Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Grafika

Grafika Video karte i monitori

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 2.11.2007, 14:46   #1
NSadian
Član
 
Član od: 24.10.2007.
Lokacija: Klub obožavalaca stripa
Poruke: 263
Zahvalnice: 277
Zahvaljeno 126 puta na 62 poruka
Arrow Kako testirati Monitor pri kupovini?

Poštovanje svima na forumu. Pošto kupujem novi monitor Samsung 223BW, a pre njega sam koristio Samsung CRT 753s, ili tako nešto, jako popularan (jeftin) model od pre par godina, nemam baš nekog iskustva sa ovim novim TFT-LCD panelima. E sad, pri kupovini, ako ih ubedim da mi uključe monitor, da vidim da li radi, na šta da obratim pažnju. Odnosno, ovako:

1. koliko dugo monitor treba da bude uključen da bi se pojavili ti "mrtvi" pikseli, ako ih ima (pu, pu, daleko bilo...)?

2. koja boja desktopa, odnosno pozadine se koristi u toj situaciji?

3. na šta od nekih mehaničkih potencijalnih kvarova treba da obratim posebnu pažnju?

Unapred hvala svima voljnim da pomognu.
Pozdrav
NSadian je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.11.2007, 14:53   #2
Dyca
Starosedelac
 
Član od: 15.7.2007.
Lokacija: Bg
Poruke: 1.243
Zahvalnice: 16
Zahvaljeno 203 puta na 192 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Dyca
Određen forumom Re: Kako testirati Monitor pri kupovini?

1.Ako ih ima trebali bi se pojaviti odmah..mada ako se pojave,probaj da ih uklonis jacim pritiskom na njih sa krpom..deluje u nekim slucajevima..

2.Pa sumnjam da ce ti dati da ga testiras pola sata..tako da je najbolje da vidis kako izgledaju crna i bela..i neka ti upale neku sliku da vidis kakve su ostale boje..mada i da ti na prvi pogled ne odgovaraju,mozes da podesi sliku iz menija kako tebi odgovara,mada sumnjam da ce ti dozvoliti da toliko cackas monitor..

3.Pa samo pogledaj da li je negde cuknut ili sl...Nista drugo ne bi trebalo da pretstavlja problem po tom pitanju,a cak i kasnije da otkrijes da ima nekih mehanickih kvarova,tu je reklamacija i oni su duzni da ti daju nov monitor bez istih...pozz
Dyca je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku Dyca na korisnoj poruci:
Master Neo (2.11.2007), NSadian (2.11.2007)
Stara 2.11.2007, 15:18   #3
zoran845
Deo inventara foruma
 
Član od: 7.6.2007.
Lokacija: Naissus (M.S.)
Poruke: 4.729
Zahvalnice: 872
Zahvaljeno 2.575 puta na 1.457 poruka
Slanje poruke preko Yahooa korisniku zoran845
Određen forumom Re: Kako testirati Monitor pri kupovini?

Citat:
NSadian kaže: Pregled poruke
... ako ih ubedim da mi uključe monitor, da vidim da li radi,...
To im je posao. Nikako ne prihvataj bilo kakvo izvrdavanje. Kad sam kupovao LCD monitor (LG LS1819), tražio sam da mi otpakuju jedan, uključe i prikažu jednobojnu svetlu i tamnu sliku. Srećom nije bilo "mrtvaka", ali treba obavezno pogledati.
Tolerancija je (kod većine proizvođača) 2 do 3 "mrtva piksela" (ako ih ima toliko, smatraju da je monitor u redu i neće ti ga zameniti za drugi), ali (valjda) ne smeju da budu preblizu jedan do drugog i ne u samom centru ekrana. Imaš i neke modele kod kojih se garantuje da nemaju mrtve piksele, ali su oni, naravno, skuplji.

Problem je u tome što se mrtvi pikseli obično javljaju naknadno: proveriš monitor u radnji, odneseš ga kući i posle nekog vremena (rekoše mi da interval varira od "smesta" do posle par meseci) - cap! - eto ih.

