Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Ostale teme > Brbljaonica

Brbljaonica Manje ozbiljno ćaskanje na ostale (kompjuterske i geek) teme... (POSTOVI SE NE BROJE!)
(Pravila pisanja: kliknite ovde.)

Tema zaključana
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 20.10.2010, 0:00   #1
Master_Touch
Banned
 
Član od: 19.9.2010.
Poruke: 250
Zahvalnice: 94
Zahvaljeno 27 puta na 16 poruka
Određen forumom Šta je to postdiplomac a šta diplomac?

Kako se to rangira kod nas i u svetu?
Master_Touch je offline  
Stara 20.10.2010, 0:06   #2
NjegovaWisost
Deo inventara foruma
 
Član od: 2.2.2006.
Poruke: 7.334
Zahvalnice: 860
Zahvaljeno 1.729 puta na 992 poruka
Određen forumom Re: Sta je to postdiplomac a sta diplomac?

Rangiranje odavno nije bitno za pravila zaposlenja.

Imaš bachelor - 4 godine faksa, negdje i tri.
Master (LLM u svijetu) - 5 ili 6 godina.

Doktorske - PhD još 2 odslušane.

Diplomirani je po starom sistemu. Mada, sad diplomirane zovemo sve one koji dobiju bilo kakvu najnižu diplomu.
NjegovaWisost je offline  
Stara 20.10.2010, 0:10   #3
holodoc
Deo inventara foruma
 
Član od: 5.12.2005.
Poruke: 6.785
Zahvalnice: 348
Zahvaljeno 1.893 puta na 1.078 poruka
Određen forumom Re: Sta je to postdiplomac a sta diplomac?

Ukratko rečeno nakon što završiš osnovne studije postaješ diplomac a ukoliko rešiš da nastaviš sa školovanjem da bi stekao recimo zvanje magistra ili doktora nauka onda postaješ postdiplomac.
holodoc je offline  
Stara 20.10.2010, 0:15   #4
Master_Touch
Banned
 
Član od: 19.9.2010.
Poruke: 250
Zahvalnice: 94
Zahvaljeno 27 puta na 16 poruka
Određen forumom Re: Sta je to postdiplomac a sta diplomac?

"Sa aspekta vrednosti diplome, Master je definitivno vise zvanje od Specijaliste, ali prava sa obe diplome nisu slicna – osoba sa zvanjem Specijaliste moze da predaje po visokim strucnim skolama. Specijalisti eventualno mogu da upisu jos jednu godinu i dobiju MBA diplomu (uskoro ce se pokrenuti inicijativa za izmenu aktuelnog Zakona da se formalno prizna MBA kao strukovni Master – dvogodisnje Specijalisticke studije), dok Master moze da upise Doktorske studije (sto je i smisao Master diplome, jer prave studije tek pocinju nakon Master-a)."


Ovo sam nasao na jednom sajtu, pitanje je koliko je to tacno.
Znam da rangiranje za zaposlenje ne postoji...
Na mom faksu postoje specijalisticke, master i doktorske studije. Specijalalisticke upisuju oni koji nisu po bolonji a master oni koji su po bolonji - a i jedni i drugi imaju 4 godine faklteta, ISTOG FAKULTETA I ISTOG PROGRAMA NASTAVE!!! E sad ova razlika je dosta zbunjujuca...

Da li je moguce da ne postoji konkretno objasnjenje ovoga?

Ne verujem da master traje 5,6 godina. Kod mene traje jedu godinu. A doktorske 4 godine.

Sta konkretno znaci postdiplomac a sta diplomac. Doktor znam, onaj ko ima doktorat. Ali postdiplomac i diplomac zbunjuje kada se uporedjuje sa stranim zemljama. Ja prosto ne znam koji rang imam za 4 godine fakulteta po bolonji. Stari sistem je verovatno onaj koji nije bolonjski?
Master_Touch je offline  
Stara 20.10.2010, 0:48   #5
holodoc
Deo inventara foruma
 
Član od: 5.12.2005.
Poruke: 6.785
Zahvalnice: 348
Zahvaljeno 1.893 puta na 1.078 poruka
Određen forumom Re: Sta je to postdiplomac a sta diplomac?

