Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Play > Simulacije vožnje

Simulacije vožnje Auto-moto + simulacije letenja...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 12.9.2013, 11:17   #7461
soneje
Veteran
 
Član od: 6.9.2011.
Lokacija: Begrad-Ripanj
Poruke: 541
Zahvalnice: 130
Zahvaljeno 65 puta na 51 poruka
Određen forumom Re: Euro Truck Simulator 2

Samo da pitam za mapu Srbije da li se moze u procentima reci koliko je mapa zavrsena,ima li 30% kako je zavrsena ili je projekat stao posto vidim da se vise ne govori o tome,i jos jedno ovo sto je Srele rekao za taj odjek zvuka u tunelu to je jako korisna stvar jer zvuk nije isti na(otvorenom)nebu i u tunelu.
soneje je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.9.2013, 11:37   #7462
ksrele
Veteran
 
Član od: 16.9.2012.
Lokacija: Subotica
Poruke: 1.081
Zahvalnice: 233
Zahvaljeno 585 puta na 266 poruka
Određen forumom Re: Euro Truck Simulator 2

@soneje: nisi skontao da je ton_majstor napravio video bas na tu temu?
Doduse, video je montaza ali tako bi nekako trebalo da zvuci.

Ma samo kada bi postojao neki nacin da saznamo kada je kamion u tunelu bilo bi dobro jer bi onda mogli sami nabaciti reverb na zvuk iz igre pomocu nekog programa.

A mapa Srbije se radi polako. Sto je najbitnije je da se nije stalo sa njenom izradom mada se radi bas polagano.
Ja bih trebao da uradim jos neke znakove ali nikako da stignem. Ovim putem se javno izvinjavam Kojotu i Debelom jer me verovatno cekaju da ja to uradim a ja sam se preseljavao pa (da ne detaljisem sada) imao jos svakakvih obaveza, ali ovih dana cu ih napraviti
ksrele je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku ksrele na korisnoj poruci:
Wile E. Coyote (12.9.2013)
Stara 12.9.2013, 13:46   #7463
JAZO
Deo inventara foruma
 
Član od: 2.2.2010.
Lokacija: Podgorica
Poruke: 6.581
Zahvalnice: 783
Zahvaljeno 1.223 puta na 731 poruka
Određen forumom Re: Euro Truck Simulator 2

@ton_majstor da li je izvodljivo u skorijoj buducnosti da se napravi kustomizacija kamiona kao sto je moguca preko ovih programa,da bi bila noob friendly,jer je ovo komplikovano i uzima vremena.
JAZO je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.9.2013, 17:34   #7464
ton_majstor
Član
 
Član od: 24.11.2005.
Poruke: 352
Zahvalnice: 355
Zahvaljeno 574 puta na 209 poruka
Određen forumom Re: Euro Truck Simulator 2

Ксреле, постоје тригери за тунеле и подвожњаке, њима се пале и гасе сенке. Треба да додају још један "слој", који би укључивао/искључивао "јеку" (не "ехо", него јека, српски).

Citat:
I've made small video to depict my old idea of reverberation in tunnels, under bridges, near support walls, etc.

Maybe I made this effect more pronounced than in reality, maybe not, but improvemement is audible. Effect is ranging from subtle under bridges, to pretty strong in tunnels.

Reverberation parameters has to be with short predelay, fairly long time, dense diffusion, wide spreading, short but many repetitions of feedback... and only the leveling, panning and filtering will decide about reality of it, regarding camera views.

I've used for this video my favorite reverb, which is Polish D16 Group's "Toraverb" (not free!), but there are several free reverberation "codes" on Net, or one decent programmer can adapt or write his own, to avoid copyright issues.

Sound levels are unchanged from the game, so eventually push volume up a bit, to hear every nuance out.

As I'm not programmer, maybe I can imagine that this could be resolved by adding just one more "trigger layer" on certain prefabs, overpasses or tunnels, just as we have rumble stripe sound (moreover: switchable!) now. That new "triggers" can be added on every tunnel entrance and exit (strong effect ON/OFF), below overpasses (subtle effect ON/OFF)... just like shadow or rain "switches" now. And further, sounds can be filtered and panned (for reality) like existing ones in game.

