Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Šta da kupim? > ŠDK - Osnovne komponente
Uputstvo Članstvo Kalendar Današnje poruke Pretraži

ŠDK - Osnovne komponente Saveti u vezi sa kupovinom osnovnih komponenti računara: procesora, ploča, memorije...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 27.8.2012, 10:40   #1
Lazman
Član
 
Član od: 6.8.2010.
Lokacija: Beograd
Poruke: 33
Zahvalnice: 5
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Koji Chipset?

Zdravo svima!

Dakle prodah svoje staro sokocalo, pa sklapam novo...

Trazim savet za koji chipset da se opredelim pri izboru maticne ploce. Intel 1155 soket gledam i plocu koja bi podrzavala Ivy Bridge (iako cu uzeti Sandy za sad).

Kolko vidim, nema nekih bitnijih razlika izmedju B75, Q75, Q77, H77, Z75, Z77, tako da bih voleo da me neko tu posavetuje za koju opciju da se opredelim.

Takodje me interesuje, posto vidim da cene dosta variraju za ploce sa istim chipsetom, da li treba da obratim paznju na nesto posebno? Trenutno razmisljam da uzmem neki mATX Z77 ili H77, posto nisam neki gejmer i nece mi trebati slotovi za crossfire ili SLI. Glavni prioritet mi je potencijalna duzina trajanja/upotrebe ploce.

Na nju cu da nabacim G860 CPU...
Lazman je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.8.2012, 11:00   #2
sasa022
Veteran
 
Član od: 19.7.2008.
Poruke: 840
Zahvalnice: 7
Zahvaljeno 167 puta na 160 poruka
Određen forumom Re: Koji Chipset?

Ako ce ti komp sluziti za osnovne svrhe - multimedija,internet,office onda ce ti i najjeftinija H61 ploca od 35€ zavrsiti posao.Kada dodje vreme za zamenu - menjaj sve
( ko zna sta ce za 2-3-4 godine biti aktuelno ).
sasa022 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku sasa022 na korisnoj poruci:
Lazman (27.8.2012)
Stara 27.8.2012, 11:00   #3
Picard
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Picard
 
Član od: 30.11.2008.
Lokacija: NI
Poruke: 11.787
Zahvalnice: 684
Zahvaljeno 4.326 puta na 3.571 poruka
Određen forumom Re: Koji Chipset?

Slažem se.
Picard je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.8.2012, 11:21   #4
Lazman
Član
 
Član od: 6.8.2010.
Lokacija: Beograd
Poruke: 33
Zahvalnice: 5
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Koji Chipset?

OK, hvala na savetu. Ali mene idalje interesuje razlika izmedju navedenih chipseta.

Sem toga, nisam ni alergican na igrice, otpikam ja tu i tamo neku noviju igru... a i ta varijanta, "menjaj sve" kod mene ide malo teze (iz materijalnih razloga).

Moze onda ovako: da li mozete da mi preporucite najbolju plocu sa navedenim chipsetima, do 70EUR?

Hvala jos jednom.
Lazman je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.8.2012, 22:19   #5
Nepotpisani Čitalac
V.I.P. PSU Guru
 
Član od: 14.7.2007.
Lokacija: Suna/McSteel
Poruke: 1.260
Zahvalnice: 13
Zahvaljeno 609 puta na 451 poruka
Određen forumom Re: Koji Chipset?

Razlike su u najvećoj meri u dodatnim mogućnostima (to je ta vrhunski korisna izjava)

Gde su mladi, tu je i šala, ali da budemo ozbiljni na momenat... Uglavnom se svodi na broj raspoloživih USB 3 i SATA 3 konektora, RAID i Smart Response Tech mogućnosti, mogućnost korišćenja integrisane procesorske grafike (konkretno, Pxx čipseti to ne dozvoljavaju), broj raspoloživih PCI-E linija i mogućnosti overkloka procesora i/ili integrisane grafike, Quick Sync, kao i spremnost za GPU i CPU virtuelizaciju. H61 nema ništa od navedenih bonusa (USB3, SATA3, OC, RAID, Smart Cache, Virtuelizacija) i dozvoljava do 16+6 PCI-E 2.0 linija, dok Z77 podržava OC svega istovremeno, do 16 PCI-E 3.0 + 8 PCI-E 2.1 linija, 4x USB3 + 2xSATA3, i sve ostale drangulije.

