Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Nosači podataka
Uputstvo Članstvo Kalendar Današnje poruke Pretraži

Nosači podataka Hard diskovi, optički uređaji (CD/DVD), flash diskovi, floppy...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 12.11.2006, 6:56   #1
harmon
Član
 
Član od: 17.1.2006.
Poruke: 44
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 3 puta na 2 poruka
Određen forumom Raspored IDE uredjaja

Nameravam da kupim DVD rezac pa me interesuje koji je najbolji raspored optickih uredjaja i harda na IDE granama? Posle kupovine imacu Seagate 160 GB ATA 100, LG CD-RW, LG DVD-ROM i DVD rezac. Moj predlog je:
Primary Master hard
Primary Slave DVD-ROM
Secondary Master DVD-RW
Secondary Slave CD-RW
harmon je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.11.2006, 9:29   #2
piskoonline
Član
 
Član od: 10.2.2006.
Lokacija: Gornji Milanovac
Poruke: 148
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 2 puta na 2 poruka
Određen forumom Re: Raspored IDE uredjaja

To je jedino što ti preostaje a da je u nekom smislu. Iako u SK Kuzma propagira da se spajaju na istu granu hdd i optički uređaji, ja sam veliki protivnik tako nečeg, time se cela grana obara sa ATA66-100 i teoretskih 133 na ATA-33 kod kojeg se vidi usporenje. Dakle, hdd će ti biti sa transferom brzine ata-33, kao 486-šestice i Pentium I, nekad, zato jer ti je optički uređaj na ata-33. Da si uzeo nekog Pioneer-a, bio bi ata-66....
Ako maštaš o on-the-fly presnimavanju i video editingu, onda je to sve zajedno loše rešenje, pogotovo ako ti je ploča na VIA-inim kontrolerima.
Razmisli onda o: dodatnom pci kontroleru za ide uređaje na koji bi onda stavio optičke uređaje, ili, o pci sata kontroler-u ili celoj sata ploči i sata hdd-u, što bi bilo najlepše rešenje. U suprotnom, poveži kako si naveo i pre snimanja, proveravaj iliti "simuliraj" rezanje i brzinu čitanja medija kod snimanja-presnimavanja da bi bio siguran da isti neće pući ili zaglupljivati ceo računar. Ili izbegni on-the-fly... vreme je novac, to je ovde tako očigledno.
piskoonline je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.11.2006, 9:32   #3
piskoonline
Član
 
Član od: 10.2.2006.
Lokacija: Gornji Milanovac
Poruke: 148
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 2 puta na 2 poruka
Određen forumom Re: Raspored IDE uredjaja

dopuna....
najjeftinije bi ti bilo, sledeće: hdd primary master, primary slave - none, secondary master - dvdrw, secondary slave - dvdrom.
CDRW, prodaj, pokloni... više štete po meni pravi kad je nakačen nego kad ga nema... realno nema potrebe za njim osim ako dvdrom nije loš cd čitač, i ako baš non-stop ne snimaš po dva ista cd-r-a odjednom.
piskoonline je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.11.2006, 12:35   #4
AstraLogos
Deo inventara foruma
 
Član od: 25.10.2005.
Lokacija: Vrsac - lepa varos
Poruke: 3.511
Zahvalnice: 1.431
Zahvaljeno 2.450 puta na 1.153 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku AstraLogos
Određen forumom Re: Raspored IDE uredjaja

