Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Opšte teme > Sadržaj novog broja SK

Sadržaj novog broja SK Pružamo vam priliku da nekoliko dana pred izlazak novog broja pogledate i prokomentarišete njegovu naslovnu stranu i sadržaj

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 2.8.2019, 9:49   #21
voodoo_
V.I.P. GNU/Linux
 
Avatar korisnika voodoo_
 
Član od: 1.11.2005.
Poruke: 11.163
Zahvalnice: 2.082
Zahvaljeno 4.922 puta na 2.858 poruka
Određen forumom Re: Svet kompjutera 8/2019

Pritom u Beogradu bicikl može ako si na Novom Beogradu i eventualno Zemunu. Preko mosta je brdovito i trotoari sve manji, mož se izgine.
voodoo_ je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku voodoo_ na korisnoj poruci:
oluja (2.8.2019)
Stara 2.8.2019, 11:00   #22
Akumu
Veteran
 
Član od: 3.1.2006.
Poruke: 817
Zahvalnice: 285
Zahvaljeno 209 puta na 123 poruka
Određen forumom Re: Svet kompjutera 8/2019

Ne mož' se oznojiš ako ne voziš prebzo. Bicikl ne može da se vozi trotoarom, mora drumom, osim tamo gde ni to nije moguće po zakonu, npr. u Ulici Kralja Milana gde može samo da se gura trotoarom. Drugo, jeste da su malo zeznutiji za rukovanje van vožnje, ali ima laganih bicikala koji su teški k'o osrednja bučica, desetak kg, ali ima i mnogo lakših, tako da nije problem.

Naravno, svako ima svoje, a meni su ti trotineti baš odbojni.
Akumu je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Akumu na korisnoj poruci:
oluja (2.8.2019)
Stara 2.8.2019, 22:07   #23
Space Beer
Veteran
 
Član od: 30.6.2011.
Poruke: 587
Zahvalnice: 9
Zahvaljeno 116 puta na 100 poruka
Određen forumom Re: Svet kompjutera 8/2019

Električni trotineti su sasvim dobro prevozno sredstvo. "Vozači" el. trotineta su stoka. Kad vidim da idu preko 30 km/h u pešačkoj zoni ili po trotoaru, dođe mi da....
Space Beer je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.8.2019, 3:02   #24
Katarina Krstić
Novi član
 
Član od: 19.7.2019.
Lokacija: Montreal
Poruke: 10
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Određen forumom Re: Svet kompjutera 8/2019

Citat:
Akumu kaže: Pregled poruke
Ljudi daju 60.000 za trotinet, a za te pare mogu da kupe sjajan bicikl.
naslovna kao u najbolja vremena sir Klive Sinclair-a��
Katarina Krstić je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Katarina Krstić na korisnoj poruci:
oluja (6.8.2019)
Stara 3.8.2019, 11:45   #25
dex3108
V.I.P. Test Play
 
Član od: 1.6.2008.
Lokacija: Banja Luka
Poruke: 16.540
Zahvalnice: 300
Zahvaljeno 8.484 puta na 3.995 poruka
Određen forumom Re: Svet kompjutera 8/2019

Citat:
Akumu kaže: Pregled poruke
Ne mož' se oznojiš ako ne voziš prebzo. Bicikl ne može da se vozi trotoarom, mora drumom, osim tamo gde ni to nije moguće po zakonu, npr. u Ulici Kralja Milana gde može samo da se gura trotoarom. Drugo, jeste da su malo zeznutiji za rukovanje van vožnje, ali ima laganih bicikala koji su teški k'o osrednja bučica, desetak kg, ali ima i mnogo lakših, tako da nije problem.

Naravno, svako ima svoje, a meni su ti trotineti baš odbojni.
Ja sam imao problem sa znojenjem nije bitno kojom bzinom vozim. Temperature kod mene u gradu su vec u 7h bile i 28 stepeni. Takodje najvise sam se zapravo znojio prilikom penjanja bicikla na 3. sprat. Sto se tice rukovanje problem je taj sto su kabasti ne sama tezina. Takodje sam morao da ga guram kroz pola kancelarije da ga ostavim na terasi jer je to jedino mjesto gdje sam mogao da ga ostavim. Trotinet sklopim i ostavim ispod radnog stola. Generalno sam trotinet uzeo najvise zbog prakticnosti.

