Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Ostale teme > Brbljaonica > Opšta kultura

Opšta kultura Knjige, školovanje, muzika, film, TV...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 15.10.2008, 23:14   #161
Insecticide
Veteran
 
Član od: 11.6.2007.
Lokacija: Beč
Poruke: 625
Zahvalnice: 239
Zahvaljeno 319 puta na 127 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Insecticide
Određen forumom Re: Pomoć za izbor fakulteta

Nergal,

Kao prvo,hvala mnogo na vremenu koje si izdvojio da napises ovoliki post i da nam pojasnis mnogo nedoumica.
Mnogo si pomogao,a i mene licno vise zainteresovao.

Stvar koja me je bas iznenadila je to sto fali ljudi za srednjovekovnu ili anticku jer je po meni to i najzanimljiviji deo istorije.(Naravno, strana istorija)

Srpski ustanci,I,II svetski rat...mojoj glavi ne zanimljivo..Vise sam okrenut zapadnoj kulturi(Kelti,Vikinzi,Rimljani,Franci..)
(Inace,srpsku istoriju bas i nesto ne volem jer nam se servira u fazonu rekla-kazala sto je po meni,idiotizam)


Sto se tice jezika,na engleskom iskljucivo citam literaturu,kad sam u prilici.
Latinski u skoli ucim(jos ovu godinu) i stigli smo do 4. deklinacije(verovali ili ne) a ja ne znam ni 1...Stavise,najgori sam u generaciji iz latinskog,jedini sam odgovarao za 2.

Da li se na faxu trazi neko predznanje,npr latinskog?Da li se krece iz pocetka ili kako to vec ide..?Cisto da dodam,u skoli takodje ucim ruski i mislim da sam samrzeo taj jezik za sva vremena.

Konkretno, najvise me zanimaju indo-evropski (keltski) jezici..
(I uopste ta oblast)

Da li si ti zadovoljan svojim izborom skolovanja i poslom?

Gledao sam ispite za Istoriju i deluju mi prihvatljivo.
Na tom siteu sam video da se i samo istorija polaze za prijemni..Jel to istina?
A i primetio sam da se na ispitima nalazi samo istorija, psihologija(i slicno),nigde ne vidim nesto sto pocinje sa Bio,Hem i jako mi se svidja iskreno
Insecticide je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.10.2008, 1:05   #162
Ocelot
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Ocelot
 
Član od: 3.4.2006.
Poruke: 3.151
Zahvalnice: 373
Zahvaljeno 991 puta na 533 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku Ocelot Slanje poruke preko Skypea korisniku Ocelot
Određen forumom Re: pomoc pri upisu na fakultet

Citat:
KING JACK kaže: Pregled poruke
Pa divota,ja sam tako nesto imao i na casovima informatike,nisi mi rekao koje zvanje dobijas po zavrsetku te skole i koliko je matematika umesana u svemu tome tj.jer je teska?
Zvanje? Neki inženjer valjda. Što se matematike tiče, nemam pojma koliko je teška, nisam čak ni video kako izgleda profesorka.
Ocelot je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.10.2008, 1:39   #163
dkdnt
Veteran
 
Član od: 22.10.2005.
Lokacija: Obrenovac
Poruke: 613
Zahvalnice: 101
Zahvaljeno 207 puta na 103 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku dkdnt
Određen forumom Re: Pomoć za izbor fakulteta

Citat:
Insecticide kaže: Pregled poruke

Stvar koja me je bas iznenadila je to sto fali ljudi za srednjovekovnu ili anticku jer je po meni to i najzanimljiviji deo istorije.(Naravno, strana istorija)
odakle ti ova ideja?
Citat:
Insecticide kaže: Pregled poruke
Srpski ustanci,I,II svetski rat...mojoj glavi ne zanimljivo..Vise sam okrenut zapadnoj kulturi(Kelti,Vikinzi,Rimljani,Franci..)
onda ćeš biti blago razočaran na faksu. ne zato što se to ne radi (pošto se i te kako radi) nego zato što ćeš jako teško moći da se baviš time. naime, nacionalna istorija je skoro u svakoj zemlji primarni domen istorijske nauke. naravno, ako baš želiš da se baviš time imaćeš tu mogućnost, ali iz niza razloga će ti to biti mnogo teže nego da se baviš istorijom srbije ili balkana. jedan od razloga je već sadržan u nergalovom objašnejnju posla istoričara - istraživanja se uglavnom vrše po arhivima, a kakav pristup francuskim ili rimskim arhivama ti iz srbije možeš da imaš, probaj da zamisliš.