Well, I maybe gone too far with adding effect near support walls, as they are not part of road, but decoration, so... that is maybe too much for ETS2, but in ETS3 this will be inevitable.

Imagine honking near sea or woods at deserted road in the night, with reverberation spreading around, like in reality. Brrrr...

While I'm here, I suggest developers to add train siren when it approaches road crossings. Short, warning one... they do it IRL.
Да не преводим, јел'те.


ЈАЗО, знам колико и ти. Можда, али само МОЖДА када проради онлајн-заједница на "World OF Trucks". Одатле мени "SRBIJA" на таблицама:



ton_majstor je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku ton_majstor na korisnoj poruci:
JAZO (12.9.2013)
Stara 12.9.2013, 20:03   #7465
soneje
Veteran
 
Član od: 6.9.2011.
Lokacija: Begrad-Ripanj
Poruke: 541
Zahvalnice: 130
Zahvaljeno 65 puta na 51 poruka
Određen forumom Re: Euro Truck Simulator 2

Citat:
ksrele kaže: Pregled poruke
@soneje: nisi skontao da je ton_majstor napravio video bas na tu temu?
Doduse, video je montaza ali tako bi nekako trebalo da zvuci.
i
Ma jesam ja obratio paznju cak sam detaljno gledao deo snimka gde se vozi u tunelu i nisam primetio neku razliku.(Ili sam ja gluv).
Evo gledam video opet i upecatljivo je samo u onom delu gde je kisa.
Obratite paznju pri kraju videa kad kamion izlazi iz tunela zvuk je je maltene isti.
soneje je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.9.2013, 20:24   #7466
ton_majstor
Član
 
Član od: 24.11.2005.
Poruke: 352
Zahvalnice: 355
Zahvaljeno 574 puta na 209 poruka
Određen forumom Re: Euro Truck Simulator 2

Није сигурно исти, али шум кише пригушује звук јеке, а на лошијим слушањима то је изражено.

Многи суде звуку ЕТС2 на основу бубица од 300 динара и пластичним звучницима са фреквентним распоном телефона.


СЦС је на почетку тестирања звук врло отаљао, али сам им сео на кичму са истом овом аргументацијом, па су ПУНО поправили пре првог издања игре. Признали су да раде са слушалицама (да не сметају једни другима у канцеларији), а то УОПШТЕ није добро.

Садашњи звук је далеко бољи од прве верзије, на коју су се сви жалили. А то што је некоме тих звук мотора или слично, очигледно да није седео у кабини модерног камиона.

Исто важи и за "force-feedback", за који необавештени веле да је слаб (добро, сад се и то подешава), а у реалности, возач камиона не осећа скоро НИШТА на волану, осим... ваљда, кад прегази нешто крупно или живо. И тако је не од скоро, него од давнина, како ми прича таст, дедица који је прошао свет камионом.

ton_majstor je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku ton_majstor na korisnoj poruci:
Laxi (12.9.2013)
Stara 12.9.2013, 20:27   #7467
LemaX
Član
 
Član od: 2.11.2010.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 363
Zahvalnice: 25
Zahvaljeno 122 puta na 76 poruka
Određen forumom Re: Euro Truck Simulator 2

Ja bih voleo da se malo više pažnje posveti i eyefinity-ju i njegovim podešavanjima(kao što ima i većina simulacija vožnji) i da se namesti neka opcija da možemo menjati fov u skladu sa veličinom našeg monitora. kao i poziciju sedenja.

