Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Nosači podataka

Nosači podataka Hard diskovi, optički uređaji (CD/DVD), flash diskovi, floppy...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 1.5.2008, 1:04   #1
Cerberus
Novi član
 
Član od: 21.11.2006.
Poruke: 20
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Unhappy Ludilo sa HDD vs MoBo

Vec nekoliko dana se preznojavam i ne spavam nocu a neznam ni sta je problem a kamoli da sam ga resio.

Ima maticni Asus M2N-E SLI, 4 hard diska: 2 IDE (80GB Maxtor i 160GB Maxtor) i 2 SATA (320GB Seagate i 500GB Seagate). Ostatak konfiguracije i nije mnogo bitan (mozda napajanje 350W).

Problem je poceo sa BSOD i nvata.sys fajlom. Pretpostavljam da su u pitanju bili losi Asusovi drajveri (preuzeti sa njihovog sajta). Taj problem sam resio reinstaliranjem nvidia drajvera. I tako mislim ja, resio problem, kad opet BSOD ovog puta u nvgts.sys reziji. Ja poludeo. Skinem neke drajvere za nForce7 chipset (valjda) i prekopiram samo taj fajl. I bilo je OK skoro ceo dan kad opet. Nema BSOD ali zato je tu cist restart i sto je najgore od svega CHKDSK mi pokazuje da imam bad sector na oba SATA diska! Inace su mi oba puta 95% raznim stvarima za koje nemam vremena da narezem

Pitanja: Da li je problem stvarno u diskovima (malo je neverovatno da oba crknu odjednom)? (moguce da mi se onaj od 500GB malo pregreva (48stepeni) iako imam tri ventilatora u kucistu. Jedan bije direktno u diskove)
Da nije SATA kontroler ili tako nesto?

Moze mala pomoc? Vrteo sam razne forume i googlao do besvesti ali vi ste mi ljudi najsigurniji.
Cerberus je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 1.5.2008, 1:17   #2
Cerberus
Novi član
 
Član od: 21.11.2006.
Poruke: 20
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Određen forumom Re: Ludilo sa HDD vs MoBo

Zaboravih da pitam. Da li pregrejan HDD moze da brlja upis podataka?
Cerberus je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 1.5.2008, 7:24   #3
GoranSTX
Ex Parrot
 
Avatar korisnika GoranSTX
 
Član od: 8.12.2005.
Lokacija: Srednja Zemlja - Loznica
Poruke: 3.915
Zahvalnice: 444
Zahvaljeno 1.932 puta na 1.212 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku GoranSTX
Određen forumom Re: Ludilo sa HDD vs MoBo

Meni se čini da je to malo mnogo uređaja na napajanje od 350W? Da probaš, da od nekog drugara pozajmiš neko jače napajanje pa da vidiš šta će de dešavati...
GoranSTX je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 1.5.2008, 14:37   #4
Cerberus
Novi član
 
Član od: 21.11.2006.
Poruke: 20
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Određen forumom Re: Ludilo sa HDD vs MoBo

Danas sam ustanovio da je riknuo i jedan od IDE diskova (Maxtor 160). Znaci sledi mi trk do prodavnice i kupovina novog diska(ova). Isprobao sam nekoliko raznih programa za proveru diskova i svi kazu isto - kupi novi.
Najgore mi je sto neznam sta je dovelo do ove katastrofe. Napajanje? Temperatura? Losa maticna ploca?
Ima li neko ideju?
Cerberus je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 1.5.2008, 14:57   #5
Freško
CSC
 
Avatar korisnika Freško
 
Član od: 23.11.2005.
Lokacija: Niš
Poruke: 6.968
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 2.587 puta na 1.855 poruka
Post Re: Ludilo sa HDD vs MoBo

Skeniraj hardove HDD Regeneratorom (ima ga na Hirensu) da vidiš dali diskovi imaju loše sektore i dali se nešto tu može učiniti , ako HDDR kaže da imaš loše sektore pa ih još i ne popravi onda ti je definitivno vreme da pod hitno pazariš nove diskove i radiš bekap .

Veorovatno da ti je loše napajanje (loši naponi) napravilo taj problem . Uzgred dali su ti Segeata diskovi zaista Segeata ili se radi o kršinama iz DiamondMax serije koji se rade u Makstorovim fabrikama koje je preuzeo Segeata ...
Freško je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 1.5.2008, 15:07   #6
Cerberus
Novi član
 
Član od: 21.11.2006.
Poruke: 20
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Određen forumom Re: Ludilo sa HDD vs MoBo

Citat:
Freško kaže: Pregled poruke
Skeniraj hardove HDD Regeneratorom (ima ga na Hirensu) da vidiš dali diskovi imaju loše sektore i dali se nešto tu može učiniti , ako HDDR kaže da imaš loše sektore pa ih još i ne popravi onda ti je definitivno vreme da pod hitno pazariš nove diskove i radiš bekap .

