Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Komunikacioni uređaji i umrežavanje

Komunikacioni uređaji i umrežavanje Modemi, mrežna oprema, mreže i umrežavanje…

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 26.7.2009, 22:47   #1
jzeljko
Član
 
Član od: 25.7.2008.
Poruke: 39
Zahvalnice: 1
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Telekomovi ruteri da zamene mesta, da li je moguće?

Imam telekomov ADSL i stari Huawei ruter koji nema wireless.
Već sam pitao u telekomu i trenutno nisu u mogućnosti da mi ga zamene za noviji koji ima wireless.

E sad pitanje...

Brat koji živi preko puta mene ima noviji ruter sa wirelessom ali mu ta opcija ne treba dok je meni veoma važna zbog laptopa a kablove nikako ne bi uspeo da provučem.
Hteo bi da probam da zamenimo rutere, tj da ja njemu dam moj a on meni njegov i svi bi bili srećni i zadovoljni.

Da li postoji neka mogućnost da mi to uspe,
pretpostavljam da su svi uređaji vezani na određene parice i da kad ih prebacim neće raditi ali me zanima da li bi mogao to nekeko da sredim.

Gledao sam neka podešavanja na ruteru ali nisam video da nešto mogu da menjam što bi mi rešilo situaciju.

Probao sam da ih zamenim ali nemam internet.

Resetujem lepo ruter i sačekam dok dodeli adresu računaru što uradi dobro ali jednostavno almpica za internet se ne uključuje.
Takođe sam probao i u browseru i ne mogu da pristupim nijednoj stranici.

Takođe sam se preko browsera pristupio direktno ruteru na adresi 192.168.1.1 ali nisam mogao da nađem ništa što bi mi pomoglo.

Jednostavno internet neće da proradi, mora da se po nečemu zna koji je ruter za kojeg korisnika.

Zanima me da li je neko uspeo da zameni dva rutera i da mu telekomova rutera i da rade, normalno bez intervencije telekoma.

Ovo bi moglo trenutno da pomogne mnogima kojima treba wireless dok se ne omogući zamana starih za nove rutere.

Hvala unapred!!!
jzeljko je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.7.2009, 0:22   #2
Doomche
V.I.P. Test Drive
 
Član od: 18.2.2007.
Lokacija: Subsector Aurelia
Poruke: 7.473
Zahvalnice: 1.159
Zahvaljeno 2.446 puta na 1.922 poruka
Određen forumom Re: Telekomovi ruteri da zamene mesta, da li je moguće?

Ja sam kod ortaka nosio svoj ruter, ostavio iste parametre, samo promenio username/pass unutar rutera i sve shljakalo kako treba. Ako je taj ruter sposoban za DSL, trebalo bi da mozhesh jednostavno da ga odnesesh, bacish reset na default, zvrcnesh telefonom Telekom servis (i chekash jedno sat vremena...) da ti daju instrukcije, tj. parametre, podesish kako treba i to bi radilo. Samo je pitanje konkretno do rutera, da li bi uopshte visokointeligentni tehnichar iz Telekoma (da, sarkazam) znao da ti kazhe prave parametre, ali verovatno ne bi bilo problema.
Doomche je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.7.2009, 8:44   #3
Didi
Član
 
Član od: 22.1.2008.
Lokacija: Niš
Poruke: 84
Zahvalnice: 3
Zahvaljeno 10 puta na 10 poruka
Određen forumom Re: Telekomovi ruteri da zamene mesta, da li je moguće?

Moj predlog je da preskočiš zvanje servisa i da podešavanja potražiš ovde, pa ako ti to na kraju ne pomogne tek onda da se obratiš servisu.

Trebalo bi da su upitanju samo podešavanja...
Didi je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.7.2009, 9:15   #4
Salito
Član
 
Član od: 8.10.2007.
Lokacija: Leskovac
Poruke: 309
Zahvalnice: 115
Zahvaljeno 30 puta na 27 poruka
Određen forumom Re: Telekomovi ruteri da zamene mesta, da li je moguće?

Mozete da se menjate, ali zamenite user i pass na modemima, da ne bi imali problema oko placanja i brzine. Moze da se stavi bilo koji ruter, ali u njega da se ukuca user i pass koji je doshao uz ugovor o koriscenju internet usluge.
Salito je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.7.2009, 23:19   #5
jzeljko
Član
 
Član od: 25.7.2008.
Poruke: 39
Zahvalnice: 1
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Telekomovi ruteri da zamene mesta, da li je moguće?

