Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Play > O igrama uopšte
Uputstvo Članstvo Kalendar Današnje poruke Pretraži

O igrama uopšte Uopšteno, dakle sve ono što se ne tiče samo konkretnog igranja i konkretne igre (poređenje raznih igara, o žanrovima, o sociološkom i drugim uticajima igara itd.)

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 13.3.2010, 10:47   #1
YoZla
Član
 
Član od: 8.11.2008.
Lokacija: Black Mesa Research Facility
Poruke: 53
Zahvalnice: 1
Zahvaljeno 4 puta na 4 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku YoZla
Određen forumom Hardverska zahtevnost ista već 2 godine

niste li primetili da vec dve tri godine hardverska zahtevnost stagnira... Masina s kojom igrate crysis, dobra je i za Bioshock 2, i za Prototype i za sve ostale novije naslove...da li je ovo neki maksimum koji se moze izvuci iz grafike, ili nas ocekuje jos nesto... jedino ako ne pocnu da forsiraju 3d okruzenje i to... ovako je super sto se mene tice
YoZla je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.3.2010, 10:59   #2
Equilibrium
Veteran
 
Član od: 2.11.2008.
Lokacija: Tamo
Poruke: 1.079
Zahvalnice: 499
Zahvaljeno 1.348 puta na 495 poruka
Određen forumom Re: Hardverska Zahtevnost ista vec 2 godine

Ne nismo primetili zato sto nije tacno, Crysis je bio nesto sto je moglo da pruzi sve svoje mogucnosti na kompu koji tad nije ni postojao, dok je Bioshock 2 veoma lepa igra koja nema takve pretenzije, a takodje je i drugacije okruzenje i ima jos milion drugih stvari. Tako da cu morati da ti kazem da nikako nisi u pravu i grafika ne stagnira i kad izadje sledeca igra koja ima Cry u imenu postace ti savrseno ocigledno.

Pogledaj samo koliko se generacija graficih promenilo za 2 godine, sta mislis da kompanije to prave i ljudi kupuju za dzabe?
Equilibrium je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.3.2010, 11:17   #3
YoZla
Član
 
Član od: 8.11.2008.
Lokacija: Black Mesa Research Facility
Poruke: 53
Zahvalnice: 1
Zahvaljeno 4 puta na 4 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku YoZla
Određen forumom Re: Hardverska Zahtevnost ista vec 2 godine

Pa dobro, ali ako recimo pogledamo period od 2001 do 2004, hardverska zahtevnost se povecala duplo pa i vise... samo primecujem da se ta razlika rapidno smanjuje vremenom... pa bi tako mozda za nekih desetak godina nastao haos od strane tih proizvodjaca jer jednostavno ne bi imali mesta za (toliki) napredak... that's all
YoZla je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.3.2010, 12:08   #4
player1
V.I.P. Test Play
 
Član od: 5.4.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 14.772
Zahvalnice: 5.415
Zahvaljeno 4.101 puta na 2.675 poruka
Određen forumom Re: Hardverska Zahtevnost ista vec 2 godine

Kako se konzole priblizavaju starosti, tako se manje forsira grafika u multiplatform naslovima.

Al daleko od toga da grafika stagnira. Samo "postprocesing" efekti su napredovali i to kako. Isto zbog konsola (najmanje zahtevan nacin da ucinis scenu lepsom, uz sto manji "poligon count").

.

Mada ja nesto mislim da ce teselacija napraviti bum. Na taj nacin mozes da napravis manje zahtevan model, koji ce pristojno da radi na slabijoj masini, a koji moze lako biti ulespan teselacijom na jacoj masini.

