Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Osnovne komponente > Overklok
Uputstvo Članstvo Kalendar Današnje poruke Pretraži

Overklok Kako overklokovati osnovne komponente i ubrzati sistem

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 31.10.2016, 23:04   #321
Sikorsky
Član
 
Član od: 2.10.2009.
Poruke: 73
Zahvalnice: 30
Zahvaljeno 3 puta na 3 poruka
Određen forumom Re: Intel Core i5 & i7 OC

When I put 1.210 vcore on my cpu, my effective vcore is 1.310~ any idea why this is?
I tried to find solution all over the Internet, but I was simply unable to.

Specs:
Z170M Mortar
I5-6400
8GB 2400 Mhz Ram - Single stick
r9 270x gpu
___________

I took screenshoots to make it more clear:

From top to bottom:

SS1:
https://s22.postimg.org/gk17t8vw1/image.png

SS2:
https://s4.postimg.org/twt1qimdp/image.png

SS3:
https://s15.postimg.org/3o6o52jy3/image.png

SS4 (CPU FEATURES – ADVANCED OPTIONS FOR CPU):
https://s15.postimg.org/qfk775irf/image.png

As you can see, 1.210voltage and its actually 1.312 everywhere.
If I put to 1.200 then its like 1.264…. Completely random numbers.

And in SS4, do I have all options good?
Also please tell me what numbers to put in those other auto columns, this motherboard naming is so weird..

Here are options I have in CPU Core/GT Voltage Mode:
https://s21.postimg.org/4qrgiwzfr/image.jpg

Motherboard is z170m mortar and I’m using “E7972IMS.A42” Bios.
https://s17.postimg.org/mghh7gwhb/cry_Face.jpg

Copy paste sam text, jer svi razumemo engleski da ne kucam ponovo na Srpskom.
Sikorsky je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 1.11.2016, 1:34   #322
water wizard
Deo inventara foruma
 
Član od: 29.1.2008.
Poruke: 20.482
Zahvalnice: 433
Zahvaljeno 4.007 puta na 3.729 poruka
Određen forumom Re: Intel Core i5 & i7 OC

a šta ti kažu programi za merenje voltaže?
water wizard je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku water wizard na korisnoj poruci:
Sikorsky (3.11.2016)
Stara 1.11.2016, 5:43   #323
Sikorsky
Član
 
Član od: 2.10.2009.
Poruke: 73
Zahvalnice: 30
Zahvaljeno 3 puta na 3 poruka
Određen forumom Re: Intel Core i5 & i7 OC



1.200vcore u biosu, i clock 3875 mhz, nakon ovog poludi u igrama tipa crn ekran pa otkoci...


Ako stavim 1.210 voltazu odmah skace napred, likovi koji klokuju skylake stavljaju 1,325 voltazu normalno imaju hidro hladjenje, ali ja da stavim ovu voltazu, diglo bi ga u vazduh momentalno.

Saznao sam da Ram voltaza treba da bude 0.5v iznad vcore, tako da sam i to namestio.

Jos jedna zanimljiva stvar jeste da u idle radi na vecoj voltazi nego kada ga opteretim, npr cinebenchmark r15 ili bilo sta drugo.

U biosu nemam podesavanja za LLC, probao sam i sa programom command center, ali bez uspeha, jos gore tamo kada se izmesa sa stelovanjima iz biosa, bio sam primoran da ga uninstaliram.

U reviewvu su pisali da postoji vcore drop, ali im ostane vrednost koju stave bar, samo im voltaza opadne.

Kod mene je digne na neki random broj i pod opterecenjem opadne, dok ga u idle przi vise nego pod opterecenjem.

A racunao sam da ce to ici kao podmazano, kuler LC-CC-95: LC - POWER.

Bar do 4ghz, ali nista od toga.. Bar ne za sada, prima i 4,1 ghz ali voltazu stavlja na 1,380 automacki makar je i override i offset 0.001 u minusu.
Sikorsky je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 1.11.2016, 16:02   #324
Schnak3
Starosedelac
 
Član od: 1.9.2008.
Lokacija: ¯\_(ツ)_/¯🍸
Poruke: 2.047
Zahvalnice: 610
Zahvaljeno 434 puta na 256 poruka
Određen forumom Re: Intel Core i5 & i7 OC

Koliko dobitka ubrzanja u % po benchmark-ovima moze da se dobije overklokovnajem i5 i i7 procesora?

