Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Opšte teme > Javne rasprave

Javne rasprave Učestvujte u javnim raspravama o stvarima koje su bitne za sve nas

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 7.10.2010, 17:18   #41
Dukes
Veteran
 
Član od: 19.8.2005.
Poruke: 581
Zahvalnice: 33
Zahvaljeno 335 puta na 129 poruka
Određen forumom Re: MTID, MTU i SK: Šta nam treba za dobru eTrgovinu?

Citat:
Kisr kaže: Pregled poruke
Pitanje sa bencha:
Odgovor:
I nije baš (kompletan) odgovor... Pročitaj ovomesečni SK, str 43, uvodni pasusi, razjasniće ti na šta sam ciljao.

Citat:
Kisr kaže: Pregled poruke
Ako je tačno da je upotreba interneta pokazatelj razvijenosti jednog društva i države onda o nekoj perspektivi e-trgovine u Srbiji mogu samo da kažem, mrka kapa...
Mrka kapa? Pa što mi onda raspravljamo, ajde da pikamo Civ V...
Dukes je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.10.2010, 22:55   #42
real022
Veteran
 
Član od: 26.7.2007.
Poruke: 927
Zahvalnice: 444
Zahvaljeno 171 puta na 117 poruka
Određen forumom Re: MTID, MTU i SK: Šta nam treba za dobru eTrgovinu?

Citat:
Starface kaže: Pregled poruke
Vidis oni nisu Srbi i niti ce ikad biti kao ni mi oni . .. -Tamo placas porez 33% drzavi od plate a kad ti je plata 5-6 000 evra placas porez od 40-50%,tako da ti drzava ne da da ti preterano zaradjujes.
A ovde ti ne da da ti preterano preživljavaš.

Citat:
Starface kaže: Pregled poruke
-Mentalitet je ocaj zivi,pocevsi od toga gde na zurkama svako donosi svoje pice u kesama i kad ispije to sto je doneo ne trazi od drugog (na moje pitanje zasto ne daju svi pare pa uzmete pice za sve,odg je pa zato sto svako hoce da popije tacno za koliko je dao para )!...Tamo je sje*an mentalitet i tamo da te komsinica vidi da tuces svoje dete prijavila bi te socijalnom radniku !
Kakve veze e-trgovina ima sa mentalitetom?
Jedino za ciljane potrošačke grupe možda...

Citat:
Starface kaže: Pregled poruke
-Trece i mozda najvaznije !Ja ne pamtim kad su oni bili u ratu,a to veoma utice na drzavu !Plus da ne govorim da nisu imali jednog Slobodana Milosevica ali aj da ne ulazimo u politiku ...
Deset godina je prošlo, oćemo li se otkačiti više Slobe i rata?
Sporo nešto to ide, a čini se kao da se pakuje jedan fini come-back u to i takvo stanje...Samo što ću sada "Zajam za Srbiju" donirati preko neta....


Citat:
Starface kaže: Pregled poruke
Poenta je da tamo sve funkcionise zato sto drzava cepa debeli porez na sve i onda moze sve zivo da izfinansira!...jer zamisli bede da nekom ko ima penzijicu od 17 000 da mi cepnes porez od 33% !Umro bi garant u roku od 5 meseci . ..
Ako se NEMA PARA za REGULISANJE e-trgovine u Srbiji, onda ništa, nećemo je regulisati....
Bilo kakvi nameti lako se prilagode...prema proseku i zakonom nabrojanim faktorima.

Ako bi smo da razvijemo e-trgovinu, jednostavno mora biti

1. Za početak jeftina...što manji nameti, porezi, razne olakšice, subvencije
Jednostavno ulaganje države u razvoj kroz olakšice.
2. Internet od minimum 1Mb u svakoj kući, po prosečnoj ceni.
3. Popularizacija i reklamiranje on-line bankarstva. Kako da e-trgujem, kad ljudi jedva bankomat znaju da koriste? Edukacija...
4.Angažovanje države oko stavljanja naše zemlje ravnopravno sa drugima u korišćenju popularnih e-market sistema.

Što se tiče tiče e-prometa sa inostranstvom, regulisati carinjenje, (bilo bi lepo da je što "besplatnije"). Ovo je malo komplikovano zbog zaštite domaćih trgovaca. Mada isto je i sa bilo kakvom trgovinom sa inostranstvom i carinom...Koja je razlika kada naručim preko neta ili preko telefona ili pisma...
real022 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku real022 na korisnoj poruci:
player1 (11.10.2010)
Stara 8.10.2010, 9:47   #43
Petar Lončarević
Novi član
 
Avatar korisnika Petar Lončarević
 
Član od: 21.8.2009.
Poruke: 11
Zahvalnice: 15
Zahvaljeno 9 puta na 3 poruka
Angry Re: MTID, MTU i SK: Šta nam treba za dobru eTrgovinu?

