Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Play > Strateške igre
Uputstvo Članstvo Kalendar Današnje poruke Pretraži

Strateške igre Potezne i real-time strategije...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 19.5.2014, 19:06   #521
zerohn
Član
 
Član od: 1.5.2010.
Poruke: 175
Zahvalnice: 23
Zahvaljeno 20 puta na 18 poruka
Određen forumom Re: Europa Universalis IV

Citat:
orome kaže: Pregled poruke
nisam igrao eu3 ali je polje delovanja sa srbijom veoma ograniceno. Turci mega sila uz stabilnu madjarsku, blizu venecija.. Trenutna situacija u kojoj si je super. Prvi poraz turaka u aziji od mamluka, timurida, persije ili koga god ce ih osakatiti. Posle toga ti je lako mozes ih cak i vazalizovati ako ti se posreci. Jedino sto sad moras da odlucis je gde da se siris. Mozda da probas da otkines komonveltu 1 regiju ukrajine posle koje oslobadjas ukrajinu kao vazala. U sledeca 2-3 rata hranis vazala i postajes sila sa vazalom od 11 regija. Preporucujem da u tom slucaju drzis ukrajinu kao vazala zauvek i izbegnes granicu sa rusijom. Budi s rusima u savezu pomoci ce u ratovima ogromni su..
Интересантно нисам размишљао у том правцу да имам великог вазала. Имам два мала са по три регије, Хрватску и Византију.
Што се стратегије тиче ја сам у ЕУ3 увијек касапио Турску, па преко ње до Египта одакле бих колонизовао Африку. Мада овако ми изгледа реалније, да сам ја пројектовао ЕУ не бих дозволио тако лаке промјене религије и културе. Историјски, Турци су држали Босну 500 година па ипак је на крају већина остала православна, све до ww2. Такве нагле и брзе промјене религије и културе се данас називају геноцид. Није да тога није било раније, али ипак није тога толико било. То је једна од нереалности у игри. А што се тиче ратовања, овдје је неко рекао да се армије обнављају из вакума. То стварно није реално, да на примјер Французи пошаљу 32к војника на цариград преко пола Европе и да се тако лако опорављају од губитака на територији Турске. Ипак мислим да је све у свему ово напредак у односу на еу3.
zerohn je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku zerohn na korisnoj poruci:
Zemunelo (21.5.2014)
Stara 19.5.2014, 19:22   #522
DeCoy
Intel Inside
 
Avatar korisnika DeCoy
 
Član od: 1.11.2005.
Lokacija: From the murky depths I come...
Poruke: 28.378
Zahvalnice: 1.625
Zahvaljeno 11.006 puta na 7.048 poruka
Određen forumom Re: Europa Universalis IV

Evo 10€ je igra u sledećih 48h na Humble Store

https://www.humblebundle.com/store
DeCoy je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 20.5.2014, 12:01   #523
orome
Veteran
 
Član od: 2.6.2010.
Poruke: 734
Zahvalnice: 4
Zahvaljeno 76 puta na 57 poruka
Određen forumom Re: Europa Universalis IV

Citat:
zerohn kaže: Pregled poruke
Интересантно нисам размишљао у том правцу да имам великог вазала. Имам два мала са по три регије, Хрватску и Византију.
Што се стратегије тиче ја сам у ЕУ3 увијек касапио Турску, па преко ње до Египта одакле бих колонизовао Африку. Мада овако ми изгледа реалније, да сам ја пројектовао ЕУ не бих дозволио тако лаке промјене религије и културе. Историјски, Турци су држали Босну 500 година па ипак је на крају већина остала православна, све до ww2. Такве нагле и брзе промјене религије и културе се данас називају геноцид. Није да тога није било раније, али ипак није тога толико било. То је једна од нереалности у игри. А што се тиче ратовања, овдје је неко рекао да се армије обнављају из вакума. То стварно није реално, да на примјер Французи пошаљу 32к војника на цариград преко пола Европе и да се тако лако опорављају од губитака на територији Турске. Ипак мислим да је све у свему ово напредак у односу на еу3.
jos jedna greska ti je sto si trosio admin poene da korujes vizantijske regije umjesto da vazalizujes vizantiju pa je nahranis njenim core regijama. nakon toga ide anex i cao. ne znam ko su ti saveznici ali ako je austrija onda ne smes anex hrvatsku jer onda dobijas granicu sa austrijom. bice ti problem dobiti core u Carigradu jer je prestonica i base tax je ogroman. takodje prestonicu ne mozes dobiti u mirovnom ugovoru jer ima vezu preko bosfora sa izmirom. moras u 1 ratu prvo izmir uloviti, ne korovati ga, sacekati 5god pa onda udariti na carigrad. kada njega uzmes onda mozes vratiti izmir turcima ako ti vise nisu interesantni.

