Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Run > Programiranje > Pravljenje igara
Uputstvo Članstvo Kalendar Današnje poruke Pretraži

Pravljenje igara Programski jezici, tehnike, alatke u službi pravljenja igara...

Pregled rezultata glasanja: Da pravimo igricu ?
Da 100 67,11%
Ne 49 32,89%
Glasova: 149. U ovom glasanju ne možete da učestvujete

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 23.2.2009, 14:51   #21
Kum22
Veteran
 
Član od: 24.10.2007.
Lokacija: Las Vegas
Poruke: 593
Zahvalnice: 18
Zahvaljeno 50 puta na 30 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Kum22
Određen forumom Re: Napravimo igricu

Zašto igra mora da bude grafičkog sučelja? Za početak napravi igru samo tekstualnog sadržaja u DOS okruženju. Ja sam svojevremeno u srednjoj napravio nešto slično u C-u. Nikakva grafika, samo tekst koji ti nudi Odaberi, Upotrijebi, Da/Ne opcije i slično. Ako misliš da programiraš 2D ili 3D grafiku i to da praviš sam, trebaće ti mnogo vremena i vrhunskog znanja. Pogledaj samo jedan kod statičnog poligona u Open GL-u i sve će ti biti jasno. A da ne govorim da trebaš još i fiziku, scenarij, priču, likove, imena, i još svašta. U svakom slučaju, sretno za šta god se odlučiš. I za šta se ne odlučiš
Kum22 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Kum22 na korisnoj poruci:
Eddy (1.3.2009)
Stara 23.2.2009, 15:05   #22
player1
V.I.P. Test Play
 
Član od: 5.4.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 14.769
Zahvalnice: 5.415
Zahvaljeno 4.097 puta na 2.672 poruka
Određen forumom Re: Napravimo igricu

“How to Make a Game in 48 Hours”:
http://www.youtube.com/swf/l.swf?swf...0Jam%20Keynote

Saveti dati povodom takmicenja u pravljenju video igara za samo 48 sati.
(slobodno preskociti prvi minut i po)

.

Experimental Gameplay Project:
http://www.experimentalgameplay.com/...order=toprated

Sajt pun nezavisnih malih igara. Dobro mesto da vidis sta moze jedna osoba da napravi za pocetak. Ipak se pocinje od osnova.

Poslednja ispravka: player1 (23.2.2009 u 15:13)
player1 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 5 korisnika se zahvaljuje korisniku player1 na korisnoj poruci:
bvitnik (24.2.2009), EclipsE (23.2.2009), Geomaster (24.2.2009), Lokigodofirendlies (23.2.2009), speedy323 (18.7.2009)
Stara 24.2.2009, 15:11   #23
Red Dragon
Starosedelac
 
Član od: 16.7.2006.
Lokacija: Ima
Poruke: 2.409
Zahvalnice: 275
Zahvaljeno 739 puta na 370 poruka
Slanje poruke preko Yahooa korisniku Red Dragon
Određen forumom Re: Napravimo igricu

Realno, zbog toga sto se svakog meseca, otvori po nekoliko ovakvih tema, mi ih automatski docekamo na noz, i zbog toga mozda unistimo i neki talenat, koji bi mozda u buducnosti radio u nekoj poznatoj gaming kompaniji, a umesto toga zavrsi na salteru u redu cekajuci za posao.

@Fica sa pet keceva:
Ne bi trebalo da te iznenade ovakve reakcije. Ali pogledaj svoj post kojim si otvorio temu:
Citat:
Fico11111 kaže: Pregled poruke
Ko nece da ucestvuje u pravljenju i ko hoce da nam kaze "to je nemoguce " neka zaobidje temu!
Zar ne bi bilo logicnije da si u tom istom postu rekao jos nesto. Npr. Ocu da napravim takvu "igricu"(mnoge uhvati alergija zbog ovog). Znam to i to, treba mi saradnik za to i to.
To sto znas od svega po malo nista ne govori. Ako mislis da si talentovan, daj postavi nam neke primere. Mozda se nekom i svide i budu zainteresovani za saradnju.
Ili probaj varijantu B: uzmi i jos uci i specijalizuj se za programiranje ili dizajn (ili ako bas umes i imas vremena, oboje). Onda kad steknes neko solidno znanje, dodji ponovo na ovaj forum, otvori novu temu (na odusevljenje moderatora) i napisi sta hoces da pravis, sta znas, postavi neka svoja dela, kakvi ti saradnici trebaju i tako ces da zalepis flaster na usta svima koji sumnjaju/ismevaju tvoje znanje i mogucnosti.

