Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Run > Operativni sistemi
Uputstvo Članstvo Kalendar Današnje poruke Pretraži

Operativni sistemi Windows, Mac OS, DOS...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 5.2.2011, 4:23   #1
Zoranb007
Veteran
 
Član od: 20.4.2009.
Lokacija: Bg.
Poruke: 693
Zahvalnice: 507
Zahvaljeno 49 puta na 39 poruka
Question Moze li neki boot manager na posebnu (izdvojenu) particiju?

Prvo cu da opisem kako to kod mene funkcionise, a onda cu da izlozim pitanje i problem.

* Koristim 4 HDDa, sa po tri particije, sto je ukupno 12 particija,
* Instalirao sam 4 WinXPa SP3, za svaki harddisk posebno, tako da mi je na svakom HDDu po jedna particija "Active"
(kao na slici1 dole)

* Svaki WinXP sam podesio za svoju namenu i za svaki posebno napravio "image" pomocu "Acronisa"

od ova cetiri imagea, tri "image" su bez antivirus programa i jedan "image" je sa instaliranim i podesenim antivirusom, (taj image je samo za internet, tj, od particije za internet)

* Ponekad mi se desava, da neki od ova cetiri systema ponovo instaliram od nule, (jer mi tako u tom trenutku dodje ili zatreba...) pa posle napravim novi "image' za tu novu instalaciju.

* Zeljeni System biram tako sto na tastaturi koristim "F12" i onda mi se otvori prozorcic za izbor (kao na slici2 dole)

Zelim da uradim sledece:

* Probao bi da zaobidjem "F12" i da upotrebim "EasyBCD" (vidim dosta ga preporucuju...)

* Ne razumem se bas u ovu oblast, pa me brine sledece: ako podignem neki od ovih Windowsa, pa instaliram i podesim "EasyBCD" ja predpostavlja da ce mi sve raditi kako treba..,
ali razmisljam o sledecem:
Ako u nekom trenutku izbrisem, formatiram ili bilo sta uradim sa tom particijom preko koje sam instalirao i podesavao "EasyBCD"
moze li se desiti, da prilikom ukljucivanja kompjutera nemam (tj. izgubim) izbor koju sistemsku particiju hocu da podignem?
Moze li se neki boot menadzer instalirati na neku posebnu particiju, koju necu menjati, npr. neka mini particija, samo za tu namenu?

Drugim recima, hocu da manipulisem sa ove cetiri systemske particije (preinstaliram, vracam image, formatiram, menjam OS, ostavljam bez OS i sl...),
a da mi se ni jednog trenutka ne poremeti boot menadzer, boot loader, ili kakogod da se to zove...

P.S. Nadam se da sam ovaj put slikovitije opisao, izvinjavam se ako sam neke pojmove pobrkao, hvala unapred
Priložene slike
Kliknite na sliku za veću verziju

Ime:	slika1 - 4xp-.jpg
Viđeno:	17 puta
Veličina:	39,6 KB
ID:	38507   Kliknite na sliku za veću verziju

Ime:	slika2 - boot loader.jpg
Viđeno:	21 puta
Veličina:	24,8 KB
ID:	38508  

Poslednja ispravka: Zoranb007 (6.2.2011 u 9:34) Razlog: malo sam pojasnio pitanje i naziv teme...
Zoranb007 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.2.2011, 20:48   #2
Marko 0401
Veteran
 
Član od: 15.10.2006.
Lokacija: Nepoznata
Poruke: 1.109
Zahvalnice: 125
Zahvaljeno 77 puta na 69 poruka
Određen forumom Re: EasyBCD na svojoj-posebnoj particiji?

E ko je razumio šta si rekao, medalju da mu damo odmah!
Ti želiš da instaliraš EasyBCD na posebnoj particiji i da imaš jedan OS samo za njega, samo da ga ne bi imao u image-u koji ćeš praviti od ostalih particija tj. sistema koje imaš?!
Ako sam te dobro razumio, prvo da mi damo medalju , pa onda da ti kažem da ne razumijem čemu sve to!

I nije mi jasno kako si ulazio u sve te OS-e ako nemaš dual boot? Kažeš preko F12? To je za biranje odakle da bootuješ jel tako, ti imaš onda 4 hdd-a ili šta?



P.S.
dual boot ne funkcioniše iz OS-a, pa da ti treba posebna particija za to.
(dual) boot meni ti se pojavljuje na samom početku (u dos-u tako da kažem) i tada biraš koji OS hoćeš da pokreneš, i tek nakon što se odlučiš kreće podizanje OS-a.
Ili si ti pobrkao lončiće, ili te ja nikako nisam razumio...
Marko 0401 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.2.2011, 9:38   #3
Zoranb007
Veteran
 
Član od: 20.4.2009.
Lokacija: Bg.
Poruke: 693
Zahvalnice: 507
Zahvaljeno 49 puta na 39 poruka
Određen forumom Re: EasyBCD na svojoj-posebnoj particiji?