Poslednja ispravka: player1 (13.3.2010 u 14:36)
player1 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.3.2010, 12:53   #5
Nash Knight
Banned
 
Član od: 23.10.2005.
Lokacija: Nish
Poruke: 2.503
Zahvalnice: 1.059
Zahvaljeno 821 puta na 447 poruka
Određen forumom Re: Hardverska Zahtevnost ista vec 2 godine

Slazem se sa ZlaYom, i ja sam primetio da je povecanje hardverske zahtevnosti dosta opalo u zadnjih nekoliko godina, ali mislim da to nije zbog toga sto igre tehnicki stagniraju nego da je odgovor vise komercijalne prirode. Sada se izdavachi vishe trude da sto bolje optimizuju igre iz prostog razloga sto ce tako igre raditi na vecem procentu kompjutera i tako ce se vise prodavati. Neke igre (kahmkahmgothic3ham) su skroz prsle u prodaji bas zbog loshe optimizacije, dok su se neke (mainly MMO igre) prodavale kao lude zato sto su mogle da rade na svim konfiguracijama, cak i integrusha/biznis/kucnim modelima koji nisu predvidjeni za gejming.
Mislim da ce taj trend dobre optimizacije tek sad poceti da se shiri. Sto se tiche poboljshanja u tehnickim karakteristikama mislim da ce nastaviti da se povecavaju istim tempom, ali me to uopste ne interesuje jer je grafika sasvim dovoljno uznapredovala za moj ukus, i dalje poboljsanje bi dovelo do fotorealisticnosti sto mi se bas i ne svdija, bolje bi bilo da poboljshavaju gameplay i zabavnost naslova, da uvode nove ideje i sl.
Nash Knight je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.3.2010, 13:12   #6
Porsche
Starosedelac
 
Član od: 8.12.2007.
Lokacija: Loznica
Poruke: 2.808
Zahvalnice: 616
Zahvaljeno 690 puta na 524 poruka
Određen forumom Re: Hardverska Zahtevnost ista vec 2 godine

Po meni je Crysis kad je izašao napravio bum i veliki skok u grafici za razliku od ostalih koji polako dižu kvalitet grafike. Uzmita na primer serijal COD kako postepeno po malo dižu kvalitet grafike tako da su svima dostupni za igranje. Sve to po malo napreduje kako bi i bilo normalno za razliku od Crysis-a.
Porsche je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.3.2010, 13:50   #7
Barni
Veteran
 
Član od: 12.4.2007.
Poruke: 619
Zahvalnice: 44
Zahvaljeno 103 puta na 86 poruka
Određen forumom Re: Hardverska Zahtevnost ista vec 2 godine

ja mora da sam ćorav kada ne vidim neku veliku razliku između cod4 i cod6, a prošle su 2 god između tih naslova, sa druge strane razlika u grafici između cod1 i cod2 je barem meni bila jasno vidljiva na prvi pogled
- grafika stagnira ili ima znatno manje pomake u poslednje 3 god. nego u periodu koji je prethodio nesrećnom crysis-u
- to je svuda vidljivo čak i u fifi ili pes-u koji nisu značajno podigli zahtevnost ili ubacili nove efekte još od 2006 čini mi se, poneka kozmetička promena i to je to uz obećanja nex gen grafike sledeće godine
- kada je bilo moguće sa grafičkom iz nižeg srednjeg segmenta starom 3 god (7600gs) igrati pes na max?
- napretka nema niti će ga biti do pojave nove generacije konzola, recimo tek za dan zahvalnosti 2012 god. ali tada ćemo imati i nov os i dx12 grafe
Barni je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.3.2010, 14:30   #8
Pandemonium
Veteran
 
Član od: 10.4.2008.
Lokacija: SSV Belgrade
Poruke: 987
Zahvalnice: 366
Zahvaljeno 379 puta na 203 poruka
Određen forumom Re: Hardverska Zahtevnost ista vec 2 godine

Kao što gore neko reče, "ne bi' ja tu ništa dir'o" što se grafike tiče. Neka gospoda developeri porade na gameplayu, a ne da im većina igara u poslednjih nekoliko godina budu kao paradajzi koji ovih dana mogu da se kupe u supermarketima - izgledaju do yaya, a imaju ukus gume.
Pandemonium je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 5 korisnika se zahvaljuje korisniku Pandemonium na korisnoj poruci:
3LANCER (13.3.2010), A M G (14.3.2010), Auror (17.3.2010), r0nIn (13.3.2010), RUSuper (13.3.2010)
Stara 13.3.2010, 17:21   #9
Game fever
Starosedelac
 
Član od: 3.4.2007.
Lokacija: London
Poruke: 1.330
Zahvalnice: 2.477
Zahvaljeno 283 puta na 198 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Game fever
Određen forumom Re: Hardverska Zahtevnost ista vec 2 godine

