Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Opšte teme > Javne rasprave

Javne rasprave Učestvujte u javnim raspravama o stvarima koje su bitne za sve nas

Tema zaključana
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 23.2.2010, 18:17   #41
voodoo_
V.I.P. GNU/Linux
 
Avatar korisnika voodoo_
 
Član od: 1.11.2005.
Poruke: 11.166
Zahvalnice: 2.085
Zahvaljeno 4.923 puta na 2.859 poruka
Određen forumom Re: Треба ли Србији ћирилични интернет доме

Citat:
max888 kaže: Pregled poruke
Мишо,ми Срби јако лако заборављамо своју учитељицу живота и то нам се свети кроз векове.Пуцамо по шавовима при свакој већој или мањој кризи.
Posle tačke, zareza i druge interpunkcije ide razmak.

Citat:
federer kaže: Pregled poruke
А после 45те Срби су и даље имали могућност коришћења ћирилице али је то било непрактично јер су 6 држава биле скупа.
Daj ne lupetajte sa tom četrespetom, 'leba vam. Pogledaj BILO KOJI film snimljen pre devedesetih, gotovo sve table, natpisi, časopisi, knjige i dokumenti u Srbiji ispisani su ćirilicom. "Latinizacija" je počela u bliskoj prošlosti, do tada je u Srbiji ćirilica bila dominantna i, takoreći, "mainstream". Za korišćenje latinice koje je prevagnulo, više je kriv engleski jezik nego Hrvati na koje aludirate. I nepismeni inženjeri (među koje i ja spadam i iz tog ugla me je sramota) koji su se ponosili svojom nepismenošću, u fazonu "pročitao sam jednu i po knjigu u životu al zato znam da rešim integral kakav hoćeš MATORIIIIII", i pisali kako su stigli.
voodoo_ je offline  
Sledećih 4 korisnika se zahvaljuje korisniku voodoo_ na korisnoj poruci:
--ComputerBoy-- (23.2.2010), jozvan_Kg (23.2.2010), Kisr (23.2.2010), Pandemonium (23.2.2010)
Stara 23.2.2010, 18:28   #42
Djordje Turjacanin
Deo inventara foruma
 
Član od: 15.6.2008.
Lokacija: Prnjavor, RS
Poruke: 3.872
Zahvalnice: 491
Zahvaljeno 1.031 puta na 664 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Djordje Turjacanin Slanje poruke preko Skypea korisniku Djordje Turjacanin
Određen forumom Re: Треба ли Србији ћирилични интернет доме

Mislim da bi bilo ok kad bi bilo duvojnih domena, jedan na latinici a jedan na ćirilici.
Djordje Turjacanin je offline  
Stara 23.2.2010, 18:31   #43
Miki1987
Veteran
 
Član od: 19.11.2005.
Poruke: 992
Zahvalnice: 584
Zahvaljeno 296 puta na 148 poruka
Određen forumom Re: Треба ли Србији ћирилични интернет доме

Citat:
pedjastudio84 kaže: Pregled poruke
Ja mislim da definitivno nije potrebno. 99% ljudi (tu sam i ja) ne koristi č,ć,ž,š,đ, a kamoli ч,ћ,ж,ш,ђ.
Не знам по којим форумима се крећеш, па имаш тај податак о 99% људи који су неписмени. По мени је онај који у поруци (e-mail, forum) не користи ћирилицу или латиницу једноставно неписмен.

Пре неких годину дана сам на основу те "ћелаве латинице" препознао класичну превару. Куцали на врата неки ликови, као наводно уводе кабловску ТВ. И све лепо испричају и наравно треба да се плати унапред нека мања сума и оставе они неки ценовник са описом. Кад оно нигде ч, ћ, џ, ш, итд. Видим ја да је све то неозбиљно и кажем ја родитељима да сачекају да виде да ли ће да уведу другима, после ћемо лако и ми да се прикључимо. Неки из комшилука су платили, а кабловске наравно нема ни после скоро две године

Дакле, одавно је постало глупо да се пословне понуде, преписке, итд преко компјутера пишу без наших слова.