[QUOTE=Marko[/QUOTE]
Prepravio sam ceo post sa pitanjem... valjda sad nece trebati medalja
Zoranb007 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.2.2011, 21:26   #4
Marko 0401
Veteran
 
Član od: 15.10.2006.
Lokacija: Nepoznata
Poruke: 1.109
Zahvalnice: 125
Zahvaljeno 77 puta na 69 poruka
Određen forumom Re: EasyBCD na svojoj-posebnoj particiji?

Ti baš voliš da komplikuješ sebi život, jel tako?
4 hdd-a, sa po 3 particije, pa još česte reinstalacije i mjenjanje image-a, pa šta ti radiš sa kompjuterom ako nije tajna?

U svakom slučaju, mislim da nećeš imati problem kojeg se bojiš!
Jer i nakon formatiranja particije sa operativnim sistemom, u boot meniju ostaje opcija za njegovo pokretanje iako tog sistema više nema.
EasyBCD, između ostalog, i služi za to. Za uklanjanje sistema koji si upravo izbrisao iz boot menija.

E sad, takva je bila situacija kod mene (imao sam XP i Win7, nakon brisanja Win7 i dalje mi se pojavljivao boot meni sa pitanjem koji sistem da pokrenem, pa sam sa EBCD to sredio),
ali sa jednim hdd-om i sa 2 različita OS-a. Kako se sve to ponaša sa više hdd-a i jednim istim OS-om, to ne bih znao.

Ali s obzirom da ti svaki čas pišeš i brišeš po tim hdd-ovima, mogao bi i sam da probaš pa da vidiš šta će da se događa...
Marko 0401 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.2.2011, 11:13   #5
Laskaris
Deo inventara foruma
 
Član od: 28.5.2010.
Poruke: 4.229
Zahvalnice: 672
Zahvaljeno 1.204 puta na 934 poruka
Određen forumom Re: EasyBCD na svojoj-posebnoj particiji?

Citat:
Drugim recima, hocu da manipulisem sa ove cetiri systemske particije (preinstaliram, vracam image, formatiram, menjam OS, ostavljam bez OS i sl...),
a da mi se ni jednog trenutka ne poremeti boot menadzer, boot loader, ili kakogod da se to zove...
Boot meni i unose putanja ces svakako morati da menjas shodno promenama na hard diskovima. Moras imati EasyBCD na bar jednom operativnom sistemu na jednom hard disku uvek. To sto ti hoces je izvodljivo ali ako bas cesto "akas" particije i instaliras reinstaliras operativne sisteme imaces posla da boot meni tj loader odrzavas u aktuelnom stanju. U EasyBCD unesi sva cetiri ili koliko ih vec imas operativna sistema sa korektnim putanjama do njihovih mbr fajlova pa ce bootovanje da ide sa primarnog mbr-a (jedan mora biti primaran) na te sekundarne na drugim hard diskovima - particije ti tamo moraju biti aktivne i primarne. Ako imas win 7 unosis putanju do winload. exe fajla (videces u programu). Zapravo menjas samo jedan mbr a i njega mozes ponovo ucitati iz EasyBCD-a ako nesto zeznes. Probaj pa nam javi
Laskaris je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.2.2011, 8:03   #6
Zoranb007
Veteran
 
Član od: 20.4.2009.
Lokacija: Bg.
Poruke: 693
Zahvalnice: 507
Zahvaljeno 49 puta na 39 poruka
Određen forumom Re: EasyBCD na svojoj-posebnoj particiji?

Pa dobro, nije da bas cesto reinstaliram, to radim samo kada je neophodno... i ne komplikujem sebi zivot, znam dobro sta radim.
Naravno da nije tajna zasto koristim 4harda i 4windowsa, namerno koristim 4 ista Windowsa na 4 harda, a evo zasto,

Iz predhodnog iskustva sam primetio sledece,
kada na jednom Windowsu instaliram sve ono sto je meni potrebno, pa deinstaliram ono sto mi nije potrebno, System usporava, uvek neki problemi, system se dugo podize, zaglavljuje, odglavljuje, pojedini softveri i drajveri se medjusobno ne trpe, i slicno, posebno je problem kad windowsu dodje zuta minuta, pa bezuslovno moram na formatiranje i ponovno instaliranje svega od nule, a pritom nemam ni jedan drugi instaliran i upotrebljiv system, zato sam i smislio ovu kombinaciju...

