Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Run > Slobodni softver

Slobodni softver Teme o softveru otvorenog koda (programi i operativni sistemi), projektima, zajednici...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 5.1.2006, 21:16   #1
urke
ex Laki pingvin
 
Avatar korisnika urke
 
Član od: 28.10.2005.
Lokacija: Kragujevac (Srbija)
Poruke: 2.559
Zahvalnice: 478
Zahvaljeno 880 puta na 488 poruka
Smile Laki pingvini

Da li ste primetili novu rubriku u „Svetu kompjutera“? Da li ste zadovoljni startom? Šta bi promenili, dodali, oduzeli? Koje teme očekujete da vidite u narednim brojevima? Kritike, sugestije, itd, itt...
urke je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.1.2006, 21:46   #2
AxeZ
Banned
 
Član od: 30.12.2005.
Lokacija: Novi Sad, Vojvodina
Poruke: 309
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku AxeZ
Određen forumom Re: Laki pingvini

Pa ovako...
Meni kao Vojvodjaninu je veoma tesko da se poistovetim sa sajkacom koja je pretezno obelezje centralne Srbije, a na 3 strane su cak 4 Tux-a sa sajkacom. Ovim bukvalno iskljucujete trecinu zemlje kao ciljne grupe citalaca.

Drugo, lepo je potrediti win softver i Lin softver, ali je mozda bolje da se odvoji prostor pa da se softver za Linux, npr jedna aplikacija opise bas do detalja, sa svim manam i vrlinama. Ovako brz pregled je suvise kratak da bi citaoci stekli neki utisak ( zelim / ne zelim ) taj softver.

Trece, malo vise hackish stvari ne bi bilo naodmet...zamislite..nekada su u SK cak i pisali o programiranju, ne samo o igricama...
AxeZ je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.1.2006, 23:24   #3
urke
ex Laki pingvin
 
Avatar korisnika urke
 
Član od: 28.10.2005.
Lokacija: Kragujevac (Srbija)
Poruke: 2.559
Zahvalnice: 478
Zahvaljeno 880 puta na 488 poruka
Određen forumom Re: Laki pingvini

Ejh, šajkača... Pa pošto je urednik Šumadinac, ilustrator je hteo da to posebno naglasi svim čitaocima, da umaju u vidu sa kime imaju posla Šalim se Nego, šajkaču si video, a slamčicu slame u kljunu nisi? btw, koja vrsta kape je zaštitni znak Vojvodine, pa da možda napravimo modifikaciju

Poređenje softvera je urađeno kao pomoć ljudima koji koriste Windows a boje se da će ostati bez „preko potrebnog softvera“ da to postoji i na GNU/Linuxu. Pripremljeno je još nekoliko grupnih (konciznih) recenzija, ali ako više čitalaca smatra da treba više pažnje posvetiti pojedinačnim rešenjima, onda ćemo misliti i na to. Samo se nosimo mišljenjem da su „Laki pingvini“ svojevrstan pokazatelj korisnicima Windowsa i novim korisnicima GNU/Linuxa, a geekovi neće tražiti rešenje u „Svetu kompjutera“ već u specijalizovanim časopisima i forumima za to (TUX magazin, Linux magazin i gazete, GNUzilla, NewsForge i slično). E sad, možda grešim(o), a možda sam(mo) u pravu

Trenutno smo skučeni sa prostorom za GNU/Linux. Novogodišnji broj je doneo četiri strane, ali će standardno biti samo dve, eventualno (u najboljem slučaju) tri. Ako na jednu stavimo recenziju programa ili distribucije, a na drugoj neki hard-core, onda će se ljudi uplašiti od GNU/Linuxa, a cilj nam je promocija ovog OSa.
urke je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.1.2006, 0:18   #4
AxeZ
Banned
 
Član od: 30.12.2005.
Lokacija: Novi Sad, Vojvodina
Poruke: 309
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku AxeZ
Određen forumom Re: Laki pingvini

Citat:
urke kaže:
Ejh, šajkača... Pa pošto je urednik Šumadinac, ilustrator je hteo da to posebno naglasi svim čitaocima, da umaju u vidu sa kime imaju posla Šalim se Nego, šajkaču si video, a slamčicu slame u kljunu nisi? btw, koja vrsta kape je zaštitni znak Vojvodine, pa da možda napravimo modifikaciju
Sesir..