Zaključak, uvek ti je to sa m.p. lutrija, ali bar gledaj da ne kupiš monitor koji ih već ima.
zoran845 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku zoran845 na korisnoj poruci:
NSadian (2.11.2007)
Stara 2.11.2007, 15:25   #4
Dyca
Starosedelac
 
Član od: 15.7.2007.
Lokacija: Bg
Poruke: 1.243
Zahvalnice: 16
Zahvaljeno 203 puta na 192 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Dyca
Određen forumom Re: Kako testirati Monitor pri kupovini?

Jeste njihova obaveza i posao da ga upale ako trazi pre kupovine..ali sumnjam da ce bas svi prodavaci da izadju u susret i pustiti ga da drnda monitor i da vidi da li ima podesavanja slike koje mu odgovara..Sto se tice pixela..ako ih nema na pocetku,veoma retko je da ce ih biti i posle..ali ko zna,desava se...pozz
Dyca je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Dyca na korisnoj poruci:
NSadian (2.11.2007)
Stara 2.11.2007, 15:36   #5
zoran845
Deo inventara foruma
 
Član od: 7.6.2007.
Lokacija: Naissus (M.S.)
Poruke: 4.729
Zahvalnice: 872
Zahvaljeno 2.575 puta na 1.457 poruka
Slanje poruke preko Yahooa korisniku zoran845
Određen forumom Re: Kako testirati Monitor pri kupovini?

Citat:
Dyca kaže: Pregled poruke
Jeste njihova obaveza i posao da ga upale ako trazi pre kupovine..ali sumnjam da ce bas svi prodavaci da izadju u susret i pustiti ga da drnda monitor i da vidi da li ima podesavanja slike koje mu odgovara.
Oni to sami neće da urade, i vrdaju ("Jao, ko će to sad?" "To nam je u magacinu." i sl.), ali treba biti uporan. Ovaj prodavac u Nišu, kod koga sam ja pazario, nije ni reč rekao kad sam tražio da skine sa police kutiju, raspakuje monitor, uključi ga i pokaže mi sliku. Gledao sam desetak minuta, probao različite pozadine i na kraju kupio monitor. Dobro smo prošli i prodavac i ja.

Citat:
Dyca kaže: Pregled poruke
Sto se tice pixela..ako ih nema na pocetku,veoma retko je da ce ih biti i posle..ali ko zna,desava se...pozz
To da se "mrtvaci" javljaju naknadno rekao mi je lično čovek od koga sam monitor kupio. Njemu sigurno ne ide u prilog da kaže tako nešto ako se ne dešava.
A kod mene ih, da čuknem u drvo, nema, evo, već sedam meseci...
zoran845 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku zoran845 na korisnoj poruci:
NSadian (2.11.2007)
Stara 2.11.2007, 15:56   #6
NSadian
Član
 
Član od: 24.10.2007.
Lokacija: Klub obožavalaca stripa
Poruke: 263
Zahvalnice: 277
Zahvaljeno 126 puta na 62 poruka
Određen forumom Re: Kako testirati Monitor pri kupovini?

Dobro, verujem da je to nešto što, ako se desi, će me u startu mnogo iznervirati. Ali da li je to nešto što baš ozbiljno šljašti, sija ili šta ti ja znam već, ili je to tačkica koju u suštini i neću mnogo primećivati?

Mislim, naravno da ako mi ne daju da pogledam monitor pre kupovine, ja ode' sa svojim parama negde drugde, ali za slučaj da se ipak pojave kasnije, da li je to baš problem?

Uostalom, neću nešto ni da izbaksuziram (pu, pu daleko bilo, kuc-kuc-kuc u drvo...), kupim pa šta bude.

