Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Prenosni računari

Prenosni računari PDA, notebook, laptop i ostali prenosni računari, ne računajući tablete

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 11.10.2013, 22:59   #1
Jovana007
Novi član
 
Član od: 11.10.2013.
Poruke: 3
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Kak da mi baterija laptopa što duže živi?

Mora da sam deset foruma prelistala (pa i ovaj) i i dalje mi nije jasno. Kako sačuvati bateriju na laptopu?
Jedni kažu da je treba što manje upotrebljavati i da laptop treba da radi direktno povezan na struju, bez baterije.
Drugi kažu da je dobro koristiti laptop dok drži baterija, pa puniti, pa sve tako u krug.
Treći kažu da su novi laptopovi bezbedni, tj. da baterija kad se napuni ne prima dodatno struju i nema opasnosti od ''ubrzanog starenja''.
Šta mi vi kažete? Meni logična prva teorija, a opet, pregorela mi jednom matična ploča i kao jedan od mogućih razloga mi naveli što struja ide direktno u laptop, a ne preko baterije. Sad ne znam šta da radim.
Jovana007 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 11.10.2013, 23:42   #2
Jovana007
Novi član
 
Član od: 11.10.2013.
Poruke: 3
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Kak da mi baterija laptopa što duže živi?

Zapravo ono što hoću da pitam jeste da li se baterija stvarno ponaša kao UPS i štiti mi laptop ili ne?
Jovana007 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.10.2013, 0:07   #3
CoFigamer
Član
 
Član od: 21.6.2012.
Poruke: 307
Zahvalnice: 32
Zahvaljeno 11 puta na 11 poruka
Određen forumom Re: Kak da mi baterija laptopa što duže živi?

Pa gledaj, glavni neprijatelj baterije je toplota koju laptop pravi i broj punjenja tako baterija gubi kapacitet odnosno vek trajanja . Najbolje je da izvadis bateriju kada je laptop ukljucen preko kabla i odlozis na hladno mesto.

Edit: Normalno da kada je laptop povezan na el. mrezu sa baterijom, istovremeno se baterija dopunjuje i napaja laptop, a kada nema el. energije u el. mrezi tada se prebacuje bateriju.
CoFigamer je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.10.2013, 0:12   #4
Bryan Fury
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Bryan Fury
 
Član od: 2.12.2005.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 5.619
Zahvalnice: 49
Zahvaljeno 1.521 puta na 1.054 poruka
Određen forumom Re: Kak da mi baterija laptopa što duže živi?

Ja ne bih mnogo razbijao glavu oko toga; drži bateriju stalno u laptopu, kad si negde unutra uključi u struju, kad si napolju radiće na baterije.

Radila-ne radila, čuvala-ne čuvala baterija polako gubi kapacitet kako vreme prolazi, to što bi se nešto malo sačuvala mislim da nije vredno gubiti vreme Ja moj laptop držim uključen u struju skoro pune tri godine, a bateriju ne vadim nikad protivno svim "savetima"
Bryan Fury je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Bryan Fury na korisnoj poruci:
Hard2geT (3.4.2017)
Stara 12.10.2013, 10:13   #5
don Alberto
Član
 
Član od: 25.6.2013.
Poruke: 340
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 10 puta na 10 poruka
Određen forumom Re: Kak da mi baterija laptopa što duže živi?

Citat:
Bryan Fury kaže: Pregled poruke
Ja ne bih mnogo razbijao glavu oko toga; drži bateriju stalno u laptopu, kad si negde unutra uključi u struju, kad si napolju radiće na baterije.

Radila-ne radila, čuvala-ne čuvala baterija polako gubi kapacitet kako vreme prolazi, to što bi se nešto malo sačuvala mislim da nije vredno gubiti vreme Ja moj laptop držim uključen u struju skoro pune tri godine, a bateriju ne vadim nikad protivno svim "savetima"
baš tako,evo i moj drugar 4 godine drži lap top priključen na struju i kad ponekad ga uzme i ponese u kafić baterija mu izdrži 1 sat,a ja sam isto mislio kao i neki da logično zaključujući,izvadim bateriju ,jer će mi lap top 99% vremena biti priključen u struju,međutim predomislio sam se ,jer i kad je bio nov držao mi je oko 1 sat,tako da zbog nekih par minuta razlike držao ga ili ne sa baterijom ,nemam nameru da se zezam !
don Alberto je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.10.2013, 10:22   #6
JohnnyNT
Deo inventara foruma
 
Član od: 15.4.2006.
Lokacija: Srbija
Poruke: 4.037
Zahvalnice: 1.298
Zahvaljeno 1.396 puta na 948 poruka
Određen forumom Re: Kak da mi baterija laptopa što duže živi?