Citat:
Poređenje softvera je urađeno kao pomoć ljudima koji koriste Windows a boje se da će ostati bez „preko potrebnog softvera“ da to postoji i na GNU/Linuxu. Pripremljeno je još nekoliko grupnih (konciznih) recenzija, ali ako više čitalaca smatra da treba više pažnje posvetiti pojedinačnim rešenjima, onda ćemo misliti i na to. Samo se nosimo mišljenjem da su „Laki pingvini“ svojevrstan pokazatelj korisnicima Windowsa i novim korisnicima GNU/Linuxa

Mozda bi trebalo vise paznje obratiti na nove korisnike Linux i dati im recenzije softvera in depth sto ce pomoci i buducim korisnicima da se odluce. Ne mislim tu na objasnjavanje ./configure && make && make install objasnjavanje instalacije vec prezentacija kompletnih mogucnosti programa, koliko je to moguce.

Citat:
a geekovi neće tražiti rešenje u „Svetu kompjutera“ već u specijalizovanim časopisima i forumima za to (TUX magazin, Linux magazin i gazete, GNUzilla, NewsForge i slično). E sad, možda grešim(o), a možda sam(mo) u pravu
Ne, u pravu si....davno je SK prestao biti casopis gde se moglo nesto nauciti. Sad je postao deciji casopis...


Citat:
Trenutno smo skučeni sa prostorom za GNU/Linux. Novogodišnji broj je doneo četiri strane, ali će standardno biti samo dve, eventualno (u najboljem slučaju) tri. Ako na jednu stavimo recenziju programa ili distribucije, a na drugoj neki hard-core, onda će se ljudi uplašiti od GNU/Linuxa, a cilj nam je promocija ovog OSa.
Ok, potpuno jasno, ali trebalo bi maksimalno iskoristiti dati prostor, malo onoga, malo ovoga. Linux i Hard Core idu jedno sa drugim...
AxeZ je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.1.2006, 0:28   #5
Boza
Član
 
Avatar korisnika Boza
 
Član od: 8.11.2005.
Lokacija: ...ma ne znate vi gde je to
Poruke: 197
Zahvalnice: 4
Zahvaljeno 11 puta na 10 poruka
Određen forumom Re: Laki pingvini

Pa recimo da onog istog pingvina sa šajkačom obuče u lalinsku nošnju!!!
Ja sam mišljenja da bi možda moglo biti nekog edukacionog texta tipa kako se instalira softver, driveri....
Znam da je prostora malo, ali kako su čitaoci SK 90 % windows nastrojeni, pa i ako odluče da pređu na Linux, programi koji se opisuju im neće biti od neke koristi kada ne znaju da ih instaliraju.
Boza je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.1.2006, 0:47   #6
urke
ex Laki pingvin
 
Avatar korisnika urke
 
Član od: 28.10.2005.
Lokacija: Kragujevac (Srbija)
Poruke: 2.559
Zahvalnice: 478
Zahvaljeno 880 puta na 488 poruka
Određen forumom Re: Laki pingvini

Ako pitaš nekoga koji distro početnik da izabere, taj neko će reći: SuSE, Mandriva, Fedora Core, ubuntu. Sva četiri dolaze sa gomilom softvera koji se podrazumevano instalira.
Ali, nebi bilo loše objasniti kako se softver instalira na tim distribucijama, pošto smo za Slackware (makar sam to ja radio) to objašnjavali uz svaki tekst, pa je ljudima i dosadilo
urke je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.1.2006, 1:49   #7
AxeZ
Banned
 
Član od: 30.12.2005.
Lokacija: Novi Sad, Vojvodina
Poruke: 309
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku AxeZ
Određen forumom Re: Laki pingvini

Citat:
urke kaže:
Ako pitaš nekoga koji distro početnik da izabere, taj neko će reći: SuSE, Mandriva, Fedora Core, ubuntu. Sva četiri dolaze sa gomilom softvera koji se podrazumevano instalira.
Ali, nebi bilo loše objasniti kako se softver instalira na tim distribucijama, pošto smo za Slackware (makar sam to ja radio) to objašnjavali uz svaki tekst, pa je ljudima i dosadilo

Trebalo bi objasniti ljudima razlike izmedju svih package managera, prvenstveno tgz, deb i rpm paketa i nacina na koji se koriste, instaliraju, apgrejduju i koje distribucije ih koriste.
AxeZ je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.3.2006, 14:15   #8
Zoran Dojkic
Član
 
Član od: 3.12.2005.
Lokacija: Dobanovci Srbija
Poruke: 72
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 2 puta na 2 poruka
Određen forumom Re: Laki pingvini

Ne radi se o prelasu na Linux, vec o prelasku na vise operativnih sistema od kojih ce jos dugo Windows biti na prvom mestu.
Zoran Dojkic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.9.2009, 13:14   #9
dc 22
Član
 
Član od: 4.3.2008.
Lokacija: tu iza coska...
Poruke: 226
Zahvalnice: 117
Zahvaljeno 47 puta na 24 poruka
Određen forumom Re: Laki pingvini

..................


