Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Opisi, recenzije i testovi

Opisi, recenzije i testovi Ovde šaljite sopstvene opise, recenzije i testove hardvera. Neka ono što ste poslali bude vaše autorsko delo - nemojte kopirati tuđe tekstove sa drugih sajtova i časopisa.

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 19.4.2022, 19:05   #1
Aibo
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Aibo
 
Član od: 30.6.2008.
Lokacija: Beograd
Poruke: 7.294
Zahvalnice: 993
Zahvaljeno 3.964 puta na 2.386 poruka
Određen forumom Lg oled 55 c1

Nakon dugog, ali zaista dugog maštanja da pređem na OLED TV evo i to se desilo pre par nedelja. Krajem pretprošle godine kada sam napravio neki kuršuz i svojom nepažnjom spalio stari Samsung H6400 40" LCD, grafiku i PS4... nisam baš bio u situaciji da se izmotavam pa je kao zamena došao Samsung 43 Q60T QLED (moj opis ovde). Onda je palo seljenje, pa troškovi opremanja stana i what not. Uglavnom, prosto nije bilo vreme da se menja savršeno dobar QLED LCD... ali sam ja svejedno patio za OLEDom i čežnjivo gledao svaki put kada prođem pored nekog izloženog. I tako se lepša polovina naprimala nekih bonusa krajem godine... i kaže hajde da uzmemo OLED, ja kažem da nismo još ni stan sredili kako valja ali ona mi lepo izloži plan - pošto planiram svojim matorcima da kupim TV, a njen brat stalno kuka što nema smart TV, a ja kukam što nemam OLED... Mi kupimo OLED, naš QLED damo njenom bratu a njegov običan 32 LCD mojim matorcima. Rekoh - strašno si pametna! Prodato!

Bacim pogled po prodavnicama na LG C1 u 55" izdanju, ono nešto tipa 170K dinara. Bacim pogled kod "mađara" ono 1050€, tj. 127K sa sve prevozom do BG. Pomislim da sam skoro svu tehniku u kući kupio tako i nikada mi ništa nije falilo... to je to, ne smem puno da razmišljam i plašim se... uzimam.


PAKOVANJE, IZRADA, DIJAGONALA

Pakovanje je ogromno, jedva sam ga smestio u Ibizu sa spuštenim zadnjim sedištima. Takođe sam ga jedva izvukao na šesti sprat i jednako teško raspakovao i okačio na zid. Mogao sam da čekam ženu da dođe sa posla ali želeo sam žarko da čačkam novi OLED i naštelujem odmah sve po svojim standardima. Ovakvo soliranje ipak ne preporučujem nikome, bez šale, TV je bez stalka 20-ak kg i vrlo glomazan, a sa stalkom 28kg i još glomazniji. Nisu beznačajne šanse da vam isklizne tokom čupanja iz stiropora i napravi se šteta ogromna očas posla. Zato deluje kvalitetno odrađeno, ali se preznojim kada vidim koliko je gornja polovina tanka... Impresivno je to na oko ali samo dodatno otežava rukovanje jer ga realno možete držati samo na donjoj polovini gde su napajanje i elektronika.

Podignem to sve nekako na zid i sednem na kauč nekih 3m od njega, možda koji centimetar bliže. Dijagonala savršena. Vidi se da je veći od 43" koji je bio do sada ali uopšte nema osećaja da je preveliko, previše dominantno u prostoru i sl. Drago mi je što nisam išao na 48" koji je ionako jeftiniji samo 150€. Mislim da bi čak i 65" moglo OK da ide za ovu daljinu ali razlika u ceni je tu već 700€ što je po mom mišljenju previše i 55 nekako baš dođe sweet spot u smislu inč/evru.





SLIKA

Out of the box je moj primerak vukao na zeleno. Da ne ulazim u neku detaljnu kalibraciju, samo se smanji zelena malo u meniju i sve prilično lepo klikne na svoje. Možda budem malo dubio oko kalibracije i podešavanja u drugom postu ali za sada nek ostane po strani. TV kanali koji su 1080i, kao i 720p sadržaj izgledaju pristojno. Upscaling je vrlo korektan pa nema vidljive piskelizacije ali na ovoj dijagonali je to već malo razvodnjeno jer TV baš ne može izmisliti toplu vodu iz tako niske rezolucije. Sve od 1080p pa naviše izgleda stvarno dobro, a 4K HDR već impresivno.

Kontrast

Kontrast je naravno savršen jer...OLED. Ne može to na svakom materijalu da se vidi. Ako pustim ujutru neki jutarnji program ili vesti na TV, to izgleda potpuno isto kao na dosadašnjem Samsung QLED-u. Lepo, koloritno, malo veće zbog dijagonale i to je to. Ali kada se pokrene recimo Netflix ili HBO Max i nešto poput Dune filma koji je sav kontrastan i odlične produkcije... onda se vidi itekako. Pozadinsko osvetljenje i osvetljenje na nivou piksela su neuporedivi što se tiče finih i oštrih granica između tamne i svetle... Zbog ovoga se čini da su stvari prosto tridimenzionalnije... jer savršeno senčenje od najdublje crne do svetlijih ustvari stvara taj osećaj trodimenzionalnosti. Npr. film Dune obiluje takvim scenama koje su izraženo kontrastne i blistaju na OLEDu.



