Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Ostale teme > „Ja, igrač!”
Uputstvo Članstvo Kalendar Današnje poruke Pretraži

„Ja, igrač!” Da li se slažete sa Kuzmom?

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 1.10.2012, 21:01   #1
oluja
Superb Moderator
 
Avatar korisnika oluja
 
Član od: 17.8.2005.
Lokacija: Vojvodina
Poruke: 4.869
Zahvalnice: 2.937
Zahvaljeno 3.863 puta na 1.166 poruka
Određen forumom 10/2012 "Shag a Gamer"

Ako imate neko svoje misljenje na temu aktuelne kolumne molimo vas da ga podelite sa ostalim forumasima u ovoj temi.

Kolumna je lični komentar istaknutog novinara nekog lista na neku pojavu. Za razliku od reportaža i ostalih tekstova koji bi trebalo da budu objektivni, kolumna podleže subjektivnosti autora, zato se grafički drugačije predstavlja od ostatka časopisa.

Svi komentari koji nisu konstruktivni i u sebi sadrže govor mržnje će biti obrisani bez obrazloženja.
Diskutujemo o kolumni i vasem misljenju o stavovima koje Kuzma iznosi u njima a ne psihoanalizom autora...
"Energetski vampiri" koji samo kritikuju a pri tom ne kazu nista konstruktivno, vide u svemu samo lose i bave se teorijama zavere bice brisani bez obrazlozenja.

Pročitajte pravila foruma.



Koristan link

Bonton o komunikaciji na Internetu

Da li ste ikada imali nezgodni kontakt sa jezičkim puritancem?
oluja je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.10.2012, 18:50   #2
namcor
Veteran
 
Član od: 14.3.2006.
Poruke: 608
Zahvalnice: 37
Zahvaljeno 398 puta na 201 poruka
Određen forumom Re: 10/2012 "Shag a Gamer"

Nisam vidovit, ali baš pre par dana sam se posle mnooogo vremena ozbiljnije zaigrao (Galaxy on Fire 2 HD - i o tome je u ovom broju pisano) - igrao sam od nekih 22h do 5 ujutro (toliko mi je trebalo da pređem "priču") i shvatio da igre zaista mogu da poremete "normalan" život, samo ako se malo opustimo. Kakav život može da ima neko ko tako radi svaki dan?
Ako imamo 8h obaveza na poslu ili školi (i još 1h u putu), ako spavamo 6-7 sati, ako 1h "izgubimo" na ishranu i ostale fiziološke potrebe, ostaje nam oko 8h za sve ostalo. Ako čovek ima kontrolu, pa od tih 8h potroši 2-3 na igre, a ostatak posveti porodici, prijateljima i "igricama" sa suprotnim (ili istim, ko voli) polom, to onda nije ništa strašno. Ali, igre umeju da "navuku" i dok si prešao "još samo ovaj nivo" proleti 5-6 sati. On-line varijante su još gore, jer tu postoji ta dodatna socijalna (zapravo antisocijalna) komponenta koja stvara iluziju nekakvog druženja.
Sve u svemu, sa igrama je najbolje kao sa alkoholom: ako ne umeš da se kontrolišeš i zadržiš na "jednoj čaši uz ručak", na duge staze je bolje da se olešiš par puta godišnje, nego da si pripit svaki dan.
namcor je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku namcor na korisnoj poruci:
Eddie (15.1.2013), oluja (2.10.2012)
Stara 3.10.2012, 14:26   #3
bazil
Novi član
 
Član od: 17.9.2012.
Poruke: 2
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: 10/2012 "Shag a Gamer"