Pohvala je i ta što igra prepoznaje više kontrolera istovremeno, sećam se da kad sam probao neku verziju ovog simulatora to nije moglo(meni su volan,pedale,menjač odvojeni/nezavisni kontroleri).

ja na ffb-u ne osećam ama baš nikakav otpor pri motanju volana i kao takav je veoma teško proceniti količinu namotavanja volana.
problem je i taj što sam navikao da je volan jedini fizički upravljač preko kojega mogu da imam neku povratnu fizičku informaciju.

ne mogu da osetim g silu nikako sedeći za kompom, imam bas-šejker u sedištu, ali to je manje-više igračka

Poslednja ispravka: LemaX (12.9.2013 u 20:34) Razlog: force feedback
LemaX je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.9.2013, 22:03   #7468
Laxi
Veteran
 
Član od: 12.3.2010.
Lokacija: Крагујевац
Poruke: 910
Zahvalnice: 527
Zahvaljeno 278 puta na 194 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Laxi Slanje poruke preko Skypea korisniku Laxi
Određen forumom Re: Euro Truck Simulator 2

Citat:
lemax kaže: Pregled poruke
ja bih voleo da se malo više pažnje posveti i eyefinity-ju i njegovim podešavanjima(kao što ima i većina simulacija vožnji) i da se namesti neka opcija da možemo menjati fov u skladu sa veličinom našeg monitora. Kao i poziciju sedenja.

Pohvala je i ta što igra prepoznaje više kontrolera istovremeno, sećam se da kad sam probao neku verziju ovog simulatora to nije moglo(meni su volan,pedale,menjač odvojeni/nezavisni kontroleri).

Ja na ffb-u ne osećam ama baš nikakav otpor pri motanju volana i kao takav je veoma teško proceniti količinu namotavanja volana.
Problem je i taj što sam navikao da je volan jedini fizički upravljač preko kojega mogu da imam neku povratnu fizičku informaciju.

Ne mogu da osetim g silu nikako sedeći za kompom, imam bas-šejker u sedištu, ali to je manje-više igračka
Ти, друже, ако хоћеш да осетиш тежину возила под воланом, иди седни у прави камион па се возикај. Не знам како мислиш да ти неко пренесе тежину возила на волан јер је то једноставно немогуће. Јбт, ово је игра, не реалан живот...
Laxi je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Laxi na korisnoj poruci:
soneje (13.9.2013)
Stara 12.9.2013, 22:18   #7469
DeCoy
Intel Inside
 
Avatar korisnika DeCoy
 
Član od: 1.11.2005.
Lokacija: From the murky depths I come...
Poruke: 28.371
Zahvalnice: 1.625
Zahvaljeno 10.998 puta na 7.042 poruka
Određen forumom Re: Euro Truck Simulator 2

Moguće je, zato i postoji to što se zove force feedback
DeCoy je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.9.2013, 0:36   #7470
Filip89x
Starosedelac
 
Član od: 12.2.2012.
Lokacija: Berlin (D), Beograd (RS)
Poruke: 1.927
Zahvalnice: 2.834
Zahvaljeno 1.055 puta na 582 poruka
Određen forumom Re: Euro Truck Simulator 2

Moguce je da se oseti nesto.
Ali ne i pravi osecaj u kamionu.

Volan kamiona je veci, stoji pod drugim uglom i u novim masinama je izuzetno lak. Mala devojcica moze jednom rukom da mota, uz mali otpr koji je konstantan i isti. Na kolima, volan se sam vraca, kad ga namotate i dodate gas krenete, volan odlucno krece da se ispravlja sam. Na NOVIM kamionima mnogo se manje sam vraca, odnosne krene malo ali morate sami da motate nazad, a ne samo da ga kontrolisete kao na kolima.
Nema te vibracije u sedistu za komp koja moze da simulira HIDRAULICNO sediste u kamionu ili autobusu, a evo ja jedno imam cak i u minibusu.
To ljuljanje i posmatrenje kabine koja se njishe oko vas kada pod teretom prelazite preko neravnina na putu, to jednostavno ne moze da se oseti sem ako nemate pravu kabinu kamiona kao simulator, na pravoj hidraulici.

Sto se igre tice:
Slazem se Laxijem. Prosto neke stvari se ne mogu preneti i osetiti na racunaru.

