Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Play > O igrama uopšte

O igrama uopšte Uopšteno, dakle sve ono što se ne tiče samo konkretnog igranja i konkretne igre (poređenje raznih igara, o žanrovima, o sociološkom i drugim uticajima igara itd.)

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 18.5.2020, 14:30   #21
doctor
Deo inventara foruma
 
Član od: 14.3.2008.
Lokacija: EHCPCGG
Poruke: 12.110
Zahvalnice: 4.319
Zahvaljeno 3.295 puta na 2.274 poruka
Određen forumom Re: Unreal Engine 5

Jedino što je zaista važan korak napred i što će svakako biti u upotrebi u sledećoj generaciji jeste ovaj Lumen - GI bez raytracinga. I sigurno će faktički svaki ozbiljan engine implementirati takav sistem. To je apsolutno 10x bitniji pomak od svega ostalog. Već odavno imamo dovoljno kvalitetne materijale i geometriju ali simulacija svetla je odavno trebalo da evoluira.

Ne znam kako tehnički rade te GI metode ali eno primetio sam da je i Jedi Fallen Order (UE4) imao neki primitivni baked GI sa čak i nekim primitivnim shadow castingom nad glavnim likom u tim oblastima gde postoji indirect lighting i stvarno je bila nebo i zemlja razlika. Insurgency Sandstorm takođe koristi UE4 i koristi taj baked GI koji ume zaista sjajno da izgleda na pojedinim mapama (mada ni blizu tog u JFO). I takve stvari čine da igre izgledaju lepše i realističnije.

SSAO metode su već sasvim dobre i uz ovakve GI implementacije imaćemo tehnički sjajne igre do naredne generacije kada će, verovatno, raytracing već biti 100% mainstream.

Poslednja ispravka: doctor (18.5.2020 u 14:42)
doctor je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.5.2020, 22:25   #22
ZvezdaniRatnik
Banned
 
Član od: 23.7.2019.
Poruke: 63
Zahvalnice: 26
Zahvaljeno 19 puta na 19 poruka
Određen forumom Re: Unreal Engine 5

Sad ce svi sa Unity da predju na Unreal preko noci, pa kad pocnu igre da se vucu ko puzevi, ctrl+alt+del postace nam prilicno dobri prijatelji. Steta sto na tastaturama ne uvedu posebno crveno Nuke dugmence, sa onom kapicom da moze sa merakom da pritiskamo.
ZvezdaniRatnik je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.5.2020, 22:44   #23
bokela
Veteran
 
Član od: 15.11.2008.
Lokacija: Čačak
Poruke: 1.175
Zahvalnice: 2.781
Zahvaljeno 833 puta na 389 poruka
Određen forumom Re: Unreal Engine 5

Nisam siguran koliko je baš i Unity optimizovan, ali ako je bolji od Unreala super.

Nekako mi je uvek taj sveukupni visual "fidelity" kod Unreal-a bio neprikosnoven u odnosu na ostale.
bokela je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.5.2020, 22:52   #24
ZvezdaniRatnik
Banned
 
Član od: 23.7.2019.
Poruke: 63
Zahvalnice: 26
Zahvaljeno 19 puta na 19 poruka
Određen forumom Re: Unreal Engine 5

Ma jok, nego dok se nauce da prave u Unrealu, treba vreme, narocito ovo sa optimizaciom i shaderima, a u stvari oni ni na Unitiju nisu nesto odskakali, skoro sam igrao neki demo, kao vrata i frizider stoje i ja kao otvaram frizider, a slika ide jedan frejm u sekundi, strava. Kad vidis tako nesto razocaras se u kompjuterizam.
ZvezdaniRatnik je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 19.5.2020, 0:10   #25
Andross
Kekule Mekule
 
Avatar korisnika Andross
 
Član od: 8.12.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 4.128
Zahvalnice: 649
Zahvaljeno 1.348 puta na 690 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku Andross
Određen forumom Re: Unreal Engine 5

Unity optimizovan lol. Unreal i Unity su dva razlicita sveta i nece tu biti prelazenja, jedino likovi koji drve ZBrush a nemaju pojma da prave game ready modele ce da se zalepe ko muve.
Andross je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 22.5.2020, 15:12   #26
doctor
Deo inventara foruma
 
