Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Osnovne komponente
Uputstvo Članstvo Kalendar Današnje poruke Pretraži

Osnovne komponente Procesori, ploče, memorije...

 
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 7.3.2010, 22:14   #1
Beagle
Drug Član
 
Avatar korisnika Beagle
 
Član od: 12.7.2006.
Lokacija: SSH - Selendra Supreme HQ
Poruke: 7.147
Zahvalnice: 772
Zahvaljeno 2.267 puta na 1.686 poruka
Određen forumom Merenje radnih parametara napajanja

Moj setup se sastoji od OCZ StealthXStream 500W napajanja, Mastech M9502 multimetra (čija je greška na 20V jednosmerno 0.5%), programa LinX, Prime i FurMark i konfiguracije iz profila. Na žalost, moj PC nije u stanju da "izmuze" maksimum iz napajanja, ali daje lepu predstavu o ponašanju istog.

+12V napon sam merio sa PCI-E konektora za grafičku kartu. +5V je meren na molex-u. +3.3V direktno sa 20+4 ATX konektora. 12V_CPU je mereno sa 4-pinskog 12V konektora. U tabelicama nisu date vrednosti među 12V granama, pošto razlike nisu vredne pomena. Fotoaparat mi nije bio tu, tako da nemam slike sa merenja, moraćete da mi verujete na reč . Za utehu, evo slike sa "sesije" od pre par dana:



Bez daljeg nagvaždanja, da počnemo:



Ovo su idle naponi. Multimetar se pokazao kao vrlo osetljiv na varijacije, tako da mogu reći da moj OCZ daje vrlo stabilne napone kada idle-uje.



Ovo su naponi kada je sistem opterećen LinX-om (64-bit mod, sva memorija zauzeta). 12V_CPU sam posmatrao u toku dužeg vremenskog perioda, i bio je konstantan prilikom maksimalnog opterećenja. Kada Linpak radi sumiranje, tada i napon skoči na 12.31V. Zanimljivo je da Prime obara 12V_CPU na (najniže) 12.3V (small FFTs test), što konačno rešava misteriju koji je stability test najzahtevniji.



Za kraj, najzahtevniji test. FurMark je bio u extreme burning modu (1280x1024, 4X MSAA), LinX konfigurisan kao i u gornjem testu. 12V_CPU je varirao između 12.26v i 12.28v, što je verovatno posledica toga da FurMark neravnomerno opterećuje procesor u vremenu.

Softverska merenja su se definitivno pokazala kao netačna za 12v granu. Prilikom trećeg testa EasyTune je pokazivao 12.302V-12.365V, što je daleko od istine. Isto se može reći i za +3.3V. Naponi na +5V su korektno mereni, ali oni nešto posebno ni ne zavise od opterećenja.

Ako uspem da nabavim kvalitetnije kablove i odgovarajuće adaptere, izmeriću i struje koje protiču kroz grane. Tako ćemo imati i neki uvid o potrošnji računara.

Poštovani forumaši, ako je moguće, ne flood-uje ovu temu gomilom screenshotova iz softverskih aplikacija. Njihova tačnost je, po mom skromnom iskustvu, diskutabilnog kvaliteta. Ako imate slobodnog vremena i multimetar, izvršite merenja i izložite ih, a softverska očitavanja postavite samo radi poređenja sa pravim merenjem. Takođe, naznačite o kom napajanju i multimetru je reč.

Poslednja ispravka: Beagle (8.3.2010 u 0:54)
Beagle je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 6 korisnika se zahvaljuje korisniku Beagle na korisnoj poruci:
Cofi (7.3.2010), jozvan_Kg (7.3.2010), Sass Drake (9.3.2010), sportista (7.3.2010), starx (7.3.2010), technikum (5.3.2012)
 

Bookmarks sajtovi


Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Značaj kvalitetnog napajanja polarnimeda Ostale komponente 817 26.6.2023 22:36
Napajanja Garson Osnovne komponente 3982 4.2.2023 17:19
Troumljenje oko napajanja Freško ŠDK - Ostale komponente 21 12.8.2009 14:24
Jachina 12V grana napajanja Doomche Ostale komponente 3 18.1.2009 17:45
Uređaj za precizno merenje potrosnje napajanja Bajamali Osnovne komponente 10 27.5.2007 20:32


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 20:53.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com