Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Kvarovi

Kvarovi Pomoć i informacije u vezi sa neobjašnjivim kvarovima
i nestabilnostima sistema

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 12.4.2010, 21:01   #1
neko_drugi
Veteran
 
Član od: 7.12.2008.
Lokacija: tamo - ovde
Poruke: 508
Zahvalnice: 206
Zahvaljeno 30 puta na 26 poruka
Određen forumom problem - stari racunar

u pitanju je stariji racunar,ne znam cega ima unutra,jer ne mogu da ga pokrenem..znam da ima nesto manje od 256 memorije...
ovako,kad treba da se podigne sistem,dodje do logo-a XP i tu stoji,dalje nece.pri pokusaju da se udje u safe mod,dobija se obavestenje - boot failure,insert cd rom.... tako nesto.
pokusao sam da podignem sa diska,da uradim reinstal,ucitava neke fajlove,ali izbacuje gresku da neke fajlove ne moze da procita sa diska. disk je sigurno u redu..
sta bi moglo da je crklo? da li je moguce da je memorija riknula,ili ako imate neki savet...
neko_drugi je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.4.2010, 21:04   #2
veseliburek
Starosedelac
 
Član od: 13.10.2007.
Lokacija: BG
Poruke: 2.049
Zahvalnice: 388
Zahvaljeno 717 puta na 386 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku veseliburek Slanje poruke preko Skypea korisniku veseliburek
Određen forumom Re: problem - stari racunar

imam neki kompjuter kome ne znam šta je i ne znam koji su delovi, pomozite mi...

lepo otvori kućište (unutra ne žive divlje zveri), pročitaj oznaku sa matične i sa hard diska i tako to...

verovatno ti je hard riknuo
veseliburek je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku veseliburek na korisnoj poruci:
shrafko (23.4.2010)
Stara 12.4.2010, 21:07   #3
neko_drugi
Veteran
 
Član od: 7.12.2008.
Lokacija: tamo - ovde
Poruke: 508
Zahvalnice: 206
Zahvaljeno 30 puta na 26 poruka
Određen forumom Re: problem - stari racunar

Citat:
veseliburek kaže: Pregled poruke
imam neki kompjuter kome ne znam šta je i ne znam koji su delovi, pomozite mi...

lepo otvori kućište (unutra ne žive divlje zveri), pročitaj oznaku sa matične i sa hard diska i tako to...

verovatno ti je hard riknuo
hvala na savetu,uradio bih to,ali je nemoguce... 200 km dalje od mene nije moj u pitanju,od devojke,pa da pitam od prilike sta bi bilo...
neko_drugi je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.4.2010, 0:11   #4
FiresnakE
Veteran
 
Član od: 20.12.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 502
Zahvalnice: 127
Zahvaljeno 80 puta na 51 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku FiresnakE
Određen forumom Re: problem - stari racunar

Em smo mi daleko, em si ti daleko, bice ovo opravka veka.

Ako moze, neka udje u BIOS, i neka postavi da boot-uje sa diska, pa neka proba da instalira nov sistem.
FiresnakE je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.4.2010, 0:30   #5
SAJEVAC
Deo inventara foruma
 
Član od: 6.12.2008.
Lokacija: Sremska Mitrovica
Poruke: 6.505
Zahvalnice: 597
Zahvaljeno 561 puta na 516 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku SAJEVAC
Određen forumom Re: problem - stari racunar

Citat:
neko_drugi kaže: Pregled poruke
u pitanju je stariji racunar,ne znam cega ima unutra,jer ne mogu da ga pokrenem..znam da ima nesto manje od 256 memorije...
ovako,kad treba da se podigne sistem,dodje do logo-a XP i tu stoji,dalje nece.pri pokusaju da se udje u safe mod,dobija se obavestenje - boot failure,insert cd rom.... tako nesto.
pokusao sam da podignem sa diska,da uradim reinstal,ucitava neke fajlove,ali izbacuje gresku da neke fajlove ne moze da procita sa diska. disk je sigurno u redu..
sta bi moglo da je crklo? da li je moguce da je memorija riknula,ili ako imate neki savet...
Aj ti lepo udji u bios pa u sistemske informacije i pogledaj cime raspolazes .....

