Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Run > Programiranje > Pravljenje igara

Pravljenje igara Programski jezici, tehnike, alatke u službi pravljenja igara...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 21.8.2010, 0:09   #341
Geomaster
V.I.P. Programiranje
 
Član od: 28.6.2007.
Lokacija: Beograd
Poruke: 2.342
Zahvalnice: 2.836
Zahvaljeno 1.047 puta na 507 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Geomaster Slanje poruke preko Skypea korisniku Geomaster
Određen forumom Re: Objašnjenja početniku

Citat:
klin_ka kaže: Pregled poruke
JA se izvinjavam ako sam nekog uvedila...
Htela bih da vidim, autorski game engine, koji je napravio neko od vas...

Uz upozorenje da sam ih prosla i videla sve... Tako da ne podvaljujete tudje...
Provalicu..

Mozda i naucim nesto
Uz dužno poštovanje, nisam siguran da si svuda upotrebila pojam 'game engine' kako treba... Od svega što si spomenula do sad nijedno osim quake-a (pretpostavljam da si mislila na Quake engine) nije game engine.

Kao što je NISAM NESTO SMART rekao, DirectX i OpenGL su APIji za 3D renderovanje (da ne ulazimo dublje u filozofiju).
Irrlicht, Ogre i Quake engine su rendering, ne game engine-i, koji mogu da koriste rendering APIje (kolega spomenuo), dok su Game Maker i 3D Game Maker igračke za decu (bez obzira koliko ih pojedinci forsirali, jednostavno su namenjeni više za učenje i niko neće ozbiljniju igru pisati u nekom od tih programa, osim ako ima dobar razlog).

Ljudi imaju različite razloge da pišu svoj game/rendering engine. Da svi idu filozofijom 'to već postoji', sada bismo imali jedan rendering API, jedan rendering engine, itd. koji uopšte postoje, shvataš poentu.

Ne verujem da se iko odavde upuštao u pisanje 3D game engine-a. Nadam se da znaš koliko to posla zahteva Irrlicht je pisao Nikolaus Gebhardt, OGRE je pisao sinbad (uz pomoć još nekih likova, ako se ne varam), međutim za full-featured game engine ne verujem da je jedna osoba dovoljna (recimo Quake engine koji si spomenula je pisao id software, mada je engine jako zastareo).

Čuo sam za neke individualne projekte ovde po forumu, pa ako kojim slučajem ima nekog da je nešto napravio, dobrodošao je da podeli sa nama
Geomaster je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 20.1.2013, 21:43   #342
Lucic Nemanja
Starosedelac
 
Član od: 2.12.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 1.241
Zahvalnice: 65
Zahvaljeno 76 puta na 49 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku Lucic Nemanja
Određen forumom Re: Objašnjenja početniku

Pozdrav, dobri ljudi, treba mi mala pomoć oko upućivanja.
Elem, želim da uplovim u gamedev vode. Imam iskustva sa programiranjem, C i C++ dosta, C# tu i tamo. Radio sam na razvoju nekih solutiona za Microsoft Share Point svojevremeno, a i učestvovao sam malo u pravljenju nekog shootera u XNA, pa sam tu imao prilike da se uhvatim u kostac sa .NET-om i C#-om. Pored toga znam i Pascal, Delphi i Asembler.
Što se samog gamedev-a tiče iza sebe imam dve demo igre. Jednu sam radio za maturski još u srednjoj školi (i to u Deplhiju ), a drugi je bio gore pomenuti shooter u XNA.
E sad, da ne bih kao slepac kopao u moru literature na internetu i radio bez nekog efikasnog plana i programa, reko da priupitam vas, već iskusne u ovoj oblasti, da me usmerite na pravo mesto . Da napomenem, radio bih za sad u XNA.
Pored toga, zanima me i sama teorijska podloga grafičkog programiranja, komunikacije Direct3D-a sa GPU-om, generalno multimedije i sve što bi trebalo da znam kako bih kvalitetno napredovao u datoj oblasti.
Da napomenem još i ovo, radio sam par godina u 3D Max-u tako da imam nekog osnovnog znanja o samoj računarskoj grafici, ali iz one dizajnerske perspektive. Blage veze nemam kako procesor sve to obrađuje i šta se dešava kad ja izvlačim poligon i sl...