Citat:
namcor kaže: Pregled poruke
Nisam vidovit, ali baš pre par dana sam se posle mnooogo vremena ozbiljnije zaigrao (Galaxy on Fire 2 HD - i o tome je u ovom broju pisano) - igrao sam od nekih 22h do 5 ujutro (toliko mi je trebalo da pređem "priču") i shvatio da igre zaista mogu da poremete "normalan" život, samo ako se malo opustimo. Kakav život može da ima neko ko tako radi svaki dan?
Ako imamo 8h obaveza na poslu ili školi (i još 1h u putu), ako spavamo 6-7 sati, ako 1h "izgubimo" na ishranu i ostale fiziološke potrebe, ostaje nam oko 8h za sve ostalo. Ako čovek ima kontrolu, pa od tih 8h potroši 2-3 na igre, a ostatak posveti porodici, prijateljima i "igricama" sa suprotnim (ili istim, ko voli) polom, to onda nije ništa strašno. Ali, igre umeju da "navuku" i dok si prešao "još samo ovaj nivo" proleti 5-6 sati. On-line varijante su još gore, jer tu postoji ta dodatna socijalna (zapravo antisocijalna) komponenta koja stvara iluziju nekakvog druženja.
Sve u svemu, sa igrama je najbolje kao sa alkoholom: ako ne umeš da se kontrolišeš i zadržiš na "jednoj čaši uz ručak", na duge staze je bolje da se olešiš par puta godišnje, nego da si pripit svaki dan.
i kakve veze ima ovaj tvoj komentar sa najnovijom qzminom kolumnom?

moj spin master radar mi kaže, da je kuzma izmislio ovog velšanina i zapravo opisao sebe pre nego što je skuhao gospodju
moguće i da je nevin ušao u brak
ali jedno je u pravu.
devojke znaju da budu tako okrutne, prema nama gikovima
bazil je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.10.2012, 22:27   #4
namcor
Veteran
 
Član od: 14.3.2006.
Poruke: 608
Zahvalnice: 37
Zahvaljeno 398 puta na 201 poruka
Određen forumom Re: 10/2012 "Shag a Gamer"

Hteo sam da kažem da se svako preterano igranje odražava na socijalni život (o zdravlju nećemo ovaj put) i da svaki mladi čovek koji ne ume da se kontroliše vrlo lako može doći u istu situaciju kao junak kolumne. Ja sam imao razne faze - nikada nisam u potpunosti isključio RL druženje, ali mi se par puta dešavalo da zbog igrica ne odem u školu, a jednom sam kao već odrasla konjina od 25-26 godina propustio sastanak sa jednom slatkom "barely legal" klinkom...

Nisam protiv kompjutera, interneta, igara, ali sa merom. Postoje stvari koje su vrednije i važnije od XP-a u nekom MMORPG - bolje je to ukapirati sa 15-16, nego sa 35-40 godina. Igra će (uglavnom) moći da se igra i sutra, a neke propuštene životne prilike možda se neće ponoviti.
namcor je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.10.2012, 1:27   #5
Auror
Starosedelac
 
Član od: 11.12.2005.
Poruke: 1.255
Zahvalnice: 487
Zahvaljeno 329 puta na 171 poruka
Cool Re: 10/2012 "Shag a Gamer"

Kuzmo, klisure Dovera su u Engleskoj. Ubice te Velsanin.
Auror je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.10.2012, 15:08   #6
M1L0SH
Veteran
 
Član od: 1.10.2009.
Lokacija: Zajecar
Poruke: 1.101
Zahvalnice: 144
Zahvaljeno 273 puta na 158 poruka
Određen forumom Re: 10/2012 "Shag a Gamer"

Glupost od teksta sex nema veze sa time koliko koristis kompjuter, igras igre ili sta vec. I stvarno mrzim razgovore na tu temu.
Opet nije me briga kakav je sexualni zivot nekog tamo i to je najniza vrsta tracarenja. Zar stvarno nemamo sta pametnije da radimo nego da citamo o tome "ko je koga" i da li je ...
Citat:
namcor kaže: Pregled poruke
Nisam vidovit, ali baš pre par dana sam se posle mnooogo vremena ozbiljnije zaigrao (Galaxy on Fire 2 HD - i o tome je u ovom broju pisano) - igrao sam od nekih 22h do 5 ujutro (toliko mi je trebalo da pređem "priču") i shvatio da igre zaista mogu da poremete "normalan" život, samo ako se malo opustimo. Kakav život može da ima neko ko tako radi svaki dan? ...
Zanimljiviji deo boldovan . Mozda ja ne zelim taj "normalan zivot" Stvarno bi radije 8 sati igrao igre nego blejao po popularnim kaficima, kladionicama itd. samo zato sto to svi u mojoj okolini rade. A zasto to rade ne znaju ni sami da bi ih ljudi videli, oni su face itd. Nije me apsolutno briga za drustveni status i ko sta misli o meni. Ja ne radim nesto samo zato sto to svi rade. Sto se sexa tice kad bude doslo samo po sebi dodje necu da jurim lepsu polovinu samo da bi se dokazao u drustvu i da je imam kao trofej i za pokazivanje ...
Treba prvo nesto meni da odgovara a ne ljudima u mom okruzenju.
M1L0SH je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.10.2012, 19:50   #7
namcor
Veteran
 