Slično važi i za sve kontrastne teksturisane površine kao što su tamo odelo, tamna kosa i sl. Način na koji se jasno razdvajaju vlakna, vlasi, itd. je uvek nijansu živopisniji i realniji od LCD-a koji deluje ravnije.

Maksimalna svetlina i refleksije

Mislim da svi već znaju da OLED ne može da drži konstantnu jarku belu kao najbolji LCD-evi. Ako se pusti neki test sa čisto belom bojom videćete kako OLED vrlo brzo smanjuje svetlinu. Međutim, u realnom sadržaju u kom je retko kad ekran baš potpuno beo, ovaj OLED može da bude izuzetno svetao. Šta god da sam puštao, od vrlo svetlih serija preko nekih snimaka plaže i mora... svetlina je sve vreme na odličnom nivou. Kada se pokrene neki 4K HDR materijal, TV prosto blista. Problem može nastati jedino kod vrlo tamnih HDR sadržaja kao što je serija The Queen's Gambit koja je masterovana toliko tamno i mrtvo da čak i kada odvrnem sve na max, slika je prosto tamna i mrtva. Ali pošto sam video da se na sličnu stvar žale i vlasnici mnogih LCD-eva na webu, mislim da je tu više u pitanju loš master nego bilo šta drugo. Za sada sam pogledao solidan broj HDR serija i filmova, i uglavnom sam bio vrlo zadovoljan ukupnom svetlinom i živošću slike.

Što se samih refleksija tiče, TV ima potpuno glossy premaz i u njemu se sve ogleda kao u ogledalu. Dobra stvar je što je sve reflektivno popriilično zatamnjeno i odslikava se u tamno ljubičastoj nijansi koja se vidi samo na vrlo tamnim delovima slike. Prethodni Samsung je npr. imao polu mat premaz na kom se ne ogleda ovako jasno, već zamagljeno. Tako zamagljene refleksije su ipak bile osetno svetlije jasno više smetale tokom gledanja. Tj. više sam morao prozore da zatamnjujem i svetla da gasim kada se gleda taman sadržaj tada nego sada. Evo primer kako se odslikava prozor u sred dana na ekranu (ovaj ljubičasti odsjaj na desnoj gornjoj strani gde je tamna slika, gde god ima nešto svetlije na slici - refleksija se i ne vidi).


Poslednja ispravka: Aibo (19.4.2022 u 19:14)
Aibo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 3 korisnika se zahvaljuje korisniku Aibo na korisnoj poruci:
Dekip (26.4.2022), polarnimeda (24.4.2022), VMilan (24.4.2022)
Stara 19.4.2022, 19:05   #2
Aibo
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Aibo
 
Član od: 30.6.2008.
Lokacija: Beograd
Poruke: 7.294
Zahvalnice: 993
Zahvaljeno 3.964 puta na 2.386 poruka
Određen forumom Re: Lg oled 55 c1

Uniformnost ekrana

Iako OLED ima savršenu i ničim uznemirenu crnu, ipak nije oslobođen nekih drugih neuniformnosti. Jedna od njih je kada se pusti čisto siva boja, ekran može imati sektore različite svetline pa to izgleda malo flekavo. Može se često naći primer na netu ali na sreću moj primerak je savršeno uniforman u tom pogledu. Druga vrsta neuniformnosti je roza tinta koja se može javiti na delu ekrana a opet se najbolje vidi na vrlo uniformnoj sivoj ili beloj. E moj TV to ima. Donja trećina ekrana ima rozu tintu koja se vidi na čisto sivoj ili čisto beloj pozadini. Sreća u nesreći je što se ne primećuje u realnom sadržaju koji ima bilo kakve boje i šare po sebi.

Motion, Odziv, Gaming

OLED ima praktično instant odziv piksela što je fenomenalno za igranje u 60+ fps. Mada sam ja isprobao samo do 60Hz jer 120Hz mod nisam uspeo da aktiviram. Mojih 7m HDMI kabla očigledno nije najkvalitetnijih HDMI 2.1a vrste, pa TV ne prijavljuje kompu da može 120Hz koje može kada je HDMI kabal prikladan. Nisam se još uvek cimao da kupujem nov kabal jer teram RX470 i svejedno ne mogu više od 60 da izvučem iz većine naslova. Uglavnom, u game modu TV je brz isto koliko i monitor. Ovih dana igram GoW i odziv je odličan, slika takođe. TV inače podržava i VRR koji sam isprobavao samo na kratko jer mi GoW mahom radi na 60fps, što je limit trenutnog HMDI kabla pa i ne mogu baš da ga testiram kako treba.

Skoro instant odziv piksela nažalost znači da ekran nema prirodan blur kao LCD, pa na svim sadržajima nižeg frejm rejta kao što su filmovi, ako se ne uključi baš nikakva interpolacija slika bude vrlo seckava. Na svu sreću interoplacija radi jako fin posao, niži nivoi ne unose baš nikakav soap opera efekat ali ja ipak preferiram neke srednje koji još malo uglade pokrete i dodaju vrlo malo soap opera efekta. Na max je već previše neprirodno.

ZVUK

TV ima stereo zvučnike i kao neke mini vufere ugrađene. Mogu reći da se primeti jer je bas malo jači i teži nego što sam navikao da čujem na TV-u. Nije baš zamena za propisan HiFi ili kućni bioskop ali radi sasvim fin posao i zvuk je iznad proseka.