Citat:
(Inace,srpsku istoriju bas i nesto ne volem jer nam se servira u fazonu rekla-kazala sto je po meni,idiotizam)

ko serviram srpsku istoriju? na fakultetu ćeš istoriju Srbije učiti kao što se i druge istorije uče. to što političari i "stručnjaci" na televiziji govore zaboravi. time se nećeš baviti. istorija je nešto sasvim drugo.

Citat:
Sto se tice jezika,na engleskom iskljucivo citam literaturu,kad sam u prilici.
ovo ti je samo plus, pošto ćeš masu literature za svoje polje istraživanja naći isključivo na stranim jezicima. knjige tipa "Myths and beliefs of Celtic tribes" sa lepim slikama ti neće biti literatura, ali će ti knjige poput "Rasprostranjenost kovačkih proizvoda iz južne Francuske u Baltiku u ranom 6. veku ne" biti obavezne (čisto da znaš u šta se upuštaš).
Citat:
Latinski u skoli ucim(jos ovu godinu) i stigli smo do 4. deklinacije(verovali ili ne) a ja ne znam ni 1...Stavise,najgori sam u generaciji iz latinskog,jedini sam odgovarao za 2.
Da li se na faxu trazi neko predznanje,npr latinskog?Da li se krece iz pocetka ili kako to vec ide..?Cisto da dodam,u skoli takodje ucim ruski i mislim da sam samrzeo taj jezik za sva vremena.
nisam siguran, ali mislim da je sada po Bolonji studentima ostavljen izbor izmedju latinskog, starogrčkog i staroslovenskog. ranije su, ako se ne varam sva tri bila obavezna (ili bar latinski i slovenski). o tome kakav je latinski na istoriji može da ti par reči kaže nergal. ja znam samo ono što su mi prijatelji sa te grupe rekli (reči pakao, kuja, pocrkali dabogda svi, kako bre ovo da se nauči itd. su često korišćene).
Citat:
Gledao sam ispite za Istoriju i deluju mi prihvatljivo.
Na tom siteu sam video da se i samo istorija polaze za prijemni..Jel to istina?
A i primetio sam da se na ispitima nalazi samo istorija, psihologija(i slicno),nigde ne vidim nesto sto pocinje sa Bio,Hem i jako mi se svidja iskreno
pogledaj ovo i videćeš silabuse za većinu predmeta. da, polaže se istorija i test opšte kulture sem ako nisu sišli sa uma i stavili hemiju za prijemni
dkdnt je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku dkdnt na korisnoj poruci:
Insecticide (16.10.2008)
Stara 16.10.2008, 9:33   #164
Nergal
V.I.P.
 
Član od: 25.9.2006.
Lokacija: Obrenovac (u stvari: Odai Plateau, Vvardenfell)
Poruke: 4.537
Zahvalnice: 1.185
Zahvaljeno 1.475 puta na 940 poruka
Određen forumom Re: Pomoć za izbor fakulteta

O uslovima rada i programima na Univerzitetu u Novom Sadu ja stvarno ne mogu da govorim, imao sam vrlo malo kontakata sa njima. Što se tiče studija istorije na Univerzitetu u Beogradu, ona se sada studira po (delimično) reformisanom-bolonjskom sistemu. Imaš tri godine opšteg kursa a na četvrtoj biraš modul (specijalizaciju) kojih ima veći broj i odnose na sve epohe evropske/bliskoistočne istorije. U zavisnosti od izabranog modula idu ti i stari jezik koje polažeš (na pr. ako izabereš Istoriju starog Rima to je latinski, ako izabereš nešto iz istorije Srba u srednjem veku, onda je to staroslovenski). A na postdiplomskim studijama polažeš sve stare jezike za koje program kaže da su relevantni za specijalizaciju. I obavezno dva strana jezika (u igri su engleski, francuski, nemački, ruski, italijanski i španski).