Da li kada je procesor overklokovan i dalje moze da radi promena GHz CPU-a u zavisnoti od opterecenja (Windows Optimized Power settings) ili je fiksiran klok?
Schnak3 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 1.11.2016, 16:17   #325
Sikorsky
Član
 
Član od: 2.10.2009.
Poruke: 73
Zahvalnice: 30
Zahvaljeno 3 puta na 3 poruka
Određen forumom Re: Intel Core i5 & i7 OC

Sve zavisi od maticne ploce kakvu imas i hladjenja kakvo imas i silikonske lutrije kolimo procesor sam po sebi moze da se klokuje i na kojim voltazama.

Racunaj 30-70% oc znaci od 3,800 ako imas budget cooler a ako imas neki 212 evo onda moze i na 4,2-4,3 ghz sa voltazama 1,280~ otprilike, a ako imas na 1,325 voltazu za maximalanoc onda ti treba noctua kuler za 10 somica ili h100, h110i... koji kostaju 15-20 somica, sa njima mozes da klokujes procesor do granica. Ali ako ti je neka mid range maticna ploca ima voltaze da ti skacu kao kenguri i neces ga progurati bezbedno iznad 4,3ghz... Ja sa mojom z170m mortar ne mogu ni na 3,9ghz da izguram, doduse imam kuler od 1,500 dinara pa najvise zato. cim mu ubaci neku 1,3 voltazu ide na 50 stepeni u idlu...
Sikorsky je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Sikorsky na korisnoj poruci:
Schnak3 (1.11.2016)
Stara 2.11.2016, 16:25   #326
Rocker
Neozbiljni kolega
 
Avatar korisnika Rocker
 
Član od: 4.11.2005.
Lokacija: Final Frontier
Poruke: 7.695
Zahvalnice: 245
Zahvaljeno 2.933 puta na 1.238 poruka
Cool Re: Intel Core i5 & i7 OC

Kako ćeš slatko da spališ taj proc.

Offset je fixna vrednost napona koja se uvek dodaje, pa i u idle stanju. Zato ti je napon toliki i kad proc ništa ne radi i zato se tako prži bez potrebe.

Sa 1,2V morao bi da ide bar na 4,4 GHz. Ta priča sa 0,5V za RAM je čista glupost. Podizanjem napona memorije samo dodatno podižeš temperaturu i pržiš proc bez potrebe.

Vdrop postoji uvek i svuda, ali na Skylake-u ipak zavisi i od ploče, tj. od kvaliteta njene naponske. Bez 8 faza naponske ne očekuj ništa spektakularno.
Rocker je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Rocker na korisnoj poruci:
Sikorsky (3.11.2016)
Stara 2.11.2016, 22:14   #327
Sikorsky
Član
 
Član od: 2.10.2009.
Poruke: 73
Zahvalnice: 30
Zahvaljeno 3 puta na 3 poruka
Određen forumom Re: Intel Core i5 & i7 OC

Citat:
Rocker kaže: Pregled poruke
Kako ćeš slatko da spališ taj proc.

Offset je fixna vrednost napona koja se uvek dodaje, pa i u idle stanju. Zato ti je napon toliki i kad proc ništa ne radi i zato se tako prži bez potrebe.

Sa 1,2V morao bi da ide bar na 4,4 GHz. Ta priča sa 0,5V za RAM je čista glupost. Podizanjem napona memorije samo dodatno podižeš temperaturu i pržiš proc bez potrebe.

Vdrop postoji uvek i svuda, ali na Skylake-u ipak zavisi i od ploče, tj. od kvaliteta njene naponske. Bez 8 faza naponske ne očekuj ništa spektakularno.
Postoji offset + i offset - vrednost, ja sam u minusu, bas zbog toga da smanjuje vcore a ne da ga dodaje, dakle nisi u pravu da se uvek dodaje.

Ja mislim da si se ti zbunio i mislis na override.
https://s21.postimg.org/4qrgiwzfr/image.jpg
Ovo je slika koje rezime mogu da biram. Ako stavim na Adaptive, jednostavno ga zakuca na 1.079v i zakoci mi sistem odmah. bez da koristim offset.

