Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Run > Slobodni softver
Uputstvo Članstvo Kalendar Današnje poruke Pretraži

Slobodni softver Teme o softveru otvorenog koda (programi i operativni sistemi), projektima, zajednici...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 8.11.2015, 13:33   #1
Perovic
Novi član
 
Član od: 21.12.2013.
Poruke: 21
Zahvalnice: 4
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Instalacija Linuxa

Imam pitanje kako da instaliram linux na svojoj particiji npr Local Disk i tu da instaliram Linux a zatim da imam i Windows dual boot ustvari nesto ovako

http://thewindowsclub.thewindowsclub.../SafeMode1.jpg

http://i.imgur.com/k7CogYo.jpg
Perovic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.11.2015, 14:31   #2
LoneWolf
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.1.2006.
Lokacija: Kafana
Poruke: 7.665
Zahvalnice: 1.612
Zahvaljeno 2.006 puta na 1.418 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku LoneWolf
Određen forumom Instalacija Linuxa

Imaš gomilu tutorijala kako da odradiš dual boot Windowsa i Linuxa. Ono što trebaš uraditi je da skontaš koja ti distribucija najviše odgovara, a potom da oslobodiš prostor na disku za novu instalaciju. Napomena: ako imaš samo jedan hard disk dobro pazi kako radiš particionisanje jer u suprotnom možeš sje*ati i Win i Linux i podatke
LoneWolf je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.11.2015, 19:04   #3
analayzer
Starosedelac
 
Član od: 2.6.2008.
Lokacija: Vršac
Poruke: 1.752
Zahvalnice: 92
Zahvaljeno 311 puta na 294 poruka
Određen forumom Re: Instalacija Linuxa

Kako lako. Treba ti neki partition manager i u windowsu napraviš tri particije prvu malu od nekoliko gigabajta nazoveš je SWAP i tako je formatiraš. Pored nje napraviš drugu debelu 20 Gigabajta za linux ali je ne formatiraš ostaviš praznu i pored nje treću particiju koliko hoćeš debelu takođe ne formatiranu.
Kada digneš linux sa diska obavezno izaberi manuelno particionisanje. Kada ti se pojavi prozor lako ćeš naći gde je SWAP particija onu pored mantuješ sa " / " i formatiraš u ext4 ona će ti biti sistemska sa linux i onu treću mantuješ sa /home i format u ext4 ta će ti biti za podatke. Kada izabereš gde da ti bude instaliran boot loader on mora biti MBRu diska koji je aktivan. Neke distribucije Mint hoće da grub instaliraju na linux particiji pa nemaš ono za biranje. Meni je trebalo dva tri puta da ukapiram to dok Suse sve to odradi sam bez problema.
To ti je to. Pravilo palca ne dozvoli Linuxu ništa da čačka po disku bez tvoje izričite dozvole inače će ti uništiti SVE.
analayzer je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.11.2015, 0:14   #4
Nemanja Inc
Član
 
Član od: 30.4.2010.
Lokacija: Prijedor
Poruke: 125
Zahvalnice: 54
Zahvaljeno 25 puta na 11 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Nemanja Inc Slanje poruke preko Skypea korisniku Nemanja Inc
Određen forumom Re: Instalacija Linuxa

S obzirom da si pocetnik preporucio bih ti da pokusas sa virtuelnom masinom-skines iso sliku distribucije i instaliras je na virtuelni hard disk, tako da u slucaju havarije virtuelnu masinu mozes obrisati kao bilo koji drugi program bez fizicke stete hard diska.Ako sve prode ok, a i dalje budes zaintersovan da instaliras dual boot onda ce ti, sa tim iskustvom, instalacija i podesavanje particija buti mnogo lakse i sigurnije.
Kao pocetniku preporucio bih ti distribucije Ubuntu ili Linux Mint,a programi za virtualizaciju su Wm ware(moj favorit) i Virtual Box.Svako dobro i sretno.
Nemanja Inc je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.11.2015, 0:25   #5
LoneWolf
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.1.2006.
Lokacija: Kafana
Poruke: 7.665
Zahvalnice: 1.612
Zahvaljeno 2.006 puta na 1.418 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku LoneWolf
Određen forumom Instalacija Linuxa

U virtuelnoj mašini će se pogubiti dok podesi parametre, a na live cd-u/dvd-u može da proba Linux bez instalacije na hdd/virtuelnu mašinu
LoneWolf je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.11.2015, 0:44   #6
Marezz
Veteran
 