Citat:
Space Beer kaže: Pregled poruke
Električni trotineti su sasvim dobro prevozno sredstvo. "Vozači" el. trotineta su stoka. Kad vidim da idu preko 30 km/h u pešačkoj zoni ili po trotoaru, dođe mi da....
Kao vozac i bicikla i trotineta mogu da kzem da nije bas tako. Barem ovde kod mene pjesaci nemaju percepciju prostora po kojem se krecu uopste. Evopar primjera gdje nije bitno da li si pjesak ili vozos neko prevozno sredstvo po trotoaru.

Prva i osnovna stvar je ta da pjesaci apsolutno obozavaju da se krecu uz objekte, to nije problem po sebi ali jeste ako se tako krecu u ulicama gdje ima dosta prolaza izmedju objekata i samih radnji koje izlaze direktno na trotoar. Moze pjesacka staza da bude 20km siroka oni ce i dalje da se priljube uz objekat. Druga stvar je ta sto iz takvih objekata pjesaci izlaze bez da pogledaju ima li ikog ko se tu krece, kao na pjesackim prelazima samo krenu. Takodje pjesaci imaju neodoljivu potrebu ta nasumicno skrecu po trotoarima bez ikakvog razloga. Pjesaci takodje imaju neodoljivu potrebu da se krecu po biciklistickim stazama, narocito onim stazama koje nisu fizicki odvojene nego samo bojom naznacene na trotoaru. I najveci problem kod pjesaka su mobilni telefoni i slusalice. Ili zabiju nos u telefon ili uglave slusalice u usi pa ti mozes da sviras do sutra.

Nazalost u mom gradu nema bas neki pretjeran broj biciklistickih staza tako da nije bitno sta vozim (bicikl ili trotinet) ja cu da se krecem po trotoaru, jer ja vise vjerujem u sebe da pazim na pjesake nego u vozace motornih vozila da ce da paze na mene. Druga stvar je ta cak i da se desi nezgoda na trotoaru posljedice su mnogo manje nego da se desi nezgoda na kolovozu. Udar vozila od max 100kg pri brzini izmedju 5 i 25km/h je tesko porediti sa udarom vozila od 1.5t pri brzini od 20-60kmh.
dex3108 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku dex3108 na korisnoj poruci:
player1 (3.8.2019)
Stara 3.8.2019, 13:40   #26
todos
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.12.2005.
Lokacija: Parmenac Čačak
Poruke: 7.713
Zahvalnice: 4.560
Zahvaljeno 2.634 puta na 1.577 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku todos
Određen forumom Re: Svet kompjutera 8/2019

Kada sam video da je na trotinetu ispred stavio dete i sve to bez kacige, po rosavim putevima, jasno mi je bilo koliko je to opasno prevozno sredstvo. Nadam se da ce ga zabraniti na javnim putevima.
todos je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.8.2019, 16:27   #27
dex3108
V.I.P. Test Play
 
Član od: 1.6.2008.
Lokacija: Banja Luka
Poruke: 16.540
Zahvalnice: 300
Zahvaljeno 8.484 puta na 3.995 poruka
Određen forumom Re: Svet kompjutera 8/2019

Citat:
todos kaže: Pregled poruke
Kada sam video da je na trotinetu ispred stavio dete i sve to bez kacige, po rosavim putevima, jasno mi je bilo koliko je to opasno prevozno sredstvo. Nadam se da ce ga zabraniti na javnim putevima.
Onda se takodje nadam da ocekujes da zabrane bicikle, motocikle i automobile jer i njih neki ne koriste propisno.
dex3108 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.8.2019, 18:26   #28
todos
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.12.2005.
Lokacija: Parmenac Čačak
Poruke: 7.713
Zahvalnice: 4.560
Zahvaljeno 2.634 puta na 1.577 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku todos
Određen forumom Re: Svet kompjutera 8/2019

@dex3108
Vozim u komunalnom preduzecu, gradske guzve i sve sto ide sa tim i mogu relevantno da tvrdim da je ovaj elektricni trotinet izuzetno opasno prevozno sredstvo. Nema dana da ih ne vidim nekoliko. Za pocetak bi mogli da im uvedu obavezno nosenje kaciga. Da odrede kuda mogu da idu a kuda ne. Ipak je to novo, nekom poput tebe sto to vozis se cini prakticno ali zamisli situaciju od nekoliko hiljada na ulici i kad iz Kine budu stizali jeftini i pristupacniji modeli. Opet se nadam da ce neko nadlezan a razuman sagledati celokupnu situaciju oko ovoga.
todos je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku todos na korisnoj poruci:
oluja (9.8.2019)
Stara 3.8.2019, 18:45   #29
dex3108
V.I.P. Test Play
 