Што се тиче домена, ја сам апсолутно за то да се пребаце на ћирилицу, али нека неписменима остане и она "гола латиница" да би могли да укуцају сајт. Дакле нисам за искључивост по било ком питању.
Видим да је овде многима проблем да стисну алт+шифт како би пребацили на наш језик и због тога су против пребацивања, па има и нас којима је исто тако тешко да стално пребацујемо на енглески како бисмо уписали име сајта.
Да ли постоји могућност да се убаци нека скрипта која би њњњ.ск.рс пребацила на www.sk.rs

И због чега људи одвајају писање на интернету и писање на послу, факсу или школи ? Да ли за наш језик важе свуда иста правила, или се граматика, писмо, или нешто друго мења у зависности од тога да ли се пише руком, на куцаћој машини или компјутеру ?
Miki1987 je offline  
Stara 23.2.2010, 18:33   #44
federer
Veteran
 
Član od: 15.9.2008.
Lokacija: Rudo, Bosna i Ercegovina
Poruke: 825
Zahvalnice: 447
Zahvaljeno 51 puta na 42 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku federer Slanje poruke preko Skypea korisniku federer
Određen forumom Re: Треба ли Србији ћирилични интернет доме

Citat:
djordje turjacanin kaže: Pregled poruke
mislim da bi bilo ok kad bi bilo duvojnih domena, jedan na latinici a jedan na ćirilici.
Ал је сваки трећи грађанин Србије СИРОМА. Ко ће плаћат оба.. А шта фали да ми лијепо пишемо АНДЕРГРАУНД,МАЈКРОСОФТ,БИОШОК ..Хрвати су познати по томе што никад не транскрибују ријећи и не преводе имена нечега ,рецимо филмова. Ал ајд.
federer je offline  
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku federer na korisnoj poruci:
SFRJ-Forever [CG] (23.2.2010)
Stara 23.2.2010, 18:40   #45
Game fever
Starosedelac
 
Član od: 3.4.2007.
Lokacija: London
Poruke: 1.330
Zahvalnice: 2.477
Zahvaljeno 283 puta na 198 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Game fever
Određen forumom Re: Треба ли Србији ћирилични интернет доме

Citat:
Miki1987 kaže: Pregled poruke

И због чега људи одвајају писање на интернету и писање на послу, факсу или школи ? Да ли за наш језик важе свуда иста правила, или се граматика, писмо, или нешто друго мења у зависности од тога да ли се пише руком, на куцаћој машини или компјутеру ?
Pa naravno da se menja, naravno kad pisem rukom na faksu ne pisem celavu latinicu, ili kad sam pisao sastave iz srpskog. Ali kad sednem za racunar i otvorim program koji gleda u svet ne mogu da pisem kako ja hocu. Postoje neka pravila i neki standardi koji se moraju postovati. Jedno od pitanja za prijemni na faks je bilo: "da li je sledeca e-mail adresa ispravna željkoželjkovic@primer.com" odgovor: neispravna je. Slicno pitanje je bilo i za link ka web prezantaciji.
Game fever je offline  
Stara 23.2.2010, 18:43   #46
voodoo_
V.I.P. GNU/Linux
 
Avatar korisnika voodoo_
 
Član od: 1.11.2005.
Poruke: 11.166
Zahvalnice: 2.085
Zahvaljeno 4.923 puta na 2.859 poruka
Određen forumom Re: Треба ли Србији ћирилични интернет доме