Poz
NSadian je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.11.2007, 16:03   #7
zoran845
Deo inventara foruma
 
Član od: 7.6.2007.
Lokacija: Naissus (M.S.)
Poruke: 4.729
Zahvalnice: 872
Zahvaljeno 2.575 puta na 1.457 poruka
Slanje poruke preko Yahooa korisniku zoran845
Određen forumom Re: Kako testirati Monitor pri kupovini?

Citat:
NSadian kaže: Pregled poruke
Ali da li je to nešto što baš ozbiljno šljašti, sija ili šta ti ja znam već, ili je to tačkica koju u suštini i neću mnogo primećivati?
Mrtvi pikseli su tamne (crne?) tačke, ne šljašte. Nikad to nisam video, pa (na sreću) ne mogu da ti kažem koliko smetaju. Opet, činjenica da se i takvi monitori (sa m.p.) prodaju i koriste govori da to nije smak sveta i da se da podneti.

Evo ti ovde detaljnije o "mrtvacima" + slika (da vidiš kako izgleda "mrtvi piksel")!
Citat:
NSadian kaže: Pregled poruke
Mislim, naravno da ako mi ne daju da pogledam monitor pre kupovine, ja ode' sa svojim parama negde drugde,...
Tačno tako, (ako bude trebalo) pripreti im time i naglo će postati ljubazni ili će izgubiti mušteriju i pare.

Poslednja ispravka: zoran845 (2.11.2007 u 16:16) Razlog: ubačen link
zoran845 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku zoran845 na korisnoj poruci:
NSadian (2.11.2007)
Stara 2.11.2007, 16:26   #8
Dyca
Starosedelac
 
Član od: 15.7.2007.
Lokacija: Bg
Poruke: 1.243
Zahvalnice: 16
Zahvaljeno 203 puta na 192 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Dyca
Određen forumom Re: Kako testirati Monitor pri kupovini?

Pa zavisi..moj ortak ima mrtvi pixel koj je zelene boje...i jako iritira..mada mislim da neces imati problema ako monitorne bude imao kada ga testiras u prodavnici..poz
Dyca je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Dyca na korisnoj poruci:
NSadian (2.11.2007)
Stara 2.11.2007, 21:54   #9
Freško
CSC
 
Avatar korisnika Freško
 
Član od: 23.11.2005.
Lokacija: Niš
Poruke: 6.968
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 2.587 puta na 1.855 poruka
Post Re: Kako testirati Monitor pri kupovini?

Vidim ovde se diskutovalo o svačemu a niko nije spomenuo Nokia Monitor Test Odličan test za proveru ispravnosti TFT Monitora (piksela) . Prilikom kupovine ponesi ga na CD (recimo) i zamoli prodavca da ti na njihovu Test mašinu priključi monitor kako bi pokrenuo navedeni test i proverio kakvo je stanje monitora .

Druga korisna stvar (program) služi da kada se "mrtvi" pikseli pojave , da se pokuša "izlečenje" istih . Program za zove Undead Pixel , Program zaista zna da sredi "mrtve" piksele . Testirao sam ga na više monitora i uspevao sam da popravim "mrtve" piksele u nekoliko slučajeva . Tu spada i popravka 2 "mrtva" piksela na mom Neovo F-419 monitoru ...


Citat:
zoran845 kaže: Pregled poruke
Mrtvi pikseli su tamne (crne?) tačke, ne šljašte. Nikad to nisam video, pa (na sreću) ne mogu da ti kažem koliko smetaju. Opet, činjenica da se i takvi monitori (sa m.p.) prodaju i koriste govori da to nije smak sveta i da se da podneti.
"Mrtav" piksel ne mora biti Crne boje , može se pojaviti u bilo kojoj osnovnoj boji (crvena ; zelena ; žuta) plus su moguće i varijacije na temu da recimo piksel "treperi" i sl ....

Poslednja ispravka: Freško (2.11.2007 u 22:07)
Freško je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku Freško na korisnoj poruci:
BMWM5 (10.12.2010), NSadian (3.11.2007)
Stara 2.11.2007, 22:10   #10
B@NE
Starosedelac
 
Član od: 1.11.2005.
Lokacija: Velika Greda, Vojvodina
Poruke: 1.918
Zahvalnice: 156
Zahvaljeno 137 puta na 100 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku B@NE Slanje poruke preko Yahooa korisniku B@NE
Određen forumom Re: Kako testirati Monitor pri kupovini?