I nemoj da te obeshrabre komentari drugih, vidis da holodoc vec ceka expanizju!
Red Dragon je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.2.2009, 0:53   #24
knowladge_seeker
Novi član
 
Član od: 7.12.2008.
Poruke: 3
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Napravimo igricu

Znam kako ti je Vec pokusavam(pod pokusavam mislim razvijam scenario igre) pomalo praviti igru ali polako strebam i ucim iz knjiga, vazdan svi govore da je nemoguce ali imaj vjere u sebe pa mozda i uspijes... Nadam se samo da ce bit na forumu ovdje da se i isproba...
knowladge_seeker je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.2.2009, 10:21   #25
Patton
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Patton
 
Član od: 1.11.2005.
Lokacija: Silent Hill
Poruke: 4.647
Zahvalnice: 157
Zahvaljeno 904 puta na 493 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku Patton Slanje poruke preko MSN-a korisniku Patton Slanje poruke preko Yahooa korisniku Patton
Određen forumom Re: Napravimo igricu

Citat:
Red Dragon kaže: Pregled poruke
Realno, zbog toga sto se svakog meseca, otvori po nekoliko ovakvih tema, mi ih automatski docekamo na noz, i zbog toga mozda unistimo i neki talenat, koji bi mozda u buducnosti radio u nekoj poznatoj gaming kompaniji, a umesto toga zavrsi na salteru u redu cekajuci za posao.
Ako neciji talenat i volju unistis time sto zelis da mu pomognes tako sto si maximalno realan, onda znaci da taj neko nije ni imao talenat, a kamoli volju

Praviti igru uopste nije nemoguce, treba samo puno ozbiljnosti i nimalo hype-a.
Patton je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 1.3.2009, 13:50   #26
allokin
Veteran
 
Član od: 17.1.2008.
Lokacija: Београд
Poruke: 636
Zahvalnice: 481
Zahvaljeno 128 puta na 85 poruka
Određen forumom Re: Napravimo igricu

Talenat nema veze sa voljom.
allokin je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 1.3.2009, 15:11   #27
holodoc
Deo inventara foruma
 
Član od: 5.12.2005.
Poruke: 6.785
Zahvalnice: 348
Zahvaljeno 1.893 puta na 1.078 poruka
Određen forumom Re: Napravimo igricu

Citat:
Patton kaže: Pregled poruke
Praviti igru uopste nije nemoguce, treba samo puno ozbiljnosti i nimalo hype-a.
Ne se slažem... Za pravljenje bilo čega treba dosta prethodnog "paljenja" i povremenog ćuškanja novom dozom "hype-a"
holodoc je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku holodoc na korisnoj poruci:
daniloBG (1.3.2009)
Stara 1.3.2009, 16:08   #28
Cyb0rg
Član
 
Član od: 8.12.2008.
Poruke: 265
Zahvalnice: 49
Zahvaljeno 81 puta na 44 poruka
Slanje poruke preko Yahooa korisniku Cyb0rg
Određen forumom Re: Napravimo igricu

trebaju nam 3 sastojaka

vreme = imamo

znanje=imaju

ideja=WTF
Cyb0rg je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 1.3.2009, 16:19   #29
Eddy
Starosedelac
 
Član od: 10.12.2005.
Lokacija: ¯\_(ツ)_/¯
Poruke: 1.397
Zahvalnice: 811
Zahvaljeno 404 puta na 255 poruka
Određen forumom Re: Napravimo igricu