Danas sam bio zauzet pa sam se tek malopre posvetio ovom problemu.

Malopre sam nasao svoj ugovor i pronasao traženi user i pass za ruter i spremao se da ga unesem u drugi uređaj.

Međutim danas sam probo probao moj da prikačim kod drugara i on je radio bez ikakovve promene šifre.
Nakon toga sam došao i probao kod mene njegov ruter (koji juče nije hreo da mi radi), i sada je sve bilo ok.
NIšta nisam podešavao samo je proradio.

Jedina razlika od juče je da sam u trenutku kada sam prikačinjao drugarov ruter njegova linija na kojoj je bio ruter sada bila aktivna dok mu je juče bio ugašen komp.
Kao da je ovo rešlo problem tj. prvo prikačiti stari rutert jer za njih nema problema tj. odma mi ga je prepoznao a onda dok je aktivan internet na njemu prikačiti noviji i on će tada da proradi.


Sada jedan drugi problem. Hteo sam odmah da zaštitim taj wireless signal MAC filteringom ali mi to nikako nije uspelo.
Jednostavno računar (laptop) mi se kačio na net i kada mi je filtring na enable i desable a normalno prethodno sam uneo mac adresu moje wireless kartice na laptopu.

Šta konkratno znači sledeća opcija Allow Association i Denay Association? Šta treba da bude izabrano.
Predpostavljam da Allow znači kojim mac adresama da se dozvoli interned a Denay kojima da se zabrani (ili grešim).

Postavio sam moju adresu u listu i uključio filtering i internet je radio. Tada sam pomoslio da je sve OK. Međutim tada sam radi provere uzeo i promenio tu MAC adresu i probao ponovo i internet je idalje radio. To valjda znači da nije radio filtering jer sam se nakačio sa računarom koji nije bio na listi.

Ako može jedno kratko objašnjenje šta treba da bude izabrano kod onih Association-a (Allow ili Denay) i šta bio mogao biti problem što mi ne radi filtriranje?
jzeljko je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.7.2009, 13:47   #6
VojaM
Ad Ministrator
 
Avatar korisnika VojaM
 
Član od: 19.8.2005.
Lokacija: Beograd, SK
Poruke: 7.280
Zahvalnice: 29
Zahvaljeno 3.041 puta na 1.544 poruka
Određen forumom Re: Telekomovi ruteri da zamene mesta, da li je moguće?

Ne znam da li si ukapirao da ovako, bez promene šifre, tvoj račun stiže njemu, a njegov tebi ADSL-u nije bitno koji je ruter gde, pod uslovom da je šifra tačna. Ako obojica imate flat ADSL i istu brzinu, to nije ni mnogo bitno, ali zamisli da jedan od vas odjavi ADSL... ili naprosto da prestane da plaća račun... a onda isključe ADSL - onom drugom! A zamisli tek šta bi bilo da jedan od vas ima brži i skuplji ADSL... onda prilikom zamene rutera jedan od vas odjednom ima brži Net, a nije ga platio, a onaj drugi dobije sporiji Net ni kriv ni dužan...

A što se tiče onoga što pitaš, to je nešto o čemu treba da misliš tek kad rešiš pitanje passworda. Šta bi to moglo biti? Ja nemam preterano iskustva za wirelessom, ali za početak, da li si snimio izmene i posle toga resetovao ruter? Nekad je u tome stvar. (Naravno, proveri da li si SIGURNO sve snimio pre resetovanja!)
VojaM je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.8.2009, 0:55   #7
Ripper
Član
 
Član od: 3.1.2006.
Lokacija: Novi BG
Poruke: 72
Zahvalnice: 2
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku Ripper
Određen forumom Re: Telekomovi ruteri da zamene mesta, da li je moguće?

Brzina ADSLa za svaki telefonski broj se podešava direktno na DSLAMu tj u samom Telekomu. Sasvim je svejedno koji user i pass se koriste dok god su važeći i dok ih koristi samo jedan ruter. Ja sam sa koleginicom na par meseci razmenio MT882 za HG510...menjao sam paket par puta...njoj je ADSL u procesu seobe i svako dobija svoj račun bez problema, tj ona ne dobija nikakav pošto se ADSL seli
U samom Telekomu kažu da može ruter da se razmeni, bez ikakvih problema, sa "komšijom recimo" ako on ima WiFi ruter a ti ne a tebi treba WiFi
Ripper je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 31.8.2009, 3:05   #8
svedok
Novi član
 
Član od: 31.8.2009.
Poruke: 3
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Telekomovi ruteri da zamene mesta, da li je moguće?

