Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Run > Programiranje
Uputstvo Članstvo Kalendar Današnje poruke Pretraži

Programiranje Programski jezici, tehnike, alatke...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 23.8.2013, 20:13   #1
Geomaster
V.I.P. Programiranje
 
Član od: 28.6.2007.
Lokacija: Beograd
Poruke: 2.342
Zahvalnice: 2.836
Zahvaljeno 1.047 puta na 507 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Geomaster Slanje poruke preko Skypea korisniku Geomaster
Određen forumom Telenorov Firefox Izazov

Citat:
Firefox Izazov je nagradni konkurs u organizaciji Telenora, u okviru kojeg se prijavljeni učesnici takmiče u kreiranju aplikacija za mobilni Firefox operativni sistem. Na kraju nagradnog konkursa biće dodeljeno 5 novčanih nagrada za najbolje plasirane aplikacije u ukupnom iznosu od 12.000 evra. Konkurs počinje 15.07.2013. i završava se 15.09.2013. u 23:59h po srednjeevropskom vremenu. Konkurs se organizuje na teritoriji Republike Srbije i države Crne Gore.
(link)

Interesuje me radi li neko od forumaša ovo? Ja sam počeo ali nemam nikakvu ideju o tome kakva je konkurencija i kakvo je interesovanje. Na sajtu piše da prvih 50 registrovanih dobijaju promo telefone, a znam da je bar jedna osoba dobila jedan, tako da cenim da se registrovalo bar 50 ljudi (što je poprilično jaka konkurencija, s obzirom na to da za sâmo registrovanje treba prikazati mock-up dizajn ili screenshot aplikacije, dakle bez prodavanja magle).
Geomaster je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 24.8.2013, 1:08   #2
Neky
Starosedelac
 
Član od: 15.6.2007.
Lokacija: Amsterdam
Poruke: 1.817
Zahvalnice: 463
Zahvaljeno 310 puta na 230 poruka
Određen forumom Re: Telenorov Firefox Izazov

Nadam se da će ovo biti dovoljan razlog da me natera da makar jednu prostu aplikaciju napišem, hvala za info.
Neky je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 24.8.2013, 1:14   #3
water wizard
Deo inventara foruma
 
Član od: 29.1.2008.
Poruke: 20.482
Zahvalnice: 433
Zahvaljeno 4.007 puta na 3.729 poruka
Određen forumom Re: Telenorov Firefox Izazov

firefox OS?
water wizard je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 24.8.2013, 1:45   #4
Geomaster
V.I.P. Programiranje
 
Član od: 28.6.2007.
Lokacija: Beograd
Poruke: 2.342
Zahvalnice: 2.836
Zahvaljeno 1.047 puta na 507 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Geomaster Slanje poruke preko Skypea korisniku Geomaster
Određen forumom Re: Telenorov Firefox Izazov

Citat:
water wizard kaže: Pregled poruke
firefox OS?
Nov mobilni operativni sistem, modifikovan Linux kernel (nazvali su ga Gonk) preko koga ide Gecko pa onda UI sistem napisan u HTML5, CSS i JS. Nativne aplikacije za Firefox OS su u suštini web aplikacije, a operativni sistem otkriva neke API-je za pristup stvarima kao što su telefonija, SMS-ovi, GPS itd. Zanimljiva stvarčica, po mom mišljenju obećava, posebno zato što je mnogo laganija od Androida i radi i na slabijem hardveru. Pristojan dev telefončić, Geeksphone Keon, košta 91€ zasad. Telenor tvrdi da će izbaciti neke FxOS telefone u ponudu kod nas, pa čekam to, možda i kupim. Hipsteraj Ltd.
Geomaster je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 24.8.2013, 17:39   #5
Teva
Starosedelac
 
Član od: 23.2.2006.
Lokacija: Tamo gde su kuće od čokolade i prozori od marmelade....
Poruke: 1.579
Zahvalnice: 195
Zahvaljeno 301 puta na 171 poruka
Određen forumom Re: Telenorov Firefox Izazov

Sačekaj neki seminar o tome pa ćeš ih dobiti džabe

Na prethodnom "seminaru" il šta već, koji je organizovao telenor za promociju pomenutog OSa delili su učesnicima Firefox Telefone (pomenuti Keon i neka jača verzija od toga). xD

Verujem da konkurencija nije jaka, jer kolko sam imao dodira sa FxOSom (pošto su par kolega dobili te telefone) imaš osećaj da je pre-alpha i da je skrpljeno na brzinu, jer je baš teško upotrebljiv telefon (il sam ja steko takav utisak posle androida).