Citat:
piskoonline kaže:
To je jedino što ti preostaje a da je u nekom smislu. Iako u SK Kuzma propagira da se spajaju na istu granu hdd i optički uređaji, ja sam veliki protivnik tako nečeg, time se cela grana obara sa ATA66-100 i teoretskih 133 na ATA-33 kod kojeg se vidi usporenje. Dakle, hdd će ti biti sa transferom brzine ata-33, kao 486-šestice i Pentium I, nekad, zato jer ti je optički uređaj na ata-33. Da si uzeo nekog Pioneer-a, bio bi ata-66....
Ako maštaš o on-the-fly presnimavanju i video editingu, onda je to sve zajedno loše rešenje, pogotovo ako ti je ploča na VIA-inim kontrolerima.
Razmisli onda o: dodatnom pci kontroleru za ide uređaje na koji bi onda stavio optičke uređaje, ili, o pci sata kontroler-u ili celoj sata ploči i sata hdd-u, što bi bilo najlepše rešenje. U suprotnom, poveži kako si naveo i pre snimanja, proveravaj iliti "simuliraj" rezanje i brzinu čitanja medija kod snimanja-presnimavanja da bi bio siguran da isti neće pući ili zaglupljivati ceo računar. Ili izbegni on-the-fly... vreme je novac, to je ovde tako očigledno.
Piskoonline, trebao si da procitas ono sto je mod Simke napisao u vezi ponasanja na forumu. Jedno se odnosilo i na komentare novinara SK kao javne licnosti. Ne razumem zasto Kuzma nije u pravu. Teoretski HDD na ATA 133 ima transfer od 60MB/sec sto je sasvim dovoljno recimo za grebovanje materijala u MPEG2 ( 8MB/Sec je najveci protok ).
Uredjajim ne upravlja windows da bi ih sabirao ili oduzimao vec BIOS koji tacno ocitava kakv je uredjaj u pitanju i dodeljuje mu brzinu. Zasto je onda potrebno dzamperisanje. Radi pravilnog oucitavanja biosa o kakvom se hardwareu radi.
Evo ja imam Maxtor i Pioneer povezan na istoj primarnoj grani i transfer HDD je upravo onoliki koliko treba da bude. Stavljao sam i oba HDD na istoj grani i rezultat isti. Ne moze se sa ATA 133 postici veca stvarna brzina transfera od 60mb/sec a i to je dovoljno za ono sto je covek trazio.
Uostalom evo testa pa sami prokomentarisite.
Priložene slike
Kliknite na sliku za veću verziju

Ime:	TEST BRZINE.JPG
Viđeno:	166 puta
Veličina:	56,0 KB
ID:	4249  
AstraLogos je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.11.2006, 10:21   #5
Mario Pavićević
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Mario Pavićević
 
Član od: 4.3.2006.
Lokacija: Izmedju korica
Poruke: 4.644
Zahvalnice: 506
Zahvaljeno 1.136 puta na 820 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Mario Pavićević
Određen forumom Re: Raspored IDE uredjaja

Ali ako ima Via cip-set on ce automatski oboriti brzinu transfera HDD-a na brzinu DVD-RW koji je nakacen na istu granu
Mario Pavićević je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.11.2006, 11:41   #6
Ron_Jeremy
Član
 
Član od: 10.2.2006.
Lokacija: RS Krajina
Poruke: 96
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Raspored IDE uredjaja

A zasto da kaci HDD i DVD-RW na istu granu kad za to nema potrebe.HDD ostaviti samog na primarnoj grani a na sekundarnoj zakaciti DVD-ROM i DVD-RW.
Ron_Jeremy je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.11.2006, 23:34   #7
AstraLogos
Deo inventara foruma
 
Član od: 25.10.2005.
Lokacija: Vrsac - lepa varos
Poruke: 3.511
Zahvalnice: 1.431
Zahvaljeno 2.450 puta na 1.153 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku AstraLogos
Određen forumom Re: Raspored IDE uredjaja

