Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Osnovne komponente

Osnovne komponente Procesori, ploče, memorije...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 2.2.2011, 0:20   #1
toology
Član
 
Član od: 26.5.2009.
Lokacija: Beograd
Poruke: 99
Zahvalnice: 8
Zahvaljeno 28 puta na 16 poruka
Određen forumom Pitanje vezano za procesor, kućište i kuler

Rešio sam da se počastim za rođendan sa osvežavanjem moje 2 godine stare mašine.

Kada sam razmislio šta bi bio najbolji upgrade, došao sam do zaključka da su mi dve najslabije tačke na računaru procesor (samo 2,13 GHz) i velika buka koju dotični komp pravi, čak i kada ne radim niša više nego surfujem. Test softver mi javlja primera radi da mi se grafika u regularnom radu (bez igara i filmova) zagreje i do 85 stepeni. Deluje mi da je za to krivo Blueberry kućište koje verovatno ima jeftino hlađenje koje je slabo i bučno. Kraj dosadnog uvoda, slede konkretna pitanja...

Da li bi realno bilo da za investiciju od 200 evra stavim Core2Quad i novo kućište? Trenutno šacujem neko Thermaltake kućište sa 3 ventilatora (s preda, na krilu i pozadi). Da li bi sa takvim kućištem morao da kupujem i dodatni kuler za procesor? Ne očekujem totalno tih komp, ali ovo trenutno stanje nema smisla. I na kraju, da li bi novo kućište i kuler značili da mora i novo napajanje?

Trenutna konfiguracija:
MOBO: ASUS P5B
CPU: Core2Duo 2.13
Grafika: NVIDIA GeForce 8800GTS 320mb RAM
RAM: 4gb DDR2 Kingston
OS: Windows 7 i Mac OS 10.6
Neko Blueberry kućište, mislim samo sa zadnjim ventilatorom

Poslednja ispravka: toology (2.2.2011 u 0:40)
toology je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.2.2011, 0:42   #2
pharaon.92.bc
Starosedelac
 
Član od: 9.1.2008.
Poruke: 2.398
Zahvalnice: 395
Zahvaljeno 646 puta na 401 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku pharaon.92.bc
Određen forumom Re: Pitanje vezano za procesor, kućište i kuler

Za 200 evra mozes da uzmes polovan Q6600-90 eura.Zatim nov kuler CM Hyper 212+.Isti kosta 25 eura.Trebace ti ako planiras da kloknes proc na 3.2GHz.Sto je jako preporucljivo. A i kuler je dosta tih.I onda ti ostaje 85 eura za novo kuciste.Za te pare vec mozes da uzmes Cooler Master CM 690.
Mada bih ja prodao tu 8800GTS za 40 eura i na tu sumu dodao ovih 85 eura.I za 125 eura uzeo bih novu grafu.
A to kuciste moze lako da se provetri kupovinom jos dva 12cm ili 8cm venta.
pharaon.92.bc je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku pharaon.92.bc na korisnoj poruci:
toology (2.2.2011)
Stara 2.2.2011, 1:09   #3
toology
Član
 
Član od: 26.5.2009.
Lokacija: Beograd
Poruke: 99
Zahvalnice: 8
Zahvaljeno 28 puta na 16 poruka
Određen forumom Re: Pitanje vezano za procesor, kućište i kuler

Hvala na savetima vezanim za modele.

Nisam nešto lud za overklokovanjem, pošto mi realno i ne treba. U poslednjih pola godine najintenzivnije što sam odigrao je Mass Effect 2. Verujem da će taj procesor sam po sebi biti dovoljan za Witcher 2, koji je jedina iole nabudženija igra koju čekam.

I ovako sam se dvoumio između procesora i ssd diska, pošto je meni brzinski najbitnije da mogu da teram više aplikacija u isto vreme bez usporavanja. Na kraju sam prevagnuo ka procesoru i kućištu zbog proklete buke i toplote (i pomalo zbog video kompresije).

Problem je što sam ja softveraš pre svega tako da bih ja to najradije sve kupio u jednoj radnji sa extra ponudom koja mi je blizu, pa lepo oni sve to da mi ugrade. Ja sam ovako taličan sa komponentama, probao sam prosti ram stik da dodam i završio sam sa pokvarenom pločom.
toology je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.2.2011, 1:16   #4
pharaon.92.bc
Starosedelac
 
Član od: 9.1.2008.
Poruke: 2.398
Zahvalnice: 395
Zahvaljeno 646 puta na 401 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku pharaon.92.bc
Određen forumom Re: Pitanje vezano za procesor, kućište i kuler

Pre svega neces naci nov Q6600 nigde.Jedino polovan mozes da kupis.
Trazis nov C2Q,775 socket.Jedino sto ces naci jeste Q8300 koji kosta viste od 120 eura.Ali po meni je besmisleno kupiti novu komponentu koja je vec zastarela. :/
A sad,da menjas socket,morao bi kupiti novu plocu,nov procesor i novu memoriju. A to kosta. Mada bi i moglo to da se uklopi u 200 eura. Ali onda nista od kucista.