Član od: 14.3.2006.
Poruke: 608
Zahvalnice: 37
Zahvaljeno 398 puta na 201 poruka
Određen forumom Re: 10/2012 "Shag a Gamer"

Jbg, ja sam rekao "normalan život", a ne blejanje po kafićima i kladionicama i uklapanje u nekakve marginalne kulture. Imaš valjda porodicu i prijatelje kojima možeš posvetiti koji sat, a ne samo gledati u ekran.
Drugo, socijalne veštine se, kao i sve drugo u životu uče i vežbaju. Ako ih zapostaviš, atrofiraju.
Još jednom, nisam protiv igranja, nego protiv zastranjivanja, mada, mislim da svako ima slobodu da radi šta hoće, ali i treba da bude svestan posledica.
namcor je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.10.2012, 20:24   #8
Oskar_Vajld
Član
 
Član od: 28.7.2010.
Poruke: 138
Zahvalnice: 45
Zahvaljeno 106 puta na 38 poruka
Određen forumom Re: 10/2012 "Shag a Gamer"

Citat:
M1L0SH kaže: Pregled poruke
Opet nije me briga kakav je sexualni zivot nekog tamo i to je najniza vrsta tracarenja. Zar stvarno nemamo sta pametnije da radimo nego da citamo o tome "ko je koga" i da li je

Citat:
M1L0SH kaže: Pregled poruke
...Zanimljiviji deo boldovan . Mozda ja ne zelim taj "normalan zivot" Stvarno bi radije 8 sati igrao igre nego blejao po popularnim kaficima, kladionicama itd. samo zato sto to svi u mojoj okolini rade. A zasto to rade ne znaju ni sami da bi ih ljudi videli, oni su face itd. Nije me apsolutno briga za drustveni status i ko sta misli o meni. Ja ne radim nesto samo zato sto to svi rade. Sto se sexa tice kad bude doslo samo po sebi dodje necu da jurim lepsu polovinu samo da bi se dokazao u drustvu i da je imam kao trofej i za pokazivanje ...
Treba prvo nesto meni da odgovara a ne ljudima u mom okruzenju
Zašto bi čitali o tvom poimanju društvene skale? To je najniža vrsta tračarenja!

Zameri, ili još bolje nemoj... Sudeći po tvom postu, tekst je malčice pogodio žičicu.
Da citiram Kuzmanovića, koji je ovom kolumnom otklonio svaku sumnju o nevinosti svojoj, konkretno: "Prvo na redu je mračno pitanje mraka. Kada se ono reši, pašće i lanci kojima su vezane emocije, a onda će se sve misteriozno rešiti samo od sebe."

To sam morao da izdvojim. Što se ostatka tiče, svakako da igranje, kao i bilo šta drugo u čemu se preteruje, može poremetiti život. Kao i šanse za seksom. Logično. Osim ako to čemu posvećuješ osam sati dnevno nije pi*kopaćeništvo(povećava šanse za uspešan snošaj). Dakle, logično je kada ogroman deo vremena posvetiš nečemu, da ćeš u istome napredovati, samo je pitanje šta tebi najviše godi, leži, prija, a šta ti najviše donosi.