Član od: 14.3.2008.
Lokacija: EHCPCGG
Poruke: 12.110
Zahvalnice: 4.319
Zahvaljeno 3.295 puta na 2.274 poruka
Određen forumom Re: Unreal Engine 5

Evo ideja o tome kakav će PC hardver biti potreban da potera ovakav demo:
https://www.pcgamer.com/unreal-engin...c-performance/
doctor je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 22.5.2020, 19:45   #27
White Ripper
Deo inventara foruma
 
Član od: 21.5.2008.
Poruke: 4.916
Zahvalnice: 1.072
Zahvaljeno 1.096 puta na 715 poruka
Određen forumom Re: Unreal Engine 5

Odgledao sam demo za UE5, i mogu reći da sam izuzetno zadovoljan.
Ne znam za ostale, ali moj personalni utisak je da je UE4 bio loš projekat.
Kad se sjetim vremena UE3 enginea, pa to je pojam bio za svoje vrijeme. Koliko igara se samo u njemu napravilo i svaka je bila grafički idealna za svoje vrijeme. (R6 Vegas 1 i 2, GRAW 1 i 2, zbilja šta se desilo Ubisoftu pa nemaju i ne prave više ovakve igre???, zatim Batman serijal, gears of war 1, 2 i 3)

Onda kad se UE4 pojavio, sve je nekako izgledalo kao da ga je pregazilo vrijeme, ili kao da je UE postao stvar prošlosti. Gears 4 i 5, prosjek grafika u najboljem slučaju, zatim Code Vein, solidna grafika, ali sve nekako neubjedljivo, zastarelo, prevaziđeno, naročito u poređenju sa recimo Frostbite-om ili AnvilNext-om, ili pak Foundation engineom.

Mislim da je Epic konačno na pravom putu da napravi engine koje će korigovati stranputicu kojom je UE4 krenuo.
White Ripper je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.7.2020, 23:02   #28
Vlad Cepesh
Deo inventara foruma
 
Član od: 14.11.2012.
Poruke: 5.582
Zahvalnice: 14
Zahvaljeno 1.816 puta na 1.694 poruka
Određen forumom Re: Unreal Engine 5

Kao neko ko je radio u 3D-u dosta, mogu da kazem da je ovaj Demo u prakticnim igrama gotovo nemoguc, pa cak i za konzole. 3D objekti sa milionima poligona i teksturama u "8K" rezoluciji (8192x8192 piksela) zauzimaju mnogo prostora na HDD-u, u redu velicina od par stotina MB do nekoliko GB po samo jednom objektu. Jos dodajte da vam za prosecan nivo danas treba vise stotina objekata samo za jednu scenu, dolazimo do situacije da bi igra po standardima iz demoa mogla da zauzima vise TB za neki koridor shooter, a za open world igrama da ne pricam.
Jedina opcija da to bude izvodljivo jeste da su u EPIC-u nasli neku crnu magiju, pa sve te podatke zestoko kompresuju ili ne pamte svaki pixel i vertex, a da manjak podataka kompjuter kalkulise u letu. U oba slucaja neprakticno. Trebalo bi za igranje igara u takvom vizelnom standardu kao u demou jaka masina sa 8+ jezgara, 16+ GB RAM-a i m2 SSD sa brzinama transfera od vise GB/s.
Zapravo ako zaboravimo na ovaj demo, i uzmemo samo Nanite i Lumen i danasnji vizuelni standard da radi sa tim tehnologijama, mozemo imati laksi razvoj igara. Nanite bi omogucio da se ubaci model od 50k ili 100k poligona i ne radi LOD (level od details) sistem i samim tim ustedi vreme, dok Lumen bi skroz zaobisao bejkovanje svetla. Ova kolicina ustede vremena bi bila odlicna.