Citat:
Master_Touch kaže: Pregled poruke
"Sa aspekta vrednosti diplome, Master je definitivno vise zvanje od Specijaliste, ali prava sa obe diplome nisu slicna – osoba sa zvanjem Specijaliste moze da predaje po visokim strucnim skolama. Specijalisti eventualno mogu da upisu jos jednu godinu i dobiju MBA diplomu (uskoro ce se pokrenuti inicijativa za izmenu aktuelnog Zakona da se formalno prizna MBA kao strukovni Master – dvogodisnje Specijalisticke studije), dok Master moze da upise Doktorske studije (sto je i smisao Master diplome, jer prave studije tek pocinju nakon Master-a).
Ovo sam nasao na jednom sajtu, pitanje je koliko je to tacno."
Ovo je tačno. Generalna zamisao master studija je da ih upisuju studenti kojima je prevashodna namera da kasnije upišu postdiplomske studije i tako steknu zvanje doktora nauka.

Citat:
Master_Touch kaže: Pregled poruke
Na mom faksu postoje specijalisticke, master i doktorske studije. Specijalalisticke upisuju oni koji nisu po bolonji a master oni koji su po bolonji - a i jedni i drugi imaju 4 godine faklteta, ISTOG FAKULTETA I ISTOG PROGRAMA NASTAVE!!! E sad ova razlika je dosta zbunjujuca...
Ne sekiraj se nije tvoj fakultet jedini koji ima taj problem. U pitanju je problem sa nastavnim kadrovima i profesorima koji ili odbijaju da svoje predmete prilagode novim nastavnim programima ili jednostavno nisu dovoljno stručni da ih predaju pa se zato drže svojih arhaičnih nastavnih programa.
Citat:
Master_Touch kaže: Pregled poruke
Ne verujem da master traje 5,6 godina. Kod mene traje jedu godinu. A doktorske 4 godine.
Trajanje master studija nije baš fiksno određeno za sve struke i profesije tako da može da se dogodi da naiđeš na master studije koje traju četiri godine dok ima i onih koje traju i više godina. Generalno pravilo je ipak da master studije ne traju kraće od četiri godine.

Citat:
Master_Touch kaže: Pregled poruke
Sta konkretno znaci postdiplomac a sta diplomac. Doktor znam, onaj ko ima doktorat. Ali postdiplomac i diplomac zbunjuje kada se uporedjuje sa stranim zemljama. Ja prosto ne znam koji rang imam za 4 godine fakulteta po bolonji. Stari sistem je verovatno onaj koji nije bolonjski?
Nemoj da se opterećuješ terminima kao što su "diplomac" i "postdiplomac" pošto nemaju ama baš nikakvo značenje van obične svakodnevne komunikacije.

Ono što je tebi bitno je da znaš tačan naziv svog zvanja i da je za sve studente koji završe školovanje po Bolonjskom programu dovoljno je da svom budućem poslodavcu navedu pun naziv svog zvanja npr. "Master of Engineering", "Master in computer science" itd. Ti kao Master sada možeš da razmišljaš o upisivanju postdiplomskih studija što, kao što sam već rekao, znači da imaš nameru da stekneš zvanje doktora nauka iz oblasti koju imaš nameru da nastaviš da "studiraš".
holodoc je offline  
Stara 20.10.2010, 2:33   #6
Master_Touch
Banned
 
Član od: 19.9.2010.
Poruke: 250
Zahvalnice: 94
Zahvaljeno 27 puta na 16 poruka
Određen forumom Re: Sta je to postdiplomac a sta diplomac?

Hvala na opsirnom odgovoru, mada nije bilo potrebe. I ja sam kriv jer sam postavio dosta pitanja u poslednjoj poruci.

Cim se ovoliko okolise bez konkretnih zakljucaka ne vi ne znate sta znaci to.

Iz wikipedije sam saznao da je diplomac onaj koji ima OSNOVNE AKADEMSKE STUDIJE, a postdiplomac je onaj koji ima master studije.

