Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Run > Grafički softver i radovi

Grafički softver i radovi Programi za pregled slika, programi za obradu vektorskih i rasterskih slika, programi za projektovanje, modelovanje i rendering, konvertori; takođe i primeri fotografija i radova

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 2.1.2006, 15:17   #1
NoYes
Član
 
Član od: 30.12.2005.
Poruke: 50
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Slanje poruke preko Yahooa korisniku NoYes
Talking Koje programe koristite za DTP?

A VI?
ima li ko pojma gde se moze naci nesto o pripremi za stampu (na Net-u), mislim na osnove ili nesto slicno ( pod uslovom da je FREE za download ) ili ako neko ima nesto da mi posalje na <noyes013@yahoo.com> bio bi veoma zahvalan narednih 1000 godina!!!
NoYes je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.1.2006, 0:26   #2
Simke
Senio®
 
Član od: 3.11.2005.
Poruke: 2.159
Zahvalnice: 239
Zahvaljeno 836 puta na 310 poruka
Određen forumom Re: vitez Koja nije uspeo da mi pomogne!?!

Moraš biti određeniji, šta u stvari želiš da znaš tj da radiš.
Pod pripremom za štampu svašta može da spada:
prelom časopisa, novina...
idejno oblikovanje knjige, brošure, kataloga...
priprema razne poslovne dokumentacije za neku firmu...
oblikovanje i priprema postera, raznih nalepnica, vizit karti ...
možemo ovako još dugo, samo sam neke stvari nabacao od onoga što se sve, po meni, može smatrati pripremom za štampu... sve što vidiš odštampano neko je već pripremio.
Za razne stvari se koriste razni alati tj programi kao i razne naprave i procesi, pošto ima više vrsta štampe, visoka, ravna, duboka ...

Na ovom forumu imaš ljudi koji ti sve mogu objasniti i koji će ti pomoći, samo budi precizan. Na pravom si mestu.
Simke je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.1.2006, 13:29   #3
NoYes
Član
 
Član od: 30.12.2005.
Poruke: 50
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Slanje poruke preko Yahooa korisniku NoYes
Određen forumom Re: vitez Koja nije uspeo da mi pomogne!?!

`fala lepo Simke i sretna ti nova godina.
uopste mi nije palo na pamet da postoji vise vrsta stampe, ja sam dosta dugo radio na televiziji kao snimatelj i montazer i dobro baratam premierom i photoshopom. za pocetak me zanimaju posteri, flajeri i vizitke tako da bih ti bio veoma zahvalan ako bi me uputio u to. naco sam samo toliko da ono sto hocu da pripremi treba da bude u CMYK-u i da bude minimum 300dpi.
hvala jos jednom i neka ti 2006-ta donese sve sto ti je falilo u 2005-oj.
NoYes je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.1.2006, 14:45   #4
kinteC
paparazzo
 
Član od: 24.12.2005.
Lokacija: Zip fajl!
Poruke: 1.165
Zahvalnice: 121
Zahvaljeno 601 puta na 179 poruka
Određen forumom Re: vitez Koja nije uspeo da mi pomogne!?!

Evo objasnjenja pripreme za digitalnu stampu..http://www.tkmont.co.yu/2nd_printing...o/korisno.html
Ako se radi manji tiraz, digitalna stampa je najbolji izbor...Ali ako hoces neki veci, bolja ti je klasicna stampa
kinteC je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.1.2006, 18:08   #5
Simke
Senio®
 
Član od: 3.11.2005.
Poruke: 2.159
Zahvalnice: 239
Zahvaljeno 836 puta na 310 poruka
Određen forumom Re: vitez Koja nije uspeo da mi pomogne!?!

Ovo je OK.

Video sam poruku oko podne i hteo sam samo da dodam da ti je potreban još CorelDraw uz Photoshop i sve ćeš moći da uradiš ali me je kinteC preduhitrio sa ovim korektnim linkom.

Sad imam jedno pitanje i za njega:
@kinteC brate
Šta će im ona 3 (tri) milimetra prepusta?
Da li imaju nekog alkosa na mašini za sečenje ili seku sjekirom (sj je ono slovo što ne znam da napišem, sa Crnogorskim naglaskom )

Predavao sam svašta za štampu ali mi niko nikada nije tražio da odvajam vizitke ili štogod drugo kao u ovom uputstvu.
U čemu je trik?

@NoYes
vidiš da sam bio u pravu kad sam napisao da si na pravom mestu i da možeš ovde sve da saznaš,
samo radi i ako šta zapne postavljaj pitanja,
ima ih ovde dosta koji čekaju teže probleme a zasad posmatraju iz prikrajka...
videćeš.

hvala na čestitkama
pozdrav i uspešno
Simke je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.1.2006, 19:12   #6
kinteC
paparazzo
 
Član od: 24.12.2005.
Lokacija: Zip fajl!
Poruke: 1.165
Zahvalnice: 121
Zahvaljeno 601 puta na 179 poruka
Određen forumom Re: vitez Koja nije uspeo da mi pomogne!?!