Mali off-topic. UE 4 je odlican engine po mogucostima, ali EPIC je hteo da ne bude iskluciv za razvoj igara, vec da se koristi i za arhitekturalnu vizuelizaciju, industrijske primene, FX, itd. I ako moze da radi masu stvaru, to je doprinelo tome da je postao bloatware. Sama instalacija golog engine-a je oko 23GB u trenutnoj iteraciji. A da ne pricam o konfuznoj dokumentaciji i jos konfuznijoj podrsci za isti. Rad u njemu je kao da trebite pirinac bokserskim rukavicama...
Vlad Cepesh je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.7.2020, 8:27   #29
voodoo_
V.I.P. GNU/Linux
 
Avatar korisnika voodoo_
 
Član od: 1.11.2005.
Poruke: 11.163
Zahvalnice: 2.081
Zahvaljeno 4.922 puta na 2.858 poruka
Određen forumom Re: Unreal Engine 5

Znači sve isto ko sa većinom velikih frameworkova i middlewarea
voodoo_ je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 11.7.2020, 18:25   #30
Vlad Cepesh
Deo inventara foruma
 
Član od: 14.11.2012.
Poruke: 5.582
Zahvalnice: 14
Zahvaljeno 1.816 puta na 1.694 poruka
Određen forumom Re: Unreal Engine 5

Upravo to. Ne verujem da ce biti bolje sa UE5. Iskreno se nadam da gresim.

Evo glup primer problema u trenutnoj verziji. Naime engine mi je iz nekog razloga stavio limitaciju na 1000MB texture streming pool (memorija za strimovanje tekstura) i ako imam RX 570 4GB. I sad neki projekat koji radim je probio taj limit i izbacuje mi upozorenje, pop-up na teksturama primetan, i tu i tamo mi se javlja microstutter. Trazio resenje po forumima, dokumentaciji i slicno, i na kraju nasao neki post ne Epic forumima iz 2017te, gde je resenje staviti komandu r.textures.streamingpool=2000 u ini fajl engine-a ili igre koji je resio problem...
Treba da resi ovakve gluposti i da da bolju podrsku za novi engine, inace dzaba sve novotarije.
Vlad Cepesh je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 11.7.2020, 18:32   #31
Andross
Kekule Mekule
 
Avatar korisnika Andross
 
Član od: 8.12.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 4.128
Zahvalnice: 649
Zahvaljeno 1.348 puta na 690 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku Andross
Određen forumom Re: Unreal Engine 5

^Menjanje quality settinga stavlja streaming pool na soma, smaracina. Meni je veci problem sto teren divlja sa texture streamingom al' samo u standalone verziji, kad se igra iz editora sve kul
Andross je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 19.7.2020, 23:56   #32
Vlad Cepesh
Deo inventara foruma
 
Član od: 14.11.2012.
Poruke: 5.582
Zahvalnice: 14
Zahvaljeno 1.816 puta na 1.694 poruka
Određen forumom Re: Unreal Engine 5

Ma iskljucis texture streaming u opcijama za projekat i teraj. Makar resi problem sa terenom. Jedino ako ti je projekat sa svima assett-ima da ti probija limit graficke, inace se texture streaming i ne isplati.
Vlad Cepesh je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 20.7.2020, 2:03   #33
doctor
Deo inventara foruma
 
Član od: 14.3.2008.
Lokacija: EHCPCGG
Poruke: 12.110
Zahvalnice: 4.319
Zahvaljeno 3.295 puta na 2.274 poruka
Određen forumom Re: Unreal Engine 5

Ja ne znam da sam igrao i jednu iole lepu UE4 igru gde nisam morao da podešavam texture streaming po ini fajlovima. Čak i sa UE3 igrama sam imao gomilu problema sa texture streamingom...
doctor je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Unreal 4 Engine dex3108 O igrama uopšte 100 23.3.2018 12:12
Zaključani fajlovi igorbb22 Aplikativni softver 12 4.7.2017 20:22
Unreal Engine 4 je besplatan! NIx Car Programiranje 0 3.3.2015 0:55
Epic objavio BESPLATAN Unreal 3 SDK miregrobar O igrama uopšte 0 5.11.2009 16:21
Spike2D Engine Geomaster Programiranje 1 18.12.2008 21:21


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 15:43.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com