Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Run > Programiranje

Programiranje Programski jezici, tehnike, alatke...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 3.10.2008, 19:47   #1
Fantastic-Cira
Novi član
 
Član od: 3.10.2008.
Poruke: 25
Zahvalnice: 18
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Određen forumom Gde? kako? zašto? šta? (C++ početnik)

Ovako uchim C++ neko vreme(par sati)knjiga C++ za 21 dan Jesse Liberty.Stigao sam do 3 dana.Znachi tu su one funkcije (cout,int,void)i sve to i sve mi je jasno nemam nikakvih pitanja u vezi toga.Nego me nervira par stvari a to je:Sta se otvara onaj crni program(cmd) i sta ja mogu da radim u njemu????Nije mi jasno gledam tamo 21 dan programi se i dalje otvaraju u tom crnom programu???Gde je grafika?Kako mogu da unosim slike?Da crtam da pravim igru??Ima jos stvari koje me nerviraju a to je sto kazhu C++ ne treba da se buba,pa sta je ucenje komandi(cout,void,if,while,typedef,short,unsigned, private,public....(i 100000 drugih komandi jos))nego bubanje???Imam zelju da programiram i sve to i naucicu napamet sve to ako treba,ali znam da ne treba!Da li ima nestho shto ja ne vidim?Pricam na jednom forumu jedan kaze "za C++ ti ne treba knjiga.Trebash da otvorish program i sam pishesh"choveche shta da pishem??Kako mogu da pishem kada pre toga nisam nauchio komande kao shto je cout koja ispisuje na ekran?U velikoj sam konfuziji ne mogu da se snadjem...

Kada kazhem ne mogu da se snadjem ne mislim da ne znam da isprogramiram program mogu da isprogramiram da bude u onoj crnoj pozadini i sve ono.Ali gde je grafika?Kako se dodaje?U ovoj knjizi nigde ne vidim nishta o tome?Kako da ubacujem npr dugmice gde mozhe mishem da se klikne??

I kako da nauchim 100000 ovih komandi?Nije valjda da svi to znate u glavi ovako??
Fantastic-Cira je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.10.2008, 21:07   #2
Stevvan
Veteran
 
Član od: 17.12.2005.
Lokacija: Zarkovo, Beograd
Poruke: 1.114
Zahvalnice: 97
Zahvaljeno 179 puta na 104 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Stevvan Slanje poruke preko Skypea korisniku Stevvan
Određen forumom Re: gde?kako?zasto?sta?

Pre svega, jako si pozurio tj. ocekivanja su ti prevelika u odnosu na to sto pise u toj knjizi. Dakle ucenje programiranja nije toliko brz proces kao sto mislis. Najvaznije od svega je da razvijes logiku, a sintaxu ces nauciti postepeno. Stvari kao sto su klase, funkcije, tipovi promenljivih, klasican input output su neke koje ces nauciti napamet. Naravno na to ne treba da gledas bas tako. Jednostavno ce ti se usaditi u memoriju vremenom kako budes napredovao (gledaj na to kao na jezik sa kojim komuniciras sa ljudima, dakle to sto ucis je ustvari da znas da "pricas" sa racunarom). Dakle prvo moras da naucis sintaksu koliko toliko, da bi posle presao na grafiku. Za grafiku imas veliki broj biblioteka, kako za windows tako i multiplatformska resenja uz koje dolazi i dokumentacija, koja i sluzi da ne bi stvari ucio "napamet". Dakle bitno je da savladas te glavne stvari. Ja bih ti preporucio da probas sa grafikom tek kada naucis dobro da baratas sa memorijom. Dakle imaj strpljenja i nastavi jos neko vreme da radis sa "crnim prozorom" i videces da se posle neces pokajati Jednostavno tako su svi krenuli sa ucenjem, pa ni ti neces biti izostavljen Cini mi se da previse brzo prelazis te lekcije, cim ti se cini da je to bubanje. Dakle probaj da razumes primere, i da ih povezujes sa prethodnim primerima.
Stevvan je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Stevvan na korisnoj poruci:
Fantastic-Cira (3.10.2008)
Stara 3.10.2008, 21:14   #3
Fantastic-Cira
Novi član
 
Član od: 3.10.2008.
Poruke: 25
Zahvalnice: 18
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Određen forumom Re: gde?kako?zasto?sta?

