу би могао да испуни програм знан као VirtualBox....
drzare je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.2.2013, 2:08   #3
A M G
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika A M G
 
Član od: 9.7.2006.
Lokacija: Niš
Poruke: 3.100
Zahvalnice: 3.542
Zahvaljeno 1.792 puta na 756 poruka
Određen forumom Re: Pokretanje Arch-a iz RAM-a

Cisto da znas da ono sto instaliras u RAM ostaje tu gde jeste samo ako kompjuter radi. Cim ga restartujes/ugasis, sadrzaj RAM-a se brise.
A M G je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.2.2013, 2:20   #4
Kosinus
Član
 
Član od: 3.11.2009.
Lokacija: root_localhost
Poruke: 132
Zahvalnice: 16
Zahvaljeno 20 puta na 12 poruka
Određen forumom Re: Pokretanje Arch-a iz RAM-a

@drzare: Nisam mislio na virtuelne mašine nego baš dual boot.

@A M G: Da, znam, studiram računarstvo Pročitao sam da postoji opcija da se sadržaj RAM-a u koji si smestio sistem pre gašenja snimi na HDD tako da to nebi bio problem.
Kosinus je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.2.2013, 9:33   #5
na12
Veteran
 
Član od: 4.10.2008.
Lokacija: /tmp/srbija/sabac Sistem:ArchLinux x86_64
Poruke: 834
Zahvalnice: 20
Zahvaljeno 196 puta na 181 poruka
Određen forumom Re: Pokretanje Arch-a iz RAM-a

Ovde imas sve objasnjeno.
na12 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku na12 na korisnoj poruci:
Kosinus (18.2.2013)
Stara 18.2.2013, 16:21   #6
Neky
Starosedelac
 
Član od: 15.6.2007.
Lokacija: Amsterdam
Poruke: 1.817
Zahvalnice: 463
Zahvaljeno 310 puta na 230 poruka
Određen forumom Re: Pokretanje Arch-a iz RAM-a

Na laptopu koristim nešto slično - suspend to RAM, i vrlo lepo radi. Ne pamtim kada sam ugasio/restartovao laptop, a kada ga "palim" iz tog suspend to RAM stanja podigne se za 4 sekunde.
Neky je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.2.2013, 20:18   #7
maxx10
Član
 
Član od: 9.2.2006.
Lokacija: prijepolje
Poruke: 453
Zahvalnice: 44
Zahvaljeno 72 puta na 57 poruka
Određen forumom Re: Pokretanje Arch-a iz RAM-a

Citat:
Neky kaže: Pregled poruke
Na laptopu koristim nešto slično - suspend to RAM, i vrlo lepo radi. Ne pamtim kada sam ugasio/restartovao laptop, a kada ga "palim" iz tog suspend to RAM stanja podigne se za 4 sekunde.
Mislim da je sa dolaskom systemd init sistema suspend to ram default svima. I ranije sam ga koristio iz pm-utils paketa ali cini mi se da vise nije potrebno.

Ramdisk je potpuno druga stvar. Gde se RAM memorija ponasa kao hard disk sto dozvoljava mnogo vece brzine u poredjenju sa hardom. Deluje bas zanimljivo, narocito ta funkcija prebacivanja na HDD pre gasenja, moracu da isprobam.
maxx10 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.2.2013, 22:30   #8
Neky
Starosedelac
 
Član od: 15.6.2007.
Lokacija: Amsterdam
Poruke: 1.817
Zahvalnice: 463
Zahvaljeno 310 puta na 230 poruka
Određen forumom Re: Pokretanje Arch-a iz RAM-a

Jasno je meni šta je ramdisk, nego ne vidim njegovu svrhu. Pri gašenju gubim sadržaj ako se ne "sinhronizuje" sa diskom, odnosno mora svakako da se upiše na disk, brzinom kojom se inače upisuje na disk.
To dalje znači da opet moram da sačekam Eventualno kod čitanja sa diska nekih baš velikih fajlova "u cugu" ali bih rekao da je skuplja dara nego mera.
Neky je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 19.2.2013, 0:58   #9
maxx10
Član
 