WEB OS i Daljinac

LG ne koristi Android TV već fura svoj Web OS koji se takođe zasniva na Linux kernelu. To radi sasvim korektno i pristojno brzo. Od aplikacija ima sve što mi treba: YT, Netflix, HBO Max... i 4K HDR sadržaj na svakoj od njih radi odlično.

Možda najzanimljivija stvar mi je sam daljinac, kako ga LG zove Magic Remote. U sebi ima senzore za pokrete i čim se malo prodrma izbaci strelicu na ekranu kojom se upravlja pokretima celog daljinca. A da miš vajb bude kompletan, tu je i scroll točkić. To u praksi radi sasvim dobro i vrlo je korisno u određenim aplikacijama. Stvar broj dva koja mi se sviđa je da se svakom broju može dodeliti quick access za bilo koju aplikaciju. Pa tako long press na neki taster poziva koju god ste mu aplikaciju dodelili. Odlična stvar i mnogo brža od otvaranja bilo kakvog Home menija.

Još jedna pametna stvar je skoro potpuno crni screensaver koji se uključi vrlo brzo kada TV ostavim u nekom meniju (YT npr.) i zaboravim da isključim. Zato se oko toga ne cimam kada krenem da radim nešto drugo, znam da screensaver uleće vrlo brzo na statičnoj slici.

UKUPAN UTISAK

Ukupan utisak je generalno odličan. Kontrast i taj 3D osećaj kod kvalitetnog materijala je nedostižan čak i za najbolji LCD. Limit OLED-a u smislu maksimalnog osvetljenja se u realnoj upotrebi vidi ekstremno retko. U SDR sadržaju zapravo nikad, tu ga držim na 60 od mogućih 100 za osvetljenje. Tek u HDR sadržaju koji je masterovan tako da dominira mrak i sivina se oseti da bi valjalo imati malo više brigthnessa kada se gleda u dobro osvetljenoj prostoriji. Ali čak se i to da pobediti sa par tvikova koji kažu TV-u da ignoriše ugrađeni tone mapping, smanji dinamički opseg materijala i time izdigne prosečnu osvetljenost slike. Ja npr. to radim kada gledam Raising Dion seriju preko dana i ništa mi ne fali.

Ako ste od onih korisnika koji bi najviše gledali TV kanale, sportske kanale, nekakve reality programe poput Survivor (čini mi se da svi oko mene to prate sem mene)... realno se razlika u slici između dobrog VA LCD-a i OLED-a i ne primeti jer je to sve svetao sadržaj relativno niskog kvaliteta i ne uspeva da dođe do izražaja.

Razmišljao sam malo da li čekati C2 seriju ili QD-OLED ali videh da su im cene u startu po 700+ evra više a nisam mogao i želeo da čekam da one polako padaju... pred kraj godine bi onda opet najavili neku sledeću generaciju i tako u krug. Uglavnom, happy sam konačno i više mi nikakvo isijavanje ili dimming ne bode oči, ovaj TV ostaje tu gde je sve dok bude radio.

Poslednja ispravka: Aibo (19.4.2022 u 22:05)
Aibo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 6 korisnika se zahvaljuje korisniku Aibo na korisnoj poruci:
Aleksandar Djurovic (19.4.2022), choi (19.4.2022), galebns (25.4.2022), polarnimeda (24.4.2022), Starface (24.4.2022), VMilan (24.4.2022)
Stara 19.4.2022, 19:21   #3
Aleksandar Djurovic
Veteran
 
Član od: 27.7.2014.
Poruke: 505
Zahvalnice: 310
Zahvaljeno 125 puta na 106 poruka
Određen forumom Re: Lg oled 55 c1

Hvala.
Da li osecas PWM flicker?
Nekim ljudima smeta (napor ociju i glavobolja) kod OLED ekrana.
Aleksandar Djurovic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 19.4.2022, 19:26   #4
Aibo
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Aibo
 
Član od: 30.6.2008.
Lokacija: Beograd
Poruke: 7.294
Zahvalnice: 993
Zahvaljeno 3.964 puta na 2.386 poruka
Određen forumom Re: Lg oled 55 c1

Ne mogu da primetim nikakav flicker. Jedino ako uključim BFI (Black Frame Insertion) imam osećaj nekakvog blagog treperenja i zato ga ne koristim. Mada i BFI ima gomilu nekih opcija, 120Hz mod itd. ali se nisam upuštao. Uglavnom, u normalnoj upotrebi bez BFI ne osećam flicker uopšte.

P.S. Vidim sada da su mu na RTINGS dali 10 za flicker-free. Kažu ne koristi PWM modulaciju.
Aibo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Aibo na korisnoj poruci:
Aleksandar Djurovic (19.4.2022)
Stara 19.4.2022, 20:40   #5
Aleksandar Djurovic
Veteran
 
Član od: 27.7.2014.
Poruke: 505
Zahvalnice: 310
Zahvaljeno 125 puta na 106 poruka
Određen forumom Re: Lg oled 55 c1

Sjajno! Mislim da si kupio odlican TV. Neka te dugo sluzi.
Aleksandar Djurovic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Aleksandar Djurovic na korisnoj poruci:
Aibo (19.4.2022)
Stara 24.4.2022, 12:40   #6
Starface
Starosedelac
 
Član od: 8.5.2008.
Poruke: 1.304
Zahvalnice: 85
Zahvaljeno 96 puta na 61 poruka
Određen forumom Re: Lg oled 55 c1

Wow covece kakv review .