Ono između je, pa, između.
Trk na intel.com pa pogledaj specifikacije...

Što se tiče preporuke ploče, neko drugi će preporučiti forumskog favorita, ASUS P8B75-M, a ja glasam za MSI B75A-G43. Premda inače smatram ASUS sveukupno boljim od MSI, potonji je ovde ipak u prednosti. Hlađeni power MOSFET-i, kvalitetniji choke-ovi, full-ATX veličina i generalno solidna izrada, a uklapa se u 70€.
Nepotpisani Čitalac je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Nepotpisani Čitalac na korisnoj poruci:
Lazman (28.8.2012)
Stara 27.8.2012, 22:58   #6
Doomche
V.I.P. Test Drive
 
Član od: 18.2.2007.
Lokacija: Subsector Aurelia
Poruke: 7.473
Zahvalnice: 1.159
Zahvaljeno 2.446 puta na 1.922 poruka
Određen forumom Re: Koji Chipset?

Ja mislim da H61 treba izbegavati u bilo kom sluchaju kada se mozhe priushtiti neshto bolje. Da izvuchem iz konteksta nekog drugog posta ovde:
Citat:
- ne podrzhava PCI nativno, vec emulirano, mozhe praviti probleme sa PCI karticama od pre par godina, ako planira da stavi neku stariju zvuchnu karticu ili TV karticu, shto nije iskljucheno s obzirom na namenu rachunara.

- nema nativan Intelov SATAIII kontroler, vec poneki modeli imaju Marvellov kontroler koji ne podrzhava TRIM za SSD i ima josh bubica, jedna od njih je sporiji boot nego na H67. Generalno je loshijeg kvaliteta, jer nije u samom chipsetu, vec se eksterno dogradjuje.

- manje PCI-E linija

- ne podrzhava dobar deo Intelovih tehnologija koje H67 podrzhava.

- sve H61 ploche su budzetske. To manje-vishe uvek garantuje loshiji kvalitet izrade, hladjenje i naponsku sekciju.
Ako ni zbog chega drugog, ovaj Marvell kontroler je dovoljan razlog da ne pipnem H61 ni shtapom, s obzirom na to koliko sam postova ljudi koji se zhale na njega prochitao, pogotovo u radu sa SSD-om.
Doomche je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.8.2012, 23:05   #7
Red_Devil_89
Deo inventara foruma
 
Član od: 17.11.2010.
Poruke: 3.378
Zahvalnice: 321
Zahvaljeno 941 puta na 899 poruka
Određen forumom Re: Koji Chipset?

@Doomche
Citat:
- ne podrzhava PCI nativno, vec emulirano, mozhe praviti probleme sa PCI karticama od pre par godina, ako planira da stavi neku stariju zvuchnu karticu ili TV karticu, shto nije iskljucheno s obzirom na namenu rachunara.
Zar ovo ne vazi za skoro sve 1155 ploce?
Red_Devil_89 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.8.2012, 23:12   #8
Doomche
V.I.P. Test Drive
 
Član od: 18.2.2007.
Lokacija: Subsector Aurelia
Poruke: 7.473
Zahvalnice: 1.159
Zahvaljeno 2.446 puta na 1.922 poruka
Određen forumom Re: Koji Chipset?

Ne bash skoro sve, P67, H67 i Z68 podrzhavaju. Novije izgleda ne. Mislio sam da se pazhnja sa budzetskog H61 skrene na budzetski H67.

Sve to je teshka glupost jer postoji ogroman broj kvalitetnih PCI zvuchnih, TV i kartica sa raznim kontrolerima. Po meni propust, kao da ne ugradish PS/2 port jer svi koriste USB. :/

EDIT: Sudeci po wikipediji, jedino Z75 i Z77 ne podrzhavaju legacy PCI, ali je to ipak wikipedija, treba chitati with a pinch of salt. Sudeci po Intelu, H77 podrzhava. Isto vazhi i za B75.

Poslednja ispravka: Doomche (27.8.2012 u 23:31)
Doomche je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.8.2012, 16:17   #9
Lazman
Član
 
Član od: 6.8.2010.
Lokacija: Beograd
Poruke: 33
Zahvalnice: 5
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Koji Chipset?

Hvala na pomoci ljudi... steta jedino sto sam se zaleteo i jos juce kupio plocu. Isprsio sam se za 80 EUR za ASrock H77 Pro4/MVP.