U Beogradu se na primijemnom polažu istorija (program iz srednje škole) i opšta kultura.

Citat:
dkdnt kaže: Pregled poruke
onda ćeš biti blago razočaran na faksu. ne zato što se to ne radi (pošto se i te kako radi) nego zato što ćeš jako teško moći da se baviš time. naime, nacionalna istorija je skoro u svakoj zemlji primarni domen istorijske nauke. naravno, ako baš želiš da se baviš time imaćeš tu mogućnost, ali iz niza razloga će ti to biti mnogo teže nego da se baviš istorijom srbije ili balkana. jedan od razloga je već sadržan u nergalovom objašnejnju posla istoričara - istraživanja se uglavnom vrše po arhivima, a kakav pristup francuskim ili rimskim arhivama ti iz srbije možeš da imaš, probaj da zamisliš.
Ovo nije tačno, u razvijenim zemljama se, naravno, dužna pažnja poklanja domaćoj istoriji, ali svetska istorija u punom smislu dominira. Ovo znam pouzdano jer smo u stalnom kontaktu sa kolegama sa zapadnih univerziteta, a pratim i literaturu koja izlazi u mojoj struci. Danas se u nauci i sam pojam "nacionalne istorije" kao takve smatra prevaziđenim (u skladu sa tim je izbačen iz imena predmeta) a veliki svetski univerziteti imaju i studijske i istraživačke programe za bukvalno celu planetu. Na Oksfordu (moj omiljeni primer) se predaju, recimo, i kineska istorija (podeljena na više katedri i seminara) ili, na pr. istorija arapskih zemalja u srednjem veku.

Naravno da će svaka zemlja posebno negovati sopstvenu istoriju, ali nikada ne treba gubiti predstavu o kontekstu i mestu koje ta istorija ima u globalnoj slici. Uostalom, nije isti red veličina istorija Britanije, Nemačke, Rusije ili Indije, i istorija Srbije, Litvanije ili Finske. Objektivnost pre svega.

A da praktični problemi bavljenja svetskom istorijom postoje stoji, ali nisu nepremostivi. Mnogi od naših profesora putuju i istražuju u inostranstvu (moja mentorka je upravo otišla na još jednu istraživačku ekspediciju, pa je menjam u nastavi ).

Što se tiče onog što sam rekao u vezi manjeg broja stručnjaka koji se bave svetskom i starijom istorijom, to stoji. Od oko 40 diplomskih radova iz istorije koji se godišnje odbrane na FF u Beogradu, nekih 30 odlazi na noviju domaću istoriju. Razlog je doduše, linija manjeg otpora, za diplomski na neku temu iz Istorije Jugoslavije (Kraljevina SHS je apsolutni hit među studentima poslednjih godina) nije neophodno znanje ni starih ni stranih jezika. To se možda najbolje vidi iz broja studenata na postdiplomskim studijama. Oko 80% studenata ove godine je upisalo doktorske na katedrama za Istoriju Jugoslavije, Opštu savremenu Istoriju i Istoriju Srba u XIX veku, a jedva petina otpada na sve ostale katedre na Odeljenju za istoriju. Na pr. katedra za Istoriju starog Rima ima samo jednog postdiplomca u zadnjih - ne znam ni ja više koliko - godina. Na mojoj katedri (Istorija stare Grčke i starog Istoka) bilo nas je dvoje kada sam ja upisao postdiplomske 2004. ali je koleginica odustala (mnogo teško), 2005-2006 niko, 2007. četvoro (što je apsolutan rekord ove katedre, ikada) ali je dvoje u međuvremenu odustalo, uglavnom zbog teškoće oko savladavanja i polaganja grčkog jezika.

