Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Ostale teme > Brbljaonica > Opšta kultura

Opšta kultura Knjige, školovanje, muzika, film, TV...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 14.7.2007, 19:15   #201
zoran845
Deo inventara foruma
 
Član od: 7.6.2007.
Lokacija: Naissus (M.S.)
Poruke: 4.729
Zahvalnice: 872
Zahvaljeno 2.575 puta na 1.457 poruka
Slanje poruke preko Yahooa korisniku zoran845
Određen forumom Re: Pismenos' je opasnos'

Mani se zahebancije, kakav Dositej. Vidiš da me ljudi doživljavaju kao Osamu bin Ladena sa rečnikom pod miškom.
zoran845 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.7.2007, 20:20   #202
freeminder
Član
 
Član od: 4.2.2007.
Poruke: 264
Zahvalnice: 99
Zahvaljeno 159 puta na 35 poruka
Određen forumom Re: Pismenos' je opasnos'

Ljudi, ovo ovde je forum i vazno je da se ljudi koji dolaze na njega razumeju, shto je najosnovnije! Evo , bash pogledah svoje postove i uvek nadjem progutano slovo , shto je sasvaim normalno jer nikad negledam u ekran dok kucam, a ako napishem poduzi post nepada mi na pamet da ga sad proveravam!
freeminder je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.7.2007, 20:33   #203
zoran845
Deo inventara foruma
 
Član od: 7.6.2007.
Lokacija: Naissus (M.S.)
Poruke: 4.729
Zahvalnice: 872
Zahvaljeno 2.575 puta na 1.457 poruka
Slanje poruke preko Yahooa korisniku zoran845
Određen forumom Re: Pismenos' je opasnos'

Citat:
freeminder kaže: Pregled poruke
Ljudi, ovo ovde je forum i vazno je da se ljudi koji dolaze na njega razumeju, shto je najosnovnije!
Bravo! To i ja kažem. A sad odvoji malo vremena pa pročitaj ovaj svoj post, stavi ruku na srce i sam kaži da li će nekom drugom biti baš lako da ga pročita.

Citat:
freeminder kaže: Pregled poruke
Evo , bash pogledah svoje postove i uvek nadjem progutano slovo... ..., a ako napishem poduzi post nepada mi na pamet da ga sad proveravam!
Nije valjda da se ovim hvališ?

Ako i drugima (kako kažeš) ne padne na pamet da svoje postove proveravaju, ispravljaju i na taj način učine čitljivi(ji)ma imaćemo ovde Vavilonsku kulu umesto foruma gde svi pričaju uglas, a niko one druge ne razume...

Poslednja ispravka: zoran845 (14.7.2007 u 20:54)
zoran845 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.7.2007, 20:56   #204
Pjanovic
Banned
 
Član od: 22.1.2007.
Lokacija: Beograd
Poruke: 10.077
Zahvalnice: 2.940
Zahvaljeno 2.739 puta na 1.903 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Pjanovic
Određen forumom Re: Pismenos' je opasnos'

@freeminder
Za progutana slova si u pravu...ali...
Evo ovo si napisao:
“Ljudi, ovo ovde je forum i vazno je da se ljudi koji dolaze na njega razumeju, shto je najosnovnije! Evo , bash pogledah svoje postove i uvek nadjem progutano slovo, shto je sasvaim normalno jer nikad negledam u ekran dok kucam, a ako napishem poduzi post nepada mi na pamet da ga sad proveravam!”

Nema potrebe da se bilo ko opterecuje sa greskama zbog porgutanih slova, ali ove podebljane (boldovane) reci, su za zatvor , ovo je osnovna skola covece.
Evo malo da ponovis gradivo, ako si ga uopste ikada ucio (bezanija sa srpskog koliko ja vidim ).
Znachi sledeci glagoli se pisu zajedno sa reci ne (tj. u odricnom obliku): nemam, necu, nemoj, nisam, fali mi mozda jos jedan... Svi ostali glagoli se pisu odvojeno od od reci NE.
Ovo je za mene COMMON KNOWLEDGE !!!

P.S. Nadam se da nisam bio preostar u ovoj poruci...
Pjanovic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.7.2007, 21:09   #205
Simke
Senio®
 
Član od: 3.11.2005.
Poruke: 2.159
Zahvalnice: 239
Zahvaljeno 836 puta na 310 poruka
Određen forumom Re: Pismenos' je opasnos'

Citat:
freeminder kaže: Pregled poruke
Ljudi, ovo ovde je forum i vazno je da se ljudi koji dolaze na njega razumeju, shto je najosnovnije! Evo , bash pogledah svoje postove i uvek nadjem progutano slovo , shto je sasvaim normalno jer nikad negledam u ekran dok kucam, a ako napishem poduzi post nepada mi na pamet da ga sad proveravam!
Simpatično da si se baš ti javio.
Citirao bih tvoju poruku kojom si započeo temu Proradio VIP! Ali kako radi?

