Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Osnovne komponente
Uputstvo Članstvo Kalendar Današnje poruke Pretraži

Osnovne komponente Procesori, ploče, memorije...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 14.8.2008, 23:35   #1
KING JACK
Član
 
Član od: 17.6.2007.
Poruke: 259
Zahvalnice: 23
Zahvaljeno 2 puta na 2 poruka
Thumbs down znam da je malo glupo pitanje...

Zanima me cemu sluzi ram memorija u kompjuteru?Ja je zamisljam kako kofu koju procesor stalno puni pa sad sto je veca to bolje...
KING JACK je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.8.2008, 23:52   #2
mad_skillz
XXXtreme
 
Član od: 13.1.2006.
Lokacija: Dorćol, šipka
Poruke: 5.244
Zahvalnice: 435
Zahvaljeno 732 puta na 520 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku mad_skillz
Određen forumom Re: znam da je malo glupo pitanje...

http://en.wikipedia.org/wiki/Random_access_memory
mad_skillz je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.8.2008, 23:53   #3
genius
Deo inventara foruma
 
Član od: 28.11.2005.
Lokacija: stigo sam...
Poruke: 4.635
Zahvalnice: 91
Zahvaljeno 902 puta na 621 poruka
Određen forumom Re: znam da je malo glupo pitanje...

Radna memorija je brzi oblik memorije koji sluzi da pomogne celom sistemu da radi brze time sto se tu pohranjuju najbitnije stvari koje su neophodne za trenutno procesiranje koje radi procesor... Mislim, ovo ti je onako laicki opisano... ram je "byte addressable" sto znaci da mozes da se na njega pise i cita bez obzira koji su bitovi pre i posle bita koji se pise/chita a osim toga obzirom da je u pitanju chip nema glavu i ploce (kao hard) i samim tim obzirom da je nebitan red upisivanja/citanja, brzina kojom se ti podaci iscitavaju/upisuju je veoma velika tako da se kompleksni proracuni brze izvrsavaju tako nego kad bi ti podaci morali da se upisuju na hard.... Ako nemas dovoljno ram memorije onda ce sistem koristiti alternative (odnosno hard disk) i to se onda zove swapovanje i to je jako sporo (jer je hard sporiji) i samim tim onda sistem (procesor) mora da ceka i onda sve ide sporo i kilavo...

Mogao sam da ti sad pisem strucno o tome ali me mrzi a i mislim da ovako mozes lakse da shvatis... Sem toga imas enciklopedije online pa chitaj...

Ako te sad zanima a zasto ne bi smo koristili chipove umesto hardova jer je to brze... odgovor je cena... a sem toga, ovaj ram koji mi koristimo zaboravi sve sto je upisano u njega cim se iskljuci struja dok hard moze da pamti i ako dodje do gasenja racunara...
genius je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku genius na korisnoj poruci:
A M G (15.8.2008)
Stara 15.8.2008, 0:00   #4
KING JACK
Član
 
Član od: 17.6.2007.
Poruke: 259
Zahvalnice: 23
Zahvaljeno 2 puta na 2 poruka
Određen forumom Re: znam da je malo glupo pitanje...

Citat:
genius kaže: Pregled poruke
Radna memorija je brzi oblik memorije koji sluzi da pomogne celom sistemu da radi brze time sto se tu pohranjuju najbitnije stvari koje su neophodne za trenutno procesiranje koje radi procesor... Mislim, ovo ti je onako laicki opisano... ram je "byte addressable" sto znaci da mozes da se na njega pise i cita bez obzira koji su bitovi pre i posle bita koji se pise/chita a osim toga obzirom da je u pitanju chip nema glavu i ploce (kao hard) i samim tim obzirom da je nebitan red upisivanja/citanja, brzina kojom se ti podaci iscitavaju/upisuju je veoma velika tako da se kompleksni proracuni brze izvrsavaju tako nego kad bi ti podaci morali da se upisuju na hard.... Ako nemas dovoljno ram memorije onda ce sistem koristiti alternative (odnosno hard disk) i to se onda zove swapovanje i to je jako sporo (jer je hard sporiji) i samim tim onda sistem (procesor) mora da ceka i onda sve ide sporo i kilavo...

Mogao sam da ti sad pisem strucno o tome ali me mrzi a i mislim da ovako mozes lakse da shvatis... Sem toga imas enciklopedije online pa chitaj...

Ako te sad zanima a zasto ne bi smo koristili chipove umesto hardova jer je to brze... odgovor je cena... a sem toga, ovaj ram koji mi koristimo zaboravi sve sto je upisano u njega cim se iskljuci struja dok hard moze da pamti i ako dodje do gasenja racunara...
Hvala na objasnjenju i dalje ste najbolji
KING JACK je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi


Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
DivX to DVD VMedic Video/TV softver 67 29.6.2014 22:01
Jedno,mozda glupo, pitanje MIlan Djukic Osnovne komponente 4 1.7.2008 14:57
Jedno sitno bezveze glupo pitanje na koje mi treba odgovor ivanza Osnovne komponente 1 19.6.2008 23:36
Glupo pitanje ac\dc Ostale komponente 6 30.4.2008 22:31


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 6:47.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com