Samo jedna informacija da mrtvi pixeli nisu samo crne tacke, vec mogu da budu i sive, zelene i crvene, plave. A par komada 2-3 su skoro ne primetna, dok povecanje istih moze da iritira u toku rada.

@ Fresko

Simpatican onaj drugi programcic, ali mrtav pixel se najcesce uocava ili na cisto beloj ili crnoj pozadini. Korisna opcija je onaj slide cycle.
B@NE je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.11.2007, 22:43   #11
Aljosa
Veteran
 
Član od: 1.12.2005.
Lokacija: Beograd - Zemun
Poruke: 504
Zahvalnice: 116
Zahvaljeno 51 puta na 38 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku Aljosa
Određen forumom Re: Kako testirati Monitor pri kupovini?

Ma i ako proveris u radnji za mrtve pixele nije ti to 100% sigurno da se oni nece kasnije prikazati. Iz licnog iskustva to znam. Uzeo sam iz radnje provereni 223bw i kada sam dosao kuci i instalirao ga sve je lepo radilo 15 dana dok se nije pojavio jedan mrtvak zelene boje koji vrlo iritira.

Ps. Evo upravo pokusavam ovaj freskov predlog za mrtve pixele. Hehehehe :P
Aljosa je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.11.2007, 23:08   #12
PCmaster
Član
 
Član od: 4.5.2007.
Lokacija: Novi Pazar, Srbija
Poruke: 267
Zahvalnice: 365
Zahvaljeno 17 puta na 12 poruka
Određen forumom Re: Kako testirati Monitor pri kupovini?

e zbog ovoga su najprakticniji monitori sa katodnom cevi...Nema tu brige oko mrtvaka. mada ...ne mogu da se porede.
PCmaster je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.11.2007, 23:16   #13
nikola87
Deo inventara foruma
 
Član od: 12.11.2006.
Lokacija: BG, centar
Poruke: 10.474
Zahvalnice: 1.090
Zahvaljeno 2.020 puta na 1.629 poruka
Određen forumom Re: Kako testirati Monitor pri kupovini?

evo ja skinuo ovaj nokia program i nista ne razumem, sta treba da radim kada ga pokrenem. Video sam da imogu da biram razne testove ali kako da znam da je sve u redu?
nikola87 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.11.2007, 23:49   #14
Freško
CSC
 
Avatar korisnika Freško
 
Član od: 23.11.2005.
Lokacija: Niš
Poruke: 6.968
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 2.587 puta na 1.855 poruka
Post Re: Kako testirati Monitor pri kupovini?

Citat:
B@NE kaže: Pregled poruke
@ Fresko

Simpatican onaj drugi programcic, ali mrtav pixel se najcesce uocava ili na cisto beloj ili crnoj pozadini. Korisna opcija je onaj slide cycle.

Pa da slažem se nisam ja ni rekao suprotno , ja sam samo rekao da "mrtvi" pikseli ne moraju biti crne boje , a ne u kojoj se podlozi najlakše prepoznaju (primete) ....
Freško je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.11.2007, 23:51   #15
Butke
Član
 
Član od: 5.7.2006.
Lokacija: Loznica
Poruke: 155
Zahvalnice: 56
Zahvaljeno 25 puta na 10 poruka
Angry Re: Kako testirati Monitor pri kupovini?