Slazem se sa Ton majstorm. Zaista mnogo bolji "osecaj" bi bio da su preneli preko zvucnih efekata nesto. Naravno JEKU u tunelu ili ispod nadvoznjaka, ali i tutnjavu sa udarnih rupa, spojnica, razlicitog asfalta, vetra itd itd. Pisem "tutnjavu" ali nije to nista glasno u kabini, ali se cuje i zaista je mocan zvuk i osecj koji takav zvuk pravi. Ali opet shvatm da treba dosta rada i da to nije lak posao da se prenese u igru. Ali malo po malo evo u pecu 1.4 dobili smo zvik kada se gazi linija pa tako mozda kroz neki naredni pec dobijemo i "JEKU"

Slazem se i sa LemaxOm. Zaista opcija za FOV i pozicija sedenja je preko potrebna. Ima ,preko modova ,raznih podesavanja, ali bolje bi bilo da u igri medju podesavanjima bude tih opcija. Posto u nazivu igre stoji "SIMULACIJA" ipak bi trebalo da bude takvih i slicni opcija pogotovo sto je logcno da ce biti zahtevnijih igraca sa boljom opremom spremnom za simuliranje...
Ja igram mahom preko tastature, al brat igra preko volana( THRUSTMASTER RGT FFB Clutch), probao sam par puta i meni je zaista smesno na takvom volanu da igram Ne vredjam nikoga, ali vozio sam oko dve godine teskase( kipper 20t), kombije, minibuse i stvarno mi je cudno i nerealno kada se uhvatim za taj mali volan, al opet eto tastatura mi odgovara jer sam odrastao uz istu Potpuno razume i podrzavm svaku igru preko volana, zaista nemam nameru da vredjam nikoga ni omalovazavam igranje, to su moji licni utisci.

Sad sam se bacio na zavrsno studiranje, a ova igra mi je stavrno odlicna razonoda u pauzama od knjige i ostalog i drago mi je sto je uspela i sto se trude i rade na ovakvom tipu igara i dalje. I drago mi je sto nas ima dosta.

Sve najbolje!

Poslednja ispravka: Filip89x (13.9.2013 u 1:46)
Filip89x je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Filip89x na korisnoj poruci:
ton_majstor (13.9.2013)
Stara 13.9.2013, 3:16   #7471
LemaX
Član
 
Član od: 2.11.2010.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 363
Zahvalnice: 25
Zahvaljeno 122 puta na 76 poruka
Određen forumom Re: Euro Truck Simulator 2

Citat:
Laxi kaže: Pregled poruke
Ти, друже, ако хоћеш да осетиш тежину возила под воланом, иди седни у прави камион па се возикај. Не знам како мислиш да ти неко пренесе тежину возила на волан јер је то једноставно немогуће. Јбт, ово је игра, не реалан живот...
hehe, pa osnovna svrha ffb-a je prenos te "težine"

pretpostavljam da nemaš iskustva sa ffb volanima pa nisi upućen.


zato valjda i postoji ffb, da bi on preneo neku povratnu fizičku informaciju na virtuelnog vozača, gejmera, šta već.

uz pomoć volana i simulacija novije generacije bukvalno se može preneti svaka neravnina, rupa, bilo kakvo dešavanje na prednjoj osovini prilično verno.

Ogromna većina ljudi nema para ni mogućnosti da kupuje neke G-FORCE motion simulatore, tako da im je volan jedini kontroler preko kojeg mogu zapravo nešto da osete.

Ja sam samo rekao da bukvalno nemam nikakav otpor na volanu, prstom ga zavrtim i on se okrene sam bez problema svih 900 stepeni.
Moguće je i da zapravo nema ama baš nikakvog otpora volana, ja sam već rekao da nisam vozio kamion pa ne znam, ali je ovde još neko lepo spomenuo da je ovo ipak samo igra, tako da je mnogo lakše voziti kad postoji bilo kakav konstantan otpor. ipak je dobro je da nema otpora kad treba da se parkira
mada imao sam i volan samo sa oprugom, kod njega bih sigurno imao konstantan otpor haha

neko je i spomenuo da mu je nelogično da sa malim volanom vozi kamion i da mu je lakše sa tastaturom zato što je navikao, dok je kod mene sve suprotno- ako ne mogu da vozim preko volana+ako vožnja ima bljutav osećaj, ma nećeš me naterati da klikćem na tastaturu pa to ti je
analogno je analogno haha

uostalom nije ni bitno, nemam ja sad neki spejs šatl volan, ako vredi 30-40e idi begaj, ja sam oduvek voleo kola, glavne igračke kao klincu su mi bile formula i moskvič(sa formulom sam se prevrnuo ), ćale me vodio na mišeluk, kasnije ja pravio sumanute krugove po mišeluku i menjao gume na tri meseca....
Sada mi je drago što ipak "nepromišljeno" samo vozim preko kompa - jeftinije i bezbednije

ponavljam nije ni bitno, ovako ispada kao da sam neki zaluđenik oko većini nebitne stvari.
__________________________________________

druga stvar:

Ne znam koliko ću moći to objasniti, ali ovo je jedna od retkih vožnji gde je nekako perspektiva ok i izgleda normalna. sa podešenim fov-om baš baš izgleda kao da gledam iz kabine kamiona, bliži objekti, dalji objekti...
sve je nekako kako treba, dok kod većine drugih simulacija je to drugačije, iako je sve podešeno kako treba, ali opet sam pogled na put, teren....ne znam, nije to to, nije srazmerno
LemaX je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku LemaX na korisnoj poruci:
ton_majstor (13.9.2013)
Stara 13.9.2013, 11:00   #7472
ksrele
Veteran
 
Član od: 16.9.2012.
Lokacija: Subotica
Poruke: 1.081
Zahvalnice: 233
Zahvaljeno 585 puta na 266 poruka
Određen forumom Re: Euro Truck Simulator 2

Slazem se sa LemaX-om, bolje je voziti sa bilo kakvim analognim chudom (volan, dzojstik pa cak i mishem) nego sa tastaturom.
Starije igre (18 WoA) sam vozio sa tastaturom jer je kontrola volana tamo bila ipak malo drugacija pa se moglo, ali sada u ETS2 kontrola volana je jako cudna kada se vozi tastaturom. Kliknem kratko, volan skoci na neku poziciju i onda se nekako debilno sporo vraca pa ponekad moram da kliknem u suprotnu stranu da se vrati. To je kada ja igram, ali kada gledam snimke kako srugi igraju tastaturom... pa meni to jako ruzno izgleda, ali bas bas.

Neki dan mi neko prokomentarisao video na YT-u "Ej, cime vozis? Da li sa volanom ili dzojstikom?" Nije covek ponudio misa kao opciju.
A ako, kao ja, nemate neki volan sa dobrim uglom zakretaja, onda se i sa misem moze jako lepo voziti. MNOOOOOGO lakse nego sa tastaturom iako (naravno) ni sa misem nije to to.

A sto se volana tice, ja NIKAD u zivotu nisam vozio neku igru na FFB volanu! Nemam pojma kakav je osecaj. Ali jesam vozio prave kamione i znam kakav je osecaj. Vozio sam od starog Tamica (ako njega moras da smotas u mestu, onda moras da imas snage u rukama i cak i onda ces se preznojiti) pa Mercedes Actrosa (tamo mozes malim prstom da motas volan kada stojis u mestu, mada nije bas da nema nikakav otpor nego je dosta slab). A od automobila sam vozio Mercedesa 190D, nemate pojma kako to auto ima dobar servo, pa se sa tockova i ne vraca nesto previse "povratnih informacija" u vidu treskanja i sta ti ja znam. Sada vozim Opel Astru H (ima je u igri kao standardno AI vozilo) i tamo je volan malo teze okrenuti nego u Mercedesu ali je isto lagan jer ima servo. A isto se ne osete vibracije sa puta.

A sto se tice malih volana za igranje igara, pa ja da imam neki sa 900 stepeni, pa ja bih davnih dana nasao nacin kako da mu povrcam obim.
Ima neki lik na YT koji je nadogradio sebi G27 i stavio mu veci precnik i voza onaj nemacki Bus Simulator OMSI OSMI ili kako li se vec zove.