Presao sam ceo internet i saznao sam da je u pitanju maticna ploca, cela z170m mortar serija dodaje nenormalno mnogo voltaze.
Znaci treba kuler Noctua d14 da bi mogao da nastavim sa klokovanjem nazalost, i nazalost necu moci nikada da imam kontrolu nad voltazom, ne sa ovom maticnom plocom nikako.

Sto se tice pravila za dram +0.5 u odnosu na vcore
https://www.google.rs/search?q=dram+...hrome&ie=UTF-8

Dakle, problem je maticna ploca, losa serija, ali uz pomoc nekog super hladjenja moguce je sve
Sikorsky je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.11.2016, 22:31   #328
water wizard
Deo inventara foruma
 
Član od: 29.1.2008.
Poruke: 20.482
Zahvalnice: 433
Zahvaljeno 4.007 puta na 3.729 poruka
Određen forumom Re: Intel Core i5 & i7 OC

probaj još da mu smanjiš offset, on automatski diže voltažu zbog oc ali preteruje sa voltažom, matična verovatno računa da mu je 1,2V za default clock pa posle još dodaje zbog oc
Drugo gledaj u AIDA64 pod senzor voltaže taj cpu-z i meni pokazuje višu voltažu

water wizard je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku water wizard na korisnoj poruci:
Sikorsky (3.11.2016)
Stara 2.11.2016, 23:48   #329
Sikorsky
Član
 
Član od: 2.10.2009.
Poruke: 73
Zahvalnice: 30
Zahvaljeno 3 puta na 3 poruka
Određen forumom Re: Intel Core i5 & i7 OC

Citat:
water wizard kaže: Pregled poruke
probaj još da mu smanjiš offset, on automatski diže voltažu zbog oc ali preteruje sa voltažom, matična verovatno računa da mu je 1,2V za default clock pa posle još dodaje zbog oc
Drugo gledaj u AIDA64 pod senzor voltaže taj cpu-z i meni pokazuje višu voltažu

Mislim da si pogresno video sliku, pogledaj cpu core voltage offset
stavljen je na 0.001 sto je minimalna moguca vrednost koja moze da se stavi
https://s4.postimg.org/twt1qimdp/image.png

Evo slike iz Aide64 isto je kao CPUz,
https://s22.postimg.org/5qx0h1mk1/image.jpg

Dakle sve je jasno, cim se vise mhz stavi, on automacki dize vecu voltazu, znaci nema toga da zabode jer je manjak voltaze, takva je maticna ploca, svi koji imaju z170m mortar imaju ista ovakva desavanja

Stavio sam ga i na 4ghz, presao je cinebench r15 benchmark i Heaven Benchmark 4.0 ali kada sam pokrenuo csgo nakon par minuta pocelo je da zabada u vidu crn ekran a zvuk i dalje ide.

Razlog je verovatno sto se procesor pregreva na vise od 71c, jer na 3880 mhz mi se greje do 71, a maximalna temperatura na kojoj procesor radi je 72 na oficijalnom intelovom sajtu, nakon sto predje 72 u odredjenim aplikacijama pocinju da se desavaju anomalije, a u drugim moze da radi normalno, ispadose da csgo ne moze da gura nikako.

Uglavnom, score na cinebenchu r15 je 639 isto kao i 6600k koji kosta 8,000 dinara vise.

A ne isplati mi se da dajem jos 10,000 dinara za kuler samo da bih mogao da dignem na 4,3ghz... Tih 500 mhz mi nista ne znaci za 10,000 dinara, jednostavno nije dobar priceerformance ratio. I pitanje je da li bi i tada radilo kako treba a voltaze bi diglo na 1,4 verovatno, sto je gornja granica i ne isplati se nikako.

Likovi furaju na Skylake platformama 1,325 - 1,350 voltaze sa kulerima od 10,000 - 20,000 dinara a temperature su im iste kao moje kada mi je procesor 3,8ghz, normalno da je njima 4,4 - 4,6 ghz~ ali zato su i vise novca ulozili za kuler i kuciste koje moze da nakaci liquidno hladenje koje kosta jos 9,000 dinara. Znaci za dobitak od 4,500 mhz ja bi trebalo da kupim kuler od 10-19 hiljadu dinara i neko kuciste za 9,000 dinara u koje mogu da stanu dva kulera od po 120 - 140mm.