Citat:
neko_drugi kaže: Pregled poruke
hvala na savetu,uradio bih to,ali je nemoguce... 200 km dalje od mene nije moj u pitanju,od devojke,pa da pitam od prilike sta bi bilo...
Kako si sve ono predhodno pokusao ako kazes da ti komp nije tu i da je 200 kilometara od tebe ....
SAJEVAC je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku SAJEVAC na korisnoj poruci:
neko_drugi (14.4.2010)
Stara 14.4.2010, 18:44   #6
JohnnyP
Član
 
Član od: 13.12.2005.
Lokacija: Belgrade
Poruke: 60
Zahvalnice: 3
Zahvaljeno 8 puta na 8 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku JohnnyP
Određen forumom Re: problem - stari racunar

Citat:
neko_drugi kaže: Pregled poruke
u pitanju je stariji racunar,ne znam cega ima unutra,jer ne mogu da ga pokrenem..znam da ima nesto manje od 256 memorije...
ovako,kad treba da se podigne sistem,dodje do logo-a XP i tu stoji,dalje nece.pri pokusaju da se udje u safe mod,dobija se obavestenje - boot failure,insert cd rom.... tako nesto.
pokusao sam da podignem sa diska,da uradim reinstal,ucitava neke fajlove,ali izbacuje gresku da neke fajlove ne moze da procita sa diska. disk je sigurno u redu..
sta bi moglo da je crklo? da li je moguce da je memorija riknula,ili ako imate neki savet...
Prvo bi trebalo proveriti dal se hard disk pravilno pojavljuje u biosu ili ti pri paljenju računara. Ako je to ok onda ili je pao sistem ili hdd ima bad sectore pa ne može da podigne sistem sa njega.

Kad radiš ponovnu instalaciju obavezno uradi full format da budeš kolko tolko siguran da je hard ok. Iako je cd sa koga instaliraš verovatno ispravan, ti reče da je komp star tako da vrlo moguće da optički uredjaj jednostavno ne može više da čita diskove kako treba.
JohnnyP je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku JohnnyP na korisnoj poruci:
neko_drugi (14.4.2010)
Stara 14.4.2010, 19:42   #7
SAJEVAC
Deo inventara foruma
 
Član od: 6.12.2008.
Lokacija: Sremska Mitrovica
Poruke: 6.505
Zahvalnice: 597
Zahvaljeno 561 puta na 516 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku SAJEVAC
Određen forumom Re: problem - stari racunar

Citat:
JohnnyP kaže: Pregled poruke
Prvo bi trebalo proveriti dal se hard disk pravilno pojavljuje u biosu ili ti pri paljenju računara. Ako je to ok onda ili je pao sistem ili hdd ima bad sectore pa ne može da podigne sistem sa njega.

Kad radiš ponovnu instalaciju obavezno uradi full format da budeš kolko tolko siguran da je hard ok. Iako je cd sa koga instaliraš verovatno ispravan, ti reče da je komp star tako da vrlo moguće da optički uredjaj jednostavno ne može više da čita diskove kako treba.
Kolega , mislim da sam mu i ja slicno rekao .Nek prvo udje u sistemse informacije i pogleda kakav je racunar u pitanju.
SAJEVAC je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku SAJEVAC na korisnoj poruci:
neko_drugi (14.4.2010)
Stara 14.4.2010, 21:00   #8
neko_drugi
Veteran
 
Član od: 7.12.2008.
Lokacija: tamo - ovde
Poruke: 508
Zahvalnice: 206
Zahvaljeno 30 puta na 26 poruka
Određen forumom Re: problem - stari racunar

pokusao ja da udjem u bios da inst. sistem,rekoh da pocinje da ucitava neke fajlove,izbacuje neku gresku,ne secam se tacno
a pokusao sam to kada sam bio ranije,pre nekog vremena..
poslusacu vase savete,ovog vikenda putujem.
nego,mogu li tu da mi pomognu HDD Regenerator i Hirrens boot? za dijagnostiku..
neko_drugi je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.4.2010, 21:11   #9
SAJEVAC
Deo inventara foruma
 
Član od: 6.12.2008.
Lokacija: Sremska Mitrovica
Poruke: 6.505
Zahvalnice: 597
Zahvaljeno 561 puta na 516 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku SAJEVAC
Određen forumom Re: problem - stari racunar

