Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Play > O igrama uopšte

O igrama uopšte Uopšteno, dakle sve ono što se ne tiče samo konkretnog igranja i konkretne igre (poređenje raznih igara, o žanrovima, o sociološkom i drugim uticajima igara itd.)

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 21.7.2020, 20:47   #21
Akumu
Veteran
 
Član od: 3.1.2006.
Poruke: 817
Zahvalnice: 285
Zahvaljeno 209 puta na 123 poruka
Određen forumom Re: Zašto ima mnogo više muškaraca gejmera nego žena?

Meni ćale obezbedio wifi 2004. godine, a živeo sam u jednom malom vojvođanskom mestu i bio drugi korisnik tog provajdera, dok je prvi bila jedna velika štamparija. Mesečno sam najpre imao 330 megabajta protoka. Još sam ja to shvatio kao download, a ne ukupan protok, pa bio u šoku kada mi je provajder isključio internet, jer sam prekoračio limit, a posle je ćale išao da prolazi kod njega kroz logove da vidi na šta to ja trošim "tolike megabajte". Ovome se sva oprema nalazila u jednoj šupi, pa je mogao na licu mesta da pokazuje logove mom roditelju.

Jako malo devojaka iz mog okruženja su zanimale igre, a mobilne igre ne priznajem za gejming, to mi je rang tetrisa.
Akumu je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.7.2020, 13:48   #22
Vlad Cepesh
Deo inventara foruma
 
Član od: 14.11.2012.
Poruke: 5.582
Zahvalnice: 14
Zahvaljeno 1.816 puta na 1.694 poruka
Određen forumom Re: Zašto ima mnogo više muškaraca gejmera nego žena?

Meni u celoj ovoj temi pored svega navedenog jeste primetno da se zene dosta lepe za online igre preko drustvenih mreza, pored mobilnih igara. I ako mi je rodjena sestra i sestra od tetke bilo izlozene igrama od Komodora 64, pa posle Sega, PS 1, pa od 2000tih i PC Gaming, od kada su se pojavile te drustvene mreze ne skidaju se sa "igara" na njima. I one nisu jedine, znam ih dosta i ovako.
Vlad Cepesh je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.7.2020, 18:21   #23
ETR1
Veteran
 
Član od: 7.9.2012.
Poruke: 818
Zahvalnice: 131
Zahvaljeno 151 puta na 129 poruka
Određen forumom Re: Zašto ima mnogo više muškaraca gejmera nego žena?

Citat:
Aibo kaže: Pregled poruke
Utisak koji sam stekao iz ličnog iskustva je da žene vole igre koje su zarazne, nemaju prazan hod i strmu krivu učenja. U to se savršeno uklapaju Candy Crush varijacije, Zuma, Luxor... A što je perablenta već rekao, tome su i najviše izložene na telefonima i sl.
Zensko sam i mrzim sve to sto si naveo. Samo hardkor gejming pucacine, horor, trke, sport, moba.
ETR1 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku ETR1 na korisnoj poruci:
mvasic (25.7.2020)
Stara 25.7.2020, 18:55   #24
Aibo
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Aibo
 
Član od: 30.6.2008.
Lokacija: Beograd
Poruke: 7.294
Zahvalnice: 993
Zahvaljeno 3.964 puta na 2.386 poruka
Određen forumom Zašto ima mnogo više muškaraca gejmera nego žena?

Svaka čast izuzecima ali sumnjam da si baš tipičan predstavnik ženskog roda.

Pri tom ne mislim ništa negativno naravno, nisam ni ja svog... npr. volim cheesy romantične filmove na koje većina mojih prijatelja baca peglu. Pa iako ne važi u mom slučaju ova izjava je generalno istinita: "Muškarci ne vole The Notebook i Rajana Goslina".
Aibo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.7.2020, 19:32   #25
ETR1
Veteran
 
Član od: 7.9.2012.
Poruke: 818
Zahvalnice: 131
Zahvaljeno 151 puta na 129 poruka
Određen forumom Re: Zašto ima mnogo više muškaraca gejmera nego žena?