Citat:
dkdnt kaže: Pregled poruke
ovo ti je samo plus, pošto ćeš masu literature za svoje polje istraživanja naći isključivo na stranim jezicima. knjige tipa "Myths and beliefs of Celtic tribes" sa lepim slikama ti neće biti literatura, ali će ti knjige poput "Rasprostranjenost kovačkih proizvoda iz južne Francuske u Baltiku u ranom 6. veku ne" biti obavezne (čisto da znaš u šta se upuštaš).
Sasvim tačno, on će morati da čita mnogo literature i to stručne ako hoće da uopšte završi. I inače, za ovaj tip studija moraš da budeš pomalo fanatik (da se uništavaš od čitanja stručnih knjiga i da, pride, u tome uživaš ) da bi uspeo. A da je engleski lingua franca današnjeg sveta i da se to vidi i iz produkcije naučnih knjiga je još jedna nepobitna činjenica, i svako zavaravanje u tom smislu je štetno.

Nije mi namera da te plašim, ali čisto da znaš u šta se upuštaš i kako to izgleda.

Poslednja ispravka: Nergal (16.10.2008 u 9:57)
Nergal je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Nergal na korisnoj poruci:
Insecticide (16.10.2008)
Stara 16.10.2008, 19:28   #165
dkdnt
Veteran
 
Član od: 22.10.2005.
Lokacija: Obrenovac
Poruke: 613
Zahvalnice: 101
Zahvaljeno 207 puta na 103 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku dkdnt
Određen forumom Re: Pomoć za izbor fakulteta

Citat:
Ovo nije tačno, u razvijenim zemljama se, naravno, dužna pažnja poklanja domaćoj istoriji, ali svetska istorija u punom smislu dominira. Ovo znam pouzdano jer smo u stalnom kontaktu sa kolegama sa zapadnih univerziteta, a pratim i literaturu koja izlazi u mojoj struci. Danas se u nauci i sam pojam "nacionalne istorije" kao takve smatra prevaziđenim (u skladu sa tim je izbačen iz imena predmeta) a veliki svetski univerziteti imaju i studijske i istraživačke programe za bukvalno celu planetu. Na Oksfordu (moj omiljeni primer) se predaju, recimo, i kineska istorija (podeljena na više katedri i seminara) ili, na pr. istorija arapskih zemalja u srednjem veku.
nisam mislio da je nacionalna istorija jedino što se proučava u drugim zemljama, a da je svestka istorija u drugom planu. hteo sam da kažem da će čoveku u Srbiji biti teže da se bavi istom zbog mogučnosti istraživanja po arhivima. samo na to sam mislio. moja greška ako se dalo zaključiti nešto drugo.

Citat:
A da praktični problemi bavljenja svetskom istorijom postoje stoji, ali nisu nepremostivi. Mnogi od naših profesora putuju i istražuju u inostranstvu (moja mentorka je upravo otišla na još jednu istraživačku ekspediciju, pa je menjam u nastavi ).
o ovome govorim. ipak, mada se situacija popravlja (znam na osnovu ličnog iskustva sa etnologije i sociologije), za takva istraživanja treba dosta toga uložiti. no da ne davim dalje o tome. mislim da je sve jasno iz tvog posta.

Citat:
Sasvim tačno, on će morati da čita mnogo literature i to stručne ako hoće da uopšte završi. I inače, za ovaj tip studija moraš da budeš pomalo fanatik (da se uništavaš od čitanja stručnih knjiga i da, pride, u tome uživaš ) da bi uspeo.
ovo je izgleda istina koja važi i na mnogim drugim katedrama. ja sam pre sto godina odlučio da odem u petnicu na seminar etnologije zato što sam bio naloženi mjetalac koji se kao primao na mitologiju and shit. otišao sam tamo, ali sam vrlo brzo skapirao o čemu se tu zapravo radi (ko jednom pročita "morfologiju bajke" od Propa, lako izgubi sve iluzije o etnologiji i sličnim disciplinama). to što sam zavoleo ono što sam otkrio je sasvim druga priča.

ono što jeste istina jeste da ćeš za bavljenje (ozbiljno) istorijom morati da uložiš mnogo truda i da ne posustaneš na mnogobrojnim preprekama (šta? knjiga iz obavezne literature ne može da se pronadje u Srbiji? ma hajte kolega, kako sam je ja našao?). onaj ko voli, uživaće, onaj ko ne voli, ili koji se precenio, odustaće. simple as that.