Član od: 9.2.2006.
Lokacija: prijepolje
Poruke: 453
Zahvalnice: 44
Zahvaljeno 72 puta na 57 poruka
Određen forumom Re: Pokretanje Arch-a iz RAM-a

Citat:
Neky kaže: Pregled poruke
Jasno je meni šta je ramdisk, nego ne vidim njegovu svrhu. Pri gašenju gubim sadržaj ako se ne "sinhronizuje" sa diskom, odnosno mora svakako da se upiše na disk, brzinom kojom se inače upisuje na disk.
To dalje znači da opet moram da sačekam Eventualno kod čitanja sa diska nekih baš velikih fajlova "u cugu" ali bih rekao da je skuplja dara nego mera.
Verovatno si u pravu :/ Malo sam istrazivao po netu i pored pomeranja browser cache na ramdisk (brzi browsing, privatnost, cuvanje SSD-a) i rad sa velikim fajlovima uglavnom se ne isplati
maxx10 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 19.2.2013, 1:44   #10
water wizard
Deo inventara foruma
 
Član od: 29.1.2008.
Poruke: 20.482
Zahvalnice: 433
Zahvaljeno 4.007 puta na 3.729 poruka
Određen forumom Re: Pokretanje Arch-a iz RAM-a

al ste nabacali poruke...
prvo ne možeš da botuješ ram disk, ali možeš da učitaš linux u ram i da ne koristiš hard disk, na primer da ga učitaš sa CD ili flaša..
a što se tiče ramdiska, ko ima potrebu za brzim čitanjem/pisanjem fajlova može da ima neku korist od toga, s tim da se pri gašenju kompjutera gube podaci iz ramdiska ali može da se snimi image diska na hardisk..
water wizard je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 19.2.2013, 2:15   #11
maxx10
Član
 
Član od: 9.2.2006.
Lokacija: prijepolje
Poruke: 453
Zahvalnice: 44
Zahvaljeno 72 puta na 57 poruka
Određen forumom Re: Pokretanje Arch-a iz RAM-a

Citat:
water wizard kaže: Pregled poruke
al ste nabacali poruke...
prvo ne možeš da botuješ ram disk, ali možeš da učitaš linux u ram i da ne koristiš hard disk, na primer da ga učitaš sa CD ili flaša..
a što se tiče ramdiska, ko ima potrebu za brzim čitanjem/pisanjem fajlova može da ima neku korist od toga, s tim da se pri gašenju kompjutera gube podaci iz ramdiska ali može da se snimi image diska na hardisk..
Jos da si procitao sta smo nabacali sve bi bilo super

Niko nije pomenuo boot ramdiska a i ovo ostalo sto si napisao je pomenuto par puta pri "nabacivanju"...
maxx10 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 19.2.2013, 2:27   #12
water wizard
Deo inventara foruma
 
Član od: 29.1.2008.
Poruke: 20.482
Zahvalnice: 433
Zahvaljeno 4.007 puta na 3.729 poruka
Određen forumom Re: Pokretanje Arch-a iz RAM-a

Citat:
Kosinus kaže: Pregled poruke
@drzare: Nisam mislio na virtuelne mašine nego baš dual boot.

@A M G: Da, znam, studiram računarstvo Pročitao sam da postoji opcija da se sadržaj RAM-a u koji si smestio sistem pre gašenja snimi na HDD tako da to nebi bio problem.
kako nije
water wizard je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 19.2.2013, 12:32   #13
maxx10
Član
 
Član od: 9.2.2006.
Lokacija: prijepolje
Poruke: 453
Zahvalnice: 44
Zahvaljeno 72 puta na 57 poruka
Određen forumom Re: Pokretanje Arch-a iz RAM-a