Veorovatno da ti je loše napajanje (loši naponi) napravilo taj problem . Uzgred dali su ti Segeata diskovi zaista Segeata ili se radi o kršinama iz DiamondMax serije koji se rade u Makstorovim fabrikama koje je preuzeo Segeata ...
Nekoliko nezavisnih programa za skeniranje, sto pod DOS-om, sto pod Windowsom mi je prijavilo lose sektore. Znam da mogu da se pozdravim sa diskovima i nije mi zao (ne mnogo) ali me zanima sta je prouzrokovalo ovaj problem da mi se opet nebi ponovilo.
Mislim da nije napajanje jer za CPU, mem i sl. odrzava napone OK.
Probacu i sa HDD Regeneratorom ali ne nadam se vise cudu.
Cerberus je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.5.2008, 17:20   #7
Cerberus
Novi član
 
Član od: 21.11.2006.
Poruke: 20
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Određen forumom Re: Ludilo sa HDD vs MoBo

Probao sam sa HDD regeneratorom disk od 500GB. Za sest sati skenirao oko 85GB, pa sam ga prekinuo. Uzgred, nasao je lose sektore.
Da li je normalno da ovoliko dugo traje skeniranje?
U HD Tune Pro3 prilikom citanja SMART podataka mi pokazuje da je najveca zabelezena temperatura diska bila 65! Moze li ovo da osteti disk (PS: vazi li garancija u tom slucaju?)?
Cerberus je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.5.2008, 21:58   #8
Freško
CSC
 
Avatar korisnika Freško
 
Član od: 23.11.2005.
Lokacija: Niš
Poruke: 6.968
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 2.587 puta na 1.855 poruka
Post Re: Ludilo sa HDD vs MoBo

Citat:
Cerberus kaže: Pregled poruke
Probao sam sa HDD regeneratorom disk od 500GB. Za sest sati skenirao oko 85GB, pa sam ga prekinuo. Uzgred, nasao je lose sektore.
Da li je normalno da ovoliko dugo traje skeniranje?
Sasvim je normalno da HDDR skenira HDD veoma dugo .... Kod mene u firmi u servisu je sasvim normalno da se losi hardovi sa HDDR-om "peglaju" i po 3-4 dana u 2 ili 3 prolaza kako bi se pokusalo spasavanje onoga sto se spasti moze . Ako zelis da prokusas spasavanje hardova i podataka strpi se par dana i skeniraj hardove HDDR-om .

Citat:
Cerberus kaže: Pregled poruke
U HD Tune Pro3 prilikom citanja SMART podataka mi pokazuje da je najveca zabelezena temperatura diska bila 65! Moze li ovo da osteti disk (PS: vazi li garancija u tom slucaju?)?
Temperatura hardova jeste malo povisena ali nije pa ni katastrofalno visoka , sto se tice garancije niko ti nece uvaziti garanciju zato sto S.M.A.R.T. javlja da je HDD na samrti . Moj ti je savet da pod hitno pazarisx nove hardove i krenes u bekap podataka a ako zelis da ostvaris garanciju bijim se da ces rucno morati da dokusuris hard ako zelis da ubrzas ostvarivanje garancije ....
Freško je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.5.2008, 22:13   #9
Cerberus
Novi član
 
Član od: 21.11.2006.
Poruke: 20
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Određen forumom Re: Ludilo sa HDD vs MoBo

Citat:
Freško kaže: Pregled poruke
Temperatura hardova jeste malo povisena ali nije pa ni katastrofalno visoka , sto se tice garancije niko ti nece uvaziti garanciju zato sto S.M.A.R.T. javlja da je HDD na samrti . Moj ti je savet da pod hitno pazarisx nove hardove i krenes u bekap podataka a ako zelis da ostvaris garanciju bijim se da ces rucno morati da dokusuris hard ako zelis da ubrzas ostvarivanje garancije ....
Ako temperatura nije pobila diskove, STA JESTE? Podatke sam uspeo da spasem (barem vecinu) tako da sam tu miran (konacno sam narezao sve na diskove). Mislio sam da probam Low Level Formating (valjda je tako) ali mi je bolje da nista ne peglam i spasavam barem za onaj disk koji je pod garancijom . Ne razumem sta znaci rucno dokusurivanje diskova (kako to da izvedem?). Valjda garancija vazi ako ima lose sektore? Ili ne
Cerberus je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.5.2008, 0:23   #10
Freško
CSC
 