Nesto racunam, podrzava memoriju do 1600 MHz, 4 slota, 32GB max... H77 takodje podrzava klokovanje, a i gledao sam po nekim forumima, ima visoke preporuke (mada moram priznati da sam skeptican prema ASrocku, al'ajde)... sluzice me valjda koliko i ova matora 945-ica, dakle bar 4 god.

Jel ima neko iskustva sa ovom plocom? Jesam li se za... prevario?

Jos samo da legne g860 na nju, i milina.

Hvala svima, jos jednom.
Lazman je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.8.2012, 17:17   #10
Nepotpisani Čitalac
V.I.P. PSU Guru
 
Član od: 14.7.2007.
Lokacija: Suna/McSteel
Poruke: 1.260
Zahvalnice: 13
Zahvaljeno 609 puta na 451 poruka
Određen forumom Re: Koji Chipset?

Nije loš ASRock, pogotovo u poslednje vreme. Hej, ipak je to ćerka-firma ASUS-a, sa gomilom sposobnih inženjera i big-balls razvojnim timom koji se ne stidi da stavi IDE i Floppy portove na ploče od 250+€

Mislim da je očekivani rok službe od 4 godine unutar gornjeg raspona pesimizma. Ja joj prognoziram makar duplo toliko, osim ako se budeš iživljavao (a ne vidim kako bi)
Nepotpisani Čitalac je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.8.2012, 18:52   #11
Lazman
Član
 
Član od: 6.8.2010.
Lokacija: Beograd
Poruke: 33
Zahvalnice: 5
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Koji Chipset?

Prokletstvo, moja nema IDE port, tako da mogu da se pozdravim sa reaktiviranjem mog starog harda od 10GB.

Upravo sam otvorio kutiju... i kesu, i duboko udahnuo taj divni, sinteticki miris, koji definisem kao "kineski".

Sad da odstoji do prvog dok ne legne plata, pa da dobije CPU i RAM.
Lazman je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 29.8.2012, 1:17   #12
Rockstar
Deo inventara foruma
 
Član od: 26.5.2008.
Lokacija: Панчево
Poruke: 4.422
Zahvalnice: 746
Zahvaljeno 1.425 puta na 1.082 poruka
Određen forumom Re: Koji Chipset?

Citat:
lazman kaže: Pregled poruke
prokletstvo, moja nema ide port, tako da mogu da se pozdravim sa reaktiviranjem mog starog harda od 10gb.

Upravo sam otvorio kutiju... I kesu, i duboko udahnuo taj divni, sinteticki miris, koji definisem kao "kineski". :d

sad da odstoji do prvog dok ne legne plata, pa da dobije cpu i ram.
Da ti olakšam - pre neki dan sam kačio jedan Maxtor od 40 GB, iskreno sam se iznenadio sporošću, iako je i on na 7200 obrtaja. Samo bi ti pio struju, zauzimao mesta i grejao nov računar, a tih 10 gigabajtaa je ništa u odnosu na neki terabajt koji je sasvim realan danas : ) Tako da, ništa ne gubiš
Rockstar je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 30.8.2012, 22:23   #13
Lazman
Član
 
Član od: 6.8.2010.
Lokacija: Beograd
Poruke: 33
Zahvalnice: 5
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Koji Chipset?

Ma kakav ide, salio sam se samo... onog trenutka kad sam te pantljicare pocupao iz kompa, sunce me obasjalo.

Nego, ako ima jos nekoga ovde, malo oftopik... sastavih konfiguraciju, startovah novi komp, kad ono corak, sve se pokrene (hard, cpu, napajanje), cuje se boot, ali nema slike, iako monitor radi i pokazuje da dobija kontakt... da nisam nesto lose povezao?

PS Pokrenuo sam komp van kucista.

EDT: Nisam ubo napajanje za CPU. :

Poslednja ispravka: Lazman (30.8.2012 u 22:33)
Lazman je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi


Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Avioni Dr Zoidberg Brbljaonica 3931 17.4.2022 21:11
Stari laptop kao server. Koji distro odabrati? doctor Slobodni softver 17 29.7.2012 23:33
Koji sajt koristite za social networking? --ComputerBoy-- Brbljaonica 44 1.6.2010 17:02
Koji chipset za AM2 podnozje? freeminder Osnovne komponente 8 29.6.2007 20:02


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 6:29.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com