Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Opisi, recenzije i testovi
Uputstvo Članstvo Kalendar Današnje poruke Pretraži

Opisi, recenzije i testovi Ovde šaljite sopstvene opise, recenzije i testove hardvera. Neka ono što ste poslali bude vaše autorsko delo - nemojte kopirati tuđe tekstove sa drugih sajtova i časopisa.

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 22.12.2013, 16:17   #1
Aibo
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Aibo
 
Član od: 30.6.2008.
Lokacija: Beograd
Poruke: 7.295
Zahvalnice: 993
Zahvaljeno 3.965 puta na 2.387 poruka
Određen forumom Nook Simple Touch

Pre jedno mesec dana sam se prinovio ovim elektoniskim čitačem. Reč je o najbazičnijem modelu bez pozadinskog osvetljenja.

Dizajn - Kao što možete videti na slikama reč je o zaobljenom uređaju širokih ivica oko ekrana. Skoro kompletan uređaj je izrađen od soft mat plastike (deluje kao blago gumirana) vrlo dobrog kvaliteta. Izuzetak su samo sjajni plastični dugmići i tanka lajsna između prednjeg i zadnjeg dela maske. Težina uređaja je 212g. Moram reći da čitač zbog svega ovoga odlično leži u ruci, ivice su taman dovoljno široke da se može komforno držati u jednoj ruci.

Spoiler za Slike:


Ekran - 6" E Ink Pearl, 600x800 piksela. Reč je o istom ekranu kao u Amazon Kindle 3, 4, Touch, Sony Reader Touch edition... Tako da je kontrast vrlo dobar. Kompletan prikaz je i dalje nešto sivlji nego da gledate u pravi papir, ali daleko od toga da imam zamerke. Čak često čitam uz lampu od 25W i nemam primedbi.

Formati - Reč je o vrlo osnovnoj podršci: EPUB, PDF, JPEG, GIF, PNG i BMP. EPUB naravno radi besprekorno ali je PDF podrška relativno slaba. Urađaj može da odradi reflow PDF-a pri čemu se gube sve slike ali i posebni karakteri (ć, č...), a kompletna stranica bez reflow-a je suviše mala za čitanje (zoom ne postoji), tako da je PDF realno koristan samo za tekstove pisane u alfabetu, kada reflow odradi zadovoljavajući posao. Probao sam da čitam mangu u PDF-u ali nije išlo, fali jedna nijansa (makar malo veća rezolucija) da bi sitniji tekst bio čitljiv. Pozitivna stvar je da uređaj radi na Androidu i lako se može rutovati, nakon čega se podrška formata drastično povećava. Ovo još uvek nisam probao i verovatno neću jer sam ga realno kupio za čitanje beletristike.

Rad uređaja - Rad sa uređajem je krajnje jednostavan i intuitivan. Library odleljak prikazuje naslovne strane knjiga ili listu ako vam je draže. Svaka knjiga se otvara tamo gde ste stali. Tokom čitanja je moguće bookmark-ovati strane, highlight-ovati deo teksta ili potražiti reč u englesko-engleskom rečniku. Poslednje je izvanredna opcija koja drastično olakšava čitanje na engleskom. Osetljivost ekrana je dobra a okretanje strana izuzetno brzo, a ekran se kompletno osvežava tek na svakoj 6. strani.
Na YouTube-u ima vieda koji su snimani sa starijom, sporijom verzijom softvera pa zato prilažem i svoj, snimljen sa najnovijom:



Ostalo - Uređaj dolazi samo sa USB kablom, preko kog se i puni. Baterija drži oko dve nedelje (ali čitamo i ja i devojka) a sa 15% se kompletno napuni za 3 sata. Memorija dostupna korisniku je 233 mb, što je dovoljno za približno isto toliko knjiga. Ja sam uz uređaj dobio i 8GB karticu ali je nisam ubacio jer nemam potrebe za tim. Čitač poseduje WiFi koji radi lepo i brzo, i preko kog se koristi Barnes & Noble prodavnica. Prodavnica je inače zaista bogata sadržajem i ima zaista puno jeftinih pa čak i besplatnih knjiga (ogroman broj klasika postoji u besplatoj varijanti).

Zaključak - Iako je preko grane strašno jeftin, za 85€, koliko sam ga platio sa 8GB karticom, sam jako zadovoljan. Komfor čitanja je ogroman a dostupan materijal daleko prevazilazi dostupnost štampanih izdanja u Srbiji. Npr. Balzakova dela, od kojih se kod nas mogu naći samo najpoznatija, su potpuno besplatna u Barnes & Noble prodavnici. Jasno je da uređaj na više načina vredi svakom ko makar umereno čita knige (Za stripove i stručnu literaturu je bolje tražiti nešto drugo).

Ako ima bilo kakvih pitanja, shoot.

Poslednja ispravka: Aibo (22.12.2013 u 18:58)
Aibo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Tagovi
čitač, elektronski, nook, reader, simple


Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Dual SIM, touch screen - Samsung C6712, ili...? BugA Aparati i oprema 13 18.5.2012 17:02
One Touch ili HTC Explorer Kidja Aparati i oprema 7 13.1.2012 22:18
HTC Touch HD- zamjena touch screen-a darkom Aparati i oprema 3 15.8.2011 11:41
Touch screen telefoni vs. Classic tastatura telefoni vs. Touch screen+tastatura telefoni dile Aparati i oprema 36 17.2.2010 15:02
iPod Touch masteri ŠDK - Foto i audio/video 7 29.8.2009 18:40


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 2:10.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com