A sto se tice Witcher-a,ja bih menjao tu grafu .
Ja ni keca nisam mogao da teram na max sa 8800GT.
pharaon.92.bc je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.2.2011, 1:24   #5
toology
Član
 
Član od: 26.5.2009.
Lokacija: Beograd
Poruke: 99
Zahvalnice: 8
Zahvaljeno 28 puta na 16 poruka
Određen forumom Re: Pitanje vezano za procesor, kućište i kuler

Našao sam C2Q Q8300 u dotičnoj radnji za 13.298, zato sam ga i spominjao. Džaba mi polovan kada ne bih znao da ga ugradim

Što se grafičke tiče, to ću možda kada kasnije nakupim još para. Čini mi se da mi je ipak veći bottleneck procesor.

A Witchera imam original onaj collectors edition i koliko se sećam radio je na MAX kao bela lala. Pogotovu posle onog ginormus peča od 2gb
toology je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.2.2011, 1:31   #6
pharaon.92.bc
Starosedelac
 
Član od: 9.1.2008.
Poruke: 2.398
Zahvalnice: 395
Zahvaljeno 646 puta na 401 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku pharaon.92.bc
Određen forumom Re: Pitanje vezano za procesor, kućište i kuler

Puno je to novca za procesor koji je sada prevazidjen.:/ U tvom slucaju je najbolja varijanta,ponavljam,polovan procesor. Siguran sam da mozes kupiti polovan procesor koji ces odneti zajedno za kompom u lokalni servis da ti zamene CPU za neke male pare. Cisto za pivo da im ostavis.
pharaon.92.bc je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.2.2011, 1:42   #7
Luka.
Starosedelac
 
Član od: 4.12.2009.
Lokacija: City of Compton
Poruke: 1.275
Zahvalnice: 271
Zahvaljeno 275 puta na 235 poruka
Određen forumom Re: Pitanje vezano za procesor, kućište i kuler

Citat:
toology kaže: Pregled poruke
Našao sam C2Q Q8300 u dotičnoj radnji za 13.298, zato sam ga i spominjao. Džaba mi polovan kada ne bih znao da ga ugradim
Dati 120e za jedan C2Q je suludo, pa jedan nov Athlon II X4 kosta ~80e.
Dakle, samo polovno, najisplatljivije je.
Luka. je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.2.2011, 1:45   #8
toology
Član
 
Član od: 26.5.2009.
Lokacija: Beograd
Poruke: 99
Zahvalnice: 8
Zahvaljeno 28 puta na 16 poruka
Određen forumom Re: Pitanje vezano za procesor, kućište i kuler

Uf ubedio si me, pogledaću prvo po oglasima za polovnjak. Pravo da ti kažem, u životu nisam kupovao polovne komponente.

AMD u životu ne bih kupio, jer su mi već dva njihova procesora pregorela (na drugin računarima). Intel mi ni jedan do sada nije zakazao. Inače u odnosu cena/brzina jeste bolji AMD, slažem se.
toology je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.2.2011, 1:49   #9
pharaon.92.bc
Starosedelac
 
Član od: 9.1.2008.
Poruke: 2.398
Zahvalnice: 395
Zahvaljeno 646 puta na 401 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku pharaon.92.bc
Određen forumom Re: Pitanje vezano za procesor, kućište i kuler

Pocni od oglasa na itsvetu i pcberzi.Naci ces sigurno Q6600 za 90 eura.Pre su ga davali za 100 eura i to GO verziju.Sada su spustili cenu na 90.

Ja sam poceo da "verujem" u kupovinu polovnih stvari,kada sam dao 240 eura za nov htc Tattoo a posle mesec dana vidim oglas-htc tattoo,star 2 meseca-170 eura.
pharaon.92.bc je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.2.2011, 2:01   #10
toology
Član
 
Član od: 26.5.2009.
Lokacija: Beograd
Poruke: 99
Zahvalnice: 8
Zahvaljeno 28 puta na 16 poruka
Određen forumom Re: Pitanje vezano za procesor, kućište i kuler

Ja sam tatto prosledio familiji (dobio uz ugovor) i uspeo kupim Motorola Milestone. Pre svega zato što je HTC zeznuo korisnike kada je rešio da nema updateovanja dalje od verzije 1.6.

