Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Kvarovi
Uputstvo Članstvo Kalendar Današnje poruke Pretraži

Kvarovi Pomoć i informacije u vezi sa neobjašnjivim kvarovima
i nestabilnostima sistema

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 29.12.2008, 12:11   #1
THE_BOSS
Član
 
Član od: 7.4.2007.
Poruke: 116
Zahvalnice: 22
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Određen forumom Hard disk problem

Ocu ovo da zavrsim sad tokom raspusta da se ne mucim poslije...evo mog problema:Imam 2 hard diska u kompjuteru (jedan od 80gb a drugi od 250gb). Hard disk od 250gb je podijeljen na 3 dijela..na jednom je vista,na jednom xp operativni sistem a na trecem nista i plus imam taj drugi od 80gb koji je takodje prazan...zelim da u kompjuteru imam sto manje particija..dakle mogu li spojiti te hard diskove i na koliko djelova ce biti kada se maksimalno spoje i da li ce se pri tom spajanju izbrisati sva moja dokumenta u njemu? Hvala unaprijed (ako ste ista shvatili)..
THE_BOSS je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 29.12.2008, 13:41   #2
vladale
eat, sleep & blink
 
Član od: 27.10.2005.
Lokacija: Leskovac
Poruke: 1.685
Zahvalnice: 139
Zahvaljeno 180 puta na 137 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku vladale
Određen forumom Re: Hard Disk Problem

Citat:
THE_BOSS kaže: Pregled poruke
Ocu ovo da zavrsim sad tokom raspusta da se ne mucim poslije...evo mog problema:Imam 2 hard diska u kompjuteru (jedan od 80gb a drugi od 250gb). Hard disk od 250gb je podijeljen na 3 dijela..na jednom je vista,na jednom xp operativni sistem a na trecem nista i plus imam taj drugi od 80gb koji je takodje prazan...zelim da u kompjuteru imam sto manje particija..dakle mogu li spojiti te hard diskove i na koliko djelova ce biti kada se maksimalno spoje i da li ce se pri tom spajanju izbrisati sva moja dokumenta u njemu? Hvala unaprijed (ako ste ista shvatili)..
Particiju na hdd-u od 250GB možeš da spojiš, ali prilikom spajanja ćeš sigurno morati da instaliraš novi operativni sistem, i na toj particiji ćeš moći samo jedan operativni sistem da instaliraš. Spajanje dva HDD-a na jednoj particiji je nemoguć

Moj predlog je da batališ dva OS-a, instaliraj jedan (ili XP ili Vista u zavisnosti od tvojih potreba) a particiju na kojoj je bio jedan od ovih sistema spojiš sa ovom trećom particijom.

Inače, opšta preporuka je da se HDD deli na dve particije, na jednoj ćeš imati OS i programe dok ćeš na drugoj imati sve bitne podatke, fajlove, slike, muziku itd. tako da u slučaju pada sistema nećeš imati probleme sa tim fajlovima jer će se oni nalaziti na drugoj particiji.
vladale je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 29.12.2008, 14:11   #3
Beagle
Drug Član
 
Avatar korisnika Beagle
 
Član od: 12.7.2006.
Lokacija: SSH - Selendra Supreme HQ
Poruke: 7.147
Zahvalnice: 772
Zahvaljeno 2.267 puta na 1.686 poruka
Određen forumom Re: Hard Disk Problem

Citat:
vladale kaže: Pregled poruke
Particiju na hdd-u od 250GB možeš da spojiš, ali prilikom spajanja ćeš sigurno morati da instaliraš novi operativni sistem, i na toj particiji ćeš moći samo jedan operativni sistem da instaliraš. Spajanje dva HDD-a na jednoj particiji je nemoguć
Oh da li je nemoguce? Bilo koja novija plocha podrzava RAID, a jedan od modova je i tzv. Spaning (JBOD) koji omogucava da vise HDD-ova "spojish" u jednu particiju
Beagle je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 29.12.2008, 14:25   #4
vladale
eat, sleep & blink
 
Član od: 27.10.2005.
Lokacija: Leskovac
Poruke: 1.685
Zahvalnice: 139
Zahvaljeno 180 puta na 137 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku vladale
Određen forumom Re: Hard Disk Problem

Citat:
Beagle kaže: Pregled poruke
Oh da li je nemoguce? Bilo koja novija plocha podrzava RAID, a jedan od modova je i tzv. Spaning (JBOD) koji omogucava da vise HDD-ova "spojish" u jednu particiju
Nije postovao konfiguraciju, tako da ja ne znam da li njegova ploča podržava RAID, i da li mu je HDD SATA ili ATA..
vladale je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 29.12.2008, 14:28   #5
THE_BOSS
Član
 
Član od: 7.4.2007.
Poruke: 116
Zahvalnice: 22
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Određen forumom Re: Hard Disk Problem

Inače, opšta preporuka je da se HDD deli na dve particije, na jednoj ćeš imati OS i programe dok ćeš na drugoj imati sve bitne podatke, fajlove, slike, muziku itd. tako da u slučaju pada sistema nećeš imati probleme sa tim fajlovima jer će se oni nalaziti na drugoj particiji.[/quote]

da ali me mrzi uvjek da ilazim u dtugi hard disk da bi upalio muziku slike itd a i onda mi se pjesme nece naci u iTunes-u koji inace koristim...