Citat:
Stevvan kaže: Pregled poruke
Pre svega, jako si pozurio tj. ocekivanja su ti prevelika u odnosu na to sto pise u toj knjizi. Dakle ucenje programiranja nije toliko brz proces kao sto mislis. Najvaznije od svega je da razvijes logiku, a sintaxu ces nauciti postepeno. Stvari kao sto su klase, funkcije, tipovi promenljivih, klasican input output su neke koje ces nauciti napamet. Naravno na to ne treba da gledas bas tako. Jednostavno ce ti se usaditi u memoriju vremenom kako budes napredovao (gledaj na to kao na jezik sa kojim komuniciras sa ljudima, dakle to sto ucis je ustvari da znas da "pricas" sa racunarom). Dakle prvo moras da naucis sintaksu koliko toliko, da bi posle presao na grafiku. Za grafiku imas veliki broj biblioteka, kako za windows tako i multiplatformska resenja uz koje dolazi i dokumentacija, koja i sluzi da ne bi stvari ucio "napamet". Dakle bitno je da savladas te glavne stvari. Ja bih ti preporucio da probas sa grafikom tek kada naucis dobro da baratas sa memorijom. Dakle imaj strpljenja i nastavi jos neko vreme da radis sa "crnim prozorom" i videces da se posle neces pokajati Jednostavno tako su svi krenuli sa ucenjem, pa ni ti neces biti izostavljen Cini mi se da previse brzo prelazis te lekcije, cim ti se cini da je to bubanje. Dakle probaj da razumes primere, i da ih povezujes sa prethodnim primerima.
Logiku cega?Sintaksa?Mislish na to kako se program pishe?Biblioteke?Sta je to i odakle da ih skinem?

I sta si mislio pod time da nauchim da dobro baratam sa memorijom?Ne baratam ja nisakakvom memorijom?Msm na sta mislish kada si to rekao?

Mozda si upravi da previse brzo prelazim lekcije jer hocu odmah da krenem na grafiku .Sta bih mogao da skinem za grafiku?Ima za to onda neki odvojen program ako se ne pishe u C++?

p.s. Hvala na odgovoru!
Fantastic-Cira je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.10.2008, 21:18   #4
Neky
Starosedelac
 
Član od: 15.6.2007.
Lokacija: Amsterdam
Poruke: 1.817
Zahvalnice: 463
Zahvaljeno 310 puta na 230 poruka
Određen forumom Re: gde?kako?zasto?sta?

Programiranje se ne uči za 21 dan, to su laži. C++ pogotovo, jer je kao programski jezik kompleksan, ali može da se odradi sve u njemu, a pruža i ogromnu slobodu u pisanju koda. Komande učiš vežbom, jednostavno ti ostanu u mozgu. Prvo ih naravno moraš pročitati iz knjige/sa neta.

To što kažeš crni prozor je komandni prompt. U njemu se izvršava većina prostih C++ programa. U čemu si pisao kod? Ako je to neko razvojno okruženje (Visual Studio, Eclipse) kao projekat ti je postavljen "Windows console application" ili nešto slično.

Što se grafike tiče - polako. Igre još posle toga. Programiranje nije laka "nauka", te nemoj biti zavaran raznim pričama. Potrebno je mnogo znanja, učenja, vežbe i prakse za iole upotrebljive programe sa osnovnim operacijama unosa/skladištenja/ispisa podataka.
Ako si već zainteresovan za prozore, dugmiće i klikove, proveri www.eclipse.org . Na linku možeš skinuti razvojno okruženje, poslednja verzija je Ganymede. Na ovom linku skini open source varijantu QT frejmvorka sa MinGW kompajlerom. Još ti treba alat za integraciju Eclipsea i QTa, odnosno da u Eclipse okruženju pišeš C++ kod, i ujedno kreiraš prozore snagom QTa.
Neky je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Neky na korisnoj poruci:
Fantastic-Cira (11.10.2008)
Stara 3.10.2008, 23:42   #5
bvitnik
Starosedelac
 
Član od: 27.12.2005.
Lokacija: Pančevo
Poruke: 1.303
Zahvalnice: 63
Zahvaljeno 438 puta na 328 poruka
Određen forumom Re: gde?kako?zasto?sta?