Reci nam dal ima LG daljinac onu opciju kao Samsung za glasovne komande npr kazes u YT "pusti tu i tu pesmu" i on je nadje? To mi se mnogo svidja kod Samsunga, naravno na sve srpskom prepoznavanje.

Inace jel mozes nesto vise da nam kazes o zvucnicima koji stoje na stalcima kao i panelima iza ?
Starface je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 24.4.2022, 22:11   #7
Aibo
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Aibo
 
Član od: 30.6.2008.
Lokacija: Beograd
Poruke: 7.294
Zahvalnice: 993
Zahvaljeno 3.964 puta na 2.386 poruka
Određen forumom Lg oled 55 c1

E nisam probao to za glasovne komande, videću pa javim. Zato ima NFC i može tako da se upari sa telefonom, ima i LG app za kontrolu TVa. Taj detalj mi je zabavan za igranje ali mu ne vidim realnu primenu pored fizičkog daljinca.

Zvučnici su KEF LS50 (model 2012, ne ovaj novi Meta). Mali ali opasni, obično ljudi budu zatečeni zvukom koji izlazi iz njih.

Panele pravi Lepen iz KG. Unutra je mineralna vuna zatvorena filcom. Nisu skupi a ni loši ako soba ima puno ehoa, što moja ima. Ova dva siva su tu samo privremeno dok ih ne zameni nešto lepše. Multi apsorberi-difuzori kao što su ovi su npr. bolji, pogotovo kad se postave na levi i desni zid na mesta prvih refleksija. Fino isčiste zvuk a i lepo izgledaju (barem meni). Njih sam zato već trajno fiksirao.


Poslednja ispravka: Aibo (25.4.2022 u 13:27)
Aibo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Aibo na korisnoj poruci:
Starface (25.4.2022)
Stara 25.4.2022, 14:23   #8
Aibo
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Aibo
 
Član od: 30.6.2008.
Lokacija: Beograd
Poruke: 7.294
Zahvalnice: 993
Zahvaljeno 3.964 puta na 2.386 poruka
Određen forumom Re: Lg oled 55 c1

KALIBRACIJA

Morao sam ipak malo da se osvrnem na ovo. Pošto već par godina imam Spyder 2 kalibrator i svaki novi ekran u kući propustim prvo kroz štelovanje na oko, pa onda izmerim i ako treba doštelujem na fino.

Boja kao što sam pomenuo viče na zeleno out of the box... međutim kada namestim da mi na oko bude super, kalibrator kaže da ima malo više plave, tj. da je slika malo hladnija. Ako ispratim merenja, slika mi bude malo toplija nego što mi deluje neutralno. Pošto ja uvek više verujem svojim očima nego uređajima, a i vidim da mi LCD sa istim merenjima izgleda manje toplo... krenem u guglanje. Ispostavi se da usled razlika u tehnologijama, pikselima, tintama, itd. Ljudsko oko boje na OLEDu vidi kao blago toplije a na LCDu blago hladnije - iako uređaj meri savršeno poklapanje. Sony je čak zbog ovoga izmislio novi standard za kalibraciju svojih studijskih OLED monitora koji su opšte rasprostranjeni u filmskoj industriji, da se kalibrišu na malo hladniju nijansu i tek se onda u našim očima poklope da izgledaju potpuno neutralno. Bi mi drago što nisam lud i ne umišljam, i što se po hiljaditi put pokazalo da treba verovati svojim čulima kada nešto ne štima.

Gama out of the box je malo mračnija nego što je idealno. Na mnogim presetima je 2.4 default, i to je kao filmski standard, ali ako gledate u prostoriji koja nije baš mrkli mrak, pređite na 2.2 i videćete mnogo više detalja u senkama... pogotovo zato što LG fabrički malo potamni tamnije senke, tu negde između 5% i 15% sive, što je poznato i kao black crush. Black crush može potpuno da se ispravi kalibracijom u 22 tačke. Ovaj TV inače ima odlična podešavanja za sve što vam treba. Na kraju kada sam ga ispravio, gledao sam tako 2 dana i vratio na fabrički. Zašto? Pa zato što puno TV kanala i striming videa nižeg bit rejta imaju veliku kompresiju u najtamnijim delovima slike... To se uopšte ne vidi na fabričkim podešavanjima a kada se iskalibriše možete da uočite i bending (granice između nijansi) i blocking (kockice) u tamnim delovima slike. Čak je i LG potvrdio da tako podešava TV namerno i da to neće promeniti, jer slika izgleda malo kontrastnije, mane kompresije video signala se malo prikriju, većina kupaca srećnije tako. Sada kada sam probao i ovako i onako, slažem se sa LG-em.