Pa ako ste oformili programersko drustvance, zasto onda jos uvek vodite ovu diskusiju? Zbog ideje? Pa to treba vi medjusobno da se dogovorite. Bacite se na rad pa eventualno postujte kako napredujete. Jos jednom kazem da i nije bitno kakva ce igra da bude. Bitno je da se druzite i da se zanimate necim pametnim, zar ne? Ovako, ako se samo prosipa pamet, jedino ce se dokazati da su ipak oni koju su rekli "Told you so" bili u pravu.
Eddy je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 1.3.2009, 22:08   #30
Nikola95
Veteran
 
Član od: 7.1.2008.
Lokacija: Herceg Novi
Poruke: 1.090
Zahvalnice: 791
Zahvaljeno 238 puta na 168 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Nikola95
Određen forumom Re: Napravimo igricu

Ako vam treba ideja za (ne uobicajenu 2D) igru kontaktirajte me na PM.

Izvjestio sam se u photoshopu u poslednjih godinu dana,i pomalo se uci pascal, pa ako bude ista od ovoga (mada ne vjerujem)...
Nikola95 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 1.3.2009, 23:10   #31
daniloBG
Član
 
Član od: 28.9.2008.
Lokacija: Cerak
Poruke: 181
Zahvalnice: 46
Zahvaljeno 44 puta na 21 poruka
Određen forumom Re: Napravimo igricu

ahahaha da napravimo igricu ahahaha...knjigu u ruke i uci!...a i kolko ja vidim od ovog projekta je vec odustao tako da...
daniloBG je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 1.3.2009, 23:24   #32
crazy_LG
Banned
 
Član od: 26.8.2008.
Lokacija: Arkham Asylum, najveći ludak od svih;)
Poruke: 1.503
Zahvalnice: 402
Zahvaljeno 838 puta na 361 poruka
Određen forumom Re: Napravimo igricu

Citat:
Fico11111 kaže: Pregled poruke
Ko nece da ucestvuje u pravljenju i ko hoce da nam kaze "to je nemoguce " neka zaobidje temu!
Ja ne zelim da ucestvujem, ali u svakom slucaju ako je to tvoja zelja podrzavam te, samo to nije lak zadatak, mozda bi trebao prvo da napravis neku 2D igru, pa posle lagano, sa vishe iskustva, ljudi,materijalne mogucnosti predjes na nesto ozbiljnije
crazy_LG je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku crazy_LG na korisnoj poruci:
Eddy (2.3.2009)
Stara 2.3.2009, 0:46   #33
crazy_LG
Banned
 
Član od: 26.8.2008.
Lokacija: Arkham Asylum, najveći ludak od svih;)
Poruke: 1.503
Zahvalnice: 402
Zahvaljeno 838 puta na 361 poruka
Određen forumom Re: Napravimo igricu

Ako pocnes sa radom i nekom konkretnom idejom, nadam se da cemo mi biti prvi koji cemo doznati nesto o tomeKo zna, mozda jednom i tvoja igra bude recenzirana od Qzme
crazy_LG je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.3.2009, 21:47   #34
Fico11111
Novi član
 
Član od: 20.2.2009.
Poruke: 29
Zahvalnice: 1
Zahvaljeno 4 puta na 3 poruka
Određen forumom Re: Napravimo igricu

Citat:
Cyb0rg kaže: Pregled poruke
trebaju nam 3 sastojaka

vreme = imamo

znanje=imaju

ideja=WTF
vjeruj mi ideja je najmanji problem... znanje je donekle problem...
Fico11111 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.3.2009, 22:12   #35
3dM@niak
Ponosni Eipixovac :)
 
Član od: 2.12.2005.
Lokacija: Ludnica... Opet :( :( :(
Poruke: 1.212
Zahvalnice: 72
Zahvaljeno 80 puta na 52 poruka
Slanje poruke preko Yahooa korisniku 3dM@niak
Određen forumom Re: Napravimo igricu

Moze da se napravi igra...
Evo 2 primera:
Wasted avantura SK forumasha (najsvezija SK igra, zato sam je uzeo za primer, da se drugi developeri ne uvrede )
Pyroblazer by www.eipix.com (veci projekat, na kom sam imao srecu da radim)

Za malu igru (primer 1) treba dobra ideja, sto bolja, dosta volje, i ponesto znanja i dosta slobodnog vremena, pa jos ako su tu ortak dva - moze bas super da ispadne, za par nedelja - meseci rada, zavisi koliko se radi i kako i ko koliko zna. Ali ostaje dimenzija igre koju sam stavio za primer.