Poslednja ispravka: Oskar_Vajld (4.10.2012 u 20:32)
Oskar_Vajld je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.10.2012, 12:11   #9
M1L0SH
Veteran
 
Član od: 1.10.2009.
Lokacija: Zajecar
Poruke: 1.101
Zahvalnice: 144
Zahvaljeno 273 puta na 158 poruka
Određen forumom Re: 10/2012 "Shag a Gamer"

@Oskar_Vajld
Samo kazem smaraju me ove teme nije pogodio nikakav zivac, ne svidja mi se tekst. Kolumna mi izgleda kao tracenje vremena. Njegov (izmisljeni prijatelj Velsanin) nije kreso. Pa dobro sta se to koga tice. Njegov problem, svako nek to resava sam. Sta ima ko da deli savete preko IT casopisa kako se to radi. I sto kazes verovatno Qzmino licno iskustvo ali opet meni najmanje zanimljiv deo njegovog "geekovskog" zivota i uopste geek podkulture.
A sto se tice drustvene skale mislim da je nisko upustati se u price o necijem sexualnom zivotu, kao sto rekoh da li je, s'kim je itd. Ne zanima me ...
@namcor
Pa da trebalo je da preciziras sta je "normalan zivot" posto sam ja okruzen ovakvim marginalnim kulturama ...
Nego vidis kad nemas posla kao ja, prijatelji (druzim se ja sa njima, ali izbegavam te nuspojave kladionice itd.), porodica i sve ti stane u neznam nekoliko sati a sta sa ostatkom dana. Ovako nekako 8 sati sna ok i vise, 8 sati rada nema i osam sati slobodno vreme. To mu dodje 16 sati gluvarenja pa sta drugo da radim. Obaveze nikad nisu patile zbog igre (sem skole ali to je prirodno). Imam previse slobodnog vremena koje je po meni pametnije utrositi na igre nego na pa neznam na sta drugo. I tako nema mnogo izbora ...
M1L0SH je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.10.2012, 12:07   #10
Aibo
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Aibo
 
Član od: 30.6.2008.
Lokacija: Beograd
Poruke: 7.295
Zahvalnice: 993
Zahvaljeno 3.965 puta na 2.387 poruka
Određen forumom Re: 10/2012 "Shag a Gamer"

Ja ne vidim zašto bi nevini gamer bio išta zaštićeniji od bilo kojih drugih ljudi koje Kuzma pominje u kolumni, pa čak daleko bezobzirnije proziva. Da se poneo upiranjem prsta i podsmevanjem, rekao bih da je bezosećajna prostačina, ali nije. On je pričao o nekom dešavanju, fiktivnom ili ne, i reagovao na funny ali ljudski način. Imao je i boljih kolumna ali ne vidim ništa nisko i nepodobno u ovoj.

Nevezano za samu kolumnu, problem otuđenih i asocijalnih gejmera definitivno postoji. Stranice SK su, po mom mišljenju, sasvim ok mesto da se između ostalog piše i o tome. Ako može o uticaju kompjutera na avione, filmove, medicinu, hemijsku industriju... što ne bi moglo o uticaju kompjutera na društveni (mnogo puta već obrađivana tema) i posledično seksualni život čoveka. Kada je pristup zreo i akademski nema u tome ničeg niskog.

Citat:
M1LOSH kaže:
Zanimljiviji deo boldovan . Mozda ja ne zelim taj "normalan zivot" Stvarno bi radije 8 sati igrao igre nego blejao po popularnim kaficima, kladionicama itd. samo zato sto to svi u mojoj okolini rade. A zasto to rade ne znaju ni sami da bi ih ljudi videli, oni su face itd. Nije me apsolutno briga za drustveni status i ko sta misli o meni. Ja ne radim nesto samo zato sto to svi rade. Sto se sexa tice kad bude doslo samo po sebi dodje necu da jurim lepsu polovinu samo da bi se dokazao u drustvu i da je imam kao trofej i za pokazivanje ...
Treba prvo nesto meni da odgovara a ne ljudima u mom okruzenju.
Življenje u igri ili pozersko višenje po kafićima? Postavljaš banalizovani izbor između dve krajnosti. Činjenica je da između ta dva slučaja postoji ogroman prostor.