Citat:
Miki1987 kaže: Pregled poruke
Што се тиче домена, ја сам апсолутно за то да се пребаце на ћирилицу, али нека неписменима остане и она "гола латиница" да би могли да укуцају сајт. Дакле нисам за искључивост по било ком питању.
Видим да је овде многима проблем да стисну алт+шифт како би пребацили на наш језик и због тога су против пребацивања, па има и нас којима је исто тако тешко да стално пребацујемо на енглески како бисмо уписали име сајта.
Да ли постоји могућност да се убаци нека скрипта која би њњњ.ск.рс пребацила на www.sk.rs
A zamisli da izađeš na internet sa javnog ili tuđeg kompjutera kome bi pristupio preko guest naloga, ili na drugi način limitiranog naloga u kome NE MOŽEŠ da čačkaš regionalna podešavanja i dodaješ nove tastature? I to se može zaobići preko charmapa, ali koliko ljudi zna za to?
Užasni ste, sve posmatrate iz svoje i isključivo svoje perspektive...
voodoo_ je offline  
Sledećih 4 korisnika se zahvaljuje korisniku voodoo_ na korisnoj poruci:
--ComputerBoy-- (23.2.2010), Game fever (23.2.2010), jozvan_Kg (23.2.2010), Thunderman (6.3.2010)
Stara 23.2.2010, 18:48   #47
DragonSlayer
Starosedelac
 
Član od: 30.4.2006.
Poruke: 1.241
Zahvalnice: 613
Zahvaljeno 264 puta na 174 poruka
Određen forumom Re: Треба ли Србији ћирилични интернет доме

Vrlo zeznuto pitanje ....

Nesumnjivo da treba ....

I lepo mi je kada odem na sajt neke vladine agencije, i kada vidim sve ćirilici ...

Ali baš što kaže Voja, da ne bude "ju, vidi kako lepo i interesantno, " ... I posle tri dana, " a ima li i latiničnu verziju?"

Ja posećuje 4 domaća foruma redovno, ostalo sve strani na engleskom ....

ne znam kako bih kucao na tim domaćim ....
DragonSlayer je offline  
Stara 23.2.2010, 18:51   #48
Bokile
Banned
 
Član od: 2.12.2005.
Lokacija: ███
Poruke: 4.808
Zahvalnice: 2.495
Zahvaljeno 2.069 puta na 1.046 poruka
Određen forumom Re: Треба ли Србији ћирилични интернет доме

Vidim ja da ce ovo da predje u opstu pljuvacinu i da nista necemo uraditi...

Ni oko rodjenog jezika ne mozemo da se slozimo...
Bokile je offline  
Stara 23.2.2010, 18:54   #49
SFRJ-Forever [CG]
Veteran
 
Član od: 25.12.2005.
Lokacija: Republika SFRJ, Beograd, Bar
Poruke: 1.184
Zahvalnice: 295
Zahvaljeno 95 puta na 55 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku SFRJ-Forever [CG]
Određen forumom Re: Треба ли Србији ћирилични интернет доме

Nikada ne koristim cirilicu niti cu je koristiti, a mislim da sam potpuno zaboravio da pisem sa njom.
Prebacivanje SK-a na cirilicni domen je potpuno nepotreban jer ovako odlicno funkcionise. Ako dobro radi ne mijenjaj ga.


Kao sto neko rece, ovo ce samo povecati nacionalizam, "Srpski internet", "Srpski domeni iznad svega", itd.


Danas je popularno da se cirilica stiti, odlicno, ali vecina ljudi koristi latinicu jer je jednostavnija, a i vecinu nas mrzi da kucamo čćžđš i slicno.
SFRJ-Forever [CG] je offline  
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku SFRJ-Forever [CG] na korisnoj poruci:
Kisr (23.2.2010)
Stara 23.2.2010, 18:54   #50
voodoo_
V.I.P. GNU/Linux
 
Avatar korisnika voodoo_
 
Član od: 1.11.2005.
Poruke: 11.166
Zahvalnice: 2.085
Zahvaljeno 4.923 puta na 2.859 poruka
Određen forumom Re: Треба ли Србији ћирилични интернет доме

