Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Run > Programiranje

Programiranje Programski jezici, tehnike, alatke...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 10.6.2014, 20:26   #1
Aofthel
Član
 
Član od: 1.9.2013.
Poruke: 34
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Određen forumom pomoc oko ucenja programiranja.

Pozdrav, ja bih hteo da pocnem sa programiranjem gledao sam i trazio koje jezike da pocnem da ucim, na google-u ( I yahoo questions koji su poslali drugi ljudi) preporucuje se python, otisao sam na njihovom glavnom sajtu(pythonov sajt), video downoad link i tako to, ali nisam shvatio kako da ucim. Zato zelim da cujem vase savete, sta mi vi preporucujete i gde da nadjem (knjige ili online tutoriale).

Znaje iz jezika imam jedino engleski, odlicno ga znam.
Znanje iz kompjutera imam Neka osnovna i verovatno lako, a to je reinstalacija kompjutera, koristiti browser instaliranje programa drivera tako to, i da rasklopim i sastavim ponovo kompjuter(nema veze sa ovim, pretpostavljam, ali da pomenem) .

HVALA PUNO NA CITANJU, I NA VASOJ POMOCI UNAPRED !!!!

PS.
: izvinjavam se ako sam gresio u gramatici.
Aofthel je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 11.6.2014, 1:18   #2
Teva
Starosedelac
 
Član od: 23.2.2006.
Lokacija: Tamo gde su kuće od čokolade i prozori od marmelade....
Poruke: 1.579
Zahvalnice: 195
Zahvaljeno 301 puta na 171 poruka
Određen forumom Re: pomoc oko ucenja programiranja.

Rekao sam milion puta i reći ću još milion, C je idealan za početak
Teva je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku Teva na korisnoj poruci:
Geomaster (11.6.2014), Mickie (24.1.2015)
Stara 11.6.2014, 2:03   #3
Neutrino
Deo inventara foruma
 
Član od: 17.6.2011.
Poruke: 7.336
Zahvalnice: 94
Zahvaljeno 3.334 puta na 2.010 poruka
Određen forumom Re: pomoc oko ucenja programiranja.

^ What he said? Postoji razlog zašto se C preporučuje kao prvi jezik ljudima koji imaju nameru da žive od razvoja softvera. C je zbog svoje low-level prirode izuzetno pogodan za učenje i shvatanje osnovnih principa rada hardvera računara. Uče se neke izuzetno bitne stvari (stack-ovi, dinamička alokacija/heap, pokazivači itd.) a usput se stiče navika pisanja optimizovanog i veoma efikasnog koda.

U knjižarama se može naći solidan broj knjiga na temu učenja C-a, među njima svakako veoma dobra knjiga sa zbirkom zadataka od Lasla Krausa (http://home.etf.rs/~kraus/knjige/crz.html). Takođe, ne treba zaobići ni Bibliju C-a, knjigu koju su napisali tvorci ovog jezika Brajan Kernigen i Denis Riči - http://en.wikipedia.org/wiki/The_C_Programming_Language (iskreno ne znam ko kod nas izdaje prevod ove knjige, ja imam samo originalna engleska izdanja).
Neutrino je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku Neutrino na korisnoj poruci:
ballerina72 (28.8.2014), Geomaster (11.6.2014)
Stara 11.6.2014, 10:26   #4
Geomaster
V.I.P. Programiranje
 
Član od: 28.6.2007.
Lokacija: Beograd
Poruke: 2.342
Zahvalnice: 2.836
Zahvaljeno 1.047 puta na 507 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Geomaster Slanje poruke preko Skypea korisniku Geomaster
Određen forumom Re: pomoc oko ucenja programiranja.

Takođe, molim te obrati pažnju na algoritme i strukture podataka. Jedna pričica: skoro sam čitao neku studiju o metodama binarizacije slike, i tu je autor predlagao da se za svaki piksel gleda kvadrat oko njega i da se na osnovu tog kvadrata donese odluka o tom samom pikselu. Njegova implementacija je bila vidno sporija od dotadašnjih, ali je radila bolje, pa je on to smatrao cenom koju je potrebno platiti za dobru binarizaciju.

