Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Osnovne komponente > Vesti

Vesti Vesti koje se tiču osnovnih komponenti (procesora, ploča, memorije...)

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 21.8.2017, 19:04   #41
Rockstar
Deo inventara foruma
 
Član od: 26.5.2008.
Lokacija: Панчево
Poruke: 4.422
Zahvalnice: 746
Zahvaljeno 1.425 puta na 1.082 poruka
Određen forumom Re: Intel Coffee Lake

Citat:
dex3108 kaže: Pregled poruke
Tehnicki koja je onda razlika izmedju kupovine nove ploce za Ryzen i nove ploce za Coffee Lake?
Неће AMD мењати AM4 још барем две а можда и три генерације, ето, у томе је разлика. А ZEN архитектура тек треба да испуни свој потенцијал, док код Intela о томе нема ни говора, 2-3% убрзања и то је то.
Rockstar je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.8.2017, 19:04   #42
Aibo
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Aibo
 
Član od: 30.6.2008.
Lokacija: Beograd
Poruke: 7.294
Zahvalnice: 993
Zahvaljeno 3.964 puta na 2.386 poruka
Određen forumom Re: Intel Coffee Lake

Citat:
dex3108 kaže: Pregled poruke
Tehnicki koja je onda razlika izmedju kupovine nove ploce za Ryzen i nove ploce za Coffee Lake?
Pa u tome što će AMD da podrži taj čipset još 2 generacije procesora.
Aibo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.8.2017, 19:20   #43
dex3108
V.I.P. Test Play
 
Član od: 1.6.2008.
Lokacija: Banja Luka
Poruke: 16.540
Zahvalnice: 300
Zahvaljeno 8.484 puta na 3.995 poruka
Određen forumom Re: Intel Coffee Lake

Jbg moj ciklus mjenjanja CPU-a je svakih 5 godina tako da je meni manje vise svejedno. Ja skupim pare pa uzmem sto jaci procesor i miran sam. Tek sam poceo da razmisljam o mjenjanju ovog mog 2600K i overklokovao sam ga tek krajem prosle godine kada sam uzeo novi GPU.
dex3108 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.8.2017, 20:00   #44
buraz
Starosedelac
 
Član od: 28.9.2011.
Poruke: 2.412
Zahvalnice: 427
Zahvaljeno 645 puta na 435 poruka
Određen forumom Re: Intel Coffee Lake

Intel je klasican primer ciganisanja....
buraz je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.8.2017, 21:51   #45
filpan
Deo inventara foruma
 
Član od: 5.2.2012.
Lokacija: Kumova slama, planeta Zemlja
Poruke: 3.456
Zahvalnice: 3.920
Zahvaljeno 2.108 puta na 1.167 poruka
Određen forumom Re: Intel Coffee Lake

Ja kad sam uzimao procesor, Intel je bio jedini izbor. Sad zbog ovakvih ciganskih poteza bogami ne bih tako lako isao na Intel.
filpan je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.8.2017, 23:11   #46
Rockstar
Deo inventara foruma
 
Član od: 26.5.2008.
Lokacija: Панчево
Poruke: 4.422
Zahvalnice: 746
Zahvaljeno 1.425 puta na 1.082 poruka
Određen forumom Re: Intel Coffee Lake

Citat:
filpan kaže: Pregled poruke
Ja kad sam uzimao procesor, Intel je bio jedini izbor. Sad zbog ovakvih ciganskih poteza bogami ne bih tako lako isao na Intel.
Многи се буне, али чињеница јесте да Intel мења socket на две генерације, а овој је истекао рок. Јесте исти број пинова, али то је у крајњој линији небитно... Гурали су LGA775 мало дуже, али од Sandy Bridgea увек имају по две генерације па нови socket. Шта тек рећи за Nehalem и Lynnfield

Сада је мало занимљивије јер је у оптицају све од 2/2 до 8/16 конфигурација и на дуже стазе - AMD има лепу предност.
Rockstar je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.8.2017, 23:33   #47
toxic
Deo inventara foruma
 
