Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Opisi, recenzije i testovi

Opisi, recenzije i testovi Ovde šaljite sopstvene opise, recenzije i testove hardvera. Neka ono što ste poslali bude vaše autorsko delo - nemojte kopirati tuđe tekstove sa drugih sajtova i časopisa.

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 18.4.2012, 0:53   #1
Jashko
Novi član
 
Član od: 18.11.2009.
Poruke: 18
Zahvalnice: 4
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Određen forumom Asus G74

Pozdrav svima,
Članovi ovog foruma su mi pomogli u odabiru mog novog lap topa pa sam obećao da ću napisati svoje utiske o dotičnom, radi se o Asusovom G74SX-95511V. G74 serija ima maltene bezbroj modela, a pošto mi nije teško napisaću koje se komponente nalaze konkretno u mom modelu:

Procesor: Intel Core i7-2630QM, 2.0GHz (2.9GHz Turbo Mode, 6MB L2 Cache, 32nm)
Chipset: Mobile Intel® HM65 Express Chipsets
Memorija: 12GB DDR3 1333MHz (3X4GB)
Hard disk: 2 x 2.5" SATA 750GB 7200rpm
Monitor: 17.3" LED-backlit TFT LCD Display - resolution: FHD+ 1920x1080 / 16:9/120Hz
Graficka karta: NVIDIA® GeForce® GTX 560M (N12E-GS) GDDR5 3GB
CD/DVD: 6X Blu-Ray (Write)
Zvucnici: Creative Audigy HD, Stereo Sound with SubWoofer
Mrezna karta: 10/100/1000 Gigabit Lan
Wireless: 802.11 b/g/n
Operativni sistem: Windows 7 Home Premium 64-bit
Dodaci i raspolozivi konektori: Bluetooth 3.0, citac kartica, 3xUSB 2.0, 1xUSB 3.0, Analogni VGA, HDMI, Audio Out, Micin, web kamera sa integrisanim mikrofonom
Baterija: 8-cell Lithium-Ion (Li-Ion) battery
Tezina: 4.28 kg

Pa da počnem nekim redom: uz lap top se dobija torba, u stvari to i nije torba već ranac, koji ide preko oba ramena (kao školski ranac), koji nije previše napadan, OK izgleda, lap top staje u njega bez većih problema, i ima još jednu pregradu za neke druge sitnice koje možete držati u torbi.
Takođe, uz lap top se dobija i neki Asusov žični miš koji je isto tako kvalitetan, precizan i lepog dizajna.

Što se tiče težine lap topa, meni konkretno ne predstavlja problem, ne cimam ga nešto mnogo, ali i kada bih, ne verujem da bih imao poteškoća, kao što su mi neki na drugim forumima pričali, da su sve 17’’ preteške, ovaj je stvarno OK što se tiče težine. Nije nekakva ogromna razlika u odnosu na prethodne lap topove koje sam imao i zbog koje bih zažalio što nisam uzeo neki manji. Sasvim sam zadovoljan.

Čini mi se da je ekran stvarno dobar, što se tiče boja, osvetljenja i svega ostalog. Full HD rezolucija na 17’’ čini da tekst bude ponekad teško čitljiv.. ali, tu su manje rezolucije naravno, kome više odgovara. Nisam siguran da li je mat ili glossy ekran, nigde nisam video taj podatak, ali možda je čak i mat u pitanju, pošto ima daleko manji odsjaj nego npr. moj prethodni lap top. Takođe, radio sam sa njim napolju par puta pod jakim suncem, slika se vidi sasvim lepo, sa najjačim osvetljenjem doduše.

Baterija je solidna za ovakvu jačinu hardware-a pa samim tim i potrošnju. Za neki profesionalan rad, bez gledanja filmova i igrica, baterija izdrži oko 2 sata. Sa nekim zahtevnijim multimedijalnim materijalom trajanje baterije se skrati na 1h do 1h30.

Moram da naglasim da se lap top ne greje uopšte. Nisam ni u jednom trenutku osetio neku toplotu pod rukama koja bi mi zasmetala tokom rada, čak se ni donji deo lap topa slabo greje. Kao da kućište održava konstantu temperaturu non stop, što je stvarno sjajno. Drugo, nema apsolutno nikakve buke, kuler se ne čuje uopšte, ne možete zaključiti da li procesor obavlja neki teži posao ili sabira dva broja, pošto se stvarno ne primećuju nikakve promene u jačini zvuka,tj. brzini kulera. Hladjenje je izvedeno u Asusovoj special cool and quiet tehnologiji sa velikim otvorom za izduv na podzadini laptopa koja se po mom misljenju odlicno uklapa u dizajn kucista.