TLDR

Uopšte nisam primetio da mi je 2 sata merenja i kalibracija u 22 tačke donelo bilo šta pametno. Boja ako ima tintu se lako sređuje sa 2-point kalibracijom u par minuta, na oko. Preporučujem da uz sliku koja ima ljudska lica menjate samo R,G,B za High point dok ne dobijete prirodan i neutralan izgled... a Low point ostavite na miru jer su tu skoro svi paneli dobri i tamna uglavnom nema velika odstupanja. Za gamu samo prebacite sa 2.4 na 2.2 i vozi.

Podešavanje u 10 i 22 tačke je verovatno najpametnije zaobići sem ako niste fanatici i volite grafike više od uživanja u slici.

Poslednja ispravka: Aibo (25.4.2022 u 17:54)
Aibo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Aibo na korisnoj poruci:
polarnimeda (26.4.2022)
Stara 26.4.2022, 9:36   #9
Aibo
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Aibo
 
Član od: 30.6.2008.
Lokacija: Beograd
Poruke: 7.294
Zahvalnice: 993
Zahvaljeno 3.964 puta na 2.386 poruka
Određen forumom Re: Lg oled 55 c1

Citat:
Starface kaže: Pregled poruke
Reci nam dal ima LG daljinac onu opciju kao Samsung za glasovne komande npr kazes u YT "pusti tu i tu pesmu" i on je nadje? To mi se mnogo svidja kod Samsunga, naravno na sve srpskom prepoznavanje.
Ima na daljincu dugme koje mora da se stisne i drži da bi se aktivirala voice komanda. Onda može da pretražuje YT i Netflix, dok npr. HBO Max nije uključen u pretragu. Može da prebaci na traženu aplikaciju. Ja sam testirao na engleskom jer mi je taj jezik aktivan na TVu, tako sam navikao... U podešavanjima vidim da nije naveden voice recognition na srpskom ali jeste na hrvatskom...

E sada, mogu da zamislim da koristim ovaj search jer je stvarno brže od kucanja. Za šaltanje aplikacija već nema smisla jer čim moram da stisnem mikrofon dugme, upotrebio sam daljinac i bolje da sam prosto kliknuo šta mi treba.

Ovde bi bilo najbolje da ima onu foru sa oslovljavanjem uređaja da bi znao da je komanda za njega - LG play Netflix... jer onda bi to stvarno moglo biti korisno dok su mi ruke nečim zauzete.
Aibo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 26.4.2022, 14:22   #10
Dekip
V.I.P. Recenzent
 
Član od: 8.11.2008.
Lokacija: XV535
Poruke: 3.198
Zahvalnice: 767
Zahvaljeno 1.024 puta na 568 poruka
Određen forumom Re: Lg oled 55 c1

Ti si brate baš perfekcionista. Svaka čast!
Dekip je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 26.5.2023, 15:13   #11
Aibo
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Aibo
 
Član od: 30.6.2008.
Lokacija: Beograd
Poruke: 7.294
Zahvalnice: 993
Zahvaljeno 3.964 puta na 2.386 poruka
Određen forumom Re: Lg oled 55 c1

Godinu dana kasnije

Ponekad ume da mi se desi da me nešto oduševljava u početku a onda ga uzmem zdravo za gotovo i zaboravim. Sa ovim TV-om to definitivno nije slučaj. I dan danas se neretko oduševim onako iz čista mira kako je slika dobra i kako ne mogu da joj nađem manu iako generalno lako nalazim dlaku u jajetu.

Stvar se ne završava samo na fenomenalnoj slici. Kao filmofil/serijofil koristim Netflix, HBO i Disney+. Sve tri aplikacije dobijaju redovne apdejtove, pokreću se gotovo instant i rade kao podmazane sve vreme. Sada sam se navikao na glasovnu pretragu, pa je na YT ili Netflix uvek koristim umesto kucanja jer je mnogo brže. Ponekad mi baš ta ispeglanost gde je sve na jednom pritisku dugmeta i znaš da će se uvek desiti tačno ono što očekuješ znači više i od samih tehnikalija.

Znači kompletno iskustvo koje uključuje sliku, zvuk, gejming na njemu, rad Web OS-a i upravljanje - sve je baš ispeglano i promišljeno. Ja nikad nisam imao visoko mišljenje o LG-u ali sa ovim OLED-om su baš odradili pošten posao. Ostaje još samo da se vidi kakva će mu biti trajnost. Meni često radi u pozadini i dok ja radim nešto drugo, pa neretko pravi po 14h dnevno. Ni traga od burn-ina za sada nema i nadam se da će tako i da ostane još neko vreme.

P.S. Zamalo da slažem, ipak ima jedna mala zamerka. Postoji neki glupi algoritam na većini OLED-a (nije ekskluzivno za LG) koji kada je slika na ekranu dugo tamna (kao u par epizoda House of The Dragon koje su cele strašno tamne) polako počne da je zatamnjuje još više. Ne sećam se šta su mislili sa tom forom ali je potpuno besmislena jer panel nema potrebe štiti od već vrlo tamne slike. Kada se to desi, moraš da mrdneš daljinac da bilo šta svetlije izađe na ekran i vrati se normalna svetlina. Uglavnom, LG je to za ovogodišnje B3, C3 i G3 modele konačno sredio kroz firmware. Možda će i za ove malo starije to uraditi jer i dalje dobijaju redovne apdejtove... ali ja sam već sa Alija za $4.5 naručio servisni daljinac kojim se to može isključiti.
Aibo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Aibo na korisnoj poruci:
polarnimeda (27.5.2023)
Stara 4.7.2023, 17:47   #12
polarnimeda
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.11.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 4.009
Zahvalnice: 1.797
Zahvaljeno 955 puta na 581 poruka
Određen forumom Re: Lg oled 55 c1

Kupio C2 55", pa evo i mojih utisaka ovde, posto c2 i c1 nemaju vecih razlika. Praticu redosled kojim je isao i aibo, samo sa dosta manje detalja.