Ma de, da sam predstavnik, ne bi mi bilo kraja sreci, ovako pikam sa guy crew ili single player zesci. Isto ne znam koji su ti filmovi sto si naveo.
ETR1 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.7.2020, 20:13   #26
Neutrino
Deo inventara foruma
 
Član od: 17.6.2011.
Poruke: 7.336
Zahvalnice: 94
Zahvaljeno 3.334 puta na 2.010 poruka
Određen forumom Re: Zašto ima mnogo više muškaraca gejmera nego žena?

Citat:
Aibo kaže: Pregled poruke
Svaka čast izuzecima ali sumnjam da si baš tipičan predstavnik ženskog roda.
Aman ljudi dokle više ovakvi stereotipi?

Pa moja tetka koja puni 75 banke ove godine smatra da joj je propao dan ako ne satre dovoljno bagre u igrama da popuni mesečnu kvotu dobrovoljnih davalaca krvi u Srbiji

Doom, Uncharted, Devil May Cry, Tomb Raider, Darksiders, God Of War, Assasin's Creed, Dead Space... Iskreno pola se više ni ne sećam ali znam da je svaku od igara preslišala bar pet do deset puta... Koleginica sa posla živi za "pucaljke". Battlefield za relaksaciju, ARMA kad hoće da se uživi...

Nema izbor igara više apsolutno nikakve veze sa time da li dvajes santima ispod pupka osoba ide u dužinu ili u dubinu
Neutrino je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 3 korisnika se zahvaljuje korisniku Neutrino na korisnoj poruci:
Akumu (25.7.2020), mvasic (25.7.2020), Psychon@ut (25.7.2020)
Stara 25.7.2020, 20:23   #27
mvasic
Starosedelac
 
Član od: 3.12.2005.
Lokacija: Bryn Mawr, PA
Poruke: 2.037
Zahvalnice: 1.230
Zahvaljeno 847 puta na 505 poruka
Određen forumom Re: Zašto ima mnogo više muškaraca gejmera nego žena?

Citat:
Neutrino kaže: Pregled poruke
Aman ljudi dokle više ovakvi stereotipi?
Ma gluposti. Više puta sam pominjao, žena i ćerka se igraju, moj pomoćni trener, takodje. Kao i najbolja drugarica, sestra od ujaka.... i tako dalje.
mvasic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.7.2020, 20:24   #28
DeCoy
Intel Inside
 
Avatar korisnika DeCoy
 
Član od: 1.11.2005.
Lokacija: From the murky depths I come...
Poruke: 28.356
Zahvalnice: 1.625
Zahvaljeno 10.987 puta na 7.034 poruka
Određen forumom Re: Zašto ima mnogo više muškaraca gejmera nego žena?

Ja kevu nisam mogao sa Amige da oteram kad se vratim iz škole. Ćale jedva da je sedao za komp, Benefactora samo...

30 godina kasnije isto, ne mogu da joj obezbedim dovoljno HOG-ova, time management igara...
DeCoy je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.7.2020, 20:31   #29
Neutrino
Deo inventara foruma
 
Član od: 17.6.2011.
Poruke: 7.336
Zahvalnice: 94
Zahvaljeno 3.334 puta na 2.010 poruka
Određen forumom Re: Zašto ima mnogo više muškaraca gejmera nego žena?

Pa i Amige dok su bile aktuelne (ono nije da više nisu), pre fenseraja tipa PC i PS... Nisi mogao da je odvojiš od R-Type-a, Turrican-a, Zool-a i Lotusa

Ej, Ruff N' Tumble dan-danas može da pređe na eks bez izgubljenog života a ja ne mogu da se dovučem do kraja prvog sveta
Neutrino je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.7.2020, 20:45   #30
Aibo
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Aibo
 
Član od: 30.6.2008.
Lokacija: Beograd
Poruke: 7.294
Zahvalnice: 993
Zahvaljeno 3.964 puta na 2.386 poruka
Određen forumom Re: Zašto ima mnogo više muškaraca gejmera nego žena?

Super je to što svi imate po par gejmerki u okruženju ali to i dalje ne negira "stereotipe" niti stvara ikakvu statističku sliku. Recite mi da na svaku hc gejmerku koju lično poznajete, ne poznajete makar 5 gejmera (a verovatno i više)?