Poslednja ispravka: Ulmawen (16.10.2008 u 23:02) Razlog: sređen citat
dkdnt je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku dkdnt na korisnoj poruci:
Nergal (16.10.2008)
Stara 17.10.2008, 9:49   #166
detam
Guest
 
Poruke: n/a
Određen forumom Re: Pomoć za izbor fakulteta

Zdravo svima!
Trebala bi mi mala pomoc,
Maturant sam Medicinske skole i planiram da upisem Defektoloski fakultet, smer logoped, jedino sto sam cula da se za prijemni polazu biologija, sociologija i psihologija. Zanimalo bi me misljenja ljudi koji idu u taj fax, da li vredi upisti taj fax i iz kojih udzbenika biologije, sociologije i psihologije se uci za prijemni?
Samo nemojte reci da idem na krstaricu i da tamo pogledam, posto nece da mi otvori!
Unaped zahvalna!
  Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.12.2008, 23:08   #167
KING JACK
Član
 
Član od: 17.6.2007.
Poruke: 259
Zahvalnice: 23
Zahvaljeno 2 puta na 2 poruka
Određen forumom Re: Pomoć za izbor fakulteta

Jer ima nekog ovde da zavrsava elektronski fakultet?Ja sam iz Nisa i planiram da sledece godine upisem ovaj fax ali mi neki likovi pricaju da je exxtreeemno tezak i da cu morati mnogo da se zrtvujem i da se mnogo toga odreknem da bih ga zavrsio.Jer je stvarno toliko tezak ili ovo moji lupaju gluposti?
KING JACK je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.12.2008, 0:30   #168
next
Veteran
 
Član od: 17.8.2006.
Lokacija: Varvarin (Caught somewhere in time...)
Poruke: 868
Zahvalnice: 915
Zahvaljeno 212 puta na 114 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku next Slanje poruke preko MSN-a korisniku next
Određen forumom Re: Pomoć za izbor fakulteta

Citat:
KING JACK kaže: Pregled poruke
Jer ima nekog ovde da zavrsava elektronski fakultet?Ja sam iz Nisa i planiram da sledece godine upisem ovaj fax ali mi neki likovi pricaju da je exxtreeemno tezak i da cu morati mnogo da se zrtvujem i da se mnogo toga odreknem da bih ga zavrsio.Jer je stvarno toliko tezak ili ovo moji lupaju gluposti?
Pazi ja sam na ETF-u, a kada sam upisivao, vecina ljudi mi je rekla da je Elektronski u Nishu laganica...
E sad da li su oni to mislili u odnosu na ETf ili shta....
next je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.12.2008, 18:29   #169
KING JACK
Član
 
Član od: 17.6.2007.
Poruke: 259
Zahvalnice: 23
Zahvaljeno 2 puta na 2 poruka
Određen forumom Re: Pomoć za izbor fakulteta

Citat:
next kaže: Pregled poruke
Pazi ja sam na ETF-u, a kada sam upisivao, vecina ljudi mi je rekla da je Elektronski u Nishu laganica...
E sad da li su oni to mislili u odnosu na ETf ili shta....
Pa kako je na etf-u
KING JACK je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.12.2008, 23:46   #170
rapsod
Član
 
Član od: 29.10.2006.
Poruke: 193
Zahvalnice: 3
Zahvaljeno 5 puta na 5 poruka
Određen forumom Re: Pomoć za izbor fakulteta

Brate ja nemogu tvradit da je bg etf smece ali ako se uce stvari kao na pg etf onda ce ti bit jao. Etf fakulteti nemaju buducnost. To je moj zakljucak. Sto radit sa tim faksom? Otvorit doma projektantski studio?! Malo guglanja i svaki jado ce nac semu za bilo kakav zadatak. Programiranje? Ma koje crno programiranje sa etf-a? Oli radit u postu? Jad. Balkan je mjesto primitivne tehnologije. Kao sto je nama jedan profesor pricao: dobro jutro buduci pravnici.
rapsod je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.12.2008, 1:03   #171
next
Veteran
 
