Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Ostale komponente
Uputstvo Članstvo Kalendar Današnje poruke Pretraži

Ostale komponente Kućišta, napajanja, periferije, štampači, skeneri, tastature, miševi, džojstici...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 16.3.2011, 16:46   #1
Paki
Član
 
Član od: 2.12.2005.
Poruke: 36
Zahvalnice: 10
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Određen forumom Bolje hlađenje kućišta

Imam kuciste kinesko JNC (bas sam se vezao za njega) koje mi je ostalo od starog kompa pa sam u njega upakovao nove komponente:
i5 2400
MSI P67S-c43
WD AAKX 500GB
MSI 6850
chieftec CTG-500-80P

Od svih ovih komponenti grafa se najvise pod punim load-om greje do 72 C, sto je nekih 12 c vise nego sto bi trebalo u odnosu na model koji je testiran ovde dok u idle po navedenim testovima ide na 34 c dok je kod mene na 42 C.
Nije toliki problem u grejanju vec u buci koju stvara cooler na grafi koji verovatno radi vise nego sto bi trebalo zbog loseg odvoda vazduha u kucistu.

Znam da nije realno porediti "uslove" u kojima se nalaze moje komponente u odnosu na guru test ali zelim da ipak zbog toga pospesim hladjenje koliko je to moguce u slucaju mog kucista koje NECU MENJATI jer nemam para za neko iole kvalitetnije.

Znaci molio bih preporuku na osnovu slika gde i koji cooler da ugradim da bi pospesio hladjenje. Dao bih max 1000 din za ventilatore (do 2 venta eventualno i treci ako zatreba i mozda 100-200din vise ali to je max). Razmisljao sam da stavim samo jedan vent sa strane kucista tj da ga izbusim da pospesim odvodjenje toplote sa grafe. Koliko je to korisno?




Paki je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.3.2011, 17:42   #2
ivicagmc
Član
 
Član od: 6.1.2011.
Lokacija: Smorbor
Poruke: 373
Zahvalnice: 45
Zahvaljeno 78 puta na 57 poruka
Određen forumom Re: Bolje hladjenje kucista

Trebalo bi da imaš i ispod napajanja mesto za jedan kuler, a ja sam jednom leti kada je bilo jako vruće izvadio dve pregrade za optičke uređaje u tu nekako učvrstio 14-ku da duva na procesor... Da ne bi to zujalo prazno možeš tu nekako i nalepiti filter da ti ne ulazi prašina...
ivicagmc je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku ivicagmc na korisnoj poruci:
Paki (16.3.2011)
Stara 16.3.2011, 18:02   #3
Paki
Član
 
Član od: 2.12.2005.
Poruke: 36
Zahvalnice: 10
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Određen forumom Re: Bolje hladjenje kucista

Planirao sam pozadi da stavim jedan ventilator da odvodi toplotu sa graficke jer se tu najvise u radu toplote nagomilava, ona 2 otvora jedan iznad drugog su otvori sa zadnje strane, jedan je tik iznad graficke a ovaj drugi ispod napajanja, napajanje kada je sistem opterecen ne izduvava preteano veliku toplotu u odnosu na grafu koja bas disipira znatno topliji vazduh pri samom kraju.
Cudno mi je to sto su otvori tako mali na zadnjem panelu,kao da nisi namenjeni za montazu ventilatora
Evo korisnog linka koji me je jos vise zbunio u odnosu na ono sto sam procitao na forumu kako da napravim sistem sa bilo pozitivnim ili negativnim vazdusnim pritiskom http://www.silverstonetek.com/tech/wh_positive.php
Paki je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.3.2011, 18:22   #4
water wizard
Deo inventara foruma
 
Član od: 29.1.2008.
Poruke: 20.482
Zahvalnice: 433
Zahvaljeno 4.007 puta na 3.729 poruka
Određen forumom Re: Bolje hladjenje kucista

stavi tu jedan dva ventilatora da izvlače vazduh iz kućišta i smanjićeš temperaturu, a bilo bi najbolje kad bi imao i jedan vent ispred da ubacuje vazduh
water wizard je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku water wizard na korisnoj poruci:
Paki (16.3.2011)
Stara 16.3.2011, 18:36   #5
Paki
Član
 
Član od: 2.12.2005.
Poruke: 36
Zahvalnice: 10
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Određen forumom Re: Bolje hladjenje kucista