Citat:
Fantastic-Cira kaže: Pregled poruke
Ovako uchim C++ neko vreme(par sati)knjiga C++ za 21 dan Jesse Liberty.Stigao sam do 3 dana.Znachi tu su one funkcije (cout,int,void)i sve to i sve mi je jasno nemam nikakvih pitanja u vezi toga.Nego me nervira par stvari a to je:Sta se otvara onaj crni program(cmd) i sta ja mogu da radim u njemu????Nije mi jasno gledam tamo 21 dan programi se i dalje otvaraju u tom crnom programu???Gde je grafika?Kako mogu da unosim slike?Da crtam da pravim igru??Ima jos stvari koje me nerviraju a to je sto kazhu C++ ne treba da se buba,pa sta je ucenje komandi(cout,void,if,while,typedef,short,unsigned, private,public....(i 100000 drugih komandi jos))nego bubanje???Imam zelju da programiram i sve to i naucicu napamet sve to ako treba,ali znam da ne treba!Da li ima nestho shto ja ne vidim?Pricam na jednom forumu jedan kaze "za C++ ti ne treba knjiga.Trebash da otvorish program i sam pishesh"choveche shta da pishem??Kako mogu da pishem kada pre toga nisam nauchio komande kao shto je cout koja ispisuje na ekran?U velikoj sam konfuziji ne mogu da se snadjem...

Kada kazhem ne mogu da se snadjem ne mislim da ne znam da isprogramiram program mogu da isprogramiram da bude u onoj crnoj pozadini i sve ono.Ali gde je grafika?Kako se dodaje?U ovoj knjizi nigde ne vidim nishta o tome?Kako da ubacujem npr dugmice gde mozhe mishem da se klikne??

I kako da nauchim 100000 ovih komandi?Nije valjda da svi to znate u glavi ovako??
1. S obzirom da nemaš nikakvo pređašnje znanje (tako se makar da zaključiti), zaboravi na C++. C++ je prevelik zalogaj za tebe jer se ta knjiga koju si pomenuo u startu bavi sa objektno-orjentisanim paradigmama. Kreni od C jezika (postoji ista knjiga od istog autora) ili još bolje od Pascal-a. Koliko god Pascal bio zaboravljen danas toliko je on nezamenljiv sa akademskog stanovišta.

2. Knjiga koju si pomenuo obrađuje programski jezik, ne programiranje grafike.

3. cout,void,if,while,typedef,short,unsigned,private, public... tj. rezervisane reči, klase, tipovi i funkcije koje nudi standardna biblioteke C++ je najmanji problem za zapamtiti/naučiti koristiti. Sintaksa C\C++ je veoma intuitivna i laka za pamćenje. Ja sam uvek imao problema da zapamtim sintaksu Pascal-a ali nikad C\C++-a.

4. Zaboravi na pravljenje igara makar u narednih nekoliko (5-6) godina. Treba ti još da se načitaš knjiga. Ova knjiga koju čitaš je samo početak. Treba da pročitaš minimum 2 takve knjige (osnovni+napredni kurs) pa da kažemo da imaš dobru osnovu za dalje. Posle toga neku knjigu o često korišćenim algoritmima, pa neku knjigu o operativnim sistemima, njihovim API-jima i kako se koriste, zatim nešto o kompajlerima i linkerima, pa nešto o arhitekturi računara i assembler-u, file formatima, konkurentno i distribuirano programiranje pa tek onda da se baciš na učenje nekog 2D ili 3D API-ja za pravljenje igre. Valjda ti je ovo dovoljan pokazatelj da ni najveći geniji ako nemaju nekog da radi sa njima tj. samouki su, ne mogu savladati programiranje (u punom značenju te reči) u roku u kakvom bi ti želeo.

5. Zaboravi na stvari koje su pomenute, tipa, biblioteke, API, Qt, MinGW itd. jer očigledno nisi na nivou da i počneš da shvataš šta su. Knjige u šake i za koju godinu navrati ponovo da ti objasnimo neke stvari koje ti ne budu bile jasne.

6. Ako ne možeš sam da učiš bez ičije pomoći onda ti ništa drugo ne ostaje nego da upišeš dobru srednju školu u kojoj se uči programiranje i dobar fakultet. Posle fakulteta imaćeš solidno znanje i još ti samo treba iskustvo (još nekoliko godina) pa da se baciš na pravljenje ozbiljnih igara.