Citat:
Ron_Jeremy kaže:
A zasto da kaci HDD i DVD-RW na istu granu kad za to nema potrebe.HDD ostaviti samog na primarnoj grani a na sekundarnoj zakaciti DVD-ROM i DVD-RW.
Evdo se navodi iskljucivost da bez obzira na chip set ne treba stavljati HDD i DVD uredjaj na istu granu sto nije tacno. Ne secam se da li mi je VIA obarala brzinu HDD ali ako vi kazete da je tako sto da vam ne verujem.
Ponekad raspored uredjaja po granama zavisi i od okolnosti kao sto je moj slucaj. Na sekundarnoj grani takodje imam HDD i DVD RW samo sto je reck fioka u pitanju i HDD se koristi samo ponekad a ne stalno. Zbog svojih gabarita morao sam da je cusnem na vrh kucista jel tamo najmanje smeta. A transfer sa "pomocnog" HDD i onog glavno je isti, tako da opet sve zavisi od dzamerisanja i pravilnog podesavanja uredjaja po granama. Dakle ako covek nema VIA chip set, slobodno moze da veze uredjaje po potrebi samo da ih pravilno rasporedi.
AstraLogos je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.11.2006, 9:14   #8
Mario Pavićević
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Mario Pavićević
 
Član od: 4.3.2006.
Lokacija: Izmedju korica
Poruke: 4.644
Zahvalnice: 506
Zahvaljeno 1.136 puta na 820 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Mario Pavićević
Određen forumom Re: Raspored IDE uredjaja

I da sto se tice VIA cipseta to je vazilo samo na starim Appolo varijantama tako da na novim ne bi trebalo da bude problema.Uostalom u poslednjem broju SK-a u IO portu je neko postavio isto pitanje i tamo imas odgovor....pozdrav!
Mario Pavićević je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.3.2007, 13:32   #9
Ivan80
Novi član
 
Član od: 8.3.2007.
Poruke: 7
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Raspored IDE uredjaja

Moj raspored :

Primary master HDD
Primary slave

Secondary master DVD-rom
Secondary slave DVD-RW


sta je bolje na sekundarnoj grani, ovako kako je vezano kod mene ili da na secondary master stavim DVD-RW, a na secondary slave DVD-ROM
Ivan80 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.3.2007, 22:05   #10
glitch
Starosedelac
 
Član od: 17.8.2006.
Poruke: 2.932
Zahvalnice: 267
Zahvaljeno 455 puta na 384 poruka
Određen forumom Re: Raspored IDE uredjaja

Svejedno je
glitch je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.3.2007, 18:13   #11
dbaja
Veteran
 
Avatar korisnika dbaja
 
Član od: 4.12.2005.
Poruke: 1.180
Zahvalnice: 50
Zahvaljeno 214 puta na 130 poruka
Određen forumom Re: Raspored IDE uredjaja

Citat:
glitch kaže: Pregled poruke
Svejedno je
Nije svejedno ni kod sokova pa ni kod hdd-ova i CD/DVD-R/RW-a.
Hard diskovi bi trebali biti ili na jednoj grani ili da budu masteri na dve grane.
Sistemski disk ne bi trebalo da deli granu sa optickim uredjajem.
Sekundarni hard disk moze da deli granu.
Naravno, kablovi u svakom slucaju treba da budu 80.pinski.
dbaja je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.3.2007, 21:02   #12
glitch
Starosedelac
 
Član od: 17.8.2006.
Poruke: 2.932
Zahvalnice: 267
Zahvaljeno 455 puta na 384 poruka
Određen forumom Re: Raspored IDE uredjaja

Ivan je pitao
Citat:
Ivan80 kaže: Pregled poruke
sta je bolje na sekundarnoj grani, ovako kako je vezano kod mene ili da na secondary master stavim DVD-RW, a na secondary slave DVD-ROM
i ne verujem da tu ima neke filosofije
glitch je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.3.2007, 22:31   #13
AstraLogos
Deo inventara foruma
 
Član od: 25.10.2005.
Lokacija: Vrsac - lepa varos
Poruke: 3.511
Zahvalnice: 1.431
Zahvaljeno 2.450 puta na 1.153 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku AstraLogos
Određen forumom Re: Raspored IDE uredjaja