Dakle, sve ovo sto sam napisao sazeto u jednom pasusu je: ako vozite tastaturom probajte da predjete na misa, MNOOOOGO je bolji osecaj preciznosti. Ako imate volan sa malim uglom okretaja - ni on nije jako los kada se dobro podesi osetljivost i nelinearnost u igri. Ali, ako imate volan od 900 stepeni onda budite srecni i ne trazite nikakve FFB-ove jer barem imate tih famoznih 900 stepeni koje malo ko od nas ima
ksrele je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku ksrele na korisnoj poruci:
Laxi (13.9.2013)
Stara 13.9.2013, 11:47   #7473
Wile E. Coyote
Član
 
Član od: 21.8.2006.
Lokacija: Munze Konza!
Poruke: 495
Zahvalnice: 339
Zahvaljeno 326 puta na 94 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku Wile E. Coyote Slanje poruke preko AIM-a korisniku Wile E. Coyote Slanje poruke preko MSN-a korisniku Wile E. Coyote Slanje poruke preko Yahooa korisniku Wile E. Coyote Slanje poruke preko Skypea korisniku Wile E. Coyote
Određen forumom Re: Euro Truck Simulator 2

Citat:
ksrele kaže: Pregled poruke
Starije igre (18 WoA) sam vozio sa tastaturom jer je kontrola volana tamo bila ipak malo drugacija pa se moglo, ali sada u ETS2 kontrola volana je jako cudna kada se vozi tastaturom. Kliknem kratko, volan skoci na neku poziciju i onda se nekako debilno sporo vraca pa ponekad moram da kliknem u suprotnu stranu da se vrati. To je kada ja igram, ali kada gledam snimke kako srugi igraju tastaturom... pa meni to jako ruzno izgleda, ali bas bas.
To sam i ja primetio. Ne znam kako je na pravim kamionima, ali trebalo mi je dosta vremena da se naviknem na drukciji rad volana.
Wile E. Coyote je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.9.2013, 12:57   #7474
soneje
Veteran
 
Član od: 6.9.2011.
Lokacija: Begrad-Ripanj
Poruke: 541
Zahvalnice: 130
Zahvaljeno 65 puta na 51 poruka
Određen forumom Re: Euro Truck Simulator 2

Citat:
ton_majstor kaže: Pregled poruke
Садашњи звук је далеко бољи од прве верзије, на коју су се сви жалили. А то што је некоме тих звук мотора или слично, очигледно да није седео у кабини модерног камиона.
Tacno nikad nisam seo u nikakav kamion osim na polaganju.Jedina igra koju sam igrao sa volanom i ffb je bila King of the Road.Volan je posle nekog vremena poceo da brljavi Srele kaze da su to potenciometri,to me iznerviralo i razbio sam ga.Volan je bio Logiteh Formula Force Feedback.
soneje je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.9.2013, 14:03   #7475
markos807
Starosedelac
 
Član od: 27.10.2009.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 2.297
Zahvalnice: 1.463
Zahvaljeno 417 puta na 326 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku markos807
Određen forumom Re: Euro Truck Simulator 2

Citat:
soneje kaže: Pregled poruke
Tacno nikad nisam seo u nikakav kamion osim na polaganju.Jedina igra koju sam igrao sa volanom i ffb je bila King of the Road.Volan je posle nekog vremena poceo da brljavi Srele kaze da su to potenciometri,to me iznerviralo i razbio sam ga.Volan je bio Logiteh Formula Force Feedback.
Imam isti volan i isto brljavi. Jel se to moze srediti?
markos807 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.9.2013, 16:28   #7476
Alchemist
Član
 
Član od: 6.12.2012.
Lokacija: Užice
Poruke: 404
Zahvalnice: 69
Zahvaljeno 116 puta na 79 poruka
Određen forumom Re: Euro Truck Simulator 2

Citat:
ksrele kaže: Pregled poruke
Ali, ako imate volan od 900 stepeni onda budite srecni i ne trazite nikakve FFB-ove jer barem imate tih famoznih 900 stepeni koje malo ko od nas ima
To je sva sustina. Ili imas ili nemas volan od 900 stepeni. Ako ga imas, svi ostali nedostaci su podnosljivi, ako ga nemas, sva druga poboljsanja su nedovoljna. That simple.
Alchemist je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.9.2013, 16:59   #7477
soneje
Veteran
 