moja igra sa najbrzim sirenjem do sada je sa turcima i to u aziju i afriku. prostirem se od Perma na severu (presekao rusiju) do rudnika zlata na jugu afrike, od maroka na zapadu do indije na istoku + arapsko poluostrvo. kljuc je u ogromnom broju vazala. uzmes Aleppo od mamluka oslobodis Siriju (8 core regija) nahranis je regijama anex, uzmes Maharan od qara qounly oslobodis persiju (14 core regija) anex i tako redom. vazali su mi bili i alzir, maroko, najd, oman, hedjaz, krim, kazan, golden horde, nogai, kazakh, sibir, mamluks, baluchistan, mhugals... trpila je mornarica i diplo poeni. nisam mogao westernizaciju da odradim. ali vojska mi je na 250k ljudi dok je drugi na listi negde oko 70k. nema niko jaci od mene i pametnim potezima mogu i hre rastaviti. bio je problem i sa manpower dok se nije oporavila i dok nisam nabildovao ideje. base tax mi je bio oko 1000 a zlata sam imao 30k. bilo kolika da je drzava pristajala je na diplo vassalization. u svakih 5 godina sam imao najmanje 2 rata. nikoga nisam dobio u PU.
orome je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 20.5.2014, 16:50   #524
director
Starosedelac
 
Član od: 13.3.2007.
Poruke: 1.487
Zahvalnice: 174
Zahvaljeno 178 puta na 157 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku director
Određen forumom Re: Europa Universalis IV

ja i bez vazala imam dovoljno AP za korovanje. Možda u prvih sto godina ne pa tu koristim vazale ali kasnije defeinivno sam non stop ahead of time u teach i samo bacam AP jer plaćam nauke po 900(osim kad imam i ideje da otključavam).

Doduše ja nikad i ne idem preko 50 regija jer posle toga postaješ prejak za AI tako da i nemam potrebe za te mahinacije sa vazalima.
director je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 20.5.2014, 18:36   #525
orome
Veteran
 
Član od: 2.6.2010.
Poruke: 734
Zahvalnice: 4
Zahvaljeno 76 puta na 57 poruka
Određen forumom Re: Europa Universalis IV

Nisu mahinacije. Persijanci zive u 14 regija i ja ih oslobadjam od osvajaca. Kada su dugo moji vazali i naviknu se na mene kao overlorda onda im ne smeta diplo anex. Taj deo igre ima neki tok i super je zamisljen po meni. Nije samo izgovor za osvajanje. Kako bi drugacije padale imperije i kako su padale u RL.
orome je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 20.5.2014, 23:34   #526
zerohn
Član
 
Član od: 1.5.2010.
Poruke: 175
Zahvalnice: 23
Zahvaljeno 20 puta na 18 poruka
Određen forumom Re: Europa Universalis IV

Citat:
DeCoy kaže: Pregled poruke
Evo 10€ je igra u sledećih 48h na Humble Store

https://www.humblebundle.com/store
Uspio, skinuo sam mod 1356, ali sam ga prebacio u moju narodsku verziju...
Ne cini mi se da je mnogo lakse sa Srbijom 1356. godine. Jeste da Turci nisu preveliki i da kontrolisem Manastir, Makedoniju i Tesaliju, ali Madjari izgledaju zlokobno na sjeveru. Bez saveza sa Austrijom nemam puno sanse da prezivim.