@simke
Pa, kod nekih je 2, kod nekih 3mm, jer masina toliko oduzme od rada koji se stampa...To je tako u svim stamparijama, koliko znam.. Recimo, ako se stampaju vizitke, 5x9cm, treba dodati sa strane po 3mm, inace vizitka ce biti 4,8x8,9cam....provereno
kinteC je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.1.2006, 22:30   #7
Simke
Senio®
 
Član od: 3.11.2005.
Poruke: 2.159
Zahvalnice: 239
Zahvaljeno 836 puta na 310 poruka
Određen forumom Re: vitez Koja nije uspeo da mi pomogne!?!

Vidi, vizitke sam radio baš kad moram, ono uz neki posao.
Priprema u Corelu uglavnom, otisak na pausu pa potom kontaktiranje na ofset ploču... veruj mi da nikada nisam razdvajao vizitke za tu vrstu štampe, koliko se sećam.
Ne vidim gde to i koja mašina može da pojede onih par milimetara, štamparska ili kasnije nož.
Noževi su toliko precizni da imam utisak da bi dlaku rasekli po dužini.
E, ako se misli na neku drugu vrstu štampe voleo bih da znam, šta to ručka papir?

PS
Mislim da bi ovo trebalo prebaciti u: 2D - 3D grafika
i pojasniti naslov teme,
nije mi za ovde, možda bi još neko nešto pitao ili bi mu koristilo ovo što je dosad napisano.

Poslednja ispravka: Simke (5.1.2006 u 22:36)
Simke je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.1.2006, 23:07   #8
kinteC
paparazzo
 
Član od: 24.12.2005.
Lokacija: Zip fajl!
Poruke: 1.165
Zahvalnice: 121
Zahvaljeno 601 puta na 179 poruka
Određen forumom Re: vitez Koja nije uspeo da mi pomogne!?!

slazem se, treba ovo u 2d-3d grafiku da se smesti... Ni ja tacno ne znam sta to jede papir...nisam radio za masinom, Ali gde god da sam nosio na stampu, svi su to rekli...ili stavili kao ,,pozeljno,, Sto se digitalne stampe tice, tu mogu da pomognem, kako da se fajl pripremi, mada je skoro isto i sa klasicnom stampom...Ako nekom treba pomoc oko photoshopa, nema frke...
kinteC je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.1.2006, 23:38   #9
Simke
Senio®
 
Član od: 3.11.2005.
Poruke: 2.159
Zahvalnice: 239
Zahvaljeno 836 puta na 310 poruka
Određen forumom Re: vitez Koja nije uspeo da mi pomogne!?!

Ja sam najviše koristio Corel, nekako imam mnogo bolju kontrolu... iako volim Photoshop, uglavnom kombinujem. Koristim ono što je najprikladnije nekoj zamisli.

Po mojoj površnoj proceni ima barem deset iskusnih vukova iz ove oblasti na ovom forumu, skoro da bih mogao da ih nabrojim.
Simke je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.1.2006, 23:40   #10
kinteC
paparazzo
 
Član od: 24.12.2005.
Lokacija: Zip fajl!
Poruke: 1.165
Zahvalnice: 121
Zahvaljeno 601 puta na 179 poruka
Određen forumom Re: vitez Koja nije uspeo da mi pomogne!?!

he, ja sam noob, pa sve radim u photoshopu..cak i tehnicke crteze...
ZIVEO PHOTOSHOP!
kinteC je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.1.2006, 0:29   #11
Simke
Senio®
 
Član od: 3.11.2005.
Poruke: 2.159
Zahvalnice: 239
Zahvaljeno 836 puta na 310 poruka
Određen forumom Re: vitez Koja nije uspeo da mi pomogne!?!

Svaki od njih ima svoje prednosti, samo ih treba znati iskoristiti.

CorelDraw mi je kupio nekoliko računara i obezbeđivao razna zadovoljstva jedan period dok je imalo više smisla baviti se takvim radom.
Još iz doba WFN fontova.

To je čak jedan od razloga što nisam nikad instalirao Ilustrator iako ne sumnjam da je dobar i moćan.
Simke je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.1.2006, 2:24   #12
holodoc
Deo inventara foruma
 
Član od: 5.12.2005.
Poruke: 6.785
Zahvalnice: 348
Zahvaljeno 1.893 puta na 1.078 poruka
Određen forumom Re: vitez Koja nije uspeo da mi pomogne!?!

@NoYes

Pa da krenemo.

Moja lična preporuka je da kupiš Adobe CreativeSuite2.