Mogu da volim igre do besvesti, i volim ih, ali nema poricanja da preterivanje negativno utiče na ostale aspekte života. Da li neko želi devojku, posao, bolje prijatelje... svejedno je. Zašto neko ima vezu za posao? Zato što je znao pravog čoveka, možda ga je nekad davno upoznao u parku, na planinarenju, u poseti prijateljima... Ista stvar je i za devojku. Čeka se prava, neka koja nije sponzoruša, ovo ili ono, a jeste to to i to... Da bi se makar i teoretski srela takva devojka, moraju se ne prvom mestu sretati ikakve devojke (drugarice rođaka, rođake drugova... opet je svejedno) i pritom je potrebno da se mogu povezati dve prosto proširene rečenice koje nisu u MMORPG slengu.

Prelaženje npr. Morrowind-a po 8. put je dobar način za odvajanje samog sebe od gore pomenutih potencijalnih prilika, ali i za otupljavanje socijalnih veština ako se takva prilika uopšte desi. Been there, done that (samo ne sa Morrowind-om ).

Poslednja ispravka: Aibo (6.10.2012 u 12:16)
Aibo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 8 korisnika se zahvaljuje korisniku Aibo na korisnoj poruci:
Asmodeus (11.10.2012), Eddie (15.1.2013), Game fever (8.10.2012), M.C. (6.10.2012), Oskar_Vajld (7.10.2012), Reborn (8.10.2012), voodoo_ (6.10.2012), White Ripper (25.10.2012)
Stara 25.10.2012, 23:12   #11
White Ripper
Deo inventara foruma
 
Član od: 21.5.2008.
Poruke: 4.916
Zahvalnice: 1.072
Zahvaljeno 1.096 puta na 715 poruka
Određen forumom Re: 10/2012 "Shag a Gamer"

Aibo -

Samo bih još dodao da ne moraju to da budu kafići, diskoteke i slično pa da se tamo gluvari. Ako je neko čovjek od ukusa može da ode na neku predstavu, izložbe slika, koncerte klasične muzike, poetske večeri, dodjela nagrada za književnost itd. I tu može da se upozna sa ostalim ljudima, procilkuliše, nađe neku ženu "od ukusa" ili bolje rečeno spram sebe, koja zazire od elektro muzike, break dance-a i ostalog što nudi masovna kultura.
Kolumna nije tračarenje, ne govori Kuzmanović o tome "ko je koga". On govori da ljudi nekad zapostavljaju bitne životne aspekte zbog igara, uključujući i seks. Sam Frojd je smatrao da je libido glavna pokretačka energija nego da ne načinjem tu temu. Ovđe ću da se zaustavim da ne pređe u tračarenje.
Jedino podržavam ljude koji su se posvetili nauci pa su zbog toga zabatalili sve ostalo. Takvim ljudima skidam kapu. Ali da neko zbog igara zapostavi aspolutno sve, meni je to apsolutno van pameti.
White Ripper je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.10.2012, 10:20   #12
NastyB
Banned
 
Član od: 20.8.2007.
Lokacija: South Park
Poruke: 2.627
Zahvalnice: 164
Zahvaljeno 902 puta na 538 poruka
Određen forumom Re: 10/2012 "Shag a Gamer"

NastyB je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku NastyB na korisnoj poruci:
Oskar_Vajld (27.10.2012)
Stara 27.10.2012, 17:37   #13
Oskar_Vajld
Član
 
Član od: 28.7.2010.
Poruke: 138
Zahvalnice: 45
Zahvaljeno 106 puta na 38 poruka
Određen forumom Re: 10/2012 "Shag a Gamer"

ekstra.
Cisto informativno, je l' jos nekome deluju ove "trolovske" glavudze nepotrebno na ovakvim zaj*bancijama?
Oskar_Vajld je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.10.2012, 6:24   #14
OWERKLOKER
Starosedelac
 
Član od: 9.1.2009.
Poruke: 2.557
Zahvalnice: 204
Zahvaljeno 333 puta na 310 poruka
Određen forumom

Meni su bas gotivne.

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2
OWERKLOKER je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi


Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Svet kompjutera 10/2012 Nenad Vasovic Sadržaj novog broja SK 86 20.10.2012 0:01


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 8:24.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com