Planirao sam iznad grafe da stavim jedan vent ali su mi cudne dimenzije, mocicu izgleda neku osmicu da stavim jer mi je precnik nekih cudnih 7cm-a a ona rebra su oborena na dole tako i mozda smanje protok ventilatora.
Koju osmicu da stavim tj kog proizvodjaca preporucujete, ne znam da li da stavim i jednu devetku da uduvava ili izduvava vazduh ( montirana na vrhu kucista) i naravno koji proizvodjac?
Paki je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.3.2011, 18:45   #6
BMLW
Starosedelac
 
Član od: 21.5.2010.
Lokacija: Svetski putnik
Poruke: 2.232
Zahvalnice: 71
Zahvaljeno 429 puta na 407 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku BMLW
Određen forumom Re: Bolje hladjenje kucista

Stavi jedan dole napred da uvlaci vazduh, i 1-2 pozadi gore da izvlace i to je to.
BMLW je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku BMLW na korisnoj poruci:
Paki (16.3.2011)
Stara 16.3.2011, 18:52   #7
Paki
Član
 
Član od: 2.12.2005.
Poruke: 36
Zahvalnice: 10
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Određen forumom Re: Bolje hladjenje kucista

Nema sanse jedan napred jer je kuciste koncipirano tako da ne mogu da ugradim vent a da ne izvrsim secu plastike prednje maske tj busenje ili sta vec, sa prednje strane postoje 2 lezista skrivena iza maske ( dve sedmice po onome kako sam merio mada je sigurno namenjeno osmicama). Da li cu imati koristi od venta koji ce da uduvava vazduh sa gornje strane?
Paki je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.3.2011, 22:34   #8
dacajak
Deo inventara foruma
 
Član od: 22.4.2008.
Lokacija: https://www.youtube.com/user/dacajak
Poruke: 3.350
Zahvalnice: 503
Zahvaljeno 693 puta na 563 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku dacajak
Određen forumom Re: Bolje hladjenje kucista

E bas lepo sto si otvorio ovu temu, imam par pitanja, i crtez sam napravio

Kako resiti cirkulaciju vazduha u ovoj situaciji?


1.Otvor za kuler koji gleda u pravcu procesora
2.Otvor koji gleda skoro svojom celom duzinom na hladnjak/kuler od graficke, ali sa strane kao sto je nacrtano na slici ge je samo maticna ploca
3.Otvor koji se nalazi na dnu kucista i gleda tacno u pravcu kulera na grafickoj koji uvlaci (navodno) hladan vazduh. Al ne pokriva taj deo gde je cooler, posto je mali otvor oko 5 centima.
4. Standardni otvor koji ima svako kucste koje sam ja video do sada. Za veliki vent od 12 cm predpostavljam.

Kuciste je mid tower, codegen mislim da je. Ne znam koja tacno vrsta, pisem od kuce pa mu nemam pristup..

Kuciste znaci ima 4 otvora za coolere ukupno, 2 su na stranici kucista, 1 nazad gde se nalaze ulazi za tastaturu, misa i ostalih preiferija, a zadnji na dnu kucista, koje je izdignto nekih 2-5 mm od zemlje...pa ne znam koliko bi bilo efikasno staviti tu kuler bez obzira sto gleda direktno na graficku?

Sad ne racunajuci onaj mali otvor na dnu kucista, isplati li se staviti sva 3 obicna venta od po 200-500 din ili ce 2 vrsiti posao? Jedan koji uvlaci hladan ,a drugi koji izbacuje vreo vazduh.
I gde ih postaviti?

EDIT: Evo ga kuciste, nasao sam ga na siteu gde ga je kupio
dacajak je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 19.3.2011, 9:43   #9
Mr.Simpson
Veteran
 
Član od: 7.11.2008.
Lokacija: Beograd
Poruke: 822
Zahvalnice: 44
Zahvaljeno 189 puta na 157 poruka
Određen forumom Re: Bolje hladjenje kucista