Citat:
neko_drugi kaže: Pregled poruke
pokusao ja da udjem u bios da inst. sistem,rekoh da pocinje da ucitava neke fajlove,izbacuje neku gresku,ne secam se tacno
a pokusao sam to kada sam bio ranije,pre nekog vremena..
poslusacu vase savete,ovog vikenda putujem.
nego,mogu li tu da mi pomognu HDD Regenerator i Hirrens boot? za dijagnostiku..
Jel mozes malo jasnije da pises ?Mislim na ovo poslednje ....
SAJEVAC je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.4.2010, 21:42   #10
neko_drugi
Veteran
 
Član od: 7.12.2008.
Lokacija: tamo - ovde
Poruke: 508
Zahvalnice: 206
Zahvaljeno 30 puta na 26 poruka
Određen forumom Re: problem - stari racunar

Citat:
SAJEVAC kaže: Pregled poruke
Jel mozes malo jasnije da pises ?Mislim na ovo poslednje ....
pitam mogu li pomocu ta 2 ,,alata´´ da pokusam da ustanovim u cemu je problem? moze li biti da je memorija u pitanju?
neko_drugi je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.4.2010, 1:19   #11
SAJEVAC
Deo inventara foruma
 
Član od: 6.12.2008.
Lokacija: Sremska Mitrovica
Poruke: 6.505
Zahvalnice: 597
Zahvaljeno 561 puta na 516 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku SAJEVAC
Određen forumom Re: problem - stari racunar

Citat:
neko_drugi kaže: Pregled poruke
pitam mogu li pomocu ta 2 ,,alata´´ da pokusam da ustanovim u cemu je problem? moze li biti da je memorija u pitanju?
Za pocetak izvadi baterijicu sa maticne i uradi restartovanje biosa.Sta god da se zeznulo ovo ce ga vratiti u normalu kako je bilo i onda probaj ponovo formatiranje i instaliranje sistema.Takodje posle toga idi u sistemske informacije(u biosu) i pogledaj dal ocitava komponente.Ako ih tu prepoznaje onda ce biti da su delovi ispravni.
SAJEVAC je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku SAJEVAC na korisnoj poruci:
neko_drugi (15.4.2010)
Stara 15.4.2010, 14:06   #12
ivance95
Starosedelac
 
Član od: 26.8.2009.
Poruke: 1.359
Zahvalnice: 132
Zahvaljeno 221 puta na 199 poruka
Određen forumom Re: problem - stari racunar

Citat:
neko_drugi kaže: Pregled poruke
pitam mogu li pomocu ta 2 ,,alata´´ da pokusam da ustanovim u cemu je problem? moze li biti da je memorija u pitanju?
Ne verujem da je memorija, probaj nabavi ultimate boot cd ili hirens boot... pa testiraj hard.
ivance95 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku ivance95 na korisnoj poruci:
neko_drugi (15.4.2010)
Stara 15.4.2010, 14:58   #13
JohnnyNT
Deo inventara foruma
 
Član od: 15.4.2006.
Lokacija: Srbija
Poruke: 4.037
Zahvalnice: 1.298
Zahvaljeno 1.396 puta na 948 poruka
Određen forumom Re: problem - stari racunar

Nek devojka (ili čiji je već računar) otvori računar, i povadi kablove iz harda i nek ih vrati, ili eventualno zameni.Prvo što sam pomislio su bad sektori na HD, ali reče da je hard garantovano u redu, pa...
JohnnyNT je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.4.2010, 16:35   #14
JohnnyP
Član
 
Član od: 13.12.2005.
Lokacija: Belgrade
Poruke: 60
Zahvalnice: 3
Zahvaljeno 8 puta na 8 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku JohnnyP
Određen forumom Re: problem - stari racunar

Citat:
neko_drugi kaže: Pregled poruke
pokusao ja da udjem u bios da inst. sistem,rekoh da pocinje da ucitava neke fajlove,izbacuje neku gresku,ne secam se tacno
a pokusao sam to kada sam bio ranije,pre nekog vremena..
poslusacu vase savete,ovog vikenda putujem.
nego,mogu li tu da mi pomognu HDD Regenerator i Hirrens boot? za dijagnostiku..
Ja mislim da bi najbolje bilo da ispitaš činjenično stanje kada se nadješ na licu mesta i onda pre bilo čega kako kolega @Sajevac reče resetuješ bios vadjenjem naponskog kabla iz napajanja i baterije sa ploče.