Član od: 6.9.2011.
Lokacija: Begrad-Ripanj
Poruke: 541
Zahvalnice: 130
Zahvaljeno 65 puta na 51 poruka
Određen forumom Re: Euro Truck Simulator 2

Citat:
markos807 kaže: Pregled poruke
Imam isti volan i isto brljavi. Jel se to moze srediti?
Mislim da moze pitaj korisnika "ksrele" on zna kako to namestiti mislim da je objasnjavao proces te operacije nesto kao grafit od olovke i sprejem WD 40.
soneje je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.9.2013, 17:04   #7478
LemaX
Član
 
Član od: 2.11.2010.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 363
Zahvalnice: 25
Zahvaljeno 122 puta na 76 poruka
Određen forumom Re: Euro Truck Simulator 2

sve zavisi, stari ,ali ipak vrhunski momo volan ima samo 270 stepeni što je dovoljno za simulacije trka - podesi se osetljivost, stepen okretaja točkova i teraj.
ali kod ovih kamiona sve ispod 900 - nije to to , probao sam,ali je bolje nego da klikćem strelice.

kada me neko pita šta mi je najbolja stvar koju sam kupio za komp - ja kažem volan, jer sam tu bio najviše skeptičan - prodao sam ceo svoj stari komp sa sve štampačem da bih kupio volan.

Moj volan je DFP sa montiranim kineskim volanom od 12 inča.
Radi savršeno već doosta godina i jedna od stvari koja mi je bila presudna pri kupovini ovog volana(sem 900 stepeni, cene....) je i ta što nema potenciometar, nego ima senzor - nema šta da se zaprlja, istroši....
ovakvi volani se mogu mislim naći polovni za 40-ak eura i vrede svake novce.

Doduše, ima samo jedan ffb motor pa je prilično spor naspram novijih sa dva motora, tako da ga ja uglavnom teram na 540 stepeni.

A pre volana sam vozio na primer LFS sa mišem , i to je mnogo bolje nego tastatura

Ovaj deo foruma je nazvan "simulacije vožnje", pa pretpostavljam da ovde ima zaljubljenika u vožnje i automobilizam koji nemaju volan i premišljaju se da li da ga nabave - samo napred, skroz nova dimenzija, revolucija

ali diy pedale mi imaju potenciometre pa njih menjam na godinu dana
ne čistiti wd-om jer je on masan, pa će navući i zalepiti prašinu u pot-u, imaju baš sprejevi za tako nešto u prodavnicama elektronske opreme.
LemaX je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.9.2013, 18:39   #7479
ksrele
Veteran
 
Član od: 16.9.2012.
Lokacija: Subotica
Poruke: 1.081
Zahvalnice: 233
Zahvaljeno 585 puta na 266 poruka
Određen forumom Re: Euro Truck Simulator 2

Sto se tice ciscenja potenciometara, najbolje je sa kontakt sprejom, ali je on meni preskup, oko 500 din je bocica spreja i nemaju manje pakovanje.

Jednom prilikom sam jedan potenciometar uspeo uspesno "popraviti" (spreciti suskanje odnosno skakutanje) tako sto sam ga rastavio i onaj grafitni vod poboljsao tako sto sam ga ufarbao mekom grafitnom olovkom. Ovo je bio moj experiment i, iskreno, mislio sam da nece uspeti. Ustvari, ko zna i koilko je to potrajalo jer je to pojacalo kod drugara sa kojim vise ne komuniciram.

A neki dan sam potenciometar od gasa na volanu koji imam uprskao WD sprejom i sada fino radi i bas me briga ako se jos gore zaprlja jer ga mogu lako izvaditi, rastaviti i ocistiti. Onaj u volanu ne mogu da izvadim da ocistim i njega nebih prskao WD sprejom... ali nemam ni kontakt sprej. A i ne uduvava mi se jer je volan od SAMO 180 stepeni. Nije cak ni 270 koliko ima sam potenciometar. Vec su zbog opruge koja je unutra napravili da ide do 90+90 stepeni. Sta ces.