Da je drugačije ne bi ETR1 ovde bila jedini ženski glas i iole aktivan član u ovom podforumu, koji između ostalog piše:
Citat:
Ma de, da sam predstavnik, ne bi mi bilo kraja sreci, ovako pikam sa guy crew
A isto je i na svim drugim forumima i sajtovima posvećenim gejmingu.

Ako nešto ne voliš dovoljno da se o tome raspravljaš sa nepoznatim likovima na netu, onda i nisi neki fan te discipline.
Aibo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.7.2020, 21:01   #31
Neutrino
Deo inventara foruma
 
Član od: 17.6.2011.
Poruke: 7.336
Zahvalnice: 94
Zahvaljeno 3.334 puta na 2.010 poruka
Određen forumom Re: Zašto ima mnogo više muškaraca gejmera nego žena?

Citat:
Aibo kaže: Pregled poruke
Super je to što svi imate po par gejmerki u okruženju ali to i dalje ne negira "stereotipe" niti stvara ikakvu statističku sliku.
A šta je prava statistička slika? Koji su to podaci i statistika koji nedvosmisleno kažu da se žene manje igraju? Spoiler alert - nema je. Niti će je ikada biti.

Forumi i razne društvene platforme koje se baziraju na "virtuelnim prsonalitijima" svakako su još gori pokazatelj za(s)tuplejnosti polova jer tek tu ne postoji bilo kakav sistem definitivnog utvđivanja ko je muško a ko žensko.

Koliko samo ima profila online gde se iza muškog naziva krije ženska osoba ili obrnuto?

A SK forum je relikvija iz nekog davnog vremena gde se danas jedva okupi deset ljudi u isto vreme. Svi koji imaju šta pametnije da rade odavno su otišli, ostale su samo svađalice

Da remiziram. Nema svrhe ni poente raspravljati o tvrdnji za koju realno ne postoje bilo kakvi objektivni brojevi od kojih bi rasprava uopšte mogla da počne.
Neutrino je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Neutrino na korisnoj poruci:
mvasic (25.7.2020)
Stara 25.7.2020, 22:05   #32
Kidja
Deo inventara foruma
 
Član od: 27.3.2011.
Lokacija: District 9
Poruke: 3.667
Zahvalnice: 760
Zahvaljeno 647 puta na 452 poruka
Određen forumom Re: Zašto ima mnogo više muškaraca gejmera nego žena?

Voleo bi da vidim statistiku ali mislim da u danasnje vreme i nije bas tolika razlika kao ranije.
A to sve vise i vise primecujem u online igrama. Mislim da medju malo starijim 35+ i nema mnogo ali devojke koje su oko ~20 ih ima dosta i to ne toliko manje nego muskaraca.

To pricam za ovde kod nas. U inostranstvu mi deluje da je to jos vise izjednacenije.

Evo primera. Nije pravilo naravno ali eto npr to se meni desava.

Igram Apex i sad volim da komuniciram zbog boljeg tim pleja i skoro niko ne prica. Tipa u poslednjih godinu dana kad god neko prica i bude komunikativan i kompetativan to bude neka devojka.
E sad kazem to nije pravilo nego eto primer. A to recimo ranijih godina nije bilo bas tako.
Kidja je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.7.2020, 22:31   #33
DeCoy
Intel Inside
 
Avatar korisnika DeCoy
 
Član od: 1.11.2005.
Lokacija: From the murky depths I come...
Poruke: 28.356
Zahvalnice: 1.625
Zahvaljeno 10.987 puta na 7.034 poruka
Određen forumom Re: Zašto ima mnogo više muškaraca gejmera nego žena?

Citat:
Kidja kaže: Pregled poruke
Voleo bi da vidim statistiku ali mislim da u danasnje vreme i nije bas tolika razlika kao ranije.
https://www.statista.com/statistics/...-video-gamers/

2020 je aberacija, mnogo više muških u US sedi kući i igra igrice (ne rade pa se vraćaju staroj ljubavi)...
DeCoy je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.7.2020, 22:34   #34
Andross
Kekule Mekule
 
Avatar korisnika Andross
 
Član od: 8.12.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 4.128
Zahvalnice: 649
Zahvaljeno 1.348 puta na 690 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku Andross
Određen forumom Re: Zašto ima mnogo više muškaraca gejmera nego žena?