Pre svega, ja se izvinjavam što malo kasnim sa svojim doprinosom, ali opravdano je. Takođe, detaljno sam pročitao temu, ali je moguće da ću neke stvari pomenuti opet te se izvinjavam za ponavljanje.


1. Sa kojim problemima se suočavaju trgovci i pružaoci usluga u procesu prodaje roba i usluga?


Nisam previše upućen u problematiku e-trgovine kada su u pitanju trgovci, ali pošto bih i sam u jednom trenutku želeo da pokrenem neki e-biznis malo sam istraživao. Koliko ja znam, dosta je veliki problem što jako malo banaka pruža usluge koje bi omogućile trgovcima e-trgovinu. Ja znam da Banca Intesa pruža, i možda još nekoliko. Ko je stručniji za ovo neka me ispravi ako grešim.


Takođe, uvoz, izvoz i zamena proizvoda koliko znam nije uopšte regulisana kada je u pitanju e-trgovina.


Evo jednog primera koji se meni desio, ali se može smatrati da vraćanje robe može biti samo komplikovanije za pravna lica. Radi se o vraćanju paketa prodavnici iz Britanije:


„Hi,

If this parcel is returned to us, the tax will have to be paid regardless by
us. FedEx will also make a further charge of 40 UK Pounds for the return
shipping cost (this is because we do not get our usual discount on outgoing
parcels). We estimate the total cost of returning this will be over 100 UK
Pounds.

If you definitely do not want this parcel, then we will allow them to send
this back, but we will need to recover that money and will only be only to
refund you approx 6.39 UK Pounds.

We strongly suggest that you contact FedEx before the end of the week to
collect this (tracking number xxxxxxxxxxxxx, http://fedex.com/rs/) because
returning it is a very expensive process.“


2. Sa kojim problemima se suočavaju krajnji kupci?



Pri kupovini od domaćih trgovaca i pružalaca usluga primetio sam da najčešće prihvataju samo uplate putem profakture/uplatnice ili lično po uzeću, što čini e-trgovinu prilično standardnom trgovinom čak i kada se uzme e-bankarstvo u obzir. U retkim slučajevima u kojim se može platiti karticom, susrećemo se sa problemom da u nekim bankama osnovne debitne kartice nemaju mogućnost plaćanja preko interneta, dok je osnovna valuta kod internet kartica euro, gde se gubi na konverziji pri plaćanju.

Kada se govori o kupovini kod inostranih trgovaca i pružalaca usluga, nisam imao nekih problema osim visoke carine i već pomenutih višestrukih standarda pri određivanju visine iste kada pošiljka ide preko standardne pošte. Kod isporuka preko kurirskih službi postoji jedan ogroman problem kada su u pitanju isporuke za fizička lica, sa kojim sam se juče i lično susreo. Naime, radi se o špediciji. To je proces kome bi trebalo da podležu samo firme, ali ne i fizička lica iz razloga što kada se poručuju stvari za ličnu upotrebu koje su prilično lagane nema potrebe za špedicijom što dokazuje i činjenica da kada vam paket stiže preko regularne poštanske pošiljke u carinskom izveštaju nema stavke špedicije. I ovo mi je vrlo novo, pošto mi se po prvi put desilo, pa neka me neko ispravi ako grešim. Konkretan primer ću opisati u nastavku. Poručio sam prošle nedelje neku torbu za opremu i po prvi put umesto preko standardne pošte naručio preko DHL kurirske službe. Malo je veća od standardne torbe za laptop i mislim da je ceo paket ispod 4 kg. Juče u toku poslepodneva sam od prodavnice u kojoj sam kupio torbu dobio e-pismo sa naznakom da se javim DHL odeljku u Srbiji. Nakon kontakta sa DHL odeljkom u Srbiji prosleđen sam na DHL službenike u upravi carina koji su mi objasnili da je paket zadržan zbog potrebe za carinjenjem (što je u redu), ali da takođe treba da se odradi procedura špedicije koja bi me kod njih koštala oko 5.500,00 dinara. Carina bi takođe ispala oko 5.000,00 dinara, tako da bi me isporuka torbe koštala oko 13.800,00 dinara sa troškovima isporuke koje sam platio pri naručivanju za torbu koja košta oko 9.200,00 dinara. Znači da isporuku plaćam DHL-u 9.000,00 dinara (3.500,00 od Britanije do Srbije i 5.500,00 špedicija od Carine do kuće), dok torba košta 9.200,00 dinara a carina oko 5.000,00. Ko je osmislio ovaj genijalni plan?! Špedicija je skuplja čak i od Carine!!! Kako je ovo moguće?! Srećom, postoji opcija da neko drugi odradi to oko špedicije, što može uštedeti par hiljada dinara, ali svakako ste kao fizičko lice uslovljeni da radite proceduru špedicije kojoj bi trebalo da podležu SAMO FIRME, ali NIKAKO I FIZIČKA LICA!!! Razlog zbog kog sam poručio torbu preko FedEx-a je mogućnost praćenja pošiljke i brza isporuka, ali da sam znao tada šta me čeka, definitivno bih se odlučio za običnu poštu koja je jeftinija za isporuku, a ujedno je jeftinija i za preuzimanje pošto nema troškova oko špedicije nego se plaća samo carina i PDV.