Citat:
Bokile2000 kaže: Pregled poruke
Ni oko rodjenog jezika ne mozemo da se slozimo...
Možemo, ali se redovno pojave zeloti koji ne znaju drugačije da pričaju osim pretenciozno i propovedački. Spustite se na zemlju bre.
voodoo_ je offline  
Stara 23.2.2010, 18:58   #51
Bokile
Banned
 
Član od: 2.12.2005.
Lokacija: ███
Poruke: 4.808
Zahvalnice: 2.495
Zahvaljeno 2.069 puta na 1.046 poruka
Određen forumom Re: Треба ли Србији ћирилични интернет доме

Pa ja pokusavam da sagledam OPSTE dobro,a ovde polovina svodi recenice na ja pa ja,nikako da cujem zasto je to ZA NAS dobro...
Bokile je offline  
Stara 23.2.2010, 19:04   #52
Miki1987
Veteran
 
Član od: 19.11.2005.
Poruke: 992
Zahvalnice: 584
Zahvaljeno 296 puta na 148 poruka
Određen forumom Re: Треба ли Србији ћирилични интернет доме

Citat:
--ComputerBoy-- kaže: Pregled poruke
Ja sam veliki protivnik ovoga, a evo i zasto...

1) Poseljacice se Internet... Drage Србенде ce sad misliti da je Internet njihovo vlasnistvo, sto vodi do prosirivanja ionako vec nabujalog nacionalizma.
2) Neprakticno je... A zasto? Zbog kucanja adresa, jer treba cas da menjas na srpsku, cas na englesku tastaturu...
3) Dalje, kako ce neki stranac onda da kuca nasu net adresu? Da nije to malo glupo.

Cirilicni domen? Moze, ali juce.
1)

2) Мени је ово не практично.

3) Боли ме к.... за странца


@voodoo_

Сада је постало непопуларно да у рођеној земљи "проповедаш" рођени језик

Сада и ми хоћемо да будемо већи католици од Папе. Цео свет уводи домене на свом језику. WTF?!? Па нећемо ваљда и ми То ће довести до бујања национализма
Miki1987 je offline  
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Miki1987 na korisnoj poruci:
Jim Bravura (24.2.2010)
Stara 23.2.2010, 19:07   #53
Hephaestus
Veteran
 
Član od: 29.12.2008.
Poruke: 886
Zahvalnice: 261
Zahvaljeno 380 puta na 218 poruka
Određen forumom Re: Треба ли Србији ћирилични интернет доме

Treba cuvati cirilicu gde god je to moguce, ali internet je nesto drugo, na internetu nema drzavnih granica, i svi bi trebalo da su jednaki, kao sto i jesu, ali to mnogi ne vide. Ostavimo nacionalizam po strani i posmatrajmo to realno, da li zaista imamo realne koristi od cirilicnog internet domena.
Hephaestus je offline  
Sledećih 4 korisnika se zahvaljuje korisniku Hephaestus na korisnoj poruci:
--ComputerBoy-- (23.2.2010), Cofi (23.2.2010), Kisr (23.2.2010), Thunderman (6.3.2010)
Stara 23.2.2010, 19:08   #54
voodoo_
V.I.P. GNU/Linux
 
Avatar korisnika voodoo_
 
Član od: 1.11.2005.
Poruke: 11.166
Zahvalnice: 2.085
Zahvaljeno 4.923 puta na 2.859 poruka
Određen forumom Re: Треба ли Србији ћирилични интернет доме

Citat:
Miki1987 kaže: Pregled poruke
Сада и ми хоћемо да будемо већи католици од Папе. Цео свет уводи домене на свом језику. WTF?!? Па нећемо ваљда и ми То ће довести до бујања национализма
Nisam protiv uvođenja domena na bilo kom jeziku, ali nipodaštavati ljude koji ističu da bi forsiranje ćiriličnih domena i gde treba i gde ne treba moglo biti problem kada je frka pristupiti odnekle a to nije tvoj kućevni komp, zato što ti misliš da ih "mrzi da pritisnu alt+shift", je neverovatno glupo.
voodoo_ je offline  
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku voodoo_ na korisnoj poruci:
--ComputerBoy-- (23.2.2010)
Stara 23.2.2010, 19:09   #55
Miki1987
Veteran
 