Član od: 20.10.2008.
Lokacija: Banana drzava | OS: Funtoo GNU+Linux
Poruke: 869
Zahvalnice: 208
Zahvaljeno 97 puta na 79 poruka
Određen forumom Re: Instalacija Linuxa

Citat:
Perovic kaže: Pregled poruke
Imam pitanje kako da instaliram linux na svojoj particiji npr Local Disk i tu da instaliram Linux a zatim da imam i Windows dual boot ustvari nesto ovako

http://thewindowsclub.thewindowsclub.../SafeMode1.jpg

http://i.imgur.com/k7CogYo.jpg
Nisi naveo kakav racunar imas i koju distribuciju bi instalirao? Ako ti je ovo prvi susret sa GNU+Lunux operativnim sistemom onda ti je moja preporuka GNU+Linux Mint koji mozes skinuti sa ovog sajta: http://www.linuxmint.com/ Narezi ga na CD/DVD ili ga stavi na USB fles preko programa RUFUS: http://rufus.akeo.ie/ i butuj ga.

Zatim trebas da smanjis postojecu particiju kako bi napravio prostor za instalaciju GNU+Linux-a. Imas ovde video uputstvo za smanjivanje particije https://www.youtube.com/watch?v=bJ-nrFp8kkw

Kada to odradis onda tek sledi instalacija sistema, ovde je covek i objasnio kako se to radi na nasem jeziku http://linuxnasrpskom.blogspot.rs/p/dual-boot.html

Video koji pokazuje instalaciju GNU+Linux Mint sistema: https://www.youtube.com/watch?v=57-eB9I9EFw Sretno!
Marezz je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Marezz na korisnoj poruci:
Malik Tintilinic (13.12.2015)
Stara 2.12.2015, 21:25   #7
Malik Tintilinic
Starosedelac
 
Član od: 14.12.2010.
Poruke: 1.244
Zahvalnice: 301
Zahvaljeno 335 puta na 237 poruka
Određen forumom Re: Instalacija Linuxa

Posto ima vise opcija, sta je najbolje izabrati kad se prave partcije, mozda, NTFS?
Posto imam 80Gb, po koliko bi bilo najbolje da izaberem za particije?
Malik Tintilinic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.12.2015, 23:06   #8
blast beat
V.I.P. GNU/Linux
 
Član od: 7.6.2009.
Lokacija: Novi Sad, Vojvodina OS: Arch Linux
Poruke: 2.508
Zahvalnice: 250
Zahvaljeno 649 puta na 499 poruka
Određen forumom Re: Instalacija Linuxa

Možeš 20-ak za root i ostatak za home (jedino odlomi za swap 1-2GB). To ako misliš da koristiš taj prostor samo za Linux. Ako treba i win da čita i piše po tom prostoru, onda prostor za podatke stavi NTFS.
blast beat je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.12.2015, 10:34   #9
Rilex
Član
 
Član od: 10.3.2011.
Poruke: 210
Zahvalnice: 96
Zahvaljeno 45 puta na 24 poruka
Određen forumom Re: Instalacija Linuxa

Da li mora toliko particija da se napravi da bih instalirao Ubuntu? Hoću da napravim dual boot, trenutno koristim win10. Mislio sam da je dovoljno da imam samo 1 praznu particiju na koju da usnimim ubuntu
Rilex je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.12.2015, 11:25   #10
blast beat
V.I.P. GNU/Linux
 
Član od: 7.6.2009.
Lokacija: Novi Sad, Vojvodina OS: Arch Linux
Poruke: 2.508
Zahvalnice: 250
Zahvaljeno 649 puta na 499 poruka
Određen forumom Re: Instalacija Linuxa

Ako imaš podosa RAM memorije onda može samo jedna particija, tj. root. A ako imaš tipa 1GB ili tako nešto, onda moraš napraviti i swap particiju (isto što i pagefile u winu)
blast beat je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.12.2015, 11:37   #11
Space Beer
Veteran
 
Član od: 30.6.2011.
Poruke: 587
Zahvalnice: 9
Zahvaljeno 116 puta na 100 poruka
Određen forumom Re: Instalacija Linuxa