Nije dobar priceerformance ratio nikako, zadovoljan sam ovako kako jeste.

A onaj neki lik sto prica da cu da sprzim procesor na 1,26 volti, neka malo bolje pogleda skylake arhitekturu i na kojim voltazama ona radi.
Sikorsky je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.11.2016, 0:03   #330
water wizard
Deo inventara foruma
 
Član od: 29.1.2008.
Poruke: 20.482
Zahvalnice: 433
Zahvaljeno 4.007 puta na 3.729 poruka
Određen forumom Re: Intel Core i5 & i7 OC

meni je ovo 100c sumnjivo bolje spusti ti klokove na default pa diži za po 5 ako si baš rešio da ga klokuješ, mada kombinacija i nije dobra matična i kuler.. možda možeš da zameniš matičnu za neku bolju pa klokuj, nije baš ni to toliko slab procesor ni na default nema potrebe da ga mučiš dok se malo bolje ne upoznaš sa materijom
water wizard je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku water wizard na korisnoj poruci:
Sikorsky (3.11.2016)
Stara 3.11.2016, 0:49   #331
Rocker
Neozbiljni kolega
 
Avatar korisnika Rocker
 
Član od: 4.11.2005.
Lokacija: Final Frontier
Poruke: 7.695
Zahvalnice: 245
Zahvaljeno 2.933 puta na 1.238 poruka
Cool Re: Intel Core i5 & i7 OC

Citat:
Sikorsky kaže: Pregled poruke

A onaj neki lik sto prica da cu da sprzim procesor na 1,26 volti, neka malo bolje pogleda skylake arhitekturu i na kojim voltazama ona radi.
Taj "neki lik" se bavi testiranjem hardvera i pisanjem recenzija za Svet kompjutera, pa malo i zna o čemu govori.

Misliš da ti je samo temp problem i da bi ti Noctua rešila problem?

Misliš da si bezbedan ako ti proc pod opterećenjem radi na 1,2V jer je "bezbedna granica 1,4V"?

Misliš za je "Mortar" loša ploča?

Misliš da treba podići napon RAM modulima iako će ostati na def. taktu jer tako piše negde po netu?

Shvati da procesor "pržiš" i kad si <1,4V i <75°C, jer idle rad podrazumeva bar 90% procesorskog vremena, a tebi u toj situaciji proc gori.

Offset je fixna vrednost. Onog trenutka kad je upotrebiš, bilo da je veća ili manja, lišio si proc mogućnosti da napon prilagodi potrebi.

Mortar je sasvim korektna ploča, ali je za pravi OC potreban "K" procesor. Ne daje Intel ništa za dž. Čak i kad dozvoli BCLK OC, nikada ne možeš da očekuješ OC domete kako kod "K" procesora, barem ne u svakodnevnoj varijanti bez extremnog hlađenja.
Rocker je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Rocker na korisnoj poruci:
Sikorsky (3.11.2016)
Stara 3.11.2016, 3:15   #332
Sikorsky
Član
 
Član od: 2.10.2009.
Poruke: 73
Zahvalnice: 30
Zahvaljeno 3 puta na 3 poruka
Određen forumom Re: Intel Core i5 & i7 OC

Citat:
water wizard kaže: Pregled poruke
meni je ovo 100c sumnjivo bolje spusti ti klokove na default pa diži za po 5 ako si baš rešio da ga klokuješ, mada kombinacija i nije dobra matična i kuler.. možda možeš da zameniš matičnu za neku bolju pa klokuj, nije baš ni to toliko slab procesor ni na default nema potrebe da ga mučiš dok se malo bolje ne upoznaš sa materijom
Ne, to nije prava temperatura, jer ovaj procesor nema K oznaku koja oznacava da mu je otkljucan multiplajer za klokovanje, nego mora da se stavi posebno napravljen bios koji mu omogucava dizanje BLCK vrednosti i na taj nacin omogucava klokovanje. Kada se stavi ovaj bios onda se gubi senzor za temperaturu, tj. ne pokazuje kako treba umesto toga pokaze da je 100 stepeni. Ali ima programa preko kojih moze da se gleda temperatura HwInfo je jedan od njih. Sto se tice citanja materije, provedenih oko 60 sati citanja ja mislim da je dovoljno. Pre ovoga sam imao haswell procesor koji sam takodje klokovao, ali tamo mi je voltazu primalo tacno na decimalu, za razliku od ove mortar ploce. No, sta je tu je. Za uslove sa kojima radim, izvukao sam maximalne performanse uz maximalnu zastitu zivotnog veka procesora. Necemo ni mi ljudi vecito da trajemo a pogotovo ne procesor.
Sikorsky je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.11.2016, 3:34   #333
Sikorsky
Član
 