Nije mi jasno zasto nas narod voli da dodaje nepotrebne odgovore i to jos da daje netacne. Master studije na mom fakultetu koje je akreditovan traju godinu dana, za ostale ne znam i ne znam kakvo je pravilo a i ne zanima me. Ono sto sam pitao pitao sam konkretno u naslovu teme. Ja nisam pitao koliko traju i kako ce neko sa osnovnom skolom da ga zove..i kako ce uticati na zaposljenje. Vasa podsvesna ubedjenja zadrzite za sebe.
Master_Touch je offline  
Stara 20.10.2010, 2:38   #7
holodoc
Deo inventara foruma
 
Član od: 5.12.2005.
Poruke: 6.785
Zahvalnice: 348
Zahvaljeno 1.893 puta na 1.078 poruka
Određen forumom Re: Sta je to postdiplomac a sta diplomac?

Citat:
Master_Touch kaže: Pregled poruke
Hvala na opsirnom odgovoru, mada nije bilo potrebe. I ja sam kriv jer sam postavio dosta pitanja u poslednjoj poruci.

Cim se ovoliko okolise bez konkretnih zakljucaka ne vi ne znate sta znaci to.

Iz wikipedije sam saznao da je diplomac onaj koji ima OSNOVNE AKADEMSKE STUDIJE, a postdiplomac je onaj koji ima master studije.

Nije mi jasno zasto nas narod voli da dodaje nepotrebne odgovore i to jos da daje netacne. Master studije na mom fakultetu koje je akreditovan traju godinu dana, za ostale ne znam i ne znam kakvo je pravilo a i ne zanima me. Ono sto sam pitao pitao sam konkretno u naslovu teme. Ja nisam pitao koliko traju i kako ce neko sa osnovnom skolom da ga zove..i kako ce uticati na zaposljenje. Vasa podsvesna ubedjenja zadrzite za sebe.
Samo ti nastavi da veruješ u sve što Wikipedia kaže i daleko ćeš dogurati

EDIT: I čisto dodatne informacije radi iako baš i nemam običaj da na bezobrazluk odgovaram fino i kulturno već obično psujem i pominjem tuđu familiju.

Fakulteti koji nude opciju master studija u trajanju od godinu dana ili slično u stvari nude samo opciju "doškolovavanja" za već svršene studente koji su završili osnovne studije. Tada možeš da kažeš da upisuješ postdiplomske master studije ali samo zato što ih upisuješ kao svršeni student i ni zbog čega drugog. Regularne master studije koje traju od četiri pa naviše godina spadaju u grupu osnovnih studija i tu nema rasprave. Zato sam ti i rekao da su postdiplomci osobe koje nastave školovanje posle osnovnih studija a sad da li će to biti doškolovavanje ili doktorat to je potpuno nevažno.

Inače kad već pominješ akreditovane fakultete čisto informacije radi. 95% fakulteta koji su akreditovani u Srbiji je dobilo taj status isključivo da bi zadržali svoje nastavno osoblje koje bi inače završilo na ulici ukoliko bi se fakulteti zatvorili. 95% fakulteta i dan danas ne ispunjava zahteve navedene u Bolonjskoj deklaraciji pa i dalje funkcionišu. Šta ti to govori? Da treba da se maneš samoreklamiranja tipa "master na akreditovanom fakultetu" i da više povedeš računa o onome što stvarno znaš

Toliko od mene.

Poslednja ispravka: holodoc (20.10.2010 u 3:25)
holodoc je offline  
Stara 20.10.2010, 3:38   #8
Master_Touch
Banned
 
Član od: 19.9.2010.
Poruke: 250
Zahvalnice: 94
Zahvaljeno 27 puta na 16 poruka
Određen forumom Re: Sta je to postdiplomac a sta diplomac?

Kada se kaze akreditovan fakultet zna se tacno na sta se misli. U detalje oko nastave i ostalog ne treba zalaziti. Studenti tu nista ne mogu da promene. Dakle ja se ne reklamiram i nemam potrebe za reklamiranjem pogresno si shvatio. Ako si se uvredio sa mojim proslim postom ocigleno da si zivce izgubio od jakog skolovanja , hehe...sala naravno.