Citat:
hteo da iskoristim za Arch linux (dakle da sistem radi što više stvari u RAM memoriji umesto sa HDD-a)
Citat:
Pri gašenju gubim sadržaj ako se ne "sinhronizuje" sa diskom, odnosno mora svakako da se upiše na disk, brzinom kojom se inače upisuje na disk.
Citat:
Deluje bas zanimljivo, narocito ta funkcija prebacivanja na HDD pre gasenja, moracu da isprobam.
To sto je covek rekao da hoce dual boot jedino si izgleda ti povezao da hoce da bootuje sa ramdiska...
maxx10 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 19.2.2013, 14:46   #14
water wizard
Deo inventara foruma
 
Član od: 29.1.2008.
Poruke: 20.482
Zahvalnice: 433
Zahvaljeno 4.007 puta na 3.729 poruka
Određen forumom Re: Pokretanje Arch-a iz RAM-a

dobro možda si i u pravu, ko zna šta je pisac hteo da kaže, ali ne vidim ništa loše što sam napisao informaciju da ne može da se bootuje sa ramdiska...
ps, nije on rekao ovaj treći citat nego ti.. a drugi citat je napisao Neky..
Obrati pažnju na 2 poruke koje je napisao Kosinus koji je pokrenuo temu..
Dzare mu je lepo rekao najbliže ali je on onda rekao da ga interesuje dual boot i onda sam ja odgovorio na to pitanje da ne može da bootuje sa ram diska i dodao za šta može da služi ramdisk pošto ste vi ostali poveli priču o tome..
A tema se zove..? Pokretanje Arch-a iz RAM-a !!!

Poslednja ispravka: water wizard (19.2.2013 u 14:56)
water wizard je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 19.2.2013, 19:06   #15
Kosinus
Član
 
Član od: 3.11.2009.
Lokacija: root_localhost
Poruke: 132
Zahvalnice: 16
Zahvaljeno 20 puta na 12 poruka
Određen forumom Re: Pokretanje Arch-a iz RAM-a

Da pojasnim: pitao sam da li je moguće postići da imaš dual boot Windows 7 i Arch ali tako da se Win boot-uje redovno sa HDD-a a Arch iz RAM-a i da nastavi rad u RAM-u.
Kosinus je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 19.2.2013, 19:21   #16
water wizard
Deo inventara foruma
 
Član od: 29.1.2008.
Poruke: 20.482
Zahvalnice: 433
Zahvaljeno 4.007 puta na 3.729 poruka
Određen forumom Re: Pokretanje Arch-a iz RAM-a

ne može da se botuje iz rama jer ram ne pamti kad se isključi kompjuter, ali možeš da učitaš linux sa nekog medija hdd, cd, flaš.. u ram i da ceo sistem bude u ramu, ili da koristiš virtuelnu mašinu koja će da koristi ramdisk kao hdd..
konkretno baš za taj Arch linux nisam upoznat, ali znam da ima linuxa koji mogu da se učitaju sa CD u ram..
Mada učitavanje sistema u ram nema mnogo smisla jer je sistem već optimizovan da koristi optimalno ram memoriju.. kao što već rekosmo, ram disk može da ti pomogne samo ako ti treba brz pristup fajlovima za čitanje/pisanje na primer rad sa kompresovanim fajlovima

Poslednja ispravka: water wizard (19.2.2013 u 19:31)
water wizard je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi


Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Vicevi Oblivion Cvet kompjutera 5481 27.5.2022 5:52
Konferencija mladih lidera iz dijaspore i Srbije 2011, Beograd, 15. i 16. jul Dukes Dešavanja i događaji 7 9.7.2011 17:05
Java - Vraćanje objekta iz reda tabele mcdhappy80 Programiranje 0 2.12.2010 5:13
Snimak iz MiniDV u Sony Vegas pa render u DVD? Zoranb007 Video/TV softver 23 11.9.2010 21:47
Biseri iz reklama... RarMan Brbljaonica 32 24.5.2010 20:01


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 8:43.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com