Član od: 2.10.2009.
Poruke: 73
Zahvalnice: 30
Zahvaljeno 3 puta na 3 poruka
Određen forumom Re: Intel Core i5 & i7 OC

Citat:
Rocker kaže: Pregled poruke
Taj "neki lik" se bavi testiranjem hardvera i pisanjem recenzija za Svet kompjutera, pa malo i zna o čemu govori.

Misliš da ti je samo temp problem i da bi ti Noctua rešila problem?

Misliš da si bezbedan ako ti proc pod opterećenjem radi na 1,2V jer je "bezbedna granica 1,4V"?

Misliš za je "Mortar" loša ploča?

Misliš da treba podići napon RAM modulima iako će ostati na def. taktu jer tako piše negde po netu?

Shvati da procesor "pržiš" i kad si <1,4V i <75°C, jer idle rad podrazumeva bar 90% procesorskog vremena, a tebi u toj situaciji proc gori.

Offset je fixna vrednost. Onog trenutka kad je upotrebiš, bilo da je veća ili manja, lišio si proc mogućnosti da napon prilagodi potrebi.

Mortar je sasvim korektna ploča, ali je za pravi OC potreban "K" procesor. Ne daje Intel ništa za dž. Čak i kad dozvoli BCLK OC, nikada ne možeš da očekuješ OC domete kako kod "K" procesora, barem ne u svakodnevnoj varijanti bez extremnog hlađenja.

"Taj "neki lik" se bavi testiranjem hardvera i pisanjem recenzija za Svet kompjutera, pa malo i zna o čemu govori. "

Svaka cast, nisam nesto aktivan na Srpskim forumima, ali ako imas neku recenziju u vezi skylake-a linkuj mi slobodno, voleo bih da procitam.

"Misliš da ti je samo temp problem i da bi ti Noctua rešila problem?"

Zavisi, treba uvek postaviti sta je cilj, pa na osnovu toga gledati sta nam je problem. Na primer, ako bih ciljao da dostignem 4ghz, onda da, samo noctua mi je problem. A ako bih ciljao da dostignem 4,7ghz, onda da, problem je i kuciste koje je jeftino, problem je i ploca koja nije namenjena da maximalno iscedi svaki ciklus iz procesora, problem je verovatno i napajanje onda vec, jer bi i to uticalo na stabilnost takvog klokovanja, a problem je i vodeno hladjenje koje nemam a problem je i sam procesor mozda, jer ko zna kakva se silikonska lutrija krije u njemu, mozda ne moze ni 4,2ghz granicu da predje ko zna.

Misliš da si bezbedan ako ti proc pod opterećenjem radi na 1,2V jer je "bezbedna granica 1,4V"?
Bezbednosna granica je 1,5V inace, bar je tako intel rekao, nakon toga zovite vatrogasce. Ali licno ljudi se ne usudjuju da stavljaju nista vise od 1,4V za 24/7 klok.
Na 1,260V u Idlu, i 1,232V pod opterecenjem, da, potpuno sam bezbedan.
Svako klokovanje mora imati nus-efekat, to je takva igra. Pitanje je koliko je korisnik spreman da izbalansira sve sastojke. To vec zavisi od osobe do osobe, i od potrebe koriscenja, da ne duzim temu na 100 stranica. Uglavnom, jeste cak i ovo 1,260V ima uticaj i smanjce zivotni vek procesora, umesto da traje 15 godina, trajace 10 godina nagadjamo. Za 10 godina ovaj procesor nece kostati vise od vekne hleba one malo skuplje sa semenkama.