Za vecu igru (primer 2) treba dobra ideja, sto bolja, ali i 10-20 ljudi, proseka starosti bar 25 godina, da bi znali da rade posao kojim se bave, pogotovo programeri (treba i znanja i iskustva, ne ide tu talenat samo), a onda sve te ljude treba placati, posto ljudi od 25 godina vecinom ne mogu da rade za kikiriki 3 godine svaki dan kao hrchci, i onda uz malo srece i 3 godine rada i truda moze da se napravi igra...

Glavna razlika izmedju 1. i 2. procesa je sto je prvi zabava i zezanje, a drugi gomila posla i posla i posla i posla i posla i prepreka, i bagova, i nervoze, i uz to posao jeste ponekada zabavan, i ima zezanja, ali.... 3 godine za izradu sve govore

To je neko moje iskustvo, koje nije preveliko, ali nije bas ni zanemarljivo (godinu dana sam na PBu radio, a pre toga odavno se petljam sa ortaci-prave-igru-game-dev varijnatama).

P.S.
Da ne mislite da ne volim game-dev, kad sam rekao posao-posao-posao - to je posao koji ja volim, samo ga nekad ima suvishe i ide na zivce jer ga ima mnogo, no to je i dalje supre stvar, ko ima volje zelje znanja i zivaca

Poslednja ispravka: 3dM@niak (7.3.2009 u 4:51)
3dM@niak je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku 3dM@niak na korisnoj poruci:
jezh (7.3.2009)
Stara 7.3.2009, 4:52   #36
jezh
Novi član
 
Član od: 12.2.2009.
Poruke: 7
Zahvalnice: 6
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Određen forumom Re: Napravimo igricu

@3dM@niak:
Hvala na reklami

Ajd i ja nesto da kazem, kao jedan od autora gore pomenute male igre. Koliko vidim, ovakve i slicne teme uglavnom postavljaju osobe od 14, 15 godina, pa cak i mladji, koji eto, hoce brze bolje da naprave igru koja bi stajala rame uz rame sa nekim komercijalnim naslovima, sto u startu podrazumeva 3D i sve sto uz to ide. E sad moze se naci neki talentovani modelar koji ce da zavrsi posao, ali kada je u pitanju programiranje, mislim da tu mnogi podcenjuju cinjenicu koliko je to u stvari zahtevna i teska rabota. Dosta njih se prvi put susrece sa programiranjem, upravo iz razloga kako bi mogli da naprave igru, a za tako nesto, mnogi ce se sloziti, potrebne su godine iskustva i prakse, kao i golemo znanje, koje se sa par predjenih tutorijala u C++ ne moze steci.

S druge strane pohvalno je sto se sve mladji i mladji ljudi interesuju za razvoj igara i pokusavaju nesto da naprave, jer ako nastave da rade na sebi, u bilo kom segmentu gamedeva, za par godina mogu nesto cak i napraviti.

Moj savet za sve te mlade ljude koji hoce za kratko vreme da imaju opipljiv rezultat, tj. gotovu igru, je da se oprobaju u nekom od ozloglasenih game maker programa. Pocnite lepo od jednostavnih 2D igara, pa polako zagorcavajte sebi zivot sve slozenijim i slozenijim, pocnite da koristite skripte unutar tih programa i na taj nacin ce te polako shvatiti kako funkcionisu programski jezici uopste. Ja recimo sa svojim mizernim znanjem iz C++ uspeh da napravim kratku ali kompletnu igru u Adventure Game Studio-u. Ovaj program (engine) poseduje veoma fleksibilan skriptni jezik, koji i pocetnici u programiranju mogu brzo da savladaju.