Sto se tice pakovanja i izrade, tv deluje veoma kvalitetno i cvrsto za nesto sto je svuda gde nije elektronika tanje od telefona. za razliku od c1, ovaj tv je vise od 10 kilograma laksi – 16 kg sa sve stalkom (naspram 28).
na lepo dizajniranom stalku po sredini dna ga i drzim, na komodi. stabilan je, ali ne i rigidan, sto je valjda super.

cena je bila tacno 1.100 evra, u domacoj radnji (zvanicnom lg distributeru) sa 2+3 godine garancije. naravno da bi 65" bilo bolje za gledanje sa mojih nesto manje od 3 metra, ali ne za 700+ evra vise.

slika je odlicna i tv sve vise odusevljava sto je izvor bolji. crna boja je glavni razlog sto sam zleo oled i ona je, zaista, stoposto crna (sto je i normalno kad se saki piksel prakticno gasi kada treba). nema vise plavicastih tonova tamo gde bi trebalo da bude mrak, nema izbijanja svetla sa ivica, nema dimminga kada su scene tamne, pa ih dimming ucini jos tamnijim. out of the box su samo boje hladnije, pa sam presao sa cold 20 na warm 15 podesavanje i to mi je to. odmah su i lica (koja su cesto najnezgodnija za vernu replikaciju) postala prirodna. sva ostala podesavanja su zahtevala manje cackanja pa necu o njima pojedinacno. jedino sto se podrazumeva je iskljucivanje energy saving moda.

maksimalno osvetljenje bi na papiru trebalo da je oko 20% jace nego na C1 (mislim da sam citao da je to u praksi i manje). svakako prevazilazi moj samsungu ru 8000 cak i kada je ceo ekran maltene beo, tako da je i vise nego dovoljno za sobu koja nije krcata svetlom.
tv gledam na osvetljenju 50/100, igre na najvise 70/100 (da sve puca), a hdr nisam nesto ni testirao niti mi je mnogo bitno, ali tu kapiram da bih isao do 90 ili svih 100 (opet pre svega zbog wow efekta). refleksije meni ne smetaju, svetlost ne udara direkt u tv.

ABL (spustanje osvetljenja kada je slika previse svetla u prevelikom delu ekrana) iskreno ni jednom nisam osetio. ponekad se pitam dal uopste radi, jer tv bljesti. bojao sam se da bela nece biti bela ako je preko celog ekrana, ali to nije slucaj.

uniformnost nisam detaljnije zagledao jer na svim povremenim cistim povrsinama nisam video ni jednu manu (niti mrtve piksele prilikom kupovine), a ne zelim da zagledam.

instant pixel response cini svoje, motion je dobar, za gaming podrzano prakticno sve sto postoji, kao i na c1. interpolacija koja je meni neophodna za uzivanje u filmovima i kada tv nije OLED je odradjena dobro, ima fina podesavanja i to je sve sto mi i treba.

zvuk vise nego upotrebljiv. nisam do sada smeo da pojacam do kraja, ima tu i malo basa, apsolutno dovoljan za tv. za igre i filmove koje strimujem sa PC-a koristim zvucnike logitech z333, ocekivano ipak bolje.

daljinski me u pocetku odbijao, ali posle nekoliko dana naviknes se na pomeranje pointera slobodnim pokretima rukom. nemam zamerki, izgled nije neki (podeblji je), ali me je za to 0 briga.

web os radi fluidno, meni je to isti djavo kao i samsungov tizen. u sustini koristim samo da menjam inpute i udjem u youtube i web pretrazivac ponekad.


E SAD...

jedini downside mi je sto ja ne mogu (jos uvek) u potpunosti da se opustim zbog potencijalnog burn-ina (iako je ovo evo panel koji bi navodno trebalo da ima jos manjih problema).

najvise me plase HUD-ovi u igrama i pogotovo beli titlovi kada gledam SBB kablovsku, posto je 50% sadrzaja koji se gleda na TV-u sa prevodom.
znam da titl nije static element na screen-u, ali ipak precesto pikseli u predelu prevoda rokaju maks osvetljenje.

valjda ce i taj lagani strah vremenom proci... kada se opustim i finansijski oporavim.

barem kada sam pustas film nije toliki problem. stavim transparentni titl i ne brinem. eventualno moze da se promeni velicina i pozicija na svakih nekoliko meseci.

a i kad razmislis, cak ni burn-in (koji uglavnom bude primetan samo na redjim, jednobojnim povrsinama) je mnogo manja falinka nego sto je ostali televizori imaju od prvog dana kupovine (probijanje svetla, bleda crna, blooming...).
polarnimeda je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku polarnimeda na korisnoj poruci:
Aibo (5.7.2023)
Stara 4.7.2023, 22:37   #13
PinociO
Veteran
 
Član od: 3.1.2007.
Poruke: 546
Zahvalnice: 349
Zahvaljeno 181 puta na 119 poruka
Određen forumom Re: Lg oled 55 c1

Citat:
polarnimeda kaže: Pregled poruke
valjda ce i taj lagani strah vremenom proci... kada se opustim i finansijski oporavim.
Nemoj ukljucivati tv i proci ce strah
PinociO je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku PinociO na korisnoj poruci:
polarnimeda (5.7.2023)
Stara 5.7.2023, 1:59   #14
Aibo
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Aibo
 
Član od: 30.6.2008.
Lokacija: Beograd
Poruke: 7.294
Zahvalnice: 993
Zahvaljeno 3.964 puta na 2.386 poruka
Određen forumom Lg oled 55 c1

E pa čestitam kolega!