A sada igram tako sto gas dodajem preko papucica a skrecem misem.
Inace, nabavio sam USB mis sa kuglicom i uskoro pravim neki projekat volana koji nece imati potenciometar nego opticki senzor i mocice da se okrece koliko god hoces stepeni. Jedino sto je brine jeste kako redukovati brzinu kojom cu okretati taj volan, jer sam senzor tj procesor u misu ne moze da prebroji impulse kada su jako brzo, a jako su brzi kada se brzo mota volan. Mozda da stavim neki elektro motor na osovinu pa da stvara neki otpor. Znam, spojicu izlaz iz pojacala na taj motorcic pa ce da mi "zuji" u ritmu motora, to ce biti pravi FFB
ksrele je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku ksrele na korisnoj poruci:
markos807 (14.9.2013)
Stara 13.9.2013, 20:40   #7480
LemaX
Član
 
Član od: 2.11.2010.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 363
Zahvalnice: 25
Zahvaljeno 122 puta na 76 poruka
Određen forumom Re: Euro Truck Simulator 2

da, ta je cena, mada ja to potrošim vrlo brzo haha
ja uvek kupim tri puta više potencimetara nego što mi treba, za rezervu
i to te od par stotina dinara, nekvalitetne

mada na gasu imam potenciometar od 500k ko zna iz kojeg doba, neki praistorijski, metalni, ogroman. pronašao na dedinom tavanu kofer pun starih elektronskih komponenata.
neverovatno koliko je precizan, nema spajkova, nema ništa, tečno da tečnije ne može biti.

što se tiče izrade volana, to se može veoma lako izvesti, bar kad je u pitanju okretanje volana do 270 stepeni.

jedna osovina, cev, na koju je nakačen volan sa jedne strane, a sa druge je direktno povezan potenciometar, između toga dva nosača sa ležajevima kroz koju prolazi osovina.
na centru osovine, između dva ležaja, uz pomoć dve opruge i na primer sa lancem od bajsa (pošto on može lepo da se savija oko osovine) se može napraviti sistem da bude konstantnog otpora i da se volan vraća u centar.
uz neki brezon i par matica se može namestiti i da se taj otpor podešava.
elektronika od nekog starog džojstika.

ako se želi više od 270 stepeni, onda se potenciometar mora povezati sa osovinom preko nekog sistema prenosa, zupčanika... mislim imam u glavi kako izvesti više od 270 stepeni, ali je relativno komplikovano i ne mogu da objasnim u par rečenica
nešto slično kao što je i u fabričkim volanima sa 900 stepeni za široke narodne mase.

ima na netu puno projekata i ideja.
ja se ne bih upuštao u samogradnju volana ako se nema već nešto od potrebnih delova kod kuće, iako će volan koji se napravi biti sigurno 100 puta bolji nego neki plastični genius, sweex.....mislim da je ipak bolje kupiti polovan logitech ffb volan.
ja uvek razmišljam o samogradnji ffb volana, ali to je jednostavno preskupo, nije ni čudo što volani tipa simsteering ili ecci koštaju par hiljada evra.

pedale sam pravio prema CST pedalama
http://www.cannonsimulationtechnolog...category-1.htm
(model CST-3R)

evo ga jedan takav projekat:
http://www.racedepartment.com/forum/...l-build.46296/

još jedan od početka do kraja:
http://amosalipedals.blogspot.com/

još nešto zanimljivo:
mnogi u svetu simrejsinga zamenjuju potenciometre sa halovim senzorima, senzorima magnetnog polja.
ja nisam pronašao kod nas te linearne senzore, samo one koje rade on ili off, 0 ili 1, ima mag. polja , nema mag. polja
dosta od mene više da ne gušim temu
LemaX je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku LemaX na korisnoj poruci:
markos807 (13.9.2013)
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Tagovi
ets2, euro truck simulator 2

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Hard Truck Apocalypse dodgeme Simulacije vožnje 19 4.3.2014 19:22
Truck Simulator 2009 La.Prestige Simulacije vožnje 81 22.3.2012 23:47
18 WoS Euro Truck Simulator dallyborr Simulacije vožnje 619 21.3.2012 22:49
Konf od 1600 euro *ukupno* ... ZLO na duge staze... pinojle Šta da kupim? 76 25.12.2007 16:11


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 4:02.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com