Dakle, treba mi neka kvalitetna literatura, sajt, tutoriali, šta god, po mogućstvu da nije baš za totalne početnike. Tj. da se ne bavi samim pitanjima programiranja, nego samim gamedev-om, konkretno XNA.
A kad budem zapeo, ću vam se javim ovde !

Hvala unapred !
Lucic Nemanja je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.1.2013, 0:47   #343
Stevvan
Veteran
 
Član od: 17.12.2005.
Lokacija: Zarkovo, Beograd
Poruke: 1.114
Zahvalnice: 97
Zahvaljeno 179 puta na 104 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Stevvan Slanje poruke preko Skypea korisniku Stevvan
Određen forumom Re: Objašnjenja početniku

Ja nisam radio sa XNA, al neki od saveta sto ti generalno mogu dati jesu da isplaniras neki manji projekat podelis na probleme ne vezano za platformu pa polako krenes da razvijas. XNA vrv ima dobru dokumentaciju tako da ces se vrv oko tehnickih detalja sam snaci sto se tice problematike vezane za nesto sto se tice same igre kao sto su AI, fizika i slicno, uvek mozes da pitas ovde ili negde drugde za neke smernice, al tad ce to biti konkretni problemi pa ces dobiti i konkretnije odgovre U svakom slucaju ako ti je koncentacija na samoj igri najveci prioritet, najbolje ti je da uzmes gotove engine za stvari koje ne moras da radis kao sto je fizika npr (Bullet je koliko znam dobar), e sad ako su engini open source usput ces i nauciti nesto gledajuci kod uglavnom je dobro dokumentovan, ako te zanima i kako stvari rade ispod haube.
Sto se tice dela sa grafikom mogao bi npr da skines Ogre on je open source, ne znam koliko mu je dobar community al verujem da ce ljudi koji ga razvijaju rado izaci u susret... Radi i sa DirectX-om i OpenGL-om ako me secanje dobro sluzi.
Da ne bude zabune, ne hvalim ni jedan engine niti promovisem bilo sta, ali mislim da je open source zajednica prilicno otvorena za sve svere racunarskog razvoja, i mislim da su ljudi dosta spremni da izadju u susret. Verovatno si cuo i za stackoverflow tu programeri cesto postavljaju pitanja pa je i to mesto gde mozes potraziti pomoc za konkretan problem.
Ukratko, kao sto vec rekoh napravi plan sta ces da pravis osmisli algoritme i struktu koliko god mozes, da radi u tvojoj glavi ili na papiru pa posle to prenosi na platformu koja ti najvise odgovara
Stevvan je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Stevvan na korisnoj poruci:
Lucic Nemanja (21.1.2013)
Stara 21.1.2013, 1:03   #344
Lucic Nemanja
Starosedelac
 
Član od: 2.12.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 1.241
Zahvalnice: 65
Zahvaljeno 76 puta na 49 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku Lucic Nemanja
Određen forumom Re: Objašnjenja početniku

Neću nikakav engine još da koristim, nekako mi je neprihvatljivo . Valjda sam navikao kad god sam učio neke programerske oblasti da krećem od nižih stvari.
Za mini projekat mi je još rano, pošto nisam upoznat sa samom problematikom. Ne bih znao da ga analiziram i razbijem na manje celine, pošto ne znam kako to funkcioniše.
Ono što mi se čini ok za početak jeste da se upoznam sa osnovama, zatim nekim malo naprednijim stvarima, a onda bih mogao da postavim sebi neki cilj (projekat), pa bih usput savladavao sve na šta nađem .
Problem mi je kako početi. Od čega? Znaš ono, kad neko hoće da uči programiranje, a ti mu kažeš: "Prvo Hello World, jednostavna proračunavanja, nizovi, stringovi, pokazivači, dinamička alokacija itd itd..." .
Našao sam ovaj sajt i čini mi se da je ovakva podeljenost na oblasti ok. Šta misliš?
Lucic Nemanja je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.1.2013, 1:36   #345
Andross
Kekule Mekule
 
Avatar korisnika Andross
 
Član od: 8.12.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 4.128
Zahvalnice: 649
Zahvaljeno 1.348 puta na 690 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku Andross
Određen forumom Re: Objašnjenja početniku