Avatar korisnika Freško
 
Član od: 23.11.2005.
Lokacija: Niš
Poruke: 6.968
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 2.587 puta na 1.855 poruka
Određen forumom Re: Ludilo sa HDD vs MoBo

Citat:
Cerberus kaže: Pregled poruke
Ako temperatura nije pobila diskove, STA JESTE? Podatke sam uspeo da spasem (barem vecinu) tako da sam tu miran (konacno sam narezao sve na diskove). Mislio sam da probam Low Level Formating (valjda je tako) ali mi je bolje da nista ne peglam i spasavam barem za onaj disk koji je pod garancijom . Ne razumem sta znaci rucno dokusurivanje diskova (kako to da izvedem?). Valjda garancija vazi ako ima lose sektore? Ili ne
Neznam sta ti je pobilo doskove , ovako na "daljinu" mogu samo da predpostavljam ...

Sto se tice gatrancije (ako se nevaram) kada su HDD u pitanju ona vazzi samo u slucaju kada HDD ima vise od 2% BAD sektora . koliko ja znam nasi uvoznici priznaju garnije prakticno samo ako je disk "mrtav" ili kad "lupaju glave" . U svakom drugom slucaju ces veoma tesko da ostvaris garanciju ...
Freško je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.5.2008, 0:45   #11
Cerberus
Novi član
 
Član od: 21.11.2006.
Poruke: 20
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Određen forumom Re: Ludilo sa HDD vs MoBo

Citat:
Freško kaže: Pregled poruke
Neznam sta ti je pobilo doskove , ovako na "daljinu" mogu samo da predpostavljam ...
OK, i pretpostavke dolaze u obzir, bilo kakva pomoc samo da se ovo vise ne ponovi. Mislim, 3 diska, 980GB ukupno. Ovde nisu cista posla. Uopste neznam sta moze da napravi ovakvu katastrofu. Napajanje nije lose... Neznam...
Predlozi? Sugestije? Sta ako sutra pljunem 80tak evra za disk a ono opet isto?
Cerberus je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.5.2008, 0:50   #12
Otherside
Veteran
 
Član od: 6.10.2007.
Poruke: 545
Zahvalnice: 194
Zahvaljeno 14 puta na 11 poruka
Određen forumom Re: Ludilo sa HDD vs MoBo

A da probaš da ga otvoriš i tu ga malo ( više ) oštetiš ???
Otherside je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.5.2008, 0:57   #13
Freško
CSC
 
Avatar korisnika Freško
 
Član od: 23.11.2005.
Lokacija: Niš
Poruke: 6.968
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 2.587 puta na 1.855 poruka
Post Re: Ludilo sa HDD vs MoBo

Citat:
Cerberus kaže: Pregled poruke
OK, i pretpostavke dolaze u obzir, bilo kakva pomoc samo da se ovo vise ne ponovi. Mislim, 3 diska, 980GB ukupno. Ovde nisu cista posla. Uopste neznam sta moze da napravi ovakvu katastrofu. Napajanje nije lose... Neznam...
Predlozi? Sugestije? Sta ako sutra pljunem 80tak evra za disk a ono opet isto?
Pa pazi jedino logcino objasnenje je lose napajnje , pazi ako se jedan disk greje to je ok , moze da se kaze da je do diska . Ali ako se se sva tri dosta greju konstantno i crknu onda je kazem opet najlogicnije objasnene/predpostavka je defektno napajanje . Kazi mi da li je tvoja predpostavka da je napajanje dobro onako "odokativna" ili slucajno imas posebnu alatku za proveru korektnosti napona kakvu recimo ima serviser u firmi gde radim i pomoc u koje se vrse najosnovnija testiranja napone napajanja !

ovako nesto :
Freško je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.5.2008, 1:55   #14
Cerberus
Novi član
 
Član od: 21.11.2006.
Poruke: 20
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Određen forumom Re: Ludilo sa HDD vs MoBo

Citat:
Freško kaže: Pregled poruke
Pa pazi jedino logcino objasnenje je lose napajnje , pazi ako se jedan disk greje to je ok , moze da se kaze da je do diska . Ali ako se se sva tri dosta greju konstantno i crknu onda je kazem opet najlogicnije objasnene/predpostavka je defektno napajanje . Kazi mi da li je tvoja predpostavka da je napajanje dobro onako "odokativna" ili slucajno imas posebnu alatku za proveru korektnosti napona kakvu recimo ima serviser u firmi gde radim i pomoc u koje se vrse najosnovnija testiranja napone napajanja !

