Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Šta da kupim? > ŠDK - Osnovne komponente
Uputstvo Članstvo Kalendar Današnje poruke Pretraži

ŠDK - Osnovne komponente Saveti u vezi sa kupovinom osnovnih komponenti računara: procesora, ploča, memorije...

Tema zaključana
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 23.4.2020, 23:38   #21
mornarma
Novi član
 
Član od: 7.4.2020.
Poruke: 19
Zahvalnice: 7
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Pojacati stari kompjuter (bez menjanja trenutne ploce)

U zavisnosti od serije i modela procesora, postoje iskljuceni feature-i, izmedju ostalog i kes memorija, ali i jezgra. Kazem, ne znam sta je slucaj kod mene, niti me u ovom trenutku interesuje. Pre svega jer mislim da nije moglo da se otkljuca tada kada sam hteo da probam prvi put pre x godina. Ali, cak i u slucaju da sada gresim i da je CPU mogao tada da se otkljuca, i da to tada nisam uradio iz nekog petog razloga i ostavio CPU na defaultu, sada ne bih tako nesto pokusavao.
Inace, nebitno da li je u pitanu jezgro ili L3 cache memorija, iskljuceno je iz nekog ralzoga, da li zato sto je falicno ili nekog drugog razloga je pitanje. Mada meni licno nebitno u ovom trenutku, jer nemam nameru to da radim.

Evo na jednom od linkova koji si postovao u ovoj poruci https://www.sk.rs/forum/showpost.php...9&postcount=19 stoji tabela gde pise sta koji CPU ima zakljucano od featura-a.



Pa tako pise da za ovo jezgro Propus postoji samo opcija kada je CPU Athlon II x3, a zakljucano mu cetvrto jezgro, pa onda taj x3 moze da postane x4.
Takodje pise da u slucaju Athlon II x4 procesora, postoji opcija otkljucavanja 6 MB L3 cache, ali u slucaju da je procesor baziran na Deneb jezgru.
A da postoji opcija otkljucavanja 5. i 6. jezgra i L3 kesa, ali u slucaju da je procesor na jezgru Thuban.

Kako je ovaj moj CPU Athlon II x4 baziran na Propus jezgru, nemam sta da otkljucavam. Odnosno, nijedan feature nije disable-ovan u fabrici.

Poslednja ispravka: Freško (30.4.2020 u 22:57) Razlog: Uzastopni postovi
mornarma je offline  
Stara 24.4.2020, 8:12   #22
Muad Dib
Član
 
Član od: 24.10.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 354
Zahvalnice: 1
Zahvaljeno 44 puta na 40 poruka
Određen forumom Re: Pojacati stari kompjuter (bez menjanja trenutne ploce)

Pogledaj sliku CPUZ mog procesora, takođe piše Propus jezgo, a otključan je L3, CPUZ ne čita pravilno.
To zašto je nešto isključeno ne znači da je bilo neispravno, AMD ima dugu istoriju downsizing-a svojih procesora, tj. prodavanja jačih procesora kao slabijih jer je potražnja bila takva.
Dok si ovo ispisao mogao si da probaš i potvrdiš ili opovrgneš. Imam utisak da se plašiš, nečeš ništa spaliti. Pogledaj koliko vredi tvoj procesor u oglasima a koliko X4 ili X6 Phenom, upgrade samo procesora na tvojoj konfiguraciji je čisto bacanje para i vremena zbog minornog napretka.

https://www.cpubenchmark.net/cpu.php...+X4+620&id=166

https://www.cpubenchmark.net/cpu.php...+X4+955&id=368

6 puta brži procesor:

https://www.cpubenchmark.net/cpu.php...5+1600&id=2984
Muad Dib je sada online  
Stara 24.4.2020, 13:29   #23
bojanh
Starosedelac
 
Član od: 26.9.2007.
Poruke: 2.405
Zahvalnice: 538
Zahvaljeno 291 puta na 243 poruka
Određen forumom Re: Pojacati stari kompjuter (bez menjanja trenutne ploce)

Posto je i moj brat do malopre bio u slicnoj situaciji, Phenom II X4 955, AM3+ ploca i Radeon HD6870, odlucili smo da nadogradimo komp jer ovaj ima vec 10-ak godina.