Onda su se pojavila dvojica i napravili studiju gde su—a to je bilo zapravo jedino što su uradili—predložili da se u toj novoj metodi koriste kumulativne tabele (a.k.a summed-area tabele) da bi se dobila suma piksela unutar tog kvadrata. To je vrlo jednostavan dodatak, i svako ko je malo čitao i upamtio o algoritmima, strukturama podataka ili da je samo proveo neko vreme razmišljajući kako da poboljša algoritam, bi se setio toga.

Njihova verzija je radila skoro istom brzinom kao i najjednostavnija moguća binarizacija pomoću globalnog praga (od nje je skoro nemoguće biti sporiji). Koristeći kumulativne tabele su (za veličinu kvadrata od 10x10 piksela) smanjili broj pristupa memoriji po jednom pikselu sa 100 na 4, po cenu samo jednog dodatnog jednostavnog prolaska po slici.

Dakle, čovek je imao sjajnu ideju, ali njegova implementacija nije bila najoptimalnija, a jedino što je bilo potrebno je setiti se takvog dodatka u vidu kumulativne tabele. A tako nešto pada na pamet mnogo lakše kada je neko "u fazonu" i kad je uradio određen broj čisto algoritamskih zadataka. (Takvi zadaci se daju na takmičenjima u programiranju, počevši od naših lokalnih pa do IOI-a ili npr. Facebook kupa.)

Tako da, možda bitnija odluka od programskog jezika je odluka da uzmeš knjigu poput Algoritama od Miodraga Živkovića i pročitaš od korica do korica. Ne mogu ni da počnem da ti nabrajam koliko puta sam video kôd koji su pisali ljudi očigledno vrlo iskusni i izvešteni u programiranju, ali sa vrlo površnim znanjem o strukturama podataka. S druge strane, pazi da ne postaneš "teoretičar" koji bira samo najbolju asimptotsku složenost bez testiranja da vidi koliko je (i da li je uopšte) brže. Dakle, znaj kakva rešenja dolaze u obzir za neki problem, ali ih sve testiraj u praksi. Na primer, hash tabela, iako bi trebalo da bude brža, često može da zbog više nivoa indirekcije bude sporija od dobro implementiranog crno-crvenog stabla, zbog specifičnosti hardvera, memory access patterna koji ti algoritmi/strukture podataka generišu itd, a sve u zavisnosti od količine podataka.
Geomaster je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Geomaster na korisnoj poruci:
Krilce (11.6.2014)
Stara 11.6.2014, 11:22   #5
Reloader
Starosedelac
 
Član od: 25.10.2005.
Lokacija: Kragujevac - The Soul of Serbia
Poruke: 1.318
Zahvalnice: 98
Zahvaljeno 28 puta na 20 poruka
Određen forumom Re: pomoc oko ucenja programiranja.

Citat:
Aofthel kaže: Pregled poruke
Pozdrav, ja bih hteo da pocnem sa programiranjem gledao sam i trazio koje jezike da pocnem da ucim, na google-u ( I yahoo questions koji su poslali drugi ljudi) preporucuje se python, otisao sam na njihovom glavnom sajtu(pythonov sajt), video downoad link i tako to, ali nisam shvatio kako da ucim. Zato zelim da cujem vase savete, sta mi vi preporucujete i gde da nadjem (knjige ili online tutoriale).
Kreni odavde:

http://cscircles.cemc.uwaterloo.ca/
http://interactivepython.org/coursel...spy/index.html
Reloader je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 11.6.2014, 12:43   #6
Krilce
Starosedelac
 
Član od: 4.11.2007.
Poruke: 1.726
Zahvalnice: 1.753
Zahvaljeno 629 puta na 363 poruka
Određen forumom Re: pomoc oko ucenja programiranja.

Ja bih mu preporucio da krene sa nekim high level jezikom, pa kada ga savlada, moze da pogleda i kako sve to radi ispod haube (C, C++).