Član od: 16.6.2008.
Lokacija: Bananaland
Poruke: 4.294
Zahvalnice: 618
Zahvaljeno 875 puta na 758 poruka
Određen forumom Re: Intel Coffee Lake

Izmišljaju toplu vodu, isti socket, ista memorija, isto sve. Dodali po dva jezgra na postojeće SL/KL procesore i to hoće da nam uvale kao nešto novo. Kakav crni istek roka, bahaćenje obično.
toxic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 22.8.2017, 0:05   #48
Rockstar
Deo inventara foruma
 
Član od: 26.5.2008.
Lokacija: Панчево
Poruke: 4.422
Zahvalnice: 746
Zahvaljeno 1.425 puta na 1.082 poruka
Određen forumom Re: Intel Coffee Lake

Citat:
toxic kaže: Pregled poruke
Izmišljaju toplu vodu, isti socket, ista memorija, isto sve. Dodali po dva jezgra na postojeće SL/KL procesore i to hoće da nam uvale kao nešto novo. Kakav crni istek roka, bahaćenje obično.
Не иде то баш тако "додаш два језгра", то зна свако ко је прочитао макар један текст о архитектурама савремених процесора Наравно, не тврдим да је зато потребан нов чип-сет али не треба се чудити оваквом потезу Intela који овако послује од 2011. године.
Rockstar je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 22.8.2017, 0:28   #49
toxic
Deo inventara foruma
 
Član od: 16.6.2008.
Lokacija: Bananaland
Poruke: 4.294
Zahvalnice: 618
Zahvaljeno 875 puta na 758 poruka
Određen forumom Re: Intel Coffee Lake

Ovo nema apsolutno nikakve veze sa arhitekturom procesora, niti sa bilo kakvim tehnološkim preprekama. Nisam ja baš samo pročitao nešto o procesorima, tako da se tim argumentima ne bi trebalo da služiš. Upravo je samo dodat par jezgara kao odgovor na Ryzen, da nije bilo Ryzen-a dobili bi 5% veći takt u odnosu na KL i standardni takt memorije na 2666MHz. Kao što i rade poslednjih par godina. Ne da se ne treba čudi, nego treba pljuvati i bojkotovati ovakve poteze uvek, pogotovo sada kada postoji konkurencija. Najverovatnije su zbog toga i ostavili isti socket, ako ne uspeju da prodaju (maglu) ovako, da omoguće kroz update BIOS-a i na predhodnom čip setovima CL. Nema potrebe za nekakvim ,,branjenjnem" i opravdavanjem Intel-a.
toxic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 22.8.2017, 7:46   #50
Renner
Starosedelac
 
Član od: 18.3.2013.
Lokacija: Republika Srpska
Poruke: 1.542
Zahvalnice: 56
Zahvaljeno 357 puta na 230 poruka
Određen forumom Re: Intel Coffee Lake



Renner je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 22.8.2017, 16:16   #51
buraz
Starosedelac
 
Član od: 28.9.2011.
Poruke: 2.412
Zahvalnice: 427
Zahvaljeno 645 puta na 435 poruka
Određen forumom Re: Intel Coffee Lake

Citat:
filpan kaže: Pregled poruke
Ja kad sam uzimao procesor, Intel je bio jedini izbor. Sad zbog ovakvih ciganskih poteza bogami ne bih tako lako isao na Intel.
Da ali onda svesno pucas sebi u nogu kada su u pitanju performanse, hebiga, inat ima cenu...

Sent from my ASUS_Z00UD using Tapatalk
buraz je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 23.8.2017, 8:41   #52
Space Beer
Veteran
 
Član od: 30.6.2011.
Poruke: 587
Zahvalnice: 9
Zahvaljeno 116 puta na 100 poruka
Određen forumom Re: Intel Coffee Lake

Hoćeš da kažeš da je sve osim Coffee Lake-a đubre kad su performanse u pitanju? Odoh da bacim i7-4790 u kantu, ne služi više ničemu