Pazite ovo:
Imam prijateljicu koja radi u jednoj poznatoj prodavnici bele tehnike.Kupila je neku muzicku liniju, medjutim posle pola godine u radnju dodje mnoogo bolji model za par hiljada din.vise.
Ja bih na njenom mestu promenio posao da je ne gledam,ali je ona imala mnoogo bolje resenje:
Ladno stavi svoju KORISCENU liniju u izlog ,doplati razliku,uzme sebi noviju ,a neka naivcina ce da kupi njenu polovnu po ceni nove(satro "nema vise u magacinu,uz'i ovu sa izloga").To joj je predlozio kolega,a na njeno cudjenje je usledilo: "Ti si luda,pa to svi rade!!!"
Znaci - ne uzimati belu tehniku sa izloga, vec kada kupujes i proveravas mrtve pixele neka to bude monitor iz pred tobom otvorene kutije.
Butke je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.11.2007, 0:01   #16
Freško
CSC
 
Avatar korisnika Freško
 
Član od: 23.11.2005.
Lokacija: Niš
Poruke: 6.968
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 2.587 puta na 1.855 poruka
Exclamation Re: Kako testirati Monitor pri kupovini?

Citat:
Butke kaže: Pregled poruke
Pazite ovo:
Imam prijateljicu koja radi u jednoj poznatoj prodavnici bele tehnike.Kupila je neku muzicku liniju, medjutim posle pola godine u radnju dodje mnoogo bolji model za par hiljada din.vise.
Ja bih na njenom mestu promenio posao da je ne gledam,ali je ona imala mnoogo bolje resenje:
Ladno stavi svoju KORISCENU liniju u izlog ,doplati razliku,uzme sebi noviju ,a neka naivcina ce da kupi njenu polovnu po ceni nove(satro "nema vise u magacinu,uz'i ovu sa izloga").To joj je predlozio kolega,a na njeno cudjenje je usledilo: "Ti si luda,pa to svi rade!!!"
Znaci - ne uzimati belu tehniku sa izloga, vec kada kupujes i proveravas mrtve pixele neka to bude monitor iz pred tobom otvorene kutije.

Da i to se dešava (srbija prijatelji)... imao sam i ja takvih primera , nije to retka pojava u srbiji . Zato pri kupovini treba voditi računa šta se uzima i slažem se da je najbolje uzeti robu koja je pred vama odpakovana iz kutije . Ja sam recimo siguran da je moja 2900xt ako ništa drugo bila barem testirana jer je kutija bila otvorena (pocepana zaštitna markica) , neke stvari koje su trebale biti u foliji nisu .... nebi me čudilo da pre mene nije završila u redakciji nekog od naših IT časopisa na nekom od testova .... Elem da ne dužim nemojte da se ova tema sada pretvori u spam/offtopic u kojem će mo sada iznositi raznorazne primere i situacije koje su nam se dešavale prilikom kupovine tehničke robe (računara ; audio/video i bele tehnike i sl.) ....
Freško je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.11.2007, 1:15   #17
Shang Tsung
Veteran
 
Član od: 24.10.2005.
Lokacija: Mirijevo, Beograd
Poruke: 1.108
Zahvalnice: 9
Zahvaljeno 95 puta na 71 poruka
Određen forumom Re: Kako testirati Monitor pri kupovini?

Mogu samo reci da roba koja je izlozena (eksponat) nikako ne sme da kosta punu cenu, vec treba da bude jeftinija. Tako je na zapadu, a druga je stvar sto se kod nas roba uglavnom skida sa police, mece u kesu, i predaje kupcu... Obratite paznju na to.
Shang Tsung je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Kako menjati boju automobila u photoshopu? freeminder Grafički softver i radovi 16 31.10.2007 17:03
Kako instalirati program na Fedori? dacho Slobodni softver 2 4.10.2007 9:00
Kako da ukljucim mreznu kartu i lan??? wu-gambino Komunikacioni uređaji i umrežavanje 12 11.9.2007 23:19
Deljenje kablovskog interneta: Kako povezati TP-Link TL-WR541G i Thomson Cable Modem? gosn.prirodni Komunikacioni uređaji i umrežavanje 1 31.7.2007 10:41
kako da napravim sljedece (portal za vijesti): alx.iznogood Internet usluge 3 20.5.2007 4:13


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 16:59.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com