Opet kazem, netacne informacije zadrzi za sebe. Pozdrav.
Master_Touch je offline  
Stara 20.10.2010, 12:58   #9
Picard
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Picard
 
Član od: 30.11.2008.
Lokacija: NI
Poruke: 11.787
Zahvalnice: 682
Zahvaljeno 4.326 puta na 3.571 poruka
Određen forumom Re: Sta je to postdiplomac a sta diplomac?

Ovde još uvek neki misle da je master=magistar....
Holodoc ti je sve lepo objasnio.
Picard je offline  
Stara 20.10.2010, 15:49   #10
Master_Touch
Banned
 
Član od: 19.9.2010.
Poruke: 250
Zahvalnice: 94
Zahvaljeno 27 puta na 16 poruka
Određen forumom Re: Sta je to postdiplomac a sta diplomac?

Dobio sam informaciju na fakultetu da covek sa 4 godine fakulteta nema zvanje profesora vec nastavnika i moze samo da predaje u nizim skolama i osnovnim. A onaj koji ima master - jedna godina nakom cetiri (postdiplomac), on moze da predaje i u srednjim - TO JE PO NOVOM BOLONJSKOM SISTEMU. A onaj koji je po starom zavrsio cetiri godine isti pre 3,4, godine, i to isti faks, isti nastavni program taj moze d apredaje u srednjim skolama... Rekli su da u starom sistemu posle 4 godne faksa ako imas jos jednu onda si magistar i magistar moze da upise specijalizaciju. A po novom ako imas cetiri godine onda mozes da upises umesto specijalizacije master koja isto traje kao specijalizacija (i isti nastavni porgram, predmeti, profesori itd...). Dakle samo se razlikuje u imenu a u sustini je isto. I posle specijalizaciji i posle mastera treba dobar prosek da bi neko mogao da upise doktorat. Ove informacije sam dobio sa faksa. Sada mi je malo jasnije... To specijalizacija i master je isto - bar na mom faksu, samo sto se drugacije zove zbog starog i novog sistema. Ne znam kako je na drugim fakultetima. Ne bih pominjao koji je faks u pitanju zbog privatnosti ali mogu da kazem da se na taj faks jako malo prima studenata i oni moraju da budu jako kvalitetni u svakom pogledu.
Master_Touch je offline  
Stara 20.10.2010, 15:52   #11
toxic
Deo inventara foruma
 
Član od: 16.6.2008.
Lokacija: Bananaland
Poruke: 4.294
Zahvalnice: 618
Zahvaljeno 875 puta na 758 poruka
Određen forumom Re: Sta je to postdiplomac a sta diplomac?

Master i jeste najbilize magistru (po starom sistemu), radim u prosveti i dobro sam upoznat sa sistemom skolovanja u Srbiji. Sve informacije je moguce naci na sajtu ministarstva prosvete, na ovoj stranici.

Studije se kod nas dele na dva tipa, strukovne (mahom bivse vise skole) i akademske (fakulteti). Prvo se, u oba slucaja, upisuju osnovne studije u trajanju od 3 godine. Nakon njih je na strukovnim moguce upisati specijalisticke studije u trajanju od jedne godine. Na akademskim je moguce upisati specijalisticke studije u trajanju od jedne godine, nakon kojih se mogu upistai master studije u trajanju od jedne ili vise godina. Takodje, posle zavrsenih osnovnih akademskih studija moguce je odmah upisati master studije u trajanju od 2 ili vise godina. Posle master studija se upisuju doktorske studije.

Za sada stvari stoje ovako. Od sledece godine moci ce se najverovatnije (u pripremi je) i posle strukovnih specijalistickih studija upisati master studije, jer se u praksi, a i u zakonu pokazalo da razlike izmedju strukovnih i akademskih studija nema. Odnosno programi i zvanja su isti, kao i zahtevi za posao, ne postoji nigde zahtev za akademskim ili strukovnim strucnjakom. Svuda stoji, zavrsene osnovne, specijalisticke, master, doktorske, stari nazivi,...

