Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Run > Slobodni softver

Slobodni softver Teme o softveru otvorenog koda (programi i operativni sistemi), projektima, zajednici...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 7.4.2016, 22:55   #181
blast beat
V.I.P. GNU/Linux
 
Član od: 7.6.2009.
Lokacija: Novi Sad, Vojvodina OS: Arch Linux
Poruke: 2.508
Zahvalnice: 250
Zahvaljeno 649 puta na 499 poruka
Određen forumom Re: Ja i Linux (vaš prvi kontakt)

Ja sam podosta naučio prčkanjem po Arch-u jer sam tu bio primoran na čitanje stranica i stranica tekstova i tutorijala na netu da bih ga uopšte osposobio za rad. Njihov wiki je ubedljivo najbolji resurs što se tiče Linux tematike, makar po mom mišljenju, nema šta nema. E sad, isto možeš naučiti i npr. instlairanjem "golog" Debiana pa onda čitati njihov wiki i gledati kako da ga digneš sa grafičkim okruženjem, a pre toga da sve naučiš iz konzole podesiti. Naravno, preporučujem vbox za ovo igranje
Za neke konkretne kurseve i knjige već nisam stručan i informisan jer ih ni sam nisam koristio.
blast beat je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.4.2016, 23:25   #182
doctor
Deo inventara foruma
 
Član od: 14.3.2008.
Lokacija: EHCPCGG
Poruke: 12.110
Zahvalnice: 4.319
Zahvaljeno 3.295 puta na 2.274 poruka
Određen forumom Re: Ja i Linux (vaš prvi kontakt)

Pa upravo to bih i voleo da izbegnem, barem na početku. Celog života učim "čačkanjem" i "prčkanjem" i to mi je omiljeni metod učenja ali činjenica je da je to spor proces i da nemam vremena za to, voleo bih neki dobar quick start
Voodoo me je snabdeo nekim knjigama pa ću da zađem u problematiku.

Slobodno postujte još neke resurse, ko ima...
doctor je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.10.2017, 16:43   #183
Mickie
Deo inventara foruma
 
Član od: 22.11.2005.
Poruke: 3.399
Zahvalnice: 389
Zahvaljeno 716 puta na 542 poruka
Određen forumom Re: Ja i Linux (vaš prvi kontakt)

Citat:
doctor kaže: Pregled poruke
Ovako, korisnik sam Linuxa u neku ruku, na on/off negde od Ubuntua 9 i nisam imao vremena i volje (najviše vremena) da zalazim u sitna crevca od kako sam na faksu. Koristio sam ga kada sam mogao ali češće kada sam morao.

Međutim, sada imam želju da se detaljnije pozabavim Linuxom i posle određenog vremena počnem da ga koristim kao primarni OS za rad (web development pre svega, open source alati generalno ali od Windowsa za sada nema bežanja zbog VS, Adobe alata i još par programa). Ne interesuje me samo rad u samom OS (snalazim se donekle okej u generalnom radu) nego želim da kvalitetnije upoznam CLI a potom ili usput, najbitnije, kako interno funkcioniše Linux, na nivou apstraktne arhitekture OS. Ne želim da zalazim baš u sitna crevca ali me interesuju detalji, želim da znam dovoljno da postanem "sam svoj majstor" kada koristim OS ali ne moram da znam ni približno onoliko koliko je potrebno da, recimo, kastomizujem kernel, forkujem 4 programa dnevno i modifikujem ih jer mi neke sitnice ne odgovaraju itd.
Znači želim da zagrebem ispod površine i malo zađem međ' power users gomilu. Takođe, želim da se upoznam sa Linuxom dovoljno dobro da mogu da napravim dobru paralelu između *nix i Windows sistema. Nije me strah da se kasnije malo igram i sa Unix sistemima čisto iz radoznalosti.

Koja je dobra početna tačka za to? Linux Foundation kurs na Courseri? Neka knjiga? Neki onlajn tutorial za koji se slabo zna? Želim da napravim dobar temelj na kome ću učiti dalje, to mi je najbitnije, ta početna tačka. Znanje kasnije navire sa svih strana samo od sebe.