Citat:
Ripper kaže: Pregled poruke
Brzina ADSLa za svaki telefonski broj se podešava direktno na DSLAMu tj u samom Telekomu. Sasvim je svejedno koji user i pass se koriste dok god su važeći i dok ih koristi samo jedan ruter. Ja sam sa koleginicom na par meseci razmenio MT882 za HG510...menjao sam paket par puta...njoj je ADSL u procesu seobe i svako dobija svoj račun bez problema, tj ona ne dobija nikakav pošto se ADSL seli
U samom Telekomu kažu da može ruter da se razmeni, bez ikakvih problema, sa "komšijom recimo" ako on ima WiFi ruter a ti ne a tebi treba WiFi
Ovo je tacno, lozinka i user se koriste samo da bi se modem prijavio na Telekomov server, a nema nikakve veze sa promenom brzine.Znaci menjaj do mile volje.
svedok je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 31.8.2009, 10:21   #9
Kum22
Veteran
 
Član od: 24.10.2007.
Lokacija: Las Vegas
Poruke: 593
Zahvalnice: 18
Zahvaljeno 50 puta na 30 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Kum22
Određen forumom Re: Telekomovi ruteri da zamene mesta, da li je moguće?

Citat:
Ripper kaže: Pregled poruke
Brzina ADSLa za svaki telefonski broj se podešava direktno na DSLAMu tj u samom Telekomu. Sasvim je svejedno koji user i pass se koriste dok god su važeći i dok ih koristi samo jedan ruter. Ja sam sa koleginicom na par meseci razmenio MT882 za HG510...menjao sam paket par puta...njoj je ADSL u procesu seobe i svako dobija svoj račun bez problema, tj ona ne dobija nikakav pošto se ADSL seli
U samom Telekomu kažu da može ruter da se razmeni, bez ikakvih problema, sa "komšijom recimo" ako on ima WiFi ruter a ti ne a tebi treba WiFi
Brzina DSL veze se ne podešava na DSLAM-u nego u nadzoru. A nadzor se ravna prema propusnosti i max. raspoloživoj brzini Black Diamonda.
Kum22 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 31.8.2009, 13:35   #10
VojaM
Ad Ministrator
 
Avatar korisnika VojaM
 
Član od: 19.8.2005.
Lokacija: Beograd, SK
Poruke: 7.280
Zahvalnice: 29
Zahvaljeno 3.041 puta na 1.544 poruka
Određen forumom Re: Telekomovi ruteri da zamene mesta, da li je moguće?

Nadzor je... šta?
BlackDiamond je... šta?
VojaM je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 31.8.2009, 14:37   #11
Kum22
Veteran
 
Član od: 24.10.2007.
Lokacija: Las Vegas
Poruke: 593
Zahvalnice: 18
Zahvaljeno 50 puta na 30 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Kum22
Određen forumom Re: Telekomovi ruteri da zamene mesta, da li je moguće?

Svaki korisnik DSL-a spojen je na switch (DSLAM) u centrali (kolokaciji). Svi lokalni i neki globalni (ovisno o broju kolokacija) DSLAM-ovi spojeni su na Black Diamond, tj. centralni switch. U biti, DSL-om zovemo vezu od DSLAM-a do krajnjeg korisnika, optika veže Black Diamond i DSLAM. U biti, brzina na toj razini ovisi samo o tome da li se radi o aDSL-u, sDSL-u ili xDSL-u i da li se radi o DSL-u ili ovom novijem standardu DSL+ ili DSL2 (kako li se već zove). Nadzor je centralno mjesto gdje se podešavaju brzine DSL-a (DSM metodama) svakog korisnika pojedinačno, obično lokacija neovisna o RSS-u, tj. centrali.
Kum22 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Kum22 na korisnoj poruci:
oluja (1.9.2009)
Stara 1.9.2009, 2:03   #12
Ripper
Član
 
Član od: 3.1.2006.
Lokacija: Novi BG
Poruke: 72
Zahvalnice: 2
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku Ripper
Određen forumom Re: Telekomovi ruteri da zamene mesta, da li je moguće?