BTW, pogledao sam oba sajta i nema dobrih ponuda. PC Berza jedina ima quadove, ali ove sa skupljeg dela spektra, a za uštedu od 2000 dinara mi se ne igra sa oglasima. Sačekaću malo da vidim šta će da bude.

Sad još samo da saznam u servisu da li mi je dovoljno jako napajanje i da li treba uzimati dodatne kulere ako kućište već ima 3 ventilatora.
toology je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.2.2011, 2:01   #11
Luka.
Starosedelac
 
Član od: 4.12.2009.
Lokacija: City of Compton
Poruke: 1.275
Zahvalnice: 271
Zahvaljeno 275 puta na 235 poruka
Određen forumom Re: Pitanje vezano za procesor, kućište i kuler

Citat:
toology kaže: Pregled poruke
Uf ubedio si me, pogledaću prvo po oglasima za polovnjak. Pravo da ti kažem, u životu nisam kupovao polovne komponente.

AMD u životu ne bih kupio, jer su mi već dva njihova procesora pregorela (na drugin računarima). Intel mi ni jedan do sada nije zakazao. Inače u odnosu cena/brzina jeste bolji AMD, slažem se.
Nemas cega da se plasis, procesori tesko i retko riknjavaju. Sad to sto su ti dva AMD-a pregorela, ne znam sta si im radio.
Luka. je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.2.2011, 2:07   #12
toology
Član
 
Član od: 26.5.2009.
Lokacija: Beograd
Poruke: 99
Zahvalnice: 8
Zahvaljeno 28 puta na 16 poruka
Određen forumom Re: Pitanje vezano za procesor, kućište i kuler

Heh, verujem da su za to krivi zlatni momci iz elektro privrede srbije sa njihovim skakanjima napona, uprkos tome što imam surge arrest.

Valjda Intel mašine bolje trpe takvo mrcvarenje.

@Pharaon: Kada kažeš ventovi, na šta tačno misliš? Imam sliku u glavi da treba da probušim kućište, ali pretpostavljam da ne misliš na tako nešto.
toology je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.2.2011, 17:03   #13
toology
Član
 
Član od: 26.5.2009.
Lokacija: Beograd
Poruke: 99
Zahvalnice: 8
Zahvaljeno 28 puta na 16 poruka
Određen forumom Re: Pitanje vezano za procesor, kućište i kuler

Da li bi bilo dovoljno možda da se mesto zamene kućišta doda novi cpu kuler i zadnji ventilator? Upravo gledam temperaturu uz pomoć SpeedFan programa: CPU je na 67C, a GPU na 81. Upaljen je samo browser sa ovim sajtom. Počinje da me zabrinjava...
toology je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.2.2011, 17:35   #14
BMLW
Starosedelac
 
Član od: 21.5.2010.
Lokacija: Svetski putnik
Poruke: 2.232
Zahvalnice: 71
Zahvaljeno 429 puta na 407 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku BMLW
Određen forumom Re: Pitanje vezano za procesor, kućište i kuler

A jesi probao za pocetak da to kuciste ocistis, da ocistis kulere, stavis pastu???
BMLW je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.2.2011, 3:12   #15
toology
Član
 
Član od: 26.5.2009.
Lokacija: Beograd
Poruke: 99
Zahvalnice: 8
Zahvaljeno 28 puta na 16 poruka
Određen forumom Re: Pitanje vezano za procesor, kućište i kuler

Citat:
BMLW kaže: Pregled poruke
A jesi probao za pocetak da to kuciste ocistis, da ocistis kulere, stavis pastu???
Čistio sam kućište detaljno pre mesec dana, baš u nadi da će manje da drnda. Nisam stavljao nikakvu pastu. U svakom slučaju ću menjati procesor, mogu onda da tražim da stave i neku bolju pastu. Ja sam softveraš pre svega i van instaliranja PCI i AGP kartica nemam nikakvog iskustva sa budženjem hardvera.

Jednom sam samo kao sastavljao neku kršinu od kompa sa delovima koje smo nakupili za neku kompenzaciju. Ali tu su bili toliko matori delovi da me realno nije bilo briga šta će im se desiti
toology je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Kuler u kućistu bruji poneki put JBlitzkrieg Ostale komponente 19 19.9.2009 14:59
Ventilatori i kuler summum Ostale komponente 19 1.9.2009 23:57
Pitanje vezano za Nero dzambo Aplikativni softver 18 31.7.2006 18:35
Cudan zvuk kuler na 6600GT Prolink Nikola_BN Grafika 6 22.3.2006 12:15
Pitanje vezano za Real message center zvucnjak Video/TV softver 0 7.3.2006 0:17


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 15:37.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com