ovako nesto :
OK. Ocena da je napajanje dobro mi je odokativna ali, zar mi ne bi u tom slucaju zakucao prilikom aktiviranja svih uredjaja maksimalno? Mislim, istovremeno kopiranje/snimanje/brisanje podataka na sva 4 diska dok se reze DVD i radi rendering u 3DS. Meni se sistem zakucavao pri minimalnom opterecenju. Forsiram da je temperatura u pitanju jer su mi svi diskovi bili nakaceni jedan na drugi pa se medjusobno grejali a dodatni 12cm ventilator sam ubacio nakon sto su se problemi pojavili. I da, komp. mi radi 24/7. Prvo sam mislio da su drajveri za plocu, onda sama ploca itd...

U svakom slucaju. koliko god da to izbegavam, moracu da skrpim kintu i za napajanje. Moram da mi to nekako tesko pada. Valjda sto se ne vide rezultati za ulozenu paru. (Znam sta ces reci, "Bar nece da ti prsnu 3 diska"). Sta bi mi preporucio koje da uzmem? (Nesto za skromniji budzet).
Cerberus je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.5.2008, 1:56   #15
Cerberus
Novi član
 
Član od: 21.11.2006.
Poruke: 20
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Određen forumom Re: Ludilo sa HDD vs MoBo

Citat:
Otherside kaže: Pregled poruke
A da probaš da ga otvoriš i tu ga malo ( više ) oštetiš ???
OK. Privukao si mi paznju. A sad molim te, definisi otvaranje & ostecivanje. I zar oni u servisu nece primetiti da sam prckao oko njega?
Cerberus je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.5.2008, 16:39   #16
ezenkiel
Veteran
 
Član od: 22.12.2005.
Lokacija: Podgorica
Poruke: 567
Zahvalnice: 1.573
Zahvaljeno 524 puta na 179 poruka
Određen forumom Re: Ludilo sa HDD vs MoBo

Samo još jedna kratka napomena : nipošto ne instaliraj nvidia IDE drajvere na nforce pločama, ako imaš parallel ATA hard diskove (kao što ti imaš), već koristi drajvere koji dolaze uz sam Windows - inače su mogući problemi :

- vrlo često se javlja BSOD , koji se najčešće zaliječi sa chkdsk /r iz recovery konzole, a nekad mora repair - poslije toga se sistem normalno podiže, ali, opet se javlja BSOD poslije nekog vremena.
- problemi sa prebacivanjem iz PIO u DMA mod - prebaciš u DMA, radi tako neko vrijeme, pa se opet prebaci u PIO iz čista mira.

Pozdrav !
ezenkiel je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.5.2008, 1:31   #17
Cerberus
Novi član
 
Član od: 21.11.2006.
Poruke: 20
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Određen forumom Re: Ludilo sa HDD vs MoBo

OK. Sada sam i zvanicno zbunjen. Uzeo sam da sredim disk koji je jos pod garancijom (500GB). Nekoliko dana radio backup i skroz ga ocistio. Posto nisam zeleo da neko "slucajno" pristupa mojim podacima u programu Partition Magic 8 sam izbrisao sve 4 particije opcijom "Delete and Secure Erase". Nakon toga, zaista neznam zasto, pustio sam opet proveru na lose sektore i ... PROSAO je bez ijedne greske. Ponovio sam sa nekoliko razlicitih programa isto kao i prvi put i ... nista. Sve deluje OK. Napominjem da sam prvobitno radio proveru sa 5 razlicitih programa i SVI su pronasli lose sektore. E, sad, da li ih je neki od ovih programa samo zamaskirao ili su prvobitni (losi) rezultati bili lazni neznam. Ali kako sam da ga reklamiram?
Programi koje sam koristio za proveru: HD Tune Pro, Windowsov chkdsk, Seatools for DOS, HDD Regenerator...
Zna li neko sta je u pitanju? Koji se desava?
Cerberus je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
S.T.A.L.K.E.R. Shadow of Chernobyl BigBadVuk Akcione igre 1888 23.6.2023 11:01
problem sa SBB-om, postavljanje kablova na krovu, tehnicko pitanje djekicen Komunikacioni uređaji i umrežavanje 8 6.4.2008 17:08
Koje ludilo?!! ATAMAH Kvarovi 14 8.12.2006 3:35
Sta sa (pra)starim racunarima? Nemesis Brbljaonica 21 12.11.2006 18:31
YOUR PRODUCT KEY - problem sa upgrade-om WinXP boljanici Operativni sistemi 17 27.5.2006 23:23


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 8:39.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com