Citat:
freeminder kaže:
Heh, koliko sam se bio nalozio da ce konachno kad neko od stranaca dodje srpdko nebo telekomunikacija da malo pogura stvari unapred (porugrao je nama sta, barem shto se tiche cena) vidim da sam se grdno prevario!

Kao prvo proadio je taj nenad****vi VIP koji pljuje po 63 i 64 ( iako koristi 64 mrezu predajnika) i radi ko mrtva baba ...... nemoze se nazvati 063 ...... elem shto su kasnili nedelju dana .......

Eto njihove ozbiljnosti i profesionalnotsi ...... samo se nadam da ce GPRS i 3G da udju za godonu dana u kucnu upotrebu umesto adsl, Wireles-a i dialup-a (kao kod istog operatera u CRO) do tad .....

NApishite vasha iskustva sa 061 ( VIP )
Ne kažem da ne treba da postoje odredjene slobode, svakako da nema potrebe za previše uštogljenosti ali iako i sam pišem vrlo komotno, donekle vodim računa o osnovnoj pismenosti.

Nemarno napisane poruke će sigurno odbiti priličan broj ljudi koji bi vam u drugim okolnostima odgovorili na poruku, što može da bude prilično loše ako ste postavili neko pitanje i čekate odgovor.

PS
  • Počni da gledaš u ekran.
  • Proveravaj svoje poruke iz poštovanja prema sagovornicima.
Simke je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.7.2007, 22:02   #206
zoran845
Deo inventara foruma
 
Član od: 7.6.2007.
Lokacija: Naissus (M.S.)
Poruke: 4.729
Zahvalnice: 872
Zahvaljeno 2.575 puta na 1.457 poruka
Slanje poruke preko Yahooa korisniku zoran845
Određen forumom Re: Pismenos' je opasnos'

@ freeminder:

Vidi sad kako izgleda kad neko drugi ne voli da čita šta je napisao i mrzi ga da ispravlja:

Citat:
Slazem se sa Bobi+ and GrimmSBL,a---<<<<moze,ali meni to ne znaci mnogo....soljenje pameti...Hmm...treba razmisliti<<<Mene to i ne muci ali ja ne vidim sta bi im bilo tako zanimljivo.....pogotovu klinke do 18/20godina..sta one znaju?!-ne vredjam ali je tako,dok ove "macke[ice]"one vec imaju pojma...to sam video na drugim forumima!-Pa sliku njenu cuvam kraaj ikonneeEEee...hahaha
Jesi li nešto razumeo?

Da li je forum zaista ovako nesto zaslužio?

P.S. Neću mnogo da komentarišem tvoju poruku koju je Simke citirao. Katastrofa, pogotovu što nije reč o nekom zezanju, već vrlo ozbiljnoj temi.

Poslednja ispravka: Freško (19.2.2010 u 20:16)
zoran845 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.7.2007, 22:28   #207
freeminder
Član
 
Član od: 4.2.2007.
Poruke: 264
Zahvalnice: 99
Zahvaljeno 159 puta na 35 poruka
Određen forumom Re: Pismenos' je opasnos'

@ Pjanovic

U pravu si, priznajem! Evo obraticu paznju na to shto si mi skrenuo paznju da koliko toliko kontrolishem!

@ zoran845

Citat:
Nije valjda da se ovim hvališ?

Ako i drugima (kako kažeš) ne padne na pamet da svoje postove proveravaju, ispravljaju i na taj način učine čitljivi(ji)ma imaćemo ovde Vavilonsku kulu umesto foruma gde svi pričaju uglas, a niko one druge ne razume...
Mislim da par slova koja nedostaju ili ako su sasvim sluchajno na pogreshnom mestu, nece unishtiti koncepciju onoga shto se zelelo izjaviti!

@ Simke

Citat:
Ne kažem da ne treba da postoje odredjene slobode, svakako da nema potrebe za previše uštogljenosti ali iako i sam pišem vrlo komotno, donekle vodim računa o osnovnoj pismenosti.

Nemarno napisane poruke će sigurno odbiti priličan broj ljudi koji bi vam u drugim okolnostima odgovorili na poruku, što može da bude prilično loše ako ste postavili neko pitanje i čekate odgovor.