A što se tiče programiranja za te telefone, kažu da je prilično lako. E sad nisam nešto preterano ulazio u programiranje aplikacija za telefone, al prema priči koriste se web tehnologije i API koji je prilično uprošten.
Teva je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 24.8.2013, 18:33   #6
MG-RAY
Starosedelac
 
Član od: 15.2.2006.
Lokacija: Midlands
Poruke: 1.523
Zahvalnice: 277
Zahvaljeno 307 puta na 207 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku MG-RAY
Određen forumom Re: Telenorov Firefox Izazov

Htedoh da ucestvujem, ali je pitanje koliko ce vreme dozvoliti, mozda za nesto mini, videcemo.

Evo i spiska aplikacija sa našeg govornog područja. Ne znam da li je kompletan, pravio sam ga pre nedelju dana.

MG-RAY je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku MG-RAY na korisnoj poruci:
Geomaster (24.8.2013), Neky (24.8.2013)
Stara 24.8.2013, 18:47   #7
Geomaster
V.I.P. Programiranje
 
Član od: 28.6.2007.
Lokacija: Beograd
Poruke: 2.342
Zahvalnice: 2.836
Zahvaljeno 1.047 puta na 507 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Geomaster Slanje poruke preko Skypea korisniku Geomaster
Određen forumom Re: Telenorov Firefox Izazov

I ja mislim da su malo požurili sa tim izbacivanjem na tržište, primetio sam par bagova u radu sa Simulatorom. Mozilla je nekad, sa onim ranjeni-puž ciklusom verzija za Firefox bila prespora a onda su odjednom odlučili da to promene pa sada vidimo i Firefox 25 ali izgleda da su time postali brzopleti i u drugim oblastima. Nisam znao za to sa seminarima, a uzevši u obzir sve to što si rekao, možda stvarno imam šansi. Nema veze, uradiću ja ovo što bolje mogu, pa ćemo videti šta bude. Jedino mi se ne sviđa u uslovima ovo:
Citat:
Učesnik je saglasan da aplikaciju koju je poslao Telenoru I postavio na Firefox Marketplace radi učestvovanja na Firefox Izazov konkursu (bez obzira da li je aplikacija nagrađena od strane Telenora ili nije), Telenor ima pravo da preinstalira na mobilne telefone iz Telenor ponude i koristi predmetno, prostorno i vremenski neograničeno, bez plaćanja bilo kakve naknade učesniku za preinstaliranje i korišćenje aplikacije na mobilnim telefonima iz Telenor ponude.
Znači oni mogu da nagrade nameste za neke svoje ljude da se to kasnije vrati u firmu, a da svejedno nenagrađene dobre aplikacije instaliraju na svoje telefone. Mada to je dosta negativnog marketinga, ne verujem da bi smeli to da rizikuju.

@MG-RAY: Jesam pajvan, nije mi ni palo na pamet da potražim srpske aplikacije na Marketplace-u. Hvala, ovde su verovatno većina učesnici. Doduše, autori nekih aplikacija se vode kao pravna lica tako da ne verujem da oni učestvuju.

@Teva: Razvoj aplikacija jeste lagan, baš zbog toga što su u pitanju Web tehnologije, ali postizanje integracije sa platformom (mislim na look'n'feel) je malo problematično, zbog toga što elementi koje su developeri Gaia-e dali na korišćenje nama smrtnicima nisu još najsrećnije odrađeni (ili sam ja samo glup) pa sam morao da ponegde tweakujem njihov CSS i vršim neku crnu mađiju zbog koje Tim Berners-Liju kane suza iz oka. Problem je i testiranje na FxOS simulatoru koji ima problem kod emuliranja touchscreen-a pa muke patim da to sredim, nadam se da je problem samo sa simulatorom, ne i sa produkcionim telefonima. Otvorio sam issue na github repou za simulator ali tamo je izgleda mrtvo more.