Mislim da je ovo prilično dobar primer kako je (ne)regulisano nešto što je direktno vezano za fizička lica.

3. Koji su to drugi problemi koji usporavaju, ograničavaju ili na drugi način štetno utiču na brži razvoj e-trgovine?


Pružanja/korišćenja infrastrukturnih usluga (ISP, hosting itd) ne predstavljaju problem zato što imamo dosta razvijenu strukturu ITC kompanija. Kao što je neko već rekao, mnogo jeftinije je tehnički uraditi e-prodavnicu nego završiti papirologiju.


Što se ugovornih odnosa (osiguranja, reklamacije, garancije itd.), administrativnih procedura (registracije firme, vođenja knjigovodstva, obračunavanja poreza itd.), finansijskog poslovanja (načini plaćanja, domaći i strani payment provajderi itd.) i logistike/dostave tiče znam samo da kod nas radi jako malo agencija za transfer novca koje svoje usluge naplaćuju jako skupo u zavisnosti od količine novca koji se prenosi.
Petar Lončarević je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Petar Lončarević na korisnoj poruci:
smarkovic (8.10.2010)
Stara 8.10.2010, 9:49   #44
Petar Lončarević
Novi član
 
Avatar korisnika Petar Lončarević
 
Član od: 21.8.2009.
Poruke: 11
Zahvalnice: 15
Zahvaljeno 9 puta na 3 poruka
Određen forumom Re: MTID, MTU i SK: Šta nam treba za dobru eTrgovinu?

Jedno pitanje koje bih ja voleo da postavim je da li je moguće obezbediti svima da rade elektronsku trgovinu? Ili barem napraviti neki model koji bi bio pogodan za pojedince da započnu posao e-trgovine. Znam da trenutno postoje dva modela kada se radi o običnoj trgovini, i to STR ili pravno lice (firma). Za firme sam siguran da mogu da rade e-trgovinu, ali za STR nisam. Da li neko možda ima neke informacije o tome.
Petar Lončarević je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.10.2010, 14:07   #45
Mario Pavićević
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Mario Pavićević
 
Član od: 4.3.2006.
Lokacija: Izmedju korica
Poruke: 4.644
Zahvalnice: 506
Zahvaljeno 1.136 puta na 820 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Mario Pavićević
Određen forumom Re: MTID, MTU i SK: Šta nam treba za dobru eTrgovinu?

Citat:
Petar Lončarević kaže: Pregled poruke
Jedno pitanje koje bih ja voleo da postavim je da li je moguće obezbediti svima da rade elektronsku trgovinu? Ili barem napraviti neki model koji bi bio pogodan za pojedince da započnu posao e-trgovine. Znam da trenutno postoje dva modela kada se radi o običnoj trgovini, i to STR ili pravno lice (firma). Za firme sam siguran da mogu da rade e-trgovinu, ali za STR nisam. Da li neko možda ima neke informacije o tome.
Sta podrazumevas pod e-trgovinom? Ako mislis na mogucnost placanja, proveru stanja, skidanja izvoda, onda je moguce i nema razlike izmedju DOO i STR firmi. E sad kakva je situacija za varijantu ja imam sajt i hocu da ubacim e-payment kako bi moji kupci mogli da placaju kreditnim karticama direktno firmi, ne bih znao, ali ne vidim razlog da postoji neka razlika, u ostalom i kao STR i kao DOO mozes u svom objektu imati klasican POS terminal za kartice, to sto bi placanje islo putem interneta, ne menja stvari.
Mario Pavićević je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.10.2010, 15:55   #46
Petar Lončarević
Novi član
 
Avatar korisnika Petar Lončarević
 
Član od: 21.8.2009.
Poruke: 11
Zahvalnice: 15
Zahvaljeno 9 puta na 3 poruka
Određen forumom Re: MTID, MTU i SK: Šta nam treba za dobru eTrgovinu?

Ne, to mi je jasno potpuno. Mislio sam na e-payment i online prodavnicu. Nisam siguran da je isto, zato i pitam.
Petar Lončarević je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.10.2010, 9:30   #47
Mario Pavićević
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Mario Pavićević
 
Član od: 4.3.2006.
Lokacija: Izmedju korica
Poruke: 4.644
Zahvalnice: 506
Zahvaljeno 1.136 puta na 820 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Mario Pavićević
Određen forumom Re: MTID, MTU i SK: Šta nam treba za dobru eTrgovinu?