Pazi i XNA ti je u neku ruku engine. Tj. tacnije je framework sto je neka sredina izmedju "obicnog" API-ja (tipa D3D/OGL/SDL) i enginea (tipa Source). Cisto da skrenem paznju da XNA nije bas toliko low level koliko ti mislis Opet bolje da krenes sa XNA nego sa nekim full blown engine-om ako oces da budes na sto nizem nivou jer od samih pocetaka ako budes kretao, neces videti game developmenta dugo vremena. Ovi tutorijali sto si ostavio se cine lepo podeljenim, dobra osnova za pocetak.
Andross je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Andross na korisnoj poruci:
Lucic Nemanja (21.1.2013)
Stara 21.1.2013, 1:44   #346
Lucic Nemanja
Starosedelac
 
Član od: 2.12.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 1.241
Zahvalnice: 65
Zahvaljeno 76 puta na 49 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku Lucic Nemanja
Određen forumom Re: Objašnjenja početniku

Znam da nije low level, mislim sama činjenica da je u pitanju .NET dovoljno govori . Ali kako sam imao prilike malo da radim u njemu sa nekim ljudima, video sam kako funkcioniše i svideo mi se taj kompromis. Malo bih da odmorim od pokazivača, destruktora, curenja memorije i ostalih paranoja low level pogramiranja .
Lucic Nemanja je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.1.2013, 1:54   #347
Stevvan
Veteran
 
Član od: 17.12.2005.
Lokacija: Zarkovo, Beograd
Poruke: 1.114
Zahvalnice: 97
Zahvaljeno 179 puta na 104 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Stevvan Slanje poruke preko Skypea korisniku Stevvan
Određen forumom Re: Objašnjenja početniku

Slazem se sa Androssom, moj savet ti je da ne ulazis u pocetku u dubinu bez potrebe, jer dobre igre se mogu napraviti i bez detaljnog poznavanja rada ispod haube, vec u pocetku okvirno, poznavanjem principa i onog sto je "recommended", a posle ces zaroniti ispod povrsine. Poenta je naci balans izmedju slobode i usluge, odnosno jednostavnosti koju ti daju SDK, engine ili biblioteka. U pocetku ce ti biti svejedno, mahom svi su dizajnirani tako da mogu da odgovore na sto veci broj zahteva, i sigurno ti prvih nekoliko meseci nece dopasti nesto sto nije "u mogucnostima" pomocnog sredstva kojim se sluzis. Naveo bih da je Torchlight, po meni fenomenalna igra, napisan u OGRE-u, Minecraft je pisan u Javi, jednostavno je doslo vreme jaceg hardvera, a samim tim i mogucnosti da se developeri sto vise fokusiraju na igru a ne na detalje oko samih masina. Ljudi uglavnom krecu sa najprostijim igrama kao sto su Pong, Snake, Tetris, i kad umes to da uradis polako mozes preci na arkadne igre ili nesto malo komplikovanije, posle toga si manje vise kompletan sto se razumevanja samog kostura igre tice, ostalo je sve na tvojoj ideji i mogucnostima. Tutoriale za ove igre koje sam naveo imas brdo ne vezano za jezik i platformu, tako da ti sigurno nece biti problem da nadjes nesto od toga.
Stevvan je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.2.2013, 15:26   #348
voodoo_
V.I.P. GNU/Linux
 
Avatar korisnika voodoo_
 
Član od: 1.11.2005.
Poruke: 11.163
Zahvalnice: 2.082
Zahvaljeno 4.922 puta na 2.858 poruka
Određen forumom Re: Objašnjenja početniku

XNA će uskoro u penziju, bolje da se ne hvatate njega za nove projekte.

http://www.shacknews.com/article/776...t-on-xbox-live
voodoo_ je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.2.2013, 18:14   #349
Lucic Nemanja
Starosedelac
 
Član od: 2.12.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 1.241
Zahvalnice: 65
Zahvaljeno 76 puta na 49 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku Lucic Nemanja
Određen forumom Re: Objašnjenja početniku

Hmmm ... Možete li mi preporučiti onda nešto drugo? Ušao sam već malo u fazon sa XNA, ali ako će zaista u penziju ne bih da ga radim.
Lucic Nemanja je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.2.2013, 19:02   #350
voodoo_
V.I.P. GNU/Linux
 
Avatar korisnika voodoo_
 
Član od: 1.11.2005.
Poruke: 11.163
Zahvalnice: 2.082
Zahvaljeno 4.922 puta na 2.858 poruka
Određen forumom Re: Objašnjenja početniku

SDL možda.
voodoo_ je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.2.2013, 19:04   #351
Andross
Kekule Mekule
 