Pravilo je da imaš root, swap i home, a njihova ukupna veličina može da bude i 20GB. Na root-u stoje programi, biblioteke i sl, swap služi za privremeno skladištenje podataka iz RAM-a, a na home su tvoji podaci. Stavi bar 15 GB za root, 2 GB za swap i koliko ti treba za home (4-5 GB)
Space Beer je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.12.2015, 11:40   #12
Neutrino
Deo inventara foruma
 
Član od: 17.6.2011.
Poruke: 7.336
Zahvalnice: 94
Zahvaljeno 3.334 puta na 2.010 poruka
Određen forumom Re: Instalacija Linuxa

Citat:
Space Beer kaže: Pregled poruke
Pravilo je da imaš root, swap i home, a njihova ukupna veličina može da bude i 20GB. Na root-u stoje programi, biblioteke i sl, swap služi za privremeno skladištenje podataka iz RAM-a, a na home su tvoji podaci. Stavi bar 15 GB za root, 2 GB za swap i koliko ti treba za home (4-5 GB)
Jedina particija koja je obavezna je ona na koju se instalira Linux ("/"). Sve ostale su opcione. Home je koristan jer su korisnički podaci odvojeni od sistema a swap je praktično nepotreban za sisteme sa 4GB+ RAM-a (ako se već stavlja onda će i 1GB biti overkill na savremenom hardveru).
Neutrino je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.12.2015, 15:33   #13
bachi
Starosedelac
 
Član od: 2.11.2005.
Lokacija: Beograd, Srbija
Poruke: 2.715
Zahvalnice: 29
Zahvaljeno 908 puta na 671 poruka
Određen forumom Re: Instalacija Linuxa

Jes', kad Firefox ili Chromium pojedu par GB rama, teško da je swap nepotreban na 4GB RAMa.

Ipak bih ja tu stavio swap od 4 - 6GB.

Ako već praviš dual boot, pretpostavljam da ćeš imati zajedničku ntfs particiju gde će ti biti podaci i sve ostalo (tako je i kod mene), a u tom slučaju zaista nema potrebe da ti bude /home na posebnoj particiji, a ako već insistiraš, ona 5 - 10GB max za Home. 40 - 60GB je dovoljno za / (root) particiju...

No, kako Linux može da se instalira opušteno i na extended particiji, nikakav problem nije da imaš i swap i / i /home particije.
bachi je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.12.2015, 15:49   #14
Neutrino
Deo inventara foruma
 
Član od: 17.6.2011.
Poruke: 7.336
Zahvalnice: 94
Zahvaljeno 3.334 puta na 2.010 poruka
Određen forumom Re: Instalacija Linuxa

Citat:
bachi kaže: Pregled poruke
Jes', kad Firefox ili Chromium pojedu par GB rama, teško da je swap nepotreban na 4GB RAMa.

Ipak bih ja tu stavio swap od 4 - 6GB.
Apsolutno nepotrebno. Čak i ako se stavlja swap sve preko 1GB je totalni overkill za svakodnevnu upotrebu.
Neutrino je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.12.2015, 16:55   #15
bachi
Starosedelac
 
Član od: 2.11.2005.
Lokacija: Beograd, Srbija
Poruke: 2.715
Zahvalnice: 29
Zahvaljeno 908 puta na 671 poruka
Određen forumom Re: Instalacija Linuxa

Dobro, slažemo se da se ne slažemo.
bachi je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.12.2015, 20:02   #16
blast beat
V.I.P. GNU/Linux
 
Član od: 7.6.2009.
Lokacija: Novi Sad, Vojvodina OS: Arch Linux
Poruke: 2.508
Zahvalnice: 250
Zahvaljeno 649 puta na 499 poruka
Određen forumom Re: Instalacija Linuxa

Nema potrebe za tolikim swap-om, koliko god korisnik imao RAM-a. Linux kernel je takav da aplikacijama dozvoljava da uzmu različite količine RAM-a na različitim mašinama jer sve zavisi od količine raspoložive memorije. Tako da tebi FF recimo uzme par GB, a meni par stotina MB maksimum kada ga opteretim. Swap je zgodan za hibernaciju ili ako imaš baš malu količinu radne memorije, ali za sve preko 1 GB nema potrebe (osim ako korisniku ne treba gore pomenuta hibernacija) jer kako reče Neutrino, samo će usporavati sistem kada krene da se puni.
blast beat je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku blast beat na korisnoj poruci:
voodoo_ (5.12.2015)
Stara 5.12.2015, 22:20   #17
ColdBoot
Starosedelac
 
Član od: 21.8.2012.
Poruke: 2.666
Zahvalnice: 514
Zahvaljeno 495 puta na 418 poruka
Određen forumom Re: Instalacija Linuxa

Citat:
bachi kaže: Pregled poruke
Jes', kad Firefox ili Chromium pojedu par GB rama, teško da je swap nepotreban na 4GB RAMa.
Neutrino je napisao 4GB+ iliti >4GB.