A kakve odgovore si dobio od banaka kada si se raspitivao u uvodjenju e-payment sistema na sajt? Koliku proviziju uzimaju po transakciji? Da li je provizija ista nezavisno od kartice sa koje se placa, i nezavisna od zemlje u kojoj je ta kartica izdata? Da li planiraju uvodjenje dinarskog placanja?
Mario Pavićević je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.10.2010, 18:04   #48
Usamljeni Revolveras
Član
 
Član od: 12.1.2006.
Lokacija: Wild West
Poruke: 167
Zahvalnice: 4
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Određen forumom Re: MTID, MTU i SK: Šta nam treba za dobru eTrgovinu?

Samo bih da dodam da je stvarno doslo vreme da uvedu paypal i da prekinu da se ponasaju neodgovorno po tom pitanju i da oslazu ili sta vec, nego da se istinski posvete tome i to sto hitnije. To je kljucna stvar i stvarno ali stvarno je sramota sto jos uvek nemamo a obecavano je... Mozda ce doticni ljudi iz ministarstva da se pravdaju nekim pricicama kako eto mi pokusavamo al imamo probleme i kako je sve to do samog paypala, kako nas oni nece itd ("jadni mi svi nas mrze"), ali te pricice su postale smesne, svima je jasno ko je kriv, mnogo zaostalije zemlje su resile to pitanje, tako da...
Usamljeni Revolveras je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 10.10.2010, 0:26   #49
Dukes
Veteran
 
Član od: 19.8.2005.
Poruke: 581
Zahvalnice: 33
Zahvaljeno 335 puta na 129 poruka
Određen forumom Re: MTID, MTU i SK: Šta nam treba za dobru eTrgovinu?

Citat:
Usamljeni Revolveras kaže: Pregled poruke
... svima je jasno ko je kriv ...
Evo odgovora ko je kriv! Ako sam dobro razabrao - ljudi iz MTID? Na vešala, nema pravdanja!!!
Ajmo vako da ti kažem - neka sam kriv ja, neka je kriv Sveti Petar, neka je kriv Tomas Sojer, ma ko god - sve to je džabe, trla-baba-lan, jer i dalje nemam ono što hoću. Dakle, imaš li ti nešto konkretnije da se menja kako bi došao PayPal? Evidentno da ta privatna firma neće da dođe, ali je nejasno iz kog razloga: zakonska regulativa? procena da je veoma mali broj potencijalnih korisnika? smrdi nam pod miškama?

Ili smatraš da su napomenuti krivci (ljudi iz MTID) nepopravljivo lenji i treba samo da okrenu telefon i pozovu PayPal, i on će da dođe?

Usput - Nije mi jasno kada će se ljudi ovde opametiti i naviknuti na to da se obećanja političara retko ispunjavaju...
Dukes je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 10.10.2010, 1:31   #50
holodoc
Deo inventara foruma
 
Član od: 5.12.2005.
Poruke: 6.785
Zahvalnice: 348
Zahvaljeno 1.893 puta na 1.078 poruka
Određen forumom Re: MTID, MTU i SK: Šta nam treba za dobru eTrgovinu?

Citat:
Dukes kaže: Pregled poruke
Dakle, imaš li ti nešto konkretnije da se menja kako bi došao PayPal? Evidentno da ta privatna firma neće da dođe, ali je nejasno iz kog razloga: zakonska regulativa? procena da je veoma mali broj potencijalnih korisnika? smrdi nam pod miškama?
A zašto bi on trebalo da zna zbog čega PayPal "neće da dođe" na srpsko tržište Zar na to pitanje ne treba da odgovori PayPal lično umesto da se ovde sprovodi nekakva nebulozna anketa među rajom od koje polovina nema pojma o čemu se radi a druga polovina može samo da nagađa šta PayPal-u ovde smrdi.

Neka lepo neko u ministarstvu sačini zvaničan dokument sa upitom PayPal-u o njihovim konkretnim zahtevima pa za odgovor neće trebati ni pasulj, ni karte, ni krezube babe sa direktnom linijom ka onom svetu već samo poznavanje svih 30 slova abecede. A ne da se ovde skuplja materijal za nečije pismene sastave. Stvarno ste bre ljudi neverovatni
holodoc je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku holodoc na korisnoj poruci:
Kisr (11.10.2010)
Stara 10.10.2010, 1:54   #51
Dukes
Veteran
 
Član od: 19.8.2005.
Poruke: 581
Zahvalnice: 33
Zahvaljeno 335 puta na 129 poruka
Određen forumom Re: MTID, MTU i SK: Šta nam treba za dobru eTrgovinu?