Poslednja ispravka: zerohn (21.5.2014 u 0:15)
zerohn je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.5.2014, 13:17   #527
orome
Veteran
 
Član od: 2.6.2010.
Poruke: 734
Zahvalnice: 4
Zahvaljeno 76 puta na 57 poruka
Određen forumom Re: Europa Universalis IV

Manastir Makedonija i Tesalija su 3 fine regije, plus ostale koje inace imas. mozda onda mod nije izbalansiran dovoljno dobro ako ti nije lakse u tom trenutku istorije kada Srbija nikad veca nije bila.
orome je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.5.2014, 13:55   #528
water wizard
Deo inventara foruma
 
Član od: 29.1.2008.
Poruke: 20.482
Zahvalnice: 433
Zahvaljeno 4.007 puta na 3.729 poruka
Određen forumom Re: Europa Universalis IV

ja redovno sklapam savez sa austrijom i poljskom na početku igre isto i tebi preporučujem, pa posle dal ćeš da osvajaš Mađarsku mada imaju +100% na core regija ...
water wizard je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.5.2014, 14:04   #529
zerohn
Član
 
Član od: 1.5.2010.
Poruke: 175
Zahvalnice: 23
Zahvaljeno 20 puta na 18 poruka
Određen forumom Re: Europa Universalis IV

Citat:
orome kaže: Pregled poruke
Manastir Makedonija i Tesalija su 3 fine regije, plus ostale koje inace imas. mozda onda mod nije izbalansiran dovoljno dobro ako ti nije lakse u tom trenutku istorije kada Srbija nikad veca nije bila.
Ne znam, nisam probao jos... Samo sam vidio da su mi tehnologije 1 , 1 , 1 i da mi je vladar Uros Nemanjic 0, 0, 0. Imam 7K vojske i 4 broda. Zeta nije u sastavu Srbije.
Vidjecu kad pocnem da igram kako ide...
zerohn je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.5.2014, 15:01   #530
orome
Veteran
 
Član od: 2.6.2010.
Poruke: 734
Zahvalnice: 4
Zahvaljeno 76 puta na 57 poruka
Određen forumom Re: Europa Universalis IV

Citat:
zerohn kaže: Pregled poruke
Ne znam, nisam probao jos... Samo sam vidio da su mi tehnologije 1 , 1 , 1 i da mi je vladar Uros Nemanjic 0, 0, 0. Imam 7K vojske i 4 broda. Zeta nije u sastavu Srbije.
Vidjecu kad pocnem da igram kako ide...
ako imas naslednika stavi kralja da bude general da ga ubiju negde. da nasledi bolji kralj.
orome je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.5.2014, 18:14   #531
Petrucci
Član
 
Član od: 11.2.2012.
Poruke: 107
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 3 puta na jednoj poruci
Određen forumom Re: Europa Universalis IV

U tom modu ili u EVE ne znam koji je jer ih igram oba istovremeno imas opciju da usvojis naslednika. Kada je odaberes imas izbor od 3 deteta od 0 ,6 ili 12 godina pa proberi koji ti se najvise isplati. Dobices weak claim ali nije bitno. S obzirom da su skoro sve kraljevine u tom modu na pocetku high fedual monarchy , odvratno uredjenje koje ti daje +100% core creation cost i -1 diplomat, probaj da vazalizujes Vizantiju pa im prodas zemlje koji ti nisi core(inace ces placati 300 400 da ih pretvoris u tvoje). Austrija ti nije tako sjajana na pocetku bolje trazi savez sa Bohemijom jer je ona na pocetku najjaca u HRE i gledaj da sto pre dobijes granicu i ukljucis se u HRE.
Petrucci je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.5.2014, 20:02   #532
zerohn
Član
 
Član od: 1.5.2010.
Poruke: 175
Zahvalnice: 23
Zahvaljeno 20 puta na 18 poruka
Određen forumom Re: Europa Universalis IV

Citat:
Petrucci kaže: Pregled poruke
U tom modu ili u EVE ne znam koji je jer ih igram oba istovremeno imas opciju da usvojis naslednika. Kada je odaberes imas izbor od 3 deteta od 0 ,6 ili 12 godina pa proberi koji ti se najvise isplati. Dobices weak claim ali nije bitno. S obzirom da su skoro sve kraljevine u tom modu na pocetku high fedual monarchy , odvratno uredjenje koje ti daje +100% core creation cost i -1 diplomat, probaj da vazalizujes Vizantiju pa im prodas zemlje koji ti nisi core(inace ces placati 300 400 da ih pretvoris u tvoje). Austrija ti nije tako sjajana na pocetku bolje trazi savez sa Bohemijom jer je ona na pocetku najjaca u HRE i gledaj da sto pre dobijes granicu i ukljucis se u HRE.
EVE izgleda interesantno. Da li aktiviram oba moda i onda igram tako?
zerohn je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.5.2014, 21:44   #533
Petrucci
Član
 
Član od: 11.2.2012.
Poruke: 107
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 3 puta na jednoj poruci
Određen forumom Re: Europa Universalis IV