Nova rubrika je extra

Poslednja ispravka: GoranSTX (4.9.2009 u 13:37) Razlog: izbrisana replika na poruku staru preko tri godine :)
dc 22 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 10.11.2007, 13:38   #10
GoranSTX
Ex Parrot
 
Avatar korisnika GoranSTX
 
Član od: 8.12.2005.
Lokacija: Srednja Zemlja - Loznica
Poruke: 3.915
Zahvalnice: 444
Zahvaljeno 1.932 puta na 1.212 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku GoranSTX
Određen forumom Re: Laki pingvini

Pretpostavljam da je broj strana predvidjenih za Lake pingvine ogranicavajuci faktor, ali kako bi bilo da se negde ubace i neke vesti iz linux sveta? Nesto kao u gnuzilli, al' da ne zauzima celu stranu nego moze i jedna kolona uz ivicu strane? Linux zajednica je vrlo dinamican entitet i uvek se nesto novo desava (novi distroi, okupljanja, najave, akcije) u svetu, a bogami i kod nas. Par kratkih vesti sa linkom bilo bi sasvim dovoljno da se citaoci upoznaju sa trenutnim desavanjima.
GoranSTX je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 10.11.2007, 14:32   #11
Neky
Starosedelac
 
Član od: 15.6.2007.
Lokacija: Amsterdam
Poruke: 1.817
Zahvalnice: 463
Zahvaljeno 310 puta na 230 poruka
Određen forumom Re: Laki pingvini

A možda bi i moglo da se nađe još 2 strane za malo više Linux programa, objašnjenja, testa hardvera ili šta već. Baš gledam poslednji broj i nekako stičem utisak da je opisano par totaaaaaaaalno fucked up programa za Windows koji sumnjam da ikome trebaju. Mislim, Byoni Perfect Diet Tracker? U prošlom, ako se ne varam broju, oni editori ikonica? Ma daj... Zar ne može još 2,3 strane da se odvoji za Linux? Pa pogledajte samo koliko ljudi naručuje i probava Ubuntu. Linux zajednica u Srbiji se ubrzano širi, ubeđen sam.
Neky je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 10.11.2007, 14:50   #12
Snoopy
Član
 
Član od: 14.11.2006.
Poruke: 286
Zahvalnice: 66
Zahvaljeno 44 puta na 22 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Snoopy
Određen forumom Re: Laki pingvini

Podrzavam tvoj predlog.
Stvarno 1-2 stranice vise bi stvarno dobro dosle.
I predlog o vestima je odlican.Imati na jednom mestu vesti
i najnovija desavanja stvarno bi bilo odlicno!
btw
Kad izlazi nova GNUzilla???
Snoopy je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 10.11.2007, 21:37   #13
Gorankx
Član
 
Član od: 4.7.2007.
Lokacija: Mali Zvornik
Poruke: 419
Zahvalnice: 24
Zahvaljeno 40 puta na 36 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku Gorankx
Određen forumom Re: Laki pingvini

Koliko ja znam trebala je da izadje sad oko prvog ali neznam sto nije.
Gorankx je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.11.2007, 10:31   #14
urke
ex Laki pingvin
 
Avatar korisnika urke
 
Član od: 28.10.2005.
Lokacija: Kragujevac (Srbija)
Poruke: 2.559
Zahvalnice: 478
Zahvaljeno 880 puta na 488 poruka
Određen forumom Re: Laki pingvini

U dva broja smo pustili vesti sa FLOSS scene, ali je to po preporuci za ubuduće prebačeno na rubriku sa vestima. Zlo što ne znam kako se zove ta rubrika, ali se nalazi na prvih nekoliko strana SK.

Na žalost, koliko nam je prostora za GNU/Linux teme dato, toliko ga popunjavamo. Kada bi imali 10 strana, 10 strana bi bilo korisno iskorišćenih. Ali morate da shvatite da windows „korisnici“ dominiraju ciljnom publikom SK, pola časopisa zauzimaju igrice (s moje strane: gubljenje vremena). Ali, tako nam je kako nam je.

SK je u vlasništvu kuće „Politika“, i ono što će da izađe u SK odobrava se po hijerarhiji. Ako bude dovoljno apela upućenih čitaocima Lakih pingvina na e-mail redakcije, možda se nešto i promeni (na bolje i više).