Avatar korisnika Andross
 
Član od: 8.12.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 4.128
Zahvalnice: 649
Zahvaljeno 1.348 puta na 690 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku Andross
Određen forumom Re: Objašnjenja početniku

Ako ga koristis za 2D sta te bole brige, eno SDL i OpenGL se fakticki ne razvijaju vise pa su i dalje jedna od jacih "platformi" sto se tice 2D-a (a i nekog "slabijeg" 3D-a). Ukoliko taj zadnji XNA nije izbagovan i radi posao stay with it for now.
Andross je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.2.2013, 19:36   #352
Geomaster
V.I.P. Programiranje
 
Član od: 28.6.2007.
Lokacija: Beograd
Poruke: 2.342
Zahvalnice: 2.836
Zahvaljeno 1.047 puta na 507 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Geomaster Slanje poruke preko Skypea korisniku Geomaster
Određen forumom Re: Objašnjenja početniku

Šta znači da se OpenGL više ne razvija? Evo poslednji OGL standard, kaže Wiki, je izašao avgusta 2012, meni to izgleda poprilično aktivno. I zašto je OpenGL dobar za "slabiji 3D"? OpenGL je dobar za sve za šta je i njegov suparnik DirectX, baš je skoro iz Valvea stiglo da L4D za Linux, pod OpenGL-om radi brže nego na Windows-u, sa DX-om. To valjda znači da rade na istoj konfiguraciji, to se meni čini poprilično ravnopravno.
Geomaster je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.2.2013, 20:20   #353
Andross
Kekule Mekule
 
Avatar korisnika Andross
 
Član od: 8.12.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 4.128
Zahvalnice: 649
Zahvaljeno 1.348 puta na 690 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku Andross
Određen forumom Re: Objašnjenja početniku

Znao sam da ce neko da ispadne pametan
Kad kazem fakticki, mislim bas to - fakticki. Za 2D ti ne treba OpenGL 3.x ili 4.x, kao sto 2D ne bi radio sa DX11, samo moze da steti zbog kompatibilnosti sa starijim sistemima. A sto se tice "slabijeg" 3D-a mislio sam na direktno SDL/OGL kombo zbog samog SDL-a i nacina na koji SDL rekreira prozor i ostalog, ako me secanje sluzi OGL gubi sve texture handle-ove i moraju teksture da se ponovo citaju ili tako nesto, mozda gresim al' znam da je bio neki trip, al' u svakom slucaju nije pogodno za zahtevniji 3D.

A sto se tice L4D nije bas skoro ima pola godine godinu sigurno i takav performans je vise zbog Linuxa nego OGL-a, L4D je pod OGL-om prvobitno radio na ~6 FPS-a pa su posle bolje implementacije vezane za Linuxov nacin rada sa hardverom, memorijom i cime sve ne dobili tako haos boost Naravno i na Windowsu su postigli veci performans sa OGL-om nego sa DX-om ali ne u tolikoj meri.
Andross je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.2.2013, 20:56   #354
Stevvan
Veteran
 
Član od: 17.12.2005.
Lokacija: Zarkovo, Beograd
Poruke: 1.114
Zahvalnice: 97
Zahvaljeno 179 puta na 104 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Stevvan Slanje poruke preko Skypea korisniku Stevvan
Određen forumom Re: Objašnjenja početniku

SDL, ne znam koliko je aktivan trenutno, ali svakako moze da se postigne sve vezano za ucitavanje tekstura zvuka i slicnih stvari, omogucava i renderovanje 2d grafike, naravno ne brzo kao OGL ili directX. OpenGL koliko znam se aktivno razvija (proricem da ce u sustini HTML5 i WebGL (valjda se tako zove xD) zavladati internetom u skorijoj buducnosti ). Po meni to nije losa kombinacija, koristiti SDL za kreiranje prozora, IO i zvuk, a OGL za grafiku, ali mislim da postoji jos dosta biblioteka koje to omogucavaju i meni su se pokazale kao intuitivnije za rad sa OGL, nesto ovako npr http://www.sfml-dev.org/
Stevvan je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.2.2013, 21:05   #355
Belphegor
V.I.P. Programiranje
 
Član od: 29.8.2007.
Lokacija: Valjevo
Poruke: 1.349
Zahvalnice: 983
Zahvaljeno 371 puta na 280 poruka
Određen forumom Re: Objašnjenja početniku