Citat:
zerohn kaže: Pregled poruke
EVE izgleda interesantno. Da li aktiviram oba moda i onda igram tako?
Da. Dodaj me na stimu, http://steamcommunity.com/profiles/76561198054084086/
Petrucci je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.5.2014, 9:11   #534
orome
Veteran
 
Član od: 2.6.2010.
Poruke: 734
Zahvalnice: 4
Zahvaljeno 76 puta na 57 poruka
Određen forumom Re: Europa Universalis IV

Igram sa Austrijom zbog velikog broja misija i dogadjaja obradjenih od strane paradoxa. Medjutim ono sto me cudi je izuzetno slaba vojska. Godina je 1483 i francuzi me razbiju u svakom ratu. Sreca pa imam Kastilju i Englesku u savezu pa ne uniste me skroz. Nije mi jasno kako su toliko jaci od mene. Prva ideja mi je diplomacy a njima administrative tako da nije to. Imam gomilu vazala i njihova snaga je 30k vojnika. Nasledio sam deo Burgundije posle smrti njihovog kralja. Nisam uopste slab. Imam 52k vojske. Oni imaju oko 40k.

Nema kvaliteta u mojim redovima izgleda, sta se dogadja?

Jos nesto kada stignem do toga da donesem poslednju reformu kao HRE Imperator da li se ponistavaju efekti prethodno izrecenih reformi s obzirom da HRE clanovi i imperator prakticno ne postoje kad je ista drzava u pitanju. Interesuje me to jer se gubi 3 poena diplomatic reputation prilikom donosenja reforme.

Poslednja ispravka: orome (27.5.2014 u 11:46)
orome je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.5.2014, 12:30   #535
director
Starosedelac
 
Član od: 13.3.2007.
Poruke: 1.487
Zahvalnice: 174
Zahvaljeno 178 puta na 157 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku director
Određen forumom Re: Europa Universalis IV

francuzi počinju sa ekstra dobrim generalima koji daju ogromne bonuse armijama. Verovatno je to. Isto tako obrati pažnju gde napadaš neprijatelja jer ako ga napadaš u planinama to ti je u startu -2 modifier.

Prover military teach i nacionalne ideje.

U toku rata moraš da vodiš računa o saveznicima i vazalima. AI će uvek napasti manje armije i uništiti ih i tako dobijati praktično besplatne victory poene. Zato pozicioniraj svoju armiju blizu savezničkih i brani ih. Posle 1-2 velike bitke tek onda krećeš u opšti napad i carpet siege.
director je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.5.2014, 12:37   #536
water wizard
Deo inventara foruma
 
Član od: 29.1.2008.
Poruke: 20.482
Zahvalnice: 433
Zahvaljeno 4.007 puta na 3.729 poruka
Određen forumom Re: Europa Universalis IV

čini mi se da što se tiče donošenja odluka u HRE samo ono što odlučiš se menja a ostalo ostaje isto
btw i ja sam uzeo Austriju stigao sam do 1500 god malo sam proširio državu ali sam izgubio titulu Cara, preuzela Bohemija imperiju.. pomalo dosadno ne smeš nikog da napadneš rekoh da iskoristim višak adm poena da osvojim par regija kad ono odma kreće koalicija, svi me mrze

Jel si menjao military unit u military tabu? tako sam se i ja mučio sa Srbijom dugo dok nisam provalio... svi imaju puške samo ja koplja
Jer se Military unit ne menjaju automatski kad napreduješ military level

Poslednja ispravka: water wizard (27.5.2014 u 12:48)
water wizard je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.5.2014, 14:23   #537
orome
Veteran
 
Član od: 2.6.2010.
Poruke: 734
Zahvalnice: 4
Zahvaljeno 76 puta na 57 poruka
Određen forumom Re: Europa Universalis IV

Citat:
water wizard kaže: Pregled poruke
čini mi se da što se tiče donošenja odluka u HRE samo ono što odlučiš se menja a ostalo ostaje isto
btw i ja sam uzeo Austriju stigao sam do 1500 god malo sam proširio državu ali sam izgubio titulu Cara, preuzela Bohemija imperiju.. pomalo dosadno ne smeš nikog da napadneš rekoh da iskoristim višak adm poena da osvojim par regija kad ono odma kreće koalicija, svi me mrze