Ja moj gazim po 12h dnevno i za sada mi se titlovi i bilo šta drugo nisu urezali, a i neće jer mrdkaju oni stalno. ABL kao što si primetio je jako teško nahvatati. Kad ga klizanje na ledu, sa gomilom belog dugo u kadru, ne aktivira tako da se primeti to je za mene non-issue. Skontam ga samo kad pokrenem web browser pa izađe bela search strana - ali tad mi čak i prija da ne bije u oči previše.

Uživaj.
Aibo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Aibo na korisnoj poruci:
polarnimeda (5.7.2023)
Stara 5.7.2023, 9:19   #15
M.C.
Deo inventara foruma
 
Član od: 4.2.2006.
Lokacija: Kragujevac
Poruke: 5.613
Zahvalnice: 298
Zahvaljeno 1.469 puta na 1.017 poruka
Slanje poruke preko Yahooa korisniku M.C.
Određen forumom Re: Lg oled 55 c1

Citat:
polarnimeda kaže: Pregled poruke
cena je bila tacno 1.100 evra, u domacoj radnji
Bacio sam pogled i svuda je makar ~1150. Razmišljam se i ja za njega, hteo da uzmem odavno na KP, ali se sad baš iznenadio kad sam video da su cene maltene iste.
M.C. je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku M.C. na korisnoj poruci:
polarnimeda (5.7.2023)
Stara 5.7.2023, 10:13   #16
polarnimeda
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.11.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 4.009
Zahvalnice: 1.797
Zahvaljeno 955 puta na 581 poruka
Određen forumom Re: Lg oled 55 c1

Citat:
PinociO kaže: Pregled poruke
Nemoj ukljucivati tv i proci ce strah
kako se toga ne setih!

Citat:
Aibo kaže: Pregled poruke
E pa čestitam kolega!

Ja moj gazim po 12h dnevno i za sada mi se titlovi i bilo šta drugo nisu urezali, a i neće jer mrdkaju oni stalno. ABL kao što si primetio je jako teško nahvatati. Kad ga klizanje na ledu, sa gomilom belog dugo u kadru, ne aktivira tako da se primeti to je za mene non-issue. Skontam ga samo kad pokrenem web browser pa izađe bela search strana - ali tad mi čak i prija da ne bije u oči previše.

Uživaj.
hvala! to je ohrabrujuce. a koristis titlove uvek za filmove, serije, igre? i na tv programima (posto moze i da se iskljuci)?

po netu svakakva iskustva. ljudi igraju istu igru po 1.000 sati i nista, a drugi kukaju da im se posle nekoliko meseci pojave senke... mada kako i za koji model.

na rtings je i za c1 i za c2 pocela da se pojavljuje jedva primetna senka posle torture od 4 meseca, svaki dan po 18 sati samo ozloglaseni CNN sa sve svojim belim kajronom i crvenim znakom, non stop. kad racunas da se titlovi ipak pomeraju, da nisu stalno na ekranu, da brightness nije na max i da se ne koristi tv po 18 sati... valjda to moze da znaci da smo mirni barem 3-4 godine.

Citat:
M.C. kaže: Pregled poruke
Bacio sam pogled i svuda je makar ~1150. Razmišljam se i ja za njega, hteo da uzmem odavno na KP, ali se sad baš iznenadio kad sam video da su cene maltene iste.
ja uporno racunam evro 120 dinara. tako da u stvari jeste tacno 1150. ali ja sam pozurio da uzmem do kraja juna zbog 5 godina garancije, video da c3 na oglasima ide za 2.000 evra na velicinu od 55 inca... i reko sad il nikad.

kad vec nema produzena garancija, mozes i c1 da uzmes, verujem da i dalje ima za 1.000 da se uzme. isto je to.

ja sam na blic razmisljao i o samsung s95b, ali on je jos 120 evra preko, a opet na rtings ga potkacise da mu se potencijalno i ranije pojavljuje burn in. navodno je lg najbezbedniji... plus jos je to nova tehnologija u samsungovoj ponudi, nisam hteo da eksperimentisem.

cini mi se da samsung generalno ima za nijansu bolji upscaling i interpolaciju. mada bih rekao da mu je kvalitet izrade losiji, svaki koji sam uzeo ima blago razdrljeni okvir ako ga dobro pogledas, plus jednom nisam mogao da ****fim nogicu, plus jedan ima solidan "flashlighting" iz uglova...
polarnimeda je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku polarnimeda na korisnoj poruci:
PinociO (5.7.2023)
Stara 5.7.2023, 11:22   #17
PinociO
Veteran
 