Tako da, ono, budite istrajni u svojoj zelji da napravite igru, ali istovremeno pokusajte da budete i realni, dakle, samo prema svojim mogucnostima, pa polako.
jezh je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.3.2009, 11:58   #37
Cyb0rg
Član
 
Član od: 8.12.2008.
Poruke: 265
Zahvalnice: 49
Zahvaljeno 81 puta na 44 poruka
Slanje poruke preko Yahooa korisniku Cyb0rg
Određen forumom Re: Napravimo igricu

imam i ja ideju koju vrstu igre pravite?
Cyb0rg je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.3.2009, 12:18   #38
stepanov
Veteran
 
Član od: 10.8.2008.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 1.045
Zahvalnice: 425
Zahvaljeno 64 puta na 48 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku stepanov
Question Re: Napravimo igricu

ex... i ja bih voleo da pravim neku igru, pun sam ideja ali u principu nemam pojma o programiranju... A nemam vremena, samo uci,uci, skola... mozda da pocnem od nekih manjih prostih flash igara pa polako... ili da cekam 4 razred gimnazije kad ucimo programiranje u C++... Ne mogu toliko da cekam. elem, ko bi mi mogao preporuciti neki solidan program za pravljenje flash igara? I sajtove gde bih mogao nesto da naucim... Iako imam malo vremena optimista sam da mozda nesto i uspem... unapred hvala...
stepanov je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.3.2009, 14:44   #39
3dM@niak
Ponosni Eipixovac :)
 
Član od: 2.12.2005.
Lokacija: Ludnica... Opet :( :( :(
Poruke: 1.212
Zahvalnice: 72
Zahvaljeno 80 puta na 52 poruka
Slanje poruke preko Yahooa korisniku 3dM@niak
Određen forumom Re: Napravimo igricu

ne racunaj da ces u skoli nauciti da programirash. to sto se uci u skoli mozes da naucis za 2 nedelje, a ja evo zavrshavam sad matematicku gimnaziju, i tu se ozbiljnije dosta nego u drugim skolama uci programiranje, ali sam ja vecinu toga vec naucio kad mi je bilo reda velicine 10 godina, iz knjiga za commodore programiranje (doduse radio sam Basic, a ne C++, tj C# koji radimo u skoli, no prelazak nisam ni osetio), dakle bolje uzmi i odmah sam uci iz knjiga i tutoriala...
3dM@niak je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku 3dM@niak na korisnoj poruci:
stepanov (7.3.2009)
Stara 7.3.2009, 15:43   #40
stepanov
Veteran
 
Član od: 10.8.2008.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 1.045
Zahvalnice: 425
Zahvaljeno 64 puta na 48 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku stepanov
Question Re: Napravimo igricu

gde te knjige da nadjem? jel ima na netu? ja sam sad prvi u opstoj tako da ne mogu da cekam tri i po godine da bi ucio neke osnove programiranja... please, posalji mi neke linkove gde bih mogao nauciti nesto... ili sta da ukucam na google... Imam visual studio, da li mi je to dobro za pocetak ili mi nesto drugo treba? tu ima visual basic, c++, c#, visual web developer i jos nekih...
stepanov je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi


Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Kako da hostujemo igru? nenad245 Komunikacioni uređaji i umrežavanje 2 8.12.2008 22:46
Šta je ono što vas DRŽI da igrate određenu igru? sasha vukelic O igrama uopšte 167 12.11.2008 0:12
Hajde da napravimo igru... zez :) Patton Pravljenje igara 96 3.4.2007 13:06
Jel ima iko ideju za igru... ElastoManiac Pravljenje igara 20 11.1.2006 22:37
Trazim igru IGNITION da li je negde ima? Ilic Marko Simulacije vožnje 10 15.12.2005 3:58


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 18:44.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com