ostalo mi nista nije jasno...dakle moze li se spojiti makar da ih imam 3 particije al pod uslovom da nista ne reinstaliram...
THE_BOSS je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 29.12.2008, 16:04   #6
Doomche
V.I.P. Test Drive
 
Član od: 18.2.2007.
Lokacija: Subsector Aurelia
Poruke: 7.473
Zahvalnice: 1.159
Zahvaljeno 2.446 puta na 1.922 poruka
Određen forumom Re: Hard Disk Problem

Ja bih ti predlozhio sledece. Na taj disk od 80gb instaliraj XP, a ovaj drugi podeli na 2 particije od jedno 50 i 200 gb, na tu od 50 instaliraj vistu a na ovoj drugoj drzhi podatke... to smanjuje broj particija za 1, a svejedno kojim cesh redosledom instalirati OS-ove, onaj koji cheshce koristish stavi na brzhi hard disk
Doomche je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.1.2009, 16:32   #7
veternik
Novi član
 
Član od: 9.1.2009.
Poruke: 3
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Hard Disk Problem

E ljudi imam jedan problem.Imam dva harda jedan od 80 i jedan od 120.e u tom od 120 je problem.kada god palim komp,na samom pocetku pise "prim slave disk problem status bad please backup and replase" to je taj od 120 on je slave.imao sam na njemu 2 particije i probao sam da ih obriisem,i formatiram hard,greska i dalje stoji,ali taj hard radi normalno.da li neko zna u cemu je problem,i kako da ga resim?.jel to znaci da ce da rikne hard ili moze nekako da se sredi?da li mozda moze da pomogne low level format?? hvala unapred
veternik je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.1.2009, 19:40   #8
Doomche
V.I.P. Test Drive
 
Član od: 18.2.2007.
Lokacija: Subsector Aurelia
Poruke: 7.473
Zahvalnice: 1.159
Zahvaljeno 2.446 puta na 1.922 poruka
Određen forumom Re: Hard Disk Problem

Probaj da ga prikljuchish na drugi ATA prikljuchak (pretpostavlam ATA chim pominjesh prim. slave), ako i na njemu to izbacuje ili ti je falichan ATA kontroler na plochi, ili elektronika kod diska, sa chim ti ne mogu bash pomoci :/
Doomche je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 10.1.2009, 11:52   #9
veternik
Novi član
 
Član od: 9.1.2009.
Poruke: 3
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Hard Disk Problem

[quote=DooMchE;689884]Probaj da ga prikljuchish na drugi ATA prikljuchak (pretpostavlam ATA chim pominjesh prim. slave), ako i na njemu to izbacuje ili ti je falichan ATA kontroler na plochi, ili elektronika kod diska, sa chim ti ne mogu bash pomoci :/[/quote

Imam samo jedan prikljucak na maticnoj ploci,ostali su sata,tako da to otpada.ploca je nova tako da ne verujem da ne valja kontroler na njoj ali hard je mator tako verovatno je on pokvaren.na ne znas nista o low level formatu?
veternik je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 10.1.2009, 19:56   #10
Doomche
V.I.P. Test Drive
 
Član od: 18.2.2007.
Lokacija: Subsector Aurelia
Poruke: 7.473
Zahvalnice: 1.159
Zahvaljeno 2.446 puta na 1.922 poruka
Određen forumom Re: Hard Disk Problem

Ma ne verujem da je problem u formatu, ne bi trebalo da prijavljuje kao "primary slave problem", vec kasnije u toku bootovanja sistema. Probaj full format ako nemash nishta vazhno na disku, ne mozhe nishta da te koshta. Takodje mozhe da bude (ali chisto sumnjam) i do napajanja, ako je starije, a takodje izmenjaj sve moguce konektore pa proveri. Ako nishta od ovog ne radi onda je najverovatnije elektronika kod diska.
Doomche je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 10.1.2009, 20:47   #11
veternik
Novi član
 
Član od: 9.1.2009.
Poruke: 3
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Hard Disk Problem

Citat:
DooMchE kaže: Pregled poruke
Ma ne verujem da je problem u formatu, ne bi trebalo da prijavljuje kao "primary slave problem", vec kasnije u toku bootovanja sistema. Probaj full format ako nemash nishta vazhno na disku, ne mozhe nishta da te koshta. Takodje mozhe da bude (ali chisto sumnjam) i do napajanja, ako je starije, a takodje izmenjaj sve moguce konektore pa proveri. Ako nishta od ovog ne radi onda je najverovatnije elektronika kod diska.
Jesam radio sam vec fuul foramat ali nista....Jedino,pre nego sto sam to odradio pojavljivalo se stalno kad se digne windows ono chekiranje diska tj samo jednu particiju.Posle formata nije se vise pojavljivalo,ali onaj problem je i dalje ostao..Ma nista,hvala ti u svakom slucaju na trudu
veternik je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi


Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
USB Hard disk Suad Novic Operativni sistemi 4 29.12.2008 20:01
Moj hard disk... umro... :( forrest_gump Nosači podataka 8 4.12.2007 1:04
Da li mogu da od IDE napravim SATA Hard disk? Mookey Nosači podataka 7 7.2.2007 3:44
Hard postao bad(RAW) VMedic Nosači podataka 1 2.11.2006 4:50
SATA2 - Hard Disk dilema Erdeljan Boris ŠDK - Nosači podataka 19 19.9.2006 22:49


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 10:23.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com