Citat:
holodoc kaže: Pregled poruke
A zašto bi on trebalo da zna zbog čega PayPal "neće da dođe" na srpsko tržište Zar na to pitanje ne treba da odgovori PayPal lično umesto da se ovde sprovodi nekakva nebulozna anketa među rajom od koje polovina nema pojma o čemu se radi a druga polovina može samo da nagađa šta PayPal-u ovde smrdi.

Neka lepo neko u ministarstvu sačini zvaničan dokument sa upitom PayPal-u o njihovim konkretnim zahtevima pa za odgovor neće trebati ni pasulj, ni karte, ni krezube babe sa direktnom linijom ka onom svetu već samo poznavanje svih 30 slova abecede. A ne da se ovde skuplja materijal za nečije pismene sastave. Stvarno ste bre ljudi neverovatni
Ako ne zna, onda slobodno može da okrivi i mene za nedolazak PayPala.
Ako ti je "anketa" nebulozna, ne javljaj se na nju.
Ako polovina raje nema pojma o čemu se radi a druga polovina može samo da nagađa, neka ova prva polovina ne učestvuje, a druga neka postavi pitanja (što i čini, ako nisi primetio).

Ajd sad razmisli šta je pitanje "ankete", da li se sve svodi na PayPal i da li je to ono ultimativno što ovde mora da se sredi. Kad razmisliš, shvatićeš čemu pismeni sastavi i uvidećeš da je odgovor negde veoma blizu tvoje podele raje.

EDIT: 25 slova abecede, one engleske... ne 30 slova naške abecede...

Poslednja ispravka: Dukes (10.10.2010 u 2:28)
Dukes je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 10.10.2010, 5:04   #52
holodoc
Deo inventara foruma
 
Član od: 5.12.2005.
Poruke: 6.785
Zahvalnice: 348
Zahvaljeno 1.893 puta na 1.078 poruka
Određen forumom Re: MTID, MTU i SK: Šta nam treba za dobru eTrgovinu?

Citat:
Dukes kaže: Pregled poruke
Ako ne zna, onda slobodno može da okrivi i mene za nedolazak PayPala.
Ako ti je "anketa" nebulozna, ne javljaj se na nju.
Ako polovina raje nema pojma o čemu se radi a druga polovina može samo da nagađa, neka ova prva polovina ne učestvuje, a druga neka postavi pitanja (što i čini, ako nisi primetio).

Ajd sad razmisli šta je pitanje "ankete", da li se sve svodi na PayPal i da li je to ono ultimativno što ovde mora da se sredi. Kad razmisliš, shvatićeš čemu pismeni sastavi i uvidećeš da je odgovor negde veoma blizu tvoje podele raje.
PayPal nije ultimativni cilj ali je potencijlani okidač za ostale ponuđaće usluga elektronskog poslovanja! Znači neko mora prvi da ispipa teren a ako se najveći i najmoćniji sistem elektronskog plaćanja u svetu nećka da zađe u Srbiju pored zemalja sa mnogo lomljivijiom ekonomskom šituacijom od nas, onda mora da postoji neki drugi razlog koji nije vezan isključivo za ekonomski faktor. I sada se neko našao pametan da pita narod za mišljenje o tome koji bi to razlog morao biti?

Uz svo dužno poštovanje kao prema sagovorniku ali to bi bilo isto kao kad bi tebi neko opalio šamar a ti kreneš da se raspituješ po komšiluku šta je razlog za šamar i šta da uradiš da ne dobiješ i drugi

Znači ako se već neko od ministarstava zainteresovalo da poradi na problemima zbog kojih je elektronsko poslovanje kod nas još uvek u ranom paleozoiku onda je valjda logičnije i normalnije da se taj novac koji je namenjen pisanju pismenih radova utroši na anketiranje velikih igrača u svetu na polju elektronskog poslovanja a u vezi razloga zbog kojih još ne vide interes u otvaranju tržišta u Srbiji.

I na kraju nisam se umešao u ovu raspravu da bih osporio bilo čije pravo da iskaže svoje mišljenje već iz razloga što mi već u startu sve ovo ponovo "miriše" na nastavak priče o famoznom PayPal-u koji, gle čuda, nikako da se namoli da svrati kod nas. Pa šta je problem? Dosadašnji sastavi nisu bili dovoljno dobri? E pa gospodo dok vi budete pisali radove o PayPal-u ostatak sveta će već odavno peći rakiju od šljiva na teraformiranom Marsu a autobuska karta od Zemlje do Jupitera biće ravno 5 evra

Citat:
Dukes kaže: Pregled poruke
EDIT: 25 slova abecede, one engleske... ne 30 slova naške abecede...
Ne sekiraj se ima PayPal prevodioce koji bi bez problema preveli memo čak da je napisan nogama na ćirilici Čak i da nije tako za većinu ministara cenim da bi bilo neophodno prevesti sadržaj sa engleskog jezika ako bi se neko trgnuo standardne procedure i ne daj bože zaista pročitao sadržaj odgovora.
holodoc je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku holodoc na korisnoj poruci:
Kisr (11.10.2010)
Stara 11.10.2010, 4:59   #53
altas
Veteran
 
Član od: 18.4.2007.
Lokacija: Nis
Poruke: 1.026
Zahvalnice: 222
Zahvaljeno 293 puta na 156 poruka
Određen forumom Re: MTID, MTU i SK: Šta nam treba za dobru eTrgovinu?