Sve studije nakon osnovnih su sada postdiplomske studije, jer su osnovne sada diplomske studije, odnosno, takvo se zvanje dobija. Kasnije je specijalista, master i na kraju doktor nauka. U poredjenju sa starim sistemom, sadasnji diplomac je po zvanju iznad onoga sa visom skolom, a ispod cetvorogodisnjeg diplomca (po starom sistemu). Specijalista je iznad cetvorogodisnjeg diplomca. Master je jos uvek ne jasan, ali je najblizi magistru (magistar je malo veca diploma. Primer: kao magistar mozes da predajes na fakultetu, dok kao master mozes da budes samo asistent), i na kraju, doktor je doktor kao i po starom sistemu.

Nadam se da je sad malo jasnije, ali jesu ga zakomplikovali i ceo sistem se jos uvek menja i sredjuje.

Edit, dodatak: Da bi predavao u osnovnim i srednjim skolama moras imati zavrsene cetvorogodisnje diplomske (stari sistem) ili specijalisticke (bolonjske) studije.

Poslednja ispravka: toxic (20.10.2010 u 18:12)
toxic je offline  
Stara 20.10.2010, 15:52   #12
DeCoy
Intel Inside
 
Avatar korisnika DeCoy
 
Član od: 1.11.2005.
Lokacija: From the murky depths I come...
Poruke: 28.356
Zahvalnice: 1.625
Zahvaljeno 10.987 puta na 7.034 poruka
Određen forumom Re: Sta je to postdiplomac a sta diplomac?

Citat:
Master_Touch kaže: Pregled poruke
Ne bih pominjao koji je faks u pitanju zbog privatnosti ali mogu da kazem da se na taj faks jako malo prima studenata i oni moraju da budu jako kvalitetni u svakom pogledu.
Želite li da budete anonimni
DeCoy je offline  
Stara 20.10.2010, 17:10   #13
Highlander
information junkie
 
Avatar korisnika Highlander
 
Član od: 3.11.2005.
Lokacija: MAX Highlands
Poruke: 2.160
Zahvalnice: 616
Zahvaljeno 686 puta na 401 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Highlander Slanje poruke preko Skypea korisniku Highlander
Određen forumom Re: Sta je to postdiplomac a sta diplomac?

Trajanje osnovnih akademskih zavisi od fakulteta, negde traju 3, a negde 4 godine, što znači da na prvim master studije traju 2, a na drugim 1 godinu. Da su ga zakomplikovali - jesu. I to mnogo. Recimo, zvanje magistar više ne postoji i sada su se ljudi koji imaju magistraturu našli u svojevrsnom vakuumu, jer su više od mastera a ne mogu biti doktori. Na mom faksu je jedna asistentkinja (tj. saradnik u nastavi) morala da upiše i završi godinu master studija, iako je imala zvanje magistar. Smeta i to što, na pojedinim fakultetima (recimo na Ekonomskom u Nišu) u statutu više ne postojimo mi koji studiramo po starom programu, pa nam ništa ne garantuje ni osnovna prava, rokove, ispite... Sve se radi ad hoc, kako se svidi profesorima ili dekanu.

A što se tiče pitanja iz naslova, postdiplomac je samo neformalni naziv za studenta koji je nastavio školovanje nakon sticanja diplome na osnovnim studijama. Ne vidim šta je toliko zbunjujuće u tome.
Highlander je offline  
Stara 20.10.2010, 20:20   #14
SirDuck
Deo inventara foruma
 
Član od: 27.4.2006.
Lokacija: Iznad KST-a
Poruke: 5.384
Zahvalnice: 821
Zahvaljeno 2.075 puta na 1.080 poruka
Određen forumom Re: Šta je to postdiplomac a šta diplomac?

@DeCoy, geniTalno

Master Touch, daj neki hint, zanima me koji je to famozni fakultet koji prima malo elitnih studenata koji ne umeju da skontaju kolko godina će studirati
SirDuck je offline  
Stara 20.10.2010, 20:34   #15
DragonSlayer
Starosedelac
 
Član od: 30.4.2006.
Poruke: 1.241
Zahvalnice: 613
Zahvaljeno 264 puta na 174 poruka
Određen forumom Re: Šta je to postdiplomac a šta diplomac?