Ma stavio bi ja cak i 4 odvojena kompjutera jedan do drugog, e' ali onda bi me definitivno odveli na ozbiljno posmatranje ...
a i bilo bi bas nehumano za moju porodicu, tretirali bi kao da mi nije dobro...

Ovako je ipak bolje, i ne bode u ochi, jedno kuciste, unutra 4 HDDa i sve deluje normalnije.

Aj da malo pojasnim zasto 4 ista Win.:
jedan Win samo za internet, drugi win je podesen samo za kreiranje muzike i sa njim neidem na net, a treci mi sluzi da eksperimentisem, isprobavam nove programe, pa kada mi neka nova instalacija zezne win. nije mi problem, imam jos tri a da zaboravio sam, cetvrti win je isto za kreiranje muzike, samo drugacije podeseno.
I jos da kazem zasto 4 harda, nekako mi je bezbednije, ne znam zasto ali meni tako deluje, mozda zato sto su 4 jedinice odvojene, pa mi ostavlja utisak da se manje brinem ako neki od hardova ode u vecna lovista... ostaju tri, i tako, eto, mozda i nisam u pravu...

Meni ovo biranje boota preko "F12" licno ne smeta, samo sam hteo da probam jos neki nacin, npr. ovaj EasyBCD. Sta mi vi predlazete, da predjem na boot menadzer ili da nastavim po starom?
Zoranb007 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.2.2011, 9:01   #7
Laskaris
Deo inventara foruma
 
Član od: 28.5.2010.
Poruke: 4.229
Zahvalnice: 672
Zahvaljeno 1.204 puta na 934 poruka
Određen forumom Re: EasyBCD na svojoj-posebnoj particiji?

Au bre brate ti ga pretera - mislio sam da koristis za posao sve to. Svejedno, probaj kako ti predlozih mada ni tvoj "BIOS metod" nije los.
Laskaris je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.2.2011, 18:27   #8
Zoranb007
Veteran
 
Član od: 20.4.2009.
Lokacija: Bg.
Poruke: 693
Zahvalnice: 507
Zahvaljeno 49 puta na 39 poruka
Određen forumom Re: EasyBCD na svojoj-posebnoj particiji?

Sto preterao, kako to mislish...
pa lepo sam obrazlozio..
dva odvojena Windowsa i jesu vezana za posao, to posmatraj kao da je neki drugi kompjuter sa dva odvojena windowsa razlicito podesena..
i ostaju mi jos dva systema, internet i svasta-nesto...
Verovatno deluje kao da preterujem, zato sto je sve u jednom kucistu, a kad bi bilo u dva razlicita kucista po dva HDDa, delovalo bi normalno..?
a ovo je ustvari to isto, samo sto je na jednom mestu
Hvala za savete
Zoranb007 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.2.2011, 21:32   #9
Marko 0401
Veteran
 
Član od: 15.10.2006.
Lokacija: Nepoznata
Poruke: 1.109
Zahvalnice: 125
Zahvaljeno 77 puta na 69 poruka
Određen forumom Re: EasyBCD na svojoj-posebnoj particiji?

Svaka čast!
Moraš priznati da jeste malo luda ta tvoja "postavka", ali nije da je besmislena potpuno.
Pogotovo ovo što imaš jedan hard samo za net, i ja sam se razmišljao o kupovini laptopa sa 2 hdd samo zbog ovog.

Da na jednom hardu imam OS za internet koji bi koristio za editovanje svog sajta, kupovinu preko neta i ostale stvari koje moraju biti 100% safe,
a na drugom da imam instalirane "narodne" verzije raznih programa koje koristim uključujući i igrice koje su takođe "narodne"...

Samo što nisam siguran da virus sa jednog hdd-a ne vidi ostale hdd-ove?!
Da li ti, kada uđeš u jedan od windowsa koje imaš, vidiš u njemu druge hard diskove?
Nikada nisam imao 2 hdd-a...



Anyway, da se vratimo tvoj temi.
Taj sistem sa F12 koji sada koristiš nije loš i radi ono što tebi treba jel da, a to je najbitnije.
Ali bi sa EasyBCD-om imao jednu (malu) prednost možda.
Ti sada, kada upališ svoj računar, moraš da ostaneš uz njega i čekaš momenat kada ćeš pritisnuti F12 i izabrati koji OS želiš da pokreneš, jel tako.
Inače će se "podići" onaj OS koji je podešen za default, ili kako to već ide kod više hard diskova, nisam siguran?
Sa EasyBCD-om možeš da podesiš koliko želiš da traje ta pauza dok ne izabereš koji OS želiš da podigneš, i Meni sa spiskom instaliranih sistema će ti stajati 10sec, 20sec,
minut... tj. koliko ti izabereš, pa imaš vremena i da skokneš do wc-a ako požuriš, ne moraš da budeš prikovan uz računar...
Kao što rekoh, mala prednost, ali ponekad mnogo bitna (ako ti se baš ide do wc-a recimo)