Citat:
Paki kaže: Pregled poruke
Nema sanse jedan napred jer je kuciste koncipirano tako da ne mogu da ugradim vent a da ne izvrsim secu plastike prednje maske tj busenje ili sta vec, sa prednje strane postoje 2 lezista skrivena iza maske ( dve sedmice po onome kako sam merio mada je sigurno namenjeno osmicama). Da li cu imati koristi od venta koji ce da uduvava vazduh sa gornje strane?
Eee, kuciste ti je drago, a razmisljas da ga seckas? Neces imati nikakve koristi ako gornji ventilator uduvava vazduh. Uglavnom, ventilatori koji se montiraju sa prednje i leve bocne strane se namestaju tako da uduvavaju vazduh, a ventilatori koji se montiraju sa zadnje i gornje strane treba da izduvavaju vazduh iz kucista. Pa ti sad iskombinuj kako mozes. Kazem "uglavnom" jer:

Citat:
Paki kaže: Pregled poruke
Evo korisnog linka koji me je jos vise zbunio u odnosu na ono sto sam procitao na forumu kako da napravim sistem sa bilo pozitivnim ili negativnim vazdusnim pritiskom http://www.silverstonetek.com/tech/wh_positive.php
Ovo za tebe ne vazi jer eventualni ventilatori koje bi montirao ne bi regulisali dovoljnu zapreminu vazduha da stvore iole koristan pozitivan (negativan) pritisak u kucistu. To vazi za kucista sa malo boljim vazdusnim hladjenjem.

P.S. Prvom prilikom kupi krsteno kuciste, jer tvoje komponente ne zasluzuju ovo maltretiranje sa toplotom (kako ti ih nije zao). Samo ces skratiti radni vek komponenti koje kostaju 50x vise od tog nazovi kucista koje ces baciti u kontejner (ili, ako moze, reciklirati) cim se budes dokopao boljeg, veruj mi.

Poslednja ispravka: Mr.Simpson (19.3.2011 u 10:08)
Mr.Simpson je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Mr.Simpson na korisnoj poruci:
Paki (20.3.2011)
Stara 20.3.2011, 20:08   #10
dacajak
Deo inventara foruma
 
Član od: 22.4.2008.
Lokacija: https://www.youtube.com/user/dacajak
Poruke: 3.350
Zahvalnice: 503
Zahvaljeno 693 puta na 563 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku dacajak
Određen forumom Re: Bolje hladjenje kucista

Reseno je da se postave 2 coolera, jedan od 12 cm da izduvava vreo vazduh na tacki 4. sa slike, tj na zadnjoj strani kucista. I jedan od 8 cm da se postavi na dnu kucista (tacka 3.) da duva direktno u graficku karticu.
E sad pored ukupno 5 coolera, kuciste bi bilo prilicno bucno, ima li nacina da njegova maticna ploca MSI 770 C45 da iz windowsa preko SpeedFan programa izgasi ta 2 coolera sto su ubacena? I da ih ukljuci samo kad igra neke igrice, a kad nista ne radi da se to izgasi.
U biosu pise da maticna ima SYS_FAN, valjda je to kontrola coolera nakacenih na nju?
dacajak je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.3.2011, 3:13   #11
Luka.
Starosedelac
 
Član od: 4.12.2009.
Lokacija: City of Compton
Poruke: 1.275
Zahvalnice: 271
Zahvaljeno 275 puta na 235 poruka
Određen forumom Re: Bolje hladjenje kucista

Citat:
BMLW kaže: Pregled poruke
Stavi jedan dole napred da uvlaci vazduh, i 1-2 pozadi gore da izvlace i to je to.
I skini stranicu ...
Priblizava se leto, pa ako vec neces menjati kuciste, onda moras da se snadjes .
Luka. je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Luka. na korisnoj poruci:
Paki (21.3.2011)
Stara 21.3.2011, 21:16   #12
željko
Novi član
 
Član od: 21.3.2011.
Poruke: 6
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Bolje hladjenje kucista

PoveŽi kulere na 5v ili 7v hladice kuciste a nece biti bucni. Tako sam ja uradio i temperature su ok
željko je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi


Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Da li ukloniti zaštitu na zadnjem ventilatoru kućišta? Levčanin Modovi 26 6.1.2011 18:24
Vodeno hlađenje, pomoć oko odluke šta i kako vasiljevic Ostale komponente 12 21.7.2009 9:45
LCD Monitor 16:10 ili 16:9 šta je bolje? Win32 Grafika 29 5.7.2009 22:26
Trilema oko kućišta Dr.Phlox ŠDK - Ostale komponente 10 21.2.2009 22:16
Zvučna izolacija kućišta bata_kameni Ostale komponente 17 15.11.2008 15:56


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 12:55.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com