Član od: 17.8.2006.
Lokacija: Varvarin (Caught somewhere in time...)
Poruke: 868
Zahvalnice: 915
Zahvaljeno 212 puta na 114 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku next Slanje poruke preko MSN-a korisniku next
Određen forumom Re: Pomoć za izbor fakulteta

Pa da...Verovatno zato shto je smece, jedino ETF i Arhitektura od fakulteta iz Srbije mogu u svet bez nostrifikacije...A da ne pricham dalje o perspektivi svakog od smerova na etf-u...A inache jedan od asistenata trenutno na RTI katedri je ishao letos u NVIDIA-u i to glavna kompanija u Santa Clari a ne neka ispostava, bio tamo na usavrshavanju i super se pokazao...ETF u svakom sluchaju ima perspektivu...

E sad, drugo pitanje...Kako je na ETF-u...
Iskreno, meni se fax mnogo dopada...E sad, zahteva puno rada a ja sam nevidjena lenchuga i nenaviknut na obiman i redovan rad, ali moram polako da se navikavam...Jbg. ima 14 ispita na pvoj godini neki su manje, neki vishe strashni, a neki nash strashni...Stvarno bez redovnog rada se ne moze nishta...

Shta vas josh zanima?
next je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.12.2008, 1:17   #172
nigrutin87
Član
 
Član od: 11.5.2007.
Lokacija: Nis
Poruke: 180
Zahvalnice: 58
Zahvaljeno 88 puta na 27 poruka
Određen forumom Re: Pomoć za izbor fakulteta

@KING JACK

Ja studiram elektronski u Nisu i mogu reci da nije laganica. Uslovi su smanjeni zato sto nema puno studenata, pa tako privlace nove za studiranje. Treca sam godina, smer racunarstvo. Neko je napisao par postova iznad da samo ETF-u ne treba nostrifikacija za inostranstvo. To bas nije tacno, jer znam par likova koji su bas lagano otisli u inostranstvo, jedan u Dansku, jedan u Ameriku. Radio sam sa tim momcima na projektu umrezenja studentskih domova, kasnije sam radio sa drugima na unapredjenju tog projekta(imas u novom broju SK o tome) , student naseg fakulteta je osvojio prvo mesto na Cisco Expu ove godine pored zivih studenata sa etf-a i jos nekih privatnih fakulteta, tako da prica da studenti na elektronskom neke stvari slabije znaju bas ne pije vodu. U sustini dodje mu na isto, bitno je znanje a manje je vazna diploma ili prosek.
nigrutin87 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.12.2008, 16:04   #173
next
Veteran
 
Član od: 17.8.2006.
Lokacija: Varvarin (Caught somewhere in time...)
Poruke: 868
Zahvalnice: 915
Zahvaljeno 212 puta na 114 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku next Slanje poruke preko MSN-a korisniku next
Određen forumom Re: Pomoć za izbor fakulteta

MA ja sam samo chuo tako o Elektronskog kad sam ono birao shta za upis itd...NE kazem da je tachno, eto ti si na Elektronskom pa najbolje mozesh da mu kazesh...Inache ne kazem ja da su samo studenti ETF-a pravi inzinjeri, ima puno njih recimo sa FTN-a u NS-u koji su osvajali nagrade na medjunarodnim sajmovima...I naravno moze svako u inostranstvo, samo kazem da sma chuo da jedino ETF i arhitektura(za sad) nemoraju da nostrifikuju svoje dipplome u intostranstvu, vec bez nostrifikacije imaju prolaznost...
next je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.12.2008, 18:54   #174
KING JACK
Član
 
Član od: 17.6.2007.
Poruke: 259
Zahvalnice: 23
Zahvaljeno 2 puta na 2 poruka
Određen forumom Re: Pomoć za izbor fakulteta