Sam kvalitet izrade lap topa je na vrhunskom nivou, nema nikakvog krckanja, sve je čvrsto i sigurno. Tastatura je odlično odrađena, široka, tako da su tasteri dovoljno udaljeni jedni od drugih pa ne postoji mogućnost da greškom pritisnete neko dugme koje niste hteli. Ne dolazi do ugibanja prilikom korišćenja tastature, pošto je tastatura obložena nekim metalom, ne znam koji je tačno u pitanju.

E sada, da pređem na deo koji nastupa nakon paljenja lap topa: G74SX dolazi sa instaliranim Windows 7 (Home Premium ako se ne varam) i ovaj model sam uzeo sa namerom da zamenim svoj desktop koji sam kupio 2 godine pre toga. Mislio sam da uzmem ako ne neki brži, makar podjednako brz kao desktop, tj. da mu nađem neku dostojnu zamenu. G74 jeste brz, ali ne baš onoliko koliko sam ja očekivao. To sam primetio tokom korišćenja nekih programa u kojima radim, da ne dužim mnogo.. Pošto u sebi ima instaliranu gomilu nekih Asusovih aplikacija koje su, barem meni, bile nepotrebne, jer volim da imam na PC-u instalirano samo ono što mi stvarno treba, da ga ne trpam, uzeo sam i ručno reinstalirao neke od njih. Nakon brisanja neke od tih aplikacija počeli su da se javljaju problemi, lap top se bagovao i morao sam da uradim reinstalaciju sistema. Nisam hteo da se ozbiljnije bakćem sa tim dok ne uzmem neki SSD disk. Pre par dana sam zamenio jedan HDD Samsungom 830 od 128Gb i ovaj moj G74 se sada drastično ubrzao, tek sam sad stvarno zadovoljan. Tako da bih svakome preporučio da uradio isto ako se odluči za uzimanje ove mašine. Mislim da mu je HDD baš naj najslabija tačka, tj. usko grlo, tolko usko da bi moglo da se nazove grlić Zbog toga sam i čekao više od 2 meseca da napišem ovaj ’review’. Sve u svemu, SSD puno znači. Na njemu sam instalirao nov sistem, bez ijedne Asusove aplikacije. I ono što je još zanimljivo, Wireless mi sada radi mnogo bolje nego ranije, kao da bolje prima signal, pa je samim tim internet mnogo brži. Izgleda da je neka aplikacija gušila Wireless adapter, ali ne znam zbog čega. Ako nekoga zanima, Windows Experience Index se sada popeo na 7,2 (sa 5,9) i ocene su sledeće:

Processor 7,5
RAM 7,6
Graphics 7,2
Gaming graphics 7,2
Primary hard disk 7,9

Eto, toliko od mene, to je sve što sam uspeo da primetim za sada, nisam se bavio nekim detaljnijim ispitivanjem, sintetičkim testovima, 3D Markovima i ostalim zezancijama, pošto me to nije zanimalo...
Jashko je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Jashko na korisnoj poruci:
flamingos (2.6.2012)
Stara 18.4.2012, 8:02   #2
NjegovaWisost
Deo inventara foruma
 
Član od: 2.2.2006.
Poruke: 7.334
Zahvalnice: 860
Zahvaljeno 1.729 puta na 992 poruka
Određen forumom Re: Asus G74

Odličan laptop! Baci i koju sliku.
NjegovaWisost je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.4.2012, 9:34   #3
maxx
Član
 
Član od: 6.1.2006.
Poruke: 368
Zahvalnice: 22
Zahvaljeno 56 puta na 48 poruka
Određen forumom Re: Asus G74

da li laptop ima jos neku manu,sem HDD-a kako kazes?

sta mislis,da li bi isti takav laptop,ali sa rezolucijom 1600x900 bio bolji za citanje texta nego taj full HD?........sta bi inace u praksi znacila ta manja rezolucija,tj ima li vidljive razlike u tim rezolucijama na (relativno) malom ekranu od 17,3 inca?

i ako nije tajna,koliko si platio laptop i koliku si garanciju dobio?
maxx je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 19.4.2012, 16:52   #4
altec.gs
Starosedelac
 