Citat:
dbaja kaže: Pregled poruke
Nije svejedno ni kod sokova pa ni kod hdd-ova i CD/DVD-R/RW-a.
Hard diskovi bi trebali biti ili na jednoj grani ili da budu masteri na dve grane.
Sistemski disk ne bi trebalo da deli granu sa optickim uredjajem.
Sekundarni hard disk moze da deli granu.
Naravno, kablovi u svakom slucaju treba da budu 80.pinski.
Da me ne bi ste pogresno shvatili ne negiram tvrdnju koju je rekao baja a sto je vecina i potvrdila.
Pisao sam samo da nije tacno da je VIA toliko losa da se malte ne u svakom postu pljuje. Na njoj sam odradio puno digitalnih snimaka sa kamere i VCR-a bez problema. Bila je to Abit KD7A KT400A i Barton 2800+
Upravo zbog toga i sada sam na Abitu koji je ispljuvan u poslednje vreme a ploca je vrh po stabilnosti i izradi.
Dakle transver je dovoljan cak iako je nakacen opticki uredjaj za grebovanje materijala jel to znam iz prakse i sto sam postovao rezultat HDD-a.
Druga je stvar sto se veca ili max. brzina postize kada je HDD sam na primarnoj grani ili uparen sa drugim HDD i jos ako je u raid rezimu rada.
Izvinjavam se sto sam otisao Jednostavno nije sve crno i belo.
AstraLogos je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 10.3.2007, 0:20   #14
harmon
Član
 
Član od: 17.1.2006.
Poruke: 44
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 3 puta na 2 poruka
Određen forumom Re: Raspored IDE uredjaja

Lele majko sta uradi. Posvadja vas sve!
Inace kupio sam Optiarc 7173 DVD-RW i rasporedio sve kako pise gore. Komp radi odlicno i nisam primetio bilo kakva usporenja.
harmon je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 10.3.2007, 0:35   #15
dbaja
Veteran
 
Avatar korisnika dbaja
 
Član od: 4.12.2005.
Poruke: 1.180
Zahvalnice: 50
Zahvaljeno 214 puta na 130 poruka
Određen forumom Re: Raspored IDE uredjaja

Citat:
harmon kaže: Pregled poruke
Lele majko sta uradi. Posvadja vas sve!
Inace kupio sam Optiarc 7173 DVD-RW i rasporedio sve kako pise gore. Komp radi odlicno i nisam primetio bilo kakva usporenja.
Daleko od toga da si bilo koga od nas posvađao (pogotovo mene i mog foto-kolegu Astralogosa).
Pa ovde smo radi razgovora, davanja svog mišljenja, druženja, oni koji dođu radi svađe - promašili su mesto.
Ja opet kažem, uopšteno, ja bih na jednoj grani ostavio HDD, na drugoj DVD-RW (master) i DVD. CD-RW je nepotreban pored Sony-Nec DVD rezača koji je sposoban da reže i CD medije na većim brzinama, sasvim pouzdano.
Astralogosovo pozitivno iskustvo sa Abitom govori da stvari mogu da se razlikuju od ploče do ploče, sve treba isprobati pa ostaviti najbolju kombinaciju. I za mene je Abit ime vredno poštovanja. Prva Abit ploča koju sam imao bila je u kombinaciji sa 5x86 procesorom i do danas o Abit pločama imam mnogo bolje mišljenje nego o kojekakvim Asusima.
dbaja je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku dbaja na korisnoj poruci:
AstraLogos (10.3.2007)
Stara 10.3.2007, 1:57   #16
Lord
Veteran
 
Član od: 19.12.2005.
Poruke: 543
Zahvalnice: 26
Zahvaljeno 24 puta na 18 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Lord
Određen forumom Re: Raspored IDE uredjaja

Evo vam objašnjenje od nekoga ko zaista zna šta priča: http://forum.pcekspert.com/showthread.php?t=31550
Obratite pažnju na sledeću rečenicu: Master je bolji od Slavea?
Niposto. Master odnosno Slave su drugi nazivi za indentifikacijsku poziciju, tj. Master je ATA device 0 a Slave ATA device 1. Niti je Master "vlasnik" kanala, niti je Slave u "podredjenom polozaju".
Lord je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 10.3.2007, 5:43   #17
glitch
Starosedelac
 
