Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Run > Programiranje
Uputstvo Članstvo Kalendar Današnje poruke Pretraži

Programiranje Programski jezici, tehnike, alatke...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 4.4.2006, 15:26   #1
Veljko the King
Veteran
 
Član od: 4.12.2005.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 513
Zahvalnice: 114
Zahvaljeno 72 puta na 46 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Veljko the King Slanje poruke preko Skypea korisniku Veljko the King
Određen forumom Hocu da naucim da programiram!!!

Da li bi neko znao gde bih mogao da nadjem uputstvo da naucim kako se programira i koji je je program naljbolji za to.ne znam nista o programiranju ali bi voleo da naucim.da uzmemo u obzir da imam 12 god.Da li mi neko moze pomoci???
Veljko the King je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.4.2006, 18:19   #2
Deusdies
Starosedelac
 
Član od: 9.11.2005.
Lokacija: bo@galaxy: ~$
Poruke: 1.554
Zahvalnice: 54
Zahvaljeno 439 puta na 215 poruka
Slanje poruke preko AIM-a korisniku Deusdies Slanje poruke preko MSN-a korisniku Deusdies Slanje poruke preko Skypea korisniku Deusdies
Određen forumom Re: Hocu da naucim da programiram!!!

Ti si nearly moj vrsnjak, ja imam 15 god. i znam BASIC, PASCAL, DELPHI i upravo sada ucim C++. Iz googlaj malo, nece ti skoditi. Trazi u google-u "Pascal tutorial" ili "Learn BASIC" itd...Takodje ce ti biti potrebni kompajleri; za BASIC preporucujem IBasic -> www.pyxia.com ; za pascal preporucujem Turbo Pascal 7, za delphi je Delphi 7 (na disku) i za C++ odlican je DevC++ -> www.bloodshed.net
Deusdies je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.4.2006, 18:58   #3
Veljko the King
Veteran
 
Član od: 4.12.2005.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 513
Zahvalnice: 114
Zahvaljeno 72 puta na 46 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Veljko the King Slanje poruke preko Skypea korisniku Veljko the King
Određen forumom Re: Hocu da naucim da programiram!!!

trazio sam sa google-u ali nisam nasao taj turbo pascal 7. Da li znas gde mogu da ga skinem.HVALA TI NA SVEMU
Veljko the King je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.4.2006, 19:06   #4
Veljko the King
Veteran
 
Član od: 4.12.2005.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 513
Zahvalnice: 114
Zahvaljeno 72 puta na 46 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Veljko the King Slanje poruke preko Skypea korisniku Veljko the King
Određen forumom Re: Hocu da naucim da programiram!!!

E i Delphi 7 ja sam nasao samo neke dodatke za delphi ali samo njega nisam
Veljko the King je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.4.2006, 20:16   #5
VirtualPoP
Novi član
 
Član od: 2.4.2006.
Lokacija: Pozega/Cacak
Poruke: 13
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Hocu da naucim da programiram!!!

s obzirom koliko godina imas trebao bi da se ostavis tutorijala jer su mahom(dobri) na engleskom.... paskal je dobra osnova za shvatanje osnovne programerske logike etc.
Probaj da nabavis neku (srednjo)skolsku knjigu za Pascal, nekada su gimnazijalci ucili Pascal sad cujem uce Delphi... Knjiga kao i svaka skolska kosta oko 5e, pa probaj u knjizarama...
VirtualPoP je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.4.2006, 20:19   #6
Dimo
Starośeđelac
 
Avatar korisnika Dimo
 
Član od: 28.10.2005.
Lokacija: Nikšić
Poruke: 5.592
Zahvalnice: 410
Zahvaljeno 923 puta na 695 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Dimo Slanje poruke preko Skypea korisniku Dimo
Određen forumom Re: Hocu da naucim da programiram!!!

Citat:
VirtualPoP kaže:
s obzirom koliko godina imas trebao bi da se ostavis tutorijala jer su mahom(dobri) na engleskom.... paskal je dobra osnova za shvatanje osnovne programerske logike etc.
Probaj da nabavis neku (srednjo)skolsku knjigu za Pascal, nekada su gimnazijalci ucili Pascal sad cujem uce Delphi... Knjiga kao i svaka skolska kosta oko 5e, pa probaj u knjizarama...
Kod nas u NK jos uvek uce paskal...
Slazem se,vecina programera pocinje upravo sa paskalom,tu se brzo shvataju pocetne naredbe i nizovi.Inace,sve ovo u krajnjem i nije toliko bitno,vazni su i tvoja volja,entuzijazam i strpljenje.Ako to posedujes,nece ti biti nista tesko i brzo ces napredovati
Dimo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.4.2006, 21:07   #7
striderXIII
Član
 
Član od: 18.2.2006.
Lokacija: Corpsville
Poruke: 62
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 2 puta na 2 poruka
Određen forumom Re: Hocu da naucim da programiram!!!