Poslednja ispravka: bvitnik (4.10.2008 u 1:35)
bvitnik je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku bvitnik na korisnoj poruci:
Fantastic-Cira (11.10.2008)
Stara 4.10.2008, 12:26   #6
Stevvan
Veteran
 
Član od: 17.12.2005.
Lokacija: Zarkovo, Beograd
Poruke: 1.114
Zahvalnice: 97
Zahvaljeno 179 puta na 104 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Stevvan Slanje poruke preko Skypea korisniku Stevvan
Određen forumom Re: gde?kako?zasto?sta?

Citat:
Fantastic-Cira kaže: Pregled poruke
Logiku cega?Sintaksa?Mislish na to kako se program pishe?Biblioteke?Sta je to i odakle da ih skinem?

I sta si mislio pod time da nauchim da dobro baratam sa memorijom?Ne baratam ja nisakakvom memorijom?Msm na sta mislish kada si to rekao?

Mozda si upravi da previse brzo prelazim lekcije jer hocu odmah da krenem na grafiku .Sta bih mogao da skinem za grafiku?Ima za to onda neki odvojen program ako se ne pishe u C++?

p.s. Hvala na odgovoru!
Pa logika programiranja, tj. da povezes kako stvari funkcionisu
Sintaxa ti je nesto kao gramatika
Biblioteka je skup stvari koje ti olaksavaju rad, npr. imas biblioteku za fiziku pa ti nije potrebno da sam pises sve algoritme i ostalo, vec jednostavno dovoljno je da znas sta se desava pozivanjem neke f-je iz biblioteke.

Znam da ne baratas sa memorijom Pod tim izrazom sam mislio da budes upoznat sa dinamickom memorijom, tj. zauzimanjem i oslobadjanem rama, da znas da pronadjes curenje memorije, ukoliko do toga dodje itd...

Ne bih se slozio sa bvitnik-om u vezi 2 stvari: Nije bas da ce ti trebati 5 godina, dovoljno ce ti biti 1.5-2 ako budes bio dovoljno posvecen. Naravno, to ne znaci da ces tada moci da pravis AAA naslove, ali je dovoljno vremena, da mozes uz steceno iskustvo i uz dobru ideju napraviti odlicnu casual igru. Naravno matematika i logicko razmisljanje je jako vazno, tako da ako nisi sklon ka ovim stvarima zaboravi na pravljenje igara.
Druga stvar je u vezi Objektno orijentisanog programiranja. Knjiga koju si izabrao je koliko znam namenjena pocetnicima, tako da ti sam OO pristup nece biti previse abstraktan i mislim da mozes uporedno da ga ucis sa ostalim stvarima
Stevvan je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Stevvan na korisnoj poruci:
Fantastic-Cira (11.10.2008)
Stara 4.10.2008, 13:10   #7
Fantastic-Cira
Novi član
 
Član od: 3.10.2008.
Poruke: 25
Zahvalnice: 18
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Određen forumom Re: gde? kako? zašto? šta? (C++ početnik)

@NekyBrate Hvala ti puno brate na ovim linkovima!Sada sam skinuo videcu sta mogu iskombinujem sa ovim.Vidim ima tamo vec neki tutoriali pa cu sutra prekosutra krenuti to malo da pregledavam.



@Bvitnik

1.Hvala na savetu al drzhacu se C++.Ne chini mi se bash toliko tezhak.

3.Kada kazhesh sintaksu?Mislish kao osecaj kako se pishe kod ili...?

4.5-6 godina????Kako to?Ja planiram za 5-6 godina da omlatim par miliona .Shalim se naravno al dug mi je to period...Ima likova na forumu koji su posle par meseci krenuli vec 2D igre da prave..

Sve u svemu hvala na podeljenom iskustvu i znanju!