Ako se situacija ne promeni probaj da nadješ odgovore na ova pitanja i napišeš ih ovde kako bi mogli da pomognemo:

1.Da li uopšte možeš da udješ u bios?
2.Koje komponente ti bios isčitava?
3.Kada ti izbacuje tu grešku ( pri paljenju računara, formatiranju ili instalaciji novog sistema)?
4.Koju grešku tačno prikazuje?
JohnnyP je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku JohnnyP na korisnoj poruci:
neko_drugi (15.4.2010)
Stara 15.4.2010, 20:52   #15
SAJEVAC
Deo inventara foruma
 
Član od: 6.12.2008.
Lokacija: Sremska Mitrovica
Poruke: 6.505
Zahvalnice: 597
Zahvaljeno 561 puta na 516 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku SAJEVAC
Određen forumom Re: problem - stari racunar

Dosta puta smo mu vec rekli sta da radi.Sad je na njemu da povuce neki potez da bi mogli dalje da idemo ..
SAJEVAC je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku SAJEVAC na korisnoj poruci:
neko_drugi (15.4.2010)
Stara 15.4.2010, 21:04   #16
neko_drugi
Veteran
 
Član od: 7.12.2008.
Lokacija: tamo - ovde
Poruke: 508
Zahvalnice: 206
Zahvaljeno 30 puta na 26 poruka
Određen forumom Re: problem - stari racunar

hvala svima na pomoci i predlozima. poslusacu vase savete u toku vikenda,pa vam javim sta se zbiva
neko_drugi je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.4.2010, 21:10   #17
neko_drugi
Veteran
 
Član od: 7.12.2008.
Lokacija: tamo - ovde
Poruke: 508
Zahvalnice: 206
Zahvaljeno 30 puta na 26 poruka
Određen forumom Re: problem - stari racunar

Citat:
JohnnyNT kaže: Pregled poruke
Nek devojka (ili čiji je već računar) otvori računar, i povadi kablove iz harda i nek ih vrati, ili eventualno zameni.Prvo što sam pomislio su bad sektori na HD, ali reče da je hard garantovano u redu, pa...
u pravu si sto pominjes bad sektore,ali sa tim sam imao problem sa ovim MOJIM kompom,nesto oko win 7... pohvala za pracenje tudjih problema
neko_drugi je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.4.2010, 22:51   #18
Nik86
Banned
 
Član od: 12.12.2008.
Lokacija: BG-KV-Zurich
Poruke: 461
Zahvalnice: 23
Zahvaljeno 62 puta na 56 poruka
Određen forumom Re: problem - stari racunar

Hehe memorije su veoma izdrzljive komponente u kompu, retko se desava da memorija crkne(uglavnom crknu kad su fabricki vec falicne ili ako ih maticna sprzi). Ja mislim da je 90procenata maticna u pitanju, kad otvoris komp pogledaj kondenzatore na njoj 100 procenata se neki naduo i pravi ti probleme jer maticna ne daje dovoljno struje komponentama. Jos ako pri instalaciji sistema iizbacuje plave ekrane tipa hardver izmenjen, nepoznat hardver pa se restartuje pri instalaciji, sigurica maticna, i u slucaju da je memorija neispravna, maticna je sasvim sigurno neispravna( zamene kondenzatora na maticnoj bi trebalo da se odradi u srvisu ako ti vec ne znas i nemas kondenzatore identicnih osobina)
Sto se tice bad sektora hard bi trebao(osim ako nije opako unisten) da odradi instalaciju XP- pa onda da se jave problemi, ovako kad prekida nstalaciju sa CDa maticna je sigurno.
Nik86 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 19.4.2010, 20:49   #19
neko_drugi
Veteran
 