Koje programe koristiš za muz produkciju inače? Baviš se profi ovim koliko sam zaključio? (moja neostvarena želja btw)
Jeste da već imaš 4hdd-a i da si se i navikao na ovu postavku do sada vjerovatno, ali ipak mislim da nemaš potrebe za 4 OS-a sada, ne sa Windows 7-com to mislim.
Zato te i pitam koje programe koristiš, ali ako ih redovno update-uješ, mora da su kompatibilni sa sedmicom...
Ja, od kada sam instalirao Win7 64bit, sam zaboravio kako to izgleda kada windows trokira, zaglavljuje, odglavljuje...
Ukoliko imaš hardwer koji bi podržao 64-bitni sistem (više od 3gb rama, 64-bitni cpu), svakako bih ti preporučio da pređeš na njega!
Marko 0401 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.2.2011, 0:28   #10
Zoranb007
Veteran
 
Član od: 20.4.2009.
Lokacija: Bg.
Poruke: 693
Zahvalnice: 507
Zahvaljeno 49 puta na 39 poruka
Određen forumom Re: EasyBCD na svojoj-posebnoj particiji?

Ama nije luda postavka cak je smatram veoma savremenom i funkcionalnom, umesto da koristim dve masine, sve je u jednoj... kao mobilni telefon, sve na jednom mestu

Da naravno, vidim sve particije, svih 12 komada, ne tvrdim ja da virusi setaju samo u graniacama svog diska, naravno..
ali definitivno postoje bagovi, errori, virusi, i raznoazna djubrad koja se ne muvaju puno iz jedne particije u drugu, postoje stetocine koje se premestaju samo sa kopiranjem, i td... u ovom slucaju sam sve takve stetocine i probleme izbegao, tj. procentualno smanjio mogucnost prenosenja zaraze, sa diska na disk, ili bar odlozio...
Onda postoje konflikti izmedju nekih softvera-drajvera kada se instaliraju u jedan isti Windows, i to sam izbegao, sa wise windowsa, i mogu da odradim razlicita podesavanja, svako za svoju namenu i td...

Dobro je ta mogucnost podesavanje vremena, ali mi ne utice nesto posebno...

Da, zivim i hranim porodicu od muzike, ali ne bash toliko sa ovim home kompjuterom sto ima 4 HDDa,
krecem se dosta i radim tamo gde se inace radi ovakav posao, tj. sve zavisi sta se radi...
Kod kuce je vise inicirajuca-kreatina varijanta, kao neka priprema za ulazak u muzicki studio, kojek akve ideje, deo arranzmana i slicno.
E sad, bilo bi malo glupo da se kod kuce sirim sa kucistima od kompjutera (jedno za ovo, drugo za ono, trece za... ...) pa jos poseban komp za klinca, zenu... ovako sam za sve moje potrebe strpao sve u jedno i vozi...
Kod kuce od programa koristim svasta, dosta eksperimentisem, uvek trazim neku bolju kombinaciju, dok po studiima i slicnim mestima postoji uglavnom ustaljena varijanta "Logic"ProTools"cubase"... ali ne bi previse... u ovoj temi, jer se polako udaljavamo od postavljene teme.

hmm.., Windows7...
ljudi nemam vise snage da se prebacujem sa Windowsa na windows i sva podesavanja jovonanovo,
Win95, Win97, Win98, Win2000, WinXp1.2.3,WInVista, Win7.. i jos MAC pored svega ovoga,
jer, taman jedan system ustalim, a eto ga novi Service pack ili Windows, dojadilo mi, i nemam toliko vremena...
Za sada mi WinXP SP3 nudi sve sto mi je potrebno, pa sam zato i instalirao 4 ista, za neke bash onako ozbiljnije zahvate postoji MAC.
Na Win7 cu sigurno morati da predjem jednog lepog dana, a mozda ga i preskocim, kao sto sam preskocio "Vistu" he,he.. cuo sam da puno brlja i zaobisao.
Zoranb007 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi


Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Core 2 OC Dusan_BG Overklok 3329 24.10.2017 11:44
Gitare i računari... Wolverine Brbljaonica 1116 3.3.2016 23:12
MultiBoot USB flash - vodič za preživljavanje laikexpert Slobodni softver 5 11.12.2015 21:15
Gomilanje antivirusnih definicija na particiji hard diska Branislav Gavric Zaštita 8 3.6.2009 21:49
Halo 2 na PC-u i Win Vista Meho Krljic O igrama uopšte 4 18.4.2006 20:00


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 15:58.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com