@Stevvan
AHa znachi kapiram za sta sluzhe biblioteke.Npr lupam sada,u igrici vozi se brod i sada talasi udaraju u brod.Ako vec ima u biblioteci kako talasi udaraju u brod ne trebam da pishem nov kod za to ili...?Koliko sam shvatio nudi mi vec neke gotove funkcije da ne moram da pishem nov kod za to right?
Josh neshto shta je to curenje memorije??
Mata mi nije toliko problem.Geometriju kidam a algebra onako manje vishe.Ne znam je kao geometriju al je znam solidno.Logika? .Pa ne znam valjda mi je u dobrom stanju
Btw shta mislite kada kazhete Objektno orijentisano programiranje.Chini mi se ko neka za*****a stvar .Programiranje sa objektima?I shta su objekti to uvek pomesham sa klasama ..
Fantastic-Cira je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.10.2008, 18:09   #8
bvitnik
Starosedelac
 
Član od: 27.12.2005.
Lokacija: Pančevo
Poruke: 1.303
Zahvalnice: 63
Zahvaljeno 438 puta na 328 poruka
Određen forumom Re: gde? kako? zašto? šta? (C++ početnik)

Citat:
Ne bih se slozio sa bvitnik-om u vezi 2 stvari: Nije bas da ce ti trebati 5 godina, dovoljno ce ti biti 1.5-2 ako budes bio dovoljno posvecen. Naravno, to ne znaci da ces tada moci da pravis AAA naslove, ali je dovoljno vremena, da mozes uz steceno iskustvo i uz dobru ideju napraviti odlicnu casual igru. Naravno matematika i logicko razmisljanje je jako vazno, tako da ako nisi sklon ka ovim stvarima zaboravi na pravljenje igara.
Druga stvar je u vezi Objektno orijentisanog programiranja. Knjiga koju si izabrao je koliko znam namenjena pocetnicima, tako da ti sam OO pristup nece biti previse abstraktan i mislim da mozes uporedno da ga ucis sa ostalim stvarima
...dovoljno ce ti biti 1.5-2 ako budes bio dovoljno posvecen - e ključne reči su dovoljno posvećen. Ako je verovati po onome što piše u njegovom profilu, on ima 15 godina. Srednja škola je pred njim a to znači sve manje i manje slobodnog vremena. Ako stvarno namerava da se posveti programiranju onda će morati da zaboravi na zezanje i gluvarenje. Ti si isto mlad, kad dogurate do nekog fakulteta, pogotovo ako je neki malo teži tehnički fakultet u pitanju, shvatićete koliko ste kao srednjoškolci imali slobodnog vremena na pretek i u jednom trenutku ćete možda zažaliti što ste ga protraćili. Doduše vi imate daleko bolje kompjutere i daleko brži pristup internetu, i informacijama uopšte, nego ja kada sam bio u vašim godinama tako da moja procena od 5-6 godina, koja je čisto iz mog iskustva, možda malo veća nego u vašem slučaju. Ne boj se, prošao sam ja kroz stadijum u kojem ste vi kada sam razmišljao kako ću već sutra naučiti C i zgrtati milione ali život je kučka, ništa ne ide po planu. To se može shvatiti samo vremenom. Za 5 godina će vam biti jasno šta ja ovde blebećem.
Što se tiče ove knjige, jeste da je ona namenjena početnicima i da sam autor kaže da će možda biti zbunjujuća onima koji već znaju C i da bi možda bilo bolje da su odma krenuli od C++-a ali čim knjiga malo zađe u polimorfizam, nasleđivanje i slične napredne teme, ubiće ga u pojam skroz. Zato je važno da se pre toga dobro utvrdi proceduralno programiranje. Na svim fakultetima (tu ne mislim samo na naše) se prvo kreće od proceduralnih jezika a tek posle se radi OO. Nije to bez razloga tako.

-> Fantastic-Cira,

3. Termin "sintaksa" je difinisan negde u knjizi. Moda biti! Čitaj pažljivije.

4. Svako može da pogleda nekoliko gotovih programa i pogleda kod i pročita nekoliko tutorijala i da iskoristi to da napravi nešto ali to ne znači da će uopšte znati šta je uradio. Cilj je znati samu srž i onda kada koristiš gotove biblioteke jako je važno da znaš kako i šta one rade, ne samo da ih koristih. Pošto se tebi toliko žuri da radiš s grafikom, zašto ti jednostavno ne bi programirao u Flash-u?

