Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Run > Programiranje
Uputstvo Članstvo Kalendar Današnje poruke Pretraži

Programiranje Programski jezici, tehnike, alatke...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 7.3.2009, 22:23   #1
Morandi
Starosedelac
 
Član od: 10.3.2008.
Lokacija: KaluCITY
Poruke: 2.362
Zahvalnice: 915
Zahvaljeno 345 puta na 249 poruka
Određen forumom Koje knjige za programiranje

Znaci odlucio sam da udjem u ovu materiju, neznam nista pa bih se prvo prosvetlio iz kniga!
Dakle koje mi knjige preporucujete kao za pocetnika i koji programski alat za pocetnika?
Sta bi ovo trebalo da znaci? Neka mi neko prevede.
Ali početnik uopšte nije u istom položaju; on je tabula raza u tom pogledu. A ukoliko mu je koncept objekata ili neki drugi osnovni koncept (npr. event-driven programming) predstavljaju problem u pogledu razumevanja pojmova, onda je bolje da digne ruke od programiranja dok još ima vremena. Ima u IT-u i drugih
??
Morandi je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.3.2009, 0:20   #2
Ivan452
Veteran
 
Član od: 25.7.2008.
Lokacija: Beograd
Poruke: 772
Zahvalnice: 33
Zahvaljeno 189 puta na 152 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Ivan452
Određen forumom Re: Koje knjige za programiranje

od sipanja vina se niko nije opio, pa se ni ti neces mnogo prosvetliti samo od teorije.
Bilo je tema na forumu o knjigama, tutorijalima i programima za pocetnike, i to ne bih da opet pisem.
Ja bih ti preporicio da krenes od C/C++.
Sta god da odaberes, sve sto procitas probaj i kucaj, kucaj, kucaj kod.
Pa kad zapnes negde nemoj odmah na forum i da otvaras temu "POMOC!!!!11111". www.google.com ce ti biti najbolji prijatelj. Jer za 99% stvari sa kojima ces imati problema kao pocetnik postoji barem 50 resenja. Pa pored toga ces nauciti i po nesto sto nisi trazio. A kada se pomucis, pa vidis razlicita resenja, vise ce ti vredeti nego neko da ti odgovori u 2-3 recenice na forumu.
Veruj mi, tako ces najbolje razumeti, a i brze ces naci resenje.

A kada shvatis logiku programiranja, nece ti biti tako tesko da se prebacis na bilo koji drugi programerski jezik.

A sto prevoda onog dela....
Tabula rasa ti je latinski i znaci prazna ploca(neispisana tabla).
A predpostavljam da ne razumes sta je "koncept objekata" i "event-driven programming". I ne trebas da razumes. Ako bi ti neko to objasnio ne bi ti mnogo znacilo jer nisi upoznat sa osnovnijim konceptima od toga.
Ali ne brini...Bice ti i daj deo jasan.

Srecno
Ivan452 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.4.2009, 10:55   #3
nightshift
Član
 
Član od: 9.12.2005.
Lokacija: Subotica
Poruke: 67
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 16 puta na 10 poruka
Određen forumom Re: Koje knjige za programiranje

Programski jezik C - Ritche, Kernighan
http://www.cet.co.yu/cetknjige/KDetaljno.aspx?ID=3382
http://www.1o1.com/pdf/K&R_Programski_jezik_C.pdf

Objektno orijentisano konstruisanje softvera - Meyer
http://www.cet.co.yu/cetknjige/KDetaljno.aspx?ID=3324
nightshift je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.4.2009, 14:59   #4
Omicron
Novi član
 
Član od: 8.4.2009.
Poruke: 3
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Overland

Brian Overland
C++ Jasnim Jezikom
U prvom delu knjige objasnjava sve rezervisane rechi,
a u drugom imash kurs zapostepeno uchenje C++-a.
Omicron je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.4.2009, 16:15   #5
*SNP*
Član
 
Član od: 19.3.2009.
Lokacija: Skopje Makedonija
Poruke: 35
Zahvalnice: 2
Zahvaljeno 3 puta na 3 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku *SNP* Slanje poruke preko Skypea korisniku *SNP*
Određen forumom Re: Koje knjige za programiranje

Ja se s ovim bavi aktivno vec pola godine, a oko godinu dana sam se raspitivao s koim jezikom da pocnem. Necu da ti pricam sve sto sam procitao ali recicu ti samo jednu recenicu koju sam dobro upamtio. "Nemoj prvi jezik da ti bude C++ zato sto to je isto kao da ucis da pleses u oklopu". Ja bi ti preporucio da pocnes sa Python-om ili Java jezikom. Ja sam startovao s Javu. Ona je sledbenik C++-a i je mnogo laksi jezik. Ustvari nije bas dobro da se nesto mnogo raspitujes s koim jezikom da pocnes, bitnije je da pocnes(s bilo koim jezikom).