Citat:
nigrutin87 kaže: Pregled poruke
@KING JACK

Ja studiram elektronski u Nisu i mogu reci da nije laganica. Uslovi su smanjeni zato sto nema puno studenata, pa tako privlace nove za studiranje. Treca sam godina, smer racunarstvo. Neko je napisao par postova iznad da samo ETF-u ne treba nostrifikacija za inostranstvo. To bas nije tacno, jer znam par likova koji su bas lagano otisli u inostranstvo, jedan u Dansku, jedan u Ameriku. Radio sam sa tim momcima na projektu umrezenja studentskih domova, kasnije sam radio sa drugima na unapredjenju tog projekta(imas u novom broju SK o tome) , student naseg fakulteta je osvojio prvo mesto na Cisco Expu ove godine pored zivih studenata sa etf-a i jos nekih privatnih fakulteta, tako da prica da studenti na elektronskom neke stvari slabije znaju bas ne pije vodu. U sustini dodje mu na isto, bitno je znanje a manje je vazna diploma ili prosek.
Pa gledaj ovako ja sam srednju zavrsio ali ona nema veze sa elektronikom vec sa masinstvom pa me zanima dali se npr kada upises elektronski pocinje sve od nule ili ti je potrebno neko pred znanje iz srednje?Ja se trenutno dvoumim izmedju elektronskog i ekonomskog faxa,elektronika je ono sto volim a ekonomija mi se cini kao najlaksi put do posla...
KING JACK je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.12.2008, 19:00   #175
next
Veteran
 
Član od: 17.8.2006.
Lokacija: Varvarin (Caught somewhere in time...)
Poruke: 868
Zahvalnice: 915
Zahvaljeno 212 puta na 114 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku next Slanje poruke preko MSN-a korisniku next
Određen forumom Re: Pomoć za izbor fakulteta

Ekonomista i pravnika najvishe ima, shtancuju ih kao u fabrici...Mozda ti je to najlakshe da zavrshish, al' nisam bash siguran koliko cesh lako doci do posla...

Poslednja ispravka: next (14.12.2008 u 20:43) Razlog: pravopis
next je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.12.2008, 19:02   #176
nigrutin87
Član
 
Član od: 11.5.2007.
Lokacija: Nis
Poruke: 180
Zahvalnice: 58
Zahvaljeno 88 puta na 27 poruka
Određen forumom Re: Pomoć za izbor fakulteta

Ja sam iz gimnazije presao na elektronski, nisam imao veze sa elektrotehnikom, ali mi to nije bio problem, polozio sam obe elektrotehnike iz prve. Za prvu godinu ti je najvaznija matematika, kao i na svim tehnickim fakultetima. Po mom iskustvu, tehnicke fakultete lakse prolaze gimnazijalci, jer ti je iskreno potrebno samo dobro znanje iz matematike, a ostalo ces uz malo rada i dobre volje sam savladati. Nesto nisam siguran da ces lakse proci sa ekonomijom za posao, znam brdo ljudi koji su diplomirali na elektronskom i mogli su da biraju gde ce da rade, jedino sa smera telekomunikacije malo slabije prolaze, verovatno zbog zasicenosti trzista.
nigrutin87 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.12.2008, 19:15   #177
KING JACK
Član
 
Član od: 17.6.2007.
Poruke: 259
Zahvalnice: 23
Zahvaljeno 2 puta na 2 poruka
Određen forumom Re: Pomoć za izbor fakulteta

Citat:
nigrutin87 kaže: Pregled poruke
Ja sam iz gimnazije presao na elektronski, nisam imao veze sa elektrotehnikom, ali mi to nije bio problem, polozio sam obe elektrotehnike iz prve. Za prvu godinu ti je najvaznija matematika, kao i na svim tehnickim fakultetima. Po mom iskustvu, tehnicke fakultete lakse prolaze gimnazijalci, jer ti je iskreno potrebno samo dobro znanje iz matematike, a ostalo ces uz malo rada i dobre volje sam savladati. Nesto nisam siguran da ces lakse proci sa ekonomijom za posao, znam brdo ljudi koji su diplomirali na elektronskom i mogli su da biraju gde ce da rade, jedino sa smera telekomunikacije malo slabije prolaze, verovatno zbog zasicenosti trzista.
Matematika mi je najgori predmet je je nisam vezbao na vreme nego sam se zezao zbog toga se i cimam najvise ali zbog toga postoje privatni casovi.Za ekonomiju sam se odlucio jer treba da pogledas infostud i sta se najvise trazi...
KING JACK je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.12.2008, 20:52   #178
Dimo
Starośeđelac
 