Curenje memorije je objašnjeno u knjizi - zašto je ne čitaš? Sve što te zanima nalazi se u knjizi. Ne očekuj da ti mi prepričavamo knjigu. Sedi i čitaj. Pročitaj knjigu 2-3 puta (u celosti) da bi razumeo sve propisno, odradi sve one vežbice na kraju svake oblasti, onda tek dođi da pitaš o nekim naprednijim stvarima.

Dodatak:
--------
Pošto čisto kidaš geometriju onda svakako znaš da rešiš sledaći matematički zadatak (koji je najosnovnija stvar kada je u pitanju 2D ili 3D grafika):

Zamisli 2D prostor, X i Y ose i dve tačke u njemu, A i B. Početne koordinate tačaka su A(x1,y1) i B(x2,y2). Zamisli da zarotiraš tačku A za određen ugao, alfa, sa centrom rotacije u tački B (B je nepomična). Izračunati koordinate tačke A.

Poslednja ispravka: bvitnik (4.10.2008 u 18:27)
bvitnik je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku bvitnik na korisnoj poruci:
Fantastic-Cira (11.10.2008)
Stara 4.10.2008, 20:10   #9
Fantastic-Cira
Novi član
 
Član od: 3.10.2008.
Poruke: 25
Zahvalnice: 18
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Određen forumom Re: gde? kako? zašto? šta? (C++ početnik)

Citat:

Dodatak:
--------

Zamisli 2D prostor, X i Y ose i dve tačke u njemu, A i B. Početne koordinate tačaka su A(x1,y1) i B(x2,y2). Zamisli da zarotiraš tačku A za određen ugao, alfa, sa centrom rotacije u tački B (B je nepomična). Izračunati koordinate tačke A.
Ako sam dobro razumeo zadatak to je kao da pravimo krug a B tacka je centar tog kruga a a tacka ispisuje krug?Pa sad zavisi za koliko stepeni zarotira ako a opishe ceo jedan krug(360) vratice se na isto,a ako zarotira pod 90 stepeni u smeru kazaljke na satu trebalo bi a da dodje A(1,3)a ako zarotira suprotno od kazaljke na satu A(3,1) ili blizu ne mogu tacno da izracunam posto sam crtao samo skicu.

Shto se tiche knjige upravu si verovatno mi je promaklo poshto sam je prelazio brzo poshto ne volim "debele"knjige
Odlucio sam onda od sutra da se bacim na programiranje,a shto se tiche skolskih obaveza i gluvarenja lumpovanja uguracu i to nekako .
Msm de je zivot bez lumpovanja? A i jednostavno ne bih mogao da svaki dan ne izlazim napolje msm da bih poludeo posle 2 dana poshto ne mogu da sedim na stolici i uchim duzhe od sat 2 max .

Hvala ti na odgovoru ako mi neshto ne bude bilo jasno iz knjige prvo cu da potrazim proguglam pa cu onda da pitam .
Fantastic-Cira je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.10.2008, 20:20   #10
bvitnik
Starosedelac
 
Član od: 27.12.2005.
Lokacija: Pančevo
Poruke: 1.303
Zahvalnice: 63
Zahvaljeno 438 puta na 328 poruka
Određen forumom Re: gde? kako? zašto? šta? (C++ početnik)

Citat:
Fantastic-Cira kaže: Pregled poruke
Ako sam dobro razumeo zadatak to je kao da pravimo krug a B tacka je centar tog kruga a a tacka ispisuje krug?Pa sad zavisi za koliko stepeni zarotira ako a opishe ceo jedan krug(360) vratice se na isto,a ako zarotira pod 90 stepeni u smeru kazaljke na satu trebalo bi a da dodje A(1,3)a ako zarotira suprotno od kazaljke na satu A(3,1) ili blizu ne mogu tacno da izracunam posto sam crtao samo skicu.
x1, y1, x2, y2 su neke koordinate koje mogu da uzmu bilo koje vrednosti. Ugao za koji rotiraš je "alfa", opet proizvoljna vrednost. Ti treba da izvedeš izraz koji će da ti da nove koordinate tačke A ako prethodno imaš njene stare koordinate, koordinate tačke B i ugao rotiranje "alfa" - sve to u opštem slučaju, znači ne za neke konkretne vrednosti. Kad izračunaš javi .
bvitnik je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.10.2008, 20:34   #11
Fantastic-Cira
Novi član
 