Btw, nabavio sam i 2 ogromne debele knjige o Red Hatu iz 2004. godine za 300 dinara, makar i bile beskorisne, 1000 i kusur stranica papira o Linuxu na polici je lepše nego da knjige bleje u CET knjižari. Koliko ove knjige mogu biti upotrebljive početniku obzirom na to da su stare? Da li se nešto u strukturi OS-a značajno promenilo za ovih 10 godina sem podrazumevane evolucije sistema koja se mora očekivati?
Mozes tu verziju da instaliras u VM i da koristis tu knjigu. A na EDX i courseri imas dobre kurseve, imas o RHEL 7, ja sam poceo skoro jedan jer se pripremam za RHCE. Dobro je da koristis tu staru knjigu pa da predjes onda na novije, daje ti dobar pregled kako su se razvijale stvari, a i to je bitno. Ja sam ucio iz LinuxCBT video o RHEL4 i RHEL5, pa mi se desilo da naletim na nekim poslovima da se ljudi muce sa tim verzijama kad je okoncana podrska od Red Hat-a. Bilo je vrlo korisno sto sam napisao u rezimeu da znam sve RHEL od 4 pa nadalje, a to nebih mogao da napisem da nisam prosao te LinuxCBT video tutorijale. Nisam jos nasao LinuxCBT za RHEL 7 btw.
Mickie je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.10.2017, 19:39   #184
voodoo_
V.I.P. GNU/Linux
 
Avatar korisnika voodoo_
 
Član od: 1.11.2005.
Poruke: 11.163
Zahvalnice: 2.081
Zahvaljeno 4.922 puta na 2.858 poruka
Određen forumom Re: Ja i Linux (vaš prvi kontakt)

Nađi na netu "operativni sistemi unix i linux" u izdanju bivše više elektrotehničke, iznenađujuće temeljna i korisna knjiga (bilo za uvod u administraciju sistema, bilo za sistemsko programiranje).

Kad malo odmakneš, Arch Linux wiki je fenomenala izvor objašnjenja i tutorijala za aktuelne distribucije generalno.
voodoo_ je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku voodoo_ na korisnoj poruci:
GoranSTX (21.10.2017)
Stara 1.11.2017, 10:02   #185
senje
Član
 
Član od: 1.8.2016.
Poruke: 77
Zahvalnice: 47
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Određen forumom Re: Ja i Linux (vaš prvi kontakt)

Ја сам први пут почео да користим Линукс ове године.

Два разлога су томе допринела:

1) Смучио ми се Виндоус још давно јер не волим да користим илегално ниједан софтвер, па и ниједан оперативни систем.

2) Користим компјутер који има процесор са једним језгром. Када се на тај компјутер прикачи анти-вирус, то све постаје несносно споро. Чуо сам да на Линуксу нема вируса, па самим тим ни анти-вируса. Ишао сам логиком: ако пређем на Линукс радиће ми брже компјутер.

3) Смучила ми се гомила комерцијалног софтвера који се лажно представља да није комерцијални софтвер. Значи, једно пет програма за обраду видео снимака сам почео да користим јер пише натпис "free" и онда кад треба да сејвирам свој рад, испостављало се да није бесплатан.

Како је текао прелазак на Линукс?

1. Прво, плашио сам се да пређем на Линукс, јер не знам никога ко то користи (или знам, али се не дружим с тим људима). Нисам имао јасну представу у шта улазим, ни како се уопште инсталира било који ОС.

1. а. Имао сам лоша искуства с инсталацијом Виндоуса. Типа, нашао сам једном на нету да ја могу да инсталирам Виндоус тако што ћу да уз помоћ неког програма ишчитам серијски број сопственог Виндоуса и да онда учитам тај серијски број током инсталације новог Виндоуса. На крају, испоставило се да је то погрешан серијски број. Ту више нисам могао да се смарам.

2. Како сам тај страх савладао по принципу "немам шта да изгубим", кренуо сам да се распитујем око инсталације Линукса по интернету. Видео сам из два видео клипа на Јутјубу како постоји неки "Universal USB Installer" и да је то заправо врло лак програм за инсталацију било ког Линукса.