Na ovo ce jos da se ceka. Trenutno vladi nije prioritet e-trgovina, dakle imamo vremena da diskutujemo, danas je veci problem resavanje prava 1200 ljudi kao i cvrste akcije vlade i policije na razbijanju bandi, kriminalaca, huligana i terorista.
altas je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 11.10.2010, 8:22   #54
Petar Lončarević
Novi član
 
Avatar korisnika Petar Lončarević
 
Član od: 21.8.2009.
Poruke: 11
Zahvalnice: 15
Zahvaljeno 9 puta na 3 poruka
Određen forumom Re: MTID, MTU i SK: Šta nam treba za dobru eTrgovinu?

Citat:
Mario Pavićević kaže: Pregled poruke
A kakve odgovore si dobio od banaka kada si se raspitivao u uvodjenju e-payment sistema na sajt? Koliku proviziju uzimaju po transakciji? Da li je provizija ista nezavisno od kartice sa koje se placa, i nezavisna od zemlje u kojoj je ta kartica izdata? Da li planiraju uvodjenje dinarskog placanja?
Nisam se još uvek raspitivao, pošto nema izgleda da ću u skorije vreme biti pravno lice, a za STR nisam siguran ni da je to moguće. Zato sam i pitao ovde, za slučaj da se neko već raspitao.

-------------------------------------------------------------------------------------

Što se PayPal sistema tiče, malo sam istraživao. U jednom članku sam pročitao da je neko iz PayPal-a prisustvovao konferenciji iFront, tako da bi svakako trebalo da ljudi iz ministarstava znaju malo više vezano za taj problem nego građani. Takođe, ako znaju, to ne znači da žele/moraju to da podele sa nama.

U ovom članku se u poslednjem pasusu pominju eBay i PayPal u kontekstu koji mi nije baš najjasniji. o_O

Evo i dva primera u kojima se može videti da trgovci žele da nam uzmu pare, a u nekim slučajevima ne mogu.

http://www.etsy.com/forums_thread.php?thread_id=5666908
http://www.last.fm/forum/21713/_/596277
Petar Lončarević je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 11.10.2010, 12:11   #55
Dukes
Veteran
 
Član od: 19.8.2005.
Poruke: 581
Zahvalnice: 33
Zahvaljeno 335 puta na 129 poruka
Određen forumom Re: MTID, MTU i SK: Šta nam treba za dobru eTrgovinu?

@holodoc
Kako nisi shvatio poruku, a i ti (o)lako ukazuješ prstom na sve i svašta, ajd' da probam da ti malo pojasnim.

1. PayPal je do sada, po mom saznanju, izbegavao dolazak, jer procenjuje da NEMA dovoljno potencijalnih korisnika. Dakle, sve i da nam je zakonodavstvo na nivou Evrope i Amerike (a nije, makar ne u primeni zakona), PayPal nam je opalio šamar za koji ne treba mnogo da se raspitujemo. Pogledaj oko čega se raspitivao. A, ne sekiraj se, doći će kad proceni da je dolazak isplativ, kao i bilo koja druga privatna firma.

2. Vlada (ne samo ova, nego i prethodne) krive su jer nam je sveukupno zakonodavstvo u škripcu, što svakodnevno vidimo i osećamo, a to dodatno pogoršava situaciju oko dolaska PayPala. Zakon o e-trgovini postoji, ali ne "radi" i bezvredan je bez dodatnih pratećih zakona i uredbi, i uopšte volje za primenom. To je navedeno više puta, i kroz probleme oko carine, špedicije i štagod hoćeš još. Pošto to nije u nadležnosti samo jednog ministarstva (MTID; MTU; MFIN...), krivica za stanje sa e-trgovinom leži na celoj Vladi.

3. Neće PayPal pokrenuti stvari (da li si primetio da su već neki došli?), već ljudi, koji treba prvo da se edukuju šta je to i da koriste te servise. O postocima neću sada, onim koji govore koliko ima internet priključaka u Srbiji. Međutim, oni koji (iole) znaju, kada kažu "Hoću PayPal", ustvari traže JEFTIN I BRZ način za transfer novca preko Interneta u "oba smera". To isto mogu da rade sve banke, ali uglavnom neće. Onih par koje rade (zbog iste procene i skupih licenci) - rade sa izuzetno velikom taksom.