Član od: 3.10.2008.
Poruke: 25
Zahvalnice: 18
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Određen forumom Re: gde? kako? zašto? šta? (C++ početnik)

Citat:
bvitnik kaže: Pregled poruke
x1, y1, x2, y2 su neke koordinate koje mogu da uzmu bilo koje vrednosti. Ugao za koji rotiraš je "alfa", opet proizvoljna vrednost. Ti treba da izvedeš izraz koji će da ti da nove koordinate tačke A ako prethodno imaš njene stare koordinate, koordinate tačke B i ugao rotiranje "alfa" - sve to u opštem slučaju, znači ne za neke konkretne vrednosti. Kad izračunaš javi .
Znachi josh jednom cisto da utvrdim pre nego shto krenem da radim.

tacka a ima kordinate A(1,1) B(2,2).I sada tacka A rotira oko B za neki ugao,a duzina AB je kao poluprecnik tog kruga koji se napravi ako tacka A rotira za 360 stepeni?I sada ako rotira za 90 stepeni trebalo bi da ispadne onako kao shto sam mislio 90 stepeni A(1,3)...A da izvedem izraz kako se to radi...hmmmmm moracu razmislim :P
Fantastic-Cira je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.10.2008, 21:02   #12
bvitnik
Starosedelac
 
Član od: 27.12.2005.
Lokacija: Pančevo
Poruke: 1.303
Zahvalnice: 63
Zahvaljeno 438 puta na 328 poruka
Određen forumom Re: gde? kako? zašto? šta? (C++ početnik)

Nijedna tačka nema date koordinate unapred. Koordinate su označene sa x1, y1 i x2, y2 i mogu da uzmu proizvoljne vrednosti. To ne znači da se A i B nalaze u (1, 1) i (2, 2). Evo da ne bude zabune, u gornjoj postavci zadatka zameni A(x1,y1) i B(x2,y2) sa A(r, q) i B(s, t). Ako ni sad ne kapiraš, onda precenjuješ svoje znanje.
bvitnik je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.10.2008, 21:09   #13
Fantastic-Cira
Novi član
 
Član od: 3.10.2008.
Poruke: 25
Zahvalnice: 18
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Određen forumom Re: gde? kako? zašto? šta? (C++ početnik)

Da da kapiram msm to sam mislio i pre samo nisam bio siguran
a da napishem izraz... hum hum...Pokusacu pa ako ne budem znao recicu
Fantastic-Cira je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 11.10.2008, 0:28   #14
Fantastic-Cira
Novi član
 
Član od: 3.10.2008.
Poruke: 25
Zahvalnice: 18
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Određen forumom Re: Gde? kako? zašto? šta? (C++ početnik)

Eo mene posle nedelju dana .Uchim uporedu C# i C++ pa sam napravio neki programcic u C# pa reko da ga okachim da ne mislite da sam batalio programiranje

http://rapidshare.com/files/15280285...gram2.rar.html


Evo ga program.Kako se koristi pa lako.Ukucate koliko vas kosta komad necega shto prodajete onda za koliko ga prodajete i koliko komada prodajete u 1 mesecu i onda mozhete da izrachunate neto i bruto zaradu na tim stvarcicama koje prodajete .Onda mozhete da vidite koliko biste godisnje zaradili da prodajete to po toj ceni i koliko biste zaradjivali na dan.

@bvtnik ne znam da napravim izraz koji bi racunao ono al znam od prilike kako izgleda i kako se pomera(ako neshto to znachi)

any comments?
Fantastic-Cira je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Kako programirati u C#, početnik sam i molim za pomoć Kostarum Rex Persia Programiranje 36 31.10.2009 11:33
Kako menjati boju automobila u photoshopu? freeminder Grafički softver i radovi 16 31.10.2007 17:03
Kako da ukljucim mreznu kartu i lan??? wu-gambino Komunikacioni uređaji i umrežavanje 12 11.9.2007 23:19
Deljenje kablovskog interneta: Kako povezati TP-Link TL-WR541G i Thomson Cable Modem? gosn.prirodni Komunikacioni uređaji i umrežavanje 1 31.7.2007 10:41
kako da napravim sljedece (portal za vijesti): alx.iznogood Internet usluge 3 20.5.2007 4:13


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 12:41.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com