Član od: 19.11.2005.
Poruke: 992
Zahvalnice: 584
Zahvaljeno 296 puta na 148 poruka
Određen forumom Re: Треба ли Србији ћирилични интернет доме

Citat:
--ComputerBoy-- kaže: Pregled poruke
Sta je sledece? Tastatura da se pravi na cirilici. Da je kompanija ''Vuk Karadzic'' proizvodi. Yeah, right...
Ekstra glupa i debilozna ideja in my opinion.
Ja kad nemam net, idem u Internet Cafe i na forum... I kako ja onda da udjem odatle?
Aman, budite ljudi iako ste Srbi!

@Miki1987 Pa ako si ti sebican, ne mora sk da bude takav. Cirilici nije mesto u IT! Verujte mi, znam o cemu pricam!
Ajde jos pocnite da stampate sk na cirilici...

Nije da ja ne volim cirilicu... Nego me uzasno iritira taj nacionalizam koji se krije iza cirilice. Toga se gnusam!
Ај се договоримо, ти почнеш да пишеш на нашем језику (било које писмо), а ја пређем на латиницу.

Свет Компјутера је за разлику од тебе писмен, пише званичним писмом. Не мора то да буде ћирилица него ви параноишете да неко хоће да вам наметне нешто. Хоће да вам наметне ПИСМЕНОСТ.
Miki1987 je offline  
Stara 23.2.2010, 19:10   #56
Lich_king2
Veteran
 
Član od: 29.6.2008.
Lokacija: Novi Beograd
Poruke: 1.188
Zahvalnice: 722
Zahvaljeno 213 puta na 149 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Lich_king2
Određen forumom Re: Треба ли Србији ћирилични интернет доме

Ne. Zasto? Zato sto bi smo zatvorili potencijalna vrata sveta ka nama i sve bi vise poprimilo oblik zatvorene kulture. Da li se neko seca stranca koji je pitao na SK forumu na Engleskom kako da kupi .rs domen? E sad tesko da bi se on uopste potrudio da stigne do foruma da je domen na cirilici. Cirilica moze da se koristi svugde, samo ne na internetu. If it ain't broken don't fix it. Cirilica da u svrhe promocije,reklame,natpise itd, za internet ne.
Lich_king2 je offline  
Sledećih 3 korisnika se zahvaljuje korisniku Lich_king2 na korisnoj poruci:
--ComputerBoy-- (26.2.2010), Game fever (23.2.2010), Kisr (23.2.2010)
Stara 23.2.2010, 19:15   #57
3LANCER
Starosedelac
 
Član od: 9.11.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 2.286
Zahvalnice: 1.000
Zahvaljeno 401 puta na 248 poruka
Određen forumom Re: Треба ли Србији ћирилични интернет доме

Ne treba nam. Iskreno, vecini ljudi ne trebaju ni š đ č ć na tastaturi jer se vecina navikla da ih ne kuca (a i gnjavaza je svaki cas prebacivati jezik na languager bar-u). A i Voja rece na prvoj strani "igrala se deca" - i upravo mi lici na tu situaciju.