Misliš za je "Mortar" loša ploča?

Dobra je ploca, kao sto sam rekao pruza najbolje performanse kod klokovanja od svih mid-tier z170 maticnih ploca. A ako je factory default bez klokovanja onda pruza najslabije performanse od svih ploca. Ali ovo sve zavisi od korisnika do korisnika, verujem da 97% korisnika ne bi primetilo razliku, osim da stave na neki benchmark pa se dobije bolji rezultat necega za 4 sekunde, pa odjednom ispadne da je bed i zalost. Stabilna je i dobra, to mi se svidja. Da li bih je preporucio nekome? Ne znam. Kod maticnih ploca se svaka drugacije ponasa, tako da dok se primerak ne stavi u racunar i ne proba ne moze da se kaze nista. Nazalost trziste ne radi tako i mora da se plati pre nego sto se proba.

Misliš da treba podići napon RAM modulima iako će ostati na def. taktu jer tako piše negde po netu?
Kod mene licno je ukljucen XMP profil, tako da automacki dize voltazu, 1,360v automacka ja sam je spustio na 1,260v i radi odlicno, ne verujem da bi imalo neku bitniju ulogu da probam jos to da smanjim i da rizikujem da mi zabada sistem nasumicno par puta mesecno i posle zbog toliko varijabli da ne znam od cega da zabada. Dok radi ne pipaj.


"Shvati da procesor "pržiš" i kad si <1,4V i <75°C, jer idle rad podrazumeva bar 90% procesorskog vremena, a tebi u toj situaciji proc gori."

Znam, kao sto sam napisao gore, mora nesto da se zrtvuje zarad klokovanja. Kazes za K procesor da je bolji za klokovanje, slazem se apsolutno. Samo sto tu lepotu moras jos 8,000 dinara dodatno da platis. Bar kada je u pitanju ova serija procesora. I ja bih voleo da imam 4ghz klok i da mi u idlu vraca na ispod 1v i da radi na 600mhz pa da se rotira po potrebi, ali za 8,000 dinara spreman sam da to izbacim kroz prozor.

-EDIT-
Takodje, dokazano je da procesor cak i kada radi na maximalnom kloku npr, uvek 3,8ghz. A da nije pod opterecenjem, on se ne muci kao da radi na maximalnom kloku sa maximalnim 100% opterecenjem. Dakle nece on da gori, znam da mnogi ljudi misle cim je maximalan klok mhz da se on odmah muci, ali nije zapravo tako.
Ja licno uvek koristim racunar na Maximum performanse, gde i dok nisam imao ovu maticnu plocu i koristio sam ovaj procesor, uvek mi je bio maximum klok, 1 jezgro 3,200mhz 2 jezgro 3,100mhz, 3 jezgro 3000 mhz 4 jezgro 2800 mhz. Sa voltazom od 1080v i malko malim temperaturama, ali sam podesio u biosu da mi kuler vrti agresivnije, dakle imam vecu buku sada, ali spreman sam da zrtvujem to zarad boljih performansi, kazem sve zavisi od korisnika do korisnika i od potreba do potreba. Ako bi bilo leto 40 stepeni, sigurno bi stavio na default clock ako bih primetio da mi ne pasuje muzika na uvce koju kuler svira i brojke sa temperaturama.

"Offset je fixna vrednost. Onog trenutka kad je upotrebiš, bilo da je veća ili manja, lišio si proc mogućnosti da napon prilagodi potrebi."
Ovde nije to stvar, ovde je stvar kada stavis NON K bios on ti automacki iskljucuje sve te POWER SAVE vrednosti. Offset sam mu stavio namerno samo da mu ne padne na pamet da kada se muci da ga poveca na 1,4v+ "slucajno" kao znak predstroznosti i bezbednosti.

"Mortar je sasvim korektna ploča, ali je za pravi OC potreban "K" procesor. Ne daje Intel ništa za dž. Čak i kad dozvoli BCLK OC, nikada ne možeš da očekuješ OC domete kako kod "K" procesora, barem ne u svakodnevnoj varijanti bez extremnog hlađenja."