Ovo je kompletan skup programa koji je orijentisan na dizajn, bilo da je on vezan za pripremu za štampu ili za neki drugi deo posla. U njemu se nalazi Photoshop o kome pretpostavljam da ne treba ništa da ti pričam, InDesign namenjen izradi preloma i deo koji je meni lično najinteresantniji Illustrator. Sada bi neki koji su radili u Corelu rekli da je Corel mnogo bolji program. Nije tačno. Corel je firma koja je propala pre par godina i koja nije na tržište izbacila program već više godina.
Ja sam recimo radio u Corelu samo godinu dana ali znam čoveka koji je u njemu radio 11 godina. Pri svakom daljem kontaktu sa Illustratorom smo bili obojica sve više i više oduševljeni. I danas to uspeva da nam uradi. Shvatite da danas većina ozbiljnih ljudi koji se bave osvetljavanjem filma neće ni da čuju za osvetljavanje filmova iz Corelovog formata. Razlog je očigledan. Corel ima i uvek je imao problema sa kolornim profilima, "slučajno zaboravljenim" overprintima i bog će ga znati šta ne sve. Da se razumemo ne želim da kažem da je loš program ali jednostavno vreme ga je pregazilo.

E sada pošto vidim da "nisi znao da postoji više vrsta štampe" kod nas ti je najviše rasprostranjena takozvana offset i digitalna štampa. Ova prva očigledno mnogo više. Generalno neke velike razlike između njih nema osim što ti je kroz praksu potrebno da naučiš šta su ograničenja svakog tipa štampe. U suštini bi možda najbolja ideja bila da probaš da se ubaciš u neku štampariju na praksu ili tako nešto. Još ako ima svoj dizajn studio, odlično.

Tu ćeš na licu mesta videti koja su ograničenja pri različitim tipovima štampe: kad smeš da koristiš koju boju, kako da pravilno obeležiš svaki tabak (klinovi, paseri, cajtne i hiljadu ostalih čuda), kako da slažeš tabak (smer okretanja recimo vizit karti), kako da oteraš onog što će sv eto da štampa u pm zato što su mu filmovi ili dizajn loši i još trista trista čuda.

Evo kad si već pitao za ovo što se zove "prepust". Sasvim je dovoljno ostaviti po jedan milimetar sa svake strane koja se obrezuje. Pa neće sve to da se seče pajserom već štamparskim nožem koji mogu da budu izuzetno precizni (a i oštri ). Broj cajtni ("linije za obrez") zavisi od izgleda okoline mesta koje se obrezuje. Ako je recimo pozadina bela a ne postoji famozni crni okvir oko bloka (vizit karte) sasvim je okej i jedan rez. Bez obzira neko pravilo je da se ipak stavljaju duple cajtne. A mislim da samo nije rečeno da je cilj prepusta da ne dođe do pojave mešanja sadržaja na vizitkama ili bele površine ako nož nije precizan. Pa ipak "ne seče se laserski".

Ako ti je potrebna neka dodatna "smernica" slobodno pitaj jer ne bih mogao da ti preporučim nijedan link ili literaturu osim ako neznaš nekog na nekom faksu na smeru dizajna i pripreme za štampu. Ovo je ipak jednim velikim delom zanatski posao.
holodoc je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.1.2006, 10:49   #13
Simke
Senio®
 
Član od: 3.11.2005.
Poruke: 2.159
Zahvalnice: 239
Zahvaljeno 836 puta na 310 poruka
Određen forumom Re: Koje programe koristite za DTP?

Ne mislim nešto baš puno različito.

Ni u ludilu ne bih hteo ovu temu da pretvorim u prepucavanje šta je bolje a šta gore od programa.
Definitivno CorelDraw je moćan program koji može da uradi posao. Meni koji ga koristim jako dugo i znam sve prečice je odličan alat koji me ne tera na razmišljanje i navikavanje, još uvek uspeva da zadovolji sve moje potrebe,normalno uz pomoć Photoshopa i još nekih programčića...

Glavna moć je u glavi.
Snaga je u kreativnosti i ozbiljnosti da se neki projekat, zadatak reši pa tek onda u poznavanju programa i samom programu jer program je samo alat.

Za lake zadatke (što je ipak oko 75% stvari) ili za loše idejno obrađene svejedno je u kojem programu ćete ih uraditi.

Kada se počinje treba ići na jake, trenutno je mislim najrasprostranjenije mišljenje da je Adobeov paket najači igrač na tom tržištu i najsveobuhvatniji svakako.

Moj savet je da treba proveriti u štamparijama sa kojima se misli sarađivati u kojim programima rade i šta njima odgovara, džabe si skroz napredan i koristiš najnovije programe ako oni rade na malo starijim verzijama nekih programa i zaposlen im je tamo neki lik već dvadeset godina, koji još uzdiše za Venturom i Word Perfektom a kabel od Atarija mu viri iz džepa... za najnovije i najsavremenije štamparije ništa ne kažem.
Simke je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 11.1.2006, 14:44   #14
NoYes
Član
 
Član od: 30.12.2005.
Poruke: 50
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Slanje poruke preko Yahooa korisniku NoYes
Određen forumom Re: Koje programe koristite za DTP?

e pa ljudi hvala vam puno, ovo sto sam do sada saznao veoma mi je pomoglo. nadam se da cu i ubuduce moci da racunam na vas ako mi nesto zatreba vezano za pipremu. u slucaju da vama treba nesto vezano za montazu i obradu video materijala tu mogu da vam pomognem.
hvala jos jednom
NoYes je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Koje operativne sisteme koristite? bobzilla Operativni sistemi 271 14.11.2008 17:09


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 8:07.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com