PS

* Počni da gledaš u ekran.
* Proveravaj svoje poruke iz poštovanja prema sagovornicima.
Iskreno, evo da li je tebe uspeo post sa par greshaka odvratiti od ideje da odgovorish nekome ko je zatrazio pomoc?

Eto, mene nije ni najmanje briga ako neko nece da odgovori kad trazim pomoc na forumu zbog greshaka u pisanju( trazio je tri puta i zamalo bio banovan jer sam navodno preterao ) jer to bi na kraju bilo isto da neko nece da pomogne gluvom choveku jer nezna normalno da izgovori pitanje na srpskom jeziku! (jeste da je primer ekstreman , ali tako bi se taj chovek poneo)....

Znachi nije stvar u greshkama u pisanju nego u ljudima!

Iskreno, ja u tom postu od nikog nisam trazio pomoc nego sam hteo da pokrenem temu o VIP fenomenu o kojem bruji chitava Srbija!

P.S.

Ne gledam u ekran dok pishem, niti cu ikada (barem ne u skorije vreme) jer znam shta sam hteo napisati i samim tim gledanje u ekran mi nece doneti nishta, dok gledanje u tastaturu rezultuje mnoooooogo brzim kucanjem!

Svi komentari koje sam napisao u ovom postu su dobronamerni bez ikakve zelje da se neko isprovocira Ovo pishem da neko nebi tokom svog chitanja drugachije i na sebi svojstven nachin razumeo!
freeminder je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.7.2007, 22:33   #208
Magneto
Starosedelac
 
Član od: 24.10.2005.
Poruke: 2.226
Zahvalnice: 2
Zahvaljeno 123 puta na 48 poruka
Određen forumom Re: Pismenos' je opasnos'

Najbolje da se svako vrati svojoj radinosti, pa taman to bilo gutanje slova i negledanje u ekran monitora iz strogo praktičnih razloga. Nema ni najmanje potrebe za mlaćenjem prazne slame i prepucavanjem u temi čija je svrha gromopucateljski precizno određena.
Magneto je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.7.2007, 23:06   #209
caine
Deo inventara foruma
 
Član od: 24.2.2006.
Lokacija: Nis
Poruke: 3.038
Zahvalnice: 723
Zahvaljeno 946 puta na 594 poruka
Određen forumom Re: Pismenos' je opasnos'

Stvarno ljudi, sto se raspravljate?

Ko hoce da pise razumljivo (i da verovatno bude popularniji zbog toga), on ce to da i radi. Ko nece (jer ga mrzi, ili misli da to nije bitno), ne mora. Moje misljenje je da je bitno da postovi budu pismeni, necije misljenje je da nije, al' u sustini, to i nije neki problem, jer kao sto ste vec ustanovili, najvaznije je da se razumemo.

Ja, licno bi pomogao nekome, cak i ako je nepismen (sem u ekstremnim slucajevima ).

BTW, Zorane, samo napred... to nekima (medju kojima sam i ja ), sigurno moze da koristi...
caine je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.7.2007, 23:20   #210
Simke
Senio®
 
Član od: 3.11.2005.
Poruke: 2.159
Zahvalnice: 239
Zahvaljeno 836 puta na 310 poruka
Određen forumom Re: Pismenos' je opasnos'

Citat:
freeminder kaže: Pregled poruke
@ Simke



Iskreno, evo da li je tebe uspeo post sa par greshaka odvratiti od ideje da odgovorish nekome ko je zatrazio pomoc?
Mene neće, ali nismo svi jednaki. Veruj mi da će mnoge druge odvratiti.

Citat:
freeminder kaže: Pregled poruke
Eto, mene nije ni najmanje briga ako neko nece da odgovori kad trazim pomoc na forumu zbog greshaka u pisanju( trazio je tri puta i zamalo bio banovan jer sam navodno preterao ) jer to bi na kraju bilo isto da neko nece da pomogne gluvom choveku jer nezna normalno da izgovori pitanje na srpskom jeziku! (jeste da je primer ekstreman , ali tako bi se taj chovek poneo)....

Znachi nije stvar u greshkama u pisanju nego u ljudima!
Primer ti je prilično bez veze.
Nego kada si već pomenuo srpski jezik, pošto vidim da si u profilu naveo Suboticu, moram da te pitam: Da li ti je problem da pišeš na srpskom jeziku jer ti je neki drugi jezik maternji, ako je tako onda se tvoje poruke moraju posmatrati drugačije i sa mnogo manje strogosti. Naveo bih kako se u mojoj firmi pre par godina zaposlio mladić iz severnobačkog okruga koji je znao manje od 50-tak srpskih reči a danas odlično govori, čita štampu i prati tv program na srpskom.