Član od: 4.12.2010.
Lokacija: Minas Tirith <> Minga
Poruke: 2.759
Zahvalnice: 201
Zahvaljeno 693 puta na 630 poruka
Određen forumom Re: Asus G74

Izuzetan laptop! I envy you
altec.gs je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 19.4.2012, 18:06   #5
LoneWolf
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.1.2006.
Lokacija: Kafana
Poruke: 7.665
Zahvalnice: 1.612
Zahvaljeno 2.006 puta na 1.418 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku LoneWolf
Određen forumom Re: Asus G74

Javi mi gdje stanuješ i u koliko sati nećeš biti kod kuće da navratim po laptop
LoneWolf je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 1.6.2012, 21:13   #6
Jashko
Novi član
 
Član od: 18.11.2009.
Poruke: 18
Zahvalnice: 4
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Određen forumom Re: Asus G74

Citat:
maxx kaže: Pregled poruke
da li laptop ima jos neku manu,sem HDD-a kako kazes?

sta mislis,da li bi isti takav laptop,ali sa rezolucijom 1600x900 bio bolji za citanje texta nego taj full HD?........sta bi inace u praksi znacila ta manja rezolucija,tj ima li vidljive razlike u tim rezolucijama na (relativno) malom ekranu od 17,3 inca?

i ako nije tajna,koliko si platio laptop i koliku si garanciju dobio?
Izvinjavam se što kasnim ovoliko sa odgovorom!

Mislim da bi to bila bolja rezolucija definitvno, ja ga ne držim uopšte na Full HD rezoluciji jer je previše sitno za čitanje, oko se mnogo napreže. Možda bi to nekome odgovaralo za igranje igrica i gledanje filmova ali za čitanje je ubistvo. Rezolucija na kojoj držim je 1336x768 i ovo je neki optimum, nije previše sitno nije previše krupno.

Još jedna mana lap topa je slaba mrežna kartica, u pitanju je neko smeće Atheros Wireless Adapter koji je ugrađen u njega i ima baš slab domet, čitao sam po Asusovom ROG forumu i video da je većina korisnika taj adapter zamenila nekim Intelovim Wireless karticama, iz istog razloga kao i ja. Kažu da je tako mnogo bolje.. Međutim ja nisam u mogućnosti da to uradim jer se kod nas ne prodaju ti Wireless adapteri već samo u Americi, a odande ne šalju kod nas.. Ovako se snalazim, držim ruter u blizini pa je domet OK.

Lap top sam platio 170 000 i garancija je 5 godina koju daje gigatron, s tim da se na godišnje plaća 1000 dinara za produženje garancije. Oni ga jednom godišnje servisiraju i tad produžuju garanciju za godinu dana.
Priložene slike
Kliknite na sliku za veću verziju

Ime:	P1010518.jpg
Viđeno:	65 puta
Veličina:	84,9 KB
ID:	43320   Kliknite na sliku za veću verziju

Ime:	P1010520.jpg
Viđeno:	95 puta
Veličina:	91,7 KB
ID:	43321   Kliknite na sliku za veću verziju

Ime:	P1010522.jpg
Viđeno:	64 puta
Veličina:	87,2 KB
ID:	43322  
Jashko je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 1.6.2012, 21:14   #7
Jashko
Novi član
 
Član od: 18.11.2009.
Poruke: 18
Zahvalnice: 4
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Određen forumom Re: Asus G74

Evo još slika..
Priložene slike
Kliknite na sliku za veću verziju

Ime:	P1010524.jpg
Viđeno:	73 puta
Veličina:	86,1 KB
ID:	43323   Kliknite na sliku za veću verziju

Ime:	P1010525.jpg
Viđeno:	80 puta
Veličina:	90,2 KB
ID:	43324   Kliknite na sliku za veću verziju

Ime:	P1010526.jpg
Viđeno:	58 puta
Veličina:	87,6 KB
ID:	43325  
Jashko je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 1.6.2012, 21:15   #8
Jashko
Novi član
 
Član od: 18.11.2009.
Poruke: 18
Zahvalnice: 4
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Određen forumom Re: Asus G74

Nakon što se onaj poklopac sa prethodne slike odvrne metalnim novčićem lako se dolazi do RAM memorije i hard diskova, dakle nije teško za zamenu.
I torba koja se dobija uz lap top..
Priložene slike
Kliknite na sliku za veću verziju

Ime:	P1010527.jpg
Viđeno:	84 puta
Veličina:	89,8 KB
ID:	43326   Kliknite na sliku za veću verziju