Dali su i vise nego sto su trebali da daju sa Skylejkom. Inace, to je sto nema power saving opcije non K procesor, a sto se tice performansi moze da se klokuje isto / mozda 5% manje. Samo sto se gubi ono sto se gubi, a i kod K procesora ti treba isto extremno hladenje kod extremnog klokovanja.

Poslednja ispravka: Sikorsky (3.11.2016 u 16:14)
Sikorsky je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.11.2016, 16:15   #334
Sikorsky
Član
 
Član od: 2.10.2009.
Poruke: 73
Zahvalnice: 30
Zahvaljeno 3 puta na 3 poruka
Određen forumom Re: Intel Core i5 & i7 OC

Nakon danasnjeg podesavanja evo sta sam uspeo da napravim:



4,130 Mhz overclock

vcore 1,264 u Idle
1,232 pod opterećenjem

Temperature:
32 u idle
61 Maximalna pod opterećenjem

Ukupno 52,96% mhz dobitak sa 2,700mhz na 4,130mhz

I ukupno 34.85% performance increase u vidu CB-a u cinebenchu r15.
Sa 505cb na 681 cb
___________________________
Procesor:
i5 6400

Maticna ploca:
Z170M Mortar

RAM:
8GB Single Channel 2400Mhz

Graficka kartica:
MSI 2G R9 270x OC

CPU Cooler:
Cosmo Cool LC-CC-95

Termalna pasta:
Arctic MX-4
_________________________________________

Moze i vise da ga gura ali necu da mu stavljam voltazu na 1,3+ jer ovako je ladan ko spricer pod opterecenjem i performanse su mi sasvim zadovoljavajuce za moje potrebe, da ne govorim da kuler od 1,500 dinara uspeva da napravi ovakve performanse.

Iznenadno poboljsanje se desilo nakon sto sam skinuo kuler, video sam da ima manjak termalne paste na pojedinim delovima, tako da sam dodao jos paste i razvukao ga svugde sa vrhom od kreditne kartice, takodje tamo gde kuler ima bakar stavio sam vise termalne paste kako bi se sto bolje prilepilo. Jer ovo je low budget kuler i nije ni sasvim ravna povrsina gde naleze na procesor. Uglavnom to je to. Hvala vam svima na pomoci. Pozdrav!
Sikorsky je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.11.2016, 16:42   #335
water wizard
Deo inventara foruma
 
Član od: 29.1.2008.
Poruke: 20.482
Zahvalnice: 433
Zahvaljeno 4.007 puta na 3.729 poruka
Određen forumom Re: Intel Core i5 & i7 OC

dok god si ispod sa voltažom i temperaturom sve je dobro, sad svakodnevni rad i testiranje.. nije loš taj kuler za tako te procesore do 65W imao sam ga a sad imam lc 94, ako baš rešiš da uložiš u bolje hlađenje imaš i LC CC 120, on hladi i phenome tako da će sa ovim lako na kraj.. Ne znam kakve su sad ove IHS paste na ovim novim procesorima u svakom slučaju što hladnije to bolje
water wizard je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.11.2016, 17:11   #336
Rocker
Neozbiljni kolega
 
Avatar korisnika Rocker
 
Član od: 4.11.2005.
Lokacija: Final Frontier
Poruke: 7.695
Zahvalnice: 245
Zahvaljeno 2.933 puta na 1.238 poruka
Cool Re: Intel Core i5 & i7 OC

@Sikorsky

Svet kompjutera je pre svega časopis, a ovo je forum koji prati časopis. Pogledaj na sajtu, piskaralo se o Skylake-u u više navrata. Možeš toliko da se potrudiš ako te baš zanima.

Što se "prženja" procesora tiče, naravno da se ne zagreva isto kad radi i kad ne radi ništa, bez obzira da li pri tom obara takt ili ne. Problem je u previsokom naponu u idle stanju, to ga "prži".

RAM nije trebalo da diraš. XMP profil je podešen tako da radi na naponu koji mu je potreban da bi mogao da gura zadatu frekvenciju i latencije. Time što si učitao XMP vrednosti i spustio napon si zapravo doveo do toga da RAM ne bude 100% stabilan. Moguće da ti on zabada mašinu nekad.