2. а. Процедура је стварно проста. Човек треба да скине дату дистрибуцију (тј. верзију) Линукса негде на свој рачунар, а потом да скине UUI и да уметне USB. Након тога се преко UUI-а кликне на верзију коју смо претходно скинули и ето. UUI почиње да припрема USB за ту инсталацију.

2. б. Али, мени пар инсталација није успело. Прво сам пробао Лубунту. Баш сам се био сморио, мислио сам да неће моћи да ми се инсталира било шта. Био сам "на крај срца". Онда сам опет почео да читам чега ту све има, па је неки лик објашњавао на свом сајту (сајт је на српском или хрватском) како се ти проблеми увек дешавају, јер зависи колико је који хардвер компатибилан са којим ОС-ом. То ми је дало веру да пробам још.

2. в. ПЕПЕРМИНТ. Пробао сам неколико верзија Линукса које су направљене за старије рачунаре. Пробао сам Пеперминт пре свих. Имао сам неки невероватан осећај кад сам видео да се дати систем покреће, јер у животу нисам инсталирао ниједан ОС. Био сам задовољан јер је радио браузер нормално. Могао сам да гледам клипове са Јутјуба рецимо. То напомињем јер су неки људи причали на теми "Виндоус 7" како ја с овим компјутером нећу моћи да гледам видео снимке због не знам како очајних драјвера, графичке, процесора... На крају се испоставило да могу. Међутим, гомила других ствари у Пеперминту ми није радила, тј. стално су се појављивали неки ерори.

3. ЛУБУНТУ. Пробао сам и још неколико верзија али ниједну нисам инсталирао, па се више и не сећам које су то биле верзије. Спадају у верзије Линукса за старе рачунаре. Сад користим Лубунту. Инсталирао сам га случајно. Другим речима, не знам ни сам како. Мислио сам да ћу покренути Лубунту само као пробну верзију, али кад сам следећи пут упалио компјутер Лубунту је био инсталиран.

3. а. Нисам нешто претерано задовољан. Ето, рецимо, дешава се некада када упалим комп да ми говори како "there is no session for pid" па онда неки четвороцифрени број. То не знам да решим. То ми се јави с времена на време. Чим се то јави, комп се рестартује, а чим се рестартује, опет се рестартује итд.

3. б. Замена за Ворд - AbiWord - не функционише сјајно. Значи, могу ја да нешто запишем, али ми "блицају" ободи самог графичког/корисничког окружења тог програма. Успевао сам да нешто напишем, па да сејвирам у формату .doc . С тим, дакле, нисам имао проблема. После отштампам то на неком другом компу и готово.

3. в. Пребацивање података из једног фолдера у други, са једног диска на усб, итд. иде много брже него што ми је ишло на Виндоусу.

3. г. Фотке гледам нормално.

3. д. Музику слушам нормално.

3. ђ. Али, у последње време је почело нешто да ми кочи са гледањем клипова на Јутјубу, па размишљам да реинсталирам опет Лубунту. Не знам у чему је фора.

3. е. Од програма које сам већ имао инсталиране, користио сам MSPaint и морам да кажем да сам имао проблем с тим да у њему отворим JPG фајлове. Не знам зашто.
senje je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 1.11.2017, 10:26   #186
Mickie
Deo inventara foruma
 
Član od: 22.11.2005.
Poruke: 3.399
Zahvalnice: 389
Zahvaljeno 716 puta na 542 poruka
Određen forumom Re: Ja i Linux (vaš prvi kontakt)

Umesto AbiWord probaj LibreOffice Writter.

Za PID, izgleda da je neki bug u LXDM, kazu moze da se zaobidje ako deinstaliras AppArmor.