Za relativno sitne pare smo drasticno obnovili komp polovnim delovima koji su nekoliko puta brzi.

Uzeli smo i5 3470 za 3500din, 1155 plocu za 6000din sa 4 ram slota (bilo je i drugih ploca sa 2 ram slota za 4000din, ali nije hteo jer ako mu crkne koji slot, mora menjati plocu) i uzeli smo RX 470 sa 14 meseci garancije u WW za 9000din...dakle ukupno oko 19000din.
U planu je bila da se uzme GTX 960 za 55-60e zbog ustede od par hiljada dinara, ali prodavac se ne javlja na telefon, pa je sledeci korak bila RX 470 sa garancijom.

Njegove komponente cu da prodam za otprilike, CPU 2000-2500din, ploca oko 3000-3500din, graficka 3000-3500, dakle recimo nekih 8-9k dinara.

Dakle ulozili smo oko 10k dinara i dobili neuporedivo jaci komp.
10k i nisu neke pare ako pogledas razliku u performansama, definitivno se isplati promeniti platformu dok AM3 jos "drzi cenu" jer mozes maltene i5 uzeti za skoro iste pare.

Dakle i5 ti je oko 3000-3500, ploca od 4000 do 6000din i recimo GTX 960 60-70e ili RX 470 oko 75-80e koje su mali potrosaci...to su ti neke budzetske komponente koje se definitivno isplate.
bojanh je offline  
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku bojanh na korisnoj poruci:
mornarma (26.4.2020)
Stara 24.4.2020, 15:38   #24
Muad Dib
Član
 
Član od: 24.10.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 354
Zahvalnice: 1
Zahvaljeno 44 puta na 40 poruka
Određen forumom Re: Pojacati stari kompjuter (bez menjanja trenutne ploce)

Dobio si duplo brži računar za 10 000 din.
Za malo više (7-8 000 din) može 6 puta brži, Ryzen 1600
Muad Dib je sada online  
Stara 24.4.2020, 16:21   #25
bojanh
Starosedelac
 
Član od: 26.9.2007.
Poruke: 2.405
Zahvalnice: 538
Zahvaljeno 291 puta na 243 poruka
Određen forumom Re: Pojacati stari kompjuter (bez menjanja trenutne ploce)

I ovih 10k je na knap, plan je bio 5-6k :P, a i nije bas duplo brzi, ali ajd, svakako mnogo bolje u odnosu na phenoma i hd6870.
bojanh je offline  
Stara 24.4.2020, 17:48   #26
SAJEVAC
Deo inventara foruma
 
Član od: 6.12.2008.
Lokacija: Sremska Mitrovica
Poruke: 6.505
Zahvalnice: 597
Zahvaljeno 561 puta na 516 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku SAJEVAC
Određen forumom Re: Pojacati stari kompjuter (bez menjanja trenutne ploce)

Svi smo odmah rekli da nije isplativo ulagati u tu konfu,ali covek hoce.Mozda je vezan za taj komp iz nekih razloga pa hoce da ga sredi.
SAJEVAC je offline  
Stara 25.4.2020, 0:03   #27
mornarma
Novi član
 
Član od: 7.4.2020.
Poruke: 19
Zahvalnice: 7
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Pojacati stari kompjuter (bez menjanja trenutne ploce)

Citat:
SAJEVAC kaže: Pregled poruke
Svi smo odmah rekli da nije isplativo ulagati u tu konfu,ali covek hoce.Mozda je vezan za taj komp iz nekih razloga pa hoce da ga sredi.
Pa rekao sam ja jos na pocetku kako zelim da uradim, i pre nego ste vi rekli da ne vredi ulagati, i posle sam rekao jos nekoliko puta, ali ne vredi.
Evo opet da pokusam:
Citat:
mornarma kaže: Pregled poruke
Konfiguracija je bazirana na AMD AM2/AM3 platformi, ploca je GA-MA770T-UD3P, koju ne bih menjao ovom prilikom. Sto znaci da u obzir dolazi menjanje samo ostalih komponenti.
Pre svega bih menjao CPU, jer je trenutni Athlon II x4 620 usko grlo.