Sa malo opreza (surf sa ne više od 2-3 otvorena taba) nikad nisam uspeo da prepunim 2GB RAM-a. Mada, skoro mi se desilo da naletim na "sajt" od samo jedne strane prepun ogromnih slika, gde se kilometrima skroluje down i down... e, tad sam prvi put video zauzetih 1,8GB, ali s tim da meni Chromov keš čuči na RAM-disku(ima se, može se).
ColdBoot je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.12.2015, 23:09   #18
Space Beer
Veteran
 
Član od: 30.6.2011.
Poruke: 587
Zahvalnice: 9
Zahvaljeno 116 puta na 100 poruka
Određen forumom Re: Instalacija Linuxa

Ne vidim razlog da se ne napravi swap, makar i od 1GB. Sistem je napravljen tako da ga optimalno koristi, i zašto bismo mi bili veći katolici od pape Ja imam 8GB memorije, i isti toliki swap. Nije da sam ga mnogo koristio, ali sam često imao situaciju da prebaci ~500 MB, Bilo je i situacija kada prebaci sve, a onda nastaju muke

Što se home particije tiče, i tu bih odvojio bar 2-3GB, čisto za korisničke fajlove koje će programi generisti, a i da se ne bi čačkalo po root particiji previše
Space Beer je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.12.2015, 23:29   #19
ColdBoot
Starosedelac
 
Član od: 21.8.2012.
Poruke: 2.666
Zahvalnice: 514
Zahvaljeno 495 puta na 418 poruka
Određen forumom Re: Instalacija Linuxa

^A inače si izbacio ono "X" dugme sa svih prozora, jer samo zauzima prostora, na KDE5?
ColdBoot je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.12.2015, 10:04   #20
blast beat
V.I.P. GNU/Linux
 
Član od: 7.6.2009.
Lokacija: Novi Sad, Vojvodina OS: Arch Linux
Poruke: 2.508
Zahvalnice: 250
Zahvaljeno 649 puta na 499 poruka
Određen forumom Re: Instalacija Linuxa

Citat:
Space Beer kaže: Pregled poruke
Ne vidim razlog da se ne napravi swap, makar i od 1GB. Sistem je napravljen tako da ga optimalno koristi, i zašto bismo mi bili veći katolici od pape Ja imam 8GB memorije, i isti toliki swap. Nije da sam ga mnogo koristio, ali sam često imao situaciju da prebaci ~500 MB, Bilo je i situacija kada prebaci sve, a onda nastaju muke

Što se home particije tiče, i tu bih odvojio bar 2-3GB, čisto za korisničke fajlove koje će programi generisti, a i da se ne bi čačkalo po root particiji previše
Na 8GB osim za hibernaciju nema šanse da ti swap bilo čemu koristi. Bolje podesi swappiness na neku nižu cifru i koristi samo RAM, swap neka se uključi baš u ekstremnim situacijama. Ja sam probao jednom da nadomestim nedostatak RAM-a swap-om i to je bilo užasno sporo. Od tada više nikada.

Što se home particije tiče, 2-3 GB je ništa, to se očas posla napuni kešom, posebno web browsera. Ako korisnik ne želi da odvoji makar 10-ak GB za home, bolje da ga ni ne stavlja. A ovo za čačkanje ne razumem, može čačkati u kom god slučaju.
blast beat je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi


Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Instalacija linuxa shonee Slobodni softver 30 5.10.2015 17:23
Instalacija LINUXA bez brisanja diska 2233 Operativni sistemi 10 14.7.2014 15:22
brisanje linuxa i instalacija win 7 vedran80 Operativni sistemi 7 19.3.2014 15:00
Instalacija Linuxa Biljush Slobodni softver 5 21.7.2012 13:38
Instalacija Linuxa Stevvan Slobodni softver 164 16.9.2007 10:57


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 21:55.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com