Član od: 1.6.2008.
Lokacija: Banja Luka
Poruke: 16.540
Zahvalnice: 300
Zahvaljeno 8.484 puta na 3.995 poruka
Određen forumom Re: Svet kompjutera 8/2019

Citat:
todos kaže: Pregled poruke
@dex3108
Vozim u komunalnom preduzecu, gradske guzve i sve sto ide sa tim i mogu relevantno da tvrdim da je ovaj elektricni trotinet izuzetno opasno prevozno sredstvo. Nema dana da ih ne vidim nekoliko. Za pocetak bi mogli da im uvedu obavezno nosenje kaciga. Da odrede kuda mogu da idu a kuda ne. Ipak je to novo, nekom poput tebe sto to vozis se cini prakticno ali zamisli situaciju od nekoliko hiljada na ulici i kad iz Kine budu stizali jeftini i pristupacniji modeli. Opet se nadam da ce neko nadlezan a razuman sagledati celokupnu situaciju oko ovoga.
Jedini nacin da se rijesi problem jesu biciklisticke staze. Neka ti je sa srecom da natjeras grad da ih pocne graditi. Bicikl i trotinet na kolovozu kao sto sam rekao su mnogo opasniji. Narocito u uskim ulicama. Vozaci ih uvijek zaobilaze i cesto znaju preci i u drugu traku da to ucine.
dex3108 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku dex3108 na korisnoj poruci:
oluja (9.8.2019)
Stara 3.8.2019, 19:00   #30
water wizard
Deo inventara foruma
 
Član od: 29.1.2008.
Poruke: 20.473
Zahvalnice: 433
Zahvaljeno 4.005 puta na 3.727 poruka
Određen forumom Re: Svet kompjutera 8/2019

Citat:
Takodje pjesaci imaju neodoljivu potrebu ta nasumicno skrecu po trotoarima bez ikakvog razloga.
Par puta mi se dešavalo kao pešaku da samo prolete pored mene razni biciklisti i trotinetaši i to tik pored mene ne prave uopšte neki razmak a ne čuješ ih kad dolaze i da malo skrenem lepo bi me pokosili..

Zato se uvek prvo okrećem kad skrećem da mi ne dođe tako neki sleđa..
Ostalo si u pravu pešaci ne gledaju gde idu, vozači ne znaju da voze ma haos..
water wizard je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.8.2019, 19:26   #31
player1
V.I.P. Test Play
 
Član od: 5.4.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 14.766
Zahvalnice: 5.408
Zahvaljeno 4.097 puta na 2.672 poruka
Određen forumom Re: Svet kompjutera 8/2019

Vezano za temu:
http://mondo.rs/a1191802/Auto/Vesti/...emi-Pariz.html
player1 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.8.2019, 19:34   #32
Dekip
V.I.P. Recenzent
 
Član od: 8.11.2008.
Lokacija: XV535
Poruke: 3.198
Zahvalnice: 767
Zahvaljeno 1.024 puta na 568 poruka
Određen forumom Re: Svet kompjutera 8/2019

Citat:
dex3108 kaže: Pregled poruke
Onda se takodje nadam da ocekujes da zabrane bicikle, motocikle i automobile jer i njih neki ne koriste propisno.
Nemoj neko motocikle da mi dira.
Dekip je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.8.2019, 19:37   #33
ZoNi
Deo inventara foruma
 
Član od: 24.10.2005.
Lokacija: ************
Poruke: 8.655
Zahvalnice: 2.257
Zahvaljeno 1.921 puta na 1.404 poruka
Određen forumom Re: Svet kompjutera 8/2019

Citat:
dex3108 kaže: Pregled poruke
Nemoj ko da mi dira elektricne trotinete!
Niko ih ne dira, samo im nije mesto u časopisu koji se zove Svet kompjutera. Zato sam i predložio promenu imena časopisa...
ZoNi je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.8.2019, 4:33   #34
Remedy
Veteran
 
Član od: 5.11.2005.
Poruke: 826
Zahvalnice: 177
Zahvaljeno 199 puta na 154 poruka
Određen forumom Re: Svet kompjutera 8/2019

Lepe devojke na naslovnoj geek magazina, ne moz da omane . Jos kad je letnji broj...