Glavna stvar je da ti kompjuter kuka za novo, Linux nije vise OS za stare racunare nego za napredne korisnike sa jacim hardverom. Treba ti jaci racunar i onda mozes da instaliras normalan GNOME distro a ne LXDE i neces imati takve bugove kao sto je taj LXDE/LXDM bug sa no session for PID. To nije otklonjeno jer LXDE retko ko koristi.
Mickie je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Mickie na korisnoj poruci:
senje (1.11.2017)
Stara 1.11.2017, 11:38   #187
voodoo_
V.I.P. GNU/Linux
 
Avatar korisnika voodoo_
 
Član od: 1.11.2005.
Poruke: 11.163
Zahvalnice: 2.081
Zahvaljeno 4.922 puta na 2.858 poruka
Određen forumom Re: Ja i Linux (vaš prvi kontakt)

Problem sa iskakanjem greške i PID-om je verovatno do grafičkog okruženja ili nekog procesa iz startupa. Ne zaboravi da grafičko okruženje nije sastavni deo Linuxa kao operativnog sistema nego ga razvija odvojena grupa ljudi (zato imaš najmanje pet grafičkih okruženja u izboru, što mene lično nervira jer se rasipaju resursi umesto da se lepo udruže pa se naprave dva ali dobra).

Zato (a naročito kod početnika) treba koristiti mainstream distribucije makar sa XFCE desktopom. Peppermint i Lubuntu koriste LXDE grafičko okruženje koje razvija mali broj ljudi i logično je da ne mogu da postignu lepo da istestiraju i ispeglaju sve probleme.

Probaj makar Xubuntu (koji koristi XFCE) i vidi je l radi stabilnije, makar po cenu lošijih performansi.

AbiWord je takođe polunapušten program i zato treba koristiti LibreOffice koji se razvija punom parom.
voodoo_ je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku voodoo_ na korisnoj poruci:
senje (1.11.2017)
Stara 1.11.2017, 11:45   #188
Mickie
Deo inventara foruma
 
Član od: 22.11.2005.
Poruke: 3.399
Zahvalnice: 389
Zahvaljeno 716 puta na 542 poruka
Određen forumom Re: Ja i Linux (vaš prvi kontakt)

Ja licno samo GNOME prihvatam, kompjuter koji ne moze da vozi fedoru u punom izdanju smatram preslabim za Linux. KDE nisam probao odavno ali cujem da je zahtevniji od GNOME, a nema tu korporativnu podrsku kao GNOME. U GNOME ulazu Red Hat, Micro Focus, Collabora i jos pedesetak malih kompanija. Ostala okruzenja su vecinom hobi projekti, cak i KDE. Odluka je donesena, GNU/Linux GUI je GNOME, cak i Canonical je to prihvatio o batalio (dis)Unity.
Mickie je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Mickie na korisnoj poruci:
senje (1.11.2017)
Stara 1.11.2017, 13:03   #189
toxic
Deo inventara foruma
 
Član od: 16.6.2008.
Lokacija: Bananaland
Poruke: 4.294
Zahvalnice: 618
Zahvaljeno 875 puta na 758 poruka
Određen forumom Re: Ja i Linux (vaš prvi kontakt)

Probaj i Mint XFCE, koristim ga na jednoj starijoj mašini (P4 i 1GB RAM) i radi poprilično OK. U krajnjem slučaju WinXP na tim starijim mašinama možda ipak radi i najbolje.

Što se grafičkog okruženja tiče, meni je Cinnamon trenutno najbolji i najstabilniji. Gnome 3 mi i dalje deluje nekako nedovršeno, a KDE mi je bespotrebno iskomplikovan.
toxic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku toxic na korisnoj poruci:
senje (1.11.2017)
Stara 1.11.2017, 13:38   #190
voodoo_
V.I.P. GNU/Linux
 
Avatar korisnika voodoo_
 
Član od: 1.11.2005.
Poruke: 11.163
Zahvalnice: 2.081
Zahvaljeno 4.922 puta na 2.858 poruka
Određen forumom Re: Ja i Linux (vaš prvi kontakt)

U stvari, zaboravio sam da preporučim Q4OS, koristi Trinity (nastao iz KDE 3) i iznenađujuće je brz i stabilan.
voodoo_ je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku voodoo_ na korisnoj poruci:
senje (1.11.2017)
Stara 1.11.2017, 21:35   #191
blast beat
V.I.P. GNU/Linux
 
Član od: 7.6.2009.
Lokacija: Novi Sad, Vojvodina OS: Arch Linux
Poruke: 2.508
Zahvalnice: 250
Zahvaljeno 649 puta na 499 poruka
Određen forumom Re: Ja i Linux (vaš prvi kontakt)