Citat:
freeminder kaže: Pregled poruke
Iskreno, ja u tom postu od nikog nisam trazio pomoc nego sam hteo da pokrenem temu o VIP fenomenu o kojem bruji chitava Srbija!
To znam, nisam ni rekao da si u tom postu tražio pomoć.


Citat:
freeminder kaže: Pregled poruke
Ne gledam u ekran dok pishem, niti cu ikada (barem ne u skorije vreme) jer znam shta sam hteo napisati i samim tim gledanje u ekran mi nece doneti nishta, dok gledanje u tastaturu rezultuje mnoooooogo brzim kucanjem!

Svi komentari koje sam napisao u ovom postu su dobronamerni bez ikakve zelje da se neko isprovocira Ovo pishem da neko nebi tokom svog chitanja drugachije i na sebi svojstven nachin razumeo!
Ne treba ni da gledaš u ekran dok pišeš, gledaj u tastaturu a tek posle pogledaj u ekran i iskoriguj napisano. Vidi, smeo bih da tvrdim da na forumu nema više od desetak do dvadesetak ljudi koji mogu da gledaju u ekran i da kucaju sasvim pravilno tj. da kucaju na slepo.

Ne sumnjam da su komentari dobronamerni, takodje ni ja nemam nameru da te bilo kako uvredim, skrenuli smo ti pažnju i zbog nas i zbog tebe.
Jednostavno razgovaramo o tome, nema potrebe da se bilo ko vredja.
Simke je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.7.2007, 23:33   #211
freeminder
Član
 
Član od: 4.2.2007.
Poruke: 264
Zahvalnice: 99
Zahvaljeno 159 puta na 35 poruka
Određen forumom Re: Pismenos' je opasnos'

@ Simke

Citat:
Primer ti je prilično bez veze.
Nego kada si već pomenuo srpski jezik, pošto vidim da si u profilu naveo Suboticu, moram da te pitam: Da li ti je problem da pišeš na srpskom jeziku jer ti je neki drugi jezik maternji, ako je tako onda se tvoje poruke moraju posmatrati drugačije i sa mnogo manje strogosti. Naveo bih kako se u mojoj firmi pre par godina zaposlio mladić iz severnobačkog okruga koji je znao manje od 50-tak srpskih reči a danas odlično govori, čita štampu i prati tv program na srpskom.
Srbin 100%

Otac iz Njegosheve Crne Gore ( ne Milove Komunistichke ) a majka poreklom iz Dalmacije...... Imash navedeno to u temi „Ta strašna reč Komšiluk”
freeminder je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.7.2007, 1:05   #212
zoran845
Deo inventara foruma
 
Član od: 7.6.2007.
Lokacija: Naissus (M.S.)
Poruke: 4.729
Zahvalnice: 872
Zahvaljeno 2.575 puta na 1.457 poruka
Slanje poruke preko Yahooa korisniku zoran845
Određen forumom Zašto ja sve to radim

Ja sam (valjda) sve ovo zakuvao, pa pošto vidim da diskusija ide u smeru koji mi nije bio ni na kraj pameti, 'ajde da malo spustim loptu, a to predlažem i ostalim učesnicima ove rasprave.

"Budite strogi i kritični prema svima koje volite, do kojih vam je stalo, a lepo vaspitani prema svima ostalima, prema kojima ste ravnodušni."

Ova misao čika Duška Radovića najbolje oslikava zašto sam se uopšte upustio u komentarisanje postova i ispravljanje "krivih drina".

Nadam se da ste shvatili.

Poslednja ispravka: zoran845 (15.7.2007 u 2:00)
zoran845 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 3 korisnika se zahvaljuje korisniku zoran845 na korisnoj poruci:
aerochivija (15.7.2007), Mrka Kapa (15.7.2007), Simke (15.7.2007)
Stara 15.7.2007, 10:39   #213
player1
V.I.P. Test Play
 
Član od: 5.4.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 14.769
Zahvalnice: 5.415
Zahvaljeno 4.097 puta na 2.672 poruka
Određen forumom Re: Pismenos' je opasnos'

Citat:
zoran845 kaže: Pregled poruke
.. nije "film Al Paćina" nego "film Ala Paćina", itd., i sl.
Ne verujem da sam ikada u životu video napisano "film Ala Paćina" u bilo kom tekstu koji sam pročitao.