...

Znaci pre svega me interesuje CPU, pa onda ostalo, ali tako da ne moram da menjam plocu, i napajanje koji su sada u njemu.
Citat:
mornarma kaže: Pregled poruke
Sto se tice koriscenja, ovaj nije primarni, slabo se koristi, samo ako zatreba dodatni racunar nekome i sl, a ne bih da bas ostane da ne moze da se koristi uopste.

A mislim da sam i direktno tebi, izmedju ostalih, odgovarao sa navedenim razlogom, pa sam mislio da smo se razumeli oko razloga.

EDIT:
Pa da, evo, rekoh vec i ovde:



mornarma je offline  
Stara 25.4.2020, 0:26   #28
water wizard
Deo inventara foruma
 
Član od: 29.1.2008.
Poruke: 20.482
Zahvalnice: 433
Zahvaljeno 4.007 puta na 3.729 poruka
Određen forumom Re: Pojacati stari kompjuter (bez menjanja trenutne ploce)

nemoj da očekuješ čuda svi ti x6 procesori su prilično spori ispod 3Ghz što je kao neki minimum za igrice još star 10 godine, plus treba da menjaš i grafičku još hoćeš i bržu memoriju, a da se ne cimaš mnogo koliko sam razumeo nećeš da prodaješ te delove višak koji će da ti ostanu, rečeno je da se ne isplati ali tvoj novac tvoja stvar...


procesor x6, grafička, brz ram 16 gb, 500gb ssd to će da te ispadne bar 200e...
water wizard je sada online  
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku water wizard na korisnoj poruci:
mornarma (26.4.2020)
Stara 25.4.2020, 0:30   #29
mornarma
Novi član
 
Član od: 7.4.2020.
Poruke: 19
Zahvalnice: 7
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Pojacati stari kompjuter (bez menjanja trenutne ploce)

Citat:
Muad Dib kaže: Pregled poruke
Pogledaj sliku CPUZ mog procesora, takođe piše Propus jezgo, a otključan je L3, CPUZ ne čita pravilno.
Da, video sam sliku, i meni isto pise, ali ne znam da li CPUZ cita pravilno ili ne. Koliko vidim po ostalim podacima, sve je tacno.



Citat:
Muad Dib kaže: Pregled poruke
To zašto je nešto isključeno ne znači da je bilo neispravno, AMD ima dugu istoriju downsizing-a svojih procesora, tj. prodavanja jačih procesora kao slabijih jer je potražnja bila takva.
Slazem se, to i sam rekoh u nekom od prethodnih postova:
Citat:
mornarma kaže: Pregled poruke
Moze da se desi da je jezgro iskljuceno jer je falicno, pa da sistem zbog toga nestabilno radi. Ipak, naravno, moze biti da je sasvim ispravno jezgro, samo iskljuceno zbog drugih razloga (recimo potrebe AMD-a za x4 procesorima koji su u tom trenutku u nedostatku i sl).


Citat:
Muad Dib kaže: Pregled poruke
Dok si ovo ispisao mogao si da probaš i potvrdiš ili opovrgneš.
Pa da sam mogao i hteo, uradio bih, ali ne zelim. To sam i naveo nekoliko puta. Ako vec moram da i te detalje navodim, racunar je u drugoj sobi odlozen, trenutno otkaceni svi kablovi, i ne bih da ponovo sve povezujem samo da bih probao nesto sto i sada vidim po svim podacima da nije moguce, ali i nesto sto sam verovatno vec radio pre x godina, kao sto vec rekoh:
Citat:
mornarma kaže: Pregled poruke
Hvala na ideji, ali mislim da sam to hteo da probam jos tada, par godina posle kupovine racunara, ali da nije moglo. Ne secam se zasto, da li ploca nije podrzavala, da li procesor nije bio iz odgovarajuce serije, ne secam se sada, ali znam da nije bilo moguce iz nekog razloga. Ustvari, ploca bi trebalo da ima southbridge cipset koje je to mogao, ali valjda serija CPU-a nije bila odgovarajuca.