Python je najlaksi a i knjiga je oko 400 strana.
Java5 (jezik koji ja ucim) je lak za razumevanje ima 1100. Java se vise koristi za internet (aplete i tako to). Moze se koristiti i za desktop aplikacije.
C++ je malo tezii od javi. Kniga je isto oko 1000 do 1200 strana. On se koristi iskljucivo za desktop aplikacije.


Znam da ne sme reklamiranje i kritikovanje ali moram ti reci da ako si pocetnik bolje ti je da uzmes neku knjigu koja je napisana od samih autora ili barem sto je poopsirna. SAMS-ovo izdanje je mnogo lose u slucaju ako si pocetnik. Ako vise znas neki jezik ondak je mnogo bolje da procitas nesto od SAMS-ovu biblioteku.
*SNP* je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.4.2009, 18:03   #6
boshkodj
Veteran
 
Član od: 4.7.2008.
Lokacija: Somewhere along the line
Poruke: 505
Zahvalnice: 85
Zahvaljeno 34 puta na 29 poruka
Određen forumom Re: Koje knjige za programiranje

Citat:
*SNP* kaže: Pregled poruke
Ja se s ovim bavi aktivno vec pola godine, a oko godinu dana sam se raspitivao s koim jezikom da pocnem. Necu da ti pricam sve sto sam procitao ali recicu ti samo jednu recenicu koju sam dobro upamtio. "Nemoj prvi jezik da ti bude C++ zato sto to je isto kao da ucis da pleses u oklopu". Ja bi ti preporucio da pocnes sa Python-om ili Java jezikom. Ja sam startovao s Javu. Ona je sledbenik C++-a i je mnogo laksi jezik. Ustvari nije bas dobro da se nesto mnogo raspitujes s koim jezikom da pocnes, bitnije je da pocnes(s bilo koim jezikom).

Python je najlaksi a i knjiga je oko 400 strana.
Java5 (jezik koji ja ucim) je lak za razumevanje ima 1100. Java se vise koristi za internet (aplete i tako to). Moze se koristiti i za desktop aplikacije.
C++ je malo tezii od javi. Kniga je isto oko 1000 do 1200 strana. On se koristi iskljucivo za desktop aplikacije.


Znam da ne sme reklamiranje i kritikovanje ali moram ti reci da ako si pocetnik bolje ti je da uzmes neku knjigu koja je napisana od samih autora ili barem sto je poopsirna. SAMS-ovo izdanje je mnogo lose u slucaju ako si pocetnik. Ako vise znas neki jezik ondak je mnogo bolje da procitas nesto od SAMS-ovu biblioteku.
WTF?
Ti gledas koliko je jezik tezak po tome koliko ima strana?
Imam mnogo knjiga o C++-u i imam jednu knjigu o PHP-u. C++ kao sto si ti rekao je valjda najtezi programski jezik a PHP jedan on najlaksih i svaka knjiga o C++-u je ispod 700 strana , a PHP kuvar ima 800 pa ti sad reci jel PHP tezi od C++-a zato sto ima vise strana?

P.S. Nije C++ bas toliko tezak.
boshkodj je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku boshkodj na korisnoj poruci:
Markonije (30.4.2009)
Stara 8.4.2009, 18:51   #7
virtual_m
Novi član
 
Član od: 14.12.2007.
Lokacija: podgorica
Poruke: 2
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Koje knjige za programiranje

Moja preporuka je da pocnes od C-a, pa kad njega savladas da predjes na C++ ili neki drugi. Jer sa C-om mozes da savladas neku osnovnu logiku programiranja, a onda da predjes na objek. orjentisano programiranje [mada nije obavezno]. Jer da krenes odmah sa necim slicnim C++-u, pogubices se [bar ja tako mislim].

Zato uzmes C i radis. Ides po nekoj knjizi, tako ces najbolje preci vecinu "rijeci" nekog jezika; a uz to pises sto vise programa - za sta ti god pane na pamet. Tako se najbolje uci. I kad negdje zakocis, ne trazi odmah pomoc - nego sjedi i probaj dok ne dodjes sam do resenja.. Kad rijesis neki problem, a pritom na njegovom resavanju ostavis par sati - neces ga lako zaboraviti, vjeruj mi..