U gimnazijama se radi Pascal u trecoj a Delphi u cetvrtoj godini... a i uvek mozes da nabavis staru knjigu...

Jos nesto: ne mora da znaci da decko ne zna engleski ako ima 12 godina
striderXIII je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.4.2006, 22:45   #8
priest (of_the_moon)
Član
 
Član od: 4.3.2006.
Lokacija: grad u oblacima
Poruke: 288
Zahvalnice: 1
Zahvaljeno 5 puta na 4 poruka
Određen forumom Re: Hocu da naucim da programiram!!!

Pa, zar i ti, sine Veljko ??! :D
Evo ovako, za tebe i sve koje bi da nauče da programiraju a ne znaju ništa o tome...

1) Pre svega, za programiranje ti treba (preduslovi):
a) znanje “rada na računaru”, osnovne stvari, znaš već
b) matematika u manjem ili većem obimu (u zavisnosti od programa koji praviš, recimo ako ne znaš analitičku geometriju zaboravi na 3D igre)
c) volja
d) strpljenje, mnogo strpljenja
e) trud

2) Jezik programiranja ili programski jezik
To je jezik na kome pišeš programe (kod tj. instrukcije). Neću mnogo da pišem o vrstama i opisima jezika, rećiću ti ono što je za tebe najbitnije: od kog jezika da počneš. Evo kojim redom sam ih ja učio:
BASIC (na c64) -> TurboPascal –> VisualBasic –> C –> C++ (still in progress :)
Trebao bi prvo da počneš u BASIC-u (ne visual) ili u TurboPascal-u zbog osnovnih stvari, ako već u školi nisi učio o ova dva jezika (a trebalo bi da jesi), zatim da predješ na, recimo, javu ili VisualBasic (u principu je bolje znati javu za kasnije, zbog portabilnosti na različite platforme), a posle toga na C/C++ i/ili Delphi.
Kada kažem da naučiš neki jezik, ne mislim da moraš da napišeš doktorat o njemu, već da se upoznaš sa sintaksom, osnovnim mogućnostima i principima rada i da napraviš neke korisne programčiće ili igrice. Naravno, možeš odmah da kreneš od C-a ili Delphi-a, što ne bih preporučio. U tom slučaju budi spreman na mnogo problema i nerazumljivih situacija do kojih može doći bez od govarajućeg predznanja/iskustva.

3) Što se tiče programa za programiranje :)
Za svaki programski jezik postoji veliki broj programa koji ga “govore”. Da bi znao koji ti program treba, moraš prvo da se odlučiš za jezik. Ako to bude C++, imaš (besplatan) opensource DevC++ ili MS Visual C++, ako bude Java imaš (besplatan) Sun-ov NetBeans, za VisualBasic je MS VisualBasic, za paskal koristi TurboPascal (for Win32, zaboravih proizvođača i verziju). Ima ih još mnogo, a ja sam samo naveo one u kojima sam radio. Koristi google da nađeš ove ali i sve druge programe koji te interesuju.
Inače, pomenuti MS programi su deo paketa MS VisualStudio, koji ćeš zbog cene teže nabaviti.
I još trebaš da znaš da svi pomenuti programi su u stvari user-friendly paketi programa koji sadrže sve što ti treba za programiranje.

4) Sve prethodno ne vredi ništa bez literature (uputstva)
Guglaš nešto tipa: programming for beginners, C++ tutorials, java guide, visual basic for starters ... i tako frikombinuješ do mile volje ;)
Možeš imati problema ukoliko ne znaš engleski. U tom slučaju moj savet je da batališ programiranje dok ga relativo dobro ne naučiš ili da učiš obe stvari paralelno (kao što sam ja). Ali ako nećeš da me slušaš :), onda ti treba neka kniga, na srpskom naravno, koja se bavi programiranjem (tu ti ne mogu pomoći mnogo). A možeš pokušati i da izguglaš neki tutorial na srpskom.

U svakom slučaju ti želim sreću. Have a nice micro-cycle! :)
priest (of_the_moon) je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku priest (of_the_moon) na korisnoj poruci:
masteri (29.5.2008)
Stara 5.4.2006, 3:18   #9
Wire
Novi član
 
Član od: 3.4.2006.
Lokacija: BG
Poruke: 19
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Hocu da naucim da programiram!!!