Citat:
Muad Dib kaže: Pregled poruke
Imam utisak da se plašiš, nečeš ništa spaliti.
Ovo je tacno. Plasim se da cu izgubiti vreme i zivce, na nesto sto sam vec radio, i na nesto sto i sada sudeci po linkovima koje si sam poslao, ne moze da se uradi.



Citat:
Muad Dib kaže: Pregled poruke
Pogledaj koliko vredi tvoj procesor u oglasima a koliko X4 ili X6 Phenom, upgrade samo procesora na tvojoj konfiguraciji je čisto bacanje para i vremena zbog minornog napretka.
Slazem se da nije velik napredak u performansama, ali sta je tu je. Plocu necu da menjam, i upgrade-ujem samo ono sto mogu, osim nje. To je CPU, memorija i SSD, za sada. Mozda kasnije stavim i neku graficku na naleti nesto da odgovara. Da, bice minoran napredak sto kazes, nece biti to i dalje neki dobar racunar, ali posto se svakako ne koristi svakodnevno, nije presudno ni da bude. Nego, eto, dosao sam na ideju da ga osvezim, i trazim ovde savete u vezi toga. I zahvaljujem i tebi, kao i ostalima na vremenu i pomoci koje ste odvojili za predloge i ideje.

Evo, kada budem menjao procesor, pre nego izvadim ovaj Athlon i stavim Phenom II x6 od 95W, provericu da je moguce da otkljucam L3 cache memoriju na Athlonu - iako treba dosta toga da se pokolopi - da to uopste ploca podrzava, da ima tu opciju u BIOS-u, da ima odgovarajuci southbridge cipset, i konacno da je CPU iz odgovarajuce serije sa odgovarajucim jezgorm. Ako bude otkljucao, javicu ovde. Mada, taj Athlon ce svakako stojati negde u fioci i skupljati prasinu.
mornarma je offline  
Stara 25.4.2020, 0:39   #30
water wizard
Deo inventara foruma
 
Član od: 29.1.2008.
Poruke: 20.482
Zahvalnice: 433
Zahvaljeno 4.007 puta na 3.729 poruka
Određen forumom Re: Pojacati stari kompjuter (bez menjanja trenutne ploce)

još jedna napomena, pošto vidim da te mrzi da se cimaš, sklapanje kompjutera može da bude komplikovano ne mora da znači da će sve što ubodeš da radi iz prve, pa onda treba update biosa, treće pitanje i da li ćeš da nađeš uopšte 95W x6 po nekoj povoljnoj ceni, ja što sam video na oglasima su svi 125W..
water wizard je sada online  
Stara 25.4.2020, 0:49   #31
mornarma
Novi član
 
Član od: 7.4.2020.
Poruke: 19
Zahvalnice: 7
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Pojacati stari kompjuter (bez menjanja trenutne ploce)

Citat:
water wizard kaže: Pregled poruke
nemoj da očekuješ čuda svi ti x6 procesori su prilično spori ispod 3Ghz što je kao neki minimum za igrice još star 10 godine, plus treba da menjaš i grafičku još hoćeš i bržu memoriju, a da se ne cimaš mnogo koliko sam razumeo nećeš da prodaješ te delove višak koji će da ti ostanu, rečeno je da se ne isplati ali tvoj novac tvoja stvar...


procesor x6, grafička, brz ram 16 gb, 500gb ssd to će da te ispadne bar 200e...
Da, slazem se, definitivno ne ocekujem cuda, ali i neko malo poboljsanje u performansama ce biti uspeh.
Graficku necu odmah, nekad kasnije, osim ako bas ne naleti nesto interesantno sada. A hocu prvo da vidim kako ce se biti sa novim CPU-om, pa SSD-om za pocetak. Mozda i RAM zamenim, mada to i ne moram jos uvek, 16GB ovog raspar sporog je prihvatljivo, osim ako bude neka dobra prilika kao i za graficku.
Prodavati necu nista od starih komponenti, nemam vremena ni volje da se bavim time, ostavljam ih za "ne daj Boze", mada retko kad zatrebaju opet.
Dosad se meni jednom desilo da mi je trebao stap memorije, pa je neki stari dobro dosao, i par puta prijateljima je riknula graficka, pa su dobro dosle stare koje su lezale i skupljale prasinu.