Odlična tema. Ovo je i mene zanimalo.
DragonSlayer je offline  
Stara 24.10.2010, 11:14   #16
Master_Touch
Banned
 
Član od: 19.9.2010.
Poruke: 250
Zahvalnice: 94
Zahvaljeno 27 puta na 16 poruka
Određen forumom Re: Šta je to postdiplomac a šta diplomac?

Zbunjujuce je to kako se ovi nazivi drugacije zovu i rangiraju u inostranstvu. To je cilj teme a ne cudjenje i ne konkretni fakulteti. Neka pravila i neki standardi oko visokog obrazovanja bi trebali svuda da budu univerzalni - makar u nasoj zemlji, a to nije tako. @Highlander to je zbunjujuce.

@SirDuck tema nije o konkretnim fakultetima. I to bi moderator - DeCoy da zna i da sam sebe obrise i spam posle njega ako ima i malo morala.
Master_Touch je offline  
Stara 26.10.2010, 1:34   #17
SirDuck
Deo inventara foruma
 
Član od: 27.4.2006.
Lokacija: Iznad KST-a
Poruke: 5.384
Zahvalnice: 821
Zahvaljeno 2.075 puta na 1.080 poruka
Određen forumom Re: Šta je to postdiplomac a šta diplomac?

Decoy nije moderator za ovaj deo foruma.

Ja sam napisao spam jer si napravio veliku priču i nauku oko krajnje jednostavne stvari i još bezobrazno pričaš sa holodocom koji je, manje ili više, hteo da ti odgovori na pitanje, i onda na sve to pokušavaš krajnje očigledno i indirektno da se predstaviš kao mnogo pametan i nadaren jer, jelte, ideš na NN fakultet za pametne i nadarene. Eto tolko od mene.
SirDuck je offline  
Stara 26.10.2010, 2:03   #18
Master_Touch
Banned
 
Član od: 19.9.2010.
Poruke: 250
Zahvalnice: 94
Zahvaljeno 27 puta na 16 poruka
Određen forumom Re: Šta je to postdiplomac a šta diplomac?

Citat:
SirDuck kaže: Pregled poruke
Decoy nije moderator za ovaj deo foruma.

Ja sam napisao spam jer si napravio veliku priču i nauku oko krajnje jednostavne stvari i još bezobrazno pričaš sa holodocom koji je, manje ili više, hteo da ti odgovori na pitanje, i onda na sve to pokušavaš krajnje očigledno i indirektno da se predstaviš kao mnogo pametan i nadaren jer, jelte, ideš na NN fakultet za pametne i nadarene. Eto tolko od mene.
Hvala spameru. Sve sto vise gledas to manje vidis...
Master_Touch je offline  
Stara 26.10.2010, 2:07   #19
M.C.
Deo inventara foruma
 
Član od: 4.2.2006.
Lokacija: Kragujevac
Poruke: 5.613
Zahvalnice: 298
Zahvaljeno 1.469 puta na 1.017 poruka
Slanje poruke preko Yahooa korisniku M.C.
Određen forumom Re: Šta je to postdiplomac a šta diplomac?

Ih što ne mogu zahvalnice u ovoj temi... Master_Touch ja mislim da je najbolje da to pitaš na 4chan forumu, oni će ti lepo reći šta i kako. Dodatan plus je što ostaneš anoniman.
M.C. je offline  
Stara 26.10.2010, 2:21   #20
Master_Touch
Banned
 
Član od: 19.9.2010.
Poruke: 250
Zahvalnice: 94
Zahvaljeno 27 puta na 16 poruka
Određen forumom Re: Šta je to postdiplomac a šta diplomac?

Citat:
M.C. kaže: Pregled poruke
Ih što ne mogu zahvalnice u ovoj temi... Master_Touch ja mislim da je najbolje da to pitaš na 4chan forumu, oni će ti lepo reći šta i kako. Dodatan plus je što ostaneš anoniman.
Znas kako, ja ne znam ko si ti, mozda si se prestavio ali i ne moras ovo je forum. Ja sam saznao ono sto me intereuje tako da ne moram vise nigde da postavljam ovakvo pitanje...Bar ne po forumima.
Master_Touch je offline  
Tema zaključana

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno



Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 22:59.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com