[Knjiga za C, koju ti je preporucio nightshift je odlicna.. Mada ih ima jos dosta dobrih..]
virtual_m je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 30.4.2009, 1:19   #8
Markonije
Starosedelac
 
Član od: 14.3.2009.
Poruke: 1.200
Zahvalnice: 207
Zahvaljeno 276 puta na 179 poruka
Određen forumom Re: Koje knjige za programiranje

Iz mog licnog iskustva:
C obicni je majka mara,tu ces skontati da programiranje nije za svakog,he he

Visual Basic ti je u principu olaksani 'vizuelni' C i brdo gotovih resenja i kontrola funkcija and so on...(najlaksi i najinterensantniji,mada manjka u 'preciznosti' ako me razumes)

A C++ (komercijalno najbitniji) ti je C posle 10-15 godina razvoja jezika,i dosta tezak za uhodavanje ali na njemu je da lupim jedno 80% programa u svetu napisano.

Znaci preporuka u C nauci osnove,igraj se sa tim osnovama u
Visual Basicu(prozori,dugmad.....),i sve to iskorsti da se uhodas sa C++

I na kraju(4-5 god) ako mozes reci da znas C++ vrlo dobro uspeo si(bice kinte)

Ovo je malo ofrlje objasnjenje ali kontam za pocetnike bas kako treba
Markonije je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.5.2009, 18:13   #9
ristic miljan
Novi član
 
Član od: 2.5.2009.
Lokacija: srbija , leskovac
Poruke: 4
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Wink Re: Koje knjige za programiranje

ako imas program javu onda na internetu ukucaj java programerski jezik
i izaci ce ti puno sajta potrazi tu ima nesto . a za pocetnike najbolji je paskal
mada meni licno java je laksa . paskol imas na internetu pa potrazi .
ristic miljan je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.5.2009, 18:16   #10
ristic miljan
Novi član
 
Član od: 2.5.2009.
Lokacija: srbija , leskovac
Poruke: 4
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Koje knjige za programiranje

ko ti kaze da ne moze od teorije da se nauci , kad se programiranje 60 % svodi na kucanje tekstova
ristic miljan je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.5.2009, 19:55   #11
boshkodj
Veteran
 
Član od: 4.7.2008.
Lokacija: Somewhere along the line
Poruke: 505
Zahvalnice: 85
Zahvaljeno 34 puta na 29 poruka
Određen forumom Re: Koje knjige za programiranje

Citat:
ristic miljan kaže: Pregled poruke
ko ti kaze da ne moze od teorije da se nauci , kad se programiranje 60 % svodi na kucanje tekstova
Da li ti znas sta pises u svojim postovima?
boshkodj je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.5.2009, 22:21   #12
Ivan-94
Veteran
 
Član od: 15.3.2009.
Lokacija: Beograd
Poruke: 654
Zahvalnice: 240
Zahvaljeno 63 puta na 43 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Ivan-94 Slanje poruke preko Skypea korisniku Ivan-94
Određen forumom Re: Koje knjige za programiranje

Ja pi ti preporucio da krenes od Pascal-a,zato sto je veoma slican C-u.Evo i ja sam poceo da ga ucim pre jedno mesec dana.Naravno na tebi je da odlucis...
Ivan-94 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.5.2009, 11:16   #13
goran123
Novi član
 
Član od: 24.4.2009.
Poruke: 28
Zahvalnice: 1
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Koje knjige za programiranje

Mene zanima, sta se prakticno u zivotu npr, moze da napravi preko c++, Jave, u stvari kakve su to aplikacije?
goran123 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.5.2009, 12:48   #14
Radiant
Član
 
Član od: 5.1.2009.
Poruke: 91
Zahvalnice: 69
Zahvaljeno 21 puta na 15 poruka
Određen forumom Re: Koje knjige za programiranje

Ja bih ti preporučio Python. Strava je, posebno za početnike. U njemu možeš da programiraš i web i desktop aplikacije. Ja sam s njim počeo, i to je za sada jedini jezik koji znam (valjda ću naučiti još koji ali gledam da se prvo usavršim na njemu). Ako razumeš engleski onda počni da čitaš "Byte of Python".
Radiant je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi


Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Igre koje zaslužuju nastavak Dio37 O igrama uopšte 262 14.9.2013 22:52
Kako da sracunam fps poene koje belezi fraps?? __UM__ Aplikativni softver 4 12.2.2008 19:21
Koje kućište uzeti... JoKeR `90 ŠDK - Ostale komponente 4 23.1.2008 9:01
Koje driver-e instalirati i kojim redosledom AnaM Operativni sistemi 13 2.6.2007 10:15
Knjige za početnike zukov Programiranje 6 17.5.2006 19:10


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 14:27.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com