Da, kao što neko već reče, toplota je najveći neprijatelj baterije. Moj metod je da preko leta uglavnom vadim bateriju i računar radi preko punjača (na mreži), a bateriju vratim povremeno (na svakih par dana), pa je isprznim i dopunim. Inače, kada stoji, najbolje je da baterija bude na oko 80% kapaciteta (neko pametan sa foruma ovo pomenu, pa zato praktikujem).
JohnnyNT je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.10.2013, 10:30   #7
Jovana007
Novi član
 
Član od: 11.10.2013.
Poruke: 3
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Kak da mi baterija laptopa što duže živi?

Ali, to je sad pitanje, bezbednost matične ploče i ostalih džidžamidža u njemu. Dva majstora u servisu, svak vodi svoju politiku. Jedan kaže preko baterije bolje sve da ide jer to ispravi struju, kontroliše koliko ide na matičnu i sl. Drugi tvrdi da to uopšte nije tačno jer kad napuni bateriju, punjač je u potpunosti zaobilazi i ide direktno na laptop. Sad pojma nemam koga da slušam. Imam i ono postolje, ali to hladi laptop, ne radi ništa sa strujom.

Eh, http://www.youtube.com/watch?v=AdavA_2QA0c
Jovana007 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.10.2013, 10:44   #8
Bryan Fury
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Bryan Fury
 
Član od: 2.12.2005.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 5.619
Zahvalnice: 49
Zahvaljeno 1.521 puta na 1.054 poruka
Određen forumom Re: Kak da mi baterija laptopa što duže živi?

To je možda bio problem ranije kada je dobar laptop koštao 1500-2000€, a danas kada se većina u proseku kupuje za nekih 300-400, veća je verovatnoća da će se zameniti laptop pre nego što uopšte dođe vreme da se menja baterija
Bryan Fury je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.10.2013, 12:27   #9
darko31
Starosedelac
 
Član od: 27.11.2012.
Lokacija: Novi Bečej/Sad
Poruke: 1.569
Zahvalnice: 134
Zahvaljeno 406 puta na 371 poruka
Određen forumom Re: Kak da mi baterija laptopa što duže živi?

Kao što je Bryan više puta rekao, laptop treba da služi tebi a ne ti njemu. Baterija je potrošna roba i vremenom će otkazati, nemoj lupati glavu oko toga. Što se tiče pokretanja laptopa direktno preko punjača bez baterije, taj prvi majstor je donekle u pravu, tačno je da se sa baterije dobija "čistiji" napon, ali to ne igra skoro nikakvu ulogu zato što regulatori napona isporučuju dovoljno "čist" napon da sve radi bez problema. Po njegovoj logici, svi desktop kompjuteri bi trebalo da crknu zato što nemaju bateriju.

Samo loži, tražiš problem gde ga nema.

Poslednja ispravka: darko31 (12.10.2013 u 13:04)
darko31 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.10.2013, 3:46   #10
doctor
Deo inventara foruma
 
Član od: 14.3.2008.
Lokacija: EHCPCGG
Poruke: 12.110
Zahvalnice: 4.319
Zahvaljeno 3.295 puta na 2.274 poruka
Određen forumom Re: Kak da mi baterija laptopa što duže živi?

Koristi ga onako kako tebi odgovara. Nema potrebe vaditi bateriju.

Ono na šta bih ja bacio akcenat su power profili u Windowsu i detaljno podešavanje istih koje može imati značajan uticaj na performanse i zagrevanje laptopa u smislu da se jednostavnim podešavanjima može doći da potrebnih performansi uz manju potrošnju struje i manje zagrevanja.

Primer: prebaciš se na Power saver kada radiš na bateriji a ne treba ti mnogo snage (office, net, film, muzika), tu frekvenciju procesora zakucaš na minimum, podesiš hlađenje, podesiš još par sitnica i to dovodi do uštede struje (baterija traje duže) i manje zagrevanja što je dobro i po bateriju i po laptop i po okolinu. Kada ti treba više snage za zahtevnije stvari prebaciš na Balanced ili High performance. Dajem samo primer, ali ljudi često ne znaju da podese power profile i onda im "baterija drži sat do sat i po i greje se k'o lud" a laptop zakucan na High performance sve vreme od kako je kupljen.
doctor je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.4.2017, 20:08   #11
ladjar
Član
 
Član od: 9.8.2013.
Lokacija: n.sad
Poruke: 102
Zahvalnice: 1
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Određen forumom Re: Kak da mi baterija laptopa što duže živi?