Uzmi uci C, a kada to savladas nece ti biti tesko da predjes na C++ i tako dalje...uzmi knjigu Programski jezik C autori: Brian W. Kernighan i Denis M. Ritchie
imas je na matematickom fakultetu i mislim da nije mnogo skupa, i naravno na srpskom je ako se bas ne snalazis sa engleskim.Ako to predjes kako treba
onda ce ti biti MNOOOGO lakse kasnije.Naravno nije lako pa ako ti bude preteska
uzmi Ognjanovicev udzbenik za srednju skolu to je malo lakse za varenje...
Wire je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.4.2006, 12:12   #10
VirtualPoP
Novi član
 
Član od: 2.4.2006.
Lokacija: Pozega/Cacak
Poruke: 13
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Hocu da naucim da programiram!!!

Pa nisam mislio nikog da potcenjujem.... samo smatram i da je decko svestan svojih mogucnosti cim je napomenuo koliko godina ima. Dosta mu je sto ce morati da skonta matrice i nizove (sto se valjda ne uci u osnovnoj??) nego ce morati da sazvace i gomilu novih pojmova i jos mu samo fali da sve to mora na ne-maternjem jeziku... nije poenta da covek ispituje maximum svojih mogucnosti pa da skonta da je to mnogo i odustane, nego polako da savladjuje stvari korak po korak....
Mislim covek ide u osnovnu skolu, nema pojma o programiranju, tanak je sa matematikom... a neko mu preporuci knjigu koja se izucava na matematickom fakultetu... pa to je propast u startu. Samo ce se razocarati....
hets off to Denis Ritchie
VirtualPoP je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.4.2006, 12:16   #11
vladale
eat, sleep & blink
 
Član od: 27.10.2005.
Lokacija: Leskovac
Poruke: 1.685
Zahvalnice: 139
Zahvaljeno 180 puta na 137 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku vladale
Određen forumom Re: Hocu da naucim da programiram!!!

Citat:
Veljko the King kaže:
trazio sam sa google-u ali nisam nasao taj turbo pascal 7. Da li znas gde mogu da ga skinem.HVALA TI NA SVEMU
Evo ti direktnog linka: http://www.cgcinc.freeserve.co.uk/pa...opascal7en.exe
vladale je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.4.2006, 12:23   #12
vladale
eat, sleep & blink
 
Član od: 27.10.2005.
Lokacija: Leskovac
Poruke: 1.685
Zahvalnice: 139
Zahvaljeno 180 puta na 137 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku vladale
Određen forumom Re: Hocu da naucim da programiram!!!

Citat:
striderXIII kaže:
U gimnazijama se radi Pascal u trecoj a Delphi u cetvrtoj godini... a i uvek mozes da nabavis staru knjigu...
Tako je. Sada se malo sistem promenio, pa umesto da u prvoj godini radimo Pascal, mi radimo Word. Pascal radimo u trećoj godini, kao i Delphi, a u četvtoj učimo dodatno gradivo iz Pascala i završavamo sa MathCadom(nebitno). Što se tiče knjiga, možeš uzeti knjige iz treće i četvrte godine za Gimnaziju, autora Rade Stankića i Dragana Marinčića(treća godina) odnosno, Dragoslava Marinkovića(za četvrtu godinu).
vladale je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.4.2006, 13:50   #13
M.Silenus
Veteran
 
Član od: 27.12.2005.
Lokacija: Vremenske Grobnice, Hiperion
Poruke: 680
Zahvalnice: 99
Zahvaljeno 124 puta na 82 poruka
Određen forumom Re: Hocu da naucim da programiram!!!

Citat:
Wire kaže:
...uzmi knjigu Programski jezik C autori: Brian W. Kernighan i Denis M. Ritchie
imas je na matematickom fakultetu...
Knjiga je zastarela! Istina, C se nije menjao već dugooooo vremenaaa ( što samo govori u prilog tezi da je C superioran ). Samo nikom ne bih preporučio tu knjigu za učenje, jednostavno, čovek ne ume ništa da objasni na pristupačan način. Postoji na MATF-u i knjiga od M. Čabarkape koja je malo bolja , mada ni ona nije za preporuku.

Bjarn Stroustup ( valjda sam dobro napisao ime ), je napisao vodič kroz C++ ( čovek je i odgovoran za C++ ), ali ono što sam našao na MATF-u ( upravo taj vodič ) ne valja ništa.

Sada stvarno ne znam šta da preporučim.
M.Silenus je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.4.2006, 14:21   #14
MG-RAY
Starosedelac
 
Član od: 15.2.2006.
Lokacija: Midlands
Poruke: 1.523
Zahvalnice: 277
Zahvaljeno 307 puta na 207 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku MG-RAY
Smile Re: Hocu da naucim da programiram!!!

