Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Grafika

Grafika Video karte i monitori

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 18.7.2008, 23:19   #1
djlabat
Novi član
 
Član od: 18.7.2008.
Poruke: 8
Zahvalnice: 1
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Unhappy CrossFire i 3DS MAX?

Alo prijatelji pomagajte, dugo se nisam bavio kompijuterima i 3ds MAX-om pa sam tu malo zardjao, ali evo lagano se uhodavam pa mi je potrebna vasa pomoc. Imam neka pitanjca da postavim:

Kao prvo, da li je moguce da se u 3ds MAX-u iskoristi to sto imam dve kartice koje su povezane u CrossFire. Graficke kartice su RADEON HD 3870 (obe). Dal je to nekome uspelo...?
Druga stvar koja me zanima da li je izasla neka 64-bitna verzija 3DS MAX-a tj. da li MAX moze da se koristi na VISTI u 64-bitnom obliku.

Unapred hvala za sve odgovore...
djlabat je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.7.2008, 23:45   #2
Freško
CSC
 
Avatar korisnika Freško
 
Član od: 23.11.2005.
Lokacija: Niš
Poruke: 6.968
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 2.587 puta na 1.855 poruka
Post Re: CrossFire i 3DS MAX???

Citat:
djlabat kaže: Pregled poruke
Druga stvar koja me zanima da li je izasla neka 64-bitna verzija 3DS MAX-a tj. da li MAX moze da se koristi na VISTI u 64-bitnom obliku.
Da postoji x64 verzija više informacija na tu temu
Freško je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 19.7.2008, 0:13   #3
galebns
Starosedelac
 
Član od: 13.3.2006.
Lokacija: 0,0,0
Poruke: 2.660
Zahvalnice: 1.649
Zahvaljeno 695 puta na 482 poruka
Određen forumom Re: CrossFire i 3DS MAX???

Postoji 64bitna verzija MAX-a i to verzija 9 i novije. Poslednja je 3DS MAX 2009 i 3DS MAX 2009 DESIGN. Razlike su neke male za prosecnog korisnika. Vise o tim razlikama mozes naci npr ovde http://www.dexigner.com/design_news/...sign-2009.html

Sto se tice CrossFire-a znam da starije verzije max-a nisu imale nikakve koristi od CF ali moguce da nove imaju. Ne znam pa ne mogu da tvrdim.
galebns je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.7.2008, 10:24   #4
djlabat
Novi član
 
Član od: 18.7.2008.
Poruke: 8
Zahvalnice: 1
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: CrossFire i 3DS MAX???

http://www.sk.rs/forum/images/smilie...1/n_klanja.gif Pre svega hvala vam svima za ukazanu pomoc, mnogo ste mi vremena i zivaca ustedeli...

Citat:
galebns kaže: Pregled poruke
Postoji 64bitna verzija MAX-a i to verzija 9 i novije. Poslednja je 3DS MAX 2009 i 3DS MAX 2009 DESIGN. Razlike su neke male za prosecnog korisnika.
Da li su razlike male u verzijama u XP-u ili si isprobao novu verziju u 64-bitnoj Visti tj. vredi li da instaliram Vistu, posto imam Quad procesor sa 4 GB rama (ukratko: jako mocnu masinu). Sve sto zelim je da podignem brzinu renderinga.
Imam jos jedno pitanjce. Moj drugar mi je rekao da graficke karte uticu na brzinu renderinga, da li je to tacno?
Hvala vam jos jednommmm...

Poslednja ispravka: VojaM (21.7.2008 u 11:00) Razlog: Sređivanje citata
djlabat je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.7.2008, 12:39   #5
galebns
Starosedelac
 
Član od: 13.3.2006.
Lokacija: 0,0,0
Poruke: 2.660
Zahvalnice: 1.649
Zahvaljeno 695 puta na 482 poruka
Određen forumom Re: CrossFire i 3DS MAX???

Ako vec hoces da instaliras 64bitni OS, onda je mozda bolja VISTA zbog pretpostavljam vece podrske nego za XP 64bitni. Ali razlike mislim da nema sto se tice renderinga.

Graficke kartice NE UTICU na brzinu renderovanja (bar ne jos). Najvaznije za brzinu rendera jeste sirova snaga CPU-a i naravno sto vise jezgara to bolje. Takodje, sto vise memorije to bolje jer manje drlja po HD-u za neke vece scene.
Graficke kartice su bitne kod samog rada tj. prikaz u Viewportovima i naravno sto jaca graficka lakse ce da "vari" veci broj poligona u radu. Nadam se da sam malo razjasnio
galebns je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.7.2008, 12:50   #6
Sasa
Darth Moderator
 
Avatar korisnika Sasa
 
Član od: 15.10.2005.
Lokacija: vaistinu konza
Poruke: 1.045
Zahvalnice: 4
Zahvaljeno 84 puta na 38 poruka
Određen forumom Re: CrossFire i 3DS MAX???