Jel si menjao military unit u military tabu? tako sam se i ja mučio sa Srbijom dugo dok nisam provalio... svi imaju puške samo ja koplja
Jer se Military unit ne menjaju automatski kad napreduješ military level
Ja sam i dalje car. Imam PU sa Bavariom. Vazali su mi : hese hamburg klivs gelre i majnc koji je elektor. Njega sam diplo vazalizovao cim je postao kraljevstvo. Sasvim slucajno sam primjetio to obavestenje. A zatim skontao da sam upravo nehotice vazalizovao elektora. Cekam da prodje 1500 godina pa da se borim za PU sa Madjarskom i Bohemiom. Gulim Diplomatic ideju. Uskoro otkljucavam sledecu i izabracu QUANTITY ili OFFENSIVE. vjerovatno ovu prvu imam problem sa manpowerom. I dalje me podrzavaju 4 elektora. Mislim da nisam morao menjati trupe jer sam vojna tehnologija 7. Postao sam i papal kontroler. Cekam da ojacam pa cu onda francuze da udarim.

Uopste ne uzimam ratom teritorije. Nijednu sem salcburga nisam uzeo. Diplo vazalizujem i onda anex. Kad stignem kuci dodacu sliku.
orome je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.5.2014, 18:06   #538
Petrucci
Član
 
Član od: 11.2.2012.
Poruke: 107
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 3 puta na jednoj poruci
Određen forumom Re: Europa Universalis IV

Citat:
orome kaže: Pregled poruke
Ja sam i dalje car. Imam PU sa Bavariom. Vazali su mi : hese hamburg klivs gelre i majnc koji je elektor. Njega sam diplo vazalizovao cim je postao kraljevstvo. Sasvim slucajno sam primjetio to obavestenje. A zatim skontao da sam upravo nehotice vazalizovao elektora. Cekam da prodje 1500 godina pa da se borim za PU sa Madjarskom i Bohemiom. Gulim Diplomatic ideju. Uskoro otkljucavam sledecu i izabracu QUANTITY ili OFFENSIVE. vjerovatno ovu prvu imam problem sa manpowerom. I dalje me podrzavaju 4 elektora. Mislim da nisam morao menjati trupe jer sam vojna tehnologija 7. Postao sam i papal kontroler. Cekam da ojacam pa cu onda francuze da udarim.

Uopste ne uzimam ratom teritorije. Nijednu sem salcburga nisam uzeo. Diplo vazalizujem i onda anex. Kad stignem kuci dodacu sliku.
Sto ne uzimas regije ratom sta ti je? Slobodno se ti siri van HRE osvajanjem. I HRE prevelike majmune koje ne moze da dajes vazalima (Bohemia, Hansa BB, mozes slobodno malo da nacnes kako bi posle prihvatili reforme)
Petrucci je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.5.2014, 18:32   #539
orome
Veteran
 
Član od: 2.6.2010.
Poruke: 734
Zahvalnice: 4
Zahvaljeno 76 puta na 57 poruka
Određen forumom Re: Europa Universalis IV

prvo se nisam granicio ni sa kim van HRE. propustio sam napasti veneciju dok nije usla u alijansu sa francuzima. rat sa Madjarima nema smisla jer ce tu ici PU. jedini mi je problem francuska.

ovde se ne vidi da imam deo burgundije kada se raspala i da sam sastavio onu regiju do francuske sa ostatkom drzave.
http://imgur.com/Gx2cQoF
orome je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.5.2014, 20:08   #540
Petrucci
Član
 
Član od: 11.2.2012.
Poruke: 107
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 3 puta na jednoj poruci
Određen forumom Re: Europa Universalis IV

Odakle ti 13 relacija? Nemas expansion sigruno, sto znaci da bi i sa archduchy mogao maks 11 da imas?
Sto ne vazalizujes Bosance ili ako su preveliki osobodis Srbiju pa njih? Siri se malo po Balkanu.
Petrucci je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi


Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Steam - razmena igara SirDuck Online kupovina igara 728 6.2.2024 22:53
Europa Universalis 3 Grimm_SBL Strateške igre 450 27.7.2015 10:25
Europa Universalis: Rome Sarmatian Strateške igre 21 14.2.2013 11:07
Europa Universalis III -Divine Wind- 5.1 domingez Online susreti 27 2.4.2012 13:47
EU 2 - For the Glory Jacob Strateške igre 7 8.1.2012 4:43


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 23:21.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com