Heh...svaki dan sazna čovek nešto novo Ajde taman da te iskoristim (i da ti čestitam ujedno ) pošto si prvi i na SK forumu i na Benchu koji je konačno sve razjasnio kako treba !
Meni ruter radi u GDMT modu...kad ga prebacim u ADSL2+ nema konekcije. I nemam uslova za IPTV...tj kad je trebalo da mi prekonfigurišu port (i da piše 16MBit umesto 2) ništa se nije desilo...i nakon mog zivkanja i slanja mailova odgovorili su mi : "Obaveštavamo Vas da parica po kojoj radi ADSL ne podržava IPTV. Očekuje se proširenje uskoro"

E sad...ja bih poverovao u to da nemam krš komšija koji su dobili IPTV. U čemu li je tačno problem ? Dosad sam živeo u ubeđenju da je problem u matorom DSLAMu...ali ako je on samo switch..hmm...ne znam za šta da kukam Telekomu. Čak i kad bih našao neku "hipotetičku vezu u Telekomu" ne znam za šta da se urgira?
Imaš neki konstruktivan stručni predlog ?
Ripper je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 1.9.2009, 10:29   #13
Kum22
Veteran
 
Član od: 24.10.2007.
Lokacija: Las Vegas
Poruke: 593
Zahvalnice: 18
Zahvaljeno 50 puta na 30 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Kum22
Određen forumom Re: Telekomovi ruteri da zamene mesta, da li je moguće?

Nema veze jeli DSLAM switch ili nije. Postoji više vrsta DSLAM-ova, za konkretno IPTV, DSLAM mora podržavati IGMP protokol. Onaj Set-top box (ili reciever) koji dobiješ od telekoma je IGMP klijent i ta cijela struktura mora podržavati taj promet. Puno je slučajeva tipa: "Komšija do mene može da ima IPTV, ja nemogu". Stvar je u tome da telekom ne može da ponudi IPTV nekome sa malom brzinom DSL-a i lošom infrastrukturom, jer to onda nije nikakva usluga. Kad bi vam isporučili IPTV na tako loše uslove, vi bi se konstantno žalili na uslugu, a to oni baš i ne bi htjeli. Dakle, ako vam nisu u stanju isporučiti IPTV, ili niste priključeni na DTK, ili vam nemogu isporučiti veću brzinu DSL-a, ili ste na jako lošoj infrastrukturi. I / ili slučaj.
Kum22 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 1.9.2009, 13:51   #14
player1
V.I.P. Test Play
 
Član od: 5.4.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 14.766
Zahvalnice: 5.408
Zahvaljeno 4.097 puta na 2.672 poruka
Određen forumom Re: Telekomovi ruteri da zamene mesta, da li je moguće?

Da, ali kako to da se infrastruktura razlikuje izmedju komsija?!? Kako je jednom dovoljno dobra infrastruktura da moze da ima uslugu, a onome do njega nije?
player1 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 1.9.2009, 18:33   #15
Ripper
Član
 
Član od: 3.1.2006.
Lokacija: Novi BG
Poruke: 72
Zahvalnice: 2
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku Ripper
Određen forumom Re: Telekomovi ruteri da zamene mesta, da li je moguće?

I znači moguće je da matori DSLAM ne podržava IGMP...teoretski bilo bi dovoljno da me neko prebaci na drugi DSLAM ?
Ripper je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 1.9.2009, 19:35   #16
Kum22
Veteran
 
Član od: 24.10.2007.
Lokacija: Las Vegas
Poruke: 593
Zahvalnice: 18
Zahvaljeno 50 puta na 30 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Kum22
Određen forumom Re: Telekomovi ruteri da zamene mesta, da li je moguće?

Citat:
player1 kaže: Pregled poruke
Da, ali kako to da se infrastruktura razlikuje izmedju komsija?!? Kako je jednom dovoljno dobra infrastruktura da moze da ima uslugu, a onome do njega nije?
Ako ti stanuješ na jednom kućnom broju odkad znaš za sebe, tj. zadnjih 20 - 30 godina, ti si još uvijek na staroj infrastrukturi koja nije uopšte ni predviđena za DSL, tj, na zračnoj si liniji i velika je mogućnost da si spojen na PCM. Jer se to tada tako radilo. Niko nije mogao da zna da će jednog dana doći DSL. Taj tvoj komšija je najverovatnije nov u naselju, pa ima sve uslove za najnovije tehnologije. U podzemnoj je mreži, kablovi su noviji, parice slobodne. I to sve za đžabe. A ti si taj svoj priključak pre ne znam kolko vremena platio maraka i maraka. Da bi neko ko se doselio jučer imao to sve za 0 para.
Kum22 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno



Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 4:23.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com