4. Celu ovu stvar vi posmatrate SAMO iz ugla krivice - tako mogu sa četvrt mozga da napišem: DOVEDITE MI PAY PAL, VLADA JE KRIVA. Za takve priče nije potrebna javna rasprava, "anketa" ili forum SK - dovoljna je pivdža i zadruga.

Uz svo dužno poštovanje kao prema sagovorniku, kada nekog hoćeš da okriviš za nešto, postaraj se da si siguran da je baš on kriv za to.
Dukes je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 11.10.2010, 13:41   #56
real022
Veteran
 
Član od: 26.7.2007.
Poruke: 927
Zahvalnice: 444
Zahvaljeno 171 puta na 117 poruka
Određen forumom Re: MTID, MTU i SK: Šta nam treba za dobru eTrgovinu?

Citat:
Dukes kaže: Pregled poruke
treba samo da okrenu telefon i pozovu PayPal, i on će da dođe?
Da, samo da okrenu telefon, pošalju pismo, mail, ugovore sastanak...za početak. Posle da vidimo da li će da dođe ili zašto neće.

Nije poenta da li su krivi, znam da su pojedina tela vlade ograničena u svom delovanju od same vlade.

Dukes, koliko je bezpredmetna "seljačka" hajka, toliko je i tvoje drveno advokatisanje...
real022 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 11.10.2010, 14:12   #57
Dukes
Veteran
 
Član od: 19.8.2005.
Poruke: 581
Zahvalnice: 33
Zahvaljeno 335 puta na 129 poruka
Određen forumom Re: MTID, MTU i SK: Šta nam treba za dobru eTrgovinu?

Citat:
real022 kaže: Pregled poruke
Da, samo da okrenu telefon, pošalju pismo, mail, ugovore sastanak...za početak. Posle da vidimo da li će da dođe ili zašto neće.
To se već desilo, samo nisi primetio...

Citat:
real022 kaže: Pregled poruke
Nije poenta da li su krivi, znam da su pojedina tela vlade ograničena u svom delovanju od same vlade.
Nije poenta? A u čemu je poenta?

Citat:
real022 kaže: Pregled poruke
Dukes, koliko je bezpredmetna "seljačka" hajka, toliko je i tvoje drveno advokatisanje...
Tako je. "Seljacima" teško u glavu, a meni tek neće nikad - da kriviš nekoga za koga ne znaš da li je kriv i da to uporno ponavljaš...
Dukes je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.10.2010, 19:16   #58
smarkovic
Novi član
 
Član od: 18.9.2010.
Poruke: 10
Zahvalnice: 17
Zahvaljeno 14 puta na 5 poruka
Određen forumom Re: MTID, MTU i SK: Šta nam treba za dobru eTrgovinu?

@holodoc
Razlog zbog koga se vodi ova diskusija jeste to što niko do sada nije napravio spisak konkretnih problema zbog kojih e-trgovina u Srbiji ne funkcioniše kako bismo želeli. PayPal figurira u toj priči kao jedna stavka, ali nije jedina stvar na dnevnom redu.

@dukes
P1: Ko treba da dovede PayPal? Država?
O1: Niko ne dovodi PayPal, već eBay Inc, kao vlasnik PayPal servisa, donosi odluku o aktivaciji servisa za naše tržište, u skladu sa svojom poslovnom politikom.

P2: Šta je to PayPal? Privatna firma? Kako država može da natera privatnu firmu da posluje u Srbiji? Zašto se sada "udružujemo" sa Makedonijom da bi pozvali PayPal?
O2: PayPal je servis američke privatne firme eBay i naša država ne može da ih natera na bilo šta Međutim, imajući u vidu veliko interesovanje građana, država jeste iskazala interesovanje i ponudila im podršku kako bi se naša zemlja skinula sa spiska država u kojima PayPal ne pruža usluge. Isti interes imaju Makedonija i CG, tako da sa njihovim ministarstvima sarađujemo tim povodom, ali ne bih išao tako daleko da to nazovem "udruživanjem".