Ime:	P1010528.jpg
Viđeno:	58 puta
Veličina:	78,4 KB
ID:	43327  
Jashko je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.6.2012, 11:46   #9
Dimo
Starośeđelac
 
Avatar korisnika Dimo
 
Član od: 28.10.2005.
Lokacija: Nikšić
Poruke: 5.592
Zahvalnice: 410
Zahvaljeno 923 puta na 695 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Dimo Slanje poruke preko Skypea korisniku Dimo
Određen forumom Re: Asus G74

Citat:
Jashko kaže: Pregled poruke
Još jedna mana lap topa je slaba mrežna kartica, u pitanju je neko smeće Atheros Wireless Adapter koji je ugrađen u njega i ima baš slab domet, čitao sam po Asusovom ROG forumu i video da je većina korisnika taj adapter zamenila nekim Intelovim Wireless karticama, iz istog razloga kao i ja. Međutim ja nisam u mogućnosti da to uradim jer se kod nas ne prodaju ti Wireless adapteri već samo u Americi, a odande ne šalju kod nas..
Mrežnu kartu je najčešće moguće zamijeniti putem izbora komponenti laptopa na sajtu proizvođača (customization) ukoliko se kupovine vrši na taj način, bez traganja po prodavnicama i internet shopovima. Nažalost, kod nas nije dostupno ni jedno ni drugo.
Dimo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 1.7.2012, 23:44   #10
BlackStrike
Novi član
 
Član od: 30.6.2012.
Lokacija: Na putu...
Poruke: 5
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Određen forumom Re: Asus G74

Odlican izbor! Ja sam se dugo dvoumio da li da ga kupim ali ispade eto da sam morao malo sacekati (pokusavao da prodam stari laptop, MSI GT725) i na kraju kupih Samsung Series 7 Gamer.

Poslednja ispravka: BlackStrike (1.7.2012 u 23:45) Razlog: greska u kucanju
BlackStrike je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.7.2012, 13:13   #11
ZoNi
Deo inventara foruma
 
Član od: 24.10.2005.
Lokacija: ************
Poruke: 8.660
Zahvalnice: 2.261
Zahvaljeno 1.921 puta na 1.404 poruka
Određen forumom Re: Asus G74

Citat:
Jashko kaže: Pregled poruke
Rezolucija na kojoj držim je 1336x768 i ovo je neki optimum
Hm... Kako izgleda slika na FullHD monitoru, koji se drži na HD Ready rezoluciji? Pretpostavljam da sve izgleda malo zamućeno (ja imam jedan 17" na 1600x900 i deluje mi kao optimum za tu rezoluciju).

Što nisi ostavio na FullHD, a prikaz svega povećao na 120% (ili više, koliko već treba)?
ZoNi je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 24.7.2012, 13:01   #12
Jashko
Novi član
 
Član od: 18.11.2009.
Poruke: 18
Zahvalnice: 4
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Određen forumom Re: Asus G74

Citat:
ZoNi kaže: Pregled poruke
Hm... Kako izgleda slika na FullHD monitoru, koji se drži na HD Ready rezoluciji? Pretpostavljam da sve izgleda malo zamućeno (ja imam jedan 17" na 1600x900 i deluje mi kao optimum za tu rezoluciju).

Što nisi ostavio na FullHD, a prikaz svega povećao na 120% (ili više, koliko već treba)?
Da, izgleda zamućeno. Pa pokušao sam sa FullHD i 150% čak, međutim to poveća samo ikonice na desktopu i još neke stvari u Windows okruženju dok mi npr. za ostale aplikacije ništa ne pomaže jer je 'zoom' i dalje isti, a tolika rezolucija na 17'' je ubistvo za oci tako da sam izabrao HDReady.
Jashko je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
HP pavilion dv6 VS. ASUS k52jr - core i5 AleksejCRT Prenosni računari 17 2.2.2010 0:25
Asus triton buzzer ŠDK - Ostale komponente 0 16.10.2009 15:06
Radeon HD4850 - MSI ili Asus? Mslavko82 Grafika 18 11.10.2009 11:20
DFI Infinity NF570-M2/G vs ASUS M2N-E or other ??? zokocx Osnovne komponente 18 4.10.2007 23:57
Pomoć oko kupovine laptopa - ASUS A6M gosn.prirodni ŠDK - Prenosni računari 7 28.4.2007 13:29


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 10:51.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com