Citat:
galebns kaže: Pregled poruke
Graficke kartice NE UTICU na brzinu renderovanja (bar ne jos). Najvaznije za brzinu rendera jeste sirova snaga CPU-a i naravno sto vise jezgara to bolje. Takodje, sto vise memorije to bolje jer manje drlja po HD-u za neke vece scene.
Graficke kartice su bitne kod samog rada tj. prikaz u Viewportovima i naravno sto jaca graficka lakse ce da "vari" veci broj poligona u radu. Nadam se da sam malo razjasnio
S'tim sto je za viewport dovoljna graficka kartica srednje klase, jedam taj Radeon je vise nego dovoljan.
8600GT i Rade 3650 su u ovom trenutku plafon koji je potreban za takve aplikacije.
Sasa je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.7.2008, 16:21   #7
djlabat
Novi član
 
Član od: 18.7.2008.
Poruke: 8
Zahvalnice: 1
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: CrossFire i 3DS MAX???

Uuu...hvala vam mnogo!!! Tako sam i ja mislio (kartica-rendering), ali sam dopustio drugi da me ubede. Nista, onda cu uzeti drugu karticu iz CF-a i staviti je u drugi komp srednje kategorije (koji vec posedujem i hteo sam da ga prodam) pa da napravim jednu malu farmicu. Mada neverujem da cu dobiti mnogo na speedu, kao i u € ako je prodam...

Hvala vam jos jedared....
djlabat je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.7.2008, 17:42   #8
bvitnik
Starosedelac
 
Član od: 27.12.2005.
Lokacija: Pančevo
Poruke: 1.303
Zahvalnice: 63
Zahvaljeno 438 puta na 328 poruka
Određen forumom Re: CrossFire i 3DS MAX???

Koliko je meni poznato jedini način da se iskoristi grafička karta za renderovanje scena u 3DS Maxu je da se koristi nVidijin Gelato renderer. Naravno ovo rešenje radi samo sa nVidia karticama. Stanje će se verovatno promeniti kada počne da se aktivno koristi CUDA, među programerima, pod uslovom da još i AMD usvoji CUDA-u kako standard.
bvitnik je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.7.2008, 20:52   #9
djlabat
Novi član
 
Član od: 18.7.2008.
Poruke: 8
Zahvalnice: 1
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: CrossFire i 3DS MAX???

Sorry, malo sam ne upućen: šta je CUDA? (tnx)
djlabat je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.7.2008, 21:45   #10
galebns
Starosedelac
 
Član od: 13.3.2006.
Lokacija: 0,0,0
Poruke: 2.660
Zahvalnice: 1.649
Zahvaljeno 695 puta na 482 poruka
Određen forumom Re: CrossFire i 3DS MAX???

Ma to su ti neke programerske zavrzlame, nemoj da se zamaras time
galebns je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.7.2008, 21:59   #11
Nergal
V.I.P.
 
Član od: 25.9.2006.
Lokacija: Obrenovac (u stvari: Odai Plateau, Vvardenfell)
Poruke: 4.537
Zahvalnice: 1.185
Zahvaljeno 1.475 puta na 940 poruka
Određen forumom Re: CrossFire i 3DS MAX???

CUDA (Compute Unified Device Architecture) je nVidijina tehnologija (objavljena početkom prošle godine) koja omogućava da se grafički procesori programiraju da izvršavaju operacije koje nisu vezane za grafiku, praktično da zamenjuju centralni procesor. Osnova je poseban C kompajler koji omogućava direktno programiranje grafičkog procesora. Umesto da obavljaju grafičke proračune, shaderi, teksturne i ostale jedinice se programiraju za razne druge zadatke...

U osnovi CUDA je podržana kod svih GeForce 8000 i 9000 kartica, ali do sada nije bilo praktične primene jer se sve PC aplikacije i dalje oslanjaju na procesor. GTX kartice bi tu trebalo (kažem "trebalo") da donesu veliki napredak a najzahtevniji software poput AutoCAD-a, Photoshopa i 3DStudia će u skorije vreme dobiti i podršku za ovo. Prošle zime su nVidia i AMD potpisali ugovor o ovom standardu, pa će i Radeoni 4000 i kasniji podržavati CUDA-u kada se drajveri za to prilagode.

Verovatno nećemo u skorijoj budućnosti videti neku praktičnu korist od svega toga, ali potencijal ove tehnologije je sjajan. Jednostavno, grafički procesor su toliki složeniji, moćniji, napredniji od bilo kojih X86 centralnih procesora da je šteta da se sva ta snaga ne koristi i na drugi način. Možda je ovo i početak kraja računara baziranih na centralnim procesorima kakve smo znali u poslednjih 20-30 godina. Videćemo.
Nergal je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 3 korisnika se zahvaljuje korisniku Nergal na korisnoj poruci:
djlabat (22.7.2008), galebns (21.7.2008), nikola s (21.7.2008)
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
SLI And CROSSFIRE BurnedOne Overklok 27 27.8.2017 17:06
Hybrid CrossFire na djelu Dusan Despotovic Vesti 0 17.2.2008 21:51
HD 3870 Crossfire vs. GeForce 8800GT SLi mad_skillz Vesti 17 10.12.2007 19:45
crossfire? noisy ŠDK - Grafika 40 7.11.2007 16:38


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 20:29.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com