P3: Zašto PayPal procenjuje da nema interesa da radi u Srbiji? Da li je to zbog male količine protoka novca? Zakonske regulacije? Malog broja potencijalnih korisnika servisa?
O3: To su pitanja na koje samo eBay može pouzdano da odgovori. Međutim, takav odgovor nikada nisu jasno dali, pa svako ima svoju teoriju zašto su nas do sada zaobilazili. Imam i ja neku svoju teoriju, ali ne vidim kako će nam spekulisanje na tu temu pomoći. Mislim da su jedine relevantne činjenice to što nam do sada nisu ispostavili nikakvu konkretnu listu zahteva, niti rekli da neće da posluju na našem tržištu ili da ih nešto sprečava u tome. Štaviše, obavestili su nas da se nalazimo u njihovom biznis planu za novi krug proširenja koji planiraju da pokrenu ove godine. Što se tiče servisa koje će PayPal ponuditi u Srbiji, skoro izvesno je da će u prvo vreme funkcionisati slanje novca (isto što sada funkcioniše u BiH i Hrvatskoj), dok će primanje novca biti nešto teži problem. Naime, da bi primanje novca preko PayPal (i drugih slučnih servisa) bilo moguće, potrebno je da se dogodi neka od sledeće tri stvari: 1) da se promene propisi od strane NBS, koji ograničavaju rezidente u držanju novca na računima kod inostranih finansijskih institucija; 2) da Srbija uđe u EU, pa da važeće restrikcije NBS prestanu da se odnose na unutrašnje tržište EU; 3) da eBay uspostavi saradnju sa nekom od banaka koje posluju u Srbiji, kod koje bi se fizički nalazio novac sa PayPal računa korisnika iz Srbije. Opcija 3) zavisi od njihove poslovne procene, opcija 2) mi ne deluje realna tokom narednih nekoliko godina dok smo opciju 1) notirali kao problem u ovoj diskusiji i svakako će biti tema za priču o izmeni propisa kod NBS i MFIN.

P4: Da li banke mogu da zamene donekle PayPal? I zašto ga ne menjaju, ako mogu?
O4: Ne postoji zamena za kupovinu preko onih sajtova koji nude PayPal kao jedino sredstvo plaćanja. Zato nam je bitno da PayPal ponudi kao minimum uslugu slanja novca za građane Srbije.

P5: Dakle, šta treba da se uradi da bi se doveo PayPal u Srbiju (i to sa servisiranjem novca "u oba smera")?
O5: Za "dovođenje" PayPal u Srbiju nije potrebno uraditi ništa posebno, jer je eBay već najavio da će PayPal aktivirati za naše tržište i jedino su ostala dva pitanja: obim usluga koji će biti ponuđen i datum početka rada. Što se tiče usluge slanja novca, tu ne vidim neki problem, što nam je potvrdila i NBS (a istu uslugu već odavno pružaju građanima Srbije recimo Google Checkout ili MoneyBookers). Što se tiče primanja novca, odgovor sam dao u okviru trećeg pitanja, a da li će se eBay odlučiti za saradnju na nekom od banaka koje posluju ovde ili će čekati popuštanje restrikcija, ostaje da se vidi. Što se tiče datuma početka rada, on isključivo zavisi od dinamike koju odredi eBay. U ranijoj komunikaciji sa MTID najavljivali su da će novi krug ekspanzije pokrenuti tokom ove godine. Nikad nisu pominjali tačan datum/mesec/kvartal, a do danas nisu javili bilo šta drugačije. Ako/kada dobijem svežije informacije od njih na tu temu, svakako ću vas obavestiti.

Nadam se da su odgovori iscrpni. Ako ima još neko pitanje na temu PayPal rado ću odgovoriti na njega, ali bih voleo da tu priču privedemo kraju ili je premestimo u neku drugu temu, jer PayPal zaista nije početak i kraj priče o preprekama za e-trgovinu u Srbiji.

Pozdrav,
Sloba
smarkovic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 6 korisnika se zahvaljuje korisniku smarkovic na korisnoj poruci:
A M G (16.10.2010), Budimir_Trajkovic (12.10.2010), Dekip (12.10.2010), DragonSlayer (21.10.2010), Dukes (13.10.2010), Petar Lončarević (14.10.2010)
Stara 21.10.2010, 17:40   #59
nvukelic
Član
 
Član od: 6.7.2006.
Poruke: 40
Zahvalnice: 10
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: MTID, MTU i SK: Šta nam treba za dobru eTrgovinu?

Citat:
smarkovic kaže: Pregled poruke
...
Je l' ovo sa tvog Twitter-a:

Citat:
Pričao sa PayPal: aktiviraće prvo samo Send Money opciju, ali ne ove godine, već tokom sledeće, jer pakuju istovremeno RS, MK, ME i još par
nvukelic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.10.2010, 20:57   #60
VojaM
Ad Ministrator
 
Avatar korisnika VojaM
 
Član od: 19.8.2005.
Lokacija: Beograd, SK
Poruke: 7.280
Zahvalnice: 29
Zahvaljeno 3.041 puta na 1.544 poruka
Određen forumom Re: MTID, MTU i SK: Šta nam treba za dobru eTrgovinu?

Imaš nekih problema?
VojaM je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Tagovi
јавна расправа, e-trgovina, etrgovina, javna rasprava, paypal

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Treba da downloaduje sa MS site ali ne mogu... dzambo Operativni sistemi 4 7.1.2008 17:24
treba mi nova konfiguracija teodor Šta da kupim? 19 16.8.2006 19:02
da li nam treba server-hitno trnn Komunikacioni uređaji i umrežavanje 9 28.6.2006 1:43
Treba da kupim mikrofon... jovbranko ŠDK - Zvuk na računaru 8 2.6.2006 14:29


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 21:23.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com