Sto se tice elektricnih trotineta, nisu oni problem, problem je nedostatak kulture ponasanja u saobracaju (a i van njega). Kad se promovise bahato ponasanje onda ljudi ne obracaju paznju na potrebe i namere drugih u okolini. Pa tako dobijete vozace trotineta i bicikli koji prolecu pored pesaka, pesake koji kao kamikaze izlecu iza parkiranih automobila na pesacki ne razmisljajuci da ih vozac ne vidi (pa kad ga ubije dzabe mu sto ima prvenstvo prolaza), vozace automobila koji parkiraju tako da zatvore biciklisticku stazu, trotoar... Ima toga svuda u svetu, ali uglavnom u manjoj meri.

Alternativni vidovi prevoza ce biti sve popularniji. Cene goriva su visoke za nas standard, a neki jednostavno ne pristaju da ih drzava dere velikim akcizama. Da ne pricam o tome da su se vlasti u svakom malo vecem selu dosetile da se moze jos malo para uzeti od parkinga, pa je svuda zoniran uzi i siri centar. Pri tome nema parkinga za celodnevno parkiranje. Odlazak kolima na posao postaje preskup, javni prevoz nam je ocajan, a tek je uzas koristiti ga po letnjim vrucinama. Bicikli jesu odlicna alternativa (za 250-300 evra mogu kupiti sa ramom od aluminijumske legure), ali nisu uvek prakticni. Ja ga koristim kad god mogu, ali ko po ovim vrucinama moze da se ne oznoji svaka mu cast. Tako da su elektricni trotineti vrlo aktuelna tema.
Remedy je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Remedy na korisnoj poruci:
oluja (9.8.2019)
Stara 4.8.2019, 13:48   #35
player1
V.I.P. Test Play
 
Član od: 5.4.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 14.766
Zahvalnice: 5.408
Zahvaljeno 4.097 puta na 2.672 poruka
Određen forumom Re: Svet kompjutera 8/2019

Ono sto je meni uvek u inostranstvu bilo interesantno je da su tamo biciklisticne staze "opasna" stvar.

Opasna u smislu da su stvarno za bicikliste i da je opasno kao pesak da ides po njima i ne daj boze ne gledas kad ih prelazis, kao svaki put sa vozilima. Takodje, biciklisti ne voze izvan njih.

Realno, to i treba da je svrha biciklistickih staza, a ne da budu setaliste za pesake kao sto je kod nas.

Nista ne znace oznake na putu, ako murija nema instrukcije da lupa kazne nesavesnim biciklistima i pesacima. Do tada, bice ovako kako je sada, divlji zapad.

Poslednja ispravka: player1 (4.8.2019 u 14:40)
player1 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku player1 na korisnoj poruci:
oluja (9.8.2019)
Stara 4.8.2019, 14:08   #36
DeCoy
Intel Inside
 
Avatar korisnika DeCoy
 
Član od: 1.11.2005.
Lokacija: From the murky depths I come...
Poruke: 28.357
Zahvalnice: 1.625
Zahvaljeno 10.987 puta na 7.034 poruka
Određen forumom Re: Svet kompjutera 8/2019

Zato što se tamo biciklističke staze grade namenski kao zaseban deo saobraćajnog profila, a ne prefarbavanjem dela trotoara u drugu boju...



Ako ništa drugo, bar su ovi u "Beogradu na vodi" uboli kako treba...

DeCoy je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku DeCoy na korisnoj poruci:
oluja (9.8.2019), todos (4.8.2019)
Stara 4.8.2019, 14:11   #37
todos
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.12.2005.
Lokacija: Parmenac Čačak
Poruke: 7.713
Zahvalnice: 4.560
Zahvaljeno 2.634 puta na 1.577 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku todos
Određen forumom Re: Svet kompjutera 8/2019

Objasnite mi koliko je trotinetima omoguceno osvrtanje i kakve su im kocnice.. Ja vozim brendiranu biciklu sa diskovima i x puta sam ukocio u mestu i ta ista bicikla koja ima retrovizor mi je spasila kontakt sa drugim objektima i licima mnogo puta...
p.s. U Cacku nove ulice suzavaju bez imalo milosti ka biciklistima...
todos je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.8.2019, 15:19   #38
dex3108
V.I.P. Test Play
 
Član od: 1.6.2008.
Lokacija: Banja Luka
Poruke: 16.540
Zahvalnice: 300
Zahvaljeno 8.484 puta na 3.995 poruka
Određen forumom Re: Svet kompjutera 8/2019