Avatar korisnika Dimo
 
Član od: 28.10.2005.
Lokacija: Nikšić
Poruke: 5.592
Zahvalnice: 410
Zahvaljeno 923 puta na 695 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Dimo Slanje poruke preko Skypea korisniku Dimo
Određen forumom Re: Pomoć za izbor fakulteta

Citat:
KING JACK kaže: Pregled poruke
Matematika mi je najgori predmet je je nisam vezbao na vreme nego sam se zezao zbog toga se i cimam najvise ali zbog toga postoje privatni casovi.Za ekonomiju sam se odlucio jer treba da pogledas infostud i sta se najvise trazi...
I ekonomija traži matematiku, imaš je u prvom semestru kao čisti predmet, a kasnije se sva mikroekonomija vrti oko nje, kao i neki ostali predmeti tipa računovodstvo. Bez matematike teško da ćeš pregurati ekonomski fakultet, iako ljudi sa njega kažu da je matematika ona osnovna: funkcije, limesi, integrali i izvodi. Ako je to osnovno, ja ću da skočim sa balkona, jer nemam pojma ni o čemu vezano za to. Ali ćeš morati da zagriješ stolicu, koliko god ti se činilo da je ekonomija lak fakultet. Tačno je da ga ih dosta njih završi, ali ih makar tri puta toliko i upiše.
Dimo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.12.2008, 23:48   #179
KING JACK
Član
 
Član od: 17.6.2007.
Poruke: 259
Zahvalnice: 23
Zahvaljeno 2 puta na 2 poruka
Određen forumom Re: Pomoć za izbor fakulteta

Citat:
Dimo kaže: Pregled poruke
I ekonomija traži matematiku, imaš je u prvom semestru kao čisti predmet, a kasnije se sva mikroekonomija vrti oko nje, kao i neki ostali predmeti tipa računovodstvo. Bez matematike teško da ćeš pregurati ekonomski fakultet, iako ljudi sa njega kažu da je matematika ona osnovna: funkcije, limesi, integrali i izvodi. Ako je to osnovno, ja ću da skočim sa balkona, jer nemam pojma ni o čemu vezano za to. Ali ćeš morati da zagriješ stolicu, koliko god ti se činilo da je ekonomija lak fakultet. Tačno je da ga ih dosta njih završi, ali ih makar tri puta toliko i upiše.
Pa matematika se svuda trazi,mene su od uvek zanimali racunari i grafika tako da bi mi elektronski cini mi se najbolje lego.Najlakse bi mi bilo da upisem visu tehnicku jer je i laka a i imam brdo veza ali nije to to
KING JACK je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.12.2008, 23:56   #180
La.Prestige
Starosedelac
 
Član od: 24.8.2008.
Lokacija: Vienna
Poruke: 1.865
Zahvalnice: 634
Zahvaljeno 461 puta na 290 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku La.Prestige Slanje poruke preko AIM-a korisniku La.Prestige Slanje poruke preko MSN-a korisniku La.Prestige Slanje poruke preko Yahooa korisniku La.Prestige Slanje poruke preko Skypea korisniku La.Prestige
Određen forumom Re: Pomoć za izbor fakulteta

Moj Burazer ide na elektrotehnicki,on je 3.godina,a sestra mi je apsolvent na Ekonomiji,i na jednom i na drugom ima dosta matematike,zato ja nisam ni upisao fakultet,pa mi govore da sam olosh..
La.Prestige je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Tagovi
automatika, elearning, elektronika, fakultet, fit, prijemni, sta upisati, studije, visoka skola

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Prebacivanje igrara na K750i uz pomoć USB kabla Željko Aparati i oprema 4 31.1.2007 11:43
Ruteri - potrebna pomoć! shobra Komunikacioni uređaji i umrežavanje 8 25.10.2006 0:40
Pomoć! (Google) drpiga Tekstovi u SK 6 19.1.2006 21:07


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 15:32.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com