Citat:
Mickie kaže: Pregled poruke
Ja licno samo GNOME prihvatam, kompjuter koji ne moze da vozi fedoru u punom izdanju smatram preslabim za Linux. KDE nisam probao odavno ali cujem da je zahtevniji od GNOME, a nema tu korporativnu podrsku kao GNOME. U GNOME ulazu Red Hat, Micro Focus, Collabora i jos pedesetak malih kompanija. Ostala okruzenja su vecinom hobi projekti, cak i KDE. Odluka je donesena, GNU/Linux GUI je GNOME, cak i Canonical je to prihvatio o batalio (dis)Unity.
To je davno prošlo vreme, danas je GNOME zahtevniji nego KDE 5. A to što puno njih ulaže u projekat ništa ne znači s obzirom da mu popularnost opada, eventualno ako ga Ubuntu izvuče.

Takođe bih preporučio Q4OS za tako staru mašinu.
blast beat je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 1.11.2017, 23:19   #192
LoneWolf
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.1.2006.
Lokacija: Kafana
Poruke: 7.665
Zahvalnice: 1.612
Zahvaljeno 2.006 puta na 1.418 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku LoneWolf
Određen forumom Ja i Linux (vaš prvi kontakt)

Puppy Linux OS je isto tako kvalitetna preporuka za početnike, entuzijaste i ljude sa slabim hardverom. Iako je vizuelno nedopadljiv, može da se dotjera i postoji dosta tema za njega, a ne šteka na mašinama sa jednojezgrenim procesorima. Ima browser, office paket, muziku, slike, video, sasvim OK radi.
LoneWolf je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.11.2017, 0:20   #193
Neutrino
Deo inventara foruma
 
Član od: 17.6.2011.
Poruke: 7.336
Zahvalnice: 94
Zahvaljeno 3.334 puta na 2.010 poruka
Određen forumom Re: Ja i Linux (vaš prvi kontakt)

Citat:
blast beat kaže: Pregled poruke
To je davno prošlo vreme, danas je GNOME zahtevniji nego KDE 5.
Postoji jednostavno rešenje i za taj problem - ostajanje u "prošlosti" (MATE)
Neutrino je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.11.2017, 18:11   #194
vlado_ns
Član
 
Član od: 12.10.2007.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 262
Zahvalnice: 94
Zahvaljeno 49 puta na 38 poruka
Određen forumom Re: Ja i Linux (vaš prvi kontakt)

Gnome je odličan DE, jedino što mi posle instalacije treba sat vremena da ga konfigurišem da bude po mom ukusu... i onda više ne izgleda kao gnome. Šta budgie? Nisam ništa rekao...
vlado_ns je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.11.2017, 0:02   #195
Marezz
Veteran
 
Član od: 20.10.2008.
Lokacija: Banana drzava | OS: Funtoo GNU+Linux
Poruke: 869
Zahvalnice: 208
Zahvaljeno 97 puta na 79 poruka
Određen forumom Re: Ja i Linux (vaš prvi kontakt)

Citat:
senje kaže: Pregled poruke
...
Mislim da bi tvom racunaru fino legao neki menadzer prozora (window manager). Npr Fluxbox, Openbox ili e17 enlightenment jer su lagani sto se tice resursa. Takodje imas i malo lakse web pregledace (obicno uz cenu komfora); Dillo, Netsurf i qutebrowser. Slabasna masina je u pitanju ali bi ti skoro sigurno brze radila sa laksim WM.

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk
Marezz je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Tagovi
kontakt, linux, počeci, početak, prva distribucija, prvi distro, prvi kontakt, prvi linux

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Linux alternative za Windows Jack In The Box Slobodni softver 309 21.7.2018 7:20
Prvi april! GoranSTX Cvet kompjutera 19 3.4.2009 12:14
Linux mobilni telefon McNAIR Programi za mobilne telefone 6 5.8.2008 1:37
Koji bi bio odgovarajući Linux za moj PC? Melody Slobodni softver 13 2.5.2008 12:07
linux i windows kole racunic Slobodni softver 27 6.3.2006 16:44


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 12:57.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com