Poslednja ispravka: Geomaster (24.8.2013 u 19:26)
Geomaster je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.8.2013, 11:46   #8
Neky
Starosedelac
 
Član od: 15.6.2007.
Lokacija: Amsterdam
Poruke: 1.817
Zahvalnice: 463
Zahvaljeno 310 puta na 230 poruka
Određen forumom Re: Telenorov Firefox Izazov

Amatersko pitanje totalno; naredba volo serve ne startuje server nego mi izbaci spisak mogućih naredbi kao da ona ne postoji... Gde grešim?

Pratim ovaj tutorijal: https://developer.mozilla.org/en-US/...r_app_tutorial

:EDIT:

Moguće da je tutorijal zastareo - skinuo sam ovaj template app, kroz volo kreirao aplikaciju na osnovu tog templejta i otvorio u FFOS Simulatoru - RADI

Poslednja ispravka: Neky (25.8.2013 u 13:00)
Neky je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.8.2013, 13:19   #9
Geomaster
V.I.P. Programiranje
 
Član od: 28.6.2007.
Lokacija: Beograd
Poruke: 2.342
Zahvalnice: 2.836
Zahvaljeno 1.047 puta na 507 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Geomaster Slanje poruke preko Skypea korisniku Geomaster
Određen forumom Re: Telenorov Firefox Izazov

Mrzim volo silinom hiljadu sunaca.
Geomaster je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.9.2013, 14:10   #10
Stevvan
Veteran
 
Član od: 17.12.2005.
Lokacija: Zarkovo, Beograd
Poruke: 1.114
Zahvalnice: 97
Zahvaljeno 179 puta na 104 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Stevvan Slanje poruke preko Skypea korisniku Stevvan
Određen forumom Re: Telenorov Firefox Izazov

Bio sam na seminaru gde su predstavljali firefox OS imao sam prilike da malo cackam telefon, prilicno bagovito i lose radi verzija softvera koja je bila na telefonu (To sam zakljucio usavsi u digitron, btw ) Meni je palo na pamet da se takmicim, al isto ne znam koliko ce mi vreme to dozvoliti. U sustini se slazem sa Geomasterom mislim da ideja jeste dobra, tj taj under the hub mehanizam, gde se citav aplikativni sloj zasniva na pisanju web aplikacije sto mislim da je jako dobra stvar samim tim jer developerima olaksava rad, tako da krajnji proizvod radi i na kompjuteru i telefonu uz minimalne prepravke. Seminar je bio cini mi se pre oko 2 meseca, tad mi je delovalo da ima jos dosta tu da se uradi da bi sistem valjao ne znam kakvo je trenutno stanje. Ako se potrude i baziraju se na stabilnost sistema (sto androidu fali) mislim da imaju dobre sanse da uzmu svoje parce kolaca.
Jednu stvar nisam razumeo doduse iskreno, mrzelo me da citam sve sa telenorovog sajta Da li to sto konkurs traje do 15og Septembra znaci da aplikacije moraju biti gotove u tom roku, ili da do tad samo traje prijavljivanje pa posle ima jos vremena za rad?
Stevvan je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.9.2013, 3:17   #12
Geomaster
V.I.P. Programiranje
 
Član od: 28.6.2007.
Lokacija: Beograd
Poruke: 2.342
Zahvalnice: 2.836
Zahvaljeno 1.047 puta na 507 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Geomaster Slanje poruke preko Skypea korisniku Geomaster
Određen forumom Re: Telenorov Firefox Izazov

Fala na apdejtovima, koliko sam površno pogledao aplikacije (screenovi i opisi) niko se nije nešto preterano potrudio, odnosno, većina aplikacija je bazična, video sam samo nekoliko nešto ozbiljnijih igrača. Videćemo kako se stvari odvijaju, petnaesti se bliži @MG, jel ti radiš?
Geomaster je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.9.2013, 9:36   #13
MG-RAY
Starosedelac
 
Član od: 15.2.2006.
Lokacija: Midlands
Poruke: 1.523
Zahvalnice: 277
Zahvaljeno 307 puta na 207 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku MG-RAY
Određen forumom Re: Telenorov Firefox Izazov

Nemam nesto slobodnog vremena, nazalost, tako da ako budem radio nesto bice to neka mini igra najverovatnije.