Ne znam kako ce to uticati na pozicioniranje sajta jer ce (verovatno) biti manje sanse da neko naleti na cirilicni domen pretragom na latinici. Google Translate sasvim lepo prevodi sajtove, ali da li ce postojati nesto sto ce moci i domene da konvertuje?
3LANCER je offline  
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku 3LANCER na korisnoj poruci:
--ComputerBoy-- (23.2.2010)
Stara 23.2.2010, 19:20   #58
Miki1987
Veteran
 
Član od: 19.11.2005.
Poruke: 992
Zahvalnice: 584
Zahvaljeno 296 puta na 148 poruka
Određen forumom Re: Треба ли Србији ћирилични интернет доме

Citat:
--computerboy-- kaže: Pregled poruke
Муахахаха, ја неписмен? Хах, не падам на провокације, нарочито не такве врсте, само не користим никакву српско писмо јер сам навикао на енглеском, нарочито због положаја слова з.

Да нам sk наметне писменост? Значи ја сам неписмен јер у комуникацији не користим наше писмо? Да нисам можда и страни плаћеник, домаћи издајник? Give me a break!
Дај ми онда неку другу дефиницију неписмености. Неко користи писмо које не постоји у писаној комуникацији или га не користи правилно. Тако ја схватам неписменост.
Ниси ме схватио оно за СК. Рекао сам да је он добар какав је сад и да нико не форсира прелазак на ћирилицу, већ да је он аргумент против тебе а не за тебе. Борите се са ветрењачама.

Пс. Домаће писмо је и латиница, за оне који нису упућени. Или се праве да нису, да би могли да се боре против "злих националиста који желе да им наметну ћирилицу".

Poslednja ispravka: Miki1987 (23.2.2010 u 19:24) Razlog: змајеви :)
Miki1987 je offline  
Stara 23.2.2010, 19:35   #59
Hephaestus
Veteran
 
Član od: 29.12.2008.
Poruke: 886
Zahvalnice: 261
Zahvaljeno 380 puta na 218 poruka
Određen forumom Re: Треба ли Србији ћирилични интернет доме

Da kazem jos nesto, vecina ljudi sto se hvali da pise cirilicom i samo cirilicom, na svakom mestu, zapravo ne zna da pise cirilicu, posto vecina kada pise stampanim slovima, pisu samo umanjena velika slova, o pisanim slovima i da ne govorim, ljudi od pedeset godina ne znaju da napisu pisano dz. (ovde mislim na rucno pisanje) Ja kada pisem, iako pisem gadno, pisem pravilno, kako treba svako slovo.

Poslednja ispravka: Hephaestus (23.2.2010 u 19:44) Razlog: zbog nezna
Hephaestus je offline  
Stara 23.2.2010, 19:37   #60
todos
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.12.2005.
Lokacija: Parmenac Čačak
Poruke: 7.716
Zahvalnice: 4.561
Zahvaljeno 2.635 puta na 1.578 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku todos
Određen forumom Re: Треба ли Србији ћирилични интернет доме

Nismo mi Rusi, sitni smo mi da to bude sve ćirilica. To bi bila skupa promena od hardvera pa preko softvera. Da li ova naša država stvarno voli nešto da čačka, samo da bi imala neki profit. Od platana pa nadalje... Zbog drugih naroda kojih ima mnogo, i ne žele da pišu ćirilicom a i zbog nas samih Srba, kojih ima isto tako mnogo a ne znaju ćirilicu. U principu podržavam, ali u praksi mislim da je to nemoguća misija, i nepotrebno cimanje.
todos je offline  
Tema zaključana

Bookmarks sajtovi

Tagovi
јавна расправа, ћирилични домен, cirilicni domen, domen, javna rasprava, srbija, ćirilični domen

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Конфигурација- да ли се уклапа? :) Nikola_Kg ŠDK - Osnovne komponente 15 31.12.2009 19:51
Ваља ли овај монитор? ЗМАЈ ŠDK - Grafika 9 12.11.2009 19:50
Да ли користите TXT speech? The Flying Dutchman Brbljaonica 11 17.8.2008 16:02
Да ли постоји... Ghost Brbljaonica 1 9.7.2008 18:51
Да ли то и Firefox одступа од досадашњег начина и dbaja Web dizajn 5 17.2.2008 14:17


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 9:15.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com