Citat:
water wizard kaže: Pregled poruke
još jedna napomena, pošto vidim da te mrzi da se cimaš, sklapanje kompjutera može da bude komplikovano ne mora da znači da će sve što ubodeš da radi iz prve, pa onda treba update biosa, treće pitanje i da li ćeš da nađeš uopšte 95W x6 po nekoj povoljnoj ceni, ja što sam video na oglasima su svi 125W..
Da, to su dodatne zezancije koje mogu da se dese... ja se nadam da ce iz prve sve raditi.
Iz tog razloga nisam isprva hteo da update-ujem BIOS, ali vidim da mi to ne gine, pa sam se pomirio s tim.
CPU se nadam da ce iz prve, klonirani Win na novom SSD-u takodje. Grafika isto ne bi trebalo da pravi problem. Memorija moze da se desi da nije kompatibilna sa plocom, ali mala je sansa za to. No, za pocetak, CPU da radi, super.

Da, nema tih od 95W toliko, skoro svi su 125W, ali sam verovatno pronasao na dva mesta da imaju ljudi sto bi prodali svoje.

Poslednja ispravka: Freško (30.4.2020 u 22:57) Razlog: Uzastopni postovi
mornarma je offline  
Stara 25.4.2020, 1:18   #32
water wizard
Deo inventara foruma
 
Član od: 29.1.2008.
Poruke: 20.482
Zahvalnice: 433
Zahvaljeno 4.007 puta na 3.729 poruka
Određen forumom Re: Pojacati stari kompjuter (bez menjanja trenutne ploce)

ako si rešio počni od updatea biosa, onda probaj i da otključaš taj procesor kad ga već uključuješ, glupo je da prvo kupiš procesor pa nekim slučajem brickuješ matičnu i samo baciš pare...
water wizard je sada online  
Stara 25.4.2020, 1:28   #33
mornarma
Novi član
 
Član od: 7.4.2020.
Poruke: 19
Zahvalnice: 7
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Pojacati stari kompjuter (bez menjanja trenutne ploce)

Ima DualBIOS, tako da ako sj*bem, ima backup. Iako iz prethodnih iskustava sa starim plocam flashovanje nikad ne ide smooth, kao recimo na danasnjim plocama, nadam se da nece biti problema sada. Ali avaj, ako se desi, sta da se radi. Mozda to bude znak da upgrade-ujem taj komp na i5 platformu.

Jos jedno pitanje za sve, koji kuler da uzmem za ovaj Phenom II x6 1055T? Da li da uzimam nov ili da rizikujem sa nekim polovnim koji je ko zna koliko radio?
I koji model predlazete za nov, a koji za polovan?

Poslednja ispravka: Freško (30.4.2020 u 22:58) Razlog: Uzastopni postovi
mornarma je offline  
Stara 29.4.2020, 1:41   #34
SAJEVAC
Deo inventara foruma
 
Član od: 6.12.2008.
Lokacija: Sremska Mitrovica
Poruke: 6.505
Zahvalnice: 597
Zahvaljeno 561 puta na 516 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku SAJEVAC
Talking Re: Pojacati stari kompjuter (bez menjanja trenutne ploce)

Jos ti samo na svu muku fali jos i nov kuler da za njega pljusnes 3000 😁
SAJEVAC je offline  
Stara 29.4.2020, 2:54   #35
mornarma
Novi član
 
Član od: 7.4.2020.
Poruke: 19
Zahvalnice: 7
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Pojacati stari kompjuter (bez menjanja trenutne ploce)