(Mada je pitanje da li igre uopste ulaze u takmicenje)
MG-RAY je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.9.2013, 23:16   #14
Geomaster
V.I.P. Programiranje
 
Član od: 28.6.2007.
Lokacija: Beograd
Poruke: 2.342
Zahvalnice: 2.836
Zahvaljeno 1.047 puta na 507 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Geomaster Slanje poruke preko Skypea korisniku Geomaster
Određen forumom Re: Telenorov Firefox Izazov

Popunih ono za registraciju ali me je redirektovalo na istu stranu bez ikakve potvrde pa nemam pojma šta se desilo, nisam ni email dobio. Poslao sam im zbunjenu poruku pa dok čekam odgovor, reko' da se "pohvalim" ođe sa par screenshotova.

A vi kako te?
Priložene slike
Kliknite na sliku za veću verziju

Ime:	TransportMap.jpg
Viđeno:	80 puta
Veličina:	40,1 KB
ID:	47164   Kliknite na sliku za veću verziju

Ime:	DirectionsCalculated.png
Viđeno:	77 puta
Veličina:	78,5 KB
ID:	47166   Kliknite na sliku za veću verziju

Ime:	Directions.png
Viđeno:	68 puta
Veličina:	40,3 KB
ID:	47167  
Geomaster je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.9.2013, 23:30   #15
Ivan-94
Veteran
 
Član od: 15.3.2009.
Lokacija: Beograd
Poruke: 654
Zahvalnice: 240
Zahvaljeno 63 puta na 43 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Ivan-94 Slanje poruke preko Skypea korisniku Ivan-94
Određen forumom Re: Telenorov Firefox Izazov

Nisam video/guglao zato i pitam, sta se koristi za razvoj, postoji li neki SDK?
Ivan-94 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.9.2013, 23:36   #16
Geomaster
V.I.P. Programiranje
 
Član od: 28.6.2007.
Lokacija: Beograd
Poruke: 2.342
Zahvalnice: 2.836
Zahvaljeno 1.047 puta na 507 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Geomaster Slanje poruke preko Skypea korisniku Geomaster
Određen forumom Re: Telenorov Firefox Izazov

Tekst editor Praviš Web aplikaciju, kao sajt, samo što je optimizuješ za mobilne uređaje. Postoji Firefox OS Simulator ako hoćeš da simuliraš njegov rad mada ja sam većinu moje aplikacije testirao u browseru.
Geomaster je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.9.2013, 0:23   #17
nkteam
Novi član
 
Član od: 6.9.2013.
Poruke: 6
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Određen forumom Re: Telenorov Firefox Izazov

Citat:
Geomaster kaže: Pregled poruke
Popunih ono za registraciju ali me je redirektovalo na istu stranu bez ikakve potvrde pa nemam pojma šta se desilo, nisam ni email dobio. Poslao sam im zbunjenu poruku pa dok čekam odgovor, reko' da se "pohvalim" ođe sa par screenshotova.

A vi kako te?
To je ok za registraciju. Mislim, tako im izgleda funkcionise sistem.
Nego, jesi se tek sad registrovao kao ucesnik ili si sad registrovao i aplikaciju?
Jel koristis GoogleMaps ili Nokia/Here mape?

btw HERE maps aplikacija me prijatno iznenadila upotrebljivoscu i brzinom na slabasnom Keon-u.
nkteam je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.9.2013, 0:34   #18
Geomaster
V.I.P. Programiranje
 
Član od: 28.6.2007.
Lokacija: Beograd
Poruke: 2.342
Zahvalnice: 2.836
Zahvaljeno 1.047 puta na 507 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Geomaster Slanje poruke preko Skypea korisniku Geomaster
Određen forumom Re: Telenorov Firefox Izazov