Hardverska zahtevnost raste ali su graficke karte toliko jake da sa lakocom mogu da isprate sve naslove. Pre 4-5 godina grafika u igrama je brze napredovala nego hardware, a sad je obrnuto. A i graficke koje su mogle da isprate sve to su bile mnogo skuplje, sad i 4870 moze da tera sve na high u visokog rezoluciji.
Game fever je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.3.2010, 17:35   #10
thebluephoenix
Starosedelac
 
Član od: 23.10.2009.
Lokacija: Error 418
Poruke: 2.321
Zahvalnice: 335
Zahvaljeno 720 puta na 651 poruka
Određen forumom Re: Hardverska Zahtevnost ista vec 2 godine

Vecina igara se pravi primarno za konzole i eventualno se izdanje za PC malo nabudzi (Far Cry 2). XBox360 Grafika je jaka otprilike kao 9500GT/8600GT (Ati Xenos 48GFLOPS) a PS3 ima G70 sa slabijim shader mogucnostima, ali nesto vise TMU i ROP. Velikim timovima se ne isplati da prave novi engine samo za PC.

Za revoluciju grafike na PC-ju cemo morati da cekamo novu generaciju konzola.

Crytek sada ide korak unazad sa CE3 a Valve i dalje koristi Source Engine iz 2004 (Doduse nabudzen).

Poslednja ispravka: thebluephoenix (14.3.2010 u 1:14) Razlog: typo, G80 instead G70
thebluephoenix je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.3.2010, 20:03   #11
Nergal
V.I.P.
 
Član od: 25.9.2006.
Lokacija: Obrenovac (u stvari: Odai Plateau, Vvardenfell)
Poruke: 4.537
Zahvalnice: 1.185
Zahvaljeno 1.475 puta na 940 poruka
Određen forumom Re: Hardverska Zahtevnost ista vec 2 godine

U principu se slažem, većina engina u upotrebi počiva na rešenjima od pre 3-4 godina a hardware, pogotovu grafički se mnogo razvio. Unreal 3 engine koji je danas daleko najkorišćeniji je iz 2007. a i tada je projektovan tako da ne bude ekstremno zahtevan.

I naravno, konzole igraju određenu ulogu. Impresivan hardware iz 2005. nije impresivan već u 2007. a kamo li danas. Multiplatformski naslovi polaze od zajedničkog imenica a PC tržište (pod "tržištem" mislim broj korisnika koji kupuju originale, je li ) je objektivno najmanje od tri pa je i najmanji interes da se ulaže u hardverski najjaču ali po prodaji najmanje bitnu platformu.

Inače, XBox360 i PS3 su po snazi grafičkog procesora tu negde. XBox ima unified shader varijantu ATI R580 čipa na 500Mhz - blago downclockovani Radeon X1900XT a PS3 koristi RSX 'Reality Synthesizer' koji je samo fancy ime za nVidia G71 (ne G80 kao što je neko napisao) odnosno isti čip koji je ugrađen u GeForce 7900GTX (samo što je u međuvremenu prebačen iz 90nm u 65nm). Oni su tu negde pre sa 8600GTS nego sa 8600GT ali se svodi na isto, budžetlija HD4670 je bezmalo duplo brži.

p.s. Da ne bi ovo bilo povod za još jednu PC vs konzole raspravu treba reći i da kvalitet igre ne zavisi samo (a možda ni uopšte) od kvaliteta grafike, a visok nivo grafike je ionako dostignut. Neke od najboljih igara za PC iz poslednjih godina su prvo napravljene kao konzolne ekskluzive (ne račuam one koje su odmah pravljene za više platformi). Neko reče da zasad nema ni potrebe dalje.
Nergal je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.3.2010, 21:14   #12
player1
V.I.P. Test Play
 
Član od: 5.4.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 14.772
Zahvalnice: 5.415
Zahvaljeno 4.101 puta na 2.675 poruka
Određen forumom Re: Hardverska Zahtevnost ista vec 2 godine

Citat:
Nergal kaže: Pregled poruke
Unreal 3 engine koji je danas daleko najkorišćeniji je iz 2007. a i tada je projektovan tako da ne bude ekstremno zahtevan.
Sto se moze videti npr. po tome da koristi prerenderovane senke za objekte pozadine. A to itekako bode oci u nekim novijim igrama (dge se bas vidi razlika izmedju par dinamickih senki likova i nekih sitnih objekata, u poredjenju sa staticnom pozadinom).