Ali zato za "film Stivena Spilberga" jesam.
player1 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.7.2007, 13:09   #214
zoran845
Deo inventara foruma
 
Član od: 7.6.2007.
Lokacija: Naissus (M.S.)
Poruke: 4.729
Zahvalnice: 872
Zahvaljeno 2.575 puta na 1.457 poruka
Slanje poruke preko Yahooa korisniku zoran845
Određen forumom U kafiću sa Alom Paćinom

@ player1

Čovek se zove Alfredo James Pacino. Alfredo je skraćeno u Al. E, sad, zamisli da se ti družiš sa njim, išli ste na piće, vraćaš se kući i sretne te ortak i pita gde si bio. Hoćeš li mu reći "Išao sam sa Al/Alfredo na piće" ili "Išao sam sa Alom/Alfredom na piće". Ja bih rekao ono drugo, a ono prvo samo ako sam se "uz Ala" pošteno ušljemao.

To što nešto ne vidimo, ne znači da to i ne postoji, samo nismo gledali gde treba.
zoran845 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.7.2007, 18:51   #215
Ulmawen
Starosedelac
 
Član od: 6.4.2007.
Lokacija: Narquelion la.. tu y aldalin Kortirionwen
Poruke: 1.360
Zahvalnice: 484
Zahvaljeno 920 puta na 515 poruka
Određen forumom Re: Pismenos' je opasnos'

Citat:
Pjanovic kaže: Pregled poruke
Znachi sledeci glagoli se pisu zajedno sa reci ne (tj. u odricnom obliku): nemam, necu, nemoj, nisam, fali mi mozda jos jedan... Svi ostali glagoli se pisu odvojeno od od reci NE.
Peti glagol koji se piše zajedno sa negacijom je nije.
Ulmawen je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.7.2007, 21:20   #216
101st Airborne
Veteran
 
Član od: 6.12.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 613
Zahvalnice: 12
Zahvaljeno 36 puta na 29 poruka
Određen forumom Re: Pismenos' je opasnos'

Nemoj je uljez u celoj stvari, to je zapravo imperativ. Nema glagola koji se negira kao kod nemam (imati), necu (hteti), nisam (biti) i nije (biti).
101st Airborne je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.7.2007, 21:26   #217
freeminder
Član
 
Član od: 4.2.2007.
Poruke: 264
Zahvalnice: 99
Zahvaljeno 159 puta na 35 poruka
Određen forumom Re: Pismenos' je opasnos'

A sta mislite o ovome:

Niko nije uradio posao! ---- Ovakav nachin izrazavanja je opshte prihvacen u narodu, iako znachi sasvim obrnuto od onog shto se htelo reci!

Naime ovim se zeli izjaviti da chitava grupa ljudi nije uradila posao!

Dok ako malo bolje prochitamo da NIKO nije uradio posao shvatimo da su svi uradili posao!

Pravilnije bi bilo Svi nisu uradili posao!
freeminder je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.7.2007, 22:24   #218
[Imzadi]
Starosedelac
 
Član od: 15.12.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 1.278
Zahvalnice: 334
Zahvaljeno 334 puta na 149 poruka
Određen forumom Re: Pismenos' je opasnos'

@freeminder
Da, negacija negacije- što je btw, sasvim normalna stvar... Ali ume da bude interesantno kad se malo poigravaš rečima i kad hoćeš da zbuniš nekoga
[Imzadi] je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.7.2007, 0:02   #219
aerochivija
Veteran
 
Član od: 19.3.2006.
Poruke: 498
Zahvalnice: 1.236
Zahvaljeno 762 puta na 295 poruka
Određen forumom Re: Pismenos' je opasnos'

Ili, Prošli futur II, tako specifičan za naš rečnik:
J..o sam ti mater kad te budem uhvatio!

I trostruka negacija:
Nisam ni mislio da neću!
aerochivija je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku aerochivija na korisnoj poruci:
Psychon@ut (6.8.2007), [Imzadi] (16.7.2007)
Stara 16.7.2007, 0:22   #220
canon
Član
 
Član od: 26.5.2007.
Poruke: 89
Zahvalnice: 31
Zahvaljeno 17 puta na 14 poruka
Određen forumom Re: Pismenos' je opasnos'

Citat:
freeminder kaže: Pregled poruke
A sta mislite o ovome:
Niko nije uradio posao! ---- Ovakav nachin izrazavanja je opshte prihvacen u narodu, iako znachi sasvim obrnuto od onog shto se htelo reci!
Ta dupla negacija! Ovo je u engleskom jeziku reseno na veoma jednostavan nacin - nema duple negacije. Oni ce reci/napisati: "Nobody has done it", a ne: "Nobody hasn't done it". Znaci, uvek je samo jedna negacija. I problem resen (nema zabune).
canon je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Tagovi
pismenost, pravopis

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno



Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 19:19.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com