Tek sad kao učesnik. Odugovlačio sam jer je potreban screenshot (ili više njih) za registraciju pa sam želeo da aplikacija bude što završenija u tom trenutku. U suštini nema još mnogo da se radi, samo da se srede malo kozmetičke i usability stvari, da se minifikuje kôd i propusti kroz Google Closure Compiler (u ovakvom stanju zauzima oko 150KB bez biblioteka, slika i baze podataka pa gledam to da skratim i optimizujem, ipak treba to isparsirati i intepretirati na onim žgoljavim telefonima, a Javascript se kao i svaki drugi skripting jezik vuče kao prebijen). Koristim Google mape iz razloga što jedine imaju normalnu pokrivenost Beograda (pa čak i kod njih ne mogu da nađem neka manje poznata mesta). HERE mape i OpenStreetMap (koji mi je bio drugi veliki kandidat) se raspadaju u tom pogledu, bukvalno. Nije meni problem do prikaza sâmih objekata već do geokodiranja koje je samo Google mogao da pruži kako valja. Koristim Leaflet za prikaz Google-ovih mapi (ništa van uslova korišćenja, naravno, njihov je <div> sa mapom a Leaflet samo preko toga crta markere, polilinije, radi animaciju i sl.). Sve što sam radio testirao sam na netbook-u sa 1GB RAM-a i procesorom Atom N450 od 1GHz i radi zadovoljavajuće tako da verujem da će još manji biti problem na telefonima slične konfiguracije koji nemaju gomilu slojeva između kernela i renderera. Jedino me je brinuo performans algoritma za rutiranje (ova uputstva koja se vide na screen-u) ali je u pitanju u proseku jedno 10-20 A* algoritama sa prilagođenom heuristikom nad težinskim grafom od ~2.500 čvorova i ~70.000 grana i to radi prihvatljivo brzo. Koristio sam nove Javascript Typed Arrays da probam da poboljšam performanse pošto su ne verujem u Gecko-ove optimizacije nad nizovima.
Geomaster je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.9.2013, 13:52   #19
nkteam
Novi član
 
Član od: 6.9.2013.
Poruke: 6
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Određen forumom Re: Telenorov Firefox Izazov

Pohvala za koriscenje FFOS Building Blocks, tj. za adaptaciju na FFOS platformu.

Koriscenjem Keon-a sam primetio dosta aplikacija koje koriste jQuery Mobile. Iako nemam apsolutno nista protiv jQM, na Keon-u sa mrsavom rezolucijom ekrana usability jQM interface-a je jako diskutabilan. Manji problem je sto nema look&feel FFOSa (ako se to moze tako nazvati), sto je stvar koja ce biti izgleda izuzetno cesta.
nkteam je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.9.2013, 20:22   #20
Geomaster
V.I.P. Programiranje
 
Član od: 28.6.2007.
Lokacija: Beograd
Poruke: 2.342
Zahvalnice: 2.836
Zahvaljeno 1.047 puta na 507 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Geomaster Slanje poruke preko Skypea korisniku Geomaster
Određen forumom Re: Telenorov Firefox Izazov

Završih.

Kako ostali napreduju, radi li iko ovde sem MG-RAYa (koga sam već dva dana smarao na Skajpu glupim pitanjima a koji je i dalje veoma mističan i neće da mi kaže šta on radi )? Ako neko ima neki FxOS telefon i nema šta da radi sa svojim vremenom mogao bi da skine i proba kako ovo radi i javi mi, interesuju me tuđi utisci, samo sačekajte da mi prihvate verziju 0.1.1 koja je malo ispeglana i ima sređen jedan odvratan bag Inače, koga mrzi da otvara, evo nekih sličica:

Geomaster je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 3 korisnika se zahvaljuje korisniku Geomaster na korisnoj poruci:
Andross (17.9.2013), NIx Car (28.9.2013), tiho86 (13.10.2013)
Odgovor

Bookmarks sajtovi


Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Firefox OS Dekip Programi za mobilne telefone 31 15.8.2013 13:03
Firefox problem urbanalegenda Aplikativni softver 15 17.10.2010 14:48
Restore Google Bookmarks to Firefox Win32 Internet tehnologije 3 27.6.2009 17:46
Microsoft sabotira Firefox kompromitujućim ekstenzijama voodoo_ Internet tehnologije 18 16.6.2009 23:45
Mozilla Firefox 4.0 Alpha 1 Pre Torrente Aplikativni softver 7 31.8.2008 15:34


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 5:51.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com