Pogledaj na http://www.kombib.co.yu , oni imaju sve , od Jave, PHP, C++ do VB, knjige su na srpskom, strani autori...
MG-RAY je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.4.2006, 16:25   #15
PeTkO
Banned
 
Član od: 6.11.2005.
Lokacija: Iza tebe
Poruke: 2.242
Zahvalnice: 419
Zahvaljeno 298 puta na 192 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku PeTkO
Određen forumom Re: Hocu da naucim da programiram!!!

Da li bi ste bili radi da mi date neki link sa tutorijalima za Dev-Pascal ili za Turbo Pascal7??????
PeTkO je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.4.2006, 16:57   #16
Pr3dat000r
Član
 
Član od: 20.2.2006.
Lokacija: Uvek pored kompa
Poruke: 113
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Pr3dat000r
Određen forumom Re: Hocu da naucim da programiram!!!

Ljudi ne mozemo decku da pricamo sta da uzme i od cega da pocne nekom je lakse da krene od C++ nekom nije.
To ce morati sam da otkrije ali je najbolje da krenes od najosnovnijih stvari pa ka tezima a ne odma krenes od teze i za****s se u startu.
Kreni od cega hoces ali moj ti je savet kreni od najjednostavnijeg do najtezek veruj mi upalice

SRECNO!!!!

Poslednja ispravka: Marko_L (5.4.2006 u 19:18) Razlog: Gomila smajlija
Pr3dat000r je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.4.2006, 19:11   #17
Goran
Član
 
Član od: 2.12.2005.
Lokacija: Zajecar
Poruke: 218
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 2 puta na 2 poruka
Određen forumom Re: Hocu da naucim da programiram!!!

Citat:
Veljko the King kaže:
Da li bi neko znao gde bih mogao da nadjem uputstvo da naucim kako se programira i koji je je program naljbolji za to.ne znam nista o programiranju ali bi voleo da naucim.da uzmemo u obzir da imam 12 god.Da li mi neko moze pomoci???
A kakve programe bi zeleo da pravis, cemu da se posvetis? Programe sa rad sa bazama podataka, igre...?

Izbor alata zavisi od cilja, tako ces i izabrati koji programski jezik da ucis. Prvo definisi svoj cilj kao programer, tj. kakve programe bi pisao.
Goran je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.4.2006, 19:38   #18
Veljko the King
Veteran
 
Član od: 4.12.2005.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 513
Zahvalnice: 114
Zahvaljeno 72 puta na 46 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Veljko the King Slanje poruke preko Skypea korisniku Veljko the King
Određen forumom Re: Hocu da naucim da programiram!!!

Vise bih voleo da pravim neke programe.
Veljko the King je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.4.2006, 19:58   #19
priest (of_the_moon)
Član
 
Član od: 4.3.2006.
Lokacija: grad u oblacima
Poruke: 288
Zahvalnice: 1
Zahvaljeno 5 puta na 4 poruka
Određen forumom Re: Hocu da naucim da programiram!!!

Učenje programiranja na ne-engleskom je kao burek bez jogurta . Može da se jede ali ...
Samo se setite prevoda za drajvere : pogonuše, ili vozači još gore .
A ako naučite da programirate jednog dana i slučajno ne znate engleski, onda će te biti u veeeelikim problemima, recimo, sa zapošljavanjem (sa stomakom, u slučaju bureka ).
priest (of_the_moon) je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.4.2006, 20:09   #20
Deusdies
Starosedelac
 
Član od: 9.11.2005.
Lokacija: bo@galaxy: ~$
Poruke: 1.554
Zahvalnice: 54
Zahvaljeno 439 puta na 215 poruka
Slanje poruke preko AIM-a korisniku Deusdies Slanje poruke preko MSN-a korisniku Deusdies Slanje poruke preko Skypea korisniku Deusdies
Određen forumom Re: Hocu da naucim da programiram!!!

Citat:
E i Delphi 7 ja sam nasao samo neke dodatke za delphi ali samo njega nisam
Delphi 7 je na disku, tj oko 600MB je...Tako da ces morati da ga nabavis. ~Nema na cemu~

2)Ja, iskreno, ne bih kupovao literaturu, jer sam ja sve naucio bez pomoci bilo koje knjige, samo preko tutoriala na internetu...Kao sto je neko vec napomenuo, Pascal je dobra osnova, samim tim sto je Delphi ustvari prosireni Pascal (Delphi moze veoma mocne programe da pravi); ako ti ikad zatreba neka pomoc oko programiranja ili moj mail je deusdies@gmail.com
Deusdies je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi


Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Hocu Vise Od 60Hz U Igricama !!! Night Hawk Operativni sistemi 14 28.1.2007 6:56
Hocu da se castim :) Jel ima neko Dopod 900 milica73 Aparati i oprema 1 12.3.2006 6:04


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 5:14.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com