Sve zavisi u kakvom se drustvu krece covek, da se ne druzim i dalje sa ortacima iz kraja bio bih u fazonu imamo svi pare, bas nam je banja, ljudi koji su u fazonu treba zenu nabosti koji put da zna gde joj je mesto ne postoje. Ono ako se uglavnom druzis za devojkama koje slusaju rok/metal, idu u kst i ti fazoni, vecina ce da pika igre. Ako ti je target audience ribe sa fristajlera nece vala ni jedna.
Andross je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.7.2020, 22:36   #35
DeCoy
Intel Inside
 
Avatar korisnika DeCoy
 
Član od: 1.11.2005.
Lokacija: From the murky depths I come...
Poruke: 28.356
Zahvalnice: 1.625
Zahvaljeno 10.987 puta na 7.034 poruka
Određen forumom Re: Zašto ima mnogo više muškaraca gejmera nego žena?

Citat:
Andross kaže: Pregled poruke
Ako ti je target audience ribe sa fristajlera nece vala ni jedna.
Ima Candy Crush Saga i na ajfonu...
DeCoy je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.7.2020, 23:06   #36
Kidja
Deo inventara foruma
 
Član od: 27.3.2011.
Lokacija: District 9
Poruke: 3.667
Zahvalnice: 760
Zahvaljeno 647 puta na 452 poruka
Određen forumom Re: Zašto ima mnogo više muškaraca gejmera nego žena?

Citat:
DeCoy kaže: Pregled poruke
https://www.statista.com/statistics/...-video-gamers/

2020 je aberacija, mnogo više muških u US sedi kući i igra igrice (ne rade pa se vraćaju staroj ljubavi)...
Pa da bez zezanja verovatno i jeste zbog pandemije ali eto kao sto vidimo razlika je minimalna i kako idu godine sve se ta razlika vise smanjuje.
Kidja je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 26.7.2020, 2:05   #37
doctor
Deo inventara foruma
 
Član od: 14.3.2008.
Lokacija: EHCPCGG
Poruke: 12.110
Zahvalnice: 4.319
Zahvaljeno 3.295 puta na 2.274 poruka
Određen forumom Re: Zašto ima mnogo više muškaraca gejmera nego žena?

Iz mog iskustva generalno "gejmera" ima podjednako sa obe strane s tim što se, evidentno, daleko više muškaraca interesuje za igre gde je potreban veći skill i duže igranje i investiranje vremena da bi postojalo uživanje u igri (MP FPS igre, recimo) dok žene više zanimaju logičke igre i arkade sa veoma blagom krivom učenja.
Ali realno verujem da smo danas svi "gejmeri" jer ja lično ne znam osobu koja ne igra video igre u ovom ili onom formatu.

A pravih gejmera koji stvarno igraju sve i svašta i generalno vole igre kao medij zapravo ima vrlo vrlo vrlo malo. Mislim da generalno interesovanje za takav vid gejminga opada s godinama i vidim to i kod sebe, pre 10 godina sam igrao sve što mi padne šaka danas sam vrlo izbirljiv zbog nedostatka vremena. S druge strane mnogo više vremena trošim na gledanje sadržaja tipa Digital Foundry, pa onda čitam o istoriji igara pa istražujem o svemu i svačemu - skoro sam čitao Masters of Doom pa sam probao da sam napišem jednostavan raytracer engine pa mi je sledeće da vidim kako radi BSP čisto iz fazona. Pratim vesti oko konzola, hardvera, tehnika renderovanja, retro hardver, retro igre... I recimo ne poznajem nikog takvog iz sopstvenog okruženja.
doctor je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 26.7.2020, 4:38   #38
Aibo
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Aibo
 
Član od: 30.6.2008.
Lokacija: Beograd
Poruke: 7.294
Zahvalnice: 993
Zahvaljeno 3.964 puta na 2.386 poruka
Određen forumom Re: Zašto ima mnogo više muškaraca gejmera nego žena?

Evo i ovde ima dosta statistike: https://en.wikipedia.org/wiki/Women_and_video_games

Posebno je zanimljiva podela po žanrovima. Ne znam koliko je relevantno ali studija je navodno obuhvatila 270K igrača, što u teoriji daje solidnu polaznu osnovu. Uglavnom, ovo se solidno slaže sa mojom predstavom ko šta u stvari igra.