Član od: 17.8.2006.
Poruke: 2.932
Zahvalnice: 267
Zahvaljeno 455 puta na 384 poruka
Određen forumom Re: Raspored IDE uredjaja

Bas tako: identifikacija pozicije po kanalu!
BTW: ne radi ti link
glitch je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 10.3.2007, 13:18   #18
ezenkiel
Veteran
 
Član od: 22.12.2005.
Lokacija: Podgorica
Poruke: 567
Zahvalnice: 1.573
Zahvaljeno 524 puta na 179 poruka
Određen forumom Re: Raspored IDE uredjaja

Inače, ako se želi mašinu maksimalno optimizovati za narezivanje, potrebno je na jednu granu staviti rezač, a na drugu ono sa čega se narezuje. Stvar je u tome da se tada postiže maksimalni paralelni protok podataka (paralelno se vrši transfer kroz dvije grane).

Prema tome, i ja se slažem sa početnom idejom : HDD i DVD ROM na jednoj grani, a snimači na drugoj.

Mada, i ja bih izbacio CD-RW, osim ako nije baš neophodan.

A one priče "obara se transfer sa 133 na 100 MB/s ......" Glupost ! Maksimalni teoretski protok PCI magistrale kod PC-a je 33MHz X 32 b = 10560b, tj 132 MB/s. Sve PCI kartice dijele tih 132 MB/s. IDE grana se veže na PCI magistralu preko southbridge-a, što bi značilo da kad bi disk prebacivao podatke maksimalnom brzinom transfera, u tom momentu bi bilo zakucano sve što je vezano na southbridge i na PCI.
ezenkiel je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.3.2007, 21:41   #19
Mithrandir
Član
 
Član od: 3.12.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 371
Zahvalnice: 113
Zahvaljeno 62 puta na 45 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Mithrandir
Određen forumom Re: Raspored IDE uredjaja

Imam slicnu nedoumicu:
Skoro sam pazario Pionner DVR-112D.
Imam 2xHDD(kao master i slave na primary grani).
Izbacio sam DVD-Rom (slabo cita diskove), a na secondary grani sam stavio:
MasterVD-RW Slave:CD-RW (Sony, super radi jos uvek)


Zanima me da li je ovakav raspored OK? Da li cu imati nekih problema (npr. to sto je CD-RW na slave-u)? Napominjem da DVD-Rom veliku vecinu diskova ne cita tako da i nema neke vajde od njega...

Hvala
Mithrandir je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 26.3.2007, 0:48   #20
Garson
Deo inventara foruma
 
Član od: 12.2.2006.
Lokacija: Across The Sky
Poruke: 6.252
Zahvalnice: 269
Zahvaljeno 544 puta na 343 poruka
Određen forumom Re: Raspored IDE uredjaja

Citat:
Mithrandir kaže: Pregled poruke
Imam slicnu nedoumicu:
Skoro sam pazario Pionner DVR-112D.
Imam 2xHDD(kao master i slave na primary grani).
Izbacio sam DVD-Rom (slabo cita diskove), a na secondary grani sam stavio:
MasterVD-RW Slave:CD-RW (Sony, super radi jos uvek)


Zanima me da li je ovakav raspored OK? Da li cu imati nekih problema (npr. to sto je CD-RW na slave-u)? Napominjem da DVD-Rom veliku vecinu diskova ne cita tako da i nema neke vajde od njega...

Hvala
Dobro je ali mozda je josh bolje da zamenish mesta HDDu na primary slave i CD RW.
Garson je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Garson na korisnoj poruci:
Mithrandir (28.3.2007)
Odgovor

Bookmarks sajtovi


Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Kupovina HD Ready Uredjaja pomoc!!!!!!!!!! SasaCa Video/TV softver 10 1.12.2006 4:02
LAN raspored? firefly Komunikacioni uređaji i umrežavanje 5 25.3.2006 21:46
Povezivanje IDE uredjaja Jack In The Box Operativni sistemi 17 10.1.2006 16:59


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 13:36.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com