Mada je super stvar za slabije racunare. Eto jedan NWN2, isto starija igra, ali zbog pravih dinamicnih senki moze dosta da zagusi i savremenu graficku kartu (sa senkama na maksimalnim detaljima).
player1 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.3.2010, 22:20   #13
RUSuper
Deo inventara foruma
 
Član od: 10.11.2007.
Lokacija: Moskva
Poruke: 4.760
Zahvalnice: 2.120
Zahvaljeno 786 puta na 496 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku RUSuper Slanje poruke preko Skypea korisniku RUSuper
Određen forumom Re: Hardverska Zahtevnost ista vec 2 godine

Citat:
Game fever kaže: Pregled poruke
Hardverska zahtevnost raste ali su graficke karte toliko jake da sa lakocom mogu da isprate sve naslove. Pre 4-5 godina grafika u igrama je brze napredovala nego hardware, a sad je obrnuto. A i graficke koje su mogle da isprate sve to su bile mnogo skuplje, sad i 4870 moze da tera sve na high u visokog rezoluciji.
Stavi ti 4870 i bilo koji drugi hardware i poteraj crysis na max u 25x16.Da vis kako ces se predomislis.Crysis i dalje muci i najnovije i najjace graficke karte na tristu,a tu 4870 moze da zapali u gore pomenutoj rezoluciji.
@thebluephoenix
Crytek ide korak nazad sa CE3?Zbog cega tako mislis jer ce crysis 2 biti i za konzole?Ok izgleda da nisi video CE3 video snimke i koliko to ima lepsu grafu od CE2.
RUSuper je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.3.2010, 22:50   #14
Djordje Turjacanin
Deo inventara foruma
 
Član od: 15.6.2008.
Lokacija: Prnjavor, RS
Poruke: 3.872
Zahvalnice: 491
Zahvaljeno 1.031 puta na 664 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Djordje Turjacanin Slanje poruke preko Skypea korisniku Djordje Turjacanin
Određen forumom Re: Hardverska Zahtevnost ista vec 2 godine

Alo ljudi kakva crna 25x16 rezolucija. Čovjek priča o HD rezi 1920x1080 a ne te rezouclije. A što se tiče da nema razlike o CoD4 i CoD6 pa normlano da nema kad je siti engine korisćen.
Djordje Turjacanin je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.3.2010, 23:04   #15
RUSuper
Deo inventara foruma
 
Član od: 10.11.2007.
Lokacija: Moskva
Poruke: 4.760
Zahvalnice: 2.120
Zahvaljeno 786 puta na 496 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku RUSuper Slanje poruke preko Skypea korisniku RUSuper
Određen forumom Re: Hardverska Zahtevnost ista vec 2 godine

I opet nece moci
RUSuper je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.3.2010, 1:33   #16
Nikola16789
Deo inventara foruma
 
Član od: 6.7.2009.
Lokacija: Bgd
Poruke: 3.643
Zahvalnice: 730
Zahvaljeno 595 puta na 466 poruka
Određen forumom Re: Hardverska Zahtevnost ista vec 2 godine

Ne znam shta ste zapeli za taj Crysis. Crysis je pravi, i nadam se, neponovljivi primerak ljudske gluposti.
Cinjenica je da vec 2 godine sve igre mogu da igram na medium/high podesavanjima, osim naravno te glupe igre, tako da ona uopste nije merodavna i sasvim mi je lepo ovako. Zivele nam konzole i zastoj u grafickom napredku igara, dace bog pa ce potrajati josh koju godinu...
Nikola16789 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Nikola16789 na korisnoj poruci:
Nash Knight (14.3.2010)
Stara 14.3.2010, 2:06   #17
RUSuper
Deo inventara foruma
 