Citat:
Andross kaže:
...ako me secanje sluzi OGL gubi sve texture handle-ove i moraju teksture da se ponovo citaju ili tako nesto...
Isti je slucaj i sa DX-om. Ne znam za OpenGL ali ovde su u pitanju skoro svi resursi, ali zavisi od postavljenih flag-ova tokom kreiranja takvih resursa da li moraju "rucno" da se rekreiraju.
U DX-u to je "posledica" izgubljenog uredjaja, sto je sasvim normalna stvar da se dogodja i odgovornost je na programeru da hendluje takvu situaciju.
Neke igre recimo traze restart (igre) posle promene nekih podesavanja (gde je neizbezan "Lost device") zato sto im je tako verovatno lakse da izadju na kraj sa tim. Mene to opasno nervira kad znam da nema potrebe.
Belphegor je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.2.2013, 21:09   #356
Andross
Kekule Mekule
 
Avatar korisnika Andross
 
Član od: 8.12.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 4.128
Zahvalnice: 649
Zahvaljeno 1.348 puta na 690 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku Andross
Određen forumom Re: Objašnjenja početniku

Prave SDL 1.3 vec 5 godina ako ne i vise
GLFW je takodje super izbor, podrzava nove OGL verzije kome treba. GLUT je meh.

EDIT: @Belphegor: Da da, u ovom slucaju je posledica toga sto da bi npr. menjao iz fullscreen moda u windowed i obratno, SDL krvnicki unistava pa pravi novi prozor. Sto je i kod OGL-a i DX-a slucaj ako se prozor pravi preko WINAPI-ja. Mislim da u SFML-u i GLFW-u je to elengantnije reseno pa se ne gubi handle (ili se izgubi al' biblioteka to "resi").
Andross je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.2.2013, 21:42   #357
Ivan-94
Veteran
 
Član od: 15.3.2009.
Lokacija: Beograd
Poruke: 654
Zahvalnice: 240
Zahvaljeno 63 puta na 43 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Ivan-94 Slanje poruke preko Skypea korisniku Ivan-94
Određen forumom Re: Objašnjenja početniku

http://monogame.net/

A mozda i polycode koji jedva cekam da izadje: http://polycode.org/
Ivan-94 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.2.2013, 23:30   #358
chaami
Član
 
Član od: 15.12.2010.
Lokacija: Beograd
Poruke: 120
Zahvalnice: 26
Zahvaljeno 39 puta na 32 poruka
Određen forumom Re: Objašnjenja početniku

@Andros Trenutna verzija SDL-a je 2.0
Komanda za promenu režima FullScreen je SDL_SetWindowFullscreen(window,SDL_FALSE); (ili SDL_TRUE) i izvršava se bukvalno u treptaju oka. To o čemu ti pričaš je verzija SDL-a od pre nekih 5 godina.
SDL ima neki svoj primitivni rendering koji koristi DirectX, ali je daleko pametnije ne oslanjati se na njega već koristiti čist OpenGL (recimo 3.0) a sam SDL koristiti za obradu eventa, kontrolu rezolucije, touch screen i sl. i na taj način jednostavno portovati projekte na nekoliko platformi (Windows, MacOS, IOS, Android ...)
Mnogi indie game engines koriste SDL (Moai, Irrlicht, Infuga, Horde3D, Cube ...)
chaami je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.2.2013, 0:20   #359
Andross
Kekule Mekule
 
Avatar korisnika Andross
 
Član od: 8.12.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 4.128
Zahvalnice: 649
Zahvaljeno 1.348 puta na 690 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku Andross
Određen forumom Re: Objašnjenja početniku

Koliko vidim na njihovom sajtu, zadnja zvanicna stabilna verzija je 1.2.15. Licno ne volim baktanje sa development verzijama "esencijalnog" softvera te nisam zalazio u HG repo, moja greska.
Andross je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.2.2013, 0:54   #360
Geomaster
V.I.P. Programiranje
 
Član od: 28.6.2007.
Lokacija: Beograd
Poruke: 2.342
Zahvalnice: 2.836
Zahvaljeno 1.047 puta na 507 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Geomaster Slanje poruke preko Skypea korisniku Geomaster
Određen forumom Re: Objašnjenja početniku

@chaami: Jesi li siguran da Irrlicht koristi SDL? Davno sam radio s njim, i nije da sam zalazio u unutrašnji rad, ali prilično sam siguran da se koriste nativni APIji za pristup inputu i sl...
Geomaster je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Tagovi
programiranje, tutoriali

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno



Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 15:15.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com