OffTopic: Nova GNUzilla će... ne znam Verovatno posle Joomla dana u nedelju.
urke je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku urke na korisnoj poruci:
GoranSTX (15.11.2007)
Stara 15.11.2007, 20:24   #15
Covenant
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Covenant
 
Član od: 4.11.2005.
Lokacija: Neverland
Poruke: 3.463
Zahvalnice: 387
Zahvaljeno 736 puta na 487 poruka
Određen forumom Re: Laki pingvini

Mozda ne bi bilo lose da u nekom od sledecih brojeva vidimo opise Fedore 8 i SUSE 10.3
Covenant je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.3.2006, 14:45   #16
The Finest Serbian Since '82
Veteran
 
Član od: 18.12.2005.
Poruke: 525
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 12 puta na 5 poruka
Određen forumom Re: Laki pingvini

Citat:
urke kaže:
Da li ste primetili novu rubriku u „Svetu kompjutera“? Da li ste zadovoljni startom? Šta bi promenili, dodali, oduzeli? Koje teme očekujete da vidite u narednim brojevima? Kritike, sugestije, itd, itt...
Jako mi se svidja rubrika... Mislim da je jako korisna.
Hteo bih da pohvalim ovu poslednju iz sk-a 3/2006. Zaista je EXTRA, svidja mi se opis programa(odnosno odabir) i posebno mi je drago sto opisujete Linux distribucije, sto mnogim potencijalnim Linux-asima dosta olaksava posao.
Jos jednom SVAKA CAST!
The Finest Serbian Since '82 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.3.2006, 17:37   #17
bofi
Član
 
Član od: 2.12.2005.
Lokacija: Valjevo
Poruke: 151
Zahvalnice: 10
Zahvaljeno 8 puta na 7 poruka
Određen forumom Re: Laki pingvini

Drago mi je da ste poslusali moj savet sto se tice instaliranja drajvera za graficku. Jeste da ste malo zakasnili sa opisom posto sam ja bas pre neki dan konacno namestio sve i poterao DOOM 3 demo naravno sa ****.... zvukom ali kako kaze nas narod, ne moze i jare i pare. Ipak nije vazno bar se drugi ljudi nece cimati oko graficke kao ja.

Pozdrav!!!
bofi je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.3.2006, 7:48   #18
urke
ex Laki pingvin
 
Avatar korisnika urke
 
Član od: 28.10.2005.
Lokacija: Kragujevac (Srbija)
Poruke: 2.559
Zahvalnice: 478
Zahvaljeno 880 puta na 488 poruka
Određen forumom Re: Laki pingvini

bofi: Ovo je sve više informativne prirode, a ne uputstvo steb-by-step. Detaljnu pomoć i uputstva možeš dobiti na našim renomiranim IT forumima (SK, linuxo, FSN, pa i es )
Jesi li probao QUAKE3 native (kompajliran iz source code-a) da vidiš kako lebdi na Linuxu?
urke je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.3.2006, 16:56   #19
bofi
Član
 
Član od: 2.12.2005.
Lokacija: Valjevo
Poruke: 151
Zahvalnice: 10
Zahvaljeno 8 puta na 7 poruka
Određen forumom Re: Laki pingvini

@Urke u redu sto kazes da je samo informacoine prirode ali mislim ipak da ste lepo objasnili i da covek koji nikada nije instalirao drajvere ne bi trebalo da ima nikakvih problema. Sto se tice Doom 3 ortak mi je skinuo demo sa nekog sajta tako da nemam pojma koja je ovo verzija. Ako imas neku adresu ti okaci znacilo bi mi dosta posto imam dial - up i ortak mi obicno skida tako nesto.
bofi je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.3.2006, 17:16   #20
urke
ex Laki pingvin
 
Avatar korisnika urke
 
Član od: 28.10.2005.
Lokacija: Kragujevac (Srbija)
Poruke: 2.559
Zahvalnice: 478
Zahvaljeno 880 puta na 488 poruka
Određen forumom Re: Laki pingvini

U prethodnom broju SK u Lakim pingvinima u delu Gaming brainZ je pomenuo par WEB adresa sa instalerima i source kodom više igara. Sinoć sam skinuo SVN Quake3 i mogu ti reći da leprša u odnosu na onaj ID-ov compile. A možda je ipak samo do novog hardvera
urke je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Tagovi
linux, svet kompjutera

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
UNIX-way ili Windows-like-way? enaB Slobodni softver 19 18.6.2007 1:17
RTV Laki Pingvini - problem milke Slobodni softver 8 28.6.2006 2:04


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 19:30.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com