Član od: 7.12.2008.
Lokacija: tamo - ovde
Poruke: 508
Zahvalnice: 206
Zahvaljeno 30 puta na 26 poruka
Određen forumom Re: problem - stari racunar

najpre da zahvalim svima na pruzenim savetima
evo sta sam radio:
racunar ima intel celeron 2.2 Ghz, ima Intex Tv Tuner,to je valjda i graficka,RAM 256, hard maxtor 80 GB sata
u biosu o sistemu ocitava procesor i memoriju,hard ne.
onda sam preko neko alata sa Hiren´s boot diska formatirao cao hard,pokusao da instaliram XP,nije htelo zato sto nije mogao da procita odredjene fajlove sa diska,bilo je ponudjeno da nastavi sa ucitavanjem,ali je stalno izbacivalo upozorenje da je moguce da sistem nece raditi bez tih fajlova. bio sam strpljiv pa stlano lupao ESC da bi preskocio to sto ne moze da ucita,stigao da kraja onoga sto je moglo,i kad se resetovao da pokrene instalaciju,onda plavi ekran sa sledecim greskama:
stop0x0000007E(0x0000005,0xFAB01E38,0xFAF73340,0xF AF7303C)
PCI.sys - adress FAB01E38 base at FAAFC00,data stamp 41107d31

pokusao sam i da podignem live cd, onda je izbacio sledecu gresku:
prot_2K.sys is corrupted

i odustao sam od daljih pokusaja,ali sam poneo hard kod mene,prikljucio na moj komp, i sasvim normalno podigao XP,sa istog diska sa kog sam hteo i tamo na licu mesta da instaliram....
sad pitanje : posto nije detektovao u biosu hard,da li to znaci da je nesto na maticnoj riknulo,kako je neko rekao?
neko_drugi je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 20.4.2010, 18:44   #20
SAJEVAC
Deo inventara foruma
 
Član od: 6.12.2008.
Lokacija: Sremska Mitrovica
Poruke: 6.505
Zahvalnice: 597
Zahvaljeno 561 puta na 516 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku SAJEVAC
Određen forumom Re: problem - stari racunar

Citat:
neko_drugi kaže: Pregled poruke
najpre da zahvalim svima na pruzenim savetima
evo sta sam radio:
racunar ima intel celeron 2.2 Ghz, ima Intex Tv Tuner,to je valjda i graficka,RAM 256, hard maxtor 80 GB sata
u biosu o sistemu ocitava procesor i memoriju,hard ne.
onda sam preko neko alata sa Hiren´s boot diska formatirao cao hard,pokusao da instaliram XP,nije htelo zato sto nije mogao da procita odredjene fajlove sa diska,bilo je ponudjeno da nastavi sa ucitavanjem,ali je stalno izbacivalo upozorenje da je moguce da sistem nece raditi bez tih fajlova. bio sam strpljiv pa stlano lupao ESC da bi preskocio to sto ne moze da ucita,stigao da kraja onoga sto je moglo,i kad se resetovao da pokrene instalaciju,onda plavi ekran sa sledecim greskama:
stop0x0000007E(0x0000005,0xFAB01E38,0xFAF73340,0xF AF7303C)
PCI.sys - adress FAB01E38 base at FAAFC00,data stamp 41107d31

pokusao sam i da podignem live cd, onda je izbacio sledecu gresku:
prot_2K.sys is corrupted

i odustao sam od daljih pokusaja,ali sam poneo hard kod mene,prikljucio na moj komp, i sasvim normalno podigao XP,sa istog diska sa kog sam hteo i tamo na licu mesta da instaliram....
sad pitanje : posto nije detektovao u biosu hard,da li to znaci da je nesto na maticnoj riknulo,kako je neko rekao?
Moguce da su kablovi ili maticna .Po svemu sudeci to je stari ata hard.Za hard imas dva kabla jedan je od napajanja,a drugi od maticne.Jel si probao da zamenis kabal od napajanja , tacnije da kabal koji je od cd citaca stavis u hard , kabal koji je od harda stavis u cd citac ?
SAJEVAC je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Problem sa zvukom - da li je do hardware-a ili nesto drugo? FiresnakE Kvarovi 6 5.3.2010 12:08
Problem, stari hard ne radi, a novi hard disk ne prepoznaje. ice*91 Nosači podataka 10 3.2.2010 4:57
"Mali" problem Iceman_37 Grafika 2 28.8.2008 21:32
Problem sa RAM memorijom! zdravko77 Operativni sistemi 22 7.4.2007 11:24


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 16:57.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com