Citat:
todos kaže: Pregled poruke
Objasnite mi koliko je trotinetima omoguceno osvrtanje i kakve su im kocnice.. Ja vozim brendiranu biciklu sa diskovima i x puta sam ukocio u mestu i ta ista bicikla koja ima retrovizor mi je spasila kontakt sa drugim objektima i licima mnogo puta...
p.s. U Cacku nove ulice suzavaju bez imalo milosti ka biciklistima...
M365 ima regenerativno kocenje kada pustis gas i na zadnjem tocku disk kocnicu. Takodje mozes da kupis kao i na biciklu i montiras retrovizor.
dex3108 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.8.2019, 16:15   #39
Relja
Član
 
Član od: 9.7.2008.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 430
Zahvalnice: 325
Zahvaljeno 163 puta na 100 poruka
Određen forumom Re: Svet kompjutera 8/2019

Da napišem koju oko bicikala & trotineta.

Lično me je obradovalo kad sam video da je tema obrađena. To je budućnost. Kod SK mi se, između ostalog, sviđa ta neka "svestranost". Lako se i brzo informišeš, a posle možeš guglati detaljnije šta te zanima. Uz dosta kvalitetnu obradu tema.


Što se prevoza po gradu tiče: dobar lanac za bajs - da bude zaključan bolje od ostalih, i verovatnoća krađe je prilično niska. Ne vidim da se ljudi tripuju za kola, koja su 100 puta skuplja, toliko da će im ukrasti. Dok bajseve vežu "kanapom", pa se hvataju za glavu.
Pisao sam opširnije na temu:
https://www.bikegremlin.com/541/vezivanje-bicikla/

Znojenje:
Metabolizam mi je takav da se puno znojim, dosta pre nego se zaduvam/umorim. U ravnici, to nije nikakav problem - opušteno sam furao preko 10 km do posla bajsom. Eventualno, kad su letnje vreline, se može poneti presvlaka - pa se na poslu presvučeš u "dugačko".

Nezgodno je samo ko ima uzbrdica do posla. Tu električni bicikli / pedeleci mogu da pomognu. I elektro trotineti.

Kod električnih trotineta je zgodno što se lako unose u bilo koji prevoz. I što su jeftiniji od krštenih elektro bajseva. Mana su premali točkovi i raspored težine: što rezultuje time da se lako leti preko kormana, bilo pri snažnijem kočenju, ili nailasku na rupu/džombu, čak i manju. Puno teža kontrola u vožnji.

Dodatna mana sa aspekta bezbednosti je uži frontalni profil - još gore nego na bajsu. I još na to kretanje bez pomeranja, barem pedala gore-dole (efektivno, iz ugla vozača kojem se ide u susret). Vrlo nezgodno i teško za uočiti. I o tome sam pisao opširnije, vezano za bicikle, a trotineti su tu dodatno "hendikepirani":
https://www.bikegremlin.com/2014/bez...-u-saobracaju/
Relja je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku Relja na korisnoj poruci:
Dekip (4.8.2019), oluja (12.8.2019)
Stara 4.8.2019, 21:04   #40
Pipboy
Starosedelac
 
Član od: 19.8.2007.
Poruke: 1.948
Zahvalnice: 47
Zahvaljeno 765 puta na 460 poruka
Određen forumom Re: Svet kompjutera 8/2019

Meni je fascinantno što, iz nekog razloga, u gradu u kojem živim žene koje guraju kolice sa bebama smatraju da je biciklistička staza izgleda napravljena ekskluzivno samo za njih. Mada je mrtva trke između toga i onih koji voze bicikle stazom, ali u suprotnom smeru.
Pipboy je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 3 korisnika se zahvaljuje korisniku Pipboy na korisnoj poruci:
player1 (4.8.2019), Relja (4.8.2019), Rockstar (5.8.2019)
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Svet kompjutera 11/2012 Nenad Vasovic Sadržaj novog broja SK 58 9.11.2012 18:35
Svet kompjutera 10/2012 Nenad Vasovic Sadržaj novog broja SK 86 20.10.2012 0:01
Svet kompjutera 4/2012 Nenad Vasovic Sadržaj novog broja SK 223 20.5.2012 16:12
Svet kompjutera 1/2012 Nenad Vasovic Sadržaj novog broja SK 102 27.1.2012 22:09
Svet Kompjutera je dobio upozorenje od BulmaSofta Branislav Gavric Forum o forumu 267 25.6.2009 21:44


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 11:06.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com