Python je odlican jezik za pocetnike, i postoji mali milion besplatnih kurseva na netu, npr.

https://www.coursera.org/course/programming1
https://www.coursera.org/course/interactivepython

Znam da je meni taj redosled mnogo bolje pao od onog koji su ti predlozili ostali forumasi. Na tebi je da izaberes. Nijedan nacin nije pogresan, jednostavno je pristup drugaciji.
Krilce je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Krilce na korisnoj poruci:
Neky (13.6.2014)
Stara 11.6.2014, 13:07   #7
water wizard
Deo inventara foruma
 
Član od: 29.1.2008.
Poruke: 20.482
Zahvalnice: 433
Zahvaljeno 4.007 puta na 3.729 poruka
Određen forumom Re: pomoc oko ucenja programiranja.

za razliku od onih koji predlažu C i zavirivanje ispod haube i učenja kako se pravi svaki deo, ja predlažem da prvo naučiš da voziš, na primer HTML, pa kad to naučiš za nekoliko dana pređeš na javascript, pa na javu ili neki drugi programski jezik i posle možeš da biraš pravac da li ćeš C++ C ili C#

Mislim, ono to je moj pristup, samouk, a na fakultetima se kreće od C pa redom, od najtežeg pa ko preživi biće inicijalizovan u malu grupu geekova koji razumeju binarni kod

kako god da okreneš, čekaju te godine učenja i usavršavanja i unapređivanja novih tehnologija.. zato je moj pristup lakši kreneš od lakog i onda dokle stigneš ..
u svakom slučaju važno je da kreneš i da probaš pa ako ti odgovara ti nastavi šta ti se sviđa i gde ima neki posao da se radi...
water wizard je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 3 korisnika se zahvaljuje korisniku water wizard na korisnoj poruci:
ballerina72 (28.8.2014), bokela (13.6.2014), Reloader (11.6.2014)
Stara 11.6.2014, 14:37   #8
Neutrino
Deo inventara foruma
 
Član od: 17.6.2011.
Poruke: 7.336
Zahvalnice: 94
Zahvaljeno 3.334 puta na 2.010 poruka
Određen forumom Re: pomoc oko ucenja programiranja.

JavaScript zaista nije pogodan za početnike jer je konceptualno malo čudan i voli da radi stvari na svoj način. Kao prvo, JavaScript koristi prototipizirani a ne klasni pristup realizaciji objektnog modela što može da bude problem jer većina drugih viših jezika radi upravo obrnuto. Zatim, JavaScript je "duck typed" što znači da kontekst koda određuje ispravnost tipa podataka što je daleko od drugih, obično statički tipiziranih, jezika. Takođe, u JavaScript-u sve je objekat ali u isto vreme nije. Pa tako se recimo funkcije tretiraju kao objekti prvog reda a primitivni tipovi podataka se interno vode kao objekti iako se nijedna od njih ne može eksplicitno instancirati kao objekat.

Daglas Krokford (Douglas Crockford), izuzetan JavaScript stručnjak i tvorac JSON formata, je izdao jednu jako lepu knjigu pod nazivom "JavaScript The Good Parts" gde objašnjava šta sve smrdi u JavaScript-u (knjiga je nešto starija ali u osnovi veliki broj zamerki i dan danas stoji).
Neutrino je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Neutrino na korisnoj poruci:
Krilce (11.6.2014)
Stara 19.6.2014, 15:38   #9
doctor
Deo inventara foruma
 
Član od: 14.3.2008.
Lokacija: EHCPCGG
Poruke: 12.111
Zahvalnice: 4.319
Zahvaljeno 3.295 puta na 2.274 poruka
Određen forumom Re: pomoc oko ucenja programiranja.

Citat:
water wizard kaže: Pregled poruke
za razliku od onih koji predlažu C i zavirivanje ispod haube i učenja kako se pravi svaki deo, ja predlažem da prvo naučiš da voziš, na primer HTML, pa kad to naučiš za nekoliko dana pređeš na javascript, pa na javu ili neki drugi programski jezik i posle možeš da biraš pravac da li ćeš C++ C ili C#
Ovo može da bude dobar pristup a i ne mora.
Recimo meni je assembler u kombinaciji sa C-om i C++-om otvorio nove vidike u smislu da sada mnogo bolje razumem kako stvari rade ispod haube i jednostavno mogu i umem da razumem sve limitacije i mogućnosti viših jezika. Nakon što sam (delimično, kroz polaganje ispita) savladao pomenuta 3 jezika ja jednostavno više nemam probleme koje sam imao ranije - svi jezici višeg nivoa su mi sad laki - sve se svodi na savlađivanje sintakse i manipulaciju bibilotekama i klasama.