@Neutrino

Na stranu ovi podaci sa Wiki, koje sam tek sad iskopao i idu u prilog mom mišljenju, ja sam pričao o svom okruženju, gde definitivno na svaku žensku igračicu RTS-a, FPS-a, RPG-a, itd, koju sam ikada upoznao, znam 6~7 muških igača. Možda moje okruženje, ova "relikvija" od foruma i njemu slični jesu biased i nemerodavni ali u nedostatku neke sveobuhvatne i nedvosmilene studije eto pokušavam da izložim to što vidim oko sebe i što o tome mislim na neki logičan način. I nema to nikakve veze sa bilo kakvim stereotipnim podelama već što ni u jednom društvu i okruženju koje sam posetio nisam naišao na takvu jednakost u ovim hard core žanrovima kakvu ti zagovaraš. Pritom sam od osnovne okružen baš nerdovima, gikovima i KST fazon likovima kao što je pomenuo Andross. Određeni mainstream tip vidim samo na TV-u i kad odem jednom godišnje u rodbinu. Ako su u svim tim meni bližim i daljim krugovima ženski gejmeri u manjini, stvarno ne mogu da zamislim gde nisu.

A ovi kontra primeri ženskih osoba koje cepaju ozbiljne igre su sami po sebi skroz OK, ali u kontekstu ove teme su isti fazon kao kada se priča o failure rate nekih hardova pa se odmah javi neko da to negira time što ima taj brend i njemu lepo radi. Ne sporim ja postojanje tetki, keva i koleginica koje capaju Doom, BF... ali ako ih na globalnom nivou ima u jednakom broju kao teča, tata i kolega koji cepaju te iste igre, sečem odmah ono "dvajes santima ispod pupka".

I hajde barem ovu jednakost da utvrdimo - ako ne mogu ja ekstrapolacijom iz svog iskustva da zaključim da muškarci dominiraju u nekim žanrovima, ne možeš ni ti na apsolutno isti način da zaključiš da "Nema izbor igara više apsolutno nikakve veze sa time da li dvajes santima ispod pupka osoba ide u dužinu ili u dubinu".
Aibo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 26.7.2020, 15:22   #39
Neutrino
Deo inventara foruma
 
Član od: 17.6.2011.
Poruke: 7.336
Zahvalnice: 94
Zahvaljeno 3.334 puta na 2.010 poruka
Određen forumom Re: Zašto ima mnogo više muškaraca gejmera nego žena?

Citat:
Aibo kaže: Pregled poruke
I hajde barem ovu jednakost da utvrdimo - ako ne mogu ja ekstrapolacijom iz svog iskustva da zaključim da muškarci dominiraju u nekim žanrovima, ne možeš ni ti na apsolutno isti način da zaključiš da "Nema izbor igara više apsolutno nikakve veze sa time da li dvajes santima ispod pupka osoba ide u dužinu ili u dubinu".
Upravo tako. Potvrda onoga što sam već na samom početku rekao, da je rasprava na ovu temu potpuno besmislena jer ne može da se utvrdi tačnost ni polazne tvrdnje.

Uostalom, čak i taj Wikipedia link, pod uslovom da je za verovati izvorima statistike, pobija originalnu tvrdnju naslova teme da je "mnogo više" muškaraca gejmera.

Plus činjenica da većina tih navodnih "studija" nije ponovljena nakon 2012. godine govori poprilično u prilog da su verovatno shvatili uzaludnost cele radnje i doveli u pitanje rezultate svog istraživanja.
Neutrino je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 26.7.2020, 23:22   #40
srksi
Veteran
 
Član od: 16.6.2010.
Poruke: 742
Zahvalnice: 95
Zahvaljeno 82 puta na 72 poruka
Određen forumom Re: Zašto ima mnogo više muškaraca gejmera nego žena?

https://www.youtube.com/watch?v=i08CVkBxvBM
Prilicno dobro objasnjava zasto
srksi je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Intel ima mnogo više od P55 u 2009. Dusan Despotovic Vesti 14 26.1.2009 16:51
Svet kompjutera 12/2008 oluja Sadržaj novog broja SK 147 23.12.2008 14:33


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 1:53.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com