Član od: 10.11.2007.
Lokacija: Moskva
Poruke: 4.760
Zahvalnice: 2.120
Zahvaljeno 786 puta na 496 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku RUSuper Slanje poruke preko Skypea korisniku RUSuper
Određen forumom Re: Hardverska Zahtevnost ista vec 2 godine

Pa ako ne po Crysisu po kojoj igri da merimo konfu?Supaplexu?
RUSuper je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku RUSuper na korisnoj poruci:
thebluephoenix (14.3.2010)
Stara 14.3.2010, 3:31   #18
LoneWolf
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.1.2006.
Lokacija: Kafana
Poruke: 7.665
Zahvalnice: 1.612
Zahvaljeno 2.006 puta na 1.418 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku LoneWolf
Određen forumom Re: Hardverska Zahtevnost ista vec 2 godine

OPTIMIZACIJA i REALNA ZAHTJEVNOST su dva različita pojma,stoga igra koja je ultra-mega-high zahtjevna ne mora (a vrlo često i NIJE) odlična,nego obično neoptimizovano smeće.

Uz malo truda oko optimizacije što se tiče grafike,radne memorije i procesorskog zauzeća,sto posto bi se ogromna većina ovih novijih "nabudženih" igara mogla igrati čak i na matorim celeronima sa 128 mb agp grafikom.

Hardverska zahtjevnost NIJE ista već dvije godine a to se vidi na svakom mogućem sajmu informatike i kompjuterske opreme,jer sam "tehnološki napredak" ne dozvoljava da nešto što je bilo aktuelno juče,ostane aktuelno i danas.

Industrija je industrija,lopovluk je lopovluk,narodu se pare moraju uzeti na ovaj ili onaj način,i upravo zato ni game developeri ne žele da optimizuju igre a ni hardware developeri ne žele da stagniraju na grafiku prihoda (ili ne daj Bože da opadnu).

Sve dok se budu pojavljivale "nabudžene" igre sa neoptimizovanim "endžinima", postojaće i "mama-kupi-mi" efekat,zbog kog će mnogi mladi,naivni i neuki "gejmeri" koji ne znaju cijeniti novac tjerati mamu,tatu,baku ili deku da im kupe novi high-end PC umjesto da pređu na jeftiniju varijantu (konzolu) i batale PC kao sredstvo isključivo za "igrice".

Al' ne kaže narod džabe - "dok je ovaca..."
LoneWolf je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku LoneWolf na korisnoj poruci:
GojaS (16.3.2010), Nash Knight (14.3.2010)
Stara 14.3.2010, 3:53   #19
RUSuper
Deo inventara foruma
 
Član od: 10.11.2007.
Lokacija: Moskva
Poruke: 4.760
Zahvalnice: 2.120
Zahvaljeno 786 puta na 496 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku RUSuper Slanje poruke preko Skypea korisniku RUSuper
Određen forumom Re: Hardverska Zahtevnost ista vec 2 godine

Koji bre lopovluk to je postena zarada,ljudi kupuju a posle govore kako su ih opljackali,pa koj si moj onda kupovao.Sami krivi a posle okrive kako se ovi dogovaraju da bi mi kupovali bolje kompove itd.Najlakse je nekog drugog okriviti.
Realno i ja sam uvek govorio da je Crysis ne optimizovan i to je tacno,ali cak i tako po njemu treba da se meri konfa,tek da vidimo koliko godina treba hardwareu da dostigne jednu ne optimizovanu igru iz 2007.
RUSuper je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.3.2010, 4:03   #20
LoneWolf
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.1.2006.
Lokacija: Kafana
Poruke: 7.665
Zahvalnice: 1.612
Zahvaljeno 2.006 puta na 1.418 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku LoneWolf
Određen forumom Re: Hardverska Zahtevnost ista vec 2 godine

Citat:
RUSuper kaže: Pregled poruke
Koji bre lopovluk to je postena zarada
Da,da,poštena zarada formiranje cijena za Balkan koje su ekvivalentne cijenama u SAD i Zapadnoj Evropi,a ako mi i dalje budeš tvrdio da je to "poštena zarada" kad uporediš naš i njihov standard onda ti stvarno svaka čast

sorry za off.
LoneWolf je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi


Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno



Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 7:38.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com