Tako da, ipak, podržavam bottom-up pristup programiranju; a nisam tako razmišljao do pre 2 godine.

Naravno, to nije neophodno onima koji planiraju da se bave web developmentom i sličnim poslovima.
doctor je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku doctor na korisnoj poruci:
Teva (19.6.2014)
Stara 19.6.2014, 22:19   #10
Geomaster
V.I.P. Programiranje
 
Član od: 28.6.2007.
Lokacija: Beograd
Poruke: 2.342
Zahvalnice: 2.836
Zahvaljeno 1.047 puta na 507 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Geomaster Slanje poruke preko Skypea korisniku Geomaster
Određen forumom Re: pomoc oko ucenja programiranja.

^ Otvorilo ti je vidike, ali smatram da bi za nekog ko tek počinje bilo vrlo zbunjujuće, mada opet, to varira od osobe do osobe, tako da ovaj post bukvalno ništa ne govori.

EDIT: Ovaj moj, ne tvoj.
Geomaster je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 19.6.2014, 22:58   #11
Teva
Starosedelac
 
Član od: 23.2.2006.
Lokacija: Tamo gde su kuće od čokolade i prozori od marmelade....
Poruke: 1.579
Zahvalnice: 195
Zahvaljeno 301 puta na 171 poruka
Određen forumom Re: pomoc oko ucenja programiranja.

Zar nije pametnije da se krene od nekog proceduralnog jezika gde se tok programa jasnije vidi nego u OO jeziku?
Teva je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 20.6.2014, 0:45   #12
doctor
Deo inventara foruma
 
Član od: 14.3.2008.
Lokacija: EHCPCGG
Poruke: 12.111
Zahvalnice: 4.319
Zahvaljeno 3.295 puta na 2.274 poruka
Određen forumom Re: pomoc oko ucenja programiranja.

Po meni C je najbolji prvi korak.
U početku je mučno i bolno ali se rad i trud isplate. C-like sintaksu imamo na sve strane, C je skoro-pa-low-level, podržava manipulaciju memorijom preko odgovarajućih funkcija, prešaltavanje na C++ mu kasnije dođe kao logičan korak, tu naučiš sve o OOP-u, upoznaš se sa još nekim stvarima i posle možeš da nastaviš kojim god putem želiš, ništa ti više nije potpuno strano.
Teško jeste, zahteva mukotrpan rad - ali se isplati.
doctor je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku doctor na korisnoj poruci:
Teva (20.6.2014)
Stara 16.9.2014, 16:45   #13
ballerina72
Član
 
Član od: 21.5.2014.
Lokacija: Podgorica
Poruke: 76
Zahvalnice: 36
Zahvaljeno 19 puta na 13 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku ballerina72
Određen forumom Re: pomoc oko ucenja programiranja.

Po meni svako ima neki način, tj redosled kojim je njemu lakše.

Ja sam prošle godine počela sa java script-om, pa sam skoro počela uporedo html i python, a ovog vikenda počinjem na jedan kurs gdje se radi java. Ne znam koliko je dobro ovo uporedno učenje programskih jezika, pa ako neko ima slično iskustvo sa tim, da li može da mi kaže svoje utiske? (Inače učenica sam drugog razreda opšte gimnazije, nema smjerova u CG, pa uglavnom moram sama da učim)

Unaprijed hvala!
ballerina72 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.9.2014, 17:59   #14
water wizard
Deo inventara foruma
 
Član od: 29.1.2008.
Poruke: 20.482
Zahvalnice: 433
Zahvaljeno 4.007 puta na 3.729 poruka
Određen forumom Re: pomoc oko ucenja programiranja.

može da ti se pomeša malo jer je slično, ali to ti je suština ima da učiš sve i svašta jer niko ne radi samo jedan posao a najvažnije ti je da znaš da popravljaš kompjutere i reinstaliraš windows jer to uglavnom svi traže...
water wizard je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku water wizard na korisnoj poruci:
ballerina72 (16.9.2014)
Stara 10.12.2014, 10:29   #15
razbijac89
Član
 