Slažem se da većina ljudi prilikom promene procesora menja i ploču, ali Skylake, Kaby Lake i Coffe Lake imaju isto jezgro. Ajde da kažeš da 100 čipset ne podržava CL, izašao je pre 2 godine. Ali serija 200 nema ni godinu dana i već ne podržava istu arhitekturu. Ne bih ga koristio ni džabe da mi daju Radije ću žrtvovati to malo ST performansi koje mi u toku radnog dana uštede 2-3 minuta radnog vremena, nego da me najveća IT kompanija (posle IBM-a ) zaje*ava za (ne tako) male pare
Space Beer je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 5 korisnika se zahvaljuje korisniku Space Beer na korisnoj poruci:
filpan (23.8.2017), MasterChief2 (24.8.2017), nesudjeni clocker (25.8.2017), Renner (23.8.2017), tomas (29.8.2017)
Stara 29.8.2017, 8:57   #53
White Ripper
Deo inventara foruma
 
Član od: 21.5.2008.
Poruke: 4.916
Zahvalnice: 1.072
Zahvaljeno 1.096 puta na 715 poruka
Određen forumom Re: Intel Coffee Lake

Iskreno, pokajao sam se što sam kupio i5 7400. Ako ko ima koju utješnu riječ, neka napiše, značilo bi. Jes da ga nisam platio po maloprodajnim cijenama već preko KP, ali opet mi je krivo što sam ga kupio. Najgore doba za kupovinu novog računara, ali ja nisam imao nikakav i morao sam da uzmem.
White Ripper je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 29.8.2017, 11:19   #54
Mare!
Član
 
Član od: 22.4.2010.
Poruke: 328
Zahvalnice: 39
Zahvaljeno 52 puta na 44 poruka
Određen forumom Re: Intel Coffee Lake

I ja sam skoro uzao i7, tesi me cinjenica da sam uzeo 1060 za 250e, da sam nedelju dana duze cekao.. Ali svakako, ta jezgra su meh.. 99% stvari uopste ne koriste cpu, one sto koriste su uglavnom su signle thread, eventualno do 4 jezgra, a 0.005% koristi efektivno sva jezgra.

Ali ajde, da zamislimo da renderujes svaki dan.. ako se nesto zavrsi za 3 sec, jel ti znaci ako se zavrsi za 2 sec? Ili ako je nesto 15 min, zavrsi se za 12min.. svakako ces otici kafu da napravis, 10h -> 8h, svakako ces prespavati. Mislim da, na papiru je ovo ogroman korak, ali razmisli koliko bi tebi to zapravo znacilo.. Neko je na temi okacio da g4560 komotno moze da isprati 1060 cak i u cpu najzahtevnijim igrama.. Malo su mi glupe te price da ti odjednom treba 8c/16t za bilo sta. Jedino ako bas zivis od rendera, pa ti je svaki minut novac ^^
Mare! je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 29.8.2017, 17:55   #55
doctor
Deo inventara foruma
 
Član od: 14.3.2008.
Lokacija: EHCPCGG
Poruke: 12.110
Zahvalnice: 4.319
Zahvaljeno 3.295 puta na 2.274 poruka
Određen forumom Re: Intel Coffee Lake

Realno, ko se ne bavi video obradom, 3D renderingom i sličnim zadacima i Kaby/Skylake i5/i7 su dovoljni: gaming, browsing, office rad, razvoj softvera itd. Evo iz ličnog iskustva mogu da kažem.
Android Studio, Android Emulator, Chrome sa 10-ak tabova, ceo AMP stack pokrenut, u pauzi odigram Doom bez gašenja bilo čega i sve to na konfi iz profila.
S druge strane, kada pakujem velike arhive u 7zipu ili kad pustim neki video da se renderuje skontam da bi mi dobro došlo još jezgara ali to radim toliko retko da se investicija u takav CPU nikad ne bi isplatila.