Član od: 3.1.2007.
Poruke: 546
Zahvalnice: 349
Zahvaljeno 181 puta na 119 poruka
Određen forumom Re: Lg oled 55 c1

Citat:
polarnimeda kaže: Pregled poruke
kako se toga ne setih!
Imam C2 od 48 inca, pisao sam na "bratskom forumu" bas svega o njemu Jednostavno trebao mi je za sobu TV od tacno 48 inca i odlucio sam se da isprobam OLED, jer ga nemam, ali iskreno nisam ja nesto posebno impresioniran. Nisam zahtevan korisnik pa tako da nemam ni neke stroge kriterijume, to je TV koji najmanje gledam. U dnevnoj je Philips sa androidom, i on mi je ubedljivo najkomforniji, C2 mi je je mucenje, jer mi je youtube negledljiv (reklame, a i nije mi brz NET, pa ne mogu najvecu rezoluciju bez buferovanja), nemam aplikacija kao na androidu, moram paziti audio kodeke kada nabavljam neki film, a imao sam susret sa ABLom,pa mi se ulilo neko nepouzdanje Nemam sad vremena, moram ici, pozz
PinociO je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku PinociO na korisnoj poruci:
polarnimeda (11.7.2023)
Stara 10.7.2023, 15:36   #18
polarnimeda
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.11.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 4.009
Zahvalnice: 1.797
Zahvaljeno 955 puta na 581 poruka
Određen forumom Re: Lg oled 55 c1

sve zavisi za sta i kako ga koristis. meni je u mracnoj sobi za filmove i igre sa kompa i za to je top. kodeci me ne zanimaju jer u isto vreme koristim i druge zvucnike.

ako pustam youtube, isto ide sa kompa pa nema reklama.

abl srecom nisam primetio za 3 nedelje koriscenja, sto znaci da mi nije problem (za razliku od local/global dimminga i obaveznog bloominga u mracnim scenama kod samsunga). meni, kao ljubitelju horora i fantastike, nista ne moze da zameni ovakvu crnu. samo da traje.

takodje, kazu da 42 i 48 inca c2 nije isti kao 55+. mozda ima i do toga.

svakako, kada prodje neko vreme videcu da dodam jos utisaka.
polarnimeda je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 24.7.2023, 14:18   #19
todos
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.12.2005.
Lokacija: Parmenac Čačak
Poruke: 7.713
Zahvalnice: 4.560
Zahvaljeno 2.634 puta na 1.577 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku todos
Određen forumom Re: Lg oled 55 c1

Занимљиви телевизори, оба прочитао све. Да ли имају опцију да се слика искључи кад се слуша радио? Него гледам овај мој ТЦЛ дупло јефтинији 50", наравно слабије опције и генерално, мада 4к изгледа фантастично има два даљинца. Већи стоји у фиоци а мањи буквално стално у руци. Чак сам са њим играо и неке видео игре које иду кроз ТЦЛ опцију. О телефону истог бренда и њиховом међусобном повезивању да не причам. Фактички још један даљинац. Чуди ме да тако озбиљни произвођачи умеју да се стисну, уместо да обрадују купца који би и даље остао њима веран.
todos je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 24.7.2023, 16:39   #20
polarnimeda
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.11.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 4.009
Zahvalnice: 1.797
Zahvaljeno 955 puta na 581 poruka
Određen forumom Re: Lg oled 55 c1

Imaju opciju gasenja slike a da audio ostane i to na svim kanalima (ne samo za radio). Cak mislim da moze da se podesi da se ekran gasi (bez gasenja zvuka) na pritisak tastera po sopstvenom izboru (tj. drzanje bilo kog broja od 1 do 9).

Po meni OLED nije potreban onima koji TV gledaju u iole osvetljenoj prostoriji, jer oci u tim uslovima i tamno sivu boju dozivljavaju kao crnu. Za takav scenario bih ja pre isao na kombinaciju solidan kvalitet slike + veca dijagonala.

OLED rastura uvek, ali u odnosu na ostale posebno kada je svetlo slabije i pogotovo u totalnom mraku. Jos ako je sadrzaj neki horor ili fantastika, sa mracnim scenama (bili u pitanju igra ili film)... Za takve scenarije (uz ogradu da se ne koristi kao monitor previse zbog potencijalnog burn-ina) je prosto neprevazidjen. Mislim da cu polako vec da skuljam pare da sledeci TV bude OLED sa minimum 65 inca (nadam se za minimum 5 godina, koliko je ovom garancija).

A telefon mozes da koristis i da upravljas LG i Samusng televizorima. Tona je aplikacija, pa biraj.
polarnimeda je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Tagovi
c11, lg tv, oled

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
LCD tv? VLADA.R. ŠDK - Foto i audio/video 398 10.9.2020 12:14
Lg oled 55b8pla nsvladimir ŠDK - Grafika 9 10.2.2019 23:21
TV sa najdubljom crnom (do 50k)? polarnimeda ŠDK - Grafika 38 30.12.2018 20:29
Nov TV preko 42" OWERKLOKER ŠDK - Foto i audio/video 109 28.1.2018 13:24
Tipovi displeja: LCD, TFT, TN, LED, OLED... Predrag Stankovic Grafika 2 12.6.2009 15:06


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 0:57.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com