Član od: 1.7.2008.
Lokacija: Beograd
Poruke: 337
Zahvalnice: 136
Zahvaljeno 23 puta na 20 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku razbijac89
Određen forumom Re: pomoc oko ucenja programiranja.

dal je ok prvo html, css, java, java script da se nauči do detalja pa onda ostalo kasnije? nekako mi deluje najlakše tako
razbijac89 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 10.12.2014, 10:33   #16
water wizard
Deo inventara foruma
 
Član od: 29.1.2008.
Poruke: 20.482
Zahvalnice: 433
Zahvaljeno 4.007 puta na 3.729 poruka
Određen forumom Re: pomoc oko ucenja programiranja.

Ja tako predlažem od najlakšeg ka težem, ideš prirodnim putem kako ti zatreba neka funkcionalnost tako proširuješ znanje
water wizard je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku water wizard na korisnoj poruci:
razbijac89 (10.12.2014)
Stara 10.12.2014, 13:02   #17
Stefan Jovicevic
Član
 
Član od: 9.3.2013.
Poruke: 265
Zahvalnice: 49
Zahvaljeno 20 puta na 19 poruka
Određen forumom Re: pomoc oko ucenja programiranja.

Ja učim u školi C#, prvo smo prešli algoritme, imamo i knjigu, sad pravimo razne početničke aplikacije i jezik je relativno lak za učenje
Stefan Jovicevic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Stefan Jovicevic na korisnoj poruci:
ballerina72 (26.12.2014)
Stara 10.12.2014, 15:21   #18
mojdezanin
Član
 
Član od: 20.7.2009.
Lokacija: herceg novi
Poruke: 375
Zahvalnice: 30
Zahvaljeno 38 puta na 21 poruka
Određen forumom Re: pomoc oko ucenja programiranja.

Skini Code:Blocks i tuci C, kasnije ces se lako navici na ostale vjerujem . Za Python ja sam samo malo presao , ali sam cuo da nije losa knjiga Learn Python The Hard Way 3rd Edition V413HAV , kao sto sam naslov kaze kucaces dosta pjeske bez pomoci nekog kvalitetnog razvojnog okruzenja , ali krece od najosnovnijih stvari i mislim da mozes nauciti .Gdje zapnes google je uvijek tu i StackOverFlow ces naci dosta pomoci . Laslo Kraus ima zbirki za vise jezika , tu su zadaci koji ce ti dosta pomoci da shvatis kako stvari rade. Samo polako i srecno sa ucenjem.
mojdezanin je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 10.12.2014, 15:22   #19
voodoo_
V.I.P. GNU/Linux
 
Avatar korisnika voodoo_
 
Član od: 1.11.2005.
Poruke: 11.166
Zahvalnice: 2.085
Zahvaljeno 4.923 puta na 2.859 poruka
Određen forumom Re: pomoc oko ucenja programiranja.

Nemoj Code Blocks, samo će ti se zgaditi. Eno Visual Studio 2013 Community Edition je besplatan, koristi njega ili Orwell Dev-C++.
voodoo_ je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 10.12.2014, 23:07   #20
brano88
Član
 
Član od: 1.7.2014.
Lokacija: Bijeljina
Poruke: 228
Zahvalnice: 26
Zahvaljeno 59 puta na 46 poruka
Određen forumom Re: pomoc oko ucenja programiranja.

Nemojte covjeku soliti pamet k'o boga vas molim. Pustite ga da nauci bilo sta.
brano88 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Procena računara alien Šta da kupim? 6942 17.12.2023 10:28
Gledanje filmova putem Android telefona? Pomoc hitno Kobilic Aparati i oprema 34 13.8.2015 11:24
Pomoc oko odabira konfiguracije i komponenti LieSerj ŠDK - Konfiguracije 10 15.12.2013 21:58
Pomoc oko izbora plottera braca86 Grafički softver i radovi 0 30.3.2009 17:51
Potrebna pomoc oko High End konfiguracije - Xtreme Gaming - Mandrak ŠDK - Osnovne komponente 2 27.8.2008 9:30


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 16:05.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com