I meni je žao što sam Shintelu dao novac za ovaj CPU ali nisam mogao da čekam, nova mašina mi je bila krajnje neophodna, a i izbegao sam ovaj gold rush sa Ethereumom za dlaku tako da sam prilično zadovoljan...
doctor je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 29.8.2017, 18:58   #56
buraz
Starosedelac
 
Član od: 28.9.2011.
Poruke: 2.412
Zahvalnice: 427
Zahvaljeno 645 puta na 435 poruka
Određen forumom Re: Intel Coffee Lake

Citat:
Space Beer kaže: Pregled poruke
Hoćeš da kažeš da je sve osim Coffee Lake-a đubre kad su performanse u pitanju? Odoh da bacim i7-4790 u kantu, ne služi više ničemu

Slažem se da većina ljudi prilikom promene procesora menja i ploču, ali Skylake, Kaby Lake i Coffe Lake imaju isto jezgro. Ajde da kažeš da 100 čipset ne podržava CL, izašao je pre 2 godine. Ali serija 200 nema ni godinu dana i već ne podržava istu arhitekturu. Ne bih ga koristio ni džabe da mi daju Radije ću žrtvovati to malo ST performansi koje mi u toku radnog dana uštede 2-3 minuta radnog vremena, nego da me najveća IT kompanija (posle IBM-a ) zaje*ava za (ne tako) male pare
Izvrces mi reci. Nisam to rekao, niti sam rekao da su stare generacije lose (ili nedovoljne), ali izlaskom CL-a Intel u svakoj kategoriji ima bolji ST, vise nego dovoljno jezgara (6C/6T i 6C/12T) i visi radni takt od Ryzena, sve to po istoj ceni kao AMD.

Objasni ti meni - zasto bi neko ko tek sklapa masinu uzeo Ryzen umesto CL-a? Jedino ako ce mu ta 2 jezgra bas nesto znaciti. U suprotnom je CL jednostavno bolji izbor i po odnosu price/performance, a i po sirovoj snazi (zbog jaceg ST-a).

Hell, cak i I3 CL je ucinio redundantnim celu seriju Ryzena ispod R5 1600(X).
buraz je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 29.8.2017, 19:02   #57
Mare!
Član
 
Član od: 22.4.2010.
Poruke: 328
Zahvalnice: 39
Zahvaljeno 52 puta na 44 poruka
Određen forumom Re: Intel Coffee Lake

Citat:
doctor kaže: Pregled poruke
Realno, ko se ne bavi video obradom, 3D renderingom i sličnim zadacima i Kaby/Skylake i5/i7 su dovoljni: gaming, browsing, office rad, razvoj softvera itd. Evo iz ličnog iskustva mogu da kažem...
Pa to je ono sto hocu da kazem, prosecnom korisniku veliki broj jezgara uopste nije potreban. U multi taksingu ce mnogo ranije da se potrosi ram nego cpu, a u igrama grafa.. Jedino gde ta razlika moze da se oseti je taj render, i to opet nije tolika razlika. Mnogo se vise isplati uzeti slabiji procesor u korist ssd-a, jace grafe, kvalitetnijih komponenti, boljeg hladjenja..

Mene vise zanima u kom smeru ce da napreduju procesori. 10nm, mozda 8nm i dalje se ne moze, takodje i broj jezgara ne moze da se gura u beskonacnost, sta ce biti posle? Da li ce biti neki veci kvantni skok, ili cemo samo gledati optimazacije od 5% godinama?
Mare! je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 29.8.2017, 19:10   #58
water wizard
Deo inventara foruma
 
Član od: 29.1.2008.
Poruke: 20.473
Zahvalnice: 433
Zahvaljeno 4.005 puta na 3.727 poruka
Određen forumom Re: Intel Coffee Lake

pa dobro svako ima svoje potrebe nekom je dovoljan dual core a nekom ni 40 cores nije dovoljno, neko se ne razume pa kupuje šta misli da je bolje a neko se razume pa kupi šta mu više odgovara
water wizard je sada online   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 29.8.2017, 19:17   #59
Vlad Cepesh
Deo inventara foruma
 
Član od: 14.11.2012.
Poruke: 5.582
Zahvalnice: 14
Zahvaljeno 1.816 puta na 1.694 poruka
Određen forumom Re: Intel Coffee Lake