A jbga, sta da radim. Onaj sa Athlona je star vec i malo tandrce, kontam da bi i njega trebalo menjati, iako je ovaj Phenom isti po TDP, kad vec menjam CPU, da promenim i kuler.
mornarma je offline  
Stara 29.4.2020, 3:51   #36
water wizard
Deo inventara foruma
 
Član od: 29.1.2008.
Poruke: 20.482
Zahvalnice: 433
Zahvaljeno 4.007 puta na 3.729 poruka
Određen forumom Re: Pojacati stari kompjuter (bez menjanja trenutne ploce)

dobar kuler ako je kompatibilan može posle i na novi komp, tako da je uvek dobra investicija u tišinu i hlađenje, ja sam uzimao polovne lccc 120 i 92, vidi šta ima po oglasima... ili bar zameni ventilator
water wizard je sada online  
Stara 29.4.2020, 4:12   #37
mornarma
Novi član
 
Član od: 7.4.2020.
Poruke: 19
Zahvalnice: 7
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Pojacati stari kompjuter (bez menjanja trenutne ploce)

OK, pogledacu te sto si naveo. A zato i pitam da cujem sta kazu ljudi, i predloge za novo i polovno.
Ako nista drugo, uvek mogu zameniti samo vent na onom starom od Athlona, ali to nisam hteo da pominjem kao opciju za sada.
mornarma je offline  
Stara 29.4.2020, 8:45   #38
Muad Dib
Član
 
Član od: 24.10.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 354
Zahvalnice: 1
Zahvaljeno 44 puta na 40 poruka
Određen forumom Re: Pojacati stari kompjuter (bez menjanja trenutne ploce)

To što ti radiš se jednostavno NE RADI ali ti si tvrdoglav, ybg..

Dođeš na forum i tražiš odgovore, ljudi ti kažu šta da uradiš, ti teraš neku svoju priču. Ja kad ne znam ja poslušam onoga ko zna.
Muad Dib je sada online  
Stara 29.4.2020, 14:41   #39
Markius
Veteran
 
Član od: 12.7.2007.
Lokacija: Požega
Poruke: 513
Zahvalnice: 304
Zahvaljeno 56 puta na 44 poruka
Određen forumom Pojacati stari kompjuter (bez menjanja trenutne ploce)

Zato kad vidis da ovako neko nema sluha preporucis mu da se jos utopi. Sinoc sam hteo da mu preporucim kuler od 4000-5000 da dobro ohladi taj "novi" procesor.

Sent from my P10 lite using Tapatalk

Poslednja ispravka: Markius (29.4.2020 u 14:54)
Markius je offline  
Stara 29.4.2020, 19:06   #40
bojanh
Starosedelac
 
Član od: 26.9.2007.
Poruke: 2.405
Zahvalnice: 538
Zahvaljeno 291 puta na 243 poruka
Određen forumom Re: Pojacati stari kompjuter (bez menjanja trenutne ploce)

Ja bi se nadovezao na temu ako nije problem.

Imam i5 4690k na 4.4ghz i gtx 970 g1 gaming, zver pre 4-5 godina, i dalje je sasvim solidna konfa za medium-high 60fps.

Imam priliku da uzmem i7 4790k i rx 580. (cpu oko 150e, gpu oko 80e, a moje bi prodao za recimo oko 190-200e na KP uz malo cekanja)

Gledao sam testove po youtube i vidim da su procesori manje vise isti, osim u igrama gde se trazi vise jezgara, a razlika izmedju grafickih je oko 10-15fps u korist rx 580 (pogotovo s novim drajverima)

Recimo da bi me ovaj upgrade izasao negde 40e.

Isplati li se ?

Poslednja ispravka: bojanh (29.4.2020 u 19:15)
bojanh je offline  
Tema zaključana

Bookmarks sajtovi


Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Nece da se upali kompjuter Sallee Kvarovi 17 8.5.2015 18:22
Linuks za stari kompjuter Stefan 5 Slobodni softver 7 30.6.2012 11:33
DVD rezač i stari kompjuter starsailor Nosači podataka 4 6.1.2010 18:01
Stari kompjuter! Nemanja015 Brbljaonica 0 21.1.2009 14:32


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 8:12.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com