Što se K i non-K procova tiče, moguće je da neki non-K dobije "bolji silikon", ali taj potencijal ne može da ostvari jer se klokovanjem BCLK menjaju i drugi parametri, dok promena množioca kod K modela utiče samo na proc. Nije to više doba 775 procesora gde si imao jednu vrednost (FSB) i Vcore da podižeš, ima i drugih stvari kojima je potrebno fino podešavanje, a što u varijantama sa gerilskim BIOS-ima i non-K procesorima nije moguće postići.
Rocker je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.11.2016, 22:08   #337
velikan
Banned
 
Član od: 1.3.2011.
Poruke: 184
Zahvalnice: 5
Zahvaljeno 2 puta na 2 poruka
Određen forumom Re: Intel Core i5 & i7 OC

Citat:
Sikorsky kaže: Pregled poruke
Ne, to nije prava temperatura, jer ovaj procesor nema K oznaku koja oznacava da mu je otkljucan multiplajer za klokovanje, nego mora da se stavi posebno napravljen bios koji mu omogucava dizanje BLCK vrednosti i na taj nacin omogucava klokovanje. Kada se stavi ovaj bios onda se gubi senzor za temperaturu, tj. ne pokazuje kako treba umesto toga pokaze da je 100 stepeni. Ali ima programa preko kojih moze da se gleda temperatura HwInfo je jedan od njih. Sto se tice citanja materije, provedenih oko 60 sati citanja ja mislim da je dovoljno. Pre ovoga sam imao haswell procesor koji sam takodje klokovao, ali tamo mi je voltazu primalo tacno na decimalu, za razliku od ove mortar ploce. No, sta je tu je. Za uslove sa kojima radim, izvukao sam maximalne performanse uz maximalnu zastitu zivotnog veka procesora. Necemo ni mi ljudi vecito da trajemo a pogotovo ne procesor.

necu da ulazim u detalje(nemam pojima kako se klokuje skylake) .. no sto si ti kupovo obicnu verziju ako oces da klokujes ?
velikan je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.11.2016, 2:04   #338
Sikorsky
Član
 
Član od: 2.10.2009.
Poruke: 73
Zahvalnice: 30
Zahvaljeno 3 puta na 3 poruka
Određen forumom Re: Intel Core i5 & i7 OC

Citat:
velikan kaže: Pregled poruke
necu da ulazim u detalje(nemam pojima kako se klokuje skylake) .. no sto si ti kupovo obicnu verziju ako oces da klokujes ?
Isti je chip u pitanju, a uz pomoc z170 maticnih ploca koje podrzavaju "Non K OC bios" moze da se klokuje isto kao i K verzija. Imas testove na youtubu nema razlike nista sto se tice dokle OC moze da ide. I svi preporcuju non K procesor jer je bezveze bacati novac na K procesore kada bez K procesori rade istu stvar, jedino sto je potrebno malo da se zeza oko biosa i malo da se procita, nije za svakog neko voli da sedne i da ne razmislja nista, ja sam licno entuzijalista i volim da se igram i da postignem maximalne performanse za novac koji ulazem
Sikorsky je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.11.2016, 2:27   #339
water wizard
Deo inventara foruma
 
Član od: 29.1.2008.
Poruke: 20.482
Zahvalnice: 433
Zahvaljeno 4.007 puta na 3.729 poruka
Određen forumom Re: Intel Core i5 & i7 OC

udri malo po testovima da vidimo rezultate
water wizard je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.11.2016, 10:51   #340
pacsle
Starosedelac
 
Član od: 7.12.2012.
Poruke: 1.762
Zahvalnice: 75
Zahvaljeno 211 puta na 179 poruka
Određen forumom Re: Intel Core i5 & i7 OC

грешка,објавили демант
pacsle je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi


Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Intel Sandy Bridge Dusan Despotovic Vesti 125 29.12.2011 18:55
Intel Z68 chipset Dusan Despotovic Vesti 14 27.5.2011 12:00
Intel i AMD zakopali ratnu sekiru!!! O_O bvitnik Vesti 15 18.11.2009 15:30
Intel Pentium 4 3.0 GHz vs Intel Core duo T4200 2.0 GHz? TDK's Villain ŠDK - Osnovne komponente 2 17.10.2009 23:31
Core i5 stigao u prodavnice Mobius Vesti 38 24.9.2009 20:29


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 12:34.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com