Ja ne znam sto skoro svi ljudi tretiraju kompjuter ili kao neku multimedijalnu masinu ili kao masinu za igranje, i kroz to gledaju kako treba da pazare komp. Mislim da smo odavno udarili u zid po pitanju performansi koliko jedno jezgro moze da izvuce (Sandy Bridge) i da ce naredne iteracije samo donositi rafinisanje, poboljsanja od par posto, vise jezgra, L2, L3 kesh-a. Softver ce to eventualno ispratiti. Posle toga ko zna sta ce da bude. Kvantni kompjuteri postoje kao koncept i eksperiment, testiraju se drugaciji materijali osim silicijuma za izradu CPU-ova, postoji i koncept da se princip paralelnog kompjutinga sa gomilom malih jezgara ubaci kao koprocesor, slicno kao sto se koriste GPU jezgra za CUDA i OpenCL akceleraciju.
Cela ova prica "ne treba nam vise od 4 jezgra", "to softver i ne moze da iskoristi", polako i ne piju vise vodu. Masa igara sve vise moze da koristi vise jezgara, i kako vreme bude prolazilo, bice ih jos. Samo sto su moderne igre softverski dosta kompleksne, pa napredak ne ide toliko brzo koliko smo navikli da ide u ranija vremena. Za ljude koje se bave profi ili polu-profi audio-video obradom, 3D modelingom, programiranjem i slicno, i te kako znaci vise jezgara. Znam jel sam jedan od tih i znam dosta njih koji se time bave.
Na kraju, AMD se vratio u igru, ima kompetativne proizvode po povoljnim cenama. Sve je to dobro po nas, da natera Intel da izbacuje proizvode kao sto je Coffe Lake i slicne. Neka se AMD i Intel kolju sa novim arhitekturama, modelima, cenama i slicno, progres ce biti brzi nego 5% na godinu dana, a mi samo moze da budemo zadovoljni time.
Vlad Cepesh je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 29.8.2017, 20:02   #60
Mare!
Član
 
Član od: 22.4.2010.
Poruke: 328
Zahvalnice: 39
Zahvaljeno 52 puta na 44 poruka
Određen forumom Re: Intel Coffee Lake

Pa i za posao je dovoljan quad, ja mogu da teram 2 virutalke, 20 chrome tabova, VS, i igru jos da upalim. Mislim da je to i vise nego komotno. Preboleo sam to sto mi treba 15sec da unzipujem nesto sto bi bilo gotovo za 10sec na 8c. Zanimljivo je da kazes da quadovi uskoro nece biti dovoljno dobri, a bas si ti postavio onaj klip koji pokazuje da jedan dual core moze da gura igre sasvim pristojno, i to su sve bile jako dobro optimizove igre za vise jezgara. I to sto sad nove igre koriste vise jezgara, ne znaci puno, posto 7-8. thread jedva i da dobijaju neki posao. Prosto jos uvek nije potrebno, a i ni u blizoj buducnosti nece biti potrebno vise od 4c za igre. Za rad po potrebi, smatram da se jos uvek quadovi sasvim solidno drze i u ovom segmentu.

Naravno sve ovo je prica za konfiguracije sa budzetom. Hoces igre? Uzmi sto jacu graficku, a sto se tice procesora i klokovan 2500k je odlican. Hoces posao? Ako bas ne renderujes po ceo dan, uzmi jeftiniji proc a za razliku kupi ssd, mnogo vise ce znaciti. Hocu da kazem da je glupo uzimati "najjaci" procesor, i zbog toga zapostaviti sve ostalo. Kome treba zverina za neki tezak render, super, samo vecina ljudi kupuje reklamu, a nemaju realnu potrebu za 8c i vise.
Mare! je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
INTEL ili AMD budućnost? bellatron Osnovne komponente 7 8.8.2017 14:02
Asus P4800SE ita12 Osnovne komponente 11 16.3.2014 1:47
Intel i AMD zakopali ratnu sekiru!!! O_O bvitnik Vesti 15 18.11.2009 15:30
Intel Pentium 4 3.0 GHz vs Intel Core duo T4200 2.0 GHz? TDK's Villain ŠDK - Osnovne komponente 2 17.10.2009 23:31
Next Stops On Intel Chip Roadmap illidan Vesti 0 30.11.2007 23:31


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 1:24.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com