Sta je sa BATERIJAMA koje su INTEGRISANE i ne mogu se VADITI?????
ladjar je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.4.2017, 21:31   #12
DeCoy
Intel Inside
 
Avatar korisnika DeCoy
 
Član od: 1.11.2005.
Lokacija: From the murky depths I come...
Poruke: 28.356
Zahvalnice: 1.625
Zahvaljeno 10.987 puta na 7.034 poruka
Određen forumom Re: Kak da mi baterija laptopa što duže živi?

Povremeno pusti da se istroši skroz do kraja i to ti je to. Meni je laptop uvek na punjaču, osim kad namerno praznim bateriju recimo 1-2 puta mesečno. Posle dve godine drži maltene kao i prvog dana. Isto je Acer sa integrisanom baterijom u pitanju.
DeCoy je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.4.2017, 9:13   #13
Laskaris
Deo inventara foruma
 
Član od: 28.5.2010.
Poruke: 4.223
Zahvalnice: 669
Zahvaljeno 1.199 puta na 930 poruka
Određen forumom Re: Kak da mi baterija laptopa što duže živi?

Najbitnije je ne dozvoliti zagrevanje baterije, to joj nikako ne prija. Neptrebno se zagreva ako se puni do kraja - sada kao mera za sprecavanje zagrevanja "prepunjivanjem" baterije u BIOS-u (i programima za kontrolu baterije) postoji mogucnost da se baterija puni do 80 odsto kapaciteta. Vrlo korisno ako se uredjaj uglavnom koristi prikljucen na elektricnu mrezu. Podesavanje se vrlo lako promeni na rezim punjenja do 100% kapaciteta.
Laskaris je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.4.2017, 11:55   #14
ladjar
Član
 
Član od: 9.8.2013.
Lokacija: n.sad
Poruke: 102
Zahvalnice: 1
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Određen forumom Re: Kak da mi baterija laptopa što duže živi?

Citat:
decoy kaže: Pregled poruke
povremeno pusti da se istroši skroz do kraja i to ti je to. Meni je laptop uvek na punjaču, osim kad namerno praznim bateriju recimo 1-2 puta mesečno. Posle dve godine drži maltene kao i prvog dana. Isto je acer sa integrisanom baterijom u pitanju.
hvala
ladjar je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.4.2017, 13:27   #15
Strider
Veteran
 
Član od: 21.5.2012.
Lokacija: Kurbelwelle
Poruke: 820
Zahvalnice: 41
Zahvaljeno 165 puta na 145 poruka
Određen forumom Re: Kak da mi baterija laptopa što duže živi?

Tako sto ces prihvatiti da svemu sto kupis ce u jednom momentu biti potrebno ulaganje, i prezalis 2-3 ili 4 hiljade koje ces za 2-3 godine mozda morati da das za novu bateriju.

Striktno gledano, baterija ima odredjen broj ciklusa punjenja i praznjenja. To znaci od prazne (0) do pune (100%) - potrosen je jedan ciklus punjenja. Ako punis od 50-100, to je pola ciklusa, iliti, mozes da napunis dva puta 50-100, baterija ce to doziveti kao jedno punjenje od 0-100. I to je to, ako nije puna i ima manje od 70 %, ubodi u struju.

Opet, ovo ne treba da ti bude nikakvo pravilo, baterije su razlicite, a laptop je tvoj, a ne obrnuto. On sluzi tebi, ne ti njemu. Koristi ga kako tebi treba, neka ti baterija bude puna sto cesce, i to je to.

Moj laptop je proveo barem 99% svog zivota na punjacu. Baterija je maltene uvek puna. To na nju ne treba da utice zato sto se dotok struje u bateriju prekine kad je puna. 2.5 godine kasnije, baterija drzi solidno, ne onako kako je drzala kad je bio nov, ali i dalje sasvim dobro.
Strider je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Tagovi
baterija, laptop, radni vek

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Baterije u prenosnim računarima (formiranje, vrste, upotreba) JovanK Prenosni računari 253 10.9.2022 20:56
Prey, odličan anti-theft software za pronalaženje ukradenog laptopa ili smartphone-a Gradimir Zaštita 12 13.9.2012 16:43
HP OmniBook 6000 baterija: WTF? doctor Kvarovi 11 7.5.2011 14:37
Problem sa servisiranjem laptopa Gorstak Prenosni računari 8 6.7.2010 23:50
Baterija matične ploče nighthawk Osnovne komponente 9 14.5.2009 21:45


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 22:24.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com